Topiknyitó: Törölt felhasználó 2009. 04. 24. 05:39

DT, short, stop limit, ... gyakorlati praktikák  

Évekig csak beraktam a pénzem aztán picit forgattam 1x2x, ez nem tőzsdézés.



Sokat vesztettem tavaly ősszel de maradt valamennyi, ezt intenzíven akarom forgatni, ehhez azonban szinte elengedhetetlen a DT-zés.



Nos ez azonban már veszélyesebb műfaj és több tudást, odafigyelést igényel.



Ersténél megkötöttem a DT szerződést, jövő hét végre élesítik.

Nem azért kötöttem, hogy ne használjam, tehát tanulni akarok.



Ha tavaly a stop limitem be van állítva, akkor nem vesztek.

Azt sem tudtam mi az, tanuló pénzt megfizettem.

-igaz egy műtétem volt pont a tőzsde bezuhanásakor és amikor felgyógyultam akkor néztem a tőzsdére és megdöbbenve láttam: a pénzem 70%-a elment.

Azzal "vigasztalom" magam: ez volt a gyógyulás ára!

o))



Szal gyógyultan tőzsdézek és HUSS!

Gyerünk!
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2009. 04. 24. 09:23
Előzmény: #19  Törölt felhasználó
#20
Segíteni szeretnék.
Látnod kell azt is, ha DT és TDT-el kereskedsz, akkor kötelező a stop technika alkalmazása, a napon belül hatalmas ingadozások miatt. (nem beszélve a többszörös tőkeáttétről) A döntés meghozatal is időbe kerül, és a kereskedési rendszer lassúsága és bizonytalansága miatt csak előre beállított stop-al tudsz hatékonyan védekezni a veszteség ellen. Más a helyzet swing kereskedésnél, napon túli pozíciók esetén, több időd van közbeavatkozni, bár itt is ajánlott, de ilyen környezetben már mérlegelni lehet az előnyeit és hátrányait, és ha gép előtt követjük az eseményeket, akkor a kirázások elkerülésére az automatikát kiiktatva manuálisan is közbe tudunk avatkozni, még időben. Tehát, szemben a DT és TDT kereskedéssel, egy swingernek már kevésbé a módszer, csak a beavatkozás a lényeges. (amikor beteg voltál, nem tudtál folyamotosan a gép előtt lenni és szükség esetén beavatkozni, ezért feltétlen stop-ot kellett volna alkalmaznod)
Törölt felhasználó 2009. 04. 24. 09:10
Előzmény: #18  Törölt felhasználó
#19
Ennek nem látom értelmét:

Ha eladásra limiten beállít 2540-et akkor ha alá megy és van vevő akkor eladja.
Mi értelme akkor ennek a kettősnek?

Nu ezé köll s sok jótanács, mert nem tiszta ez.
Törölt felhasználó 2009. 04. 24. 08:24
Előzmény: #10  Törölt felhasználó
#18
Szia!

Ez egészen egyszerű adj be egy stop limitet méghozzá így:
Stop limit 2.540
Aktiválási ár: 2.500

Ezt azt jelenti ha szépen megy fölfelé az árfolyam akkor ugye nincs semmi...Ha viszont lefelé jön és eléri a 2.540-et akkor bekerül az ajánlatot a könyvbe és ha lesznek a 2.540 és a 2500 között vevők ami tuti akkor eladja...
Ha felfelé megy azzal ne törődj mert ugye csak nagyobb hasznod lesz...Az akkor gond ha ma mindenképpen el akarod adni....
Törölt felhasználó 2009. 04. 24. 07:58
Előzmény: #16  Törölt felhasználó
#17
(#238384) Re: ......
előzmény (#238372: meranusz) | válasz erre | Ma, 07:33
Long
---------
A 1,5 milka készpénz-BŐL!!!! megveszed akkor
amikor olcsó ....és eladod drágábban ehhez:
Vétel DT (pozició nyitás)
Eladás DT (pozició zárás)

Short
---------
A 1,5 milka készpénz FEDEZET ALATT eladod amikor drága (és Neked nincs is ) ....és megveszed amikor olcsó ehhez:
Eladás TDT (pozició nyitás)
Vétel TDT (pozició zárás)

De!!! ha nem veszed meg ÖNKÉNT legkésöbb 16:23:59-ig akkor a rendszer a MEGLÉVŐ részvényeidhez fog nyúlni es elad belőle, akár akarod, akár nem, annyi darabot amennyit eladtál a pozició nyitáskor...
Tomika8
Törölt felhasználó 2009. 04. 24. 07:56
Előzmény: #2  Törölt felhasználó
#16
#238385) Re: Lyóregg!
előzmény (#238378: wizes) | válasz erre | Ma, 07:33
Short-long, DT-TDT:

Ha van x papirod, és shortolni akarsz, akkor két lehetőséged van. (vagy több:)

1, eladsz max annyit. Akár dt, akár tdt, a tiedet fogod eladni. Nem adnak kölcsön :) Tehát nem érdemes tdt shortot nyitni ez esetben.
2, eladsz többet. Na akkor TDT-t kell nyitni, eladod a magadét, ÉS még kölcsönpapirt is.

Azt nem tudom, még nem póbáltam, hogy ha eladásra lekötöd a saját papirodat magas áron, amit sose fog eladni, és akkor nyitsz tdt shortot, mi történik,de baromi egyszerü, ki kell próbálni.

Viszont: ha tdt longot nyitsz a meglevő papirjaid mellé, és el akarod adni, akkor figyelni kell, hogy: 1, TDT eladást kell bejelölni, (A PETI-ben pl alapból DT!) és 2, a LIFO opciót kell beállitani, mert akkor adja el a rendszer azokat a papirokat, amelyeket utoljára TDT-re vettél. (Gondolom, olyan ember nincs, aki meglevő, és csak a meglevő pénzéből TDT longot nyit, majd utána a maradékból még DT-t is :) Valaki korábban irta, hogy ezzel negszivta, mert saját papirt adott el a TDT vétel után, a TDT záráskor pedig kényszereladta a töbit. (A LIFO lehet hogy nem releváns, annyit még nem TDT-ztem, de logikus. )
nazol
Törölt felhasználó 2009. 04. 24. 07:48
Előzmény: #13  exmnbs1
#15
köszönöm szépen a tanácsot!
Törölt felhasználó 2009. 04. 24. 07:46
Előzmény: #13  exmnbs1
#14
Igen, ilyen fimoságok is jáccanak!
Ezt csak a gyakorlat és a bukás adja.

Ezeket köszik!
exmnbs1 2009. 04. 24. 07:29
Előzmény: #10  Törölt felhasználó
#13
Lehet több megbízást is adni, csak nem a magyar brokereknél, sőt trailingstop is van

Viszont óvatosan a stopokkal ha itt vagy és figyelsz. Ha közel a stopszint likvid papírban, akkor tutti kiütik, biztos nyereség, olcsó beszerzési forrás a brokercégeknek és nálad nyereségcsökkentő eszköz
Törölt felhasználó 2009. 04. 24. 06:40
Előzmény: #9  Törölt felhasználó
#12
Igen.

De maj gondlom jön egy - két segítőkész dudor és elmagorázza.
Helyre tesz.
Cserébe én is elmagorázom neki a cserebogarak szerepét a cserekereskedelemben.
o))
Törölt felhasználó 2009. 04. 24. 06:38
Előzmény: #7  Törölt felhasználó
#11
Még nincs vége!
Nálam csak bonyolódik a hálzet!

Elején rögtön megértettem, használtam: ok. aztán kezdtem nem érteni és most teljes homály!
o))

Szal belezavarodtam.
Ezt -is- szeretném a tudorokkal letisztáztatni.
;<))

Látom, ez nagyon fontos.
Talán a legfontosabb.

Nem érdekel milyen értéke van a pappérnak, csak aváltozás illéetve az iránya, -> trend.
Merre megy.
Erre spekizek.
Törölt felhasználó 2009. 04. 24. 06:37
Előzmény: #8  Törölt felhasználó
#10
nekem két eladási megbízás kellene megadnom. Kb 3000 körül az egyiket, és mondjuk 2500-ön a másikat. Ez nem jön össze gondolom.
Törölt felhasználó 2009. 04. 24. 06:36
Előzmény: #8  Törölt felhasználó
#9
Igen, valami ilyesmi a dilemmám. Egyszerre meg lehet adni ezt a két megbízást?
Törölt felhasználó 2009. 04. 24. 06:31
Előzmény: #7  Törölt felhasználó
#8
Akkor a képek

Vétel:
link

Vételnél vennék ezernél, de ha bezuhan akkor adja el 950-nél. jó ez így?

eladás: link

Adja el 2500 alatt, de ha emelkenik akkor vegyen 2600 felett.

??????

Szal ezzel van gondom, mert használtam már működött, aztán megint nem értem.
Törölt felhasználó 2009. 04. 24. 06:21
Előzmény: #6  Törölt felhasználó
#7
Köszönöm a segítségedet!
Az a gondom, OTP-m van, gondolom ma felmegy az ára rendesen, tehát adtam egy eladási árat valahol fent, de ilyenkor nem lehet stop limitet is adni, ha jól értelmezem. Még 9 kor itt vagyok, tehát éppen tudnék valamit variálni, de legközelebb csak este. 2610-ért vannak részvényeim, és szeretném 3000-ig kitartani. Hát most ezen fő a fejem. De csak talán jól alakul ez a közgyűlés. Megyek a könyvfesztiválra, ott lébicolok egész nap, és fő a felejm, mi van itt.
Törölt felhasználó 2009. 04. 24. 06:13
Előzmény: #5  Törölt felhasználó
#6
És még egyről: link

A küszöbáras (stop-limit) megbízásoktól sokan idegenkednek, részben azért mert nem ismerik és mert nem értik a logikáját. Pedig a stop-limit megbízás az egyik leghasznosabb megbízástípus a befektetők számára.
Mi az amit fontos tudni, azaz mire is jó a stop-limit megbízás? Lényegét talán úgy lehet megfogalmazni, hogy a nyerségbiztosítás vagy a veszteségminimalizálás.

1.Nyereségbiztosítás. Ha a megbízó nem tud rendszeresen odafigyelni a tőzsdei folyamatokra, érdemes lehet nyereségét bebiztosítani: ha számára kedvezőtlen tendenciák indulnak meg (ha van részvénye, és elkezd esni az ára, vagy ha venni szeretne majd belőle, és az árfolyam emelkedésnek indul)

Ha valaki úgy gondolkodik, hogy egy nyereséget mutató részvénye olyan szinten van, ahol nem lehet megjósolni, hogy merre indul el, be tudja magát biztosítani, hogy az általa elfogadott nyereséggel adják el meglevő értékpapírját, ha annak ára el kezd esni. Ő ugyanis úgy gondolja, hogy ekkora nyereség is megfelel neki, és szeretné lezárni a pozíciót. Ezért mondják azt, hogy biztosítja a nyereségét, amit egy eladási stop-limit megbízással valósít meg.

2. Vásárolni az emelkedő tendenciában. Ez az eset akkor áll fenn, ha a befektetőnek nincsen részvénye, és a jelenlegi áron nem is szeretne vásárolni, mert nem lehet tudni merre indul el a papír. Viszont úgy gondolja, hogyha erről az árról elindulva folyamatosan emelkedő trendet produkál a részvény, akkor ebbe a tendenciába már ő is szeretne beszállni, ezért megad egy vételi stop-limit megbízást, ami egy bizonyos árszint elérésekor vásárol neki az értékpapírból.

Ezeket az eseteket alapul véve már meg lehet érteni, miért szokták azt mondani, hogy ez a megbízástípus a hétköznapi logikával szembehelyezkedik, mert a befektető akkor adja el a papírját, amikor annak ára esni kezd, vagy akkor vásárol amikor annak ára emelkedésnek indul.

3. Veszteségminimalizálás. Ez az a pont, ahol az aktív daytradereknek kell különösen odafigyelniük. Sok veszteségben végigült pozíció kerülhető el, az időben történő zárással. Mit kell ez alatt érteni? A nap közben heves ingadozásokra spekuláló befektetők jellemzője, hogy a nyereséges pozíciót túl korán zárják, (talán mert úgy gondolják ennél tovább már nem mehet a papír) a veszteséges pozíciót meg végigülik, nézve azt, hogyan sodródnak egyre nagyobb veszteségbe, reménykedve abban, hogy még megfordulhat a papír. Nehezen határozza el az ember, hogy a veszteséget elkönyvelve zárja a pozíciót. Ezt teheti meg helyette a stop-limit megbízás. Ha nem tudja figyelemmel kísérni a papír árának alakulását, vagy nem tud időben reagálni a hirtelen történt árváltozásra, akkor küszöbáras megbízással minimalizálni tudja veszteségét. Előre el kell dönteni, hogy mekkora a befektető veszteségküszöbe, azaz mekkora mértékű elmozdulásnál gondolja azt, hogy nem kívánja tartani a papírt és szeretne belőle kiszállni. Tegyük fel, hogy ez a küszöb 5%, tehát ha a részvény ára a befektető pozíciójából szemlélve 5% veszteséget mutat, akkor aktiválódjon egy megbízás és zárja le a pozíciót. Mit ér el ezzel? Nyugodtan töltheti a kereskedés óráit, nem kell állandóan az árfolyamokon tartania szemét, mert tudja, hogy ha veszteségbe is fordul pozíciója, akkor is maximum 5% veszteség érheti.

Lássuk ezt példákon keresztül: Ön Mol részvényt vásárolt 5800 Ft-on és elhatározza, hogy 6000 Ft felett szeretné eladni, de nem szeretne 200 Ft-nál többet veszíteni. Ezért Ön ad egy Stop-limit Eladási ajánlatot 5600 Ft-ra szóló limitárral és - a teljesülés biztonsága érdekében - 5605 Ft-ról szóló aktiválási árolyammal. Mi történik ilyenkor? A kereskedési rendszer aktiválja az ajánlatot, ha azon az áron vagy annál jobb áron kötés születik. Az aktivált ajánlat annyit jelent, hogy a megadott limitárral a megbízás azonnal bekerül az ajánlati könyvbe. Ha ezzel a limitárral kötés tud születni, akkor az aktiválódott stop-limit megbízást teljesül.

Törölt felhasználó 2009. 04. 24. 06:10
Előzmény: #2  Törölt felhasználó
#5
Még egy helyről:

A stop limit megbízás
A megbízások harmadik nagyon hasznos fajtája a stoplimit megbízás, melyet lehet vételi és eladási ajánlatnál is használni. Ebben az esetben is limitáras megbízást ad meg, de be kell állítania az aktiválási árat, azaz azt az árat, melyet ha elér a részvény árfolyama, az Ön limitáras megbízása bekerül a részvény ajánlati könyvébe. Vételi megbízás esetén a vételi oldalon, eladási megbízás esetén az eladási oldalon kerül az ajánlat a könyvbe. Itt tulajdonképpen arról van szó, hogy Ön időzíti az ajánlatát, azaz a megbízás egy az Ön által meghatározott piaci ár elérésekor kerül az ajánlati könyvbe. A következő példában szemléltetjük, hogy miért van erre szükség. Tegyük fel, sikerül megvennie a korábbi példában szereplő 100 db részvényt 985 Ft/db áron. Ebben az esetben a részvényre vonatkozóan csak eladási megbízást adhat, amely kétfajta lehet. Az egyik egy limitáras megbízás a vételárnál magasabb áron, profitrealizálási célból. Például limitáras megbízás 1000 Ft-os áron, 100 db mennyiségre. Ez azt jelenti, hogyha lesz vevő 1000 Ft-on, akkor eladják a 100 db részvényt, így profitot realizál az ügyleten. Amikor megadta ezt a limitáras megbízást, az ajánlat rögtön bekerült a megbízási könyvbe. (Lehet, hogy nem fogja látni, majd csak akkor, ha közeledik a piaci ár az 1000 Ft felé. Az alábbi táblázatban szemléltettük, hogy hol fog elhelyezkedni a megbízása.) Ebben az esetben nincs szükség stoplimit, azaz aktiválási ár meghatározására.


A másik megbízás, amit adhat, az a vételárnál alacsonyabb áron történő eladás. Erre azért van szükség, hogy a súlyos veszteségeket kivédje. Tételezzük fel, hogy Ön be szeretné magát biztosítani, és elhatározza, hogy ezen az ügyleten 9000 Ft-nál többet nem fog veszíteni. Számoljunk együtt. A 100 db részvényt 985 Ft-on vette, amely így 98.500 Ft-ba került. Ha maximum 9000 Ft veszteséget akar vállalni – (98.500–9000)/100 –, akkor 976 Ft-on el kell adnia a részvényeket. Amennyiben nem jönnek be a számításai, és a részvény ára esni kezd, akkor Ön mindenképpen eladja a részvényeit 976 Ft-on, így 9000 Ft veszteséget fog realizálni. A megbízás beállításánál az okozhat problémát, hogy a kiszámolt 976 Ft-os áron, a jelen piaci helyzetben ( 985 Ft a piaci ár) az Öné lesz a legkedvezőbb ajánlat, és azonnal teljesülni fog. Ennek elkerülése végett meg kell határoznia egy aktiválási árat, amit 977 Ft-ra állít be, így a megbízása csak akkor fog bekerülni az ajánlati könyvbe, ha a piaci ár 977 Ft lesz, azaz ha lesz tranzakció ezen az áron.

Innen: link

Törölt felhasználó 2009. 04. 24. 06:08
Előzmény: #3  Törölt felhasználó
#4
Nézegettem a fórumot, és megdöbbentem: nincs ilyen topik.
Ez az egyik legfontosabb, a technikai alapok, és főleg az elején: védeni az pézet, dejszen azzal jáccunk, és ha elfogy, akkor milyen a homokozó homok nélkül?
Hm?
o))

Mindenki csak neki esik mint apuci az ólajtónak?
Nane!!
Mindíg megalapoztam amit akarok, és most ezt akarom, valamint tudom: sokan akarják!
;<))
Törölt felhasználó 2009. 04. 24. 06:04
Előzmény: #2  Törölt felhasználó
#3
Jó reggelt!
Sok sikert!
Én nem régen kezdtem, de a tanulpénzt én is megfizettem rendesen. Használtam a stop limititet, de valamit mi dig elrontottam, mert úgy kiráztak, hogy csak repültem, utánna meg lestem, hogy mennek fel az értékek.
Most éppen az a dilemmám, hogy ma nem tudok a gépre nézni, és tegyek-e stop limitet. De azt hiszem teszek.
Törölt felhasználó 2009. 04. 24. 06:00
#2
Kezdjük ezzel, mert ez élből benne van az Erste netbrókerében, és az egyik legfontosabb, most már látom.

A küszöbáras (stop-limit) megbízásoktól sokan idegenkednek, részben azért mert nem ismerik és mert nem értik a logikáját. Pedig a stop-limit megbízás az egyik leghasznosabb megbízástípus a befektetők számára. Veszteségminimalizálás. Ez az amire az aktív daytraderek használják a stop limit megbízást. Sok veszteségben végigült pozíció kerülhető el, az időben történő zárással. Mit kell ez alatt érteni? A nap közben heves ingadozásokra spekuláló befektetők jellemzője, hogy a nyereséges pozíciót túl korán zárják, (talán mert úgy gondolják ennél tovább már nem mehet a papír) a veszteséges pozíciót meg végigülik, nézve azt, hogyan sodródnak egyre nagyobb veszteségbe, reménykedve abban, hogy még megfordulhat a papír. Nehezen határozza el az ember, hogy a veszteséget elkönyvelve zárja a pozíciót. Ezt teheti meg helyette a stop-limit megbízás. Ha nem tudja figyelemmel kísérni a papír árának alakulását, vagy nem tud időben reagálni a hirtelen történt árváltozásra, akkor küszöbáras megbízással minimalizálni tudja veszteségét. Előre el kell dönteni, hogy mekkora a befektető veszteségküszöbe, azaz mekkora mértékű elmozdulásnál gondolja azt, hogy nem kívánja tartani a papírt és szeretne belőle kiszállni. Tegyük fel, hogy ez a küszöb 1%, tehát ha a részvény ára a befektető pozíciójából szemlélve 1% veszteséget mutat, akkor aktiválódjon egy megbízás és zárja le a pozíciót. Mit ér el ezzel? Nyugodtan töltheti a kereskedés óráit, nem kell állandóan az árfolyamokon tartania szemét, mert tudja, hogy ha veszteségbe is fordul pozíciója, akkor is maximum 1% veszteség érheti.

Lássuk ezt egy példán keresztül: Day Trader Mol részvényt vásárolt 5800 Ft-on és elhatározza, hogy 6000 Ft felett szeretné eladni, de nem szeretne 50 Ft-nál többet veszíteni. Ezért ad egy Stop-limit Eladási ajánlatot 5750 Ft-ra szóló limitárral és - a teljesülés biztonsága érdekében - 5755 Ft-ról szóló aktiválási árolyammal. Mi történik ilyenkor? A kereskedési rendszer aktiválja az ajánlatot, ha azon az áron vagy annál jobb áron kötés születik. Az aktivált ajánlat annyit jelent, hogy a megadott limitárral a megbízás azonnal bekerül az ajánlati könyvbe. Ha ezzel a limitárral kötés tud születni, akkor az aktiválódott stop-limit megbízás teljesül.

Innen: link

Topik gazda

wizes
3 2 4

aktív fórumozók


friss hírek További hírek