Topiknyitó: Portfolio 2015. 02. 24. 08:07

Nagy bajban a Buda-Cash - Mi lesz az ügyfelek pénzével?  

Ugrás a cikkhez
A Buda-Cash Brókerháznál a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda nyomozati cselekményt hajtott végre - írja az Index. Lépett a felügyelet A tudomására jutott visszaélés-gyanús esetek miatt az MNB ma közzétett végzésében azonnali hatállyal...

a teljes cikk: http://www.portfolio.hu/cikkek.tdp?k=2&i=210546
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2015. 06. 30. 11:32
Előzmény: #8237  Törölt felhasználó
#8240
LÁTOM ÉN TÖRVÉNY CIKKEZNEK MINTHA MINDENT FELÜL ÍRNA>>>>> NA EZZEL SE JUTUNK SEHOVA##
-Mit tudok/tudunk csinálni még tárgyi bizonyítékot se találnak utánam/utánunk..
10 embernek,ha kiküldtek egyenleget**
Ettől ne várj csodát.. akinél meg állt a lóvé,nálam biztos nem.....
Törölt felhasználó 2015. 06. 30. 11:28
Előzmény: #8237  Törölt felhasználó
#8239
Jaj de kár hogy visszajöttél ide és megint teleszemeteled az egész fórumot az érthetetlen beírogatásaiddal Kedves brendonz
Törölt felhasználó 2015. 06. 30. 11:25
Előzmény: #8236  Törölt felhasználó
#8238
-hát persze könnyű ráfogni>>>>> Démonizálni
Ott se volt mikor belenyúltak a KÉSZLETEKBE&&&&&&&&
Törölt felhasználó 2015. 06. 30. 11:22
Előzmény: #8230  Törölt felhasználó
#8237
Kelernél ott volna régen tudhatnád/tudhatnám Eltűntek-de ezt bizonyítani illene>>>>>>> Nekem egy számlakivonatért amit nem küldtek meg
Forduljak a Rendőrséghez "fa" tanácsolta
Tehát olyan ez,mintha magamért felelnék!
-oszt teljességgel Ők rendelkeznek velem.
Törölt felhasználó 2015. 06. 30. 11:21
Előzmény: #8234  Törölt felhasználó
#8236
Buda Cash és társai: a kormányzás csődje

2015. június 30., kedd, 10:45 Utolsó frissítés: 33 perccel ezelőtt

Szerző: Jancsics Dávid

Címkék: brókerbotrány; Questor; Buda-Cash Brókerház Zrt.; Hungária Értékpapír Zrt.;
Kinyomtatom Elküldöm Hozzászólások (0)
Twitter

Fehérgalléros bűnözők, sikkasztók és adócsalók mindig is voltak és lesznek, azonban egy piacvezető cégeket pillanatok alatt elsöprő 300 milliárdos csalássorozat egy egészen más történet – ez komoly rendszerszintű problémára utal. Egy rendszer csak akkor nem vesz észre a normális működéstől ilyen mértékben eltérő devianciát, ha a szektor meghatározó állami és piaci szereplői ebben érdekeltek. Jancsics Dávid korrupciókutató, az amerikai Rutgers Egyetem oktatója a brókerbotrány körüli hallgatásról.

Csütörtökön egy maroknyi Buda Cash-károsult tüntetett az MNB épülete előtt, mert úgy érzik, február óta szinte semmi nem történt az ügyükben. Persze kit érdekel néhány nyerészkedő spekuláns nyavalygása, gondolhatná az átlagember, amikor barbár menekültek hordái állnak ugrásra készen országunk kapui előtt.

Nyilvánvalóan a kormány is jobban örül annak, hogy az ország a bevándorlóellenes kampányával van elfoglalva, és a brókerügy a feledés homályába merül. Érdemes azonban még egyszer átfutni a történetet, mert tökéletes esszenciáját adja annak a furcsa valaminek, amely ma Magyarországon kormányzás címszó alatt történik.

Fotó: Túry Gergely

Itt ugyanis nem néhány kispályás tolvaj magánakciójáról van szó, hanem az ország eddigi legnagyobb és legtöbb embert érintő pénzügyi botrányáról, vezető politikusokkal is jó kapcsolatot ápoló pénzügyi elit által folytatott rendszerszintű lopásról. Az állam felelőssége több szempontból is megkerülhetetlen.

Vak éjjeliőr
Jancsics Dávid



Fotó:
Jancsics Dávid az ELTE-n szerezte szociológusi diplomáját, két éve doktorált a City University of New Yorkon, jelenleg a Rutgers Egyetem Közszolgálati Intézetének oktatója. Doktori disszertációját a magyarországi korrupcióról írta. 2014. augusztusban Jávor Istvánnal együtt rangos amerikai díjat nyert egy tanulmánnyal, amit itthon meg sem akartak jelentetni. 2012-ben mindkét kutató írt a hvg.hu korrupcióval foglalkozó cikksorozatába, Jávor cikke itt, Jancsicsé itt olvasható. Arról, hogy mi idézi elő Magyarországon a korrupciót, itt olvashat.

Kezdjük azzal, hogy az állam a vele szemben támasztott alapvető elvárásoknak sem tudott megfelelni a brókerügyben. Adam Smith óta tudjuk, hogy az állami szerepvállalás minimuma, hogy éjjeliőrként rajta tartja a szemét a piacon és beavatkozik, ha csalást észlel.

Mivel a sokmilliárdos pénzszivattyú éveken át zavartalanul üzemelhetett, talán nem túlzás azt állítani, hogy a piac felügyeletét ellátó állami intézményrendszer csődöt mondott. Bár az MNB nagyon szeretné az egészet a rossz szabályozás és korábbi szoci kormányok nyakába varrni, azért valami a vizsgálati módszertannal sem stimmelhetett, ha évekig senkinek sem szúrt szemet a csalás.

Mondjuk, egy laikus számára is nyilvánvaló a különbség a korábbi módszertan, amikor a brókercégektől bemondásra megkapott adatokat hasonlították össze a cégek forgalmát nyilvántartó KELER adataival, és a nemrég bevezetett új „szuperinnovatív” vizsgálati technika között, amikor az ellenőrök a helyszínen generált adatokat vetik össze a Központi Elszámolóház számaival.

Homály átláthatóság helyett

Lépjünk tovább és nézzük meg, hogy a kormány hogyan menedzselte az ügyet a botrány kirobbanása óta. A jó kormányzás egyik legfontosabb pillére az átláthatóság kellene hogy legyen, brókerügyben azonban szinte teljes a homály. Február óta csak sokasodnak az egyre bizarrabb konspirációs teóriák, miközben az átlagpolgárnak a mai napig fogalma sincs arról, hogy mi is történt valójában.

Senki nem tudja például, hogy miért menesztették a Buda Cash első felszámolóbiztosát vagy hogyan lehetséges az, hogy egyes jól értesült állami és magánszereplők a pénz zárolása előtt ki tudták menteni a vagyonukat a Questorból. Egyáltalán, mekkora eltűnt összegről beszélünk, milyen mértékű személyes összefonódások voltak a csalók és egyes állami szereplők között és milyen megfontolások alapján tartották önkormányzatok tömegesen befektetési szolgáltatóknál az eszközeiket?

Ennél is aggasztóbb, hogy hónapok óta az ügy közvetlen érintettjei, a károsultak sem tudnak semmit. Itt mintha a felszámolók is komoly szerepzavarban lennének, hiszen nekik elsősorban a hitelezők, esetünkben a károsultak érdekeit kellene szem előtt tartaniuk. Ehelyett a felszámolás érthetetlenül lassan vánszorog és a felszámolóbiztosok nem hajlandók érdemi párbeszédre az ügyfelekkel.

Csak a Questor

Bár a kormányzati kommunikáció azt harsogta, hogy a Buda Cash-ügyfelek kártalanítása szinte teljes egészében megtörtént, valójában ez csak a cégcsoport bankjainál lévő betétesekre vonatkozott. A Buda Cash és Hungária brókercégek tízezernél is több ügyfele még egy fillért sem kapott, sőt azt sem tudják pontosan, mennyi pénzüket lopták el. (Erre abból tudunk legfeljebb következetni, hogy a BEVA a 2014-es üzleti beszámolójában tartalékot képzett az egyes brókercégek áldozatainak a kártalanítására – szerk.) Az bizonyosan nem erősíti a felszámolás tisztaságába vetett bizalmat, hogy a rendőrség és a felszámolók öt hónapja a nyilvánosság és a károsultak teljes kizárásával ügyködnek valamit a cégek irodáiban.

Fotó: MTI / Vajda János

Az ügyfelek kártalanítása is meglehetősen igazságtalanul alakul. Teljesen érthetetlen, hogy a kormány miért döntött úgy, hogy azonnali hatállyal, csaknem teljes körűen kártalanítja 30 millió forintig a Questor-ügyfelek egy bizonyos csoportját. Ráadásul ezeknek a befektetőknek tudniuk kellett, hogy az átlagosnál lényegesen magasabb hozam reményében egy olyan vállalat saját maga által kibocsátott kötvényeibe fektették a pénzüket, amely eredetileg még a Befektető-védelmi Alapnak sem volt tagja. Mindeközben a Buda Cash és a Hungária károsultjait csak 6 millióg kártalanítják, majd valamikor a távoli jövőben.

Felszámolói kanyarok

Másik furcsaság, hogy a rendszer ugyanúgy bünteti a legkonzervatívabb befektetést választó, alacsony hozamú állampapírok vásárlóit, mint a nagyobb profit reményében nagyobbat kockáztató befektetőket. Jelenleg azt, aki brókercégen keresztül „kockázatmentes” állampapírban tartotta a pénzét, ugyanúgy 6 millióig kártalanítják, mint a részvényben vagy határidős ügyletekben utazó befektetőket. Ez persze azt is jelenti, hogy például kincstárjegyben fialtatni a pénzünket egyáltalán nem veszélytelen mulatság, hiszen ha nem közvetlenül az államtól vesszük a papírokat, akkor az üzlet pont annyira kockázatos, mint az értékpapírt forgalmazó cég működési kockázata. Állampapír vásárlásakor erre persze senki sem hívta fel az ügyfelek figyelmét.

Az államnak általában illik betartania a saját maga által hozott szabályokat, azonban a felszámolás során itt is akadnak problémák. A felszámolónak ugyanis 75 napon belül kötelessége lett volna összehívni a hitelezői választmányt, amely a károsultaknak biztosítana valamiféle kontrollt a felszámolás menete során. Ez eddig egyik brókercégnél sem történt meg. Arra is törvény kötelezi a felszámolót, hogy soron kívül adja ki a fellelhető ügyfélvagyont. Bár ezt több károsult kérvényezte, legjobb esetben is csak egy semmitmondó formális válaszlevélre méltatták őket, amelyben a türelmüket kérték.

Fehérgalléros bűnözők, sikkasztók és adócsalók mindig is voltak és lesznek, azonban egy piacvezető cégeket pillanatok alatt elsöprő 300 milliárdos csalássorozat egy egészen más történet – ez egy komoly rendszerszintű problémára utal. Egy rendszer csak akkor nem vesz észre a normális működéstől ilyen mértékben eltérő devianciát, ha a szektor meghatározó állami és piaci szereplői ebben érdekeltek. Úgy tűnik, a mostani balhét is néhány cégvezető viszi majd el, és nagyon sokan elveszítik teljes megtakarításukat, miközben az állam mély hallgatásba burkolózik saját felellőségét illetően.
Törölt felhasználó 2015. 06. 30. 11:17
Előzmény: #8234  Törölt felhasználó
#8235
-bocs,de úgy állunk még sarkukra se lehet kötni pénzügyi szigorítást- mert még ez
dukál sokaknak-Állam benne volt-e?!
evvel takaródznak... Te meg én ne vesszünk el az a lényeg-
Törölt felhasználó 2015. 06. 30. 11:11
Előzmény: #8227  Törölt felhasználó
#8234
Sablon levél, nekem is ez jött kb 1 hete
Törölt felhasználó 2015. 06. 30. 11:08
Előzmény: #8230  Törölt felhasználó
#8233
Kelernél mit vettek volna észre laza volt az után követés- mindent hülyeség másra fogni- Auditált mérleg oszt kész volt itt valami-feltétel szabva?!20X átléphettek mindent- kivéve most a megtaláltak>>>>

Annyit nem kel ebe bele magyarázni>
ami meg van meg van,ami nincs oda dobják a BEVÁ-nak-
Törölt felhasználó 2015. 06. 30. 11:03
#8232
Köszönet Jancsics Dávidnak ,hogy a HVG-ben megírta ezt a cikket: link
Törölt felhasználó 2015. 06. 30. 11:00
Előzmény: #8230  Törölt felhasználó
#8231
felszámolás során is loptak ez biztos.
mért mondod tele vannak- nem Biztosított
pénzekkel- pont a rv. aminek ot van a KELLER a háta mögött na meg Felszámolás alatt**Nincs meg a rv ott BEVA
Erre a szerepre nem kell rábeszélni a Bankokat- Biztos visszatérülés**
Igaz 3x Díj lép a nyomába számla fenntartásnál-
Én még emlékszem 4000Ft-os számla (havi bontás mellett)fenntartásra is.... Külföldön is magas biztosítást kötnek a Bróker cégekre- hát eddig szinte ingyen volt a számlavezetés!! jó nem ennek köszönhető a lenyúlás-
Emelték volna? -ki ment volna hozzájuk
Na nem fogunk találni olcsó fenntartást
Törölt felhasználó 2015. 06. 30. 10:21
Előzmény: #8220  detto71
#8230
Én megmondom őszintén én már 3 különböző verziót halottam csak az elmúlt 2 hétben/belső info 3 embertől/hogy már nem írnám le mert így komolytalan és okoskodó hülye gyereknek néznétek.
Mondjuk az kérdés is marad örökre, hogy Kelernél nem vették észre hogy nagyon kevés /szinte semmi/ bizonyos részvényekből,sőt a Buda cash nél jóval kisebb brókerháznál pedig több Telekom, Otp vagy éppen Mol van.
Eddig még a Keler vezetőjét nem kérdezte senki,persze szerintem értjük hogy miért nem.Tavaly vagy tavalyelőtt ha az MNB a Kelernél vizsgálódott volna feltűnt volna hogy kevésnek tűnik a részvényszám a többi kisebb brókercéghez képest,de már ezt is kezdem érteni,hogy miért nem.
Vagy mi lett volna akkor ha egy nagybefektető Telekom részvényit kb 800 millió nevesíteni akarta volna magának alszámlán 2014 ben a kelernél, akkor rögtön bukta.A sztorit nem írnám le a fórumon már leírták.
filter 2015. 06. 30. 09:55
Előzmény: #8222  Zsolt71
#8229
én kettőt is
filter 2015. 06. 30. 09:55
Előzmény: #8222  Zsolt71
#8228
én kettőt is
Törölt felhasználó 2015. 06. 30. 09:54
Előzmény: #8222  Zsolt71
#8227
Ma kértem, hogy küldjék meg az iktatószámot, válasz....Tisztelt Buda-Cash Károsult.

A hitelezői igények feldolgozása folyamatos, de a sok ezres nagyságrendű igény miatt még akár több hétig is eltarthat. Azon ügyfeleket, akik valamilyen technikai akadály miatt nem kaptak iktatószámot, de az igényük megérkezett és iktatásra került csak a hitelezői igények teljes feldolgozása után tudjuk értesíteni. Kérjük a hitelezői igény feladásáról szóló tértivevényét őrizze meg. A hitelezői igények feldolgozottsága nem befolyásolja a fellelhető vagyonok kiadását.
detto71
detto71 2015. 06. 30. 09:46
Előzmény: #8222  Zsolt71
#8226
én, meg többen is. A beva-tól is kaptam.
detto71
detto71 2015. 06. 30. 09:45
Előzmény: #8223  Törölt felhasználó
#8225
Ahol a fórumok fel vannak sorolva a lap jobb oldalán, felette van egy nagyító és 'keresés a fórumban' szöveg.
filter 2015. 06. 30. 09:37
Előzmény: #8223  Törölt felhasználó
#8224
Törölt felhasználó 2015. 06. 30. 09:21
Előzmény: #8221  detto71
#8223

Nagy bajban a Buda-Cash - Mi lesz az ügyfelek pénzével?

<< vissza a fórum témákhoz

1 [2] [3] [4] [5] [»] ... [411]

Új hozzászólás | Nyomtatható verzió | betűméret: növel | csökkent

Hozzászólások oldalanként: 20 | 40 | 60 | 80 | 100 Sorrend: növekvő | csökkenő

Bocs, de én csak a fenti bemásoltakat látom, a keresőt nem :-(
Zsolt71 2015. 06. 30. 09:21
#8222
Kapott már valaki a felszámolótól iktatószámot?
detto71
detto71 2015. 06. 30. 09:06
Előzmény: #8219  Törölt felhasználó
#8221
a fórum felett ott a keresés írj bele valamit kihoz egy találatot és egy bővebb keresési lehetőséget.

Hozzászólóra nem tudsz keresni, de hozzászólásokban igen, ha tudsz belőle valami részletet

Topik gazda

Portfolio
Portfolio
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek