Topiknyitó: Portfolio 2009. 01. 06. 08:30

A feketegazdaságnak kell a sok készpénz?  

Ugrás a cikkhez
Nemzetközi viszonylatban magasnak számít a magyar gazdaság készpénzigénye, amely az elmúlt két évben megfigyelt, a gazdaság fundamentumaival nem magyarázható készpénzkereslet-bővülés mellett alakult ki. Az Odorán Rita és Sisak Balázs jegybanki szakértők által írt és a Magyar Nemzeti Bank Szemle című decemberi kiadványában megjelent cikkben két tényezőt azonosítottak a szerzők, amelyek ebben szerepet játszhattak. A két szakértő a mai napon a Portfolio.hu hasábjain indított fórumban válaszolnak az Olvasók által feltett kérdésekre. Kérdezzen Ön is!

a teljes cikk: http://www.portfolio.hu/cikkek.tdp?k=3&i=108071
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
togyozo 2009. 01. 07. 17:09
Előzmény: #138  Törölt felhasználó
#140
Érdekes az USA-ban működik ez a rendszer. Ott ha nagyobb összeget kp-val fizetsz akkor kb. hívják is a rendőrséget.

"Onnan kezdve már csak egyetlen gomb megnyomása, és mehet a lecsóba akár egy élet munkája is, merthogy a bank zárolta a számlát, próbálj ügyvédet fogadni pusziért"

Miért te minden hónap elején kiveszed kp-ba a teljes fizudat, vagy mi? Meg a pénzedet nem tartod valamilyen pénzügyi befektetésben? Ha akarnák most is megtehetnék azt amit írsz.
Törölt felhasználó 2009. 01. 07. 16:51
Előzmény: #137  togyozo
#139
Olvastam azt is, de ezt is írtad kicsivel korábban:
"Vagyis ha mindenhol csak valamilyen elektronikus fizetési módszerrel fizethetnél,.."
Ez teljességgel elfogadhatatlan minden demokratikusan gondolkodó anarchistának. ;)
Törölt felhasználó 2009. 01. 07. 16:46
Előzmény: #136  Törölt felhasználó
#138
De komolyabban, hihetetlen, hogy éppen Tőled olvasok ilyeneket, a lehetséges következmények végiggondolása nélkül.
Szerintem a kp megszüntetése (elektronizálása) alapjaiban kérdőjelezné meg a bankrendszer mostani működését, mivel összeegyeztethetelen a demokráciával. Gyakorlatilag az elektronizált, és teljes körűen nyomon követett csereeszköz bevezetésével az állam a bankokkal karöltve totális hatalmat élvezne az emberek felett. Onnan kezdve már csak egyetlen gomb megnyomása, és mehet a lecsóba akár egy élet munkája is, merthogy a bank zárolta a számlát, próbálj ügyvédet fogadni pusziért.
Kb 2 másodpercen belül jönne egy ügyes politikus, aki államosítja a bankokat, és azt csinál, amit akar.
Tökéletes Orwelli recept. Digitális jegyrendszer pénznek álcázva.
togyozo 2009. 01. 07. 16:42
Előzmény: #136  Törölt felhasználó
#137
szerintem olvasd vissza mire írtam ezt válaszként. Ha valaki nem bízik a forintban akkor is meg tudná tenni, hogy kiveszi a dollár kp-t a bankból és beteszi a széfbe, ha a kp felhasználását korlátoznák.
Törölt felhasználó 2009. 01. 07. 16:38
Előzmény: #133  togyozo
#136
Mi történt? Az igazi Togyozo kölcsönadta a nicket?
Mire jó a KP, ha nem tudsz vele fizetni a boltban?

togyozo 2009. 01. 07. 16:37
Előzmény: #134  Törölt felhasználó
#135
"Ez igen rossz érv volt. 2% az éppen 2% erejéig számít."

Tudod ha csökkene a feketegazdaság mérete és a marginális adókulcsom ezért nem 70% lenne, akkor én szívesen bevállalnám azt a 2%-ot.

persze az volna a legjobb ha nem volna feketegazdaság így az ellene való harc költsége is 0 lenne. De nem ez a helyzet.

Ez is csak egy jövedelem újraelosztás a feketézők és a rendes adófizetők között, amely újraelosztásból a rendes adófizető sokkal többet profitálhat, mint amennyi költséget bele kell raknia. Én bevállalnám.
Törölt felhasználó 2009. 01. 07. 16:31
Előzmény: #129  togyozo
#134
Ez igen rossz érv volt. 2% az éppen 2% erejéig számít. Ha neked nem számít, az egy dolog. Örülj neki, hogy nem hiányzik, és egyúttal kérlek utald át az összes eddigi és valamennyi jövőbeli nettó jövedelmed 2%-át a Vöröskeresztnek, vagy egyéb általad választott jótékonysági/közhasznú, stb szervezetnek, vagy szólj a főnöködnek, hogy nem kell az a sok számjegy a számládra! Nekik számítani fog.
Én magam részéről úgy gondolom elég nagy állami apparátust fizetek azért, hogy korrektül intézze az adók szabályozását, behajtását. Nagyon nem szeretnék újabb 2 %-ot fizetni ugyanezért fizetni (és különösen nem a bankoknak!!!), mert így talán sikerülne csökkenteni a feketegazdaságot.
togyozo 2009. 01. 07. 16:22
Előzmény: #131  Törölt felhasználó
#133
"Októberben-novemberben, a válság mélyülésekor átváltottam a pénzemet dollárra és kivettem a bankból és elhelyeztem egy széfben. Pesszimista vagyok, de ehhez jogom van és nem bízok a bankrendszerben és országom vezetésében, központi bankjában"

Ezt akkor is meg tudod tenni ha nem tudsz kp-vel fizetni a boltban. Itt nem arról van szó, hogy szüntessék meg fizikailag a kp-t, csak arról, hogy a kp felhasználását korlátozzák.

Egyébként meg októberben pont a lakosság, illetve vállalatok mentették meg a HUF-ot, a spekó támadás idején, mivel nagyon komoly mennyiségű devizát váltottak forintra. Úgyhogy hálistennek a magyar gazdaság szereplői jobban bíztak a forintban mint te.

Másrészt azért ilyen válság elég ritkán van a világban. Ráadásul nem mondtam, hogy ez minden szempontból hű de jó volna, csak annyit, hogy a feketegazdaság visszaszorítására ez egy egyszerű és olcsó megoldás lenne.
Törölt felhasználó 2009. 01. 07. 16:15
Előzmény: #131  Törölt felhasználó
#132
A bankok világát pedig rá kellene lassan döbbenteni arra, hogy nem ők sz.ták a világot és a rendeltetésük a gazdaság és a társadalom kiszolgálása lenne (haszonért cserében természetesen!), nem pedig a gazdaság irányítása és a politika tisztességtelen befolyásolása.
A korrupció elleni küzdelem pedig csak egy álca, a készpénzforgalmat akarják korlátozni a nagyobb hatalom reményében és ehhez egy jól használatos üres, buta érv.

Egyébként pedig amíg egy adó- és ÁFA csaló a pénzügyminiszter, addig felesleges korrupcióellenes tanulmányokat készíteni.
Törölt felhasználó 2009. 01. 07. 16:07
Előzmény: #128  togyozo
#131
"Hanem ott, hogy csökkented a kp-s tranzakciókat. Vagyis ha mindenhol csak valamilyen elektronikus fizetési módszerrel fizethetnél, akkor a láthatatlan kp jövedelmek kénytelenek lennének beáramlani a bankrendszerbe"
Nekem minden jövedelmem tisztán van, de ragaszkodom a készpénzhez.

Októberben-novemberben, a válság mélyülésekor átváltottam a pénzemet dollárra és kivettem a bankból és elhelyeztem egy széfben.
Ez teljesen logikus cselekedet volt, ugyanis ha nem kapunk IMF mentőcsomagot, akkor a forint leértékelődik és Ukrajnához hasonlóan felfüggesztették volna a valuta váltást a bankok. Szerintem ez még bekövetkezhet az elkövetkező 1-2 évben, ha mélyül a világgazdasági válság. Pesszimista vagyok, de ehhez jogom van és nem bízok a bankrendszerben és országom vezetésében, központi bankjában.
Vagyis én ellenzem a készpénz korlátozását, de ezzel a lakosság nagy része így van.
De ha mégis megtennék, akkor válságokban (vagy egyébként is) sokan a fizikai arany felé fordulnának, amit a központi bankok szintén el akarnak kerülni valamilyen okból.
togyozo 2009. 01. 07. 15:41
Előzmény: #127  Törölt felhasználó
#130
"a magyarországi bankok megszokott extraprofitja csökkent a hitelválság kapcsán"

Ez is egy baromság. Mi is az az extraprofit?

Egyébként meg ha kicsit keletebbre nézel az ottani bankok mindenféle nyereségességi mutatója jobb mint a hazai bankrendszeré. A fejletlenebb piacokon a kockázat miatt mindig magasabb a hozamelvárás.
togyozo 2009. 01. 07. 15:40
Előzmény: #119  tokos.
#129
Egyébként meg mindenki pattog emiatt a 2% körüli díjért. Csak azt felejtitek el ha ezzel az intézkedéssel valóban sikerülne érdemben csökkenteni a feketegazdaságot akkor a rendesen adózók sokkal jobban járnának, úgyhogy ez a 2% egy öltést nem számítana, míg a korábbi csalóknak akkor nem ez lenne a legnagyobb problémája.

A bankkártyához kötődő legtöbb díjat most is fizetni kell.
togyozo 2009. 01. 07. 15:36
Előzmény: #116  Törölt felhasználó
#128
"Én azt sem értem, hogy az alacsonyabb készpénzállomány hogyan csökkentené a fekete gazdaságot."

Itt nem ez a lényeg.
A fekete/szürke gazdaság jellemzője az, hogy a tranzakciók jellemzően kp-ben történnek. Ezért ha van két hasonló fejlettségű országod, hasonló fejlettségű pénzügyi közvetítő rendszerrel akkor ha az egyik országban jóval magasabb a gazdaság kp igénye akkor gondolhatod azt, hogy ott magasabb a feketegazdaság aránya.

A feketegazaság elleni harc nem itt jön a képbe. Hanem ott, hogy csökkented a kp-s tranzakciókat. Vagyis ha mindenhol csak valamilyen elektronikus fizetési módszerrel fizethetnél, akkor a láthatatlan kp jövedelmek kénytelenek lennének beáramlani a bankrendszerbe, ahol már sokkal láthatóbbá válnának mondjuk az adóhatóság előtt. Így sokkal könnyebben tetten érhetőek lennének az adócsalók.
Törölt felhasználó 2009. 01. 07. 09:42
Előzmény: #126  Törölt felhasználó
#127
akkor összefoglalom:

a magyarországi bankok megszokott extraprofitja csökkent a hitelválság kapcsán. Legolcsóbb előremenekülésnek azt látták, hogy megfinanszíroztak néhány "elemzőt" és politikust. Ezért most dől a csapból is a hitelkártyareklám, meg a providetnt reklám.

Érdekes lenne, ha a színesfémkereskedelemben bevezetnék a kötelező bankkártyás fizetést :)
Törölt felhasználó 2009. 01. 06. 23:08
Előzmény: #125  Törölt felhasználó
#126
meg kiszolgáltatottá a géppel szemben (nekem is nyelte már be kártyámat a gép, naná, hogy új kártyát kellett csinálni) "mert nem tudjuk garantálni, hogy valaki nem fért hozzá a gépben lévő kártyához" A megbízható banki biztonságiakon és a szintén megbízható banki informatikusokon kívül. Mikor tudjuk, hogy az összes simlihez belső ember kell. A külföldi szopást nem részletezem, nekem szerencsére nem volt benne részem, mert nálam mindig van kpl. És általában több, mint 250k. Nem baj, AB-n bukik a mutatvány megint. Rohadt köcsögök.
Törölt felhasználó 2009. 01. 06. 23:03
Előzmény: #121  Törölt felhasználó
#125
Az MNB kimaradt ebbol a temabol, de talan azert nem kerdesek, hanem kijelentesek hangzottak itt el, mert a kartyaval torteno fizetes eseten a hasznaloja
- kiszolgaltatott lesz a csalasokkal szemben
- kiszolgaltatott lesz a hatosagokkal szemben
- anyagilag nem hoz kimutathato hasznot
- hasznalata sem tul parktikus (fizetesi sebesseg)
Törölt felhasználó 2009. 01. 06. 22:55
Előzmény: #120  matgab
#124
"Erdeendően bűnözők?"

inkább legyek (tisztességes) bűnöző, mint országgyűlési képviselő
Törölt felhasználó 2009. 01. 06. 22:53
Előzmény: #120  matgab
#123
ugyan már, matgab, te ne tudnád, hogy megy ez? A bankok profitja erősen csökkent a válság miatt, ezért nyomtak egy kis pénzt a maszop-szadesz kasszába, innen a kp korlát. A többi duma. Feketegazdaságról pofázik egy veres? eszem-faszom megáll.

Egyébnként lehet a bankok profitját másképp is növelni, már írtam. A segélyt kötelezően kártyára kell nyomni, egymillió új ügyfél. Ha lenne pénzem, csinálnék cigánybankot. Lehet lenyúlni az ötletet :)
Törölt felhasználó 2009. 01. 06. 22:48
Előzmény: #121  Törölt felhasználó
#122
Fogjátok fel bankmentő csomagnak, a tranzakciós díjakból, azért lesz kasza.....
Törölt felhasználó 2009. 01. 06. 22:44
Előzmény: #51  Törölt felhasználó
#121
"ráadásul korántsem csak a pénzügyi műveletek ellenőrizhetők így, hanem az is hogy mikor merre jártál.
(lásd amcsi filmek)
Nem kell a kontroll.
exmnbs1-gazdi"
.
konkretan ez mar most is megtortenik.
ld. apeh vizsgalat
.
velem megtortent eset:
bank felhiv, hogy hasznaljak a kartyamat romaniaban. azt is megmontak, hogy mikor, hol olvastak le a kartyat.
kartyat letiltatom, 1 ora mulva szemelyesen le is adom a bankban.
5 nap mulva nyugodt lelekkel beterhelik a szamlamat az emlitett tranzakciokkal.
.
egyeb indokok mar leirva (lassabb, igy kis osszegnel nem hatekony. ahol meg nagy osszeget kell kifizetni, gyakran el sem fogadjak - csak a kp-t)
.
a feketegazdasag kiszureset valoszinuleg nem a napi megelheteshez szukseges koltekeznel kellene elkezdeni

Topik gazda

Portfolio
Portfolio
4 5 1

aktív fórumozók