Topikgazda: Törölt felhasználó 2008. 03. 25. 07:00

Simor András a kamatokról, az országról - és a miniszterelnökségről ?  

Ugrás a cikkhez
Több más monetáris tanácstaghoz hasonlóan Simor András jegybankelnök is a kamatemelés elkerülhetetlenségér e célzott legutóbbi cikkében. A Népszabadságban megjelent írás a gazdaságpolitika megújulását sürgette, és a lemaradás fenyegető esélyét feszegette. Eközben újra felröppent a hír, hogy a szocialista politikusok egy része Simort győzködi - vállalja el a miniszterelnöki posztot.

a teljes cikk: http://www.portfolio.hu/cikkek.tdp?k=3&i=94950
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
tokos. 2008. 03. 26. 15:31
Előzmény: #40  Törölt felhasználó
#41
Húú, Conqui,

Hogy pont te nevezel engem elfogultnak, ez jó!

Amúgy volt változás, a háziorvosok pl. privatizálódtak, aztán hogy ez előnyére vált a minőségnek, vagy sem, az egy másik kérdés.

Persze nem voltak egetrengető változások, ezt nem állítanám.

Ugyanakkor az, hogy változtatnak valamin, nem jelenti, hogy jobb lesz, a jelenlegi kormányzat reformnak csúfolt tevékenysége jobb lenne, ha inkább nem lenne.

Mondjuk az igazán szomorú, hogy az ellenzék épp azt a két dolgot szavaztatta le a néppel, amire szerintem is szükség volt.
Törölt felhasználó 2008. 03. 26. 09:23
Előzmény: #39  tokos.
#40
Örülök, hogy igazat adsz nekem, bár az elfogultság - természetesen - erősen meghatározza mondandódat. Én ugyanis azt írtam:
"...amíg az aktuális ellenzék ezeket a következményeket mindenkor felhasználja saját politikai céljai érdekében ...,
Ez pedig magyarul azt jelenti, hogy a mindenkori ellenzék mindenkor arra használja fel a mindenkori kormány modernizációs törekvéseit, hogy abból a maga számára politikai tőkét kovácsoljon.

Ugyanakkor szent meggyőződésem, hogy Orbán a regnálása idején egyetlen egy olyan intézkedést nem tett, egyetlen egy olyan szervezeti átalakítást nem kezdeményezett, amely a régi rendszerek lebontását célozta volna. Orbán a kormányzását kizárólag az akkori jobboldal hatalmi struktúrájának kiépítésére fordította, megkísérelte a pártot minél mélyebben beágyazni a társadalomba, hogy azt a bázist megteremthesse magának, amely a következő választás megnyerésével kecsegtethet.
Nekem pl. ezért nem tetszett az a kormány és ezért tetszett valszeg az un. antikommunistáknak.

Most ellenben azt látom, hogy a jelenlegi kormányban megvan a szándék a a modernizáció beindítására, miközben az ellenzék a saját jól bevált populista demagógiáját fújja a gondoskodó, paternalista állam szükségességéről. Persze imerem már a választ is: ez a modernizáció nem más, mint a neoliberalizmus féktelen rombolása, az ország kiárusítása stb. Csakhogy Európa valamennyi országában ugyanezek a folyamatok játszódnak le és ha egyszer ennek a közösségnek lettünk a tagjai, akkor nemcsak, hogy indokolt, de szükségszerű is ezeknek a lépéseknek a megtétele. Akinek pedig az egész európai irányvonal nem tetszik, azoknak aztán tényleg el lehet menni ...
tokos. 2008. 03. 26. 08:57
Előzmény: #2  Törölt felhasználó
#39
Kedves Conqui,

Azon túl, hogy sok dologban igazad van, egy apró tévedés van a gondolataidban.

A felzárkózás elsődleges akadálya nem Orbán, hanem a szoci párt. Az a párt, amelyik a megtermelt jövedelmeket ész nélkül csoportosítja át a saját - többségében inaktív - szavazótáborának.

Amúgy, ha történetesen fordított lenne a felállás, vagyis Orbánék akarnának valamit tenni a hatalmon, és a szocik lennének ellenzékben, ennél sokkal rosszabb lenne a helyzet, ugyanis nem csak a szoci politikusok okádnának folyamatosan a másik oldalra, hanem a teljes "elfogulatlan" ballib sajtó.

Az ellenzék sajnos ezt csinálja, de nem csak Orbánék, a szocik semmivel sem voltak jobbak ellenzékben, sőt...
tokos. 2008. 03. 26. 08:46
Előzmény: #29  Knight Tyris
#38
:)))

Beszarás, mikor a bagoly okítja a verebet...
Törölt felhasználó 2008. 03. 26. 08:30
Előzmény: #36  spade
#37
A konvergencia program elsödleges célja az államháztartási hiány - mint egyik legfontosabb mutató az euro bevezetéséhez - lefaragása volt. A növekedés beindítása csak másodlagos preferenciát képviselt, hiszen magas hiány mellett egyébként is lehetetlen komoly növekedést produkálni. Az már más kérdés, hogy a hiány lefaragása olyan jól sikerült, hogy abba majdnem beledöglött az ország. E tekintetben a terv "túlteljesült".

Én azonban lényegesebb dolgot olvastam ki a Simor féle anyagból, amit már egyszer le is írtam: amíg arról nem lesz társadalmi közmegegyezés, hogy egy modern állam megteremtése milyen - egyébként fájdalmas - átmeneti következményekkel jár, amit tudomásul kell venni, és amíg az aktuális ellenzék ezeket a következményeket mindenkor felhasználja saját politikai céljai érdekében, addig ez a qrva ország egyetlen lépést sem fog tudni megtenni nemhogy a fejlődés, de még a a holtpontról való kimozdulás irányába sem.
spade 2008. 03. 26. 00:48
Előzmény: #35  togyozo
#36
Kedves togyozo,

Persze Simor úr lírása deskriptív jelleggel igaz, ámde mielőtt nagyon oda lennénk, és megvilágosodottnak tartanánk egy súlyos tényt kell tisztáznunk.
Mégpedig hogy ki is volt Gyurci egyik legfőbb tanácsadója a konvergencia program elkészítésekor ?
Aki pedig az volt az most ne legyen überokos, mert bizony kiváltója és oka is a mai helyzetnek. Ugyanis nem hogy 2007 folyamán nem lehetett bízni a jó kibontakozásban hanem már 2006 szeptemberében aki ért hozzá világosan látta hogy az a program becsődölteti a gazdaságot és nem hiba hanem egy katasztrófális tévedés....
togyozo 2008. 03. 25. 23:58
Előzmény: #34  Törölt felhasználó
#35
Úgy érzem kicsit elkanyarodtatok az eredeti témától :)
Én nem hiszem, hogy e mögött a Simor nyilatkozat mögött bármi politikai szándék állna. Amennyire én követem a monetáris politikai történéseket, illetve nézegetem az inflációs jelentéseket úgy gondolom, hogy Simor úr megszólalásai teljesen összhangban vannak az ott közvetített üzenetekkel. Pár példa:
1) Az MNB az inflációs jelentésekben az elmúlt évben folyamatosan a bérek oldaláról érkező inflációs veszélyekre hívta fel a figyelmet (beragadó inflációs várakozások). Simor úr erre mit csinált? Képviseltette magát az OÉT bértárgyalásokon (akkoriban volt erről több portfoliós cikk is).
2) Ha valaki elolvassa a legutóbbi inflációs jelentést láthatja, hogy az egyik legjelentősebb infla növelő tényező az elkövetkezendő 2 évben (2008-2009) a megugró villamosenergia árak (az elcseszett villamos energia piaci liberalizáció miatt). Simor úr ez ellen is már többször felszólalt. És láss csodát, Gyurcsány úr nemsokára elő is rukkolt az MVM átalakításával (amit persze a pártok megfúrtak)
3) Hamecz úr sáveltörléskor készített interjújában említette, hogy a stáb már az IT-ra való áttéréskor felhívta a figyelmet a sáv problémájára. Simor úr fél év alatt ezt is kijárta.

egyébként ebben az interjúban gyakorlatilag azt mondja el, amit már az összes piaci elemző rég óta mond: ez a kiigazítás így szart sem ér, és épp olyan fenntarthatatlan folyamatot eredményez, mint az a költségvetési hiány, amit meg akartak szüntetni. Nyilván 2007 első felében még lehetett reménykedni, meg egyszeri hatásokra fogni a lassú növekedést, de most már látszik, hogy idén is elég karcsú lesz a növekedés.
Csak egy érdekesség ezzel kapcsolatban. Van egy ismerősöm aki korábban a KSH-nál dolgozott és ő rakta össze a GDP-t a termelési oldalról. Mikor meglátta a negyedik negyedéves előzetes GDP adatot rögtön azt mondta: ezt mínuszból húzták vissza. És hogy valszeg mennyire igaza lehetett: amikor kijött a részletes GDP statisztika a felhasználási oldalon egyetlen dolog adta a növekedést: a statisztikai hiba!! (A KSH a GDP-t alapvetően termelési oldalról rakja össze, az előzetes GDP adat is erre épül, és a felhasználási oldalt ehhez igazítja.Magyarul ha a termelési és felhasználási oldal között nagy a rés, az jelenik meg a felhasználási oldalon a statisztikai hiba sorba.) szóval lehet, hogy 2007 utolsó negyedévében a magyar gazdaság recesszióban volt!

Egyébként én azt gondolom, hogy Magyarországon elmaradt a valódi rendszerváltás, minden értelemben. ezzel kapcsolatban ajánlom mindenkinek a "Féltudású magyar elit" című cikket, amit az indexen lehet megtalálni. Úgyhogy 18 évvel a rendszerváltás után végre meg kellene csinálni rendesen. ehhez persze egyik vezető politikai erőnek sem fűlik a foga. Ráadásul az, hogy az MSZP ilyen arányban vesztett a népszavazáson még azokat a kezdeményezésket is megöli majd, amik megvalósulására lett volna esély (itt most nem az eltörölt díjakra gondolok, hanem arra, hogy az MSZP beszart).

Ráadásul van egy olyan mondás, hogy minden nép vezetői olyanok amilyet a nép megérdemel. ezzel csak arra akarok utalni, hogya valszeg az intézményrendszereik pont azért működnek ilyen szarul, mert a magyar embereket nem érdeklik a közösségi ügyek, mindenki csak azon van, hogy a saját kis mutyiját megcsinálja. Igazából az a gond, hogy senki nem hajlandó a közös célokhoz hozzájárulni, viszont mégis akkora államot akarunk fenntartani, mint a skandináv államok. ez így nem megy. amíg az emberek és a politikusok ezt nem értik meg, addig itt nincs kiút szerintem.
Törölt felhasználó 2008. 03. 25. 17:31
Előzmény: #32  dmz
#34
Ez sajnos szó szerint így van. A mérgezés egyik fő forrása a pártfinanszírozásban van. Ha volna is erkölcsileg, jogilag tisztakezű politikus az országban, akkor gyorsan éhen halna, és nem jutna el a szava a nyilvánossághoz. Rá vannak kényszerítve a szürke megoldás elfogadására, így garantált a sakkban tarthatóságuk. (Régi vesszőparipám, hogy akit a pártok engednek a TV-ben megszólalni az vagy zsarolható, vagy annyi a full agya, hogy felolvassa az orra alá dugott papirt kérdés és szemrebbenés nélkül.. Megjegyzem jó esélyel ez az alapja a ki nem robbantható, mindentudó pártvezérek országlásának. Ők tudtak ügyes egyensúlyt/hidat teremteni az nyilvánosság próbája és a kényszerű megoldást felvállaló pártpénztárnokok személye és a klientúra között.)

Én azért látnék 1 elvi lehetőséget a kilábalásra: társadalmi kezdeményezésnek öltöztetve a gazdasági élet mérsékelt szereplői megcsinálnák a kiegyezést, és megfinanszíroznának egy politikai tisztogatást.
Fel kell fogadni 4-5 rendkivül ügyes (ha létezik ilyen: pártsemleges) jogászt, és kidolgozni egy intézkedés csomagot. Megdobni egy kis pénzzel az aláírásgyűjtést, és népszavazással rá kell erőszakolni a pártokra, és a parlamentre.
Az ideális csomagban valami olyan lenne, ami egyrészt garantálja a sok kicsi sáros pártkatona büntetlenségét (minden párt részéről), az elmúlt 1x évben igazán nagyot lopók számonkérését, az eltüntetett pénzek minél nagyobb %-os megtérülését (utóbbi 2 kissé ellentmondásban van, mert a büntetlenségért cserébe sokkal könnyebb visszaszerezni a pénzt), a pártfinanszírozás rendbetételét, a parlamenti, önkormányzati képviselők, és a kormány visszahívhatóságát, valódi vagyoni/büntetőjogi számonkérhetőségét ( gazdasági bűncselekményeknél extra büntetési tételeit) stb.
Lehet ötletelni.
Én pl. magánszemélyként is támogatnék egy ilyen kezdeményezést (úgyértem pénzzel). Több értelmét és hasznát látnám, mint a nyugdíjpénztári befizetéseimnek ilyen gazdasági kilátások mellett..
Törölt felhasználó 2008. 03. 25. 16:35
Előzmény: #30  opposition2002
#33
magam is abban hiszek, hogy a reformok jobbról érkeznek majd: a jó pedagógus arra figyel ugyanis, hogy az osztáy gyengébb tanulói is értsék az anyagot. ha nem így türténik, akkor kezdődnek a fegyelmezési problémák.
dmz 2008. 03. 25. 16:33
Előzmény: #30  opposition2002
#32
A teljes program végigviteléhez a politika és a korrupció közötti távolság növelésére is szükség lenne. Arra, hogy ne 1 db Zuschlag Jánost mutassanak fel bűnösként komolytalan tételek miatt, hanem mindkét oldalról eltűnjön a sérthetetlenség mítosza és hulljanak az üzemszerű pártfinanszírozási visszaélések elkövetői. A politkai elit érdekeit nézve (oldalfüggetlenül) ennek az esélye kb. zéró jelenleg.

Jelenleg egyik oldal sem mer hatékonyságot növelni, mert a saját szavazóbázisát félti. Egy új kiegyezésre lenne szükség az aktuális kormány és az ellenzék között, amiben a játékszabályokat újraírják.
Törölt felhasználó 2008. 03. 25. 16:30
Előzmény: #30  opposition2002
#31
az jó pénzért elvállahatja. Bokros is elég szar helyzetben lett püminiszter.
opposition2002 2008. 03. 25. 16:09
Előzmény: #28  allergia
#30
Szerintem Simor András nem evett meszet, hogy elvállalja a miniszterelnökséget, jegybankelnöknek sokkal jobb lenni. Egyáltalán ki az a hülye, aki ebben a bukovári helyzetben, a cikulus közepén elvállalná ezt a rendkívül népszerűtlen posztot? Ehhez a Simor által felvázolt programhoz, amiben sok igazság van, szerintem minimum 5-6 év kellene, ezen kívül egy erős parlamenti többség, erős elhatározottság, intenzív küldetéstudat, és a programot megvalósító mögött egy emberként felsorakozó kormánypárt. Nem pedig ilyen kolvásszagú téeszcséirodákban szocializálódott érdekkijárós banda, aki a nyugdíjasok, a szociális segélyeken élők, egyéb eltartottak szavazataitól függ, nekik pitizik.
Knight Tyris 2008. 03. 25. 16:07
Előzmény: #16  allergia
#29
Egész pontosan 2 rövid "i" :o)
irigyellek
allergia 2008. 03. 25. 15:56
Előzmény: #27  dmz
#28
Egyetértek. Ugyanezt akartam én is mondani.

Uff!
dmz 2008. 03. 25. 15:51
Előzmény: #13  adam
#27
A probléma az, hogy 2 millió valós fizetésre bejelentett munkavállaló fizeti azokat a terheket, amiket legalább 5 milliónak kellene. Mert nemzeti sport adót csalni, a minimálbér feletti fizetést zsebbe kapni, papíron veszteséges válallkozást működtetni és a végén ennek szóbahozásakor megsértődni.

Így deficites lesz minden közellátó rendszer. Az egészségügyi ellátás a TB-t, adót jelképesen fizetőknek lényegében ingyen van. De amíg az egészségügyi szolgáltatások igénybevételéhez nem társul közvetlen fizetés, addig ez olyan, mint a méretlen vízórára kötött csap, amit senki nem fog elzárni.
Törölt felhasználó 2008. 03. 25. 15:48
Előzmény: #25  Törölt felhasználó
#26
Az általad belinkelt idézet nem válasz arra, amit Simor mond.
Törölt felhasználó 2008. 03. 25. 15:33
Előzmény: #19  Törölt felhasználó
#25
allergia, 3 topikba is bemásolni uazt a hozzászólást, na azért írtam azt konkinak

conqui, az érdemi észrevételeimet megtalálhatod lejjebb, igaz azok nem az én gondolataim, de azért elfogadom és megoszthatom másokkal is, mint te simorét.
miért várod el tőlem, hogy érdemben reagáljak, ha te sem teszed azt
allergia 2008. 03. 25. 14:54
Előzmény: #23  hill
#24
Én ultizni szoktam. Az se rossz..
hill 2008. 03. 25. 14:14
Előzmény: #21  allergia
#23
Allergia
Ha már nyelvtanár is van közöttünk, szívesen szóváltózom Veled a jojatek.hu-n. Ha mégis meggondolod magad a párbaj miatt. sakkozhatunk is, sőt amőbában is benne vagyok:)) Két legutóbbihoz nem kellenek nyelvtani ismeretek:))
hill 2008. 03. 25. 14:09
Előzmény: #21  allergia
#22
Allergia
Ha már nyelvtanár is van közöttünk, szívesen szóváltózom Veled a jojatek.hu-n. Ha mégis meggondolod magad a párbaj miatt. sakkozhatunk is, sőt amőbában is benne vagyok:)) Két legutóbbihoz nem kellenek nyelvtani ismeretek:))
allergia 2008. 03. 25. 13:47
Előzmény: #20  allergia
#21
ez nyuszinak szólt; a gyengébbek kedvéért.

Topik gazda

Conqui
1 1 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek