Topiknyitó: Portfolio 2013. 02. 18. 13:24

Külföldi sajtó Magyarországról: Éllovasból sereghajtó  

Ugrás a cikkhez
A Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) című német konzervatív lap a magyar gazdaság helyzetéről közölt összeállítást hétfőn. A Magyarország - éllovasból sereghajtó című összeállítás szerzője, Michaela Seiser arról ír, hogy Magyarország a...

a teljes cikk: http://www.portfolio.hu/cikkek.tdp?k=3&i=179903
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
aszoke 2013. 02. 19. 12:06
Előzmény: #33  Törölt felhasználó
#40
"Eddig azt hallgattuk hogy hitel kellett az MNYP miatt. AZ MNB tartalék mikor is nőtt meg ? "

Majd nézz rá egyszer az adósságállomány változására. 2006-2008 között felvettek 3000 mrd-t, közben manyupra talán elment 500 mrd. Nem oda ment a pénz, elment nyugdíjakra értelmetlen áfa csökkentésre, és sorolhatnám mire. Az MNB tartalék a válság idején nött meg, de én nem erről az idószakról beszélek. Sajnálom, hogy nem fogod a lényeget.

"Megírnád melyiknek nőtt mostanában a kamata? Mert a kamatkiadás most nőtt! "

Szerintem te alapvető tévhitben vagy. A kamatkiadások nem azért nőttek kizárólagosan, mert a Fidesz poech volt. Azért is nőttek, de nem olya nmértékben, mint ahogy a te tudatodban megjelenik.

Mondok egy példát. A minap kibocsátott USD kötvények kamata 5, illetve 10 év múlva fogja megterhelni a költségvetést. Hasonlóan a 2011-ben kibocsátott 20 éves futamidejű kötvények majd 2031-ben fognak fájni az akkori kormánynak.

A mostani kamatkiadások jelentős része abból adódik, hogy annak idején a szocik alatt is rengeteg 5, 7, 10 éves futamidejű papírt bocsátottak ki, ami meg a mostaniaknak fáj.

Persze most fáj nekünk a Fidesz által rövidebb futamidőre kibocsátott papírok kamata is, de ezek állománya nem túl jelentős az összeshez képest. Úgyhogy a kérdésre válaszolva, nem az a lényeg, hogy mikor nőtt a kamata, hanem az, hogy ezt mikor kell visszafizetned. Természetesen az elmúlt időszakban volt, amikor elszálltak a hozamok, de ez a teljes adósságállományhoz viszonyítva nem túl jelentős tétel, és többségének a kamatát nem most kell csengetni.

"Én inkább arra lennék kíváncsi hogy az államadósságra "felhasznált tartalékok ellenére miért NŐ a kamatkiadás"

A válasz fentebb.
kukutyinbenko 2013. 02. 19. 11:59
Előzmény: #37  kukutyinbenko
#39
Ha a Mercedest nem számítjuk abba az évtizedbe, mivel 2011-re indult meg a termelés, akkor sajnos igaza is lett Kókának. Ez lett az évtized beruházása. Eközben érdemes megnézni mi települt a térségbe!
Csak néhány név a nagyobbak közül: Ford, KIA/Hyundai, MAN, Volvo, Samsung, LG, Panasonic, Sony, Opel, Fiat, Peugeot (PSA), Toyota, Volkswagen, Siemens és a tököm tudja még ki.
wgl 2013. 02. 19. 11:55
Előzmény: #37  kukutyinbenko
#38

Mercedes zöldberuházást, Audi bővitést is 2010 előtt tárgyalták, a Tatabányára települni akaró Apollo-t meg a fidesz megfúrta, el is mentek.
kukutyinbenko 2013. 02. 19. 11:50
Előzmény: #36  szivacs
#37
Kivétel erősíti a szabályt.
szivacs
szivacs 2013. 02. 19. 11:46
Előzmény: #34  kukutyinbenko
#36
Nem olvastál népszabit?

"Kóka János gazdasági és közlekedési miniszter szerdán, az Országgyűlésben napirend előtti felszólalásában az évtized üzletének nevezte azt a szerződést, amelyet magyar idő szerint hétfőre virradó éjjel írt alá Szöulban Hankook koreai gumiabroncsgyára.
Népszabadság Online| Népszabadság| 2005. november 2. |nincs komment

A miniszter szerint ez a 132 milliárd forint értékű beruházás a második legnagyobb lesz. A politikus közölte: a beruházással 1500 munkahely jön létre Dunaújvárosban. Mint mondta, a városba egy új ágazatot telepítenek, "az acélipar óta ez az első jelentős lépés ebben a térségben". Kóka János közlése értelmében Magyarország Szlovákia, Csehország és Lengyelország közül került ki győztesként, mivel Magyarországon épülnek az autópályák, kiszámíthatónak tartják a támogatásokat, az adópolitikát. "Nem ráígértünk a vetélytársainkra, hanem mi magyarok jobbak vagyunk. Annyit ígértünk állami támogatásként, hogy az nekünk magyaroknak nagyon megérje" - fogalmazott. Kóka János szerint a beruházás évente 80 milliárd forinttal növeli az ország exportját. Hozzátette: 2005-ben és 2006-ban a már megkötött szerződések értelmében körülbelül 350 milliárd forintnyi befektetés érkezik Magyarországra.

A gazdasági miniszter elmondta: minden egyes külföldi működőtőke által teremtett munkahely legalább még egy magyarországi vállalatnál teremt munkahelyet. Mint mondta, 2005-ben és 2006-ban körülbelül tízezer munkahely jön létre ilyen befektetések által, és legalább ugyanennyi a magyar cégeknél. Kóka János úgy fogalmazott: a következő hat hónapban "várok további négy-ötezer munkahelyet, és több tíz, de lehet, hogy több mint százmilliárd forintos befektetést".

Áder János (Fidesz) azt mondta: nagy öröm az, hogy ha végre nemcsak a munkahelyek megszűnéséről, hanem munkahelyek létesítéséről is be tud számolni a kormány. Az elmúlt egy évben, amióta a Gyurcsány-kormány megalakult, közel ötvenezer munkahely szűnt meg Magyarországon. A hároméves mérleg is kedvezőtlen. Miközben a koalíció négyszázezer munkahelyet ígért, eközben ma az álláskeresők száma négyszázezer - fűzte hozzá. A fideszes politikus azt tudakolta, milyen mértékű támogatást kap majd a dél-koreai cég a magyar kormánytól. Elmondta: az ázsiai cég megkereste Szlovákiát is, de a szlovák kormány nemet mondott a cég támogatási igényére, hogy egy munkahely létesítése után hárommillió koronás támogatást nyújtson a vállaltnak.

Csáky András (MDF) arról beszélt, hogy a gumigyártás környezetvédelmi szempontból az egyik legkényesebb terület. Mint mondta, bíznak abban, hogy a magyar kormány figyel a környezetvédelmi szempontokra. Közölte: számtalan alkalommal tapasztalták azt, hogy a kormány bejelentett valamit, végül nem lett belőle semmi."
Bekre_Pal
Bekre_Pal 2013. 02. 19. 11:39
Előzmény: #32  Törölt felhasználó
#35
egyre jobb vagyok, hála neked :)

képzeld, van tiszta narancssárga pólóm is, azért az se semmi, előbb-utóbb vihetem valamire, nem?
kukutyinbenko 2013. 02. 19. 11:34
#34
Magyarország főleg azért szakadt le a régió szinte minden országától az elmúlt időszakban, mert egy szolid évtizedre kimaradtunk a térségbe áramló nagyberuházásokból. Cirka 2000-2010 között egyetlen jelentősebb beruházás nem települt hozzánk, miközben a térségben 2008-ig egy példátlan méretű befektetési boom zajlott.
Eközben mi fontos dolgokkal voltunk elfoglalva idehaza. Úgy mint:
-ki a nagyobb kommunista?
-kinél ül több ügynök?
-ki nem emeli jobban a gáz, áram árát?
-ki emeli jobban a minimálbért?
-ki a nagyobb hazaáruló?
-ki vezet/nem vezet be tandíjat?
-ki fog ingyenesebben gyógytani, egyre jobban fizetett orvosokkal?
-és úgy általában ki halmozza el több jóval azembereket?

Amíg mi ezzel jól elvoltunk, a régió többi országa vidáman nyeldekelte a nagyobbnál nagyobb beruházásokat, amik azóta is termelik nekik a GDP-t és foglalkoztatják az Ő munkavállalóikat. Igaz eközben hálás szívvel gondoltak ránk, hogy egyel kevesebb beruházási helyszínnel kell versenyezniük.
Leegyszerűsítve ennyi történt.
Törölt felhasználó 2013. 02. 19. 10:51
Előzmény: #25  aszoke
#33
"Ha az előző kormány felvett hitelt és betette az MNYP-be, az MNB-be. Ez a kormány ezeket a tartalékokat elköltötte, akkor is ez a véleményed ? "

"Hát Gyurcsényék alatt nem ez történt, úgyhogy nem befolyásolja a véleményemet. "

Eddig azt hallgattuk hogy hitel kellett az MNYP miatt. AZ MNB tartalék mikor is nőtt meg ?

"A kamatkiadás növelése valóban hiba. Ugyanakkor elárulok egy titkot, a jelenleg lejáró 10 éves állampapírokat Medgyessyék bocsátották ki, a 7 éveseket az első Gyurcsány kormány"

Megírnád melyiknek nőtt mostanában a kamata? Mert a kamatkiadás most nőtt!

"Nehezen tudnám megmondani, hogy a jelenlegi kamatkiadásokból ki mennyire vette ki a részét. "

Én inkább arra lennék kíváncsi hogy az államadósságra "felhasznált tartalékok ellenére miért NŐ a kamatkiadás.

Törölt felhasználó 2013. 02. 19. 10:03
Előzmény: #29  Bekre_Pal
#32
Na, ez derék, úgy látom , befogadó képes vagy a második pontra.

2.Mindig úgy hazudj,mintha csupa idiótát kéne becsapnod, valamint ne érdekeljen, hogy lelepleződsz, szilárdan tartsál ki a hazugságod mellet.
Bekre_Pal
Bekre_Pal 2013. 02. 19. 09:54
Előzmény: #30  aszoke
#31
Haha. Cuki vagy.
aszoke 2013. 02. 19. 09:52
Előzmény: #26  Bekre_Pal
#30
Minden világos.

Orbánozásra gyűjtöd az erődet, mert azt látom, nagyon megy.
Bekre_Pal
Bekre_Pal 2013. 02. 19. 09:49
Előzmény: #27  Törölt felhasználó
#29
Igyekszem fejlődni, köszönöm, hogy gondomat viseled, máris tisztábban latok :)
Törölt felhasználó 2013. 02. 19. 09:47
Előzmény: #27  Törölt felhasználó
#28
Kölcsönözni - kölcsönadni
Törölt felhasználó 2013. 02. 19. 09:45
Előzmény: #26  Bekre_Pal
#27
Alap téziseket nem érted, soha nem fogsz érteni semmit.

1.A nem Fideszes akármilyen kormány hitelfelvétele népnyomorító, sorsrontó, hazaáruló cselekedet.

A Fidesz hitelfelvétele nagyobb kamatra ,gazdasági siker, a világ tisztelgése előttünk, hiszen ha nem ismernék el teljesítményünket, oda mennének kölcsönözni, ahol kisebb kamatot kapnak.
Amíg ezt nem fogod fel, ne is próbáld a második pontot megérteni.
Bekre_Pal
Bekre_Pal 2013. 02. 19. 09:28
Előzmény: #23  aszoke
#26
Hozzaszolasom melyik része nem volt világos?
aszoke 2013. 02. 19. 07:43
Előzmény: #20  Törölt felhasználó
#25
"Ha az előző kormány felvett hitelt és betette az MNYP-be, az MNB-be. Ez a kormány ezeket a tartalékokat elköltötte, akkor is ez a véleményed ? "

Hát Gyurcsényék alatt nem ez történt, úgyhogy nem befolyásolja a véleményemet.

"Ha nem hitelt vesz fel, hanem elveszi a gazdaságból (különadók), akkor is ez a véleményed ? "

Miért, a szocik nem vették el a gazdaságból? Ugyan már, ők vették csak el igazán, legfeljebb nem a bankoktól, hanem tőlem.

"Ha nem növeli a hitelt, de növeli a kamatkiadást, akkor sem változik meg a véleményed? "

A kamatkiadás növelése valóban hiba. Ugyanakkor elárulok egy titkot, a jelenleg lejáró 10 éves állampapírokat Medgyessyék bocsátották ki, a 7 éveseket az első Gyurcsány kormány, az 5 éveseket a 2., a hároméveseket pedig Bajnaiék, mint ahogy a jelenleg törlesztés alatt álló IMF hitelt is ők vették fel.

Nehezen tudnám megmondani, hogy a jelenlegi kamatkiadásokból ki mennyire vette ki a részét.

Egyébként e MOL bevásárlás is nagy ökörség volt.
aszoke 2013. 02. 19. 07:37
Előzmény: #22  aszoke
#24
"Közben eszembe jutott az is, hogy az adott számban már benne vannak az önkormányzatok adósságai, ebben az esetben nyilván nincs jelentősége, hogy átvállalták-e."

Pontosítok, lehet, hogy benne vannak.
aszoke 2013. 02. 19. 07:36
Előzmény: #21  Bekre_Pal
#23
Szóval érv még mindig nincs?
aszoke 2013. 02. 19. 07:35
Előzmény: #18  Törölt felhasználó
#22
Igaz. Valóban nem jelent feltétlenül csökkenést.

Ennek ellenére amit írtam az adósság átvállalásáról még igaz lehet. Érdemes lenne utánanázni, hogy mennyi valójában.
Közben eszembe jutott az is, hogy az adott számban már benne vannak az önkormányzatok adósságai, ebben az esetben nyilván nincs jelentősége, hogy átvállalták-e.

Nem igérem, hogy utánanézek, van más dolgom is.
Bekre_Pal
Bekre_Pal 2013. 02. 19. 07:24
Előzmény: #9  aszoke
#21
energiáimat a hsz érdemei szerint fektetem be, a tiedre ennyit tartottam indokoltnak. tudod, vállvez tudjon priorizálni is és gazdálkodni az erőforrásaival

Topik gazda

Portfolio
Portfolio
4 5 1

aktív fórumozók