máról holnapra nem vagyok képben:o)) de hosszútávon mind meghalunk :o))
Kezd fogyni a lendület a nyersanyagpiacon
Arany
A sárga nemesfém árfolyama ereszkedni kezdett ma reggel, amint a dollár is erősödni kezdett a fő devizákkal szemben. A CIT Group csődjével kapcsolatos aggodalmak fűtik bizalmatlanságot. Az arany a 935 dolláros szint közelében tartózkodik, miután 940 felett is járt. Viszont érdemes kiemelni, hogy a kínai gazdaság látványos belülről táplálkozó élénkülése, a nyersanyagok keresletének mesterséges növelése inflációs nyomást generálhat, s az arany ebből profitál. A fizikai kereslet nem csappant meg olyan mértékben, hogy a nemesfém árfolyamát 907-900 dollár alá lökje, tehát a bizalmatlanság még mindig olyan nagy az alacsony kamatkörnyezetben, hogy megéri aranyat tartani a portfólióban.
Olaj
Az amerikai nyersolajtartalékok tovább csökkentek az EIA jelentése szerint, illetve a tegnapi napon a jó amerikai makroadatokra hajtották fel az olaj árát egészen a 62 dolláros szintig. A kínai gazdasági mutatók nyomán emelkedni kezdett az olaj ára hajnalban, de ez a lendület most letörni látszik, 61 dollár közelébe (1 dollárral) zuhant le a jegyzés. 9 havi csúcsra emelkedett a kínai ipari termelés, s a GDP is a várakozások felett bővült, mégsem tudták megfékezni az olajár esését. Az olaj ára egyre közelebb van a lélektanilag fontos 60 dolláros szinthez. Egyelőre nem látszik az, hogy képes lenne egyhamar ismét a 70 dolláros árfolyamot elérni, ahhoz egy kitörő optimizmus szükséges.
Magyarország eurókötvény-kibocsátás megszervezésével bízta meg a Citigroupot és az ING-t. Az ötéves lejáratú kötvények jegyzésből befolyó összeget általános finanszírozási célokra fogja fordítani az ország. A pénzügyminisztérium nem nevezte meg a héten lebonyolításra kerülő jegyzés konkrét összegét.
Erősödött a megosztottság az amerikai monetáris döntéshozók között a jövőbeli kilátásokat illetően– ez derült ki az amerikai jegybanki szerepet betöltő Federal Reserve június 24-i ülésének tegnap este közzétett jegyzőkönyvéből. Az irányadó rátán nem változtattak, és kifejezték, hogy egy jó ideig még alacsony szinten marad az irányadó ráta. A döntéshozók megosztottak abban, a hitelpiac mikor állhat helyre, hogy a kormányzat 787 milliárd dolláros gazdaság élénkítése, valamint a Fed mérlegének 1000 milliárd dolláros bővítése milyen hatással lesz a jövőbeli folyamatokra. A jövő évi gazdasági növekedéssel kapcsolatos várakozások 0,8%-4% között mozognak, míg magasabb, 8,5-10,6% közötti munkanélküliséggel számolnak. Míg a gazdaság visszaesésének mérséklődését várják, a munkaerőpiaci környezet további gyengélkedését vetítik előre, amely a lakossági fogyasztásra is negatív hatással van, az élénkítés részeként kapott juttatások ellenére is. A közleményből az is kiderült, a Fed továbbra is fenntartja állampapír- és jelzálogkötvény-vásárlási programját.
Tovább csökkent az új-zélandi infláció, negatív kilátás a Fitch-től
Az új-zélandi fogyasztói árak 1,9%-kal emelkedtek a második negyedév során, éves viszonylatban, amely kissé várt (1,8%) felett alakult, azonban elmarad a korábbi 3%-os bővüléstől, és egyben hét negyedéve nem látott alacsony szintet jelent. Az előző negyedévhez képest 0,6%-kal emelkedtek az árak. Tavaly a harmadik negyedévben mért 5,1%-os, 18 éves csúcsszintnek számító szintről a recesszió nyomán (növekvő munkanélküliség, romló bizalom) fokozatosan mérséklődtek a fogyasztói árak, a recessziós környezetben a vállalatok is nagyobb árcsökkentésekről döntöttek. Az infláció 2007 óta először került vissza a jegybank 1 és 3% között meghatározott célsávjába. A jegybank legutóbbi ülésén rekord alacsony szintre, 2,50%-ra csökkentette az irányadó rátát, és jelezték, 2010 végéig nem várható a kamatszint emelése. A jegybank elnökének a héten korábban tett nyilatkozata, miszerint az új-zélandi gazdaság előbb, akár a negyedik negyedévben lendületet vehet, korábban, mint fő kereskedelmi partnerei, növelhetik a kamatemeléssel kapcsolatos várakozásokat is.
A Fitch nemzetközi hitelminősítő megerősítette Új-Zéland szuverén adósságának ’AA plusz’ minősítését, azonban annak kilátását negatívra rontotta. Az indoklás szerint a magas folyó fizetési mérleg hiány és növekvő külső eladósodottság a középtávú gazdasági kilátásokat rontja.
A bejelentés negatívan érintette mind az új-zélandi dollár, mind az ausztrál dollár árfolyamát. Az új-zélandi dollár 1,3%-kal gyengült a dollárral szemben 0,6488-ról 0,6405-ig, az ausztrál dollár is 0,6%-kal gyengült a dollárral szemben.
A kínai gazdaság már bővült a második negyedévben
A kínai gazdaság 7,9%-kal bővült a második negyedévben előző év azonos időszakához képest, amely még a várt 7,8%-os értéknél is kedvezőbb. Az első negyedévben mért 6,1%-os növekedés az elmúlt évtized leggyengébb negyedévét jelentette, így úgy tűnik, a nagy gazdaságok közül először a kínai indult növekedésnek. A beruházások 35,3%-kal ugrottak meg a második negyedévben, éves szinten, az első féléves 33,6%-s beruházás-bővülés az elmúlt öt évben a legnagyobbnak számít. Az ipari termelés 10,7%-kal emelkedett, előző év azonos időszakához képest, kilenc hónapja láthattunk ehhez hasonló növekedést. A kiskereskedelmi forgalom 15%-kal emelkedett júniusban. A statisztikai hivatal ugyanakkor figyelmeztetett, még nem megalapozott teljesen a gazdaság élénkülése, bizonytalanságot jelent továbbra is a külső kereslet, a visszaeső vállalati profitok, és az elmaradó adóbevételek is, míg a munkahelyteremtés is nagy kihívást jelent.
Egy másik riport szerint Kína Japánt megelőzve a világ második legnagyobb részvénypiaca lett piaci értéken számítva, miután a 4 ezer milliárd jüan (585 milliárd dollár) értékű gazdaság élénkítés segítette a hitelezést, és ezáltal a részvényárakat is.
12:00-kor jelent ma a Nokia, 12:30-kor a JPMorgan, az USA-ban a heti friss munkanélküliek számánál arra figyelnek, hogy fennmarad-e kedvező tendencia, s marad-e a létszám 600 ezer fő alatt, a philadelphiai index esetében javulásra számítanak a tegnapi Empire NYFed index és a jobb ipari termelési adat után
Csak Csajok