Topiknyitó: Portfolio 2019. 08. 21. 10:08

Történelmi tett: olyat tud Magyarország, amit utoljára az IMF-hitel elõtt  

Ugrás a cikkhez
A GDP 70 százaléka alá csökkent az államháztartás bruttó adóssága, erre utoljára 2008-ban, az IMF-hitel felvétele elõtt volt példa - derül ki az MNB szerdán megjelent második negyedéves statisztikájából. Persze az adósság
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
tokos. 2019. 08. 22. 08:37
Előzmény: #119  Törölt felhasználó
#120

Hát, én megnéztem a korfát, szerintem egy aktívnak kb egy nyugdíjas kellen eltartania.
Nyilván működhet, csak milyen áron...
Törölt felhasználó 2019. 08. 22. 08:29
Előzmény: #113  tokos.
#119
Pont nem, ugyanis a Ratkó korszak most nyugdíjba menőit még el tudná tartani az unokák generációja (70-es évek) és mire ők mennének nyugdíjba, addigra már a manyup levenné az államról a nyugdíjteher egy részét. Úgyhogy pont jó időben lett bevezetve.
tokos. 2019. 08. 22. 08:29
Előzmény: #116  badsector1
#118

A mobilis megy ki, nem feltétlenül a képzett.
Nem gondolom, hogy a piacgazdaság az állami támogatásokra és megrendelésekre kellene, hogy épüljön. Irritáló, ami az EU-s támogatásokkal megy, de ez nem jelenti, hogy ne lehetne befektetni az országban.
Az aluliskolázottsággal kapcsolatban azért alapvetően annál a kisebbségnél kell számolni.
Törölt felhasználó 2019. 08. 22. 08:27
Előzmény: #101  tokos.
#117
"Szóval próbálj meg túllépni a ballib propagandán"
Közgazdász vagyok és alapból cinikus (már Kádárnak sem hittem), ezért nem hat rám semmilyen propaganda. Kalkulálj te, némi segítség: a szocik alatt a gdp kb. 1,5 %-a ment a manyupba, ezt nyugodtan levonhatod a költségvetési hiányaikból az összehasonlítás végett vagy add hozzá a mostani hiányokhoz és máris tisztább képet látsz. Aztán számold ki, hogy a csökkenő kamatok miatt mennyivel csökkent a szocik időszakához képest az adósságtörlesztés terhe és add hozzá ezt is a mostani hiányokhoz. Aztán kalkuláld ki, hogyha meglenne a manyup, akkor hogy állna az államadósság és ennek a plusz tehernek is számold ki az adósságtörlesztési terhét. Aztán kalkuláld ki, hogy az eus támogatások különbözete mennyi plusz gdp növekedést hozott és vond ki a mostani növekedésekből. Mire ezt végiggondoltad eljutsz odáig, hogy semmivel sem jobbak. A fegyelmezett költségvetési politikáról meg annyit, hogy nem nagy dolog, ha kivonom a pénzt az oktatásból és egészségügyből (ugye Bokros is csak a spórolásban volt nagy), a művészet ott kezdődik, hogy úgy csinálok fegyelmezett költségvetést, hogy ezek az ágazatok ennek ellenére normálisan működnek. 
badsector1
badsector1 2019. 08. 22. 08:20
Előzmény: #111  tokos.
#116
Az a véleményed elég fura hogy nem legképzetebb megy ki, a piacgazdaságnak is ellentmond.
Te írtad hogy nagy az aluliskolázott réteg és nem csak a kisebbség körében, ezzel meg is talált ad az egyik okot hogy miért nem tudjuk megközelíteni a nyugati termelékenységet.
A nyugati munkaszervezés és eszközhasználat elérésének elég nagy akadálya lett a verseny nélkül, a fidesz közelieknek leosztott állami és nem állami megrendelések.
goldi 2019. 08. 22. 08:19
Törölt hozzászólás
#115
goldi 2019. 08. 22. 08:14
Törölt hozzászólás
#114
tokos. 2019. 08. 22. 08:13
Előzmény: #106  algore
#113

Ezt nem mondtam, és annak idején többször is megjegyeztem, hogy teljes egészében adósságcsökkentésre kellett volna fordítani, ami nem valósult meg, ez kétségtelen.
A probléma nem az akkori állpotával volt, hanem azzal, hogy az új munkavállalók mind kötelezően manyup tagok voltak, a régi dolgozók, főképp a jelenleg nyugdíjba vonuló Ratkó-korszak leszármazottak pedig többségében nem, vagyis az állami kasszából jelenleg hatalmas pénzeket kellene nyugdíjra költeni, ugyanakkor az ehhez kapcsoló bevételek hiányoznának, mivel a pénz jelentős része a manyupokba ment volna végeláthatatlan ideig.
A megoldás adóemelés, vagy drasztikus kiadáscsökkentés, ha az egyensúlyt nem akarnák felborítani, vagy a másik, amit annak idején a nagyon okosok kitaláltak, állami kölcsön, ami maga után vonja a folyamatos eladósodást, az emelkedő hozamokat.
Nyilván nem lehet tudni, hogy mi lett volna, ha. Ha a brüsszeli bürokraták engedik a manyup vagyonnal korrigálni az állímadósságot. Talán nem darálják be. Szóval lehet, hogy nem is Matolcsynak kell köszönnötök, hanem az EU-s barátoknak...
tokos. 2019. 08. 22. 08:00
Előzmény: törölt hozzászólás
#112

Nem vagyok államilag eltartott, de kétségtelen, nem voltam érintve. Talán emiatt is tudom veled szemben elfogulatlanul nézni a dolgot.
Egy baromság volt bevezetni. Még nagyobb baromság lett volna végigvinni, mert a neheze még hátravolt.
tokos. 2019. 08. 22. 07:58
Előzmény: #110  ts3
#111

Alapvetően máshogy látom. Ha a magyar munkaerő kimegy Ausztriába, vagy Londonba, simán ellátja a kinti munkát. Ugyan miért? Szerintem nem azért, mert a legképzettebbek mennek ki, hanem egyszereűen más a felhasznált termelőeszöz, más az munkaszervezés.
Illetve lehet azt mondani, hogy valóban sok magyarorszgon az aluliskolázott, főképp egy bizonyos etnikum esetében, csak akkor ezt kell mondani, nem általánosságban képzetlen magyarokról beszélni.
ts3 2019. 08. 22. 06:42
Előzmény: #104  tokos.
#110
" viszont a hatalmas elvonas a gazdasagi fejlodest olte volna meg."
  
A gazdaság fejlődéséből az alapok hiányoznak, a képzett munkaerő, ami nélkül soha nem közelítjük meg Ausztriát.
goldi 2019. 08. 22. 06:39
Törölt hozzászólás
#109
pitcairn2 2019. 08. 21. 22:09
Előzmény: #104  tokos.
#108
a fegyelmezett gazdaságpolitikában valószínűleg kulcsszerepet játszott az alapkamatot 10%-ig robbantó MNB
akkor, kivételesen, a helyes utat választották... igaz azon a ponton más választásuk sem volt... 
emellett már a kormánynak sem volt sok lehetősége "alternatív kísérletezésre"
sajnos eme relatíve ideális állapot 2013 után véget ért és 2016 óta kb. ámokfutássá vált...
2016 óta tart már a negatív reálkamat őrület...
nálunk utoljára ilyen az 1990-es évek elején volt...
az a happening a Bokros csomaggal ért véget... 
pitcairn2 2019. 08. 21. 22:04
Előzmény: #106  algore
#107
inkább az a vicces, hogy a manyupozó tábor jóformán teljesen vak az extrém monetáris politika által megvalósított nagyságrendekkel vadabb jövedelemújraelosztás kapcsán... 
abból is max. csak a tüneteket veszi észre...  
és azzaal sem kíván szembesülni, hogy az egykori manyup rendszer is csak egy félresikerült pótcselekvés volt...
kb. integráns rész a buborékgazdaság-modellben... 
algore 2019. 08. 21. 21:57
Előzmény: #105  tokos.
#106
Viccesen próbálsz két lovat megulni egyszerre, ahol az ellenérv éppen az volt, hogy nehezebb a manyup vagyont összekuporgatni mint elverni... 
tokos. 2019. 08. 21. 21:34
Előzmény: #103  kiegyezo
#105
Még annyit, hogy a manyupokkal siman osszehasonlithato az, amit visszaallamositasra koltottek, a MOL-t 500 mrd-ert vettek vissza a surguttol, az eon-t is vagy 700 mrd-ert vettek vissza, aztan vettek bankokat, aramszolgaltatot, a fene tudja, higy mit nem.
Mint mondtam, nem allitom, hogy erre szukseg volt, de azt hiszem nem nagyon fogunk vitatkozni azon, hogy lenyegesen konnyebb elherdalni egy ingatlan arat, mint osszekuporgatni.
Hasonlo a helyzet az allami vagyonnal is, a szocik alatt ment minden a levesbe. Amellett, higy az adossag is novekedett renduletlenul...
tokos. 2019. 08. 21. 21:07
Előzmény: #103  kiegyezo
#104
Szerintem a belgrádi vasutvonal es paks 2 is allamadossagbol fog menni, nem ppp-bol.
A manyup bedaralasa termeszetesen javitotta a lehetosegeket.
Mar annak idejen is ugy gondoltam, higy jo dontes volt, most pedig ugy, higy elengedhetetlen. Mara megfojtotta volna a gazdasagot.
Mindenkinek jobb lett volna, ha mar a szocik megszuntetik, vagy inkabb be sem vezetik.
Bar ketsegtelen, ahogy signal ks irta, a koltsegvetes szeret addig, vagy inkabb hosszabban nyujtozkodni, mint a takaroner.
Nehez kerdes, higy ki lett volna, ha. Ha nem daraljak be a manyupokat. En hgy gondolom,  hogy valoszinuleg a fidesz akkor is fegyelmezett gazdasagpolitikat csinalt volna, viszont a hatalmas elvonas a gazdasagi fejlodest olte volna meg.
Szoval en a magam reszerol maximalisan egyetertek a bedaralassal. 
kiegyezo 2019. 08. 21. 18:46
Előzmény: #101  tokos.
#103
A manyup-on azért rugózunk, mert a kormány-oldal egyszerűen mindig kifelejti a számításból, pedig az egyszeri 3000 mrd-on felül még az azóta az államhoz beérkező plusz járulékok is a számlára írandók (a manyup-felszámolás módszere felett most nagyvonalúan szemet hunyok). A két tétel együtt kb. az éves gdp 20%-a! Ha ezt figyelembe veszed, akkor sokkal árnyaltabb képet kapsz.
.
Abban bizonyára igaz van, hogy voltak elrejtett adósságok, ahogy most is vannak. Mint most Paks II vagy a belgrádi vasútvonal? Szerintem bármelyik ppp-n 100-szorosan túltesznek. (Továbbá, a belgrádi vasútvonal alighanem teljesen felesleges és soha nem fog megtérülni)
.
Az államosítások, asszem, nem kerültek túl sokba, hála az azok előtt hozott "megfelelő" törvényeknek. A gázimportról elég sokat cikkeztek, hogy igen, tök jól jár vele a haver. Hogy a gázszolgáltatásnak miért kellene állami kézben lennie, számomra talány - de ez nem költségvetési kérdés.
.
Egyébként, értékelem, hogy érvekkel vitázol. +
kiegyezo 2019. 08. 21. 18:35
Előzmény: #97  signal2
#102
Egyrészt: igen a költségvetést már az első Orbán-kormány is szem előtt tartotta.
.
Másrészt: a manyup-okból nemcsak kivették a pénzt, hanem a járulékbefizetések is újra teljes mértékben a költségvetésbe folynak be, tehát ezt is figyelembe kell venni, mintegy plusz bevételként, ha össze akarjuk hasonlítani az előző kormányokkal. Plusz a járulékot (amiért cserébe kell adni valamit) átnevezték adóvá (amiért viszont nem) - de ez nem igazán tartozik szigorúan a témához. 
.
Harmadrészt: ahogy korábban utaltam rá: az oktatást és az egészségügyet lényegében alulfinanszírozza az állam, nem csak a korábbi arányokhoz, hanem -szerintem- az elvárható és szükséges szinthez képest is.
.
Ezeket figyelembe véve már nem olyan acélos az eredmény. De: eredmény, az tény.
tokos. 2019. 08. 21. 18:29
Előzmény: #95  Törölt felhasználó
#101
Az a baj, hogy kiemeled a manyupot, mint egyetlen dolgot, közben azért a két gagdaságpolitika alapvetően eltért, az egyik elvert mindent, és abból élt, a másik meg növelte az állami szerepvállalást.
Nem állítom, higy ez a jó, alapvetően bármelyik működhet jól, és rosszul. A manyup vagyon egy része például szerintem még mindig megvan, MOL-ként, és talán OTP-ként.
Aztán bevásároltak egy csomó dolgot, gáz-, vellanyszolgáltatás, gázimport, gáztárolás. Ezek voltak azok a területek, amiket korábban a szocik elvertek, hogy kóbászpénzt adhassanak a nyugdíjasoknak.
Aztán ott vannak a ppp-ben eldugott adósságok, amiket megkapott a fidesz, mint üveggolyót. 
Szóval próbálj meg túllépni a ballib propagandán, és kalkulálj nyugodtan.  Csak MOL- ban például közel 700mrd vagyon van szerintem.  

Topik gazda

Portfolio
Portfolio
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek