Topikgazda: Törölt felhasználó 2004. 11. 30. 12:54

A forinterősödés (egyik) oka, a deviza hitel "láz": vajon folytatódhat-e?  

Ugrás a cikkhez
A forint elmúlt időszakban tapasztalható erősödésének hátterében már nem (csak) a külföldiek forint vásárlásai, hanem a belföldi piaci szereplők devizahitel felvételei (is) állnak. Alábbi írásunkban az MNB adatai alapján azt vizsgáljuk, hogy milyen mértékű devizahitel felvételt eszközöltek a háztartások, a vállalatok, valamint a non profit szervezetek az elmúlt hónapokban, s mik az érvek és ellenérvek ennek a tendenciának a folytatódása mellett, illetve ellen.

a teljes cikk: http://www.portfolio.hu/cikkek.tdp?k=4&i=48423
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
PF_modi1fasz_anyjatbsszameg9 2020. 11. 12. 02:07
Törölt hozzászólás
#25
Törölt felhasználó 2004. 12. 02. 10:29
Előzmény: #18  matgab
#24
Szia Matgab!
Béla bácsi forintot tesz a bankba szerintam:)+amit brumi írt.
Üdv
Törölt felhasználó 2004. 12. 02. 10:07
Előzmény: #14  fribell
#23
Szia fribell!
Szerintem nem zavarodtál bele, az igazság az, hogy nem szabad a forintot és kamatát, a hitelfelvételt és annak szerkezetét elkülönűlve vizsgálni. Azt a nemzetközi trendekkel(lásd bondroid) és a külkermérleggel összefüggésben kéne vizsgálni. Mivel az elemzők a különböző tényezőket külön-külön elemzik(legalábbis nyilvánosan), ezért nem igazán tudhatóak a következmények (bármely megállapítás igaz lehet).
A cikk egyébként alpvetően a bból indúl ki, hogy a deviza hitelnél nem történik más, mint hitelfelvét mondjuk chf-ben, a hitel átváltása forintra, és vásárlás forintért. Törlesztésnél pedig forint eladás és törlesztés.
Van persze ilyen egyszerű képlet is, de van nem ilyen is (az ellenkező véglet a deviza hitelből import árú vásárlás, ahol a forint csak látszólag van közte) Így hitelfelvétkór forinterősődés, törlesztésnél gyengülés várható.
De a valóság nem ilyen egyszerű és mivel én még nem olvastam-e témában átfogó elemzést nem igazán tudok hinni egyik oldalnak sem.
A piac közben arról beszél, hogy még nincs itt az ideje a deviza fordulatnak, sőt pl. chf-ben több éves sávban van 160-180 között és azonbelül úgy mozog, hogy ha ez egy nagyvaluta lenne 90% esélyt adnék egy hosszútávú forinterősödésnek.
Törölt felhasználó 2004. 12. 02. 08:25
Előzmény: #16  Törölt felhasználó
#22
ez egy globalis jelenseg, es a dollar gyengules miatt van. mindenki dollart ad el es magasabb kamatu devizat vesz
viszont szerintem mostanaban lesz egy korrekcio a dollar gyenguleseben. en 5-7%-os dollar erosodest varok 3 honapon belul. ez 'el teszi lab alol' a carry jatekosok egy jelentos reszet. a forintban ez kb azt jelentheti hogy a mostani 183 koruli dollar forint visszamegy 190 fole
Törölt felhasználó 2004. 12. 01. 19:11
Előzmény: #18  matgab
#21
Nem tudom, de ha Józsi bá bevisz 1000 euro a bankba, akkor a bank véletlenül 10% tartalékráta esetén nem csak 900 euro tud hitelezni?????? Az hogy 100 euro betétre 1000-et adjon kölcsön az szvsz. nonszensz
Törölt felhasználó 2004. 12. 01. 19:01
#20
sziasztok!
valaki írja le nekem, mert nem értem a dolog lényegét a bank szempontjából. azaz én bemegyek egy bankba, azt mondom, hogy kell pl 10.000 EUR -nyi hitel forintban.
A bank ennek a forrását miből teremti elő? EUR hitelt vesz fel külföldi banktól? a forint forrás állományából vásárol ennyi EUR-t nekem?
Aztán nekem a hitelt már forintban folyósítja. mit csinál akkor a 10.000 EUR-ral? visszaváltja forintra?
melyik az a lépés, amelyik erősíti a forintot? a törlesztések túlsúlyba kerülésekor pedig melyik lépés gyengíti majd a forintot?
köszönöm a segítségeteket!
matgab 2004. 12. 01. 17:44
Előzmény: #18  matgab
#19
Elcsúsztam a számokban...
az 1000 eur 270.000 fog érni, míg a 100 eur 27.000.
Tehát a teoretikus bank nyeresége 18.000 huf lenne
matgab 2004. 12. 01. 17:42
Előzmény: #13  Törölt felhasználó
#18
Kanyisz,
"-Akik meg kárörvendenek, hogy mekkorát fognak szívni azok akik felvesznek, azok olvassák mán el a topikinditót, nem tudok szívni, legfeljebb a tudatosan felvállalt kockázatot bukom."
Erre a mondatodra írtam, hogy szerintem senki nem (remélem legalább itt a portfoliosok) örvendenek egymás kárán.
Az okfejtésem inkább kérdésként merül fel, de lehet, hogy sok tényezőt nem vettem figyelembe.
A következőre gondoltam:
Egy kereskedelmi bank szlapénzt tud teremteni, méghozzá az előírt kötelező tartalékráta alapján, hitel nyújtásával.
Ha Béla bácsi bemegy a bankba és betesz 100 eurót, aminek forintértéke 25000 HUF akkor a bank 10% tartalékráta esetén tud nyújtani 1000 eur hitelt, ami 250.000 huf.
Na mármost, ha a forint minden egyéb tényező mellett leértékelődik mondjuk 270-re, akkor a bank forintban prezentált beszámolója ki fog mutatni 2700 forint betétet és 27.000 betétállományt, csupán az átértékelés hatására.
Ez azt jelentené, hogy forintban a bank nyert 1.800 forintot.
Tévedek, ha ennyire leegyszerűsítem?
Ez lenne a kérdésem.
Törölt felhasználó 2004. 12. 01. 17:24
Előzmény: #16  Törölt felhasználó
#17
pont akkor kellene devizahitzelt felvenni ha gynegébb a forint, és inkább az erősődés várható, most ennek az ellenkezője tapasztalható nem?
az előtörlesztés nem lehetséges, de a konverzió talán (némi költséggel)
Törölt felhasználó 2004. 12. 01. 17:03
#16
Urak, az alábbi hozzászólásokkal kapcsolatban a következő kérdések merülnek fel:
1. deviza eladósodás leáll-e ha gyengül a forint? ez egyáltalán nem biztos, tekintve, hogy nem az árfolyamra, hanem az alcsony hirdetett kamatra veszik fel a hitelt. bár azért a THM már jóval magasabb...
2. kockázatok: a devizaadósok nagy része vélhetőleg nem tud előtörleszteni, mert nincs miből tehát nekik a kockázat valós, nem tudnak váltani (zárni a pozit)... itt csak a magánadósról van szó
3. a konverzió egy jó részét a carry trade okozza, nem pedig a tv-t, házimozit vásárlók kishitelei....
4. minden nagy játékos tudja-sejti hogy borulni fog a bili, de úgy hiszi majd először Ő ér a vészkijárathoz - értsd visszakonverzió kis veszteséggel -... ilyen a lufik természete....
5. forint = sok downside, kevés upside
Vélemény?
Törölt felhasználó 2004. 12. 01. 16:58
Előzmény: #14  fribell
#15
a devizahitel nagyságrendje az ingatlanokra összpontosul, így ennek nincs olyan közvetlen külkermérleg hatása, mintha tv-t venne a magyar.
egyre többen (én is) a kedvező pillanatot várom forinthitelem átváltására, persze nem ilyen erős forint mellett.
a bankok azért nyernek, mert adnak euró/chf hitelt forintban folyósítva, de a törlesztéskor egyrészt nyernek a konverzión, illetve ha most folyósítanak, akkor nyenri fognak azon, hogy ugyanannyi 1 eur/chf-ért több forintot fognak bezsebelni.
mikor a forint erős, elvileg kockázatosabb devizahitelt felvenni, hiszen nagyobb az esély a forint gyengülésére, és ezáltal a törlesztőrészleteid növekedésére.
fribell 2004. 12. 01. 16:19
Előzmény: #2  Törölt felhasználó
#14
Kanyisz,
hozzád fordulok segítségért, mert a beírásaidból úgy látom te érted a dolgot.
Az eredeti cikkből nem tudom kihámozni, hogy a belföldiek devizahitel felvétele miért okoz forint erősödést.Nem inkább fordítva: az erős forint miatt vesz fel mindenki devizahitelt ? Te is azt írod:
"Ha ugyanis a forint "bedől" akkor az MNB kamatemelésre kényszerül, tehát a forinthitel továbbra is drágább marad", vagyis továbbra is a devizahitel állomány nő, a forint meg akár tovább gyengülhet, nem?
Vagy csak belezavarodtam ?:)
Törölt felhasználó 2004. 12. 01. 15:51
Előzmény: #12  matgab
#13
Ha a stílusom a gond akkor elnézést. Rád egyébként abszolút nem gondoltam, hogy őszinte legyek nem is értem korábbi okfejtésed (hogy a bankok nyernek azt igen, de a hogyant azt nem).
Üdv
matgab 2004. 12. 01. 15:37
Előzmény: #11  Törölt felhasználó
#12
Szerintem senki nem kárörvend.Én csak azt mondtam, hogy a bankok szerintem óriásit fognak rajta kaszálni (nemcsak a magyar bankok, de az ő életükben ez a pici ország igazán marginális...)
Amúgy szerintem is jól jár aki dev-ben vesz fel, de ez csak a horribilis és nehezen csökkenő forintkamatok miatt van...
Törölt felhasználó 2004. 12. 01. 14:55
#11
-Az összes nagyokos ugy gondólja, hogy a forint be fog dölni. Eddigi tapasztalataim szerint amíg a nagyokosok úgy gondolják addíg 90%, hogy ez nem fog megtörténni. Lehet, hogy a sok duma a sáv erős széle szétverésének előszele?:)
- Az elemzésknél mindenki elfelejt egy dolgot. A hitelek valamit finanszíroznak, szó sincs egyszerű átváltom forintra effektusról(ilyen is van, de az arányát az elemzők elfelelejtették kielemezni). Pl.:áruhitellel szemben főleg importált technikai cuccok vannak.
A hitelbumm leállásának egyik következménye ezért lehet akár a külkermérleg javúlása is, ami ellensúlyozhatja a törlesztést.
-Akik meg kárörvendenek, hogy mekkorát fognak szívni azok akik felvesznek, azok olvassák mán el a topikinditót, nem tudok szívni, legfeljebb a tudatosan felvállalt kockázatot bukom.
És ami lényegesebb az árfolyamkockázat tényével a nem hozzáértők is tisztában vannak, amivel nincsenek tisztában az a kamat kockázat(mármint a külföldi kamat), ezt tapasztalatból írom mert több nem hozzáértő ismerősnek adtam tanácsot.
Zseton 2004. 12. 01. 12:42
Előzmény: #8  Törölt felhasználó
#10
Valaki meg tudná tippelni, hogy mekkora az átlagos napi (heti, havi) EUR/HUF devizaforgalom a bankközin?
matgab 2004. 12. 01. 12:37
Előzmény: #8  Törölt felhasználó
#9
Ha nagyon leegyszerűsítem közgazdasági tanulmányaimat, akkor a bankok óriásit fognak kaszálni a kötlező tartalékráta multiplikátora miatt...
Elhitetik mindenkivel, hogy devizában érdemes a hitelt felvenni (persze aki eleinte abban vette fel az jól járt, de az első erősödéseknél ki mert még felvenni?).
Aztán bezuhantatják majd a forintot, 10%-os rátánál 10 dev betétre 100 értékű hitelt teremthetnek, ezért a forint gyengülés is tízszeres eredményként fog jelentkezni a bankokan...
Pontosan nem gondoltam bele, de javítsatok ki, ha tévedek...
Tehát nem kérdés, hogy hova fog menni a forint itt Banklandban
Törölt felhasználó 2004. 12. 01. 11:02
Előzmény: #7  Törölt felhasználó
#8
És racionálisan nagyot szívnak, amikor a visszafizetések kerülnek túlsúlyba, akkor csak egy külkereskedelmi többletből lehetne stabil Ft-ot fenntartani. Ebből köv. a Ft bedőlésének csak az időpontja kérdéses. Hacsak nem lesz elötte euro.
Törölt felhasználó 2004. 12. 01. 03:31
Előzmény: #1  portfolio
#7
Ez mutatja, hogy a Magyar cégek és emberek tökéletesen racionálisan gondolkodnak. Úgy döntenek, hogy hitelügyleteikből kikapcsolják a Szabadságtéri bolondot és így a külföldi tőkének nem 4%-os reál kamatot hanem csak a negyedét, mintegy 1%-ot fizetnek!
Törölt felhasználó 2004. 11. 30. 22:03
#6
megeri.. nem is ez a kerdes
inkabb az, hogy amikor a hitelekbol fakado deviza eladas/forint vetel leall vagy lecsokken akkor ezt a hianyzo deviza bearamlast vagy gyengebb forint fogja ellensulyozni.. vagy .. gyengebb forint fogja ellensulyozni
Törölt felhasználó 2004. 11. 30. 16:15
Előzmény: #4  Törölt felhasználó
#5
bocs, a 3* mondásért!
Törölt felhasználó 2004. 11. 30. 16:14
Előzmény: #1  portfolio
#4
Ép most veszem fel a kockázatos svájci hitelt. Megkértem azonos konstrukcióban a forintalapú hitelt is, 29%-al magasabb a havi törlesztőrészlet.
3- 5%-ért egyébként akár egyben is visszafizethetem a svájcit, tehát akár válthatok is ,bár egy kicsit drágán.
Nem nagyon létezik olyan scenárió, hogy ne járnék jobban a svájcival.
Ha ugyanis a forint "bedől" akkor az MNB kamatemelésre kényszerül, tehát a forinthitel továbbra is drágább marad.
Egy esetben járhatok rosszúl, ha a svájci kamat jócskán felmegy (5 fölé) a forinkamat meg le (5 alá) és az árfolyam stabil marad, vagy a forint még erősödik is. Valószinüség=0,1%
Törölt felhasználó 2004. 11. 30. 16:14
Előzmény: #1  portfolio
#3
Ép most veszem fel a kockázatos svájci hitelt. Megkértem azonos konstrukcióban a forintalapú hitelt is, 29%-al magasabb a havi törlesztőrészlet.
3- 5%-ért egyébként akár egyben is visszafizethetem a svájcit, tehát akár válthatok is ,bár egy kicsit drágán.
Nem nagyon létezik olyan scenárió, hogy ne járnék jobban a svájcival.
Ha ugyanis a forint "bedől" akkor az MNB kamatemelésre kényszerül, tehát a forinthitel továbbra is drágább marad.
Egy esetben járhatok rosszúl, ha a svájci kamat jócskán felmegy (5 fölé) a forinkamat meg le (5 alá) és az árfolyam stabil marad, vagy a forint még erősödik is. Valószinüség=0,1%
Törölt felhasználó 2004. 11. 30. 16:14
Előzmény: #1  portfolio
#2
Ép most veszem fel a kockázatos svájci hitelt. Megkértem azonos konstrukcióban a forintalapú hitelt is, 29%-al magasabb a havi törlesztőrészlet.
3- 5%-ért egyébként akár egyben is visszafizethetem a svájcit, tehát akár válthatok is ,bár egy kicsit drágán.
Nem nagyon létezik olyan scenárió, hogy ne járnék jobban a svájcival.
Ha ugyanis a forint "bedől" akkor az MNB kamatemelésre kényszerül, tehát a forinthitel továbbra is drágább marad.
Egy esetben járhatok rosszúl, ha a svájci kamat jócskán felmegy (5 fölé) a forinkamat meg le (5 alá) és az árfolyam stabil marad, vagy a forint még erősödik is. Valószinüség=0,1%

Topik gazda

kanyisz
1 1 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek