Egy kicsit viszont zavarban vagyunk. Itthon decemberi kifutás van ma, meg a CECE index átsúlyozása is, ami nyilván hoz plusz forgalmat a piacra. Viszont az USA-ban az elmúlt 11 év legnagyobb „triple witching”-je lesz, több mint 5.000 milliárd dollár értékben. 3.500 milliárd dollárnyi index opció, 690 milliárd ETF opció, 645 milliárd határidős pozíciókra kiírt opciók és 470 milliárd részvényopció fut ki a mai napon. Így az elmúlt két napban 10 milliárdról 17 milliárd darabra növekedett a részvényforgalom. Ma pedig igazi tűzijáték várható. Az S&P500 index kapitalizációjank majdnem a 8 százaléka fut ki, vagy lesz újrakötve a mai napon. Ráadásul az Apple és a Google súlya is csökken a mai nappal az S&P500 indexben, miközben az Amazon növekszik, s három részvény ki-/bekerül az indexbe. Szóval komoly forgalmú napra számíthatunk, s mindezt úgy, hogy az S&P500 egy hajszálnyira van a cirka két évvel ezelőtti történelmi maximumtól. Így jöhet egy megállás a csúcson az ünnepek előtt/alatt, s aztán a jövő év új lendületvétel (korrekció formájában) jöhet egy újabb emelkedési hullám, legalábbis az álmoskönyv szerint. Ez pedig kihatással lehet a többi emelkedő piacra is, így a BUX indexre is. Erste
A legtöbb embernek, az idő legnagyobb részében, az optimizmus lenne a helyes hozzáállás. Hiszen statisztikailag szépen látszik, hogy hosszú távon a többségnek elég jól sülnek el a dolgok. Ez persze nem garancia, de ha már esélyekről beszélünk, ennek kimutathatóan nagyobb az esélye, mint a csődnek.A pesszimizmus viszont valahogy mégis bölcsebbnek, realisztikusabbnak, érdekfeszítőbbnek hangzik. Aki optimista, arra ráfogják, hogy árul valamit – vagy hogy egyszerűen abszolút nincs tisztában a kockázatokkal. Még akkor is, ha amúgy számokkal tudná alátámasztani a véleményét. Aki viszont pesszimista, arra egyből figyelünk, nehogy minket is váratlanul érjen a katasztrófa, amiről épp beszámol. Még akkor is, ha amúgy egy összeesküvés-gyártó idióta.Ez részben magyarázható az emberekben általános “aszimmetrikus veszteség-kerüléssel”. Egyszerűen így törzsfejlődtünk – az maradt életben, aki a veszélyeket fontosabbként kezelte, mint a potenciális nyereségeket. Megéri vajon kiszaladni azért a szaftos gyümölcsért, ha kardfogú tigrist portyázhat a környéken? Aki szerint igen, az általában gyorsan kivonta magát a génállományból.De emellett a pénzügyekben extra erős a pesszimizmus mánia, mert:
A pénz mindenkit érint;
A rossz helyzetről könnyű azt képzelni, hogy rossz is marad (mert a megoldásához változást kéne elképzelni); illetve
A haladás fokozatos és lassú (és ezért könnyen figyelmen kívül hagyható), míg a visszaesések általában hirtelen történnek és nagyot ütnek.
Talán ennek is az elvárásokhoz van köze. Ha arra számítunk, hogy minden rózsásan alakul majd, akkor legjobb esetben is “csak” igazunk lesz. Ha viszont a katasztrófára, akkor még egy átlagos kimenetelen is lehet kellemesen meglepődni. És ezzel az egésszel tulajdonképpen nincs is semmi baj – csak tartsuk észben, hogy nem feltétlen indokolt a pánik, még ha mások pánikolnak is.
11:06....nagyon szupi Warren Buffett és egy közeli ismerőse – nevezzük Jimnek (nem ez az igazi neve) – 2009 végén együtt autóztak a Nebraska állambeli Omahában. A világgazdaság rendkívül lerobbant állapotban volt ekkoriban, és Omaha sem volt kivétel ez alól. Az üzletek bezártak, a kirakatok be voltak deszkázva.Jim Warrenhez fordult: „Minden annyira rossz most. Hogyan fog valaha is kilábalni ebből a gazdaság?”Warren ezt kérdezte: „Jim, tudod, melyik csokiszeletből adták el a legtöbbet 1962-ben?”„Nem” – felelte Jim.„A Snickersből – adta meg a választ Warren. – És tudod, hogy melyik csokiszeletből adják el a legtöbbet most?”„Nem” – felelte Jim.„A Snickersből” – mondta Warren. Néma csend. Ennyi volt a beszélgetés.Jeff Bezos, az Amazon alapítója egyszer megjegyezte, hogy gyakran felteszik neki a kérdést: mi fog változni az elkövetkező tíz évben?"); background-position: 0px 6px; background-size: 18px 13px; background-repeat: no-repeat; background-attachment: initial; background-origin: initial; background-clip: initial; font-style: italic; padding-left: 25px; font-size: 1.4rem !important; line-height: 32px !important;">Azt a kérdést azonban szinte soha nem hallom, hogy mi nem fog változni a következő tíz évben– mondta. – És elmondom neked, hogy a két kérdés közül igazából a második a fontosabb.”A soha nem változó dolgok azért fontosabbak, mert bizonyosságot meríthetsz annak tudatából, ahogyan a jövőt formálják. Bezos úgy fogalmazott, hogy képtelenség egy olyan jövőt elképzelni, ahol az Amazon-vásárlók nem alacsony árakra és gyors kiszállításra vágynak – ezért hatalmas befektetéseket eszközölt ezekbe. Ugyanez a filozófia az élet szinte minden területén működik.Az előbbi sorok Morgan Housel, a világszerte több mint 4 millió példányban eladott A pénz pszichológiája című bestseller szerzője vadonatúj könyvében olvashatók. A szerző arról mesél, ami soha nem változik egy változó világban. És mint ahogyan a kötetben olvasható 23 rövid történetből kiderül, az egyik legfontosabb dolog, ami soha nem változik, az az emberi természet, és ebből fakadóan az emberi viselkedés.A jövő meghatározó eseményei senki által előre nem látott meglepetések lesznek. Az időtlen bölcsességekben bővelkedő múlt azonban segíthet utat találni ebben a bizonytalanságban. Morgan Housel új könyve megmutatja, hogyan.Az Örökké ugyanaz kihagyhatatlan olvasmány mindenkinek, aki szeretné megérteni a világot, amiben élünk, az embereket, akik körülvesznek bennünket – és legfőképpen önmagát.
Tréder Topik :o)
hát mindenkinek jó horgászatot! ))
link