Topiknyitó: Törölt felhasználó 2015. 05. 16. 03:08

silver&gold  

szerettel varunk mindenkit akinek a forum temajaval kapcsolatban van velemenye...
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
tberki 2015. 05. 21. 11:06
Előzmény: #80  Törölt felhasználó
#81
igy van garancia nincs. Arra sincs hogy Warren Buffett a kovetkezo 10 evben is sokat fog keresni, de miutan az elozo 30 evben ezt tette sokan elhiszik hogy igen.

Ertelek titeket, nem akarok vitatkozni sem. Ezzel egyutt a befektetesi alapokat alaphangon megiscsak a multbeli teljesitmenyuk "adja el". Lehet hogy lesznek rossz evek, Tibi strategiajaban is vannak. De a hosszu tavu atlaghozam a lenyeg, szerintem. A 90-95%os tokevedelem meg jo dolog. Az otp optima bef alap pl 100% tokegaranciaval ha jol neztem 95 ota tud atlag 10% korul. Igen vannak benne rossz evek, lesznek is. Ilyen az elet. Viszont semmi mas dolgod nincs vele nincs beallitani havi egy vetelt az altalad megvalasztott osszegert oszt jonapot kivanok. A kh valogatott alapok is duplaztak 10 ev alatt kb, az is atlag 8% ha jol szamolok. En - mindenfele befektetett munka nelkul - ezzel meg tudok elegedni.
Törölt felhasználó 2015. 05. 21. 11:15
Törölt hozzászólás
#82
Törölt felhasználó 2015. 05. 21. 11:20
Előzmény: törölt hozzászólás
#83
drawdown: a portfoliód, vagy egyes elemei legnagyobb visszaesése egy adott időszakban.
pl: van 1mft értékű otp-d jan.01-én. ez ér márc.01-én 700eft-t,de visszamegy 1,2mft-re júniusra. akkor 300.eft a DD.(nem realizált veszteség)
Tibi0002 2015. 05. 21. 11:28
Előzmény: #81  tberki
#84
1995. idején, illetve utána is igen magasak voltak a kamatok, az nagyon felhúzza az átlagos eredményeket.
Törölt felhasználó 2015. 05. 21. 11:30
Előzmény: #81  tberki
#85
" De a hosszu tavu atlaghozam a lenyeg, szerintem. ". az csak egy tényező a sok közül.(és mint olvashattad a blogbejegyzésből,simán manipulálhatják- otp supra.
ne érts félre, én sem vitatkozni akarok:) szvsz minden ilyen befektetésnél a no.1 szempont a DD tűrő képesség. tudod, h hosszú távon visszamegy, de meg tudod-e várni 40%-os dd-ben, ez a kérdés:)
a kh2 alapnál is látszik , egy, utólag nem jelentős visszaesésnél a befektetők a bef.jegyeik 85%-ától megszabadultak.
20mrd-ből lett 3.
ezt meg csak érdekességképpen:link
Törölt felhasználó 2015. 05. 21. 11:41
Előzmény: #84  Tibi0002
#86
OTP optima aranylag regebbi alapok koze tartozik, es amikor en neztem nehany eve utoljara akkor 8-9%-os hozama volt, normalis kockazat kezelessel......
szerintem a kovetkezo evekben inkabb max 5,5-7,5% lesz majd, remelhetoleg nem valtozik majd kockazatkezelesuk...es nem probalnak hozam vadaszatot jatszani.
mert nehez idok jonnek...

DD (drawdown) a portfoliod legutobbi csucsa es utana kovetkezo legutobbi melypont kozotti kulonbseg %-ban...
Törölt felhasználó 2015. 05. 21. 11:58
Előzmény: #81  tberki
#87
még eszembe jutott vmi erről, de ezután tényleg befejezem mára:):
"Arra sincs hogy Warren Buffett a kovetkezo 10 evben is sokat fog keresni, de miutan az elozo 30 evben ezt tette sokan elhiszik hogy igen. "

azt ne felejtsük el, h ezeket az alapokat alapkezelők menedzselik.(akik között tudjuk, h vannak jók, csak nehéz megtalálni- 10 év után gyak lehetetlen)
Buffett inkább a pár évtizeddel ezelőtt "élte virágkorát", mára azonban (utolsó 10 év) kb. hozza az sp hozamát.
vagy pl.mi történik,ha a sikeres alapkezelő céget vált?
és te továbbra is tartod a bef. alapot? pedig alapvető feltételek változtak?
sok itt a bizonytalanság:)))

többen több helyen levezették, h hozamok helyett kifizetődőbb a költségekre fókuszálni, és ezen elv mentén kialakítani egy diverzifikált portfoliot.(hosszú távra)
egy kh.v akármilyen bef.alap a díjak levonása után hosszú távon esélytelen egy 0,1-0,3%-os éves díjjal dolgozó etf-fel szemben.

szvsz hosszú távra (10+év) egy alacsony ktg-ű etf-ekből összerakott portfóliót nem nagyon lehet megverni.
tberki 2015. 05. 21. 12:04
Előzmény: #87  Törölt felhasználó
#88
koszonom a valaszokat. megfontolando amiket irtok.
Tibi0002 2015. 05. 21. 12:27
Előzmény: #87  Törölt felhasználó
#89
És ahogy egyre nagyobb, úgy egyre nehezebb versenyképes hozamot elérnie a Berkshire Hathaway-nek. Jó story volt a semmiből egy ekkora céghalmot összehozni, de nem mernék rá fogadni, hogy a múlt dicsőségét meg tudja őrizni.
pomperj
pomperj 2015. 05. 21. 12:50
Előzmény: #80  Törölt felhasználó
#90
A Magyar allampapir alapok, mint 2 eve a legnepszerubb befektetesi forma, kezd forro lenni.

Az MKB Allampapir Alap februar ota esik, 6.55 csucsrol 6.4 szintre esett.
A Budapest 1. Allampapir Marcius elej ota esett 7.88rol 7.84-re.
AEGON belfoldi kotveny 4.91-rol 4.88-ra.

Ez meg nem sok, 1-2% a minusz.

Szoval, elindult az allampapir csodas hozam erozioja. A bukas sokkal nagyobb lesz osszesegeben, mint ami a broker-botranyokbol osszejott.

Ideje ujragondolni a nagyon nepszeru es "biztos" befekteteseket.

Törölt felhasználó 2015. 05. 21. 12:56
#91
Az teny hogy nehany alacsony koltsegu ETF konyeden fogja verni a legtobb befektetesi alapot...
a koltsegek pedig nagyon fontos hosszutavon...

azzal viszont nem ertek egyet, hogy nem lehet felulteljesiteni az atlagot ill. S&P vagy a nagyobb ETF-eket...

ETF-ek hozzak az atlagot es a kisebb koltsegek miatt verik az atlagos befekteteseket,de ha megveszuk az atlagot csak ugy tudunk nagyobb hozamot elerni ha tokeattetelt hasznalunk....

Ha peldaul valaki az S&P500 index kivul mondjuk Russell2000-en kereskedi ugyanazt a strategiat sokkal tobb lehetoseget kap mar csak szamszeruleg is, a kockazata is csokken ...
olyan aprosagokrol nem beszelve hogy mivel az S&P500 nagyon nepszeru viszont azon kivuli reszvenyeken a volatilitas megnott az S&P500-hoz viszonyitva nagyobb volatilitas mellett konyebb kereskedni...

olyan aprosagrol nem beszelunk, hogy regiok es egyes piacok es ill. sectorok felul fogjak teljesiteni az atlagot...

hogy mik lesznek ezek a sztorik....???
van 1 olyan erzesem, hogy nem az energia szektor lesz a legerosebb...

technologia, health care, agrikultura erdekes lehet....

(Nem adtam fel celom verni az atlagot)
Törölt felhasználó 2015. 05. 21. 13:49
Előzmény: #91  Törölt felhasználó
#92
"azzal viszont nem ertek egyet, hogy nem lehet felulteljesiteni az atlagot ill. S&P vagy a nagyobb ETF-eket.."- nem ezt mondom, nyilván mindig lesz, aki felülteljesíti a benchmarkot (legyen akár sp500, rmax, akármi). a probléma abban rejlik, hogy senki sem tudja előre, hogy ki lesz az,tehát nem tudsz ma venni olyan alapot, akinek a kezelője teljes biztonsággal túlteljesít hosszú távon.azt viszont tudod, h 10+ év távlatában az alapkezelők 5%-a!!!! teljesít felül. tehát 95% az esélyed, hogy évtizedes időtávon a ma vett bef. alapod alulteljesíti a benchmarkját.
akkor meg inkább alacsony ktg-ű etf a jó választás a passzív befektetőknek.(legalább extra ktg. ne terhelje a pénztárcáját)
salander 2015. 05. 21. 14:00
Előzmény: #86  Törölt felhasználó
#93
Az OTP Optima teljesen profilt váltott az elmúlt 2 évben (ahogy óriásira hízott a vagyona) és azóta alul teljesít még a rövid kötvény alapok között is.

Ma is 50-60% bankbetét van benne... Annyira vigyáznak hogy ne legyen bukó (ne kelljen az OTP-nak a garanciát biztosítani és ne olvadjon a 430 milliárdos (!) vagyon), hogy hozam sem lesz benne semmi.

Akkor lehetne jó, ha hirtelen nagyon nagy hozamemelkedés jönne a hozamgörbe rövid oldalán, és akkor is csak a többi "rövid kötvény" alaphoz képest.
salander 2015. 05. 21. 14:09
Előzmény: #93  salander
#94
De úgy általában az egész rövid kötvény szegmens hozama a nullához tart még akkor is, ha nem lesz hozamemelkedés. Ha megveszed és tartod az 1,4% hozamú DKJ-kat (és közben felszámítasz 1,2%-1,4% alapkezelési díjat) akkor nagyon meglepő dolog nem történhet.
Törölt felhasználó 2015. 05. 22. 05:14
Előzmény: #92  Törölt felhasználó
#95
nem veszek befektetesi alapot...
;)
kozep es hosszutavon is verni fogom az S&P500 indexet...
;)
majd vissza terunk ra kesobb, nem akkora ordongoseg, de ne lojjuk le a poent ideje koran...
Tazsomaru
Tazsomaru 2015. 05. 22. 09:17
Előzmény: #95  Törölt felhasználó
#96
azt kiszámoltad már, hogy az elmúlt 13 év alatt mekkora előnyre tett szert az S&P? vagy az nem számít? :)

szerintem nem az a fontos, hogy jobban teljesítesz, mint egy index. nekem sokkal fontosabb, hogy milyen áron. hajnalban kelsz? naphosszat a gép előtt görnyedsz? vagy elég heti pár óra és a többit a családommal, barátaimmal tölthetem el?

sok speki Livermore-t tekinti példaképének. Te is a legfontosabb írásnak tartod a róla szóló könyvet. szerintem is egy tanulságos történet.

Livermore, miután többször is elveszítette a vagyonát, szinte nincstelenül öngyilkos lett. hasonló életpálya, minta a hírhedt Rulettkirály Gály Lajosé link . Bár Ő nem végzett magával, csak a családi vagyonnal.
;)
tberki 2015. 05. 22. 09:28
Előzmény: #96  Tazsomaru
#97
+1
emerald 2015. 05. 22. 09:51
Előzmény: #96  Tazsomaru
#98
++

Pont erre a következtetésre jutottam mint anno Te írtad.
Lehet jó a kereskedés naponta, amíg a gyakorlatot megszerzem.

De hosszú távon sokkal jobb az amit egy index hoz.
Törölt felhasználó 2015. 05. 22. 09:59
Előzmény: #96  Tazsomaru
#99
???mekkora elonyre tett szert???
es mert pont 13 eve???
miert nem 48 eve peldaul???
Hajnalban kelsz naphosszat a geped elott gornyedsz????
;)

Livermore-t ill. eletet picit felre ertetted, az en olvasatomban...

ami pedig a legerdekesebb hogy 1 szerencse jatekoshoz hasonlitod....

Ne ugy fogd fel a piacot mint valamifele szerencse jatekot, legalabbis szerintem nem...

ha ugy latod hogy a tozsde szerencsejatek nem szabadna se kereskedned se spekulalnod egyebkent tenyleg ertelmet nyeri a ruletkiraly konyv.

Ahogy en latom az eletem:

Assisi Szent Ferenc-et megkerdeztek, hogy mit csinalna ha tudna hogy nemsokara meg fog halni...
es azt felelte folytatna a kaszalast...

Te mit csinalnal ha azt tehetned amit akarsz ill. mit csinalnal ha tudnad hogy nehany honapod van hatra???

Gondolom nehez heted volt, vagy csak erdekes milyen iranyban szall a fantaziad....

Legyen szep hetveged!

Törölt felhasználó 2015. 05. 22. 10:12
Előzmény: #98  emerald
#100
sajnalom hogy ilyen konyeden feladod...

szerintem emerald picit valtoztatnod kellene a tarsasagon akikkel ugymond kapcsolatot tartasz kereskedesi temaban...
lehet hogy jot tenne...(persze tevedhetek is)
nem kell toluk orokkre megvalnod,de talan jobb volna ha a kereskedesi donteseidet nem befolyasolnak...(mert ugy latszik nem jo uton haladsz)
Bocs a szemelyes velemeny miatt!!!

Erdekesnek tartom, hogy emberek hajlandoak heti 40 orat dolgozni es azt csinalni amit masok meghataroznak ill. 12-16 evet tanulni, vagy iskolaban eltolteni, hogy megfelelo munkat kapjanak....

ha kereskedesrol van szo akkor viszont egeszen mas az atlagostol nagyon eltero elvarasaik vannak...
Sajnalom hogy sok embert felre vezetnek a kereskedessel kapcsolatban....

ezert is irtam korabban ha valaki peldaul 1 mechanikus strategiat kereskedik sok rengeteg illuziot ill. vagyalomtol kell megszabadulnia...
Tibi0002 2015. 05. 22. 10:17
Előzmény: #98  emerald
#101
És még jobb lehet, amit az értékalapú stratégia hoz. Igaz, erre nincs semmiféle garancia, de kellően sokan teljesítették már felül vele az indexet.
emerald 2015. 05. 22. 10:32
Előzmény: #101  Tibi0002
#102
Lenne errről valami könyved, anyagod amit tanulmányozhatnék?
Sajnos fogalmam sincs az alapkról sem, pedig érdekelne.
Tibi0002 2015. 05. 22. 10:36
Előzmény: #102  emerald
#103
Benjamin Graham - The intelligent investor
Törölt felhasználó 2015. 05. 22. 10:48
#104
Tibi0002 2015. 05. 22. 10:49
Előzmény: #103  Tibi0002
#105
googlén keresni ajánlott kifejezések:
"value investing"
"értékalapú befektetés"
"Benjamin Graham"
"Warren Buffett"
"Walter Schloss"
"The superinvestors of Graham and Doddswille"
emerald 2015. 05. 22. 11:00
Előzmény: #100  Törölt felhasználó
#106
Egy szóval se mondtam h feladom....

Mások véleménye nem befojásol, egyedül kell megtennem az utat, minden döntés és azok felelőssége is az enyém...😀
Szerintem jó úton haladok, de legalábbis nem vagyok elégedetlen.
Tudod ha pontosan ismernéd a tőzsdei "munkálkodásom/fejlődésem" akkor minősíthetnéd...így inkább vagdalózásnak tűnik.
Habár hidd el még ha látom is h valaki az én régi hibáim követi el, tudom h neki is meg azt tapasztalnia. Abból fog tanulni-remélhetőleg.

Alapvetően Mindannyian mások vagyunk, képességben, habitusban. Ami jó másnak, nem biztos h nekem is.

Kíváncsian figyelem majd a mechanikus stratidat, ha tudok belőle hasznosítani valamit akkor megteszem. Egyenlőre csak külső szemlélő vagyok.
Törölt felhasználó 2015. 05. 22. 11:01
Előzmény: #105  Tibi0002
#107
szerintem aki még csak most kezd ismerkedni ezzel a stratégiával, nem biztos h. éppen mostanság kellene elkezdenie az első bevásárlásait... ;)
Tibi0002 2015. 05. 22. 11:11
Előzmény: #107  Törölt felhasználó
#108
Igaz, de erről is oldalak tucatjain keresztül ír. Ezért is jó ez a könyv, évtizedeket átölelő kutatások és tapasztalatok alapján ezek az ajánlások ma is ugyanúgy érvényesek és hasznosak.
emerald 2015. 05. 22. 11:21
Előzmény: #100  Törölt felhasználó
#109
Tudod egy fiatal tanonc kérte h egy nagy tapasztalatú kolléga avassa be hogyan különbözteti meg az igazgyöngyöt a tenyésztettől:
A válasz:nem fogja elhinni mert én sem hittem mikor ezt nekem mondták. Amit tudnia kell már tudja, csak a tapasztalat fog segíteni, nézzen sokat....😀

Én is meg tudok különböztetni egy természetben előállított rubint egy mesterségestől szemre. Készülékes bevizsgálás nélkül. De amin a kollégák is csodálkoznak fotó alapjan is 90-95%os eséllyel megkülönböztetem.
Tudod miért? Mert éveken keresztül napi többszáz követ néztem át.
Ennyi a titok

Nos ezért nem vagyok elégedetlen a tőzsdén, nem baj ha két év után nem termelem a milliókat, elég ha nem kell újratöltenem a számlám.
Törölt felhasználó 2015. 05. 22. 11:41
Előzmény: #106  emerald
#110
Emerald nem minositettem a fejlodesedet, ezt te olvastad ki az en hsz-bol...
Tisztaban vagyok vele, hogy az en hsz-im ill. velemenyem mindig hatranybol indul ill. nem talal nalad erzelmektol mentes fogadtatast...
(ez meg valtozhat a jovoben, ha pedig 1 nap ugyerezned hogy igazsagtalanul esetleg felre ismertel es ez miatt kenyelmetlenul erezned magad kerlek ne tedd, nincs harag csak mas szemszogbol latjuk a vilagot!!!)

talan nem arra kellene fokuszalnod, hogy mit hogyan irok, csak a szoveget kellene targyilagosan olvasni, mindenfele eloitelet es erzelmektol mentesen....

nem vagdalkozok es nem minositelek...
talan irtam mar parszor, hogy senki nem versenyez senkivel, te se versenyzel az S&P-vel es en sem...
mindenki magaval kuzd es gyengesegeivel mind a piacon mind az eletben....
Te is en is....(ebben nincs kulonbseg koztunk)

Szerintem minden velemeny, hir, egeszseg, emberi kapcsolatok, anyagiak stb.stb. hatassal van a kereskedeseidre es minden kereskedore....
(kerdes inkabb hogy mennyire???) ill. ez hogyan befolyasolja az eredmenyeidet...

emlekszel amikor azt irtad decemberben, hogy jobb volna lezarnom a banyaszokat...
en pedig azt irtam hogy ha kisebbsegi gyerekek potyognak az egbol akkor is kovetem a stratimat....
;)
(a tobbseg pedig ilyenkor jonne hogy mi lett volna ha, nem irom le hogy mi lett volna ha, mert en nem csak mondom hanem vallalom minden egyes dontesemert a feleloseget es kovetkezmenyt)

Szoval nincs harag csak velemeny kulonbsegek vannak...

Sok sikert!
emerald 2015. 05. 22. 12:23
Előzmény: #105  Tibi0002
#111
Köszi, utánna olvasgatok!
Tibi0002 2015. 05. 22. 14:43
Előzmény: #111  emerald
#112
Szívesen. Az "értékalapú befektetések" találata a blogomra is elvezet. Mára teljesen világos, hogy egyszerűsége és jövedelmezősége ellenére csak az foglalkozik vele, aki szereti csinálni. Soha nem volt, és valószínűleg soha nem lesz népszerű a stratégia, noha az általános üzleti és tulajdonosi szemlélettel bánik a részvényekkel, és végső soron a piac is ez alapján működik.
Törölt felhasználó 2015. 05. 22. 17:25
#113
ma is koran keltem es habar nem gornyedek a gep elott azert a szememet nyitva tartom...

link

tokeatettel nelkul is lehet kereskedni....es tokeatettellel is
(kerdes hogy erdemes-e ill. hogy mikor)
Tazsomaru
Tazsomaru 2015. 05. 22. 22:12
Előzmény: #98  emerald
#114
szerintem mindenképp olvasd el a Graham könyvet. rám nagy hatással volt és sokat segített a tovább haladásban, iránymutatásban.
véleményem szerint nincs jelentősége mikor kezd el valaki egy ilyen stratégiát.
Tibi blogját is tanulmányozásra ajánlom. értékes és kiváló munka.

régebben írtad, volna pár kérdésed. én vártam, de nem írtad. ha privátban szeretnéd, küld el a tazsomaru kukac nincsmail pont kom címre.
ha tudok, segítek.
;)
Törölt felhasználó 2015. 05. 22. 23:06
Előzmény: #114  Tazsomaru
#115
"...véleményem szerint nincs jelentősége mikor kezd el valaki egy ilyen stratégiát."

...

"...Miként arra Graham a 8. fejezetben oly zseniálisan rámutat, ez pontosan fordítva működik. Az intelligens befektető felismeri, hogy a részvények kockázatosabbak, nem pedig kevésbé kockázatosak lesznek azzal, hogy árfolyamuk emelkedik - és kevésbé kockázatosakká, nem pedig kockázatosabbakká válnak azzal, hogy áruk csökken. Az intelligens befektető retteg a bika piactól, mert ilyenkor a részvények drágábban vásárolhatók meg, a medve piacot pedig örömmel üdvözli, mert olcsóbban megveheti a részvényeket - feltéve persze, hogy van elég pénze a vásárlásra." [Kommentár a Bevezetéshez, 23. oldal]

----------------------------------

Továbbra is úgy vélem, hogy ez egy remek stratégia... viszont a fenti szöveg alapján kell hogy legyen jelentősége annak, hogy az általános piaci ciklus mely szakaszában kezdi el konkrét vásárlások révén (is) alkalmazni a "pályakezdő" befektető.
Törölt felhasználó 2015. 05. 22. 23:43
Előzmény: #115  Törölt felhasználó
#116
reszben van csak igazad, reszben viszont tazsomaru-nak...

kulonbozo piaci ciklusokban kulonbozo szektorok kulonbozo teljesitmenyt nyujtanak....

most is vannak jobban alul ertekelt szektorok es vannak szektorok amik elkepesztoen dragak...

nehany aranybanyasz ha nem is olcso de nincs tul ertekelve, nehany pedig olcso...
vannak tul ertekeltek is, de ha pl.-ul az atlag S&P500 reszvenyeihez hasonlitod meg mindig olcsok, legrosszabb esetben real erteken mozognak...

keress bankokat, amazon-t esetleg walmart-ot elkepeszto aron forgnak...
Tibi0002 2015. 05. 23. 07:41
Előzmény: #114  Tazsomaru
#117
köszi :)
Tibi0002 2015. 05. 23. 07:52
Előzmény: #115  Törölt felhasználó
#118
A könyv szerint túlértékeltnek gondolt piacon elég a 25% részvénykitettség. A 75% pedig cash lesz, mert ilyen alacsony hozamoknál nincs értelme kötvénybe fektetni.
A részvénykitettségem 65 és 95% közé tervezném, de csak 48%, mert nem tudok már mit venni. E tekintetben örülnék a medvepiacnak.
Törölt felhasználó 2015. 05. 23. 09:09
Előzmény: #96  Tazsomaru
#119
Tazsomaru megkerdezhetem mikor olvastad utoljara:

Egy Spekulans feljegyzesei-t???
(biztos vagyok benne hogy meg van neked is, esetleg Darvas-t)

szerintem erdemes neha ujra olvasni mint a legtobb jo konyvet...
;)

(megjegyeznem nem csak a spekulansok,de jo nehany profi kereskedo es alapkezelo is ezt tartja a legjobb munek amit a kereskedesrol irtak), eszmeletlen melysegeket lehet talalni benne es szerintem minnel tobbet kereskedik az ember es minnel nagyobb tapasztalatra tesz szert annal elvezetesebb es sokat mondobb a konyv)

Ha nem haragszol en picit mas velemennyel lennek Livermore-rol, egyelore nem szuletett nala nagyobb kereskedo aki tobb penzt keresett volna sajat penzevel....(nem masokeval hanem a sajatjaval)

de most tekintsunk el bizonyos reszletekrol es probaljunk kicsit arra a mure koncentralni amit o diktalt 1 ironak.....

Graham-tol:
"Az intelligens befektető felismeri, hogy a részvények kockázatosabbak, nem pedig kevésbé kockázatosak lesznek azzal, hogy árfolyamuk emelkedik"
Graham-tol (nem kritikakent hanem erdekesseg miatt irok errol), sehol nem vagyok Graham-tol....

Livermore altal keszitett interjubol:
328.o.

link

"Tegyuk fel, hogy 1 tarsasag....(2 oldal ami idevag)

Errol beszelt Livermore 82 evvel ezelotrol, Darvas 50-60 eve...

Van 1 ceg,se a konyv szerinti erteke,se a keszpenz forgalma nem tul biztato raadasul piszkosul el van adosodva...
a reszveny ara 5$-rol leesik 4, 3, 2, 1$-ra majd folytatja 0,50cent , 30cent , 7 cent ( a ceg elvesztette az ertekenek 98-99%-at) es hatalmas adossagban van, raadasul a koltsegei sokkal magasabbak mint a vetelytarsak-e mondjuk 30-50%-al...
ki az aki venne belole???

Nehanyszor irtam korabban az SBM ( Santa Barbara LTD-rol)
persze irtam en tavaly aprilisban is es kesobb is...,de most fokuszaljunk a legutolso 6 honapra:

link

a reszveny ara elkezd emelkedni december elejetol 7centrol egeszen 16-25centes tartomanyba (mondhatjk emelkedett 100-200%-ot) nehany speki kiszurja hogy valami tortenik, esetleg nehany momentum strategia veteli jelzest mutat kulonbozo idopontokban, mert a reszveny emelkedik....

tudja valaki a piacon hogy miert a tobbseg nem csak azt latjak hogy emelkedik....
aztan egyre tobb embernek, kereskedonek szur szemet hogy valami tortenik, pl.-ul en is megemlitem ez ev marciusaban hogy kezdi felul teljesiteni a szektort, hogy miert nem tudom arra tippelek hogy sikerult a koltsegeket csokkenteni....

lasd SBM tortenet marcius 9.-tol napjainkig...

majd gyengebb napokon amikor az egesz piacon eses van es az aranybanyasz szektorban az atlagos eses 5% korul van, nap kozben az SBM van ugy hogy 2% pluszban van, majd nap vegere sikerul 2% minuszban zarnia, kozben emailt kapok mint 1 reszvenyes, hogy az egyik banyajukban halalos baleset tortenik, a reszveny ara nem esik, sot tovabb folytatja az emelkedest, pedig ugye 1 ideig le kellene allitani a termelest uj biztonsagi szabalyokat hozni es felmerni hogy milyen egyeb veszelyek vannak....
elerkezunk az eves csucshoz, megduplazom a reszesedesem a cegben, par nappal kesobb az ASX felugyelo bizottsaga felszolitja a management-et hogy kotelesek informacioval ellatni a reszvenyeseket ill. a nagyerdemu-t ill. indokoljak meg, hogy miert emelkedett a reszveny majdnem 400%-ot par honap alatt....
a ceg vezetosege kozli, hogy probaljak a koltsegeket csokkenteni es az adossagaikat csokkenteni (ez igaz is,de ezt probaltak mar 1-2 evvel ezelott is csak akkor a ceg reszvenyei nem 400%-ot emelkedtek hanem elvesztettek az ertekenek 70-90%-at)
majd majdnem 700%-os arfolyam emelkedes utan napvilagra kerul az informacio a Solomon szigeteken levo banyajukat (aminek egyebkent majdnem 50-80%-al magasabb volt a kitermelesi koltsege mint az atlagos mas banyaknak sikerult ertekesiteniuk a Solomon szigetek kormanyanak)....
hogy a tortenet hogyan folytatodik nem tudom, de azert erdekesnek tartom....

lehet hogy az SBM vezetosegebol nehany ismeros, csaladtag esetleg bankar cimboranak olyan otlete tamadt, hogy mi lenne ha vennek nehany reszvenyt, mert ugye a Solomon allammal ugy nez ki lassan sikerul megegyezni az ottani banya ertekesiteserol...
gondolom nem ugy tortent, hogy mi lenne ha eladnank, felkaptak a telefont majd a hivas masik oldalan rabolintottak....

Hogy van az pl.-ul hogy mo-on van 1 uj Unios palyazat es nehany oraval az utan hogy a palyazat elerheto kiurul a palyazat kasszaja.....
lehet hogy volt valakinek tudomasa a palyazati feltetelekrol, talan az elott volt informacioja mielott meghirdettek, meg az is elofordulhat, hogy mar reg keszen allt a projekt a palyazatra, mielott meghirdettek volna a palyazatot, aztan meghirdetik a palyazatot es nehany nappal kesobb lehet jelentkezni...
;)
lesznek akiknek lesz nehany napjuk osszeszedni a megfelelo iratokat, mert ugye nincs burokracia mo-on, es lesznek olyanok akiknek esetleg hetek honapok allnak rendelkezesre...

az emberek es a piac sosem valtozik, csak a zsebek...

Ne itelkezunk feluletesen olyanokrol akik nalunk 100,1000-szer esetleg millioszor tobbet ertek el 1 nap kereskedessel mint magunk....
;)

u.i.: spekulaciot ill. kereskedest en nem hasonlitanam szerencsejatekhoz, legalabbis nem a jatekos oldalarol...

Legyen szep hetvegeje mindenkinek!

bar ez az en velemenyem, es vannak ennel sokkal jobbak es nagyobb tapasztalattal rendelkezo kereskedok...
Tibi0002 2015. 05. 23. 09:40
Előzmény: #119  Törölt felhasználó
#120
Graham nem véletlenszerűen kiválasztott papírokra írja, hogy kevésbé kockázatosabb az alacsony ár. Hanem olyan vállalatokra, amelyek átmennek a szűrőinken. Stabil pénzügyi helyzet, stabilan nyereséges, stb.

Kosztolányi legalább egyszer elbukta a vagyonát, és mondjuk 100 hasonló emberből 1 újra gazdaggá tud válni a kockázatos ügyleteivel. Ez az 1 ember ír könyveket, ünneplik, de nem veszik észre a másik 99-et. Így aki őt utánozza, szintén 1% eséllyel tud meggazdagodni. (Az esély csak példa volt)
-------------------
De ezt nem azért írtam, hogy a spekiket bántsam.

Topik gazda

Kisvuk
Kisvuk
3 5 5

aktív fórumozók


friss hírek További hírek