Topiknyitó: Törölt felhasználó 2015. 05. 16. 03:08

silver&gold  

szerettel varunk mindenkit akinek a forum temajaval kapcsolatban van velemenye...
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
pitcairn2 2018. 10. 23. 14:41
Előzmény: #9718  eurocent
#9720
jut eszembe a "kriptoláz" című shitshow is jó sansszal csak az ezüstárak kordában tartásáról szól...
pitcairn2 2018. 10. 23. 14:40
Előzmény: #9718  eurocent
#9719
181-szer több "papírezüst" van a comex piacon mint fizikai fém...
ilyet sehol máshol nem engednek...
ebből is látszik, hogy az ezüstárak mesterséges lenyomása létfontosságú a fiat money zsonglőröknek... 
eurocent 2018. 10. 23. 14:30
Előzmény: törölt hozzászólás
#9718
"1 evtizede joval kevesebbet banyasznak, mint amennyire szukseg van"
Akkor már az egekben kellene legyen az ezüstnek ára, nemde? És egyben felmerül a kérdés: miből fedezik már egy évtizede a szükséges hiányt?
szkrik 2018. 10. 23. 14:24
Törölt hozzászólás
#9717
feel
feel 2018. 10. 23. 14:13
#9716
Gold 1238.76$ atvitte az ellenallast.
pitcairn2 2018. 10. 23. 14:07
Előzmény: törölt hozzászólás
#9715
a "primary silver producers" csoportot ajánlom
az alábbi linken kilistázzák a legfontosabbakat
https://seekingalpha.com/article/4009168-benchmarking-primary-silver-miners
persze ez 2016-os cikk, nem minden tekintetben aktuális
Törölt felhasználó 2018. 10. 23. 13:54
Előzmény: törölt hozzászólás
#9714
PAAS,AG,MUX,EXK...WPM (szep lassan a beveteluk egyre nagyobb %-a jon aranybol, nem pedig az ezustbol).
szkrik 2018. 10. 23. 13:12
Törölt hozzászólás
#9713
pitcairn2 2018. 10. 23. 12:38
Előzmény: #9706  McDee
#9712
pitcairn2 2018. 10. 23. 12:36
Előzmény: #9706  McDee
#9711
ajánlom az alábbi linken elérhető második chartot...
https://www.longtermtrends.net/mining-stocks-vs-gold-and-silver/
feel
feel 2018. 10. 23. 10:33
Előzmény: #9708  feel
#9709
Gold 1235.81$ 1.12%+ kozelit az 1238$ ellenallas attoresehez.
Törölt felhasználó 2018. 10. 23. 08:23
Előzmény: #9706  McDee
#9707
Nincs hiba a keszulekedben!A problema az idosikban van; hiszen 2011-tol a nemesfemek arany es ezust erteke jelentosen csokkent.Igy az altalad vizsgalt 10 evbol 6-7-ben nem igazan szolt a szektor mellett.Az mas kerdes, hogy pl. az ausztral nemesfem banyaszok szeduletes eredmenyt produkaltak az elmult 4 evben (hozza kell tenni, hogy kozben az AUD/USD arfolyamaban 25%-os valtozas tortent) En 2014.marcuisatol irok errol a szektorrol, elotte en nem foglalkoztam ezzel, sot korabban short pozicioim voltak aranyban 1700 es 1695$-rol.Mint korabban irtam en kvantitativ analizist alkalmazok arra hogy mely szektor ill. milyen rv-ekben latok ill. talalok fantaziat.2014 elejen a szamitogepem elkezdte dobalni a veteli jeleket ausztral arany banyasz rv-rol.Elejen fel sem tunt de nehany het, 1-2 honap alatt feltunt, hogy egyre tobb veteli jel jon ebbol a szektorbol.Szoval elkedtem utana nezni mi lehet ennek az oka.Minden bika piacban extra kapacitasok alakulnak ki ez nem csak a banyaszokra de szinte minden szektorra iparagra igaz.Ugyan ez tortent a nemesfem szektorban hiszen az 1900$-os aranyar ill. a 40-45$-os ezust ar olyan projecteket hozott a piacra ami a jelenlegi arak mellett nem gazdasagosak.Halkan megjegyeznem hogy a jegybankok ultra vagy extra laza monetaris politikaja jelenleg az egesz vilagon ill. a vilag nagy reszen hasonlo nem tul gazdasagos projektek jottek letre szinte minden szektorban.A likviditas csokkentese folyamatban mint ahogy az extrem laza monetaris politikaban is probalnak szigoritani.Nem csak az allamok, de a kulonbozo gazdasagi szereplok is hiteleket vettek fel, ez igaz a magan szektorra is.GDX es GDXJ mellett egyetlen dolog szol ez pedig hogy diverzifikaciot ad ebben a szektorban, tehat ha valaki ebben a szektorban szeretne befektetni es csokkenteni szeretne a kockazatot es nincs ideje eves szinten tobb szaz orat cegek elemzesevel, eredmenyeivel foglalkozni akkor jo valasztas lehet.Hatranya hogy peldaul olyan cegekbol is vasarol az ember az etf megvasarlasaval amikben mondjuk 2,3,4 evvel ezelott volt extrem jo veteli lehetoseg.Ha van kedved nezz utana az NST.au (Northern Star) es SBM.au (ST. Barbara-nak) az arany-ezust topikban irtam roluk 2014-2015-ben.
https://postimg.cc/GH9jnNLq
https://postimg.cc/BPb2sL0X
Lathatod hogy peldaul az SBM majdnem csodbe ment, mert rosszkor vasarolt (a nemesfem piaci csucs kozeleben vasarolt projecteket);de miutan sikerult atszervezni a ceget es megvalni a kevesbe gazdasagos projectektol egeszen szep eredmenyt produkalt.
Nemesfem banyaszat nem egy egyszeru uzlet, hiszen a banyakban levo arany, ezust folyamatosan kitermeles alatt van, egy nap pedig kimerulnek a tartalekok, a cegek erteket az adja hogy milyen marginnal, profit factorral kepesek kitermelni a femet.
Jelenleg USD-ban az arany es ezust ara kozel van a legtobb banyasz atlagos kitermelesi koltsegehez, a szektor nem nepszeru sem eu-ban, sem mashol.Viszont azok a cegek amelyek kepesek voltak az elmult 5-6 evben jelentosen csokkenteni a koltsegeiket azok nagyon erdekesek lehetnek a kovetkezo 5-6 evben ha az arany arfolyama USD-ban is elkezd ujra emelkedni.Ha azt nezed hogy a Comex vezetoje szerint (tavaly mondta) az arany aranak realisan 5-6000$ kozott kellene lennie akkor a tobbseg el sem tudja kepzelni, hogy milyen rally elott allhat ez a szektor.
En kulonbozo orszagokban (foleg angol nyelvteruletrol) jo nehany kereskedovel, befektetesi szakember, alapkezelo, portfolio menedzser-rel kapcsolatban vagyok; sot az elmult 4 evben egyre tobbet tanultam a szektorrol igy egyre nagyobb ralatasom van erre a szektorra.
Ha olyan 10 evet vizsgalnal mondjuk 2001-2011 ahol ez a szektor 1 komoly emelkedesben (bika piacban van) akkor egeszen mas eredmenyt talalnal.
Mint ahogy egeszen mashogy fogsz tekinteni azokra a cegekre amelyeket mostanaban nagyon jonak es erdekesnek talalsz, de a likviditas csokkenesevel es a kamatok emelkedesevel ill. a gazdasagi ciklus valtozasaval szep lassan kimenek a divatbol ill. nyereseguk az idovel jelentosen csokkeni fog.
A ceges rv portfolio ~80%-a arany es ezust banyaszokban van jelenleg; sajat kereskedesi szamlakon ha a kryptokat nem nezem, hiszen azok nem broker vagy kereskedesi szamlakon vannak akkor elmondhatom hogy long oldalon 100%-ban csak ilyen rv-ben vannak, sot 3-5 honapos rovidebb idotavban meg CFD szamlan is van GDX,GDXJ es WPM-em (nehany millio ft-ert); volt AG-m is de mivel megemeltek a margin kovetelmenyt ezen igy szorosabbra huztam a trailing stoppot ami a volatilitas miatt kivagott a margin pedig kellett az ausztral bankok shortjara, egyebkent is azok jelenleg jobban teljesitenek.
A kovetkezo 6 honapban a GDX-ben el tudok kepzelni 30-50%-os emelkedest; a kovetkezo 5-6 evben szerintem a nemesfem banyaszok kereskedesevel 15-25%-os hozam/ev lesz elerheto azoknak akik ott vannak ill. megfelelo informacioval rendelkeznek ebben a szektorban.
McDee 2018. 10. 23. 06:29
#9706
 A hiba valószínűleg az én készülékemben van, de nem bírom megérteni, mi értelme lehet aranybányászok befektetési célú vásárlásának. 
 Nem középtávig terjedő idősíkról beszélek, amiről jól bebizonyítható,hogy az arany árfolyamához képest kb. 3x magnitúdóval mozog, de ezt én spekulációnak tekintem, aminek szintén meg van a maga helye.
 Ha viszont megnézzük 10 évre visszamenőleg az árfolyamot látható, hogy GLD (fogadjuk ezt most el megfelelő követésnek) +36%-os áremelkedése mellett GDX -41%-t szenvedett el. Kíváncsiságból mellé tettem ABX-t. A kép méginkább elszomorító.
Értem én, hogy a bányászok árfolyamát a kibányászott termék ára mozgatja elsősorban (rövid és középtávon ?), de egy üzleti vállalkozásnak mégiscsak növelnie kellene a részvényesi értéket. Látszólag viszont nem erről van szó. A bányászok belső értéke inkább csökken az idő előrehaladtával köszönhetően a hitelfelvétel és a részvényhígítás romboló hatásának úgy, hogy nincs mellette konzisztens eredménynövekedés.
 Ki érti ezt, én nem.
Boole 2018. 10. 22. 22:10
Előzmény: #9704  Törölt felhasználó
#9705
Azért mert nem is olvassák el figyelemmel az írásaidat. Mindig látom, hogy csak részben emlékeznek jól az általad leírtakat. Ezért tévednek sokat. A másikon már tippeltem.
Törölt felhasználó 2018. 10. 22. 20:27
Előzmény: #9699  Boole
#9704
Persze, hogy nem azert vagyok itt vagy mas online forumon, hogy bizonygassak,de miert bizonygatnak rolam feligazsagokat es allitanak rolam valotlansagokat????
Kivancsi vagyok tudod-e hogy s Bundesbank tartalekainak hany %-a van aranyban?
pitcairn2 2018. 10. 22. 20:15
Előzmény: #9690  Tazsomaru
#9703
értelmetlen effélékről vitatkozni, aki 2015 táján buzdított nemesfém vásárlásra, nemesfémbányász részvény vételre, az már masszív medvepiacban tette ezt
ergo
sok mindennel lehet vádolni, de a szárnyaló árfolyam hurrá optimista követésével és mások értelmetlen kockázatvállalásra való ösztönzésével biztosan nem... 
pitcairn2 2018. 10. 22. 20:12
Előzmény: #9691  Tazsomaru
#9702
megjegyzem történelmi perspektívában nézve nem az arany a number 1 monetáris fém hanem az ezüst...
nem véletlenül ez volt a fiat money propagátorok első célpontja...
és az első felvonásban az arany árfolyamát vitték fel a csillagokba...
kb. ezzel indult a fiat money rendszer...
klasszikus aranystandard = fiat money rendszer előszobája...
a fiat money propagátorok ebben a fázisban is rengeteg pénzt kerestek...
pitcairn2 2018. 10. 22. 20:10
Előzmény: #9691  Tazsomaru
#9701
ez kb. addig áll meg amíg nem csinálnak silány viccet az un."pénzrendszerből"...
és sajnos egyenes úton haladunk ebbe az irányba...
Boole 2018. 10. 22. 16:05
Előzmény: #9698  Törölt felhasználó
#9699
Ne bizonygasd másoknak, hogy miket csináltál és miket értél el, mert a magyar emberek nem kedvelik és nem becsülik mások sikerét (tisztelet a kivételnek). Ha valami nem jön össze és veszítesz, akkor pedig kárörvendőek, ráadásul az emberek nagy részét egyáltalán nem érdekli mások kudarcai. Én figyelem mindkettőt, mert hiszem, hogy mindenből tanulhatok. Hidd el, nem ér annyit, hogy rossz emberekkel vitatkozz.
Törölt felhasználó 2018. 10. 22. 11:46
Előzmény: #9696  pomperj
#9698
Ez nem vita, ez balkani baromsag, bunkosag, irigyseg, rosszindulat.Az egesz nem mas mint probalnak engem rossz szinben feltuntetni.
Az utobbi hsz-ok,de vissza mehetunk evekre visszamenoleg semmi masrol nem szol csak arrol, hogy probalnak rolam bizonyitani negativ dolgokat.
Ha belinkelem a portfolio eredmenyet akkor magamutogato vagyok, ha nem akkor az a baj.Amikor az elkepzeleseimet az ido bizonyitja akkor szerencses vagyok, ha belinkelem, hogy ezeket lekereskedtem ill. hogy eppen milyen poziciom van "akkor az demo szamlan van" (az eletemben nem kereskedtem demo szamlan; mert nem latom ertelmet).Sot ha uj brokerceget vagy platformot probalok ki es megnezem hogyan mukodik, akkor sem toltok el rajta tobb mint 10-15 percet a demoplatformon, eppen csak azert szoktam megnezni az uj platformok prezentaciojat, hogy tudjam hogyan tudok kulonbozo tipusu megbizasokat kiadni.
Ha leirom 2015.szeptembereben hogy a portfoliom nagy resze fizikai nemesfemekben van; akkor "mindent 1 lapra teszek fel"; amikor beirom a topikban 2015.oktober.9-en hogy milyen cegekbol vasarltam be, mert ez is vissza keresheto; majd beirom 2016.oktobereben hogy a portfoliom hogyan valtozott.(raadasul visszakeresheto nem csak szamszeruleg, de grafikusan hogy milyen eredmenyt ert el a portfolio).Ezek utan pedig azt allitjak hogy csak 10%-a a portfolionak volt a banyaszokban.
Ez nem mas mint ferdites, hazugsag es ragalmazas; aminek azon kivul hogy engem ill. a kereskedesi teljesitmenyemet rosszabb szinben tuntessenek fel mint ami a valosag.
Engem nem zavar az hogy, masok masban latjak a lehetosegeket.Az sem zavar ha valaki SPY/TLT portfoliot tart (en leirtam a velemenyemet ezzel kapcsolatban hogy szerintem miert nem jo ill. en miert nem kereskedem;de szamomra az ugy ezzel lezarva), es az se ha spekizik, opciozik.Ha valaki jo vagy rendkivuli eredmenyt er el en elismerem, sot gratulalok es nem azzal toltom az idomet; hogy a fantaziamra epitgetve irigysegbol, rosszindulatbol azt probalom bizonyitani, hogy hiaba szep vagy remek az eredmeny; de az illeto egyszer evekkel ezelott azt irta (mar nem emlekszem pontosan hogy csak 20-25%-ot szan erre a kereskedesi tokejebol).
Bennem fel sem merul, hogy a rendkivuli eredmeny csak a kisebb %-ra vonatkozik, en ilyeneken nem is gondolkozok.Sot azon se torom a fejem, hogyha valakinek mas volt a velemenye es 1 ido mulva kiderul hogy helyesen latta; mint mondjuk te az olaj szektort es (en nem toltok azzal idot, hogy hsz-bol kiragadjak mondatokat) majd a fantaziamra epitgetve hogy hiaba lattad jol de egyebkent nem keresett vele igazanl penzt es probalok valamit felhozni, hogy rosszabb szinben allitsalak be.
En nem ertem hogy lehet erre embereknek idejuk, ettol kinek lesz jobb, mert sem nekem se neki ettol nem lesz tobb; szoval mi ertelme van....es ez nem eloszor fordul elo,sem iden se tavaly, se evekre visszamenoleg...
Ha valakinek ennyi ideje van es ezzel szereti tolteteni az idejet akkor legalabb legyen targyilagos....
Ne csak azt linkeje be hogy 2016. oktobereben mit irtam, hanem hogy mit irtam 2015. oktobereben mondjuk oktober 9.-en...(lehet am abrazolni grafikonon az altalam emlitett cegeket amikbol "bevasaroltam").
Szoval leirtam 2015 augusztusaban-szedptembereben hogy mennyi fizikai nemesfemet vettem; majd leirtam hogy GDX,GDXJ,SLV-t vettem; majd oktobereben megnevezek jo nehany ceget amibol vasaroltam.
Majd azt is leirtam amikor atsulyoztam a portfoliot, sot azt is hogy milyen pozikat vettem fel utana.
Ha pedig ez nem lenne eleg belinkeltem a "benchmark comparison" a portfolio a szamla eredmenyet.
A vegen pedig mindig akad 1-1 troll aki kihozza hogy demo szamlan volt ill. egyebkent is csak 10% volt ebben????
Vagy mert shortoltam nehanyszor az amazon-t (sokak szerint en azota folyamatosan shortolom); nem szamit hogy beirtam hogy junius elejen vettem; az se hogy linkeltem rola kepet a telcsimrol, azt is leirtam amikor eladtam az amazonba levo pozicio nagy reszet...sot azt is leirtam, hogy bizonyos cegeket megint shortra nezegetek.
Tudod en kapcsolatban vagyok jo nehany kereskedovel a vilagon, de ekkora balkani bunkosagot, baromsagot, irigyseget es rosszindulatot sehol nem tapasztaltam.
En jo par topikot otthagytam mar, pedig volt nehany topikban nehany ertelmes ember akikkel erdemben lehetett velemenyt cserelni pl. value investing; felcsorgok,McDee stb.stb de ha ugy latom hogy a topik nelkulem magasabb szinvonalon zajlik en meg tudom hozni az aldozatot a tobbegert; egyszeruen felfoghatatlan szamomra hogy miert talalnak meg az ilyen trollok, akik mindenfele fel informacioval probalnak mindenfele valotlansagot allitani rolam.
Engem nem zavar hogy valaki magasabb vagy alacsonyabb inteligenciaval rendelkezik, hogy miben hisz, vallasa, politikai beallitottsaga, neme, szaxualis beallitottsaga, tobb vagy kevesebb tapasztalattal rendelkezik es ugy gondolom nagyon tolerans ember vagyok; de rosszindulatot, irigyseget nem csipem.
Azt is leirtam, hogy nyaron hogyan sulyoztam at a portfoliomat, azt is mikor szalltam ki a nasdaq longokbol, azt is hogy elkezdtem ujra banyaszokat vasarolni..., mert hasonlo lehetosegeket latok mint 2015 oszen.
Tevedtem a SPY/TLT portfolioval kapcsolatban az elmult 2-4 evben IGEN, megvertem a SPX teljesitmenyet megvertem; lemaradtam ill. kihagytam lehetoseget nem hinnem hiszen az eredmenyem jobb mint SPX.
Lehet hogy 1 nap igazam lesz ; ill. igazam lesz megint mint 2015.osze-2016.osze kozott.Lehet az is lehet hogy nem.Az ido majd eldonti hogy kinek van igaza...es tudom ha nekem lesz akkor megint csak szerencsem lesz!!!
;))))))
pomperj
pomperj 2018. 10. 22. 08:53
Előzmény: #9691  Tazsomaru
#9697

Igy van. Egy aprosag maradt ki a kepbol.
.
Van meg egy tulajdonsaga annak a kockanak. Az emberisegnek szuksege   van ertek megorzesre is. Mert idonkent sok-sok ertek megsemmisul. Es a kockaban levo anyag sok korabbi munka megtestesult eredmenye,  es ami nem semmisul meg, plane konnyen nem.
Igy aztan az emberiseg az utolso 5000 evben elfogadta ertek megorzonek is. Nemcsak megtermelni kell, megorizni is kell.
pomperj
pomperj 2018. 10. 22. 08:47
#9696
Bocs, hogy beleszolok. Itt 2 jo  es tapasztalt invesztor vitazik. vegyetek ki a szemelyes hangnemet, es akkor nekunk is sokkal elvezetetesbb volna a parbeszed tartalmi resze. 
Törölt felhasználó 2018. 10. 21. 12:11
Előzmény: #9693  Tazsomaru
#9695
Mit gondolsz hogy sikerult realizalni a 250%-os rallybol 172%-ot?
Ez nem jelenti azt hogy 2015 oszen is ennyi volt es azt se hogy 2018 tavaszan is 10% volt.
arrol is irtam, hogy rendszeresen atsulyozom a portfoliot...
Tazso azert mert 1996-ban voltam a sziget fesztivalon nem jelenti azt hogy iden is voltam.
Te kiragadsz 1 esemenyt majd megprobalod rahuzni evekre visszamenoleg?!
Ertem en hogy neked van egy kotveny/reszveny portfoliod amit dedelgetsz; de ugye nem haragszol ha en ebben nem osztom a velemenyedet.
Tazsomaru
Tazsomaru 2018. 10. 21. 11:02
Előzmény: #9693  Tazsomaru
#9694
de felejtsük el. nincs kedvem ilyenen vitatkozni.
Tazsomaru
Tazsomaru 2018. 10. 21. 11:02
Előzmény: #9692  Törölt felhasználó
#9693
Törölt felhasználó 2018. 10. 21. 10:54
Előzmény: #9690  Tazsomaru
#9692
Rosszul emlekszel!
velemenyem szerint a 10%-ot azzal kevered, hogy ezt szoktam megnevezni minimalis mennyisegkent amit fizikai nemesfemekbe celszeru fektetni ha valaki normalisabb vagyonnal rendelkezik.
Errol pedig tobbszor beszeltunk, amikor 30% folott volt a portfolion belul a fizikai nemesfemek aranya.
Ugye akkor azt targyaltuk hogy hiaba van 20-25%-os eses a nemesfem piacon, ha valakinek 10%-a van fizikai nemesfemekben akkor ez 2-2,5%-os veszteseget okoz.Sot en meg arra is emlekszem, hogy akkor is probaltad kihozni hogy mekkora veszteseget ertem el az ezust poziciokon csak eppen akkor kifelejtetted, hogy az AUD kozben meg jobban esett es meg szamolgattuk ill. meghataroztam hogy az ezust es arany bullionokon ez milyen picike vesztesegnek felel meg.
Johetnek azzal is hogy nyaron irtam hogy szeretnek venni 1200$ aranyat, majd amikor vettem kritizaltad, hogy miert nem vartam es a valaszom az volt, hogy hiaba esik az ar 1200$ ala ha kozben az AUD tobbet veszit ertekebol.
Mondtam, celszerubb ha kerdezel, mint hogy az emlekezetedre hagyatkozol, mivel te ebben nem hiszel ill. nem foglalkozol ezert az emlekeid probaljak a veklemenyedet tukrozni ill. igazolni.
brokerszamla, ceges szamlak es auditok ill. a megbizasok es fizikai bullionok engem igazolnak; en a tenyekre hagyatkozok.
Tazsomaru
Tazsomaru 2018. 10. 21. 10:45
Előzmény: #9689  Törölt felhasználó
#9691
Már láttam ezt az oldalt. Egyik kedvenc ábrám a 10. Az eddig kibányászott arany elfér egy kb 21m élű kockában. Ez most talán a DOW piaci kapitalizációjával megegyezik. (ha hülyeséget írok, javítsatok ki). Micsoda külömbség! A kockát simogathatod, nézegetheted magad benne, de semmire nem jó. Mindig csak egy 21m-es kocka marad. A DOW cégei viszont cash-t termelnek évről évre, aminek egy részét kifizetik a részvényeseknek, egy részét befektetik és növekednek.
Tazsomaru
Tazsomaru 2018. 10. 21. 10:35
Előzmény: #9687  Törölt felhasználó
#9690
Ezt írtad: 2015 végétől 2017 közepéig. Úgy emlékeztem, hogy 10%-os bányász portfólióról írtál akkor és ez igaz is. Csak olyat írok le, ami visszakereshető, de nem mindig van kedvem keresgélni és azt linkelni. 
Törölt felhasználó 2018. 10. 21. 06:25
Előzmény: #9675  Tazsomaru
#9688
Egyebkent a DOW/GOLD ratio-nal meg mindig neked van igazad; azert azt megjegyeznem, hogy ez nem jelenti azt hogy a jovoben is igy lesz, nem mondtam hogy 1:1-es aranyt varok, hanem hogy elkepzelhetonek tartom akart azt is mint ahogy a 2 es 4:1-set is.
https://postimg.cc/1fbBdvGL
Mint lathatod az elmult nehany honapban a rv portfolio nem ert el kulonosebb eredmenyt.Mivel en trendet kereskedek ill. az hozza a strategiaimnak a penzt igy az elmult 5 evbol kb. 18 honap termelte a penzt.
Viszont azt te is lathatod hogy eves szinten 2%-al jobban teljesit a rv portfolio mint az SP500 index. (5 eves idotavlatban azert az nem olyan rossz); mikozben az egyik legnagyobb ill. leghosszabb bull market-et eljuk es en az 5 evbol kb. 3 honapot voltam bull (mondjuk a nasdaq rv-nel) az osszes tobbi nemesfem banyaszok,uranium, nehany etf es nehany opcio (raadasul a TLT opcioim vesztesegesek).
Ha mondjuk a XAO-hoz viszonyitod akkor majdnem 40%-al verjuk az itteni indexet; ugy hogyha megnezed a portfolio "talalati aranya" 45% alatt van, vagy mondhatjuk hogy a negativ idoszak jelentosebb mint a pozitiv idoszak magyarul az 5 evben tobbszor tevedtem mint ahanyszor igazam volt.
A legtobb strategiam talalatai aranya 45% folott van; van olyan ami 48,5-52,5% kozott van es olyan is van ahol 60%; de en tisztaban vagyok azzal hogy nem azzal keresem a penzt hogy tobbszor van igazam vagy hogy hanyszor tevedek.Na most kepzeld el ha a kovetkezo mondjuk 5 evben nekem lenne igazam, akkor valoszinuleg nem 2%-al fogom verni eves szinten a sp500 indexet hanem lehet hogy 5-8%-al, meg ez is elofordulhat.
Ha pedig a korrelaciot nezed akkor lathatod, hogy a rv portfolio nincs igazan korellacioban az itteni indexel.
(nyilvan ebben az eredmenyben nincsenek benne a fizikai nemesfemek, kryptok es mas egyeb befektetesek ill. shortok); sot mint lathatod a portfolioba levo ki es befizetesek ill. a portfolio teljesitmenye a max. DD 26.33%-ra csokkentette.
Egyebkent nyilvan azert nem osztottam meg (azon kivul hogy mas sem tette meg) mert az elmult idoszakban a nemesfem piacon nem ugy alakultak a dolgok ahogy vartam, de ez nem jelenti azt hogy a jovoben, ne valtozhatna jelentosen ez.
Hidd el a kitartasomert, allhatatosagomert es a befektetett munkamert es energiamert a piac elobb vagy utobb meg fog jutalmazni, mint ahogy azt mar jo parszor megtette.
u.i.: velemenyem szerint a kovetkezo 5-25 evben egyebkent nem a spy-t vagy spx-et kell felulteljesiteni, hanem az azsia es afrikai regiot; mert ott lesz az igazi novekedes ha ez a kor ill. balhe veget er ami meg az amcsiban el sem kezdodott igazan.
Legyen szep heted!
Törölt felhasználó 2018. 10. 21. 04:19
Előzmény: #9686  Tazsomaru
#9687
Tazso, ha erdekel hogy milyen poziciom van kerdezd meg?!
(ilyen egyszeru)
Ha megnezed hogy mikor mit irtam, persze hogy mas es mas eszkoz allokaciot es pozikat latsz, hiszen en nem befekteto vagyok, hanem kereskedo ill. spekulans.
Ha mult heten irtam hogy van 1 poziciom az nem jelenti azt hogy meg mindig meg van vagy hogy ugyan akkora.
En is mint sok kevesbe tapasztalt kereskedo jelolt, speki probaltam daytradelni sok-sok evvel ezelott.Kozben rajottem hogy kicsit nagyobb idotavon konyebben keresek penzt, kevesebb dijat fizetek a brokereknek es az allamnak.Viszont altalanosagban elmondhato hogy nem uldogelek evtizedekig 1-1 poziban
Ha megnezed a BTC-t es LTC-t lathatod hogy milyen kis kockazattal kezdtem, ez nem jelenti azt hogy hasonlo volt az eszkoz allokacio vegig.Ha a bitcoinos toppikot elolvasod ott tobbszor megemlitettem hogyha a LTC 5$ fole zar akkor emelem a poziciomat benne, majd 10 es 15$-nal es meg 35-50$ kozott is emeltem.
Peldaul a platina poziciot nyereseggel zartam a 2016-sat.Es mint irtam szerettem volna 800$ alatt venni platinat iden (fizikait a gyerekeknek); de nem tudtam iden mert nem volt elerheto az a mennyiseg es a Canadian platina maple leaf coin ill. olyan markaju coin amit en megfelelonek tartok.Szoval hiaba volt a spot price jo ideig 800$ alatt meg 850$-ert sem tudtam volna venni, mert nem volt a kereskedonel.
Irtam a honap elejen az ORLY-rol mar az a poziciom sincs meg.
Volt 4 evvel ezelott NST poziciom 1,2$-rol jelenleg 9$ folott van az arfolyam; en pedig kiszalltam 3,4-4,2$ kozott mar nem is emlekszem mikor (szoval hiaba kerestem penzt vele, rosszul kereskedtem le); mert rosszul mertem fel a helyzetet.
Nem azert van poziciom mert okosnak, szepnek vagy kulonbnek szeretnem magam hinni, hanem mert van 1 elkepzelesem amit probalok lekereskedni; neha kisebb neha nagyobb sikerrel.
Szoval ha erdekel vagy szeretned tudni, hogy miben van poziciom, mit figyelek kerdezd meg,de kerlek ne gondold azt hogy azert mert 1,2-3 vagy tobb evvel ezelott ez es ez volt a velemenyem az nem jelenti azt hogy holnap, jovo heten vagy jovore is az lesz.Ugyanugy ahogy meglattam a lehetoseget a nyari honapokban momentum alapon kereskedni a Nasdaq cegeket long oldalon (mivel sejtettem hogy alacsony likviditas mellett es amig a nagyfiuk nyaralnak nem nagy a valoszinusegnek az ontesnek) igy sikerult tobb mint 15%-ot elerni azokon a pozikon.AMZN,ADBE es nehany korabban emlitett ceg sincs mar meg; sot jo nehanyat jelenleg short pozi nyitasara figyelem.
Long oldalon mint irtam banyaszokbol van, es figyelek nehany eem piacot es nigeriat.
Irtam korabban egyebkent hogy a kryptokba mennyi penzt szeretnek iden elkuloniteni, de nyaron lealltam ezzel mert hosszabbnak itelem meg a negativ szentimentet ebben a szektorban.
(meg vagyok gyozodve hogy BCH 5-10 even belul min. 10-25-szorosere emelkedik).
;)
Tazsomaru
Tazsomaru 2018. 10. 20. 21:01
Előzmény: #9685  Törölt felhasználó
#9686
Nem akartalak megbántani. Egy régebbi írásodból indultam ki. Ha valamit félreértettem elnézést! 
https://forum.portfolio.hu/topics/silvergold/22026?oldal=268#4677473
Törölt felhasználó 2018. 10. 20. 20:37
Előzmény: #9684  Tazsomaru
#9685
Tazso, nem ertem te neked az oromot szerez ha mindenfele dolgot kitalalsz, majd valotlansagokat allitasz masokrol es probalod rossz szinben feltuntetni masokat.Te ettol jobban erzed magad, neked ez szerez oromot?
mert ha igen akkor csak sajnalni tudlak.Szamomra korabban ugy tunt hogy te 1 ertelmes, intelligens srac vagy; de idovel kezd egyre gyakrabban elo jonni, hogy irigy es rosszindulatu vagy.
Ha en "te lennek" akkor valoszinuleg azt mondanam, hogy kar hogy csak 20-25%-al spekizel mert az eredmeny gyonyoru, majd hozza tennem (ha ugyancsak te lennek) hogy ugy se tudod hosszutavon megverni a SPY-t).
Mivel en nem te vagyok gratulalok az IB szamlas eredmenyedhez; nekem nem faj masok sikere!
(azt se feltetelezem, hogy azert mert korabban azt irtad hogy csak 20-25%-al spekizel ezert ez meg mindig igy van); azert mert 2-3 eve irtal valamit hogy hogyan kereskedsz az IB szamlan, szamomra nem jelenti azt hogy ne fejlodtel volna, hogy ne novelted esetleg csokkentetted a spekis szamladat...(en ilyeneken nem gondolkozok, mert nekem ez mindegy (annak orulok ha sikered van vagy fejlodsz) es ha a rosszindulatu hsz-id es valotlansagok amiket probalsz kihozni az en hsz-bol ne lenenek; akkor meg lehet hogy csipnelek is.
Na nezzuk az illuziokat amiket gyartasz es amikre legvarakat epitgetsz:
1.en majdnem 4 evig megosztottam 1 szamlam eredmenyet itt a forumon, rajtam kivul ezt senki nem tette meg...meg te sem;(tenykent megemlitenem, hogy te is egy idore valahogy eltuntel az eredmeny kozlessel)...nem feltetelezem hogy azert mert rosszul sikerultek negyedevek, vagy mert elfoglalt voltal...stb.stb; igazabol mindegy hogy miert, a teny hogy rajtam kivul senki nem tette meg.
2.Nincs 40%-a a tokemnek es a ceges vagyonnak sem nemesfemekben!!!
(jelenleg sajat szamlan, vagyonomnal kevesebb mint 5% van fizikai arany bullionba) es picivel kevesebb mint 16%-a fizikai ezustben...(ez korabban volt alacsonyabb majd magasabb es most eppen ennyi (mielott meg belekepzelned, nem azert csokkent az eszkoz allokacio mert eladtam nemesfem bullionokat hanem mert, idovel a portfoliom erteke a befektetesek, kereskedesek miatt a portfolio erteke novekedett)...
3.Jelenleg tobb mint 50%-a tokenek rv-ben van, ha pedig a rv portfoliot vizsgalom, long oldalon nemesfem banyaszokon kivul csak az URA ETF-em van es TLT opcioim, shortolom (hedge) AUD/USD-t, ill. van TUR etf-re veteli megbizasom mar 1 jo ideje.
Tobb brokerszamlat hasznalok, es soha nem szoktam megosztani az osszes poziciomat senkivel; gondolom ezt nem kell magyaraznom hogy miert nem.
es van tobb CFD szamlam is, bar az IG-t hasznalom 80-90%-ban; index shortok es egyebb shortokat ezeken a szamlakon vegezem.IG-nal van az ausztral bank shortjaim nagy resze.
4.irtal valami 110%-rol; mondhatnam hogy rosszindulatu vagy, vagy azt is megint valotlansagot akarsz rolam allitani.
Na nezzuk, vilagositsuk meg a fantaziadat!
Nem allitottam hogy folyamatosan csak nemesfem banyaszokban vannak a rv befekteteseim, azt se hogy allandoan 10% es azt se hogy tobb vagy kevesebb ez idovel valtozik.Ha figyelmesen olvastal volna akkor tudnad, hogy 2015 oszen irtam arrol hogy megnoveltem nehany banyaszban a poziciomat.
Egyszerusitsunk; ha van 1$-od es elveszted annak 29%-at akkor ugye 0,71cented van; ha feltetelezed hogy a 71centbol nem minden nemesfem banyasz cegben van es jon egy 250%-os rally novekszik a portfoliod erteke akkor valami olyat fogsz kapni hogy a VAMI 277,5 (csak neked a portfolio sose volt 277,5-os VAM-in, mivel sose volt minden nemesfem banyaszba fektetve) talan 240-en volt a VAMI max ezen a szamlan mint ahogy a 30%-os DD-nel sem csak nemesfem banyaszok voltak.
Errol nem csak a value investing topikban de tobb topikban is targyaltunk kulonbozo cegekrol.(lasd G8 education; REA; vaserc banyaszok stb.stb.)
Nem allitottam hogy az index shortok az IB szamlan lennenek!
Tazso ha annyira erdekel vasarold meg az ASIC-tol vagy mas cegtol a ceg penzugyi auditalt eredmenyet.
Tazso te 1 fantazia vilagban elsz amit te magad epitgetsz; majd ha valaki felhivja erre a figyelmedet megsertodsz, vagy jossz azzal hogy el sem olvasod mert rossz az ido ertek arany.
Igazad van ez 1 galambal sakkozas esete, a vegen mindig feldontod a tablat.
u.i.:es a rosszindulatodra most rosszindulatuan annyit megjegyeznek hogy te mar bizonyitottad itt a pf-on hogy valotlansagot allitasz idonkent (lasd IB szamla nyitast)...en nem linkelem be mert nekem abbol nincs elonyom hogy teged rossz szinben tuntesselek fel (bar ez 1 teny),de el szoktam felette siklani;de ha rolam meg egyszer megprobalsz valotlansagot allitani, megigerem hogy kikerestettem valakivel; majd belinkeltettem.
Ne epitgess fantaziadra, majd abbol ne vonj le masokra kovetkeztetest, foleg ne rosszindulatu negativ dolgokat masokra; ha pedig ez szerez oromet csak, akkor ajanlanam hogy tartsd meg magadnak.
Persze ha troll vagy akkor mar ertem, hogy minek probalsz rombolni.
Tazsomaru
Tazsomaru 2018. 10. 20. 17:44
Előzmény: #9683  Törölt felhasználó
#9684
Na de hogy fektessek be 1USD-t ha 40 cent fizikai fémekben van, kell valamennyi cash is, ja és az idexshortokra is és a többi spekire is kell valamennyi fedezet. Mondom Vuki, ez nem tény, csak egy illúzió. ;)
Törölt felhasználó 2018. 10. 20. 16:28
Előzmény: #9679  Tazsomaru
#9683
megint kiragadsz dolgokat, majd fel informaciokra epitve teves kovetkezteteseket vonsz le!
nem 10%-a volt a banyaszcegekben....
azt te is tudod, hogy azt a reszet nem lattod a teljesitmenynek ami fizikai nemesfemekben van, azt se ami nem az IB szamlan van es nyilvan azt se amibol mondjuk kryptok lettek vasarolva....
Warren Buffet es az o velemenye nem transzparens, egeszen mas csinal mint amit masoknak ajanl!!!
Jelenleg meg mindig verem a SPY-t; es ebben a kryptokon elert nyereseg benne sincs.
egyebkent jelenleg kozel 50%-a a rv befekteteseimnek banyaszcegekben van....
Nem ragadok ki 1 reszt, mint irtam az elmult 5 evben ha 1$-t befektettel volna majd ra 3 evre 60centet akkor most 7$-od lenne!!!( ez nem kiragadas hanem teny!
Tazsomaru
Tazsomaru 2018. 10. 20. 15:58
Előzmény: #9681  Tazsomaru
#9682
Egyébként sikerült azt a számlát megállítani a 30%-os DD-nél? Az már igencsak tűréshatáron mozog. Valahol azt írtad 40% DD-nél elveszik a számla kezelését tőled. Remélem az nem történt meg és más okból nem mutatsz infót  a bányász pozikról. Én sokkal konzervatívabb vagyok és már a 10% DD is zavar, bár tisztában vagyok vele, hogy ennél nagyobbakat is el kell viselni, ha részvényportfóliót akarok. Azért próbálom úgy alakítani , hogy fel legyek készülve a piaci esésekre. Eddig sikerült, aztán majd meglátjuk mit hoz a jövő.
https://www.screencast.com/t/cq9qY1mVfs4G
Tazsomaru
Tazsomaru 2018. 10. 20. 15:47
Előzmény: #9680  Tazsomaru
#9681
na, csak sikerül belinkelni 
https://www.screencast.com/t/2sFOXJIn
Tazsomaru
Tazsomaru 2018. 10. 20. 15:45
Előzmény: #9679  Tazsomaru
#9680
Tazsomaru
Tazsomaru 2018. 10. 20. 15:45
Előzmény: #9677  Törölt felhasználó
#9679
Pont erről beszélek. A portfóliód 10% volt akkor bányászcégekben és 40% fizikai fémekben. Azzal a 10%-al realizáltál 170%-ot (bár amikor utoljára láttam 110% volt) 
https://www.screencast.com/t/QIN1GVpyGsk az portfólióra nézve 17%, ami nem rossz egyébként. Erről próbáltam írni az előbb, nem a fizikai cuccot kellett halmozni, hanem a részvényt. Viszont, ha már felhoztad Buffett-t, Ő azt tanálcsolja már évek óta minden befektetőnek, hogy SPY vegyenek. Talán még egy fogadást is megnyert ezzel. Ha te 2014 áprilisában, amikor itt feltüntél, csak SPY-t veszel és a mai napig ki sem nyitod a gépedet, rá sem nézel a csártokra,  akkor mostanra megdupláztad az egész vagyonodat AUD-ban. Felesleges kiragadni a portfóliód 1-1 jól sikerült részét, vagy néhány 0.5-1% pozíciót, hisz mellette hasonló vesztők is voltak, amikről csak általánaságokban írsz. Ha nem egészében tekintesz a portfóliódra, hanem kiragadsz belőőle elemeket, csak illuziba ringatod magad.
Törölt felhasználó 2018. 10. 20. 13:57
Előzmény: #9675  Tazsomaru
#9678
Egyebkent nem hiszem hogy 20 evet kellene arra varni hogy az arany-ezust ara jelentos emelkedesen menjen keresztul.
Kulonbozoek vagyunk van akik mindig osztalekot akarnak kapni es nem erdekli oket hogy kozben a befektetesuk elveszti ertekenek 20,30,40,50,60%-at...vannak akik meg nem banjak ha nem kapnak minden evben osztalekot es kiegyeznek azzal hogy nehany evente nagyobb nyeresegre tesznek szert...
lasd. 1998-2008 kozott Buffet-et temettek mert alultljesitett, ha 2013-ban befektettel volna 1 AUD-t a cegembe es 3 ev mulva mikor semmi penzt nem kerestel meg befektettel volna 60centet akkor most tobb mint 7AUD lenne.Ez pedig 5 ev mulva kb. 28-30AUD-nak felelne meg.
Törölt felhasználó 2018. 10. 20. 12:40
Előzmény: #9675  Tazsomaru
#9677
egy aprocska dolgot elfelejtettel!!!
2015 vegetol-2017 kozepeig a portfolio ami nemesfemek a banyaszok kereskedesevel foglalkozott csinalt egy 250%-os rallyit; amibol 172% realizalva lett.
Kerlek segits ki, 2014 marciusatol csinalt az sp500 172%-ot???
mert ha nem akkor megis mirol maradtunk le ill. mit is buktunk?
Tazsomaru
Tazsomaru 2018. 10. 20. 11:50
#9676
Tazsomaru
Tazsomaru 2018. 10. 20. 11:47
#9675
Valamikor 2014-ben kezdődött itt a fórumon az "aranyláz" és ezzel együtt alakultak ki komoly viták. Nekem akkor az volt a véleményem, hogy DOW/GOLD 20-as arány alatt kockázatos arannyal foglalkozni. Kaptam is akkor érte hideget-meleget. Vuki akkor DOW/GOLD 1:1-et vizionált. Akik akkor nem voltak türelmesek és belekezdtek a felhalmozásba, lehet, hogy pénzben kifejezve elenyésző veszteséget, de lehetőségben sokat buktak el. 
https://www.screencast.com/t/Jxj1Pqa9
https://www.screencast.com/t/N7GsaRWuipFH
Tazsomaru
Tazsomaru 2018. 10. 20. 11:18
#9674
Szerintem nam az a lényeg, hogy lesz-e 10 alatt az ezüst, vagy 1000 alatt az arany. Ha nem termel semmit a pozíciód, a legnagyobb ellenséged az idő. Tehát inkább az a fontosabb mikor fognak ezek emelkedni? Ezt az ábrát párszor már belinkeltem. Legutóbb 27 évet kellett várni, hogy új csúcsra menjen az arany. Most 7 év telt el, mennyi van még? 10 vagy 20? Nem lehet tudni, de ezekkel a számokkal is kalkulálni kell.
http://www.screencast.com/t/lxhBOgIYgz
Törölt felhasználó 2018. 10. 18. 21:56
Előzmény: #9672  Törölt felhasználó
#9673
'Germany holds the world's second-largest gold reserves after the United States, at 3,378 tons or 270,000 ingots of around 12 kilograms each. The amount has a market value of around 120 billion euros. Some 1,710 tons - or 50.6 percent - are now kept in Frankfurt, while 1,236 tons remain in New York and 432 in London.'
.
https://www.dw.com/en/germany-repatriates-gold-reserves-ahead-of-schedule/a-40208045
.
mondom én, hogy te vagy itt az tök ász.
Törölt felhasználó 2018. 10. 18. 21:48
Előzmény: #9667  Törölt felhasználó
#9672
Nemeteknek csak elmeletileg van 3000tonna aranyuk, meg mindig varjak, hogy egy egeszen kis reszet vissza szallitsak az usabol.
;)
Nalad velemenyem szerint jobban ertek a nemesfem piachoz; tevedes jogat mint mondig fenntartom, az ido pedig majd eldonti melyikunknek lesz igaza.
Törölt felhasználó 2018. 10. 18. 21:44
Előzmény: #9668  Törölt felhasználó
#9671
Nem hinnem, hogy 10$ ala esne az ezust.Persze ha van kedved lekereskedheted, demon biztonsagosabb.
;)
pitcairn2 2018. 10. 16. 21:09
Előzmény: #9668  Törölt felhasználó
#9669
matematikai levezetést kérek képletekkel!:)
Törölt felhasználó 2018. 10. 16. 20:40
#9668
minimum 65-78% közötti a valószínűsége, hogy az ezüst unciája az elkövetkező 3-5 év folyamán hamarabb lesz 10 USD alatt mint 22 USD felett.
Törölt felhasználó 2018. 10. 16. 13:47
Előzmény: #9666  Törölt felhasználó
#9667
Akkor pld. a németek nyugodtan átvihetnék a 3000 tonna aranyukat ebbe a 'nehany' kanadai bankba, kapnának érte évi 3%-ot tisztán, utána meg vihetik haza?? :-)
.
Életszerű. Nincs mit tenni, hinnem kell neked, mivel te nagyon értesz a nemesfémpiachoz.
Törölt felhasználó 2018. 10. 16. 12:28
Előzmény: #9661  Törölt felhasználó
#9666
;)
Tudom hogy probalod nagyon profin eloadni,de igazabol szamomra nem kerdes hogy nagyon feluletes es hianyos tapasztalatra epitkezel.
Ha CAD-ot helyezel el a bankban ennel kisebb kamatot kapsz (es ugye az altalad megnevezett 2.8-3% inflacio ertekevel csokken a CAD-od vasarlo erteke).Ha fizikai aranyat helyezel, a lejarat utan eleg nagy valoszinuseggel a fizikai arany tombodet vissza kapod; plusz meg kapsz mondjuk 3%-ot, a fizikai arany nem veszit a vasarlo ertekebol (nem inflalodik); sot hosszabb tavon eppen ez az egyik legjobb tulajdonsaga.
Ha pedig valaki a CAD arfolyam kockazatat akarja lefedezni azt a deviza piacon megteheti; es meg a fizikai arany tarolasi koltsegevel sem kell szamolnia; ugye ez lenne a negativ carry a fizikai aranynal.
Velemenyem szerint neked abszolut fogalmad sincs a nemesfemekrol ill. azoknak a penzugyi rendszerben betoltott szerepukrol.
Te csak nyugodtan helyezd el a "penzedet" a bankban, az valo neked.
;)
Persze longolhatod tokeattetelel az amcsi indexeket is MT4 platformon, mert attol aztan "profi" leszel.
;)
Törölt felhasználó 2018. 10. 16. 11:49
Előzmény: #9664  pitcairn2
#9665
Köszi, ez kb. 20 évvel ezelőtti tananyag volt nálam.
pitcairn2 2018. 10. 16. 11:40
Előzmény: #9659  Törölt felhasználó
#9664
pitcairn2 2018. 10. 16. 11:40
Előzmény: #9659  Törölt felhasználó
#9663
ellenben a kanadai gazdaság fő profilban a természeti erőforrásokra épül
ergo
nem valószínű, hogy pont őket találná telibe egy globális inflációs robbanás...
nem véletlenül szokták a kanadai dollárt "commodity currency"-nek titulálni...
pitcairn2 2018. 10. 16. 11:39
Előzmény: #9659  Törölt felhasználó
#9662

Törölt felhasználó 2018. 10. 16. 11:35
Előzmény: #9660  Törölt felhasználó
#9661
2.8-3%-os kanadai infláció mellett ez bizony nem rossz biznisz. Mármint annak a 'nehany' kanadai banknak, nem pedig a letétet elhelyezőnek.

Topik gazda

Kisvuk
Kisvuk
3 5 5

aktív fórumozók


friss hírek További hírek