Topiknyitó: Törölt felhasználó 2004. 09. 08. 09:01

Szakmai kérdések alapfokon  

Gondolom akik emléákeznek egy-egy beírásomra azok tudják, hogy nem számítok "veteránnak" a tőzsde világában, de már kóstolgatom ezt a szép és izgalmas birodalom életét.
Van néhány alap dolog amit nem tudok és igen soxor előfordulnak a fórumokon ezek a fogalmak amivel nem igazán tudok mit kezdeni.
Shortolás?
Tudom, hogy a short(maci, bess, bear) az árfolyam csökkénését, míg a long(bull, bika, hoss) az árfolyamok emelkedését jelentik.
De a gyakorlatban nem értem hogyan működik ez a dolog.
Mit jelent az, hogy valaki shortol a nap végére?
Hogy lehet ezzel keresni a prompt piacon, mert határidős tőzsdén van elképzelésem.
Kérlék Titeket, hogy válaszoljatok erre, és az esaetleges további kérdéseimre!
Ui.:
Ha jrá ECO
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2020. 10. 17. 23:45
Törölt hozzászólás
#11
minden6ó 2004. 09. 09. 14:50
Előzmény: #1  Törölt felhasználó
#10
Hello
Próbálkozz a webtrader-el,itt az oldalon.
Ez játék,de életszerű.
Sok pénzt megspórolsz vele.
Én sem régen kezdtem.
Kezdjed a játékot eladással és érteni fogod a short-ot
Minden6ó
Törölt felhasználó 2004. 09. 09. 14:24
Előzmény: #7  Törölt felhasználó
#9
Üdv!
A jól ismert egymillió dolláros kérdésre (vajon merre mozog a tőzsde a jövőben?)nem lehet válaszolni. Ugyanis az a sajnálatos helyzet, hogy a tőzsdén az emberek egymástól nyerik el a pénzüket, ha valaki nyer, akkor egy másik szükségképpen veszít. Tehát ezért furcsa egy ilyen kérdés, mert a lényeg az lenne, hogy az ember a "nyájjal" ellentétesen vállaljon pozíciót. Másrészt, aki egy ilyen kérdést meg tud válaszolni, az minden bizonnyal maga a Jóisten (meg esetleg néhány külföldi nagybefektető, akik eldöntötték Járai és Draskovics nyilatkozatháborúja után, hogy elégük van az itteni befektetésekből). Amúgy ajánlom figyelmedbe, hogy a második világháború kitörésekor a francia tőzsdén gyögyörű hossz mutatkozott, pedig Hitler már Lengyelo.-ot is lerohanta. Az ok pedig az volt, hogy mindenki határidőre eladta a részvényeket viszont a várva várt bessz nem érketett időben, ezért zárni kezdték a pozíciókat, ami felhajtotta az árfolyamokat. Ezzel csak azt akarom mondani, hogy attól, hogy egy tényező arra mutat, hogy bessz lessz (nevezetesen, hogy nagy hosszok után bessz lesz), nem biztos, hogy be is következik. A kérdésed viszont átfogalmazható. Túlértékelt-e jelenleg a hazai tőzsde? Ez se könnyebb kérdés, de szerintem ha a forint most nem fog elszállni a hetekben, akkor talán nem lesz gond. Ha viszont a külföldiek elkezdenek menekülni, mert a gazdaságplitikát vivők megint elcseszik a dolgokat, akkor kiszállnék a long pozíciómból.
matteo 2004. 09. 08. 15:01
Előzmény: #6  Törölt felhasználó
#8
Kedves Elnokur!
Én voltam oly vakmerő, hogy bevezettem a fórumba ezt a kifejezést az econettel kapcsolatban. Nem elírás, viszont a jelentése valóban az, amit Lau írt: visszavágás (revans). Katonai kifejezés.
Törölt felhasználó 2004. 09. 08. 14:09
#7
Most egy átfogó véleményyt szeretnék hallani néhány szakértõtõl.
Egy egész könyv szólt mindenidõk legnagyobb crachjairó, (kezdeve az 1500-as évek hollandia tulipánõrületével.)
Ebben arra figyelmeztet a szerzõ, hogy minden crach emelkedéssel kezdõdik, sõt csúcsdöntögetésekkel .
Hát ez ijesztõen illik a BUX utóbbi idõben mutatott teljesítményére.
Sok an elõre is jelezgették hogy szept végére várható, egy crach.
Ennek fényében mekkora a valós esélye ennek?
Nem szeretnék kimaradni a buliból...:)
Törölt felhasználó 2004. 09. 08. 10:44
Előzmény: #5  Törölt felhasználó
#6
Kedves elnökúr,
úgy tudod eladni, ami nincs a birtokodban, hogy kölcsönkéred valakitől, akinek van. A kölcsön idejére kamatot fizetsz neki. Mivel a konstrukcióra Mo-n nincs jogi megoldás, át kell kötni a határidős piacon.
A revenage a revenge szó elütéssel leírt változata. :) Revenge = revans.
Törölt felhasználó 2004. 09. 08. 10:32
Előzmény: #4  portfolio
#5
Köszönöm mindenkinek a válaszát.
Valahogy éreztem, hoggy nem olyan egyértelmű dolog ez a short téma.
Eszembe nem jutott volna, hogy el lehet adni olyan részvényt ami nincs a birtokomban.
Ez a revenage a másik kérdésem, ami még a portfólió szótárában sincs.
Ez valami hirtelen rövidtávú emelkedés?
Portfolio
Portfolio 2004. 09. 08. 10:05
Előzmény: #3  Törölt felhasználó
#4
Kedves Elnökúr!
A shortolásról és más esetleg felmerülő egyszerűbb tőzsdéhez kapcsolódó szakmai kérdéseidről találhatsz magyarázatot a Portfolio szótár menüjében is (2.menüsor jobbról a 3.) - http://www.portfolio.hu/tool/dictionary. tdp
Üdv,
Törölt felhasználó 2004. 09. 08. 09:38
Előzmény: #1  Törölt felhasználó
#3
Elnökúr!
Te véletlenül nem vagy azonos a Motorlandos Elnökúrral?
én ott is Kaszi vagyok...
A shortolást is megbeszélhetjük, bár nem egymondatos téma. Röviden: arra "fogadsz" most, hogy a shortolt részvény/deviza árfolyama alacsonyabb lesz egy meghatározott jövőbeli időpontban.
Törölt felhasználó 2004. 09. 08. 09:36
Előzmény: #1  Törölt felhasználó
#2
Maga a kifejezés -shortolás- a SHORT SELLING magyarosított változata. Ennek lényege, hogy a befektető elad olyan részvényeket, melyek nincsenek a birtokában, azzal a szándékkal, hogy majd később olcsóbban visszaveszi azokat. Ez egyébként néhány tőzsdén szabályos művelet. Gyakorlatilag eladási pozícióba kerül, arra játszva, hogy az árak csökkenni fognak. Itthon a sortolás a hazai szabályok miatt igazából csak a határidős piacra jellemző, mivel ott lehet úgy eladási pozíciót nyitni, hogy nincs a birtokunkban a mögöttes termék.
Röviden a sortolás az esésre, a longolás pedig az emelkedésre játszást jelenti.
(forrás: tozsdeforum.hu)
Megj egyzés: a hazai tőzsdén a prompt piacon a legtöbb brókercégnél kivitelezhető napon belüli (daytrade) shortolás, aminek a lényege, hogy egyazon kereskedési nap alatt hajtható végre az eladás, majd (később) a visszavásárlás

Topik gazda

elnokur
5 4 4

aktív fórumozók


friss hírek További hírek