Topiknyitó: werkaz 2007. 08. 17. 09:56

Econet topik  

Csinálok már egy rendes econet topikot mert hülyén néz ki ez az új bejelentés jöhet cím.
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2007. 04. 30. 17:41
Előzmény: #23938  Törölt felhasználó
#23940
a stop loss azt amerikai vagy más országok beli részvényekre találták ki!

itt nálunk ez nem jellemző föleg a -10% os felfügesztési és a -20% os felfügesztési limiteknél!!!!!
sőt az utobbi időben nem is nagyon volt egy napon belül -20%!!!!

viszont az eladási stop az a magyar tözsdén is nagyon jol használhato sőt elengedhetetlenül fontos ha a maximumot akkarod kihozni a bullos papír bol! :)
Törölt felhasználó 2007. 04. 30. 17:31
Előzmény: #23935  Törölt felhasználó
#23939
ja ja.. azt én se szeretem ezért nem stopolok! vagyis ezért nem akartam :) mert tegyük fel reggel kiüti a stopot ugye hazaérek este és látom kiütettö de visszafordult az árfolyam és jo drágán vehetem ujra vissza... ennél nagyobb méreg nincs..
Figyelni kell amikor csak tudja az ember a tözsdét ez van..
egy példa..
elözö kereskedésen figyeltem az árfolyamokat már reggel ota econál.. 188 on volt nyitó 185 ig lement... hm.. dolgom volt ezért mondom 184 en megveszem beállitom ... beállitottam mire délután hazajövök látom 184 ért megvette.. de! 182 volt az aznapi minimum..( napi minimumon akartam volna venni maximalista vagyok :))) Szoval ha figyelem és kivárok 182 ért is megvehettem volna de mivel nem értem rá és csak a hasamra ütöttem annyiért megveszem.. igy nem kötöttem annyira jo üzletet.. ( ha negativ a trend aznap érdemes szerintem délutánig kivárni) na jo ez nem stopolás volt csak egy egyszerü vétel :)))
A kérdésem még mindig nyitott..
Hol lehet opciozni? és mennyiért? vagy ezt csak a bankok tehetik meg?
Törölt felhasználó 2007. 04. 30. 17:24
Előzmény: #23936  Törölt felhasználó
#23938
:))
Törölt felhasználó 2007. 04. 30. 17:23
Előzmény: #23934  Törölt felhasználó
#23937
DLPH,
Kockázatkezelés-ügyben továbbra is inflexio kiérlelt, rugalmasabb szemléletéhez csatlakozom, ugyanis nem egy útja van az üdvösségnek. A stratégiádban legyen a helyén a risk és money management, és az egész alkosson egy koherens szisztémát, amely egyúttal megfelel a személysiégednek, azaz képes vagy betartani a szabályait. És máris sínen vagy. :)Ismétlem, nem a kezdőkről beszélek.
Törölt felhasználó 2007. 04. 30. 17:20
Előzmény: #23935  Törölt felhasználó
#23936
off: az USDCHF pozim most fordult 1 azaz egy ponttal a stopom aktiválódása előtt. Az ilyen pillanatokért érdemes élni. :-))
Törölt felhasználó 2007. 04. 30. 17:18
Előzmény: #23934  Törölt felhasználó
#23935
A feleslegesen aktiválódott stopnak nem az a legnagyobb baja, hogy vesztesz vele, hanem hogy kimaradsz az amúgy helyesen felvett pozíciód nyereségéből. Márpedig helyesen felvenni egy pozit sokkal nehezebb, mint jól stopolni. A legnehezebb pedig a rosszul betett stop után rosszabb áron újra nyitni a jó pozit. Ebbe szoktam én beleszakadni lelkileg.
Törölt felhasználó 2007. 04. 30. 17:09
Előzmény: #23930  Törölt felhasználó
#23934
"Egyébként maximálisan egyetértek veled, a kockázat kezelése a lényeg, történjen bármilyen eszközzel is. "

Egyetértek !

Ennek egyik eszköze a stop és szvsz kötelező. Sok oka van.

De most valami mást szeretnék mondani :

Még ha 10 ből 5 ször feleslegesen ki is üt (ez rengeteg!!), többet hoz a konyhára , mint amennyit feleslegesen elkér.

Utoljára Egisnél ellennőriztem ezt, 28K magasságában. Ott is tökéletesen bejött, volt egy valós, és egy fiktív forgatókönyvem. (A fiktív szerint nincs stop).

Akkor kb 24 nél szálltam volna ki, a stoppom kiütött 28K felett még
Ebben az a lényeg, hogy OTT ABBAN A PILLANATBAN rossz dolognak tűnik ez.
Ez a lényeg. Hogy a stop jó volt vagy sem, csak KÉSŐBB derül ki.

Ez még totyikoló korszakom előtt volt, 30K-nál sávozott(?) és 30K nál vettem, felette eladtam. Amíg be nem zúgott. Akkor stop kiütött, -8 % egy nap, s.t.b.

Csak egy példa. Szegény shadow7 azóta is várja a csodát....

A fundával egyetértek, de az nem ez, itt ezt nagyon kevesen teszik, szerintem senki.

Akkor évek döntik el kiszállást. Ott a stop más, nem kell berakni, ha a céggel valami komoly baj van, kiszállok. Amúgy várom a daloló holnapokat.
Törölt felhasználó 2007. 04. 30. 17:06
Előzmény: #23930  Törölt felhasználó
#23933
egy kérdés!
A kockázat minimalizálás miatt jutott eszembe..
Opciozni hol lehet? mert az ugy e elég jo lenne ... opcioznék.... de itt portfolion nincs ilyen lehetöség :S
Törölt felhasználó 2007. 04. 30. 17:03
Előzmény: #23927  Törölt felhasználó
#23932
persze tudom joszándékü majd fonoman probálom is alkalmazni.. átlagolást már eddig is használtam :)
Törölt felhasználó 2007. 04. 30. 17:01
#23931
inflexio, ez az előző hsz-edre ment, közben nem láttam az újat. Szóval ugyanazt mondjuk, na. :)
Törölt felhasználó 2007. 04. 30. 16:59
Előzmény: #23927  Törölt felhasználó
#23930
Igen ám, de ez már az egyetemi szint, és azt meg is kell érni a piacon... :)
A mesteremnek hála kezdetben a hard stopok megvédték a tőkémet, és így módom volt eljutni a mélyebb összefüggésekig. Egyébként maximálisan egyetértek veled, a kockázat kezelése a lényeg, történjen bármilyen eszközzel is. A stop sokszor nem is elég; például a jenki piacon csak az egyik, de messze nem elégséges eleme a rm-nek.
Törölt felhasználó 2007. 04. 30. 16:48
Előzmény: #23928  Törölt felhasználó
#23929
tőzsdenyúl, egyetértek. Régóta kell csinálni, és hideg fejjel kell mérlegelni. Aki kezdő, az egyetlen reális célja az lehet, hogy lassan fogyjon a tőkéje, erre jó a stop. Ha elég lassan fogy, előbb fogja régóta csinálni, mint hogy teljesen elfogyna. És akkor lehet hideg fejjel mérlegelni. Ez a legnehezebb. Felismerni, hogy megváltozott a helyzet, miközben a meglévő pozi erősen csökkenti a tárgyilagos mérlegelés képességét. Ha ez már megy, akkor következhet a másik két láb elsajátítása, ami még sokkal nehezebb. Nem olyan egyszerű dolog a tőzsde, mint sokan szereték hinni, vagy elhitetni.
Törölt felhasználó 2007. 04. 30. 16:39
Előzmény: #23927  Törölt felhasználó
#23928
Itt most nem is általánosságban értékeljük szerintem a stop-losst, hanem olyan bátraknak próbálunk tanácsot adni, akik néhány hónapja tőzsdéznek, és még csak egy kiadósabb korrekciót sem láttak...
Ha régóta csinálod, és hideg fejjel mérlegelsz, lehet hogy nincs szükséges stoppra. A pozíció méretezésével is egyetértek, de
"Ha pedig esik az ár, - gyengébb idegzetűek ne olvassanak tovább - boldogan nekiállunk leátlagolni, "

éppen ezért nem árt egy stoppot betenni kezdőként, mert a probléma az, hogy az előre
eldöntött kilépési pontodhoz sem tartod magad, és belemész egy átlagolásba... és vagy nyersz, vagy óriásit buksz...
ha hajlandó vagy kockáztatni a tőkéd odatett részét, akkor csináld nyugodtan (és ha kellő tapasztalatod van, ami alapján bízol a nyereségben), de kezdőként szerintem ne tedd.

"A siker másik két lába a felveendő pozíció ügyes kiválasztása és a nyerő pozíció okos menedzselése.".
Ezt jól megtanulni, ahhoz azért idő kell...
Ha technikai vagy funda alapon tudod már annyira elemezni a folyamatokat, akkor lehet hogy nincs szükséged rá, de amíg eljutsz oda, sok tanulópénzt spórolhat meg neked a stop.

Amúgy fuss eco, fuss :)
Törölt felhasználó 2007. 04. 30. 16:25
Előzmény: #23920  Törölt felhasználó
#23927
Ez a mindig-használj-stopot szöveg jószándékú dolog, de erősen leegyszerűsíti a dolgokat, így nagyon népszerű ugyan, de nem engedi meglátni a lényeget. A jó megközelítés az, hogy mindig helyesen mérd fel, és kezeld a kockázatodat. A kockázatkezelés egyik eszköze pedig a stop loss. A másik viszont a pozíció méretezése, erről pedig sokkal kevesebb szó esik. Itt nem arra gondolok, hogy akkora pozíciót kell felvenni, hogy kistoppolódás esetén ne ússzon el, csak a tőke x százaléka. Hanem arra, hogy adott esetben stop nélkül is lehet helyesen kockázatot kezelni, ha megfelelő méretű a pozi. Magam is ezt teszem az esetek jelentős részében.

Arról van szó, hogy a poziból akkor kell veszteséggel kilépni, ha a megváltozott körülmények miatt már nem áll fenn az a helyzet, ami miatt felvettük azt. Technikai alapon történő belépésnél be kell tenni a stop losst egy alkalmasan megválasztott szintre, aminek az elérése esetén technikai szempontból megváltozik a megítélésünk az adott árfolyamgörbéről. Tehát nem azért stoppolunk, hogy ne veszítsünk többet (ez csak kellemes mellékhatás), hanem azért, mert elcsúnyult a görbe. Fundamentális alapon történő belépésnél viszont lehet, hogy semmi nem változik a fundában, az árfolyam viszont mégis jelentősen elmozdul kedvezőtlen irányba. Ekkor oktalan dolog volna lezárni a pozit csak azért, hogy ne veszítsünk többet. Hiszen ha előre tudtuk volna, hogy így le fog esni a részvény ára, csak most kezdenénk vásárolni. Erre a lehetőségre már a pozi nyitásakor fel kell készülni, és a tőkénk csak megfelelően kis részét szabad beletenni. Ha pedig esik az ár, - gyengébb idegzetűek ne olvassanak tovább - boldogan nekiállunk leátlagolni, feltéve persze, hogy a fundamentális megítélésünk változatlan. Erre gondolok, amikor azt mondom, hogy pozíció méretezéssel is lehet kockázatot kezelni. Így tettem én az Econet esetében is, és ennek köszönhetem, hogy a tőkém jelentős része ebben a részvényben fekszik, nagyon alacsony átlagáron. A leátlagolás persze nem csak csökkenő áron történő vételekből állhat, hanem részmennyiségek kis nyereséggel való eladásából és újbóli visszavételéből is.

A helyes kockázatkezelés tehát a sikeres tőzsdézés egyik lába a három közül, ez lehet stop loss, vagy a pozi előrelátó méretezése. Ez önmagában viszont még mindig nem elég a boldogsághoz, legfeljebb abban segít, hogy lassabban veszítsük el a tőkénket. A siker másik két lába a felveendő pozíció ügyes kiválasztása és a nyerő pozíció okos menedzselése. De ezekről most lusta vagyok írni. :-)
Törölt felhasználó 2007. 04. 30. 16:21
Előzmény: #23921  Törölt felhasználó
#23926
izomman!

"egy nap alatt 10 % ot nem tud zuhanni egy otp"
biztos ez?
voltak érdekes napok a tőzsdék történetében...
"de egy otp vel csak nyerhet az ember"
ezt meg nem is kommentelem...
Nem mindig lesz ilyen a hangulat, majd meglátod... A kérdés hogy mit teszel majd akkor.

Egy kérdés, ha már otp-ben ülsz:
tfhogy szerdán -4% az otp, mit teszel?

csütörtökön -3%, mit teszel?

pénteken -3% mit teszel?

És utána a következő napokban napi 3%-ot csökken, mit teszel?
Mikor adnád el?
(Ne ijedj meg, de lesz ilyen...ahogy volt már ilyen - nézd meg csak a tavalyi mozgását az árfolyamnak)

A stop azért véd meg, mert nem reménykedik, nem mérlegel, nem viszonyít. Kiüt a poziból könyörtelenül, ha te nem is tennéd akkor is.

És hihetsz egy papírban fundament oldalról, de ha a hangulat olyan akkor feleződhet is akár napokon belül...

Na, én nem szaporítom tovább, csak annyit - tényleg olvasd végig az ajánlott hozzászólásokat, és soha ne legyél a tőzsdén ennyire optimista, mert nem csak nyerni fogsz.
Ha beragadsz egy papírba, és nem realizálod, óriási bukód lehet - vagy olyan hosszú ideig leszel a papírban, hogy nevezheted befektetésnek, de annak elég rossz lesz.

U.i. 2005-ben én is Otp-vel kezdtem. "Csak nyerni tudtam vele".
Aztán figyeld egy kicsit tovább...
(Akkor már nem voltam benne, és azóta sem)

Olvasni, és főleg tanulni mások hibájából!!!
Törölt felhasználó 2007. 04. 30. 15:46
Előzmény: #23924  Törölt felhasználó
#23925
ok már jön vissza ugy látom :)
Törölt felhasználó 2007. 04. 30. 15:45
Előzmény: #23922  Törölt felhasználó
#23924
nem valami szépen kezd amerika.. na de majd meglátjuk... jo hogy szünnap van.. :)
klikk
klikk 2007. 04. 30. 15:29
Előzmény: #23922  Törölt felhasználó
#23923
Lányok ,Fiúk, kutyák, cicák és egyebek!

Kellene egyszer szervezni egy összejövetelt vhol ahol senki sem tudhatja a másik nicknevét ,de egy jó hangulatú közös programot üthetnénk nyélbe.
Aztán másnap kíváncsi lennék milyen beírások születnek...:))
Törölt felhasználó 2007. 04. 30. 15:25
Előzmény: #23921  Törölt felhasználó
#23922
Mert pl ul ha látok egy reggeli -10 % os kinai tözsde zárást akkor tuti egyböl eladok mindent ... mert valoszinüleg ujabb korrekcio lesz.....persze ha nem ül a gépnél az ember akkor jo a stop.. de lehet sokkal jobb áron kiszálhattam volna a gép elött ülök.. és lépek.. idöbe...
Törölt felhasználó 2007. 04. 30. 15:13
Előzmény: #23919  Törölt felhasználó
#23921
csövi tözsdenyul!

Én föleg otpt veszek... annál nem sok értelmét látom a stop nak.. megadnák 10 % ot mondjuk de minek? egy nap alatt 10 % ot nem tud zuhanni egy otp... szerintem.. napi szinten meg ugyis figyelem hogy alakult az árfolyam és akkor katt és eladva.. ha ugy látom.. de egy otp vel csak nyerhet az ember.. Eco netemnél már más a helyzet.. az egy picit zizisebb de az is jo lehet.. ott talán egy -15% os stoppot megadok ... de az a baj azzal is hogy.. egy nap megy fel 10 % ot utána meg lehet ennyit le is.. tehát jo nagy stopot kell megadnom nehogy kiüsse..!! csak ha ujra akar 10 % ot menni le.. .. ha betennék egy ilyen kis papirnál 5 % os stopot akkor nem gyözném ujra venni a papirt és jo sok veszteséget csinálnék magamnak.. tehát inkább nem is stoppolok.. jo az ugy is ha nézem napi szinten és ha látom el kell adni eladom.... ( egyébként a tözsdézést még csak 3 honapja kezdtem elötte befektetési alapjaim voltak ázsiák.. ( azt most jobb hogy eladtam kinával gond lesz) még most kupálodok itt a tözsdén de a szakmám is közgazdász.. vagyis még csak most végzem a fösulit :)+gazdasági informatikus is vagyok .. azt hiszem értem a dörgést ugy ahogy.. de az ember ugye holtig tanul :))

Topik gazda

werkaz
4 4 4

aktív fórumozók


friss hírek További hírek