2014. szeptember 18. | 08:13

Tudomány, csillagászat  

Fekete jég borítja Grönlandot

A grönlandi jégtakaró több energiát szív fel, mint az Egyesült Államok. Ennek beláthatatlan következményei lehetnek: a szakértők szerint baszhatjuk, ha a tengerfenékről a légkörbe jut a jég által elzárt szén-dioxid.

link
Rendezés
Hozzászólások oldalanként
2017. szeptember 14. | 19:23
Holnap a Cassini elég a Szaturnusz légkörében. Csekkoljátok le az eddigi fotókat...
2017. szeptember 14. | 18:58
előzmény: #606  NagyBarnaMacika
2017. szeptember 14. | 18:57
2017. augusztus 28. | 12:06
Ha közelebb yönne, észak Korea szétlőné ĐĐĐĐ
2017. augusztus 28. | 11:46
ez már modosithat a földön egy két dolgot
2017. augusztus 28. | 11:38
Egy nagy aszteroida repül el a Föld közelében 2017. szeptember 1-én Egy közel negyven éve ismert földközeli kisbolygó, a (3122) Florence közelíti meg bolygónkat most szeptember 1-én. Ugyan csillagászati értelemben közel lesz, de a mintegy 7 millió kilométeres közelítés még így is a Föld-Hold közepes távolságának 18,4-szerese. Az esemény azért érdekes, mert a földközeli objektumok között egy viszonylag nagyobb, 4-5 km átmérőjű égitestről van szó, ezáltal újabb fontos megfigyelési lehetőség nyílik a Földre potenciálisan veszélyes objektumok jobb megismerésére. Többek között radarcsillagászati módszerekkel az aszteroida mérete, alakja, tengelykörüli forgása és felszíni összetétele megállapítható, illetve pontosítható lesz. Egyébként ez a mostani közelítés a Florence 1890 és 2500 közötti földközelségei közül a legközelebbi. link
2017. augusztus 21. | 11:26
előzmény: #604  COLOP
2017. augusztus 21. | 11:26
csillagászat
2017. augusztus 13. | 17:09
2017. július 28. | 12:10
előzmény: #601  COLOP
Amerikai csillagászok egy csoportja szerint az "exohold" méretét és tömegét tekintve is akkora lehet, mint a Neptunusz, és valószínűleg egy Jupiterrel azonos méretű, de tízszer nagyobb tömegű bolygó körül kering.
2017. július 28. | 12:10
2017. július 13. | 15:25
Megjöttek az első fotók: sosem láthattuk még ilyen közelről a Jupiter nagy vörös foltját A Juno űrszonda alig 9 ezer kilométeres magasságból fotózta le kedden a Földnél kétszer szélesebb légköri vihart. A NASA egyelőre csak a nyers képeket tette közzé, de lelkes rajongók már alaposan megdolgozták őket.Szerdán jelentette a Juno űrszonda, hogy "Teljesítettem legutóbbi repülési feladatomat! Minden tudományos műszer és a JunoCam is működött." A küldetés sikere azért is nagy dolog, mert a tudósokat már az 1800-as évek óta foglalkoztatta a légköri jelenség, az űrkutatás történetében pedig ez volt az első űrszonda, ami ilyen közelről, alig 9 ezer kilométeres magasságból figyelte meg a körülbelül 16 ezer kilométer széles hatalmas légköri képződményt. Ami nagyjából kétszer olyan széles, mint a Föld átmérője. A JunoCam felvételeit még nem dolgozták fel a NASA-nál, de a nyers képeket már közzétették. link
2017. május 29. | 19:25
előzmény: #598  COLOP
link stephen-hawking-szerint-hamarosan-el-kell-hagynunk-a-foldet idelye már ,én maradok
2017. május 09. | 07:11
előzmény: #597  COLOP
2017. május 03. | 15:52
előzmény: #596  NagyBarnaMacika
link El kell hagynunk a Földet! - üzeni Hawking
2017. január 24. | 18:09
előzmény: #595  NagyBarnaMacika
Azonosítatlan objektum közelíti meg a Földet

Földhöz egy rejtélyes objektum. Tulajdonságai annyira szokatlanok, hogy egyelőre még a NASA szakemberei sem tudják, mi is tart felénk.

A 2016 WF9 nevű objektumot az amerikai űrügynökség aszteroida- és üstökösvadász projektje, a NEOWISE szúrta ki még 2016. november 27-én. Méretét tekintve körülbelül 1 kilométer széles. A várakozásoknak megfelelően február 25-én halad el bolygónktól nagyjából 51 millió kilométer távolságra (becsapódástól tehát korántsem kell tartanunk).
link
2016. december 28. | 11:51
előzmény: #594  NagyBarnaMacika
Ezek voltak az év leg-leg-leg űrképei

Igazán nem lehet panaszkodni a lassan teljesen mögöttünk maradó 2016-os évre: az űrhajózás, űrkutatás, csillagászat folyamatosan tartogatott izgalmakat, meglepetéseket a téma iránt érdeklődők, de gyakran a laikusok számára is. Volt itt minden, napfogyatkozás, szuperhold, Merkúr-tranzit, marsi baleset, sikerek és kudarcok, és mindez rengeteg pazar kép segítségével el is mesélhető.

Következzen hát az elmúlt év űrrel kapcsolatos történéseit összefoglaló több mint negyven fotó.

link
2016. december 12. | 14:00
előzmény: #593  NagyBarnaMacika
Az év legfurább felhőjét fotózták Japán felett
Kolbert András KOLBERT ANDRÁS
KÖVETÉS
2016.12.12. 13:26
Furcsa alakú felhő jelent meg Japán felett, egész pontosan Tokiótól délre, egy Fudzsiszava nevű város egén. A fotós szerint a gömb formájú képződmény nem sokáig volt látható, a fényképek elkészítése után szinte azonnal oszlani kezdett, és néhány perc múlva eltűnt, mintha sosem lett volna ott.
link
2016. november 14. | 10:06
előzmény: #592  Phylaxa
Olyat láthat novemberben, amit 68 éve nem lehetett: rekord közeli lesz a szuperhold

November 14-én olyan szuperholdat lehet megcsodálni, ami az elmúlt 68 évben nem volt, és a következő 18 esztendőben sem lesz.
A szupehold jelensége nem olyan ritka, idén egyszer már lehetett látni, és még kétszer megismétlődik a jelenség, de a november 14-ei rekord közeli lesz: a Hold 42 280 km-rel közelebb lesz a Földhöz, mint a Hold pályájának a bolygónktól legtávolabbi pontja. Ilyen közel 1948 januárja óta nem volt hozzánk az égitest – számolt be a NASA.

Szuperholdról akkor beszélhetünk, amikor égi kísérőnk ellipszis alakú pályáján haladva teliholdkor perigeumba kerül, azaz ekkor ér a Földhöz legközelebb. Ilyenkor közel 50 ezer kilométerrel kisebb távolság választja el bolygónktól, mint apogeumkor, azaz a Hold pályájának a Földtől legtávolibb csücskén. A közelségnek köszönhetően az égitest az apogeumkor megfigyelhető teliholdhoz képest 14 százalékkal nagyobbnak tűnik és 30 százalékkal fényesebben ragyog az égbolton.

© AFP / TT News Agency / Johan Nilsson
A rekord közeli szuperholdat érdemes lesz megfigyelni, hiszen amellett, hogy 68 éve nem lehett látni ilyet, a következő 18 esztendőben sem lesz erre lehetőség, legközelebb ugyanis 2034 november 25-én lesz ilyen közel a Hold. November 14-én magyar idő szerint 14 óra 52 perckor lesz hozzánk legközelebb.

A másik idei szuperholdra december 14-én kerül sor, de az már messzebb lesz, mint a novemberi, ráadásul az egyébként igen látványos Geminida meteorrajt is láthatatlanná teszi
2016. november 08. | 16:38
előzmény: #590  NagyBarnaMacika
Láttam róla filmet, tiszta arany és berillium. A berillium azért kell, mert nagyon jól alkalmazkodik a táguláshoz és szűküléshez. Nagyon nagy távolságban fog a Föld körül keringeni és védekeznie kell a napkitörésekkel szemben is. Ha jól értettem, akkor az eddig távolság 100-szorosát lesz képes érzékelni. Tehát százszor régebbi dolgokat láthatunk majd. :)
2016. november 08. | 16:31
előzmény: #590  NagyBarnaMacika
...csak fel ne robbanjon ez is...

Azért még a rakékátnak elég nagy százaléka máig felrobban fellövés közben most is...

egyébként Maszek ez a távcső..láttam írást, videót róla...szuper lesz..
2016. november 08. | 16:14
előzmény: #588  NagyBarnaMacika
Az amerikai űrkutatási hivatal, a NASA egy hete jelentette be, hogy – nagyjából húsz évvel a projekt megindítása után – elkészült a Hubble szerepét átvevő űrteleszkóp, a James Webb Telescope (JWST). Az eszközt a tesztek elvégzése után két év múlva, 2018 októberében egy Ariane 5 rakétával tervezik pályára állítani Francia Guyanából – mondták el a november 2-án tartott sajtótájékoztatón a Goddard űrközpontban.
link
2016. október 30. | 21:42
2016. október 02. | 22:02
2016. augusztus 18. | 19:17
előzmény: #586  NagyBarnaMacika
Egy jó kis biológia videó a génekről és a CRISPR technológiáról. Ha a jövőben élő szervezetben történő genetikai módosításról hallasz akkor jó ha tudod hogy csinálják. (csak angolosoknak)
link
2016. július 01. | 12:37
előzmény: #585  herlas
Az egész Naprendszer legnagyobb alakzata a Jupiter magnetoszférája. Kiterjedése hatalmas, de látni ritkán lehet. A bolygó körül rendszeres, hogy mágneses pólusok összeakadnak a napszél részecskéivel. Ez a Jupiter aurórája.

Akkora geomagnetikus viharok jönnek ilyenkor létre, melyek nagyobbak az egész bolygónknál. A jelenséget elsőnek a Voyager fedezte fel, még 1979-ben. Azóta külön altudományág jött létre a Jupiter-közeli űrviharok tanulmányozására.

A Hubble Űrteleszkóp pedig a héten minden eddiginél részletesebb és szebb felvételeket szállított nekünk arról, mi megy a Jupiter közelében. A Hubble egy hónapon át figyelte UV-eszközökkel a bolygó északi fényeit. Hamarosan pedig a NASA Juno-missziója megérkezik a bolygó pályájára, hogy egy kifejezetten kockázatos küldetés során másfél éven át figyeljék meg a bolygót és egyben az aurórák eredetét is vizsgálják. link

képek
link
2016. június 29. | 23:50
előzmény: #584  NagyBarnaMacika
link
Nekem csak riogatásnak tűnik, nem jön le, hogy miben más ez a napfoltcsökkenés ahhoz képest, ami 11 évente lezajlik és mégsem okoz lehűlést.
2016. június 29. | 20:56
előzmény: #583  NagyBarnaMacika
Borostyánba kövült ősmadarakat találtak

Csaknem százmillió évvel ezelőtt élt madarak borostyánkőbe ragadt szárnyaira találtak rá Észak-Mianmarban. Az egyedülálló lelet újabb ismereteket nyújt a madarak evolúciójáról – írja az MTI.
A kövületben két kifogástalan minőségű, ép szárnyhegyet azonosítottak. A lágy szövetek is épségben maradtak. A kutatók különbséget tudtak tenni a repülő- és a pehelytollak között; nyomokban színfoltokat, csíkokat is találtak.
Ennyire teljes leleteket még sosem találtak; korábban legfeljebb tollakat vagy toll maradványokat találtak hasonló körülmények között.link
2016. június 20. | 10:13
Mitikus tengeri lényt fotóztak a Google műholdjai link
2016. május 05. | 18:16
előzmény: #579  gyurcsi
"Gert Mittring német pszichológus döntötte meg a gyökvonás világrekordját szerdán Zürichben: hat perc és 1,4 másodperc alatt számolta ki fejben egy egymillió számjegyű szám 89247. gyökét.
Az eredmény: 160 269 883 449. A feladat kiinduló száma egy 156 oldalnyi könyvet töltene meg."

Ezt nem hiszem, hogy érdemes magyarázni. Nem semmi az emberi elme, az tuti.
2016. április 17. | 15:34
előzmény: #575  gyurcsi
gyuri, tudjuk, hogy megzakkantál, vagyunk ezzel így néhányan, de te is tudod hogy a hogy előtt vessző van és a holdra szállás kamu volt. Itt az igazoló videó

link

szóval ne kamuzz te kis betyár

tudjuk hogy NagyBM néven kéred ki magadnak
2016. április 14. | 09:50
előzmény: #568  gyurcsi
Ollé! Igazad van!
Csillaghoz menne 20 évig!
A nap csak 8 és félpercre van!
Biztosan tudom megégetnék magukat!
2016. április 13. | 11:49
előzmény: #565  gyurcsi
Majd megbüntetik olyan törvénnyel az autógyártókat, hogy nem tervezték az autókat ilyen jegek ellen!
A CO2 hatás mellékes!
2016. április 11. | 11:20
előzmény: #561  gyurcsi
Így van ez kipontozva!
A Tudás Népe is tisztában van ezzel!
2016. április 11. | 11:18
előzmény: #560  gyurcsi
Mégis van folytatása és nem én írom!
2016. április 11. | 10:39
előzmény: #557  gyurcsi
Szükség van az információra!

link
2016. március 31. | 16:07
előzmény: #555  gyurcsi
Kíváncsi vagyok mikor találják meg ezt a "Planet X" -et :-))

úgy hangzik mint valami 50 -es évek beli sci-fi film cím :D

mondjuk ha éppen a legtávolabbi pontjához közeledik éppen ez a bolygó akkor elég nehéz lesz megtalálni, mivel a Neptunusz -nál akár 20 x távolabb lehet most mondjuk, és onnan alig ver vissza fényt, hogy megláthassuk.
2016. március 26. | 20:30
előzmény: #551  NagyBarnaZacsko
Konkrét szabályok, határtalan variációk. Ebben a gépek jobbak nálunk szerintem és ez így is lesz. Még egy kis idő és ilyen konkrét dolgokban esélünk sem lesz velük szemben. A jó oldalát kell nézni. Meg tudjuk alkotni azt, amire mi már nem vagyunk képesek. Mi csak nagyon kis részét tudjuk használni az agyunknak, viszont sokkal több paramétert tudunk kezelni. Az érzékszerveinkről nem is beszélve.
2016. február 11. | 20:03
előzmény: #537  NagyBarnaMacika
Igazolták Einstein utolsó jóslatát is: felfedezték a gravitációs hullámokat

Február 11-én, magyar idő szerint délután fél ötkor a LIGO Tudományos Együttműködés (LIGO Scientific Collaboration, LSC) Washingtonban bejelentette, hogy még 2015. szeptember 14-én, magyar idő szerint délelőtt 10:50:45-kor mindkét LIGO-detektor egy két tizedmásodperces jelet rögzített, és ezzel közvetlen bizonyítékot kaptak a gravitációs hullámok létezésére. „Megcsináltuk!” – kezdte David Reitze, a LIGO vezetője a sajtótájékoztatót. A fizikusok nagyjából száz éve vártak erre a bejelentésre.
link
2016. január 26. | 12:10
előzmény: #537  NagyBarnaMacika
Nap vs Nemzetközi Űrállomás
link
2016. január 20. | 20:16
előzmény: #513  NagyBarnaMacika
Mától ritka jelenséget láthat a hajnali égen

Nagyjából a mai naptól érdemes a hajnal előtti eget nézegetni, mert az öt legfényesebb bolygó egyszerre lesz rajta szabad szemmel is látható, ami legutóbb 2005 elején fordult elő. Most körülbelül február 20-ig minden nap látható lesz a jelenség.
Először a Jupiter válik láthatóvá már a kora esti órákban, utána sorban csatlakozik hozzá a Mars, majd a Szaturnusz, a Vénusz és végül a Merkúr. A bolygók persze nem világítanak, azért lehet őket olyan jól látni, mert visszaverik a Nap fényét, és jóval közelebb vannak is, mint a saját fényükkel ragyogó, de távoli csillagok.

További jó hír, hogy ha egészen egy hónapon át elfelejtene felnézni az égre, ezúttal nem kell majd újabb tíz évet várnia, hogy megismétlődjön a jelenség: augusztus 13. és 19. között, az esti égbolton megint találkozik az öt bolygó, bár ekkor a Merkúrt és a Vénuszt nehezebb lesz majd kiszúrni.
link
2015. december 22. | 20:20
előzmény: #495  NagyBarnaMacika
2015. december 15. | 09:30
előzmény: #529  gyurcsi
2015. december 14. | 22:05
előzmény: #524  Phylaxa
blikk, jehova, gyurcsók

2015. december 14. | 22:02
előzmény: #523  gyurcsi
Természetesen a művészet szubjektív. Az egyetlen dolog ami róla maradt a Torinói lepel, ha jól tudom és egyáltalán igaz.

Ha viszont a "Könyvek"-et olvasod, akkor nyilván szubjektívvé válik ismét. A legvalóságosabb azoknak a keveseknek, akik először olvasták és csak utána láttak róla ábrázolást. Nekik kb. annyiféle elképzelésük van, amennyien vannak. Ebben a konkrét kérdésben nem hiszem, hogy a tudomány bármit is tud tenni. De nyilván ez csak az én gondolatom.
2015. december 14. | 18:51
előzmény: #521  gyurcsi
Na most rákattintottam, hogy megnézzem a legújabb fizikai előrelépéseket. :)
2015. december 13. | 11:12
előzmény: #517  gyurcsi
A természet nagy úr ez bizonyos. De azért hadd tanuljunk, megengedi? :)
2015. december 13. | 10:10
előzmény: #514  BudFox
Ezt sem árt tudni:

link
2015. december 08. | 12:01
előzmény: #513  NagyBarnaMacika
Jövőre célba ér a Juno űrszonda is, Jupiter körüli pályára áll, és olyan felderítéseket fog végezni mint a Cassini űrszonda, kíváncsian várjuk...
2015. december 08. | 11:43
előzmény: #510  NagyBarnaMacika
Közeledik a Catalina üstökös
A Catalina üstököst csak két éve fedezték fel. Nagyjából egy hónapja került a Nap közelébe, akkor készítették ezt a képet a Kanári-szigetekről. Az üstökös még most is látható, januárban lesz a legközelebb a Földhöz az asztrofotósok legnagyobb örömére.
link
2015. december 07. | 14:16
előzmény: #495  NagyBarnaMacika
A New Horizons megküldte az eddigi legjobb képeket a Plutóról

A NASA New Horizons nevű űrszondája elképesztő képeket küldött a Pluto felszínéről, amelyeket még júliusban rögzített. A New Horizons egyébként hetente küld képeket a Földre, most kaptuk meg a júliusi adagot.

A rendkívül nagy felbontású képeken látszik, hogy a bolygó tele van kráterekkel, hegyekkel és gleccseres területekkel.

A képeket link a szonda Long Range Reconnaissance Imager (LORRI) teleszkópja készítette 17 kilométeres távolságból. A kutatók szerint a következő napokban még érkezhetnek képek a bolygó felszínéről. (via NASA)

2015. december 02. | 14:58
előzmény: #488  NagyBarnaMacika
ÉN hiszek a Japánoknak...ha ők azt mondják valamire hogy ott találtak valamit, akkor az úgy is van .-))

ez lehet az idei évszázad nagy feltárása.
2015. december 02. | 14:57
Na, még a végén megint rájönnek valamire..

tényleg..ezzel az X bozon -al mi a helyzet...rájöttek már a mibenlétére ?
2015. november 30. | 17:18
előzmény: #494  gyurcsi
jehovás! nem szállna le a topikról
2015. november 30. | 13:48
Megint rekordot döntött az LHC

Sikeres újraindulása után a Nagy Hadronütköztető (LHC) működése új szakaszába lépett, és a részecskegyorsítóban az ólomionok örülbelül kétszer nagyobb energiával ütköznek, mint bármelyik korábbi kísérletben. A CERN részecskegyorsító szakértői november 17-én indították el a nyalábokat, november 25-én stabilizálták, és ezzel kezdetét vette az egy hónapig tartó kísérletsorozat a pozitív töltésű ólomionokkal.
Az ütköztetett ólomionok segítségével azt az anyagállapotot fogják tanulmányozni, ami nem sokkal az ősrobbanás után létezett.
Az anyag hőmérséklete több billió fok lesz.
Az univerzum létének kezdetén, a másodperc néhány milliomod részéig, az anyag rendkívül forró és sűrű volt, és főleg kvarkokból és gluonból állt. Az LHC ütközési energiájának növelésével extrém körülmények között tanulmányozhatják a tudósok a hadronokat, és jobban megérthetik a jetek, a W és Z bozonok viselkedését a kvark-gluon plazmában.
2015. november 30. | 12:08
előzmény: #486  NagyBarnaMacika
A radar megtalálta a Tutanhamon sírjából nyíló titkos kamrát
Japán georadaros vizsgálat igazolta a feltevést: Tutanhamon egyiptomi fáraó sírkamrájának fala mögött titkos folyosók lehetnek. A hipotézis szerint itt lehet Nefertiti királynő régóta keresett sírja. Ha ez igazolódik, az az egyiptológia óriási szenzációja lenne.
Egy újabb lépéssel közelebb a régészet és az egyiptomi turizmus számára egyaránt nagyon fontos felfedezéshez: a radaros vizsgálatok találtak valamit Tutanhamon sírkamrájában, illetve annak falain túl: most már 90 százalékos biztonsággal kijelenthető, hogy a sírkamrához eddig nem ismert újabb helyiségek tartoznak.
link
2015. november 30. | 12:02
előzmény: #486  NagyBarnaMacika
"egy fekete lyuk felzabál egy csillagot,(majdnem) és ezután egy nagy lobbanással anyagot bocsát ki magából. " +
"becsúszik a szupermasszív fekete lyuk gravitációs vonzáskörzetébe."

Ez teljesen korrekt leírás, bár nem pont ezekkel a szavakkal.
Ilyet tegnap éjszaka én is átéltem.

Hehehe
:))))
2015. november 30. | 11:57
előzmény: #481  NagyBarnaMacika
Először láttak csillagot elnyelő fekete lyukat
INDEX 2015.11.27. 16:16

Egy nemzetközi kutatócsoport a Johns Hopkins Egyetem tudósainak vezetésével a világon először volt szemtanúja annak, hogy egy fekete lyuk felzabál egy csillagot, és ezután egy nagy lobbanással anyagot bocsát ki magából.
A Science tudományos lapban publikált jelentés szerint a csillag körülbelül akkora volt, mint a Nap. A tudósok végigkövették, ahogy letér a pályájáról, becsúszik a szupermasszív fekete lyuk gravitációs vonzáskörzetébe, és egyszer csak eltűnik a sötétségben.
link
fantastic!!
2015. november 23. | 15:50
előzmény: #481  NagyBarnaMacika
Egy előadáson szó volt arról, hogy kutatási eredmények támasztják alá- (a hadsereg berkein belül- sok tesztalany volt ugye) - hogy a halál pillanatában valóban 3-21gr. között csökken a test tömege.:) Biztosan van egy kémiai magyarázat rá.

Ennek a spirituális magyarázata: "boldogok a lelki szegények"...-ből ered.
a lelki szegénység pozitív fogalom: akinek a lelkét nem nyomasztja bánat, harag, megbánás, gyűlölet...(neg.érzelnek) -ergo: minél spirituálisan fejlettebb vki- annál "könnyebb" a lelke. (magasabb Hz)

Ennyit a témáról.:)
2015. november 23. | 15:21
előzmény: #468  gyurcsi
A csillagok összetételét, a bolygók összetételét távcső + spektroszkóppal végzik.

Tudják, hogy te tudod mindegyiket, de azért mégis bizonyosak akarnak lenni. :)
2015. november 23. | 15:10
előzmény: #472  NagyBarnaMacika
EDISON UTOLSÓ LEHELETÉNEK TITKA

A detroiti Henry Ford múzeum egyik legfurább kiállítási darabja egy lepecsételt, üres kémcső, ami a felirata szerint - igaz, egy kérdőjellel a végén - a híres feltaláló, Thomas Edison utolsó leheletét, és egyes hitrendszerek szerint ezzel együtt a lelkét őrzi. De vajon hogyan került oda, és mi volt a célja a megőrzésével a milliárdos autógyárosnak?
link
2015. november 23. | 12:16
előzmény: #479  moccarella
kedvenc:
link
2015. november 23. | 11:50
előzmény: #478  gyurcsi
Tanulmányoztam ezt az elméletet is (egyiptomi papság-csillagászat) Érdekes.
(A nagybátyámnak szerzett 7végén nagy örömet aki sosem volt ott (már nem is fog) - és tehetett egy ingyen egyiptomi túrát a betegágyából)
Ennyi a történet.
2015. november 23. | 11:40
előzmény: #476  gyurcsi
Az igazság relatív. A marhaság is. :)

/Azért javasoltam, h lekössem a szerteágazó figyelmét. Érdekes videó- és elsősorban a bemutatott templomok, falrészletek miatt. Egy valódi ingyen utazás Egyiptomba a monitor előtt. A hozzáfűzött idegenvezetést nem muszáj elfogadni./

Szép napot!
2015. november 23. | 10:45
előzmény: #469  gyurcsi
Ez csak gyurcsinak!
Figya. Inkább, Kirándulj egyet Egyiptomba.:)
link

Kicsit más megvilágításban mint a hivatalos, de nagyon szép falrészleteket lehet elcsípni- ha a szelet és a kövér butikosnét kihagyjuk.
2015. november 18. | 17:15
előzmény: #466  NagyBarnaMacika
Katasztrofális szupervulkán-kitörést okozhat a földrengés

A szupervulkán attól is aktivizálódhat, ha a magmakamrán például szeizmikus tevékenység miatt repedések keletkeznek – ismertették következtetéseiket az University of Illinos kutatói, az Amerikai Földtani Társaság éves ülésén.
link
2015. november 18. | 17:07
előzmény: #468  gyurcsi
Tudomány, csillagászat a topik

nem pedig a a maga jehovista szövege
mondtam már párszor

szétb a topikot
(ezt is)
2015. november 18. | 16:41
előzmény: #465  gyurcsi
csillagászat az megfigyelésen alapszik és elméleteken

nem pedig jehovás tanokon amit terjesztesz
2015. november 18. | 11:05
előzmény: #463  NagyBarnaMacika
Kínai távcső a Holdon

2015.11.18 07:15Távoli világok kutatói, Kína a világűrben

Az UV-távcső csaknem két éve működik a Holdon, méghozzá a szakemberek megelégedésére, amit a kalibrációs adatok is alátámasztanak.

A Csang’e–3 kínai űrszonda – amint arról beszámoltunk – 2013. december 14-én szállt le a Szivárvány-öbölben a Holdra. Maga a leszállóegység holdi csillagászati obszervatóriumként is működik. Egyik műszere a közeli ibolyántúli (UV) tartományban (245–340 nm) érzékeny, 15 cm-es átmérőjű távcső, amelyik a leszállás óta, csaknem két éve működik. A kínai kutatók a közelmúltban számoltak be az első másfél év eredményeiről az Astrophysics and Space Science című folyóiratban. A távcsövet helyi napkeltekor és napnyugtakor, amikor a por legjobban veszélyezteti, a Csang’e–3 belsejébe teszik. Ennek tudják be, hogy a várt egy évvel szemben még jelenleg is működik.
link
2015. november 17. | 16:32
előzmény: #461  NagyBarnaMacika
Jönnek a Leonidák, nagyon szép lesz

Kedd éjjel érdemes lesz az eget kémlelni, ekkor jön a Leodinák meteorraj. A Leonidáknak a radiánsa az Oroszlán csillagképben van, ez azt jelenti, hogy úgy látjuk, onnan érkeznek a hullócsillagok. A legnagyobb aktivitás november 17-én várható.

A meteorrajt a Tempel-Tuttle üstökös hozza létre, az üstökös keringési ideje 33 év. Ehhez köthető a Leonidák nevezetes, 33 évente ismétlődő kitörése, ekkor jár a Nap közelében a Tempel-Tuttle üstökös. A legutóbbi ilyen csúcs 1999-ben volt, így nem most lesz a legerősebb a meteorraj, de így is látványos csillaghullást láthatunk, ha nem lesz borús az ég.

A Leonidák az egyik legaktívabb meteorraja, a maximuma várható november 17-18-án éjszaka. De előző éjjel is érdemes kimerészkedni, sokszor jött korábban a maximum az előző években.

A megfigyeléshez érdemes a városi fényszennyezéstől távolabbi helyet választani, mert a hullócsillagok többsége halvány, városokból csak a legfényesebbet láthatjuk. A Leonidák radiánsa éjjel 11 óra körül kel, ez után lehet megfigyelni a meteorokat.
2015. november 16. | 15:00
előzmény: #455  Phylaxa
Cukik. A kedvencem perpill a baktérium amin egy komplett villanymotor van.
link
ill.
link
"az Escherichia coli baktérium mindannyiunk szervezetében
megtalálható. Ez a baktérium egy ostorszerû nyúlvánnyal
rendelkezik, amelynek a propellerszerû forgatásával
közlekedik. Az ostort egy bámulatos kis szerkezet forgatja,
amely a baktérium többrétegû hártyájába van beépítve. Ennek
a „motornak” az alkatrészeit negyven különbözô típusú
és alakú fehérjemolekula alkotja. Ezekbôl olyan szabályos
motoralkatrészek épülnek fel, hogy gyakorlatilag mûszaki
rajzot lehet készíteni a mérnöki precizitás e remekmûvérôl!
Álló- és forgógyûrûket, csuklórészt, tengelyt és csapágyat
találunk a motor alkatrészei között. Az a döbbenetes, hogy
a technikai kifejezések használata nem túlzás: az ember alkotta
elektromotorok nagyon hasonló szerkezeti megoldá-
sokkal rendelkeznek.
Az ostor percenként százezer fordulatra képes, a baktérium
pedig egy negyed fordulat alatt képes megállítani
és hátramenetbe kapcsolni a forgásirányt."

Kár, hogy nem Darwin látta a mikroszkóp alatt:)) - sokan ezt hozzák fel példaként az intel.tervezés elmélet hívei közül
2015. november 16. | 09:45
előzmény: #459  NagyBarnaMacika
Megtalálták a Szahara alatti ősi folyót

A Tamanrasett ma is megállná a helyét a világ legnagyobb vízgyűjtő medencéi között.
A szaharai régió ma a világ egyik legbarátságtalanabb helyének számít, az eddig megtalált ősi barlangrajzok és egyéb leletek alapján azonban már korábban is arra következtettek, hogy ez nem mindig volt így, mi több, alig néhány ezer évvel ezelőtt ez a vidék bővelkedett az édesvízben, ami az itteni növény- és állatvilágot táplálta. Most a konkrét nyomokat is megtalálták.
link
2015. november 13. | 10:42
előzmény: #459  NagyBarnaMacika
Szerintem pedig nagyon komoly felfedezés, hiszen a lépésszám elsőrendű a számítástechnikában.
2015. november 13. | 10:28
előzmény: #453  NagyBarnaMacika
Napok óta izgalomban tartja a matematikusokat egy felfedezés, ami a számítógép-tudományban hoz jelentős előrelépést. Abban a tudományágban, ami az információfeldolgozó gépek tervezésének és működtetésének elméleti, matematikai alapjaival foglalkozik. Egy magyar kutató, a Chicagói Egyetemen tanító Babai László olyan algoritmust alkotott, ami megoldást ad egy régi problémára, a gráfizomorfizmus-problémáralink
2015. november 05. | 18:10
előzmény: #453  NagyBarnaMacika
Ezek a felvételek sem rosszak:

link
2015. november 03. | 16:31
előzmény: #449  NagyBarnaMacika
Elképesztő videofelvételt tettek közzé a NASA kutatói a Napról. Több mint harminc percen keresztül, különböző hullámhosszakon csodálhatjuk benne központi csillagunkat.
link
2015. november 02. | 17:44
előzmény: #449  NagyBarnaMacika
Olyan lesz mint az Időgép c. filmben, a jövőben..amikor felrobban a Hold és szétterül az égbolton. :-)
2015. november 02. | 16:01
előzmény: #445  BudFox
A Mars megöli a holdját

A Phoboson észlelt titokzatos árkok miatt kutatók azt feltételezik, hogy a Mars legnagyobb holdja szép lassan szétszakad. A hold halálát anyabolygója, a Mars okozza gravitációjával.
link

2015. október 30. | 13:45
előzmény: #444  NagyBarnaMacika
Pár hete fedezték fel....ez azért elég aggasztó.
ki tudja hány felfedezetlen meteorit tart még a Föld felé mostanában is ?

DE persze az űrbe telepített atomrakétákra semmi szükség....mert sokba kerül...
vagy más megoldás nem is létezik most, mert nincs rá pénz fejleszteni ...nevetséges..

egyszer csak már azt látjuk amikor jön a szökőár és túl késő lesz..
2015. október 30. | 13:38
előzmény: #441  NagyBarnaMacika
Szellem húz el a Föld mellett ma éjjel

Szombaton hajnali 1 óra öt perckor egy kisebb aszteroida suhan el a Föld mellett hihetetlenül nagy sebességgel. Földközelben alig 1,3-szoros Föld-Hold-távolságra lesz, ami nagyjából 480 ezer kilométert jelent.
A 2015 TB145 nevű, 400 méter átmérőjű aszteroida nem jelent semmilyen veszélyt a Földre. A Föld körül keringő műszereknek remek lehetőség lesz ez, hogy közelről megfigyeljenek egy ilyen égitestet.
Az aszteroidát csak néhány hete fedezték fel, október 10-én észlelték a Hawaii Egyetem csillagvizsgálójában.
Az adatok szerint ekkor aszteroida még nem repült ilyen közel a Földhöz, amióta rögzítik az adatokat. A rekordot az 1999 AN10 nevű aszteroida tartja, amely 800 méter átmérőjű és 2027 augusztusában halad el a Föld mellett.

Az aszteroida azonban elég kicsi ahhoz, hogy szabad szemmel ne láthassuk, csak távcsővel tudjuk megfigyelni. Semmilyen hatással nem lesz a Földre, gravitációja elég kicsi ahhoz, hogy ne befolyásoljon semmit a bolygón.
Mivel pont Halloween estéjén érkezik az aszteroida, a Szellem becenevet kapta. Sokan aggasztónak tartják, hogy egy ilyen közel kerülő aszteroidát alig néhány héttel ezelőtt fedeztek fel. Annyi bizonyos, ha el is találná a Földet, nem okozta globális kihalási eseményt, de akár több kilométer magas cunami követné a becsapódást.
A kutatók Goldstone-ban egy 34 méteres DSS 13 antennát használnak a megfigyeléshez, a radarjeleket a Nyugat-Virginiában lévő Green Bank Telescope-pal figyelik. A NASA azt reméli, hogy sikerül viszonylag jó képeket készíteni az égitestről (ez 2 méter/pixeles képminőséget jelent).
2015. október 22. | 10:40
előzmény: #429  NagyBarnaMacika
Hatalmas hajrában a magyar holdjáró
Nagy NikolettaNAGY NIKOLETTA2015.10.21. 17:2913
A Puli, egyetlen hazai holdjárónk tervezésének fontos fázisába jutott: most dől el, hogy tudja-e folytatni a Google holdversenyét, vagy kénytelen a megmérettetés keretein kívül nekivágni a nem mindennapi feladatnak, hogy első európai nemzetként Magyarországot képviselje a Holdon. Dr. Pacher Tibor, a Puli Space Technologies atyja a roverről, a verseny állásáról és a holdjáró kiaknázatlan lehetőségeiről beszélt az Origónak.
link
2015. október 21. | 19:46
előzmény: #438  gyurcsi
becsapódhat a szikla , fedezékbe mindenki
2015. október 21. | 17:26
előzmény: #430  gyurcsi
a jehovista szövegeket fejezd be! troll
2015. október 21. | 17:16
előzmény: #421  NagyBarnaMacika
Megkezdődött a civilizáció keresése a bizarr fényű csillagnál
ORIGO2015.10.21. 13:1116
Rádióantennák fordultak a KIC 8462852 jelű csillag felé, hogy értelmes életre utaló jeleket fogjanak. Pár napja ugyanis felmerült, hogy a csillag teljesen szokatlan fényességváltozásait egy idegen civilizáció hatalmas építményei okozzák.
link

elég vicces sztem
2015. október 21. | 10:58
előzmény: #425  gyurcsi
itt fejezd már be a jehova térítést
mondtam már
2015. október 21. | 10:21
előzmény: #412  gyurcsi
Kávészünethez :)
link
2015. október 20. | 16:33
előzmény: #418  NagyBarnaMacika
Elképesztő animáció az emberi evolúcióról
ORIGO2015.10.16. 17:54285
A Yale Egyetem által kiadott könyvhöz készült ez a szemléletes animáció, ami mai ismereteink alapján mutatja be az ember evolúcióját.
link
2015. október 20. | 13:08
előzmény: #419  gyurcsi
Mi a gondolat és honnan ered, mi hozza létre (minek a "terméke")?
2015. október 20. | 12:47
előzmény: #417  NagyBarnaMacika
Halloweenkor húz el a Föld mellett egy aszteroida
INDEX 2015.10.20. 11:09

Izgalmas meglepetéssel állt elő a NASA az idei Halloweenra. A csillagos égboltot kémlelő műszerek alig két hete fedeztek fel egy Föld mellett elszáguldó aszteroidát. Az elmúlt kilenc évben nem került égitest ilyen közel a bolygónkhoz.
A 2015 TB145 névre keresztelt űrbéli sziklának még nem ismerjük a pontos méretét, a tudósok 280-620 méter közöttire saccolják az átmérőjét. A sebessége 126 ezer kilométer per óra, és nagyjából félmillió kilométerre – 1,3 holdtávolságra – közelíti meg a Földet.

Az űrkutatók egészen biztosak abban, hogy a közeli elhaladás ellenére az aszteroida semmi veszélyt nem jelent a földi civilizációra, pedig most még azt sem tudják pontosan megmondani, hogy milyen pályán fog haladni. A tudósok még örülnek is az október 31-én bekövetkező találkának, mert lehetőségük lesz tanulmányozni az égitestet.
Az aszteroida szabad szemmel nem lesz látható, de távcsövekkel el lehet majd csípni.
A Halloweenre időzített érkezés miatt nagy esély van rá, hogy néhány őrült fanatikus erre a napra jósolja a világ végét. Volt már olyan aszteroida, ami közelebb került a Földhöz: 2006 júliusában az XP14 jelű kőgolyó 1,1 holdtávolságra volt tőlünk. A 2027 augusztusára várt AN10 pedig a Holdnál is közelebb lesz.

Topik gazda

aktív fórumozók

friss hírek

AZ OLDAL TETEJÉRE