Topiknyitó: ujonc07 2010. 10. 23. 13:50

Tőzsdei ügyletből származó jövedelem (SZJA)  

Sziasztok!

Az idén kezdtem el tőzsdézgetni, most szerettem volna kiszámítani a tőzsdei ügyletekből származó jövedelmet, de teljesen belezavarodtam.

Ti ezt nyilvántartjátok valahogy? Amennyiben igen, tudnátok nekem küldeni valami módszertani útmutatót, vagy táblázatot?
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
diki
diki 2014. 10. 15. 12:47
Előzmény: #399  zintan
#401
Húha. Először azt hittem vicc, de csak nem az. Nem, nem állíthatod szembe.
philosopher
philosopher 2014. 10. 15. 12:49
Előzmény: #401  diki
#402
Miért? Én is őgy tudtam, hogy 3 évig lehet szembeállítani a befizetett adókat és elhatárolt veszteségeket? Vagy csak az előző három évi veszteséget lehetne szembeállítani aktuális nyereséggel?
diki
diki 2014. 10. 15. 12:51
Előzmény: #400  CMOTDilbert
#403
Bocs, lehet neked lesz igazad :)
werkaz 2014. 10. 15. 12:52
Előzmény: #401  diki
#404
Húha, már miért ne állíthatná szembe. Úgy hívják az intézményt hogy adókiegyenlítés, és három adóéven belül alkalmazható
Törölt felhasználó 2014. 10. 15. 12:52
Előzmény: #399  zintan
#405
Igen
diki
diki 2014. 10. 15. 12:55
Előzmény: #404  werkaz
#406
Jól van, már elnézést kértem. link
zintan
zintan 2014. 10. 15. 16:14
Előzmény: #400  CMOTDilbert
#407
Köszönöm mindenkinek a válaszát:)
stock33
stock33 2014. 10. 15. 18:00
Előzmény: #399  zintan
#408
megteheted
de rettenetesen figyelj oda, hogy jól legyen minden dokumentálva, mert ekkora összegnél kiutalás előtti SZJA vizsgálatot kezdeményezhet a NAV
a tömeggel együtt ad be majd az adóbevallásodat, azaz május 20-án küld csak be, akkor rengeteg dolguk van, míg ha februárban adod be, akkor közted meg Kovács Gizike közül kell válasszanak, hogy kit hívjanak be

nem vicc!!! van az ismeretségi körömben olyan, akit e miatt behívtak, de minden rendben volt, nem vacakoltak sokat vele, végignézték az összes, az adóbevallást alátámasztó iratot, többek között a tőzsdei tranzakciók listáját, összegzését, elszámolását, végigszámolták, megállapították, hogy 2 Ft eltérés van az adózó kárára, így pár hétre rá lezárták a vizsgálatot

a vizsgálatot kifejezetten a visszaigénylés miatt kezdeményezték
zintan
zintan 2014. 10. 15. 22:44
Előzmény: #408  stock33
#409
Köszi a jó tanácsot.
Gondoltam rá én is, hogy benne van a pakliba, hogy behívnak egy ellenőrzésre.
De úgy tudom, hogy a hatóság is megkapja a br. cégtől az adózással kapcsolatos adatokat. Tehát nélkülem is tudják kontrollálni a dolgokat, ha akarják.
kardkovacsi 2014. 10. 15. 23:12
Előzmény: #408  stock33
#410
Szerintem mindegy mikor adja be. Ha visszafelé megy a pénz az apehtől akkor szinte mindig behívnak. Ez talán kötelező is lett náluk a rengeteg áfa visszaigénylés után ami a 90-es években volt.
Még egyetemista voltam a 2000-es évek elején amikor már dolgoztam is. Anno volt valami törvény, hogy a szellemi munka után volt százezer adókedvezmény. Ahányszor igénybe vettem annyiszor hívtak be (meg összes kollégámat).
diki
diki 2014. 10. 16. 07:16
Előzmény: #410  kardkovacsi
#411
Minket minden negyedéves áfa bevallás után ellenőriznek. A fordított adózás miatt rendszeres visszaigénylők vagyunk, úgyhogy mintha már haza járnánk. Mindenki a saját döntése szerint, de mi elsőkörben a visszaigénylőknek szoktuk elkészíteni a bevallást, mert a 30 napos utalást az utolsó percig betartották eddig.
stock33
stock33 2014. 10. 16. 08:42
Előzmény: #409  zintan
#412
nem, az adóhatóság csak azt kapja meg, hogy neked tőzsdei forgalmad volt, azt senki se tudja, hogy te hogy párosítottad össze a nyitott és zárt pozícióidat, csak te tudhatod ezt
az adóhatóság eleve csak a zárt pozícióidról értesül, ők csak azt tudják, hogy tőzsdéztél, de azt már nem, hogy annak mi lett az eredménye (pl. lehet, hogy mínuszban vagy, de ezt a mínuszt nem kötelező az adóbevallásban is szerepeltetni, így alapból se gyanús nekik, ha ugyan megkapják a szolgáltatótól az infót arról, hogy tőzsdéztél, de ez az adóbevallásban ennek nyoma nem szerepel)

a tőzsdei pozíciókat a városi legendával szemben hivatalosan a saját nyilvántartásod alapján kell elszámold, neked kell a nyitásokat és zárásokat összepárosítanod. a brókercég is adhat neked egy ilyen "javaslatot", ők hogy tették ezt meg (nem kötelező ilyet adniuk, de tudtommal legtöbb megteszi, nem csak a nyitási és zárási adatokat adják oda neked), de ez rád nézve nem kötelező érvényű! azaz úgy variálod a nyitásokat/zárásokat, ahogy akarod, amit a broki cég adott, az csak egy javaslat. az se érdekes, ha a brokicégnél FIFO/LOFO/stb. rendszerben kereskedsz, utálag, az adóbevallásig úgy variálod át, ahogy csak akarod.

azaz összegezve: az adóhatóság nem tudja azt, hogy volt-e nyereséged, mennyi volt az, mivel a nyilvántartást nem a brokicég vezeti, hanem te vagy azt köteles vezetni.

szja tv. 67/A. §
(5) A jövedelmet és az adót a jövedelmet szerző magánszemély az ellenőrzött tőkepiaci ügylet(ek)ről a befektetési szolgáltató által kiállított bizonylatok (teljesítés-igazolások), illetőleg saját nyilvántartása alapján - az árfolyamnyereségre irányadó szabályokat is értelemszerűen figyelembe véve - állapítja meg, az adóévről benyújtandó bevallásában vallja be, valamint az adót a bevallás benyújtására előírt határidőig fizeti meg.

azaz a brokicég csak teljesítésigazolást kell adjon (mikor milyen pozíciókat vettél fel), az ez alapján vezetett SAJÁT NYILVÁNTARTÁSOD az adóbevallás alapja. a brokicég "javaslata", hogy ők így párosították össze, csak egy javaslat, amit persze elfogadhatsz, de rád nézve az nem kötelező érvényű, átvariálhatod.
stock33
stock33 2014. 10. 16. 08:46
Előzmény: #410  kardkovacsi
#413
nem, nem hívják be, engem, mint magánszemélyt eddig egyszer hívtak csak be, pedig minden évben túlfizetem az adót (ingatlan bérbeadás, a tételes elszámolást csak az adóbevalláskor készítem el, addig meg jól túlfizetem/túlvonják, így az adóbevallásban kérem vissza a különbözetet ---- de ez olyan, amit a NAV is lát a havi bevallásokból, így összefutnak náluk a számok, nem is hívnak be)

az ÁFA visszaigénylést nem kell bemutatnod, exportcéget vezetek. negyedéves alapon tudom az ÁFA-t visszakérni, első években évi két alkalommal ellenőriztek, de mivel sose találtak semmit, ezért 5-10 év után már évi 1 alkalomra vették ezt vissza.
stock33
stock33 2014. 10. 16. 08:50
Előzmény: #410  kardkovacsi
#414
ja, és nem, nem mindegy mikor adja be. ugyanis a NAV-nak van egy vizsgálati előírása, amit teljesítenek is, és ez darabszámban maximálva van. azaz nem mindegy, hogy a februárban beadott 3000 adóbevallásból kell 200-at ellenőrizni, vagy a májusban beadott 3,2 millióból 15000-et.

a kiválasztást a kockázatelemző szoftverük végzi, és hidd el, májusban annyian adnak be hülyeséget, hogy még ősszel is csak azokat hivogatják be, akiknél egyértelműen nem stimmelnek a számok, nincsenek összhangban a kifizetők által havi rendszerességgel beadott bevallásokkal.
stock33
stock33 2014. 10. 16. 08:55
Előzmény: #413  stock33
#415
a tételes nyilvántartást persze nem látják, csak azt, hogy full-osan, a bérleti díj 90%-a után volt adó fizetve, ez a maximum, ami fizethető, ezzel szemben nekem kisebb az adóalap
ez eddig egyszer se volt vizsgálati alap, de még csak nem is hallottam, hogy e miatt indítottak volna vizsgálatot
stock33
stock33 2014. 10. 16. 09:06
Előzmény: #409  zintan
#416
az értékpapír nyilvántartás szabályai:

szja tv.
5. számú melléklet
II. Részletező nyilvántartások
5.) Értékpapírok, értékpapírra vonatkozó jogok nyilvántartása

ott van leírva részletesen. ehhez hasonlót ad a brokicéged is, ha összepárosítja az adás-vételeidet. de a brokicégé csak javaslat!!! a véglegeset (ami lehet a brokicég javaslata, ha e szerint döntesz, de át is variálhatod azt) neked kell elkészítened (ha elfogadod a brokicég javaslatát, akkor elég azt megőrizned, nem kell saját magad is elkészítsd/átmásold)
stock33
stock33 2014. 10. 16. 09:07
Előzmény: #416  stock33
#417
ja és az szja tv: link
CMOTDilbert 2014. 10. 16. 14:53
Előzmény: #416  stock33
#418
"b) Az értékpapírok nyilvántartása a következő adatokat tartalmazza:
- az értékpapírkód;
- az értékpapír megnevezése (így különösen befektetési jegy és más kollektív befektetési értékpapír, kötvény, részvény, üzletrész, vagyoni betét);
- az értékpapír típusa (bemutatóra vagy névre szóló);
- az értékpapír fajtája (így különösen ideiglenes részvény, törzsrészvény, osztalékelsőbbséget biztosító részvény, dolgozói részvény, dolgozói üzletrész, kamatozó részvény, átváltoztatható kötvény, jegyzési jogot biztosító kötvény);
- a kibocsátó neve (cégneve, elnevezése), székhelye;
- a kibocsátás időpontja;
- az értékpapír névértéke;" ...

És van, aki ezt így vezeti? :)
Ez azért vicces, mert a brokicégek igazolása finoman szólva kevés ehhez. A kért (részben felesleges) adatok nagy része nem szerepel rajtuk, a magyar nyelvnek csak helyenként felelnek meg. Befektetési jegynél pl. lehet találgatni, hogy vontak-e kamatadót, vagy etp-i ügylet tárgya-e, stb.
stock33
stock33 2014. 10. 16. 17:33
Előzmény: #418  CMOTDilbert
#419
nyugi, ez egy általános előírás
érvényes a kukutyin kft által kibocsájtott kötvényekre is
a tőzsdén jegyzett értékpapírok összes adata elérhető, és a NAV se köt belem minden apró dologba
az ingatlan bérbeadás kapcsán én is részletes, az előírásoknak megfelelő nyilvántartást vezetek a költségekről, és a NAV előadó (egy alkalommal lecsaptam egy ilyenre) is megrökönyödött, amikor egy alkalommal biztos ami biztos elé téve megkérdeztem, hogy ez így elégséges-e :)

egyébként van, aki komolyan veszi az előírásokat, nem csak a NAV, volt, hogy nem tudtam részt venni egy közgyűlésen (nem engedtek be a közgyűlésre), mert a cég jogásza ellenőrizve a letéti igazolásomat észrevételezte, hogy ez nem szerepelt így rajta: "értékpapír típusa: törzsrészvény"...
stock33
stock33 2014. 10. 16. 17:35
Előzmény: #418  CMOTDilbert
#420
"Ez azért vicces, mert a brokicégek igazolása finoman szólva kevés ehhez"

természetesen a letéti igazolást a brókercég állította ki. a brókercégek se ismerik a törvényt... ez van...
stock33
stock33 2014. 10. 16. 17:50
Előzmény: #418  CMOTDilbert
#421
megnézetem a legutóbbi borki igazolást, amin szerepel az ISIN kód.
ez az összes, általad bemásolt adatot megadja. azaz elvileg nem követett el nagy hibát a brokicég.

az általad bemásolt adatok ilyen részletes vezetése elsősorban akkor érdekes, ha nem egy szabályozott piaci termékről van szó (hanem pl. a kukutyin kft váltójáról), a szabályozott piaci termék összes adata az ISIN kód alapján egyértelműen meghatározható
diki
diki 2015. 02. 28. 08:30
Előzmény: #421  stock33
#422
x
lifetrai 2015. 02. 28. 11:43
#423
Kérdésem lenne, hogy ha a 2014-es adóévben árfolyamnyereséget értem el, akkor azt csökkenthetem-e a 2013-as, 2012-es években realizált árfolyamveszteséggel?
A 2013-as évről szóló bevallásomban találtam egy árfolyamveszteség számot, amit szerintem ott nem tudtam beszámítani.
pioca
pioca 2015. 02. 28. 11:46
Előzmény: #422  diki
#424
Ne offoljuk szét a BLUE topikot.

Amúgy ha nem lehetne visszaigényelni, akkor miért van az a lehetőség az adóbevallás adókiegyenlítés részénél, hogy feltüntetheted az előző éveid nyereségének vagy veszteségednek az adóját?
Akkor a nyereséged adóját felesleges beírni. Minek, ha nem igényelheted vissza.
pioca
pioca 2015. 02. 28. 11:50
Előzmény: #423  lifetrai
#425
Igen.
Ha föltüntetted a 2012-es és 2013-as bevallásod adókiegyenlítés rovatában a veszteségeid adóját akkor most leírhatod az adódból.
Törölt felhasználó 2015. 02. 28. 17:17
Előzmény: #424  pioca
#426
Igazatok van. Átnéztem a jogszabályt és az tényleg megengedi, hogy egy veszteséges évben kiegyenlíts előző nyereséget tehát visszaigényeljünk.
Bocs..mindenkitől
Tibi0002 2015. 02. 28. 17:28
Előzmény: #425  pioca
#427
Elképzelni sem tudom, hogy olyan stratégiát kövessek, aminek év végi eredménye az, hogy egy fillért sem kerestem, de még buktam is rajta.
dovan 2015. 02. 28. 20:38
Előzmény: #427  Tibi0002
#428
Parasztshort vezethet ilyen eredményre. Egy rakás realizált bukóval és egy rakás nem realizárt nyerővel.
pioca
pioca 2015. 02. 28. 20:42
Előzmény: #427  Tibi0002
#429
Egy kicsit vegyél már vissza mert nem ilyennek ismertelek meg.
Nem lehet mindenki ász.
Nem mindenki született zseninek.
Te maradj meg annak a Tibinek akit megismertünk és megosztotta velünk a tapasztalatait és segített pár dologban.
pioca
pioca 2015. 02. 28. 20:46
Előzmény: #426  Törölt felhasználó
#430
Gond egy szál sem.
Azért van a fórum, hogy megvitassuk és segítsük egymást.
Sokat lehet itt egymástól tanulni.
Én is sok jó dolgot szedtem össze itt a fórumon.
Az lenne a jó ha nem kellene az adókiegyenlítéssel foglalkozni, mert mindenki nyereséges lenne.
Phylaxa 2015. 02. 28. 22:23
Előzmény: #423  lifetrai
#431
Igen, csökkentheted.
lukskypoker
lukskypoker 2015. 02. 28. 22:49
Előzmény: #427  Tibi0002
#432
Tibi te tréder lettél:-))
Belenéztem a blogodba és meglepve olvasom, hogy néhány százalék up-ra beleadsz ilyen-olyan indokkal. Nem lesz ennek jó vége...
trochosa 2015. 03. 01. 06:02
Előzmény: #427  Tibi0002
#433
Természetesen nincs olyan követendő stratégia, aminek a veszteségek halmozása lenne a célja. Veszteség viszont van, és nem mindenki szeretné kiülni, még akkor sem, ha a mögöttes érték látszólag nem változik. Ha 2-5-10 évet kell várnom arra, hogy újra észhez térjen egy papír, akkor közben elég nehéz lesz elérnem az általad említett évi 15% hozamot 40 éven keresztül (sic!) a tőkémmel. A Btel pl. 0,193 P/BV értékkel fut, mégis úgy döntöttem - még időben -, hogy nem ülöm ki. De ízlés dolga :)
Az adózás szempontjából azt gondolom előnyösnek, ha a nyereséget a nyitott pozíciókban tartom. Pl. ha csak egy részét adom el a csomagnak, akkor legmagasabb értéken vásárolt részt dobom (HIFO). Persze ha nyereségem van, előbb-utóbb adózni kell, de nem mindegy, mikor.
dovan 2015. 03. 01. 09:15
Előzmény: #432  lukskypoker
#434
Még az is kiderülhet a végén, hogy Tibi egész nap synergonnal és btellel déjtrédel!
lukskypoker
lukskypoker 2015. 03. 01. 10:03
Előzmény: #433  trochosa
#435
"Persze ha nyereségem van, előbb-utóbb adózni kell, de nem mindegy, mikor."

TBSZ van?

Ha van, akkor adó nincs!:-)

lukskypoker
lukskypoker 2015. 03. 01. 10:05
Előzmény: #434  dovan
#436
kopejka és evazeller "álnév" alatt
:-))

(vitz volt!!)
lifetrai 2015. 03. 02. 10:45
Előzmény: #426  Törölt felhasználó
#437
Köszönöm szépen a hasznos hozzászólásokat és a segítségeteket!:-)
Egyébként van az úgy, hogy egy pozit lezárunk az egyik évben nyerőben, egy másikban meg realizálunk veszteséget, vagy fordítva, ettől még lehet összességében nyereségünk...
fxboy
fxboy 2015. 03. 02. 14:00
Előzmény: #421  stock33
#438

Szia stock33 !

Az Osztalék EHO totyikban kérdés van részedre.

kösz

Törölt felhasználó 2015. 03. 03. 07:59
Előzmény: #438  fxboy
#439
Sziasztok! Lassan aktuális a téma, azaz az adóbevallás. Én azt szeretném kérdezni, hogy mi a helyzet az olyan mt4 bróker cégekkel amik pl Új-Zélandon, vagy Belize-ben vannak bejegyezve, azaz nem jelentenek a nav felé. Ez lenne a nem ellenőrzött tőkepiaci ügylet külföldről származó árfolyamnyereség? Az ilyen, innen származott nyereséget, az adóbevalláson melyik oldalon, melyik sorba kell beírni? Illetve így akkor van Eho is (6%) ? Köszönöm!
fxboy
fxboy 2015. 03. 03. 17:42
Előzmény: #439  Törölt felhasználó
#440


1995. CXVII. tv. 67/A. §

link

Topik gazda

ujonc07
3 3 2

aktív fórumozók


friss hírek További hírek