Topikgazda: Törölt felhasználó 2003. 12. 10. 12:52

Költségvetési megszorítások, jelentős szigorítások a lakáshitelek támogatásánál  

Ugrás a cikkhez
A kormány áttekintette a gazdaság helyzetét, és a forintpiacon kialakult feszültségek okait - áll a Pénzügyminisztérium közleményében. A kabinet úgy látja, hogy a választott gazdaságpolitika alapvetően helyes, de a fizetési mérleg hiányának megugrása mindenképpen beavatkozást igényel. A kabinet helyzetértékelése szerint a fizetési mérleg hiányának visszafogása érdekében a 2004. évi költségvetési törvényben foglalt 3.8 százalékos államháztartási hiánymutatót mindenképpen - akár korrekciós intézkedésekkel is - be kell tartani, a lakosság hitelfelvételi hajlandóságát pedig korlátozni kell.

a teljes cikk: http://www.portfolio.hu/cikkek.tdp?k=3&i=35959
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2020. 10. 16. 00:40
Törölt hozzászólás
#23
matgab 2003. 12. 11. 17:54
Előzmény: #21  vic911
#22
Gazdaságilag kicsit csodálkoznék, hogy az állam és a bank kapcsolatát az határozná meg, hogy én hova x-eltem.
Megjegyzem (úgy tűnik egyelőre nagyon okosan) az 5 éves periódust választottam. Hiába a kormány intézkedéseivel szemben nem tudok elég pesszimista lenni...
vic911 2003. 12. 11. 17:29
Előzmény: #20  Törölt felhasználó
#21
Nna ez új
Index.hu
"Akik egyéves kamatperiódusra vettek fel hiteleket, azoknál évenként felülvizsgálják hitelének kamatait. Ekkor dönthet úgy a bank, hogy a megváltozott körülmények miatt, megemeli a kamatot. Ezt az emelést azonban az ügyfél nem érzi meg, az a bank és az állam között zajlik majd le"
Törölt felhasználó 2003. 12. 11. 14:12
Előzmény: #19  vic911
#20
Én csak annyit szeretnék hozzáfűzni, hogy elismerésem azon szakértőknek akik megoldották a Forint körüli pánikhelyzetet.
Alig egy hete jelentős mennyiségű írás született a témában, de ez szerintem hiányzott a végéről...
vic911 2003. 12. 11. 13:13
Előzmény: #6  Törölt felhasználó
#19
Megjegyzem a használt lakások vételén is rendesen kaszál állambácsi. Gondoljunk csak a 2-6%-os illetékre...
Törölt felhasználó 2003. 12. 11. 11:11
Előzmény: #16  matgab
#18
Matgab!
jó az írásod, mint mindig!
Jót kacagtam! :)
matgab 2003. 12. 11. 11:05
Előzmény: #16  matgab
#17
Úgy látom nyelvtani szerkezetem kicsit szétcsúszott az imént. Ezer bocs...
matgab 2003. 12. 11. 11:04
Előzmény: #15  vic911
#16
Már megint az a baj az emberekkel, hogy mesterségesen generált igényeik vannak. Milyen szépen el voltunk az őskorban, és sokkal kevesebb problémával rendelkeztek, mint mi. Jól kialudták magukat, aztán elejtettek egyet a földön hemzsegő állatállományból, majd utána kerestek egy asszonyt maguknak, akivel ismét csak aludtak egy jót. (vagy valami...)
Szóval gyerekek álljatok ellent a csábításoknak és próbáljatok egy kicsit buddhistább szemléletet felvenni, akkor boldog lesz Megyo is meg ti is!
Aztán ki az erdőbe pancserlama módra. Visszafogjuk a fogyasztást, a termelést, így megmarad a környezet is.
Az egyetlen vesztes réteg a harácsoló nagytőkés társadalom lesz, akiknek nem lesz miből hasznot húznia, hisz, ha senkinek nincs igénye, akkor nehéz profitot realizálni...
Uff, matgab
vic911 2003. 12. 11. 10:22
Előzmény: #12  Törölt felhasználó
#15
Ha én arra várnék hogy saját erőmből összejöjjön egy lakásra, 20 év múlva talán el is költözhetnék a szüleimtől. (50 évesen). És persze csak akkor, ha addig nem veszek semmi nagyobb értékű dolgot, kocsit, hifit, stb. Szerintem teljesen normális hogy az ember felvesz hitelt, persze nem minden szarra. Mert ügye egy mosógép kell, egy hűtő kell, tv-zni is szeret az ember. Ha másból nem hitelből vagyok kénytelen. Nyugaton ez normális. Az eladósodottság messze magasabb mint itthon.
Törölt felhasználó 2003. 12. 11. 10:13
Előzmény: #13  Törölt felhasználó
#14
Ja föleg ugy hogy összesen épül egy évben 20000 lakás és erre jön 100000 új hitelszerzödés...
Törölt felhasználó 2003. 12. 11. 10:02
#13
A karácsonyi vásárlási láz a sokat átkozott és áldott globalizáció eredménye. Nyugaton is ezek a szokások, csak a hitelkamatokba van egy "kis" eltérés. Mindenki megpróbál egy kicsit erőn felül teljesíteni. Ezért tart ott a világ ahol, ezt jó értelembe gondoltam. A megszorításokkal meg egy kis öngól is lehet mert az építőipar az hiszem húzóágazata a nemzetgazdaságnak. Az államnak nem annyiba kerül a támogatott hitel mint ahogy látszik. Abból elég szépen jön vissza is (ÁFA,stb). Nincs lakvás. hitelem.
Törölt felhasználó 2003. 12. 11. 09:46
#12
Sziasztok!
Én személy szerint örülök ennek a döntésnek, bár valóban, az 5 milliós kerettel is sokan fognak élni, de már az is helyes, hogy max annyi lehet. Az a helyzet, hogy manapság mindenki nyakra-főre veszi fel a hiteleket, és ez nagyon elburjánzott az elmúlt pár évben. Most hallottam nem rég, hogy november-decemberben 15 milliárd (vagy még több) áruhitelt vesznek fel az emberek. Mert hogy vegyünk már karácsonyra hifit, meg DVD-t, meg mosógépet, de pénzünk az nincsen... Nem tudom, lehet, hogy bennem van a hiba, de én mindig csak a saját pénzemből vásárolok... És apámék se vettek fel soha hitelt, pedig nem milliomosok, mégis van lakásuk, autójuk, mert volt egy olyan fogalom, hogy takarékosság. Ma meg, olyan ismerőseim vannak, akik ketten havi 300e Ft-ból szűkölködnek. Ez normális?
Na ciao!
Törölt felhasználó 2003. 12. 11. 09:08
Előzmény: #8  Törölt felhasználó
#11
" mert különben ha nem lenne elérhet? áron lehetne lakást venni"
Na ebböl kimaradt két szó igy nem jött át az egészen az ironia.
Helyesen:
...mert különben ha nem lenne akkor lehetne elérhetö áron lehetne lakást venni...
:-(((
Törölt felhasználó 2003. 12. 11. 08:38
Előzmény: #9  vic911
#10
Jól értelmezed!
Az tényleg csúsztatás, hogy a korábban felvett hiteleket nem érinti.
Ha viszont a Gál J. azt mondaná, hogy érinti, a hitelfelvevők között valszeg kisebb pánik lenne, mert mindenki azt hinné, hogy már a következő havi részletnél jelentkezni fog a kamat növekedés.
Ez egy tipikus "politikusi" nyilatkozat volt. Végülis igazat mondott, csak a részleteket elkente (és a ma reggeli rádiók egyszerűsített híreikben mind csak azt visszhangozzák, hogy a felvett hiteleket nem érintik a változások...)
vic911 2003. 12. 11. 08:24
Előzmény: #8  Törölt felhasználó
#9
Melyik családnak lesz minimum 10 misi önrésze, hogy vegyen egy szerény 15 milliós használt lakást? Pl. ha nincs kedve kiköltözni a belvárosból. És ki fogja megvenni a használt lakásodat, ha te újra vágysz?
Apropó! Minden okostóni a kormánynál hangoztatja, hogy a jelenlegi szerződéseket nem érinti. Persze aki 1 éves kamatperiódusra vette fel annak nő a kamatterhe. De az ötéveseket nem érinti. Persze neki is nő majd 5 év múlva. Akkor most érinti vagy nem? Én 15-20 évre kötöm a szerződést, nem 1 és 5 évente kötögetem újra. És mi van a rendelet 12§-ával? "...a támogatás mértékét a Kormány 2004. június 15-e előtt oly módon határozza meg, hogy az adósok terhei ne növekedjenek...." Ja hogy, ha én havi 10-20 ezressel többet csengetek ki, akkor a terhem nem nő? Bocs. (vagy valamit rosszul értelmezek?)
Törölt felhasználó 2003. 12. 11. 07:13
Előzmény: #7  Törölt felhasználó
#8
Kedves Brumi0000!
Persze én is felvenném, és akkor nekem jó lenne. Sőt a banknak is. (Próbálta már valaki megbecsülni, mennyi haszna volt ezen a magyar bankrendszernek egy év alatt?)
Én viszont azt kérdeztem, ez makrogazdaságilag, szociálpolitikailag stb. rendelkezik-e közel olyan hatékonysággal, mint modjuk ugyanezt a pénzt bármi másra (útépítés, oktatatás, honvédelem, de akár mindenkinek egyenlően elosztanmi stb.) elköltve.
Amúgy persze az eladók is jobban jártak, hiuszen ilyen hitelek mellett felment az ár is. Viszont az, aki "cserélt" már kevésbé, hiszen drágábban is vett és drágábban is adott el...
Törölt felhasználó 2003. 12. 11. 07:01
Előzmény: #6  Törölt felhasználó
#7
Mert csak, mert különben ha nem lenne elérhet? áron lehetne lakást venni, mert igy lehet olcsón finanszirozni bármit amit kitalálsz csak el kell adni a mostani lakásod és venni egy másikat.
Törölt felhasználó 2003. 12. 10. 18:13
Előzmény: #5  Törölt felhasználó
#6
VÉGRE!
Másfél év után a közeli válság kellett ehhez a nem népszerű, de szükséges kis csomaghoz. Egyébként még mindig minimális a beavatkozás, marad a használt lakások vásárlóinak támogatása, igaz csak 5 millió forintig. Viszont a lakosság 60-70 %-a úgysem vett fel tízmilliós hiteleket.
Magyarázza meg nekem egyébként valaki (nem támogatott!!) hogy miért is volt jó egy használt lakást vásárló, tízmillió Ft-os hitelt felvevőt havi mintegy százezer forinttal támogatni?? Csak emlékeztetőül: a minimálbér 50 000 Ft!
Törölt felhasználó 2003. 12. 10. 16:37
#5
...kapkodás ,sokkolás ,teljes a felfordulás...
Törölt felhasználó 2003. 12. 10. 15:00
Előzmény: #3  Törölt felhasználó
#4
Kösz.
Azóta észrevettem a vonatkozó cikkeket.
Törölt felhasználó 2003. 12. 10. 13:35
Előzmény: #2  Törölt felhasználó
#3
pontosan
Törölt felhasználó 2003. 12. 10. 13:09
Előzmény: #1  portfolio
#2
Kedves szerkesztők
Pontosan idéztetek? Mert ha igen, akkor jövőre sem lesz MOL kibocsátás.

Topik gazda

kanyisz
1 1 1

aktív fórumozók