dzs11

Regisztráció: 2018-12-15 23:01:08

Hozzászólások száma: 7

Utolsó hozzászólás: 2019-06-15 08:41


Tapasztalat: 4
Aktivitás: 2
Népszerűség: 5


utolsó 20 hozzászólás

Lakás/Ingatlan árak topik 2019. 06. 15. 08:41
Nem az a lényeg hogy bérlakás vagy nem, az a lényeg hogy akkor pár kivételezett tulajdonolt ilyen-olyan okok miatt, most meg 10 millió ember, plusz külföldiek, plusz ingatlanalapok üldözik kvázi végtelen mennyiségű pénzzel az ingatlanokat, ingatlan alapba bárki ki-be szállhat egérkattintással stb. Az akkor egy teljesen más jellegű ingatlanpiac volt a mostanitól, más szabályokkal, a mostani az olyan mint bármilyen más pénzügyi eszköz piaca, pl a részvényeké, annak minden jellemzőjével együtt.
Az utóbbi kb 3 évben valóban szigorodtak a hitelfelvétel és más ingatlanokat érintő szabályok és törvények, emiatt a világ több országában/városában ESNEK is az ingatlanárak. Kanada, Ausztrália, London például. Évtizedes távlatokban viszont a deregularizáció eredménye a mostani árszint.
A jegybankok tanultak, megtanulták hogy kaparhatják ki MOST a haveroknak a zsét, meg azt is hogy lehet a problémákat majd az utánunk jövőre hagyni. A központi bank szerepe pont az lenne, hogy a kamatot emelje, ha túl nagy infláció van, de a központi bankok pont ez ellen dolgoznak már egy ideje, hogy a haveroknak MOST jöjjön a pénz. A történelem során már többször bebizonyosodott hogy a piaci mechanizmusok kikapcsolása hosszabb távon sokkal nagyobb krízisekhez vezet.
Igen, az ingatlannal az a baj, hogy a földhivatalban ott egy lista, rajta a neved, meg hogy mid van. Adott esetben ezt a legkönnyebb tolvonással elvenni. Ezzel persze lehet viccelődni, de akivel megtörtént, aztán állhatott sorba kárpótlási jegyért, annak ez nem túl vicces - az ingatlan nem teljesen biztonságos.
Lakás/Ingatlan árak topik 2019. 06. 15. 01:09
Száz évvel ezelőtt az ingatlan funkciója más volt, főleg lakhatásra használta az átlag, nem befektetésnek, azzal hogy ma mindenki párosával veszi az ingatlanokat befektetésnek, meg befektetési alapok vásárolják fel a lakásokat, az ingatlan is egy pénzügyi eszközzé vált és az árfolyama egyre inkább úgy viselkedik mint más pénzügyi eszközöké pl. a részvényeké, azaz többször van bubiban. Az hogy 100 éve mi volt, az nem jelent semmit a jövőre nézve, ma már teljesen más szerepet tölt be az ingatlan.
Ez természetesen szorosan kapcsolódik a hitelezés szabadjára engedésével, évtizedes távlatokban nézve egyre magasabbak a megengedett jövedelemszorzók, egyre lazábbak a feltételek, egyre alacsonyabbak a kamatok, meg ugye ma már alap hogy anya is dolgozik és két fizetésre veszünk fel hitelt.
Az USA-ban lehet nem volt válság, de az UK-ban pl volt egy igen szép ingatlanválság a kilencvenes évek elején, amikor a nominálárak estek 15-20 százalékot, a megtakaritási számlák kamata pedig eközben évekig tíz százalék körül/felett volt. Ez történik akkor, ha a központi bank nem csal és az infláció növekedésével párhuzamosan növeli a kamatot tankönyv szerint. Tönkremennek a túl sok kockázatot vállaló piaci szereplők (csurig hitelből meggazdagszunk), az árak leesnek, és lehetőség van arra, hogy új szereplők belépjenek a piacra korrekt áron.
Természetesen ez már rég megtörtént volna most is, csak most több fronton is csalnak a központi bankok. Több országban a hivatalos inflációs mértékek manipuláltak, pl az ingatlanárak nincsenek is benne, meg mondjuk beletesznek elektronikus termékeket, ugye tíz éve tízszer annyi volt a fullHD TV mint ma és ugye így hiába ment fel mondjuk a kenyér ára tízszeresére, hurrá, nulla az infláció, máris lehet a kamatot csökkenteni. Persze van még más ezer dolog, amivel csalni lehet.
Az MNB meg azért szarja le az ingatlanpiacot, meg ezt az egészet, amiért az összes többi központi bank a világon, mert a pénzügyminiszterek, a központi bankok vezérei a goldman sachs meg a társaiból jönnek (a magyar kicsit kivétel, itthon más szelek fújnak, de mi kis halak vagyunk, mi csak követjük a nagyokat és közben páran megcsinálják a pénzüket). Nem véletlen hogy annak ellenére, hogy tíz éve vészhelyzeti kamatszinten van minden ország, mert elvileg baj van, mégis a legmagasabb átlagfizetés a világon a goldman sachnál van - a válság az csak nekünk volt és még mindig van, ők köszönik szépen megmentették magukat.
Pl. a quantitative easing a legnagyobb biznisz a világon a bankoknak, ugye pénzt nyomtatnak és a bankok pénzügyi termékeit veszik meg havonta jó sok pénzért. Ennyi erővel persze vehetnének dollármilliárdokért felesleges könyveket vagy építhetnének 10.000 iskolát havonta és akkor nyilván a könyvkiadóknak, meg a gyerekeknek lenne jó világ, a gazdaságba meg injektálódna a zsé, de érdekes módon valahogy mindig úgy jön ki, hogy végül a bankárok termékeire költődik el a pénz, azoknak kell adni és akkor majd biztos jó lesz. Ki érti ezt, nyilván ennek semmi köze nincs ahhoz hogy csupa ex-bankár ül a pénzügyminiszeri, meg központi bankos székekben...
Na mindegy. Válság az lehet bármikor, a súlyossága többmindentől függ. Kamatot csökkenteni már elég nehéz nulláról, quantitative easing egyre kevésbé vállalható, de van még ezeken kívűl is lőszer bőven, rendszeresen jönnek ki igen kreatív ötletekkel a központi bankok, amikről az átlagember nem is hall, nem is érti, meg nem is érdekli, pl mindenféle likviditási keretek, amikből bajba jutott bankok automatikusan olcsó hitelhez jutnak - régen tönkrementek volna ugye, most nem is hallasz róla, nem is tudod hogyha bajba vannak, szóval vannak trükkök bőven, a gond csak az hogy a hisztorikus példák azt mutatják, hogy minél többet csalnak és így minél jobban elrugaszkodik a piac a valóságtól annál nagyobb lesz a reset.
Szóval ha elég kreatívak lesznek és tudnak továbbra is csalni valahogy, akkor szerintem a bérinfláció elég jó támpontot nyújt a lehetséges várható minimál árakhoz, a 2013-as mélyponthoz képest kb 50-60 százalékkal mentek fel a bérek így 2013 + 60% ami az alja lehet ha kutyát-macskát hozzávágnak a válsághoz, ami több helyen nem egy óriási esés. Például Budaörs ha jól látom az ingatlannet családi ház statisztikát az gyakorlatilag ezzel a bérnövekedéssel megegyező növekedést mutat, így ezt valószínűleg tényleg a bérnövekedés tolja nagyjából, valszeg ott nem is lenne komolyabb esés. A budapesti lakások viszont többszörösére felmentek, ott talán jobban várható esés.
A gond inkább ott lehet, ha a fő fegyverek, a további kamatcsökkentés és a quantitative easing hiányában megáll a tudomány és esetleg egy nagyobb reset jön. 2008 óta sokkal jobban ki van téve magyarország a külföldi vállalatoknak, pl. autógyáraknak stb. így sokkal több munkahelyet is veszthetünk mint tíz éve és esetleg komoly valós recesszió is bekövetkezhet, amiről nem lehet megmondani hogy milyen formát ölt.
Az lehet hogy az USA-ban nem volt komolyabb ingatlankress száz éves távlatban, de máshol volt gond, mást ne mondjak a kilencvenes évek gazdasági csodája, Japán, na ott három évtizede esik a tőzsde meg az ingatlanárak, pedig ők aztán télleg mindent hozzávágtak a válsághoz, meg elég komoly saját iparuk is van. Szóval ha nagy baj van, bármi lehet, venezuela, japán vagy szocializmus és akkor senkinek nem lesz semmije.
Amúgy nem kell USÁ-ra vagy Japánra mutogatni Magyarországon is az elmúlt száz évben többször is komolyan bukni lehetett az ingatlanon, sokkal kevésbé biztonságos mint azt az emberek gondolják, második vhban a németek, vagy a szocializmus alatt akár tollvonással el is vehették az embertől, vagy ott van ugye a 2008-as válság, szóval azért nem olyan atombiztos dolog az.
Lakás/Ingatlan árak topik 2019. 01. 05. 22:19
" Ezért is emlegetem az 1990-2018-ig terjedő időszakot, hogy 5 év volt csak amikor csökkentek az árak (válság) és 23 amikor nőttek... "
Semmit nem ér az 1990-től kezdődő időszak folyamatos emlegetése, mert előtte itt szocializmus volt, a rendszerváltás után meg lényegében ingyen osztogatták az önkormányzati ingatlanokat, aztán pár év alatt átárazódott minden az új rendszerhez. Ez az árnövekedés a rendszerváltás miatt volt és nulla támpontot ad ahhoz, hogy egy hosszabb távon kapitalista rendszerben (mint amiben most vagyunk) hogyan változnak az árak.
Az általad emlegetett 1990-ben több, hosszútávon kapitalista nyugati országban éppenhogy kipukkant az ingatlanlufi és évekig nominálértékben csökkentek az árak, miközben a banki alapkamat és a betéti kamatok is az égig ugrottak, 10 százalék felé. Egy ~25%-os nominál ár csökkenés, meg pár évig 10% feletti betéti kamat, infláció és bérnövekedés volt, eközben a hiteltörlesztő olyan 17-18%-ra ugrott fel.
A kapitalizmus az így működik, hogyha valaminek nagyon elszáll az ára, akkor jön is rá mindjárt a reset.
Olvasgass egy kis pénzügyi történelmet, gyorsan rájössz majd hogy ugyanez, amit most látsz szóról-szóra pontosan ugyanígy le lett már játszva nagyon sokszor. És hosszútávon se megy mindig vissza, a nikkei a mai napig feleannyi mint 30 éve, pedig kutyát-macskát hozzávágták az elmúlt harminc évben.
Lakás/Ingatlan árak topik 2019. 01. 01. 14:47
Hehehe. Egy nyugati országban a szabad piac így néz ki:
1) Alacsony kamatok és eszetlen hitelezés miatt óriási mennyiségű új pénz közvetlenül az ingatlanpiacon keletkezik.
2) Quantitative easing, ami a valós kamatokat tovább közelíti a banki alapkamathoz, illetve direktbe tolja fel az árát a tőzsdei eszközöknek, indirekt módon az összes eszközosztálynak.
3) Óriási összegig jövedelem adó mentes a magánnyugdíjjárulék, amivel a nyugdíjalapokat tömik ki, amik szintén a pénzügyi piacokon fektetik be a pénzt. A tőzsdén elért minden nyereség adómentes. (kivetételkor persze adózni kell majd)
4) Ugyenezt a az adómentes nyugdíjjárulékot saját magad is kezelheted, természetesen ugyanúgy a tőzsdén. Minden nyereség adómentes. (kivetételkor persze adózni kell majd)
5) Az összegyűjtött magánnyugdíjat egy módon lehet adómentesen egy összegben kivételkor elkölteni: ingatlanra.
6) Éves jövedelem adó mentes adómentes megtakarítási keret, amit főleg a pénzügyi piacokon lehet felhasználni, minden nyereség adómentes.
7) Kétféle óccsó hitelkeret a központi banktól kereskedelmi bankoknak továbbhitelezésre, névleg hogy a vállákozásokat turbózzák, a gyakorlatban az ingatlanbefektetőknek megy.
8) Állami hitellel támogatott ingatlanvásárlás. Ingatlanárcsökkenés és csőd esetén a banki hitelt fizetik vissza előszőr, az állami hitelt csak az adott ingatlan megamradó értékéig hajtják be, az azon felüli részt az állam elengedi! Akkor is ha van másik 5 ingatlanod és más értéktárgyaid.
9) Örökösödési adó alól kivétel az ingatlan.
10) Csak kamatos hitel is simán elérhető.
11) A természetes okok miatt csökkennő lakosságszám miatti kereslet és árcsökkenés megoldva a bevándorlással.
12) Különféle likviditási keretek a központi banknál, hogyha valamelyik pénzintézet megint bajba kerülne, akkor onnan automatikusan fű alatt kölcsönözhessen, ahelyett hogy publikusan, teátrálisan csődbe menne.
13) Építeni minden szinten lehetetlen, a kívánatos városok körül 30-40km-es körzetben zöldövezetté lett nyilvánítva minden, bármilyen telek csillióba kerül.
14) Bárki a világon névtelenül tud venni ingatlant az országban, a világ korrupciós pénzének nagy része ide folyik.
És ez még csak az a lista ami így kapásból az eszembe jut, tuti van még jópár dolog. Gyakorlatilag minden az ingatlanra meg a tőzsdére van kihegyezve, ennyit a szabad piacról.
A fenti lista sok elemét próbálják "kezelni", legalábbis a népnek lenne rá igénye és egyre csúnyábban néznek a politikusokra, de az elmúlt pár évben az a kormány taktikája, hogy teátrálisan megígérik a népnek, hogy ez lesz meg az lesz (1,2,7,11,13,14 pontok), aztán leszarják az egészet, sőt még rátesznek egy lapáttal.
A 2008-as kress után mikor az emberek nemkicsit dühösek voltak, a politika mindent megígért hogy elkerüljék a további bubikat és akkor úgy nézett ki hogy normalizálódik a helyzet és kizártnak tűnt, hogy bármikor a közeljövőben nagyobb áremelkedések legyenek.
Csak ezzel az volt a baj, hogy a reálgazdaság ebben a fenti nyugati országban minimális, a vállalatok helyben nem tudnak nőni mert bármilyen új valós beruházás kelet európába meg ázsiába megy, szóval hiába próbálta a kormány tolni a vállalati hitelezést, nem volt GDP növekedés, úgyhogy pár évig próbálkoztak, de aztán 2013 tájékán megint szabadjára engedték a lakossági hitelezést, még sokkal durvábban mint előtte, így a felrobbanó ingatlanpiaccal sikerült 2-3 százalékos GDP növekedést produkálni kb. 3-4 évig, cserébe helyenként majdnem kétszeresére nőttek az amúgy is nagyon magas ingatlanárak és lázadásközeli helyzet van az országban. De biztos megérte.
Az "örökké így lesz" embereknek ennyit tudok mondani, hogy ne csak a számokat nézd, hanem a tágabb környezetet. 2008 után kb 5 évig semmilyen növekedés nem volt. De a rákövetkező 5 évben a politika megint bubit fújt, és máris itt van trump, brexit, eu szkeptikus olasz kormány és mindenhol előretörő "populista" pártok. Az 5 év az tulajdonképpen egy villámgyors reakció az emberektől. Nem fog ez olyan sokáig tartani már.
Magyarország az egy másik részta, mi egyelőre kicsik vagyunk, azon belül is egy kisebb szelet a pénzügyi szektor, de legalább jön hozzánk a reálbefektetés, azzal együtt a tudás is. Ennek az a hátránya, hogyha a nagyok dőlnek, akkor dőlünk mi is.
Lakás/Ingatlan árak topik 2018. 12. 29. 19:57

Az emelkedő ingatlanárak csak azoknak jó, akik a lakóingatlant nem az eredeti szándék szerint, saját részre lakóingatlanként hasznosítják, hanem akik üzletként kezelik, kiadják, akik az árnövekedésen nyernek, akik hitelt adnak az ingatlanra és leszedik a kamatot belőle stb.
A lakóingatlanokba áramló befektetés mennyiségét a pénzügyi környezet szabályozza. A probléma az, hogy nyugaton nagyjából ugyanaz a réteg, akik a pénzügyi környezetet szabályozzák egyúttal az árnövekedésen is nyernek és hitelt is adnak az ingatlanra, azon is nyernek, szóval nem nehéz látni, hogy miért halad a nyugat arra amerre, a kecskére van bízva a káposzta.
A legnagyobb gond viszont az, hogy akinek saját lakóingatlanra van szüksége, annak nincs választása, nem tudja elkerülni a vágóhídra sétálást, nem vehet meg 300 m2 földet a szomszéd búzaföldból és építhet magának házat rajta. Ugyanez az ok, amiért lakóingatlanba fektetni a legnagyobb biznisz, mert nem lehet kikerülni.
A nyugati politikának rövidesen el kell dönteni, hogy mit szeretne, a bizniszt szolgálni és hagyni hogy az állampolgárokat a vágóhídra kényszerítsék, vagy az állampolgárokat részesíti előnyben.
Persze erre azt szokták mondani a nagymenők, hogy mi van kommunizmust akarsz vagy mi, a gond csak az, hogy az alapvető szükségletek terén bizony kommunizmus van a mai napig, például nem fizetünk milliókat egy-egy műtétért, vagy az általános iskoláért. Azért miért nem hőbörög senki, hogy az általános iskola kerüljön egy millióba évente, vagy nem is, legyen három, biztos van aki azon is nyerne, ha annak felmenne az ára.
Az áltag embernek nagyon sokáig nulla köze volt a bankokhoz, de mára sikerült megtalálni a módját hogy minden egyes ember életébe bekerüljön a bankok által eladott hitel, ma szinte mindenkit bele tudnak kényszeríteni abba, hogy havonta leadják a sarcot, pont ezért ez a világ legnagyobb biznisze.
Tulajdonképpen a fenti folyamat az egyetlen ok amiért a természetes népesség minden nyugati országban csökken, ha 20 évesen meglenne a saját házad nagyjából kifizetve, akkor nem kéne a nőknek karriert építeni, lennének nagycsaládosok, lennének azok akik csinálnak pár gyereket, elválnak, majd megint csinálnak pár gyereket mással. Az, hogy a "modern világ" miatt szülnek a nők később az egy fikció, azért szülnek későn mert bele vannak kényszerítve.
Részben ezért van az is, hogy ma a legjobb telefon a huaweii, a nyugat sajna lemarad a valós gazdaságban, a kereseted egyre nagyobb része arra megy el, hogy a lakhatás alapszükségletet megteremtsd magadnak, a boltok bezárnak, a cégeknek kevesebb pénze van, kevesebb jut fejlesztésre. Amire viszont egyre több jut a sarcból az a pénzügy, a nagyon sok nagyon okos ember a bankokban írja az algoritmusokat, ahelyett hogy értelmesebb dolgokkal foglalkozna.
Az a vicc, hogy a mindenkinek saját ingatlanért még fizetni se kéne, csak új területeket kéne lakóterületté nyilvánítani egy tollvonással, bizonyos keretek között építhess szabadon ahol akarsz és kb. ennyi lenne, máról holnapra megoldódna a kérdés, az árak a földbe állnának, csak és kizárólag az akaraton múlik.
Lakás/Ingatlan árak topik 2018. 12. 23. 01:32
Bocs, de a te ingatlanbizniszedben válság egy másodperc se volt, te a legjobb időben kezdted és a legolcsóbb árakon tudtál venni. Akik három évvel előtted 2007-ben kezdték ugyanezt mint amit te, hitből, csak az ingatlan, "minél nagyobb hitelből annál jobb" (by ncseed) mint pl a bíró ica, na azoknak volt válság és azok most nem írogatnak ide okosságot, mert az adósok börtönében vannak kábé.
#30904
Ha már ilyen régi számokat hozol, szerintem ne álljunk meg 1993-nél. Az elmúlt harminc év sajnos több okból sem mérvadó. Például pont 1990-től globálisan csak lefele mennek a kamatok. Az, hogy most nullán vagyunk jó eséllyel azt jelenti hogy ez a trend nem folytatódik, szóval az már biztos hogy a következő harminc év nem ugyanolyan nem lesz mint amilyen az utolsó volt.
Vagy az például hogy hangzik hogy az elmúlt 70 évből 40 évig az állam utalta ki családoknak a ma ötven-százmilliós milliós lakást. Tehát ha az elmúlt hetven év a mérvadó, akkor több esély van arra hogy a lakásodat holnap államosítják, minthogy felmenjen az ára. Adatokból, statisztikából bármit ki lehet hozni.
A te hozzáállásoddal több baj is van.
Az első, miszerint az "erősebb kutya baszik" (by ncseed). Ez télleg így van, csak azt nem vágod, hogy nem te vagy az erősebb kutya.
Az egyenlőtlenség az alacsony kamatok és a quantitative easing miatt - amiknek te a hasznodat köszönheted - több nyugati országban meghaladja a 2. vh előtti értéket, ezért tör előre a populistának nevezett vonal mindenhol. Te része vagy annak a kéznek, amelyik éppen az erősebb kutya farkát húzogatja. Neked egy szavazatod van, akik meg kifizetik a hasznodat, azoknak meg négyszer egy (ha négy kecód van), plusz egy csomó ember, aki csak nagyobb lakásba akar költözni, de sokkal több zsetont kell felböfögniük miattad is, na azoknak még szintúgy van egy pár szavazatuk. És ha nincs vesztenivalójuk - márpedig ha az ingatlan továbbra is nagyobb ütemben nő mint a fizu, nem lesz nekik - szemrebbenés nélkül a resetre szavaznak, bármilyen formában is jöjjön az.
A másik baj, hogy te nem tudsz elvonatkoztatni az elmúltnyóccévtől és az ingatlantól, tágabb környezetben értelmezni a dolgokat, a lakásár növekedés nem egy mindentől hermetikusan elzárt kis környezetben zajlik, mint például fent is írtam a társadalmi környezet holtponton van. Trump szavazás, brexit szavazás, ezek már igazi reset szavazások, a valós szándék megvolt, csak lyukra futottak mert mint kiderült Trump kamu, a brexitet meg megpróbálják elkenni, de innen már csak idő kérdése. Plusz magyarország se egy önálló erő, nálunk akkor lesz válság amikor a nyugaton és semmit nem tudunk tenni ellene. Kicsit jobban el kéne tudni helyezni a dolgokat a világban.
A harmadik baj meg az, hogy az okos az nem híreszteli, hogy neki bejött. Szépen csendben okosan csinálja a pénzét és nem írja ki a homlokára, hogy neki van. Sőt még panaszkodik is egy kicsit, hogy de szar az ingatlan, nem jött be, buktam vazze. Ilyen szempontból az ingatlankiadás már önmagában kellemetlen, mert ugye beszeded a zsetont jó csomó embertől, szóval páran már alapból tudják, hogy neked van. Szerintem jobb az, ha senki nem tudja.
Összefoglalva így elsőre nekem az jön le rólad, hogy az érzelmeid vezérelnek, nem látod a teljes képet, plusz ez a mellveregetés, meg az igazad hajtogatása egy nagyon alapvető hiba.
Egy amatőr, mákostészta vacsorával :)
Lakás/Ingatlan árak topik 2018. 12. 16. 00:25
#30514
#30528
Ha a megtakarításodat növeled az a pénz halott pénz a bankok számára. Ha ugyanezt egy hitelre betolod önrésznek, pár év alatt kamatként áttolsz nekik ugyanannyit. Ez a mozgatórugó. A bankok számára az ideális végállapot az, ha minden egyes ember akinek állása van, 18 tól nyugdíjkorhatárig perkál nekik minden hónapban.
A valós gazdaság kb két évtizede leszállóágban van, ha levágod a pénzügyi rendszer utóbbi húsz éves növekedését a GDP értékekből, szomorú számok jönnének ki. A pénzügyi rendszer növekedése pedig onnan van, hogy a vásárlók, nagyobb lakásba költözők jövedelmük egyre nagyobb hányadát adják le havonta. Ez persze kontraproduktív a valós gazdaságra nézve, hiszen annál kevesebbet tudnak elkölteni ott, így a "pénzügyi rendszer" még jelentősebb lesz arányában, ez egy önmagát erősítő ördögi kör.
"85-87% saját ingatlanban lakik (ha nem is nyertesek de nem vesztettek semmit), 5-6% állami bérlakásban (őket nem érinti) ezért elhanyagolható a maradék 5-6% nem realizált vesztesége mivel bérelnek"
Ja, az első pár évben azt hiszed nem vesztettél, sőt király vagy mert "csináltál" pár milliót. Aztán majd öregszel, jönnek a gyerekek és rájössz, hogy egy nagyobb házhoz most nem egy tízmillás hitel kell, hanem már húszmillás, a fizud meg nem ment fel ilyen gyorsan.
Aztán eltelik még egy kis idő, és látod hogy a házárak már annyira elszaladtak a fizukhoz képest, hogy a gyerekeid az életben nem tudnak munkából ennyit kitermelni, de már a kezdőrész is évtizedekbe telik nekik, szóval rád a "vagyonos"-ra néznek esdeklően, hogy ugyan már csorgass le nekik valamit. Csak hát ugye nem jön ki a matek sehogy se, van még egy kis hitel is, szóval el kéne költözni a gyönyörűszép házadból egy negyedakkora romba a világ végén.
Na ekkor jössz rá végleg, hogy valaki valahol nagyon átbaszott. A lehetőség, ami neked megvolt, de a gyerekeid zsebéből már hiányzik, az bizony szépen átvándorolt azokhoz, akik még időben bevásároltak a jóból. Csurig, okos pénzből.
Ez a jelenlegi nyugatra igaz, magyarország kicsit más tészta.
"a történések meg eddig engem igazolnak"
Te azt igazolod, hogy van aki nyer, de ezt eddig is tudtuk. Mindig van aki nyer, ha holnap vége a világnak akkor is lesz aki jókor van jó helyen, ahhoz ami utána jön. Persze a nyeréshez ki is kell tudni szállni időben, különben csak egy kokainmámoros este volt az egész. Időben kiszállni a legnehezebb. Nincs kétségem afelől, hogy van/lesz aki ki tud szállni nagy nyerőben, de az biztos hogy nyugaton sok helyen a csúcs, amikor bármit bármennyiért el lehetett adni az tavaly volt. A többi meg nem számít, egyelőre az egész világ kb azt csinálja amit a FED meg az ECB (=goldman sachs satöbbi).
A totál QE még mindig pozitív, még most fordul majd negatívba, de a tőzsde már mínusz 20% a csúcshoz képest. Már nincs olyan hogy a tőzsde, arany, vagy a föld alulértékelt, likvid az egész téma eszközosztályokon, államhatárokon keresztül, ha van olcsó zseton, felfele megy minden, ha nincs akkor meg lefele és mivel a tőzsde a leglikvidebb az az előfutára mindennek.
Érdemes nézni miket lépnek a bennfenntesek, nem véletlenül csinálják. Ausztrália, kanada, anglia mínuszban az ingatlanpiac, USA-ban is rezeg a léc. Én nem is értem miért döntik a tőzsdét a nyakukra, de biztos van valami nyomós okuk rá. Lehet megint az van hogy igyál meg egy nesquiket és fogd rá a nyuszira (trumpra, brexitre, a sárga mellényesre)?
Aztán meg minden ország viszi haza az aranyát az USA-ból meg Londonból. Oroszok, kínaiak a legnagyobb aranyvásárlók az utóbbi időben. Magyarország is pár hónapja tízszeresére növelte az aranytartalékot.
Sokan gondolják, hogy most majd máshogy lesz, sose lesz vége, meg most majd ki tudunk szállni időben, meg 30 négyzetméterből a józsef utcában mind milliárdosok leszünk, hát nem tudom.

friss hírek További hírek