A pénzügyi válság kitörése után, 2009-ben a Bitcoin feltalálásával kiszabadult a szellem a palackból: az emberiség többé már nem fogja elfelejteni, hogyan kell egy központi felügyelet nélküli virtuális pénzt létrehozni. Blummer Tamás Bitcoin...
a teljes cikk: http://www.portfolio.hu/cikkek.tdp?k=2&i=188046
Hát.. pöppet zavaros az egész igen. De, pl. hogyan valljak be ügyleti veszteséget, ha a TV kimondja, hogy csak az minősül ügyletnek, ha nem kriptoeszköz formájában szerzek vagyoni értéket (tehát FIAT-om lesz cryptoból.) Pedig hát na, ha tavaly befizettem x milliót, és nem vettem ki, e szerint veszteségesnek kéne lennem nem? Nade ügylet nem keletkezett, mert nem váltottam vissza fiatra...Ergo ha innentől kiveszek FIAT-ot, az az egész bevétel, tehát jövedelem, tehát az egészre 15%? Hmm. . Még az ingatlannál is le tudom írni a vásárlás ktsg-ét nem? Hát ne már ne :)). Ellenőrzött tőkepiaci ügyleteknél hogy van leírva ez? Annyit tudok, hogy ott a EGT tőzsdéje minden évben kiállít szépen egy igazolást a beker költségről is. Itt ilyen nincs. Ha ott tud így működni, akkor itt miért nem? De nem logikus, hogy van egy beker ktsg tessék mondani? . Itt az osztályvezető videója, nézd meg, hámozz ki belőle valamit, én csak annyit tudtam meg, amit említ az elején egy mondatban: . "video 0:25:25 "mi ott kezdjük, amikor egy magánszemélynek van
kriptoeszköze" ehhez persze rendeljünk egy megszerzésre fordított
értéket - ez a szabály itt kezdődik - és AMIKOR kilép a kriptovilágból
ott meg egy bevétel képződik."
"Ez azt jelenti, hogy a jövedelem után 15 százalékos szja-t kell fizetni, ****a tárgyévi igazolt költségek elszámolhatók***, és adókiegyenlítés is alkalmazható. Az adót évente az szja-bevallásban kell bevallani és megfizetni." --- Úgy értelmezem az első mondatot, hogy amelyik évben kiveszel, csak abban az évben számít, hogy mennyit raktál bele. Pl. 2021-ben tett valaki bele 100 forintot, és 2022-ben az új adóévben vesz ki, akkor az a 100 forintot nem lehet levonni a teljes összegből. --- https://nav.gov.hu/nav/ado/szja/Uj_szabalyok_alapjan_20211221.html
Mindenzt persze csak akkor, ha fiatra váltjuk. Ami a "fekete dobozon belül" történik, az a NAV-ot nem érdekli. Kötelezettség csak akkor indul, ha fiatra váltjuk, vagy terméket/szolgáltatást stb. veszünk az ellenértékéből.
A "megszerzésére fordított kiadás" ami a lezárás évében keletkezett, elszámolható. Megszerzésre fordított kiadásnak minősül a tárgyévi vásárlás is. . A korábbi évek vásárlásai bekerülési költségnek számítanak. :D . 67/C § (1) Ügyleti nyereséget kell megállapítani (a meghaladó rész tekintetében) akkor, ha a tárgyévi ügyletek révén megszerzett bevételek összege meghaladja a kriptoeszközök megszerzésére és az ügyletekhez kapcsolódó díjakra, jutalékokra (ideértve a konkrét ügylethez nem kapcsolódó, de a kriptoeszközök tartásával összefüggő tárgyévi igazolt kiadásokat is) . Tehát segítek: 1. A MEGHALADÓ RÉSZ TEKINTETÉBEN 2. "...meghaladja a kriptoeszközök megszerzésére... ideértve a tárgyévi igazolt kiadásokat IS." . Ne feledjük. Jövedelem (és adója) akkor keletkezik, ha van jövedelmünk. A törvényalkotó a kriptoeszközökön elért jövedelmek adóztatását az eddigi egyéb jövedelmek helyett végülis az ellenőrzött tőkepiaci ügyletek alapján kívánja megvalósítani.
PlanB (@100trillionUSD) tweetelte: Imagine thinking a model that has stayed within 1 standard deviation band for 3yrs has failed. IMO we are in the exact same spot as March 2019 when I published S2F model: at the low end of the 1sd band. DYOR. Look at the chart. Your choice. https://t.co/b9ebjY886khttps://twitter.com/100trillionUSD/status/1474707018447532037?s=20
De ahogy olvastam a ráfordítás csak az adott évben számolható el a kivetellel szemben. Pl. Ha 2018ban rakott bele valaki pénzt és idén kivesz, akkor a bele rakott pénz már nem lesz elszámolható, hogy annyival kevesebb összegre kelljen adózni. Legalábbis én így értelmezem.
Nincsenek pontos időpontok a modellben,hiszen az árfolyam hullámzik és azt a kereslet kínálat határozza meg jórészt. A jóslatait gondolom átlag számítással tette.
Nem számít a kivétel a költség szempontjából, csak az összes ráfordítás és összes kivét különbsége 2021-ben. Egy év múlva meg 2018-től odáig az egész 5 év egyben is leadózható. Ha negatívban vagy, az is bevallható asszem 2 évig felhasználható a következő nyereség csökkentésére, szóval érdemes akkor is vallani.
Kicsit az adó témára vissza térve: "Az ügyleti eredmény megállapítása során kriptoeszköz megszerzésére fordított kiadásként vehető figyelembe – ha azt a magánszemély a tárgyévben" - Ezek szerint csak akkor számolható el a kriptoba fektetett pénz, mint kiadás, ha abban az évben lett is belőle kivéve?
Azon mosolygok, ha nem elég a revizoroknak a bankszámlakimutatás és bekérik a kereskedéseket a tőzsdéről, mennyi idő alatt rágják át magukat a többezer adaton 😃
én úgy tudom csak beírod/hozzáadod a megfelelő rubrikához a bevallásnál és ennyi. a pénz megállítás: na az necc! erre én azt tervezem - ha nagyobb összeget akarok kivenni - hogy elnyújtom és havonta veszegetek ki valamennyit. aztán ki tudja itt mennyi a határ, mi az ami feltűnik a banknak és jegeli... én erről szereznék szívesen infót, de ez nyilván nem köztudott sajnos :) hiszen akkor mindenki alatta zsonglőrködne :P
én excelbe vezettem fel mennyi pénz ment be a különféle helyeimre.. így ha veszek ki, abból vonogatom le és számolom hogy kijött-e már a tőke - ergó kell-e már adózni... amivel most megfűszerezem az adózási irányt az a: mi a helyzet az inflációval? ;) az a 10 ft amit betettem 3 éve, ma már nem 10 forint :P (csak piénkodok, nyilván szarik a nav az inflációra és csa ka számokat nézi: mennyit tettél be, mennyit veszel ki)
Igen, nem érdekli őket a kripto-kripto sem, az se ha stabil coinba ugrálsz. Úgy van ahogy írod.Pont a második bekezdésedben leírtak miatt nem lehet nyomon követni ezért csak a fiat-kripto és a kripto-fiat utat nézik. Illetve ha a kriptobol veszel bármit mondjuk autót, az is adóköteles, nyilván ezzel nem lehet kikerülni.A harmadikra talán válasz: https://nav.gov.hu/nav/ado/szja/Uj_szabalyok_alapjan_20211221.html
A fekete doboz elvbe az is beletartozik, hogy kripto-kripto váltás nem érdekli őket? Szóval csak a fiat-kript és kripto-fiat. --- Nekem a legnagyobb gond az lenne, hogy amikor egyszer beraktam fiatot kriptóba, utána vagy 5-8 kripto tőzsdét volt, hogy használtam, amiből pár már be is dőlt időközben. Utána elkezdtem DeFi appokat használni vagy 5-10 címmel. Szóval, ha nekem ezt kéne lekövethetően leigazolnom, az egy orbitális rekt lenne nekem is mag a navnak is átnézni. --- Viszont úgy tudom, hogy veszteséget következő évre nem lehet átvinni, erről tudsz valamit?
Rosszul tudod. A nyereséget kell 15% os kulcsal leadózni. A Navot semmi más nem fogja érdekelni csak ez: 1, Mennyiért vettél bármilyen coint? Muti róla a bizonylatot, bankszámlát! 2, Mennyiért adtad el a coint? Muti róla a bizonylatot, bankszámlát! 3, A kettőt összevetve kijön mekkora volt az árfolyamnyereséged ft-ban és ez után kell adózni. Pont mint a részvényeknél. Ennél tisztább és egyszerűbb nehezen lehetne. Az hogy közben kamatoztatod, stakelsz vagy mit csinálsz vele nem érdekli a navot (fekedete doboz elv nagyon helyesen, nehéz is lenne lekövetni ezeket), az érdekli hogy fiatba be mennyi volt, fiatba ki mennyi volt és mekkora a nyereséged ezen. Ezzel a törvénnyel egyébként nagyon kriptobarát ország lettünk, előre tekintő a szabályzás. A lényeg hogy tudd igazolni hogy mennyiért vetted és mennyit vettél ki, legyen ezekről bizonylat. Ha ez nincs indulhat a magyarázkodás, ami meg nem hat majd meg senkit.
Maximálisan egyetértel, örüljünk hogy hoztak egy normális életszerű és nem elcseszett szabályozást ezen a téren mint más országokban. Aki ezen feltételek mellett kiskapukat keres azt inkább nem is kommentálnám.
Hát én erre nem játszanék, keményen digitalizálnak a navnál, simán kiszűrik. Mi kell nekik ehhez? Ha bankszámlára kapod a kifizetést csak összevetik azzal hogy honnan kaptad, nyilván van egy listájuk a fiat-coin átjárót biztosító cégekről. Ha nem tudod megmagyarázni hogy honnan van akkor pedig bajba kerülsz ennyi a sztori.
valszeg csak azt kell bizonyítanod mennyi pénz ment be az exchange-re (vagy bármire amin adsz veszel) és onnan mennyi pénzt ment ki bankszámlára ahonnan már költeni is tudod. ha tőke feletti mérték jött ki, akkor a felettes rész 15%os. én legalábbis így tervezem ezt alkalmazni. azt meg bármely felület szépen tudja listázni hogy milyen kimenő és bejövő pénzek történtek. és ezt a navnak is el kell majd fogadnia ha kiemel ellenőrzésre.
Csak idő kérdése, hogy a Bitcoin elsöpri a pénzügyi rendszert?
Ugrás a cikkheza teljes cikk: http://www.portfolio.hu/cikkek.tdp?k=2&i=188046