Topikgazda: Törölt felhasználó 2006. 05. 06. 08:45

Több tízmilliárdnyi iraki államadósságot engedtünk el  

Ugrás a cikkhez
Kétoldalú megállapodás keretében a Magyar Köztársaság összesen mintegy 184 millió dollárnak megfelelő (mostani piaci árfolyamon mintegy 38 milliárd forintnyi) államadósságot enged el Irak számára, mely az ázsiai országgal szembeni összes magyar követelés mintegy 80%-át teszi ki - jelentette iraki forrásokra hivatkozva a Reuters. Irak a következő hetekben várhatóan több, nem a Párizsi Klubhoz tartózó országgal hasonló egyezményeket köthet. Többek között Románia, az Egyesült Államok, Málta, illetve Szlovákia már a teljes követelését elengedte.

a teljes cikk: http://www.portfolio.hu/cikkek.tdp?k=3&i=68363
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
matgab 2006. 05. 17. 13:36
Előzmény: #56  Törölt felhasználó
#72
Kanyisz,
A tartozások keletkezése kapcsán, ha érdekel és eddig ezt nem találtad volna meg:
A 80-as években a Mechanikai Laboratorium mit exportált oda a Technika Ker. vállalaton keresztül...
Törölt felhasználó 2006. 05. 10. 14:30
Előzmény: #69  Törölt felhasználó
#71
Gentlemanus, van esély, lennie kell. Hiszen emberek sokasága hozta létre ezt a helyzetet.
Az más kérdés, hogy akarják-e, akarjuk-e megoldani, vagy sem. Bármilyen helyzet van, legalább két válaszútnak mindig lennie kell...
Erre írtam, van-e "tökös" magyar politikus. Ha mi nem tesszük meg ezeket a lépéseket, a hitelezők nem fogják maguktól megoldani (elengedni, leírni, átütemezni, stb.).
Ez történt a gengszterváltás idején is! Készültek adósságrendezési tervek, a magyar politika pedig kijelentette: jó adósok akarunk maradni.
Nekem nagyon úgy tűnik, ebben az országban komoly pozícióban vannak olyan emberek, akiknek az a feladata, hogy a magyar adósságspirált működtessék, fenntartsák. Máskülönben nem juthattunk idáig, csak szándékossággal.
Törölt felhasználó 2006. 05. 10. 12:03
Előzmény: #69  Törölt felhasználó
#70
A privatizációs bevételek felét adósságtörlesztésre, 10%-át kárpótlásra (hiszen többsége államosított magánvagyon volt), 40%-át beruházásra kellett volna fordítani, s nem a napi ebből semmit.

De sajnos 1990-ben a gazdasági csőd és a fizetésképtelenség szélén állt az ország, azaz a legelső a "menteni a menthetőt" volt. Meg persze nem lett volna szabad hagyni, hogy a tsz-elnökök és a gyárigazgatók tulajdonosi szerepkört bitoroljanak, de a paktum erre kényszerítette az első szabad kormányt!
Törölt felhasználó 2006. 05. 10. 11:52
Előzmény: #68  Törölt felhasználó
#69
LET,
Jó túloztam a számokkal ( direkt ) de a trend ez lett volna, te is tudod. De nagyon elszomorít, hogy esélyünk sincs ebből az adósságcsapdából kivergődni. Zéro. Origo. Minden egyes eladott állami vagyonértékesítésből származó bevételt az adósságcsökkentésre kellett volna fordítani, a privatizáció kezdetétől fogva. Mindet. És nem elverni, meg a kasszába tenni.
Törölt felhasználó 2006. 05. 10. 11:42
Előzmény: #67  Törölt felhasználó
#68
Azért az nagymértékű túlzás, hogy a négypapíros tőzsdénket ez ilyen mértékben befolyásolja.
És az is biztos, hogy kevesebben lennének a kárvallottjai a -6000 pontnak, mint az elmúlt négy év gazdaságpolitikájának lesznek.

Az adóssággal meg az a baj, hogy az alapjai a "dicső 40 éveben" lettek lerakva, azóta leginkább kényszerpálya, illetve az elmúlt négy év butasága a ludas.

Ha nem MSZMP-s hatalomátmentés lett volna 1989-ben, akkor talán lett volna esély egy adósságelengedésre, de az adott körülmények között minden jogfolytonos, azaz nem csak az MSZMP-MSZP, hanem az államadósság is.
Akkor tűnhetett úgy, hogy ez előny lesz, de "leköptek" minket akkor is, mint 1956-ban.
Törölt felhasználó 2006. 05. 10. 11:15
Előzmény: #65  Törölt felhasználó
#67
Kulcs,
Nincs egy tökös magyar politikus sem, aki ehhez a kérdéshez hozzá merne szólni. Orbán ugyan felemeli a szavát ez ellen, és már akkor rögtön tőkellenesnek kiáltják ki. Hát persze. Azért mert a magyarok a pénzvilág csapdájában vannak. Nekünk az a sorsunk, hogy uzsorát fizessünk életünk végéig. Megvettek bennünket két forintért. Jól mutatja a mostani tőzsebull is. Hajszálon függ a tőzse sorsa. Mernénk ilyet kérni az uzsorás világtól. Mindjárt 6000 lenne a bux másnap. Ha Orbán nyert volna, 3 nap alatt rávertek volna a tőzsdére 8000 pont minuszt, csak azért mert az szólni mer mindig a pénzvilág ellen. Bezzeg a szemüveges jól meg lett jutalmazva, azért, mert jól szólgálta a külföldi körök érdekeit, jól verték el az állam pénzét, így nyilván az uzsorások is többet kaphattak. Tehát minden szar makro adat ellenére jutalmazzuk meg a BUX-ot 5000-6000 pont plusszal. Dehát igen-igen! Húzzatok még jobban bele külföldi körök.
elemes
elemes 2006. 05. 10. 10:51
Előzmény: #65  Törölt felhasználó
#66
kulcs,

98-02 között, a fideszkormány idején az adósságállomány reálértéken kb stagnált, a GDP-hez képesti eladósodottság 61%-ról 52%-ra csökkent -- érdemi privatizáció nélkül.
Törölt felhasználó 2006. 05. 10. 09:08
Előzmény: #64  elemes
#65
Nem vagyok közgazda (és még sok minden nem), azért véleményem szerint a Bokros féle csomag és a privatizációnak nevezett kótya-vetyéből származó bevételek is csupán korrekciói voltak és most is csak azok a folyamatos eladósodásnak, ami valamikor ugye a '70-es években kezdődött...
Az ország adósságspirálba került/van, amelyet ilyen-olyan korrekciókkal nem lehet "kinőni"! Ezt fel kell ismerni és más irányba kell keményebb fellépéseket tenni, mint állandóan megszorítgatni és felélni..., csupán a baj ott van, hogy más célzattal/küldetéssel ülnek a bársonyszékekben emberek!

Az a kérdés ki lesz az a "tökös" magyar politikus(férfi/nő), aki be mer vállalni egy kezdeményezést az adósságállományunk rendezésével kapcsolatosan...
Onnantól lehet majd mindenki Új Magyarország-járól beszélni...
elemes
elemes 2006. 05. 10. 08:51
Előzmény: #60  zborde
#64
zborde,

2002 nyaráig csökkent az eladósodottság, így már okés...?

A bokros csomag ehhez csak nagyon távolról kapcsolódik. Az 1996-os büdzsét még Bokros csinálta, 5% alatt volt a hiány. Nyáron kirúgták Bokrost, az 1997-es hiány már megint 7% fölött volt, és csak azért csökkent az adósságráta, mert a privatizációs bevételeket adósságtörlesztésre fordították. 98-tól, amikor a privatizáció jelentősen lelassult, az adósságráta mérséklődésének az elsődleges oka a fegyelmezett államháztartás volt (3-4% éves hiány).
Törölt felhasználó 2006. 05. 09. 09:40
Előzmény: #60  zborde
#63
Zborde, ne sajnáld. Több is veszett Mohácsnál!
Van még miből elengedni, és addig jó...
Törölt felhasználó 2006. 05. 09. 09:35
Előzmény: #56  Törölt felhasználó
#62
Akkor tulajdonképpen a 20 Mrd$-os állománnyal rendelkező magánbefektetők érdeke az egész, azaz az, hogy a lényegese nagyobb adósságkupacot az egyes adófizetők terhére elengedjék!

És még annyi feltétel sincs, hogy több olajat dobjon piacra?!
Kinek az érekét képviselik az államok, kormányok? Az adófizetőkét vagy a kölcsönző milliárdosokét??? Miért hagyják ezt az adófizetők?!
Törölt felhasználó 2006. 05. 09. 09:30
Előzmény: #60  zborde
#61
2001-ig, de 2001-et is beleértve!
2002-ben kezdett el újra növekedni az 1994-ben elindult folyamat, amin a Bokros-csomag és az akkor megindult ngyarányú privatizáció (és szigorúan a kettő együtt!) jelentőset lendített.
zborde
zborde 2006. 05. 08. 17:37
Előzmény: #59  Törölt felhasználó
#60
"Az eladósodottságunk 2002-ig folyamatosan csökkent."

elemes

Igazából nem 2002-ig hanem 2001-ig és a csökkenés a Bokros csomag hatására indult meg.
(Sajnos én is szívtam miatta, mint egyetemista)

Egyébként én is sajnálom, hogy 36milliárdot csak így elegendek.
Törölt felhasználó 2006. 05. 08. 17:26
Előzmény: #57  elemes
#59
??????
:)
Törölt felhasználó 2006. 05. 08. 17:25
Előzmény: #56  Törölt felhasználó
#58
És egy vélemény az adatokról.

Ha egy cégnek valaki tíz éve nem fizeti az adósságát, ezt már rég leírta a hitelező cég.
Ha 10 év után az adós jogutódja odajön és közli, hogy a 20%-t hajlandó kifizetni a hitelező azonnal igent mond, hiszen már nem remélte, hogy valamit is visszakap.

Az igazi kérdés tehát nem az, hogy az egyszer már elveszett 80%-t, most hivatalosan is elengedjük (a könyveinkben valószinüleg már rég nem szerepel),
a kérdés az, hogy a 20% visszfizetésére kaptunk-e garanciát, lesz-e belőle talát pénz.
elemes
elemes 2006. 05. 08. 17:20
Előzmény: #55  Törölt felhasználó
#57
"Londoni klub (a nem állami hitelező bankokat tömörití) is van, általában követni szokta a párizsit. "

Háááát...
Törölt felhasználó 2006. 05. 08. 17:13
Előzmény: #55  Törölt felhasználó
#56
Utánanéztem néhány adatnak.
120 milliárd$ Irak tartozása, ebből 42 a párizsi klubbé, 60 egyéb országoké. 20 magánhitelezőké.
Amit most elengednek az a 42 + a 60-ból annyi amit az érintett állam lenyel.

Nekünk 230 millióval tartozik Irak, melyből 184-t engedünk el.

Az Iraki tartozás nagy része (de lehet, hogy az egész) a rendszerváltás előtt keletkezett (igaz csak 150 millióról találtam konkrét utalást, 80 nem tudom mi lehet)
A rendszerváltás előtti tartozásból Irak olajban el kezdett törleszteni, de a kuvaiti háború miatt a törlesztés leállt, azóta csak lessük, hogy lesz-e valami a pénzzel.
Törölt felhasználó 2006. 05. 08. 17:01
Előzmény: #52  elemes
#55
elemes!

Londoni klub (a nem állami hitelező bankokat tömörití) is van, általában követni szokta a párizsit.
Ugyhogy ha nem is az egészet, de egy jórészét biztos el lhetett volna engedtetni, de ez már késő bánat.
Törölt felhasználó 2006. 05. 08. 16:04
Előzmény: #36  Törölt felhasználó
#54
1, Az OTP is van abban a helyzetben, hogy egy-két adóságot elengedjen, mégem teszi!
2, Üzletet kapunk, amit majd nem fizet ki! Kinek kell az az üzlet, amiből veszteség lesz, persze majd azt is garantálja az állam, s megint az adófizetők pénze bánja, míg a közeli körök jól járnak?!
3, Ne halat adj, hanem hálót az éhezőnek!
4, Létezik, hogy Irak semmivel nem tudott volna résztörleszteni sem?
Törölt felhasználó 2006. 05. 08. 15:49
Előzmény: #7  Törölt felhasználó
#53
Buxerről kezd az a benyomás kialakulni, hogyha Gyurcsány az MSZP-n belüli ellenzékét falhozzállíttatná és agyonlövetné, akkor is megpróbálna valamit kitalálni mellett szólóan.
Például, hogy úgy legalább nagyobb esélye van az eladósodás folyamatának megfékezésére, a megszorítócsomag bevezetésén keresztül, aminek szükségességét is tagadtág a választásokig.

Azaz az állítás helytálló, ok-okozati összefüggés is van, csak nem mentség számára!!!
Így kell jól manipulálni! :(
elemes
elemes 2006. 05. 08. 15:25
Előzmény: #44  Törölt felhasználó
#52
Kulcs,

Magyarországnak gyakorlatilag nem volt adósság a "párizsi klubbal" (vagyis az államközi hiteleket nyújtó kormányokkal) szemben. Megyóék (a 80-as években) elsősorban a magánszektorból vettek fel hiteleket -- nagybankoktól, befektetési alapoktól.

Egy kormány ki tudja magyarázni magát a választói előtt, ha elenged egy adósságot, egy bank vagy egy bef alap menedzsmentje kevésbé.

Az eladósodottságunk 2002-ig folyamatosan csökkent.
Törölt felhasználó 2006. 05. 08. 14:33
#51
kösz kanyisz a plusz információt,ha már a portfolióü képtelen volt utánajárni a részleteknek(pedig még díjakat is elvisznek internetes kategóriákban) na mind1
Szóval nem hinném,hogy ha most nemet mondunk,akkor bármiféle hátrányunk származna belőle.maximum egy két nagyfejű nyugati politikus sértődne meg pár napra.Azért ennél sokkal nagyobb horderejű dolgokon szoktak összeveszni NATO tagállamok pl pont Irak ügyében.Legalább látják,hogy van vér a pucánkban.
Jó dolog a NATO meg az EU jelenleg nincs jobb alternatíva,de ez sem szeretetgyülekezet mindenképp a poziciókért meg kell harcolni.
azt megjegyezném,hogy az adósságelengedést ne kössük össze Trianonnal,meg népszavazásokkal:) ha jól tudom utóbbira olyan kevesen mentek el,hogy nem is lett érvényes.
elemes
elemes 2006. 05. 08. 14:09
Előzmény: #47  Törölt felhasználó
#50
gentlemanus,

Gyurcsány meg is kapta az amerikaiaktól, amit kért. Orbán is megkapta az amerikaiaktól -- amit Gyurcsány kért neki. Ilyen a box.
Törölt felhasználó 2006. 05. 08. 13:51
Előzmény: #37  Törölt felhasználó
#49
"Gentlemen's Agreement" Ez a kifejezés a palimadaraknak való. Akkor tartják be, ha egyik fél se érzi magát erősebbnek hosszú távon. Az üzletért meg mindenütt harcolni kell, pláne egy olyan környezetben, mint Irak.

Be kell nyújtani a számlát és kész.
Törölt felhasználó 2006. 05. 08. 13:05
Előzmény: #38  matgab
#48
Nemhogy forradalmat... - egy polgárháború könnyebben össze fog jönni...
Törölt felhasználó 2006. 05. 08. 13:03
Előzmény: #45  eKOÓS
#47
Látod eKOÓS, nincs nekem véled semmi bajom, pedig balra szavaztál. Mert te is látsz bizonyos dolgokat. Én ha Gyurcsány helyében lennék, kőkeményen benyújtanám a számlát az amerikaiaknak, ha nem, kivonulnék a jó francba, 1-2 hónapon belül. Ahogy tették a spanyolok is. Mert ha együtt viseljük a költségeket, akkor együtt részesüljünk az adódó lehetőségekből. Ha nekünk ajtó van mutatva, akkor szívjon gázt a texas-i egyedül. Oszt fulladjon bele a mocsarába. Ha ezt meglépné Gyurcsány, annak ellenére, hogy távol állok tőle, meg az általa képviselt vonaltól, mint Makó Jeruzsálemtől, bemondanám neki, hogy: Bravo.
Törölt felhasználó 2006. 05. 08. 12:52
Előzmény: #45  eKOÓS
#46
Ezért kellett volna az MDF-re szavazni, az volt a normális jobboldal.
USA-ba meg nem kötelező utazni, ha így utáljátok őket.. Európa is elég szép, itt is lehet dolgozni, mi a francnak olyan messzire repülni??
eKOÓS 2006. 05. 08. 12:44
Előzmény: #43  Törölt felhasználó
#45
A megszorító intézkedésekre mindenképenszükség volt,és vanis,ezt bárki is nyer,meg kell lépni.Ezért volt kiissé felelőtlen dolog a világba igérgetés.Narancsos bukta valóban nem egy uriember stílus,és ez ugyanúgy nem áll az összes balosra,mint a másik oldalon lévő undormányok.Jómagam sem vagyok balos,bár rájuk szavaztam,de inkább csak azért,mert elutsítom azt a "kommunikációt",amit Viktorék műveltek.Ennek ellenére kissé inkább a jobb oldalon állnék,és remélem,h egyszer majd csaklesz egy oylanpárt,aki kultúráltanfogja képviselniezeket a tömegeket is.Az eredeti témához visszatérve,felháborítonaktalálom én is mind az adósságelengedést,mint az ameriakiak hübéruraságát.Hogy mást ne mondjak,seggnyalását.Cserébe kapunk annyit,h megnézhetjük tintás ujjainkat a reptereiken, mint valamibünöző,amikor be szeretnénk utazni nagyságos buta uramékhoz.
Törölt felhasználó 2006. 05. 08. 12:33
Előzmény: #42  elemes
#44
Elemes, a pontosítás végett:
- egyrészt adósság rendezési tervet írtam (ez tágabb, mint az elengedés fogalma),
- másrészt, akivel meg lehetett volna egyezni, azt elengedtetni.

A megvalósulást tekintve, az elmúlt 16 év önmagáért beszél... az adósságteher folyamatosan növekvő... tekintélyes mennyiségű állami tulajdon eladása mellett...
Törölt felhasználó 2006. 05. 08. 12:32
Előzmény: #40  eKOÓS
#43
Nem, nem eKOÓS. Nincs igazad.
Én nagyon is tisztellek benneteket. Azokat a balosokat, akik szívvel-lélekkel gondolnak az ország sorsára. Nem vagyok bigott jobbos. Ha ezt hiszed tévedsz. Én azokat a balosokat vetem meg, - és jobbosokat is egyaránt -, akik nem foglalkoznak Magyarország sorsával, és akiknek a Magyarország csak egy gulyáslevest, vagy ezer forintot, vagy 1 jópofa sört ér. Stílusról meg lehet vitázni, győztetek, viszont a legyőzöttnek narancsos buktát sütöttetek, ahelyett, hogy a másik oldalra szavazó 2,3 millió embert felemeltétek volna magatok mellé. Mert mi is magyarul szólunk elvégre. Sorsokat persze főleg azokra lehet bízni, akik előbb szétamortizálják az állami kasszát, majd utána ugyanaz a garnitúra jogot tart magának arra, hogy megszorító intézkedéseket vezessen be.
elemes
elemes 2006. 05. 08. 12:22
Előzmény: #41  Törölt felhasználó
#42
kulcs,

Ez azért nem egészen így volt. a mi hitelezőinknek (japán nyugdíjalapok stb) esze ágában sem volt elegendni az adósságot.
Törölt felhasználó 2006. 05. 08. 12:18
Előzmény: #35  bpmcwap
#41
"...volt róla szó, csak mi azt mondtuk hogy nekunk ne engedjék el..." - ez megérne egy misét!

Vajon miért mondta azt - aki mondta, talán írásba is adta és fel is esküdött rá - hogy mi jó adósok akarunk lenni?
Én úgy tudom, külföldön több adósság rendezési terv is készült. Érdekes módon az valósult meg, amely az adósság további felhalmozását szorgalmazta...

Topik gazda

www
www
4 2 5

aktív fórumozók


friss hírek További hírek