https://www.portfolio.hu/chart.php?h=AKK&i=2&s=13&d=5&t=refh10y&_=1553209200 Ez egy 10 éves kötvény hozamgörbe. Azt látod, hogy 2018 áprilisában 2.4-ről indult a hozam, ami október közepéig 3,9re emelkedett. A kötvényalapod ideáig bukó volt. Ha viszont itt fennt száltál be 2019 januárjáig szép nyereséged lehettet 2.7 ig. Ha év elején szálltál be, akkor valszeg enyhe veszteséget termelt az alap, ha elindul a kamatemelés további veszteséget fog termelni.
Van egy 100 névértékű kötvényed évi 5% kamattal. Év végén 105 %ot fog érni. De tegyük fel hogy a jegybank kamatot emel 100 bt-t (5ről 6%ra). Ez neked azonnali veszteséget jelent, mert a piac a kötvényedért egy picivel több mint 99et fog adni ( neki így fogja kiadni az év végi 105% a 6%os hozamot.) Tehát kamat emeléssel az árfolyam esik, a hozam emelkedik. Kötvényalapnál ez azonnali veszteséget jelent. Kötvényalapokksl csak cökkenő kamatkörnyezetben lehet lehet nyerni. Ha a jegybank kamatot csökkent mondjuk 5ről 4%ra akkor a kötvényed értéke 100 ról 101 re ugrik, mert a többi piaci szereplő ezen az árfolyamon kapja meg a 4%ot a te év végén 105 %ot érő papirodtól. A kamatcsökkentés egy tőkeáttéttel pl15x dolgozó kötvéyalapban egyik napról a másikra hozhat 15% os árfolyannövekedést
Szeretném megkérni Bence Balázst, hogy készítsen a youtube-ra egy olyan videót, amin kötvény alapokról beszél. Arról, hogy milyen tényezők hatnak egy kötvény alap árfolyamára, milyen piaci környezetben várható egy kötvény alap árfolyamának emelkedése, mikor az árfolyam csökkenése. Szerintem sokaknak hasznos lenne egy ilyen videó. Ha van itt valaki aki ismeri Bence Balázst vagy kapcsolatba tud lépni vele, akkor megkérem, hogy továbbítsa felé az ötletet. Köszönöm! :)
Sziasztok kötvényesek! Segítséget szeretnék kérni valaki olyantól, aki érti a témát. Ha az MNB kamatemelési ciklusba kezd, akkor az hogyan érinti egy (magyar) kötvény alap árfolyamát? Tudomásom szerint emelkedő kamatkörnyezetben csökken a kötvények hozama, mert a már portfólióban lévő papírok értéke csökken. A 2018-as évben sem volt valami fényes a (magyar) kötvény alapok teljesítménye. Ha kamatemelésbe kezd az MNB, akkor a kötvény alapok még rosszabbul fognak teljesíteni mint tavaly? Nem hiszem. Tehát meg tudná mondani nekem valaki, hogy mire lehet számítani idén a (magyar) kötvény alapoknál?
Ha mégis ki kellene választani a 3 ország közül azt, akinek a teljesítménye a legelképesztőbb, akkor az mindenképpen Németország volna. Saját nemzeti jegybank nélkül, gyakorlatilag a teljes kontinentális Európát és részben a saját keleti területeit (még mindig) koloncként a hátán cipelve minden tiszteletet megérdemel.
Elmondható, hogy mind a három pedáns-rendes-dolgos-gondos állam elment a falig, ahonnan a további fejlődés már a tartósan negatív tartományba vezetné őket. Hüvelykujjszabály alapján egy ország piacképes államkötvényeinek mindenkori hozamszintje az adott állammal szembeni globális befektetői bizalom hű tükörképe. A fenti három állam a chart alapján évtizedek óta kb. mindent a lehető legjobban csinál a saját háza táján. Mind a nemzetgazdaságuk körül, mind pedig monetárisan, illetve fiskálisan is. Itt ugyan lehet némi vita, hogy pld. Japán a GDP-je duplájára rúgó államadósságával mennyire illik bele ebbe a képbe, de amíg ennek az adósságnak a túlnyomó része belföldi cégek és magánszemélyek yen-ben fennálló követelése, addig ez nem jelent komolyan veendő veszélyt. Nehéz jelen pillanatban előrevetíteni, hogy mégis milyen globális eseménysor következtében emelkedhetnének ismét a fenti monetáris világbajnok államok tízéves hozamai az általában normálisnak tartott +1.5/+2% környékére.
Sajnos lecsúsztam a történetről, el kellett mennem dolgozni....(civilben háziorvos vagyok), és a folytatásra sem maradt időm. Újratervezés után, 5 percesen (piros vízszintes a long határ): http://keptarhely.eu/view.php?file=20180605v00owlrb6.png
Bund