Topiknyitó: Portfolio 2019. 05. 06. 07:45

Tényleg hazajön évente 20 ezer kivándorolt magyar?  

Ugrás a cikkhez
Varga Mihály pénzügyminiszter szerint megváltozott a trend, és most már 20 ezer magyar jön haza külföldrõl évente. A minisztérium a Portfolio kérdésére elárulta: a munkaerõfelmérés adatai alapján számolták ki, hogy a
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2019. 05. 06. 23:10
Előzmény: #96  deszcsakafi
#100
Mosd meg az orrod, ha az van rajta, amit gondolok :)Egyébként nem csupán az a szitu, hogy nem használtam az általad leírt szavakat, de még ráadásul totál más értelemben is írtam a fideszesekről, mint amit idesz..rtál :)Gy.k.: "Értelmes fideszesekkel szoktam érdemben vitatkozni (biztos emlékszel egy elemes nevű fideszesre a múltból, haha, de tokost is fel lehetne példaként hozni meg voltak még mások is), a többinek meg beleverem az orrát a saját ürülékébe, már ha észreveszi egyáltalán, hogy sz..os az orra :)  "
Kész lebukás, hogy egyből felhúztad az orrod, no persze ha valakinek sz..r van rajta, az biztos így tesz :)
Bekre_Pal
Bekre_Pal 2019. 05. 06. 23:07
Előzmény: #98  -pny
#99
:DD
-pny
-pny 2019. 05. 06. 22:02
Előzmény: #96  deszcsakafi
#98
Kétszer véletlenül a másik nickeddel léptél be (gondolom, az Opimus topicot akkor cenzúráztad éppen).
signal2
signal2 2019. 05. 06. 21:32
Előzmény: #96  deszcsakafi
#97
Akinek írtál, nem politikus, hanem választó. Nem tudom, feltűnt-e. Tehát rá nem lehet szavazni, így teljesen mindegy, mennyit birkázik meg agymosottazik. Semmi következménye nincs annak, hogy kimondja az igazságot.
Kár volt belerondítanod a mai jó diskirzusba, láthatólag a kötekedésen kívül kincs érdemi hozzászólnivalód.
deszcsakafi
deszcsakafi 2019. 05. 06. 21:27
Előzmény: #95  upgrayeddAKS
#96
ez az, így tovább! Az agymosottazás, birkázás kiválóan hozza a balliberóknak a választási eredményeket! :)))
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2019. 05. 06. 21:11
Előzmény: #75  elemes
#95
a fideSSdroid nem társadalmi kategória, csak mennyivel 1xűbb leírni a hülye fideszest (eleve eszes fideszes elég kevés van, és ez még versbe is illene...) így
nem célom sem az itteni, sem a többi fideSSdroidot okosítani, mert nem érdekel. Értelmes fideszesekkel szoktam érdemben vitatkozni (biztos emlékszel egy elemes nevű fideszesre a múltból, haha, de tokost is fel lehetne példaként hozni meg voltak még mások is), a többinek meg beleverem az orrát a saját ürülékébe, már ha észreveszi egyáltalán, hogy sz..os az orra :)  magyarán - nem célom a "fizetett / hasznos hülye" fideszest okosítani... még egy vallásos emberrel is szívesebben elbeszélgetek, eldiskurálok a vallásokról, mert valamilyen szinten minden embert érdekel a vallás, így engem is... a fidesz meg kb. csak annyira, hogy nehogy belelépjek, mert sza..os lesz a cipőm :)
Törölt felhasználó 2019. 05. 06. 21:06
Előzmény: #78  elemes
#94
Huha es melyik kormany adott stabilitast az elmult 30 evben?
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2019. 05. 06. 21:04
Előzmény: #76  elemes
#93
Fogadhat viszont örökbe, ha akar :)
Törölt felhasználó 2019. 05. 06. 21:02
Előzmény: #84  elemes
#92
Reg volt mar 2006... diktatura.. hala az egnek mar a mult, minek hozod fel?
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2019. 05. 06. 21:02
Előzmény: #89  signal2
#91
Sztem tökéletes meglátás és jó példa. Kína után én is ezt akartam felhozni, de beértem velük. Sztem a fejlett országokban nagyon sok olyan tényező akad, ami a gyerekvállalás ellen hat, függetlenül attól, hogy a kúrmányok szeretik-e ezt vagy sem. Mivel pedig (ahogy LMS is jól írta sztem) a diktatúrák jellemzően alulfejlettek, adja magát a "képlet", hogy akkor magasabb a fertilitás is...
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2019. 05. 06. 20:57
Előzmény: #84  elemes
#90
Szép levezetés, de ezt a zemberek igen nagy része nem gondolja végig, szóval szvsz. a puhább diktatúrákban fő szabály szerint magasabb a termékenységi ráta, HA az uralkodó elit akár csak egy kicsit is támogatja, ösztönzi azt. Bitos lehet ezt is tanulmányozni, meg is tették valószínűleg, de nagyon logikus szerintem az a premissza, hogy a diktatúrákban lazán lehet magas népszaporulat, ha nem tiltják nagyon szigorú szankciókkal, sőt esetleg támogatják. Nem rossz példa erre a népi Kína, ahol nem akarták betiltani a 2 v. több gyerek vállalását - voltak is bőven, akik bevállalták. Pedig kedvezőtlenebbül adóztak. Ellenben a diktatúrának nem mondható NSZK-ban hiába támogatják kismillió kedvezménnyel, még sincs ilyen demográfia, mármint ami pár évtizede Kínában volt (azóta ott is eléggé megborult a korfa). Mondjuk ez inkább az anyagi ösztönzőkre való "rugalmatlanságra" jobb példa, de azt is szemlélteti, hogy a diktatúrában (ha nem tiltják be) minden további nélkül bevállalják a gyerkőcöt a családok. Nem gondolkodnak ők olyan dolgokban, mint amiket leírtál. Sztem túlkombinálod kicsit. Ha le akarjuk butítani a demográfiát, akkor az a szitu, hogy ahol az imént Signalnak írtak jelen vannak (meg amiket ő is írt), ott nagy a fertilitás. Ahol kevésbé, esetleg mind hiányzik, ott alacsonyabb... 
signal2
signal2 2019. 05. 06. 20:53
Előzmény: #87  elemes
#89
A gyakorlat mintha mégis azt mutatná, hogy a kommunista diktatúrát kiszámíthatóbbnak élték meg a magyarok, mint a rendszerváltozás utáni időszakot. Vagy ez csak egy téves képzelgés részemről?
elemes
elemes 2019. 05. 06. 20:52
Előzmény: #80  signal2
#88
jaj ez az előző zavarosra sikerült.
.
tehát a diktátor saját helyzetének stabilizálásáért beáldozza az országban a kiszámítható gazdasági környezetet.
.
a diktatúra mint állam más (demokratikus) államokkal versenyezve ezért szívesen törekszik arra, hogy destabilizálja a környezetet, mert saját gazdasági versenyképtelensége krízishelyzetekben kevésbé mutatkozik meg.
elemes
elemes 2019. 05. 06. 20:49
Előzmény: #80  signal2
#87
a diktatúrák gazdasági versenyképtelenségének az instabilitás a fő oka.
.
a gazdasági szereplők meglehetősen sok bizonytalanság között kell a jövőjükre vonatkozó döntéseket hozzanak. az előrelátó államok ezért kiszámítható és áttekinthető jogi gazdasági és infrastrukturális környezetet teremtenek a gazdasági szereplők számára. a stabilitást a szabályok és az intézmények (nyilván a körülményekhez képest lehetséges) állandóságával próbálják megteremteni, a vezetők személyének változása esetén is.
.
a diktatúráknak van néhány specifikus előnye a piacgazdaságokkal szemben -- pl rendkívüli helyzetekben, gyorsan változó viszonyok között hatékonyabban tudnak operatív döntéseket hozni és azokat végrehajtani.
.
ez pedig (tehát hogy a demokráciák a stabilitásban, a diktatúrák a fordulatokkal teli helyzetekben eredményesebbek) azt eredményezi, hogy a diktatúrák akár szándékosan is szeretik az instabilitást és a kríziseket.
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2019. 05. 06. 20:45
Előzmény: #77  signal2
#86
"Van egy olyan érzésem, hogy korábban csak azért született sok, mert elvárás volt, illetve az ösztön felülkerekedett a bölcs megfontoláson."
Igen, plusz nagyon gagyi fogamzásgátlás-módszerek voltak (naptárazás, coitus interruptus, stb.) bár "koton" már létezett kezdetleges formában (fun fact, hehe, pun(ci) intended...)
Plusz a szülők úgy gondolkodtak anno, mint nagyon sok 3. világbeli országban (a gyerek segítség is). Biztos maradt még fontos ok, de kb. amiket eddig felsoroltunk, azok voltak a leginkább szignifikánsak.
elemes
elemes 2019. 05. 06. 20:43
Előzmény: #81  kiegyezo
#85
"én nem nagyon hiszek a külső okokban"
.
legalább tíz éves cikkben olvastam egy akkoriban készült felmérésről, ezért részletekre már nemléxem, de kb anyagi helyzet, lakáshelyzet, munkahely bizonytalansága, ilyesmi szerepeltek a top "külső" okok között. ebben simán benne van az is, hogy fiatalon még optimistábbak voltak.
elemes
elemes 2019. 05. 06. 20:40
Előzmény: #80  signal2
#84
"Ezzel vitatkoznék, egy diktatúra miért ne tudna stabilitást adni?"
.
a diktatúrákban minden szabály a diktátor vezető pozíciójának megerősítését szolgálja. a családpolitikai célok sem  családok jövőjét garantáljáj, hanem a pillanatnyi támogatottságot javítanák. ha megnézed a diktatúrák (vagy hibrid rezsimek) történetét, hosszú távú célok stabilitásában egy sem jeleskedik. megváltoznak a célok, elővesznek egy másik retorikát és arról beszélnek.
kiegyezo 2019. 05. 06. 18:28
#83
Az jutott még eszembe, hogy ha elfogadjuk -és mernénk-e nem így tenni?- a miniszterelnök úr fejtegetését, miszerint az Unió a hazánk, így az nem kivándorlás, akkor honnan vándorolna haza 20 ezer magyar? Ausztráliából meg az USA-ból meg Argentinából? 
Asszem, nem értem. :-)
kiegyezo 2019. 05. 06. 18:24
Előzmény: #80  signal2
#82
Szerintem is tud. De azért mindig ott a Damoklész kardja.
kiegyezo 2019. 05. 06. 18:23
Előzmény: #78  elemes
#81
Hogy őszinte legyek, én nem nagyon hiszek a "külső okokban". Vagy te (ők) sokkal szélesebb kört sorolsz (sorolnak) oda, mint én. Nem kétséges, mindazonáltal, hogy egy szoba-konyhában nekünk sem lett volna 3 gyerekünk.

Topik gazda

Portfolio
Portfolio
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek