Topiknyitó: lzoli41 2020. 01. 20. 18:47

Több kárt okoz a kapitalizmus, mint amennyi hasznot hoz egy friss felmérés szerint  

Lester C. Thurow mondta azt, hogy a jóléti állam a kapitalizmus immunrendszereként alakult ki. Amióta megszünt a kihívás a szocializmus irányából, illetve a globalizmus fokozta a versenyt a jólét állami modellek gyengültek. Ezt Fukuyama sem láthatta előre. A mostani rendszerekben fontos lenne a gazdasági növekedést a szociális fejlettségi index fejlődésével összhangba hozni illetve megfeleltetni.
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Phylaxa 2020. 01. 27. 21:01
Előzmény: törölt hozzászólás
#20
Már hogy a fenébe ne lenne az. A fosszilis autókat elektromosra kell cserélni. Egy nagyon jól bejáratott piac az autópiac. A hozzáadott érték az új autó, jelenleg pedig egy ugrás az elektromos autó. De mondhatom neked a lakáspiacot is. A hozzáadott érték például a remek szigetelés, a fűtés szivattyús megoldása. stb. Ehhez pedig tőke kell. Az pedig boldogan fektet ilyesmibe. Manapság inkább a szakemberpiac szűkös és a tőke emiatt a buborékokat fújja. Nincs aki megvalósítsa a hozzáadott értéket. :)
gombócból_is_sok
gombócból_is_sok 2020. 01. 27. 20:34
Előzmény: törölt hozzászólás
#19
Köszönöm a kifejtést. Akkor ebben a mással össze nem hasonlított zárt rendszerben kérlek számszerűsítsd Hk-t és Kk-t, ahol Hk a kapitalizmus haszna Kk pedig a kapitalizmus kára.Ha Kk>Hk akkor az állítás igaz, a topic címe alá van támasztva.
BackToTheFuture 2020. 01. 27. 19:37
Törölt hozzászólás
#18
BackToTheFuture 2020. 01. 27. 19:36
Törölt hozzászólás
#17
gombócból_is_sok
gombócból_is_sok 2020. 01. 27. 14:37
Előzmény: törölt hozzászólás
#16
Az eredeti kérdésem (mihez képest) továbbra is nyitott.
BackToTheFuture 2020. 01. 27. 14:26
Törölt hozzászólás
#15
gombócból_is_sok
gombócból_is_sok 2020. 01. 27. 05:29
Előzmény: törölt hozzászólás
#14
Milyenek a magadfajták? Egyébként nem kell ám a gazdasági gondolkodást erőltetni. Van akinek nem megy. Ilyen például az apósom, apám meg markszkarcsi. Ők erőltetik/erőltették, eredménytelenül - neked nem kell.
  
A hozzáadott érték nem létező igényt generál? Ez nagyon érdekes. Például itt van ez a rosszul megépített de nagyjából működő fórum. Ebben a tré állapotában is hozzáadott értéket képvisel. Ez mennyiben nem létező igényt generál? Világos hogy nem áll meg rá nézve a magabiztos kijelentésed.
 
Meg ez a lerombolás. Persze, például az online hírpiac miatt megszűnik a print korábbi jelentősége. Vagy az autó miatt a lovaskocsié. A sebészeti klinika miatt a borbélyé. Lehet ezt rombolásnak titulálni, vagy akár fejlődésnek.
 
Száz szónak is egy a vége, a furcsa alapkijelentés (több kárt okoz a kapitalizmus, mint amennyi hasznot hoz egy friss felmérés szerint) igazolásához továbbra se közelítettünk egy centit se.
 
BackToTheFuture 2020. 01. 27. 02:43
Törölt hozzászólás
#13
Phylaxa 2020. 01. 21. 16:06
Előzmény: törölt hozzászólás
#12
Az "új piac" az új, magasabb hozzáadott értékű termék szerintem. Ha jó, akkor megvan az új piac. :)
Phylaxa 2020. 01. 21. 16:04
Előzmény: #10  gombócból_is_sok
#11
A hozzáadott értékkel egyetértek. Ehhez kell tőke, tudás, egészség és biztonság. Minden más csak pusztítja a megélhetést, a legjobb példa erre a természet.
gombócból_is_sok
gombócból_is_sok 2020. 01. 21. 14:32
Előzmény: törölt hozzászólás
#10
ezt talán még a markszkarcsi mondta, szerintem sose volt igaz. a kapitalizmus motorja a hozzáadott érték, azt hiszem.
BackToTheFuture 2020. 01. 21. 13:53
Törölt hozzászólás
#9
gombócból_is_sok
gombócból_is_sok 2020. 01. 20. 23:17
Előzmény: törölt hozzászólás
#8
Neked mi a tipped amúgy, mihez képest beszélt vajon a nagytudású T?
BackToTheFuture 2020. 01. 20. 23:13
Törölt hozzászólás
#7
gombócból_is_sok
gombócból_is_sok 2020. 01. 20. 22:30
Előzmény: #5  lzoli41
#6
Teljesen tudlak követni. Azonban ahhoz képest hogy "Több kárt okoz a kapitalizmus, mint amennyi hasznot hoz" arról írsz hogy az "a", "b" és "c" kapitalizmus milyen egymáshoz képest. Új levezetésre van szükség.
lzoli41 2020. 01. 20. 20:29
Előzmény: #4  gombócból_is_sok
#5
Andor Lászlótól a Jóléti modellek, európai válságok könyvből olvastam. Ennek egy fejezetében három kapitalista jóléti modellt hasonlít össze. A liberlálist (angolszászok), korporalistát (németek), szociáldemokratát (svédek, skandinávok). A hármat négy tekintetben hasonlítja össze: az egyenlőtlenség, foglalkoztatás, nemek helyzete és társadalombiztosítás vonatkozásában. Arra a következtetésre jut, hogy a szociáldemokrata modell tudta teljessé tenni a jóléti modellt. Társadalmi szempontból ez, hozta a legtöbb hasznot. Ez a modell távolodott el leginkább attól, hogy az alapvető szükségleteket piaci úton elégítsék ki. Ezt dekommodifikációnak hívják. A jóléti modelleket így hasonlította össze. Remélem értettem, hogy mit akarsz és szerintem az immunrendszer kifejezés belesimul ebbe a megközelítésbe.
gombócból_is_sok
gombócból_is_sok 2020. 01. 20. 19:56
Előzmény: #3  lzoli41
#4
Hát értelek, de érted, több kárt okoz mint amennyi hasznot hoz, ezt alá kellene támasztani egy összehasonlítással. Ha ezt elfogadjuk, akkor van rendszer, ami kevesebb kárt okoz mint amennyi hasznot hoz. Apósom szerint ez a marxizmus, de ez a csávó szerint melyik az a rendszer?
lzoli41 2020. 01. 20. 19:48
Előzmény: #2  gombócból_is_sok
#3
Azt nem mondta ott, ahol én olvastam tőle. Ennek ellenére úgy gondolom, hogy jól kifejezi a lényeget, hogy a kapitalizmus hosszú távú fennmaradásának a feltétele a jóléti állam működtetése. Én ezt helytállónak gondolom, ezért szóltam hozzá.
gombócból_is_sok
gombócból_is_sok 2020. 01. 20. 19:13
#2
És mit mond Túró Leszter, mihez képest?

Topik gazda

lzoli41
3 3 5

aktív fórumozók


friss hírek További hírek