Topiknyitó: Törölt felhasználó 2007. 02. 14. 13:19

roman tozsde  

Europa legerdekesebb es legtobbet igero piacan dolgozom!

Ha kivancsiak vagytok,irjatok !
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2007. 08. 29. 14:41
Előzmény: #559  Törölt felhasználó
#560
Lev,

Rasdaq, R-el. Nasdaq az USA-ban van. Az összes Rasdaq cég jelentését megtalálod a tőzsde oldalán, a hírek között. Igen, le kell töltened. A CERE-t is. 2007 féléveseket is, románul.

Nyilván sok mindent meg lehet/ kell nézni egy részvénynél, miért veszed meg. Hosszú távra vételnél én PER-rel kezdem, trailing, majd future. Aztán PEG jön, három év, P/BV; piaci kilátások, mikro- makro, tulajdonosi szerkezet, közkézhányad. Mindig megnézem a legfrissebb pénzügyi beszámolókat, mérleg- eredménykimutatás, és fontosabb pénzügyi mutatókat, amiket kötelezően számolnak a CNVM-nek, amit a szerintem a legtöbb befektető nem tesz meg, mert nem ért hozzá vagy lusta. Ilyenkor kiderülhet pl. hogy egy cég számvitelileg nem mutatja ki az eszközeiben keletkezett piaci árbeli nyereséget. Vegyünk egy példát: éves működési nyereség nettó 5 millió EUR, de van 28 millió EUR értékpapírja, amit 11 millión mutat ki a könyvekben. Ez a cég 17 millióval többet ér.. ez kb. négyszeres szorzó.

BRM.
Az elmúlt öt év P/E:
3,80 4,58 11,68 8,63 6,32

A 2007 féléves eredmény 24%-al jobb, mint a tavalyi. Nem növekedési részvény az biztos, de ha felvásárolja egy szakmai befektető, akkor izgalmas lehet, amire szükség is lenne, hogy komoly technológiai fejlesztéseket eszközöljenek, és a terjesztést is felfuttassák, mert jelenleg sörük főként Moldovában kapható. Az elmúlt egy évben 232%-ot ment fel az árfolyam, július végén a KD román alap vásárolt belőle elég sokat, mert perspektívát látnak benne (az egyik alapjuk több mint 100%-ot hozott egy év alatt).

Törölt felhasználó 2007. 08. 29. 13:07
Előzmény: #558  Törölt felhasználó
#559
Edoka,

En a kockazatot nem szeretem de e nelkul nem lehet penzt keresni a piacon. :-)

Tobbszor emlitetted, hogy Nasdaq reszvenyt kell venni mert alacsony a PER.
Vigyazni kell a PER alapjan torteno ertekbecslessel. Ha alacsony a PER (Price/earnings ratio) ez altalaban azt jelzi, hogy a piac alabecsuli az adott ceg jovobeni erteknovekedeset.

Az alabb emlitett 3 ceg kozul egyedul a Bermas SA-nak (BRM) van a 2006-os evi jelentese fenn a BVB weblapon, es ez is 2006-ban kissebb arbevetelt (cifra de afaceri) realizalt mint a korabbi evekben, sot az utobbi harom eves trend csokkenoben van. Egy novekvoben levo gazdasagban a “cifra de afaceri” novekedese nekem az egyik legfontosabb penzugyi mutato.

Egyedul a CERE mutat valami biztato jelet, ez a ceg 2005-ig novekvo arbevetelt realizalt. Tetszik, hogy epitkezesi ceg es reszese ennek a nagy romaniai trendnek viszont mielott felteszem a “watchlist” -emre mindenkepp utanna kell meg neznem hogy miert nem kozoltek le a 2006-os ev vegi eredmenyuket es a 2007-es felevi jelentesuket a BVB-hez.

Nem kioktatasnak szanom a fenti nehany sort, csak tapasztalat atadasnak. En is “lottoztam” korabban es volt nehany nagy fogasom de kesobb megtanultam, hogy van valami alapja Warren Buffet mondasanak: "Rule Number 1: Don't Lose the Money. Rule Number 2: Don't Forget Rule Number 1"
Törölt felhasználó 2007. 08. 29. 10:37
Előzmény: #557  Törölt felhasználó
#558
Ha a kockázatot szereted, akkor nézd meg a szebeni határidős piacot.

Állítólag már nem hanyatlunk sokáig:
link

Én továbbra is -3%-ban vagyok júl 23-hoz képest, a cikk szerint a fejlődő piacok esése eddig 10,4% volt.

Levif, nagyon olcsó a Bermas-- 12 FP/E, egy sörgyártól, elfogadható eredmények- növekedés. Érdemes figyelni a tőkeemelésekre is: CERE, VESY.
Törölt felhasználó 2007. 08. 29. 09:07
Előzmény: #556  Törölt felhasználó
#557
Engem nem érdekelt eddig, mert nem foglalkozok az időzítéssel, legalábbis a lejtmenet előrejelzéssel.

Igen, a Rasdaq-on van olyan cég, amelynél nincs kötés napokig. De a legnagyobb kb. 20 likviditása a BVB kat II-t eléri.
Törölt felhasználó 2007. 08. 28. 21:26
#556

Az en brokeremnel a Romexterra Finance-nal ezt nem lehet. A tozsdeszbalyok szerint nem engedelyezett vagy csak a broker hianyossaga?

Foleg a Rasdaq reszvenyeknel elkepzelheto, hogy tiltott hisz 80%-ban a forgalmuk napi 10000 reszveny alatt van es konnyen manipulalhatok lennenek.

Keszulodik egy ujabb eses a vilagpiacon, meg egyszer leteszteljuk a korabbi alacson arakat. Alkalmas terep lenne shortolni a SIF-eket is...
Törölt felhasználó 2007. 08. 28. 14:27
Előzmény: #547  Törölt felhasználó
#555

Probalok tobb infot osszegyujteni, hogy ki tudjam vetitteni a jovobe, egy-egy bankfiok profithozzajarulasat a teljes ceg profitjahoz.
Itt nehez visszakovetni a regebbi bejegyzeseket de a Transylvania.info forumaba is felteszem:
link

Ha valakit erdekel ott utanna lehet nezni.
Törölt felhasználó 2007. 08. 28. 13:17
Előzmény: #553  Törölt felhasználó
#554
ezek szerint mégiscsak tudtam:))
Törölt felhasználó 2007. 08. 28. 13:16
Előzmény: #552  Törölt felhasználó
#553
Nem tudom, hogy miként kell linket beszúrni de tegnap találtam egy érdekes oldalt! Románul tudok előnyben.

link
Törölt felhasználó 2007. 08. 28. 10:16
Előzmény: #551  Törölt felhasználó
#552
Tulipán,

Köszi,
Megnézem, de ez szerintem már lefutott...

Persze, hogy szeretem a RASDAQ-ot...
Olvastad a zf cikket a tíz leglikvidebb Rasdaq cégekről-- egy év alatt 15-szörösre nőtt az árfolyamuk-

(Klikk a képre)
link

Törölt felhasználó 2007. 08. 28. 10:04
Előzmény: #550  Törölt felhasználó
#551
Rompetrol Grup-hoz tartozik a plijesti VEGA is. Szinten egy finomito. A Rasdaq-on van, tudom hogy ezeket szereted
Törölt felhasználó 2007. 08. 28. 09:54
#550
Tulipán,
Igazságod vagyon-- egy eladó részvény sincs a paketten, PTR-bõl sem.

Érdekes, hogy a Raiffeisen a múlt héten 0,075 RON célárat publikált az RRC-re, még péntek elõtt.. és ezalapján eladásra javasolta..
Törölt felhasználó 2007. 08. 28. 09:18
#549
Nem tudom ki figyeli a jegyzéseket, de érdekes, hogy az utóbbi időben kb. 90%-ban kerülnek lejegyzésre a 'pótlólagosan' kibocsátott részvények. Ld. PREH, METY, és most ALT (!)- kicsi cégeknél megérteném, a piaci ár értékének akár harmincszorosát is elbukják a tulajdonosok... de egy BVB részvénynél...? Kiváncsi leszek most a BRK-nál hogy alakul.

Tulipán,
SIF3, TLV-- hogy alakult a jegyzés- gondolom figyelted.
Törölt felhasználó 2007. 08. 28. 00:58
#548
Törölt felhasználó 2007. 08. 27. 21:40
Előzmény: #531  Törölt felhasználó
#547
TLV sztorihoz-
nem követtem szorosan, de állítólag több vezető beosztású személy vásárolt az elmúlt egy hónapban..
Levif, a nyerő legyen veled..!

Ehhez még: ZF-en érdekes cikkben a Román Nemzeti Bank elnöke nyilatkozott- jelenleg a román lakossági hitelállomány kb. 1/3-a a magyarországinak (500 vs. 1900 EUR koponyánként)
Törölt felhasználó 2007. 08. 27. 21:22
Előzmény: #537  sub83
#546
ha visszaolvasol egy pár lappal, szerintem sok kérdésre választ kapsz...
Törölt felhasználó 2007. 08. 27. 21:21
Előzmény: #536  Törölt felhasználó
#545
REFE-vel most én már óvatos lennék.. úgy értem vétellel. Esetleg egy keveset.

Az év elején vásároltak egy másik céget, amelynek a létszáma kb. mint 2006-os záró létszám volt>> ebből sejteni lehet, hogy középtávon szép növekedés elé nézhet. Tkp. a REFE a román vasút mozdonyait, vagonjait tartja karban-- ez elég biztos megélhetés, de hosszabb távon a növekedés gátja is lehet-- ha csak nem kötnek karbantartási szerződést valamelyik környező ország vasútjával. Az év elején kb. 5-ös P/E mutatója volt, ez is indokolta a robbanásszerű növekedést.

A féléves jelentés még nem jött ki, kiváncsi vagyok.

Én egyébként építőiparban, hajóiparban, gépgyártásban, alapanyaggyártásban vásároltam-- ezekben ANYAG van, nem dotkom lufi. Mellesleg elég sok termelővállalatot láttam már pénzügyi oldalról, és ez sokat segít a beszámolóik elemzésében.
Törölt felhasználó 2007. 08. 27. 13:12
Előzmény: #543  Törölt felhasználó
#544
par napig ugy fog noni hogy nem lessz rajta elado reszveny
Törölt felhasználó 2007. 08. 27. 13:08
Előzmény: #541  Törölt felhasználó
#543
Szerinted hány százalék van még benne felfelé??
Egy minimális 20000db rendelkezem.

Kösz az infókat előre is!
Törölt felhasználó 2007. 08. 27. 13:07
Előzmény: #541  Törölt felhasználó
#542
KazMunayGas and Rompetrol Holding SA Announce the Acquisition by KazMunayGas of a 75% Interest in The Rompetrol Group NV
PRNewswire ASTANA and AMSTERDAM August 27

Today KazMunayGas ("KMG", LSE: KMG, KASE: RDGZ) announced it has signed a binding share purchase agreement to acquire from Rompetrol Holding SA (Switzerland) a 75% equity interest in Netherlands-based The Rompetrol Group NV ("TRG", BVB: RRC, PTR), assessed at an enterprise value of 3,616 million US$. Rompetrol Holding will continue to hold the remaining 25% equity in TRG. The sale was the culmination of a 7 month private auction process conducted by Morgan Stanley's London-based Energy Group. The sale is conditional upon approval of the European Commission and other relevant competition authorities. The two shareholders anticipate that their agreement will be approved with enthusiasm as they are confident that it meets all the regulatory requirements and that the company will significantly contribute to the security of European energy supplies. The agreement was signed in Almaty on 24th of August.

ASTANA and AMSTERDAM, August 27 /PRNewswire/ -- Today KazMunayGas ("KMG", LSE: KMG, KASE: RDGZ) announced it has signed a binding share purchase agreement to acquire from Rompetrol Holding SA (Switzerland) a 75% equity interest in Netherlands-based The Rompetrol Group NV ("TRG", BVB: RRC, PTR), assessed at an enterprise value of 3,616 million US$. Rompetrol Holding will continue to hold the remaining 25% equity in TRG. The sale was the culmination of a 7 month private auction process conducted by Morgan Stanley's London-based Energy Group. The sale is conditional upon approval of the European Commission and other relevant competition authorities. The two shareholders anticipate that their agreement will be approved with enthusiasm as they are confident that it meets all the regulatory requirements and that the company will significantly contribute to the security of European energy supplies. The agreement was signed in Almaty on 24th of August.

TRG will be managed jointly by its two shareholders, KMG and Rompetrol Holding. KMG will appoint a majority of TRG's Board, which will reflect the new ownership structure. The two shareholders have decided to appoint Dinu Patriciu as Chairman and CEO of the company to secure continuity of vision and strategy in the management of the company. Mr. Patriciu enjoys the full confidence and support of the shareholders.

This agreement will bring about significant advantages to both shareholders and their respective clients. With this acquisition, one of the largest in its history, KazMunaiGas effectively doubles its refining capability by acquiring access to two TRG's refineries in Romania and significantly increases its retail infrastructure in European markets by acquiring access to 630 gas stations in seven European countries from Georgia to France. TRG has more than four million tons of refining capacity and the capability to distribute more than 7 million tons of oil products annually through its own wholesale and retail networks. Through this agreement, TRG secures long-term access to oil supplies.

TRG CEO Dinu Patriciu stated: "KMG's investment provides TRG with the access to raw materials and finance that the company needs to continue implementing its expansion plans, both through investments in refinery improvement, logistics and sensible well-priced acquisitions. The vision we have for TRG's growth is understood, shared and encouraged by our new partners."

The President of KazMunayGas JSC NC, Uzakbay Karabalin, stated: "The acquisition of a majority stake in TRG provides us with a footprint in important downstream markets in Europe, including France, Romania, Moldova and Bulgaria, as well as the ability to utilize TRG as a platform for future expansion. The company will focus its activities in the high-growth markets of the Black Sea, Balkans and Mediterranean regions. It effectively builds an energy bridge between the oil resources of Kazakhstan and the growing demand for refined products in Central, Eastern and Western Europe. "

KMG's advisors included ABN Amro Bank, PriceWaterhouseCoopers, the law firms of Norton Rose (for Dutch and French law) and Wolff Theiss (for Romanian law), technical consultants Purvin & Gertz and environmental consultants ERM. TRG's advisors included Morgan Stanley, AKD Prinsen Van Wijmen (for Dutch law) and Salans (for French and Romanian law).

About KMG

The Joint Stock Company KazMunayGas, the national operator for the exploration, mining, refining and transport of oil resources, represents the interests of the State in the oil and gas sector of Kazakhstan. 100% of the shares of KazMunayGas are owned by the Kazakhstan Holding for the Management of State Assets "Samruk" JSC.

About TRG

The Rompetrol Group N.V. (TRG) is one of the first 25 multinational oil companies in the European Union, according to revenues. TRG is headquartered in Netherlands and most of its operations and assets are located in France, Romania, Spain and South-Eastern Europe. TRG stands for a connection point between the eastern oil resources and the western sale markets, ensuring a constant flow of raw material and responding to the consumers' needs for products at European standards. The Group is active primarily in refining and marketing/downstream, with additional operations in exploration, production and other services for the oil industry. The Group has more than 8000 employees in 13 countries. TRG aims to become one of the greatest independent oil companies in Europe and to contribute to the European energetic security by obtaining a strong position in the Black Sea and Mediterranean Sea areas.
Törölt felhasználó 2007. 08. 27. 13:05
Előzmény: #540  Törölt felhasználó
#541
Dinu Patriciu eladta az anyavallalatban levo 75% os tulajdonreszet a KazMunaiGas kazahsztani allami olajkitermelo vallalatnak. A finomito elso kezbol, kedvezmenyesen kapja majd a nyersanyagot. Akinek most RRC je van az nagyon vigyazzon ra!!!
Törölt felhasználó 2007. 08. 27. 12:34
#540
Érdeklődnék, hogy miért nincs kereskedés az RRC részvényeivel? Milyen hír jött ki, hogy felfüggesztették?
Törölt felhasználó 2007. 08. 27. 08:17
Előzmény: #534  Törölt felhasználó
#539
az otp p/e-je 10 körül van most.de volt a korrekcio alatt 10 alatt is.....
Törölt felhasználó 2007. 08. 27. 08:08
Előzmény: #537  sub83
#538
A legnagyobb forgalmat bonyolito brokerceg a SSIF Broker SA (BRK) fuggetlen brokerhaz, minden romaniai nagyvarosban van kirendeltsege. Konnyen elerheto, nagyon jol szervezett a honlapja, allando bejarhatosagot ad a portfoliodba, honlapjan online kovetheted a tozsdet, ingyen. Ha kifogsz egy jo brokert, sok segitseget kahatsz tole. A valutavaltas minden koltsege teged terhel mindegy hogy hol bonyolitod. A BRK-hoz utalhatsz forintot is, de a keszpenzes befizetes is lehetseges. 10000 euro feletti osszeget a Bankfelugyelet fele jelenteni koteles a ceg. Ha egy evig nem adsz el egyetlen reszvenyt sem profiton, a roman adotorveny szerint 1% adokulcs ala esik a netto jovedelmed, ha viszont 365 napnal kevesebb ideig tartod a reszvenyeid, az adokulcs 16%. Olvasdd el azokat az informaciokat amiket itt talalsz, az adozassal kapcsolatban.
sub83 2007. 08. 26. 23:39
#537
Sziasztok!

Néhány barátommal tervezzük, hogy román részvényekbe fektetjük a pénzünket olvastam már jónéhány cikket a neten, de kíváncsi lennék a ti véleményetekre, javaslataitokra is pl: melyik brókercég, milyen részvényeket érdemes most venni, milyen honlapokon lehet tájékozódni ill. plussz információkat szerezni, a befektetni kívánt forintot hol érdemes lejre váltani, utaljam vagy inkább kp-ban vigyem ki..... stb Hogyan kell utána adóznom, ha magyar állampolgár vagyok, kb 3 éves időtartamban gondolkodok. Várom tanácsaitokat, javaslataitokat.
Üdv
Szabi
Törölt felhasználó 2007. 08. 26. 23:16
Előzmény: #533  Törölt felhasználó
#536
Meg mit tartasz a REFE-n kivul? Foleg olyan ceg erdekel ami mogott van valami story. Pl. epitkezoanyagokat gyart es resztvesz az epitkezesi boom-ban. Vagy gyogyszeripar es hozzajarul az EU altal megkovetelt egeszsegugyi ellatas kiszolgalasohoz. stb.

Sajnos a REFE eseten azon kivul hogy "Domeniu de activitate: Constructia si repararea materialului rulant" nem igazan sikerult tobb informaciot megtudnom. A BVB-n feltuntetett weblap a www.remarul.ro sem akar bejonni...
Törölt felhasználó 2007. 08. 26. 23:06
#535
Pénteki hír, 126 teherautóra kapott rendelést a ROMAN (ROVA)...
Kiváncsi leszek az árfolyamra aug. 27-én.
Törölt felhasználó 2007. 08. 26. 22:58
Előzmény: #532  Törölt felhasználó
#534
A Kandia (EXC)- szerintem- elég jó édességportfólióval rendelkezik. A technológiájukat nem ismerem, a termékeit igen, azok jók. A 30%-ot meghaladó reálbér növekedése nyilván emelni fogja az eladásaikat. (Nekem korábban volt, eladtam még febr.ban).

TLV- lehet 30%, akár több is. Ez szép hozam, rövid távon, de csak akkor, ha tudom pontosan mikor érdemes beszállni, egyébként lehet ma Romániában érdekesebb sztorit is találni- én továbbra is egy jól diverzifikált Rasdaq portfólióban, eseti tőkekoncentrációkkal, jobban hiszek (a SIF-ek vagyona is jelentős részben ez).

A TLV friss eredményekkel és növekedési kilátásokkal a 25 P/E mutató egyébként szerintem reális (tudjuk az OTP-é ennek kb. a fele..)

Legyen szerencséd... vagy sikered! ;)
e.
Törölt felhasználó 2007. 08. 26. 22:13
Előzmény: #290  Törölt felhasználó
#533
Nosztalgiából beleolvastam a korábbi üzenetekbe- pl. REFE>>>

...........
Re: fordulonapok a roman tozsden REFE, stb 05.17

05.12-én 37-en, most (17) 48-on áll a REFE.
...........

Most 08. 24-én, pénteken REFE 94,9-en zárt- tartom.
Törölt felhasználó 2007. 08. 26. 13:42
Előzmény: #531  Törölt felhasználó
#532
A Kandia egy regi technologiaval mukodo elelmiszeripari ceg, a TLV meg egy novekvo trend-ben sikeresen helytallo bank. Nem ismerem a reszleteket a Kandia eseterol de szerintem a TLV eseteben 30%-os premium a minimum.

35%-os profitnovekedes mellett meg ha figyelembe vesszuk, hogy Rekkers utolso vasarlasa 0.9450 RON-on volt, ketlem hogy ha kivasarlasra kerul a bank a mostani 0.9150 RON-os arra csak 10%-os premiumra lehet majd szamitani.
Sot a 30%-ekot ami 1.19 RON-nak felel meg is keveselem.

Az elmult evben tobb mint 100 bankfiokot nyitottak ami efektiv csak koltseg volt, ezek a fiokok nem jarultak meg hozza a bank profitjahoz. Jo lenne tudni, hogy egy regi fiok mennyire profitabilis ahoz hogy pontosabb erteket kapjunk...
Törölt felhasználó 2007. 08. 26. 10:30
Előzmény: #530  Törölt felhasználó
#531
Igen, több mint valószínű, hogy valamikor meg fogja venni egy nagyobb külföldi bank a Transylvania Bankot, amely így akar piacra jutni.

Nehéz reális árat mondani-- szerintem nem lesz nagy ugrás. A TLV egy picit már drága, habár romániai viszonylatban, a növekedési kilátásokat figyelembe véve nem- és a féléves adatai jók.

A közelmúltban a Kandiában (EXC) szerzett 90% fölötti részesedést a Cadbury- Schwepes, június 08-án, a bejelentés napján 10%-ot ment az ár, aztán még egy hét alatt több mint 30%-ot, de rövidesen visszacsúszott.

Mindenesetre több elemző vételre ajánlja, szerintem napi követéssel, és jól időzített kiszállással érdekes lehet rövid távon.
Törölt felhasználó 2007. 08. 24. 13:56
#530

Egyre tobb hir jelenik meg a roman ujsagokban arrol, hogy a kozeljovoben eladasra kerul a Banca Transilvania:

link

Mit szoltok, ha eladasra kerul, milyen aron fog ez tortenni?

Törölt felhasználó 2007. 08. 23. 13:16
#529
Nem teljesen illik ide, de reggel jót röhögtem, olvastam a vg.hu nyitóoldalán, megosztom:

'Brutális OTP emelkedés -
Kitört a bank részvényeinek árfolyama a reggeli nyitás után: a papírral a tegnapi záró árnál 3,7 százalékkal magasabban, 9030 forinton kereskedtek.'

Már régóta érzem, Magyarországon a gazdasági újságírás egy jelentős része sajnos a bulvársajtót tekinti példaképnek a stílusában és igényességében.

Ja, miután több mint 20%-ot esett az elmúlt hónapban. az OTP.. Lentebb bemásoltam a közel záró indexértékeket-- BET-FI-t érdemes nézni főként, és hasonlítani az OTP-vel (ami Magyarországon az OTP, az a SIF-ek Romániában, jelentős külföldi alaptulajdonlás, nagy világpiaci kitettség- kockázat).

BET 10.032,70 3,10 301,91
BET-C 6.898,74 2,66 178,96
BET-FI 83.176,32 5,54 4.366,11

Ha jól érzékelem most a BUX kb. 10% mínuszban van júl 23-hoz ( a román portfóliom pedig -3%.)

Szerintem ha a MOL is kiesik a mezőnyből, a BUX követni fogja... ne legyen igazam...
Törölt felhasználó 2007. 08. 23. 12:21
Előzmény: #527  Törölt felhasználó
#528
BRK- igen, igen

A gyógyszergyárakat kevésbé értem, miért fogják segíteni a 'likviditást' (ez az indoklás a változtatásra).

Törölt felhasználó 2007. 08. 23. 11:49
Előzmény: #526  Törölt felhasználó
#527
csak meg annyit, hogy jobbak jottek helyettuk! nem gondolod?
Törölt felhasználó 2007. 08. 23. 11:46
Előzmény: #525  Törölt felhasználó
#526
ahhoz hogy egy ceg az indexben legyen, az atlag forgalma benne kell legyen az elso tizben, es 3 evre visszamenoleg profitot kell jelentsen.
Törölt felhasználó 2007. 08. 23. 11:06
#525
Tudja valaki OLT, AZO miért került ki a BET-ből?

No. Symbol Weighting (%) at 22.08.2007
1 ATB 4.34%
2 BRD 19.90%
3 BIO 5.13%
4 BRK 3.33%
5 IMP 7.77%
6 RRC 10.00%
7 SNP 19.93%
8 TBM 1.88%
9 TEL 7.77%
10 TLV 19.95%


Törölt felhasználó 2007. 08. 23. 09:46
#524
Láttátok a mai nyitó indexeket?
BET 9.866,22 1,39 135,43
BET-C 6.812,02 1,37 92,24
BET-FI 81.319,78 3,18 2.509,57

(ez 9:44)

A SIF-ek a külpiaci hírekre most is erősebben reagálnak, különösen rövid távon SIF3 (ez esett a legtöbbet júl 23 óta a SIF-ek közül).
Törölt felhasználó 2007. 08. 23. 09:35
Előzmény: #521  Törölt felhasználó
#523
Én eddig két jogászt kérdeztem meg a nevezett törvényről...

Egyik az APEH-nél dolgozik, a másik egy jónevű ügyvédi irodánál.. Mindkettő szerint választható az adózás, de nem egyértelmű a törvény, több okból sem, de főként mert kiemelten NEM kezeli a tőzsdei árfolyamnyereséget (1993-ban szövegezték a törvényt, még nem volt Romániában tőzsde), csak osztalék-, kamat-, jutalékjövedelmet. ld. 10- 12 cikk.

Beollózok>> legérdekesebb talán a 11. Cikk-- figyeljetek az ADÓZTATHATÓ szóra-- nem rendelkezik a tv. hogyan, mit KELL. Kérdés, persze, van-e magasabb rendű jogszabály, de én erről nem tudok.

1. Cikk
...
3. Az Egyezmény különösen a jelenleg érvényben lévő következő adókra terjed ki:
a) Románia esetében
- a magánszemélyek jövedelemadója,
- a testületek és jogi személyek nyereségadója,
...
4. Az Egyezmény kiterjed minden olyan azonos vagy lényegét tekintve hasonló adóra is, amelyet az Egyezmény aláírása után a hatályban lévő adók mellett vagy azok helyett vezetnek be.

10. Cikk
Osztalék
1. Az osztalék, amelyet az egyik Szerződő Államban belföldi illetőségű társaság a másik Szerződő Államban belföldi illetőségű személynek fizet, ebben a másik Szerződő Államban adóztatható.
2. Ugyanakkor ez az osztalék abban a Szerződő Államban és annak a Szerződő Államnak a jogszabályai szerint is adóztatható, amelyben az osztalékot fizető társaság belföldi illetőségű, ha azonban a kedvezményezett az osztalék haszonhúzója, az így felszámított adó nem haladhatja meg
a) az osztalék bruttó összegének 5%-át, ha a kedvezményezett olyan társaság, amely az osztalékot fizető társaság tőkéjének legalább 40%-át közvetlenül birtokolja;
b) az osztalék bruttó összegének 15%-át minden más esetben.
E bekezdés rendelkezései nem érintik a társaság adóztatását arra a nyereségre vonatkozóan, amelyből az osztalékot fizetik.
3. E cikk alkalmazásában az „osztalék” kifejezés részvényekből, „élvezeti” részvényekből vagy „élvezeti” jogokból, bányarészvényekből, alapítói részvényekből vagy más nyereségrészesedést biztosító jogokból - kivéve a hitelezői követeléseket - származó jövedelmet, valamint egyéb társasági jogokból származó olyan jövedelmet jelent, amely a részvényekből származó jövedelemmel azonos adójogi elbírálás alá esik annak az Államnak a jogszabályai szerint, amelyben az osztalékot kifizető társaság belföldi illetőségű.
4. Az 1. és 2. bekezdés rendelkezései nem alkalmazandók, ha az osztalék haszonhúzója, aki mint az egyik Szerződő Államban belföldi illetőségű személy, a másik Szerződő Államban, amelyben az osztalékot fizető társaság belföldi illetőségű, telephellyel vagy állandó bázissal rendelkezik, és az érdekeltség, amelynek alapján az osztalékot fizetik, ténylegesen ehhez a telephelyhez vagy állandó bázishoz kapcsolódik. Ebben az esetben az esettől függően a 7. Cikk vagy a 14. Cikk rendelkezéseit kell alkalmazni.

11. Cikk
Kamat

1. Az egyik Szerződő Államban keletkező és a másik Szerződő Államban belföldi illetőségű személynek kifizetett kamat ebben a másik Államban adóztatható.
2. Ugyanakkor az ilyen kamat abban a Szerződő Államban és annak az Államnak a jogszabályai szerint is adóztatható, amelyben keletkezik, de ha a kedvezményezett a kamat haszonhúzója, az így felszámított adó nem haladhatja meg a kamat bruttó összegének 15%-át.
Törölt felhasználó 2007. 08. 23. 09:23
Előzmény: #517  Törölt felhasználó
#522
Kedves Tulipán,

Nehogy dehogy írjad le!
Vettem :)

Törölt felhasználó 2007. 08. 22. 22:01
Előzmény: #520  Törölt felhasználó
#521
Én az apeh-től kérdeztem meg korábban,hogy adózok a román tőzsdén.
Azt válaszolték,hogy mivel úniós tőzsdének számít a magyar jogszabályok érvényesek 20%.
Ha únión kívüli lenne 25 vagy több lenne.
De az Edoka által említett jogszabályt nem olvastam...
Majd megnézem ha lesz időm.
Ez természetesen magyar állampolgárokra vonatkozik
Törölt felhasználó 2007. 08. 22. 19:01
Előzmény: #518  Törölt felhasználó
#520
ugy tudom romániába nincs kamatado..!! és a tözsdei részvények után sincs árfolyam nyereség ado.. ez nem igaz??
Törölt felhasználó 2007. 08. 22. 16:55
Előzmény: #518  Törölt felhasználó
#519
Alapvetően én úgy tudom,hogy a magyar adózási szabályok érvényesek tehát 20%.
Kivétel ha életvitelszerűen ott élsz.
Edoka korábban ezt írta a román adózással kapcsolatban:
Árfolyamnyereség adó 16%

1% ha egy éven túl tartod, és rezidens vagy, pontosabban van román adószámod (pl. mert min 183 napot ott tartózkodsz és onnan származik a jövedelmed).

(Elméletileg van egy egyezmény, ami szerint magyar állampolgár választhat a román és magyar adózás között 1996. évi XCIX. törvény, de adójogász legyen a talpán aki teljes bizonyossággal ki meri jelenti, ez így van)

Törölt felhasználó 2007. 08. 22. 14:04
Előzmény: #516  Törölt felhasználó
#518
Nem tudom Nalad mi a "valami szakerto" en egy kicsit ertek hozza, de azt tanacsolom , remelem nem haragszol meg erte, hogy mielott athozod a lovedat romaniaba, sokat olvass a tozsderol, nehogy valaki kihasznaljon es becsapjon.
Ja es meg annyit, a hatarszelen sem mindenki tud magyarul es Varadon nagyon sok bank van, meg OTP is.
Szioka!

u.i. adot mindenhol kell fizetni, meg itt a vadkeleten is.
Törölt felhasználó 2007. 08. 22. 13:59
Előzmény: #515  Törölt felhasználó
#517
A mi elemzoink 2.66-2.72 koze vartak a BRK reszvenyeket. Ez a mostani ar csak a nagyon optimista alminkban volt benne. Ha ugy szamolsz, hogy a tegnapi 4.22+0.2*0.75=4.37 arat veszed alapul , egy matematikai 2.68 -as arat kapsz, mivel 4.37 az 163% nak felel meg. Edoka, ha csak ez hianyzik a boldogsagodhoz, szivesen leirom meg szazszor.
Törölt felhasználó 2007. 08. 22. 12:14
Előzmény: #515  Törölt felhasználó
#516
Sziasztok!
érdeklödnék valami szakértötöl hogy.
Neten keresztül tudok román tözsdén részvényt venni? és ha igen milyen oldalt tudtok mondani? hjogy kell szerzödést kötnöm? milyen jutalékkal teszik ezt?
Romániába nincs árfolyam nyereség ado.. Ha román bankszámlán van a lovém és ugy tözsdézék akkor meguszom az árfolyam nyereség adot?
Például arra gondoltam egyeszer leugrok nagyváradra ott van mondjuk otp bank is.. vagy más bank.. és nyitok egy számlát kiviszem a lovém stb... ( ott gondolom még mindenki a határ szélen tud magyarul.. és segitenek..) esetleg magyar szerdzödést iratnak alá velem?
na ennyi lenne a kérdésem. bocs ha már megválaszolásra kerültek ezek.. de nagyon sokat irtatok ennyi irámányt nem tudok átnyálazni :))
köszike elörre is ! sziasztok!
Törölt felhasználó 2007. 08. 22. 10:35
Előzmény: #513  Törölt felhasználó
#515
Szervusz Tulipán,

Kb. 2,86 azt hiszem a mat. ár, kb. ennyin forog most, tegnap 4,22, 33% esés volt bekalkulálva. kb. 2.86-ra-- miért vagyok most boldog? Lehet lemaradtam valamiről... Hadd legyek boldog!

;)
Törölt felhasználó 2007. 08. 22. 10:34
Előzmény: #513  Törölt felhasználó
#514
Szervusz Tulipán,

Kb. 2,86 azt hiszem a mat. ár, kb. ennyin forog most, tegnap 4,22, 33% esés volt bekalkulálva. kb. 2.86-ra-- miért vagyok most boldog? Lehet lemaradtam valamiről...

;)
Törölt felhasználó 2007. 08. 22. 09:54
#513
A BRK 32%-ot esett csupan! Boldog aki tegnap vett!
Törölt felhasználó 2007. 08. 22. 09:33
#512
Változik 27-től az index összetétele, a súlyok a mai záróadatok alapján- BRK már nem csak kat. I, hanem BET komponens is-- ha jól emlékszem eddig nem volt benn (...)-

1 TLV BANCA TRANSILVANIA S.A.
2 BRD BRD - GROUPE SOCIETE GENERALE S.A.
3 SNP PETROM S.A.
4 RRC ROMPETROL RAFINARE S.A.
5 TEL C.N.T.E.E. TRANSELECTRICA
6 BRK S.S.I.F. BROKER S.A.
7 IMP IMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR S.A.
8 BIO BIOFARM S.A.
9 ATB ANTIBIOTICE S.A.
10 TBM TURBOMECANICA S.A.
Törölt felhasználó 2007. 08. 21. 13:23
Előzmény: #510  Törölt felhasználó
#511
igazad van, elhibaztam egy honapot, de bocs nagyon sok volt ma
Törölt felhasználó 2007. 08. 21. 12:02
Előzmény: #509  Törölt felhasználó
#510
Az én tapasztalatom szerint a részvénykibocsátások többségénél a matematikai árfolyamnál magasabb új ár alakult ki Romániában. Hívhatjuk ezt piaci tőkéletlenségnek (szerintem nincs tökéletes piac...), de akkor is így van.

Idők-- szept 27-ig jegyzés, majd 30 nap, az október vége, nem november vége... az egy hónap nem mindegy. Ha valaki rövid távra vett részvényt, ld. fenti okfejtés, az nyilván minél hamarabb ki akar szállni..

Legyen jó napunk,
e

Törölt felhasználó 2007. 08. 21. 11:49
Előzmény: #508  Törölt felhasználó
#509
27-en kezdodik a jegyzesi idoszak, ami szeptember 27-ig tart. Aztan meg 30 nap a kozponti nyilvantartoba bejegyzes, abban az esetben a senki nem pereli be a ceget ( Lasd SIF3) , valoszinuleg november vegen, decemberben hozzaferhetoek a reszvenyek. Azert nem reagalja le a piac az utolso napot, mert aki reszt akar venni a tokeemelesen, az mar vasarolt, nem hagyja utolso pillanatra, viszont meg vannak akik eladjak azzal a tevhittel hogy holnap olcson visszavehetik. Meg az is megtortenhet, hogy a nap vegen olcson juthatsz jogokhoz. Volt ra pelda ( TLV)
Törölt felhasználó 2007. 08. 21. 10:50
#508
Ma van az utolsó jegyzési nap, és az árfolyam nem reagálja le.. hihetetlen...

Tulipán,
Tudod az új részvények mikor lesznek elszámolva?
Törölt felhasználó 2007. 08. 21. 09:47
Előzmény: #506  Törölt felhasználó
#507
Igen, velem most egy részvényjegyzésnél fordult elő, hogy amikor be akartam fizetni a pénzt, a bankalkalmazott mindenféle papírokat követelt rajtam, miért akarok én pénzt utalni--- mintha lenne bármi köze hozzá. Ugyanezt egy másik Raiffeisen fiókban egy pillanat alatt elintéztem. Szerintem nagy szórás van az igényességben, érdemes odafigyelni, de meg lehet találni azokat az embereket, cégeket, stb. ahol működnek a dolgok.
Törölt felhasználó 2007. 08. 21. 04:58
Előzmény: #505  Törölt felhasználó
#506

Meg valami. Ne ijesszen el ha tapasztalatlansagba es elutasitasba utkozol. En is megjartam nehany bankot mikor a szamlat nyitottam de sehol nem talalkoztam olyan penztarossal aki tudta, hogy mi az az internetten is elerheto brokerszamla...
Törölt felhasználó 2007. 08. 21. 04:47
Előzmény: #504  Törölt felhasználó
#505
Vasarhelyi vagyok de mar tobb mint 10 eve nem lakom ott.

Szerintem mindenhol akad valaki aki beszel magyarul. Egyebkent en a romexterra bank-nal nyitottam szamlat. Ha kulfoldrol szeretned majd kezelni a szamlad a romexterrat mindenkepp nezd meg...
Törölt felhasználó 2007. 08. 20. 12:18
#504
Itt nyaralok Marosvasarhelyen es szeretnem, hairnatok egy olyan brokeriroda cimet,ahol beszelnek magyarul.AZT hiszem Levif te itt laksz. ELORE IS KOSZONOM
Törölt felhasználó 2007. 08. 20. 10:09
#503
A sif-ek elég jól húznak ma is... a visszapattanás náluk elég jól követhető..

A PTR-et a brókerem vételre ajánlja-- véleményetek?
Hihetetlen szép eredmények, 9,4 PER. Tavaly ilyenkor 0,2 RON volt, a júliusi tőkeemelés előtt 1,9...
Törölt felhasználó 2007. 08. 20. 09:59
Előzmény: #495  Törölt felhasználó
#502
Az lehet, hogy átlagár laposabb, mint tavaly-- nyilván a cég teljesítménye is a piaci árához képest.

Szerintem teljesen bizonytalan, fogják-e ténylegesen privatizálni, és mikor... Ugyanakkor nagyon drága a részvény a fundamentumok alapján.. ha egy komoly kutatóbázisa lenne, érdekes termékei, akkor lenne indokolt a 30 körüli PER.

Hasonló-- a Bermas (BRM)- ha egyszer valaki megveszi a céget, az árfolyam 2-3* is lehet. Ha...
Törölt felhasználó 2007. 08. 20. 08:11
#501
A Biofarm SA ( BIO) tulajdonjogot kapott az Allamtol egy altala elfoglalt telekre. Ennek ellenertekleben, a ceg koteles egy uj reszvenykibocsatast vegrehajtani, igy az Allam ujra reszvenyesse valik ( KB 0.738%) . Parhuzamosan , a kibocsatas, hogy ne csokkenjen a tulajdonhanyaduk, a tobbi reszvenyesre is vonatkozik. Ez egy neverteken jegyezheto 72.79% os tokeemelest jelent. A kozgyulest ami hivatott elfogadni a javaslatot, szeptember 19-re hivtak ossze, javasolt fordulonap oktober 5.
Törölt felhasználó 2007. 08. 17. 23:03
Előzmény: #496  Törölt felhasználó
#500
Tulipan,

kosz elore es itt az emailcim: levi (at) levif.net .
Az (at)-et csereld ki a @. Igy remelhetoleg nem crawlol le minden SPAM-er...

Ha valami olyat kuldesz ami nyilvanos es esetleg masokat is erdeklhet de a Portfolio.hu forum hely, beallitas miatt nem engedi hogy felkuld, hasznald a Transylvania.info ( www.transylvania.info/forum ) forumot...
Törölt felhasználó 2007. 08. 17. 19:17
Előzmény: #498  Törölt felhasználó
#499
a Brk-val:)
Törölt felhasználó 2007. 08. 17. 19:16
Előzmény: #497  Törölt felhasználó
#498
plusz 50 %-ban vagyok kb idén
Törölt felhasználó 2007. 08. 17. 13:30
Előzmény: #495  Törölt felhasználó
#497
meg annyi! az AVAS tender alapjan adja el a reszvenyeit es biztos hogy nem a minimumon fogja adni. Mindezek ellenere a kisbefektetok nem sok tejszint nyalhatnak mellette
Törölt felhasználó 2007. 08. 17. 13:28
Előzmény: #495  Törölt felhasználó
#496
levif, adj egy e-mail cimet es, kuldok valamit, majd dontsd el meik gyogyszer ipari ceget vasaroldd
Törölt felhasználó 2007. 08. 17. 12:41
Előzmény: #492  Törölt felhasználó
#495
Az ATB 1.70 RON-on az elmult evi atlagar allatt van.

Privatizalaskor az AVAS reszvenycsomag eladasa gondolom minimum atlagaron fog tortenni. Miert nem vasarolnad ezt hosszu tavra?
Törölt felhasználó 2007. 08. 17. 10:02
Előzmény: #493  Törölt felhasználó
#494
Nálam az esés júl 23 óta 9,1% (nyitó)-
Elég sok Rasdaq részvényem van, de szerencsére nem csökkentek sokat...

Ti hogy álltok?

Törölt felhasználó 2007. 08. 17. 09:35
Előzmény: #492  Törölt felhasználó
#493
Megnéztem júl 23 óta mennyi esés volt BVB és SIF-ek:

BVB 87%
sif1 82%
sif2 83%
sif3 73%
...

Febr. 22 és márc 07 között:
SIF1 -19%
SIF5 -13%
SIF2 -16%
SIF3 -8%

A BVB esése 9% volt, ha jól emlékszem.

A RON is leértékelődött az EUR-hoz képest, júl 23 óta több mint 4%-ot...

Törölt felhasználó 2007. 08. 17. 08:51
Előzmény: #491  Törölt felhasználó
#492
Szervusz,

Én rövid szabadságon vagyok-- ma is csak szorgalomból néztem be....

Szerintem is jó vételi lehetőség... én azt gondolom, nem lesz hosszú és komoly az esés, de ez minden hasometria nélküli.

Én azt gondolom, SIF-ekben komoly főnixmadár-effektus lehet, mivel ezek a BVB indexhez képest többet estek.

Amit írtál: a listából egyedül TLV-t vennék hosszú távra, esetleg SIF2, a többi szerintem már túlértékelt, ehhez hasonló profilú cégek vannak a Rasdaq-on, olcsóbban. Ja, és mindhalálig BRK.
Törölt felhasználó 2007. 08. 16. 13:41
Előzmény: #490  Törölt felhasználó
#491
Latom csend van a forumon. Mindenki a sebeit nyalogatja? :-)

Itt az alkalom ujabb poziciokat letesiteni vagy hozzaadni a regiekhez. Mindig szoktam kb. 15% keszpenzt tartani de ha a piac most lehetoseget ad olcso(bb) vasarlasra megszegem a sajat szabalyomat.

Mi van a "watchlist"-eteken es milyen aron?

Itt van nehany az enyemrol:

ATB - 1.70 RON
BIO - 0.60 RON
IMP - 0.90 RON
SIF1 - 3.40 RON
TLV - 0.80 RON

.
Törölt felhasználó 2007. 08. 16. 09:36
Előzmény: #489  Törölt felhasználó
#490
Ez már a második nap az elmúlt egy hónapban, hogy nincs öt részvény, ami emelkedne...

Úgy látszik Rasdaq-ot is elérte a világpiaci trend..
Pedig, nem tudom figyelitek-e, nagyon jók az eredmények egy csomó cégnél...
Törölt felhasználó 2007. 08. 15. 16:10
Előzmény: #488  Törölt felhasználó
#489
hát ma kevés dolog van pluszban:(
Törölt felhasználó 2007. 08. 15. 09:16
#488
Hogy álltok?

Az én portfólióm nyitás után 0,13%-on minuszban van-- szerencsére nincs SIF-em... a Rasdaq-on meg nem látszik a hanyatlás jele..
Törölt felhasználó 2007. 08. 15. 08:32
Előzmény: #482  Törölt felhasználó
#487
Edoka, a reszveny jegyzesi idoszak augusztus 27 es szeptember 27 kozott van. Ez azt jelenti, hogy a jegyzesi szelveny ( BULETIN DE SUBSCRIERE) szeptember 27 deli 12-kor a Kolozsvari szekhelyen kell legyen es az emelest fedezo osszeg a ceg tokeszamlajan.
Törölt felhasználó 2007. 08. 15. 08:26
Előzmény: #483  Törölt felhasználó
#486
100 reszveny utan kapsz 43 at a ceg alapjaibol es 20 at jegyezhetsz 0.75 RON aron.
Amennyiben a profit novekedes tartja az elso felevi erteket, jovo ev elso honapjaiban szamithatsz egy 5-5.5 lejes arat, es ehhez meg szamoldd hozza a tokeemelesbol szarmazo jovedelmeket. Az egyetlen kellemetlenseget okozo teny az hogy sajnos a frissen kibocsatott reszvenyek hozzaferhetosege eleg sok ideig tart. Ha most beszalsz egy matematikai 2.8 lejes atlagarad van, amiert a teljes befektetesed, ha 4.2 korul vasarolsz 2.66 lej. A kulombseg abbol adodig hogy a bonusz reszvenyeket 0.5 lejen, neverteken irjuk a portfoliodba. Vagyis egy optimista ( es miert ne!) szamitas alapjan a jelenleg befektetett 435 lejedbol ( 100*4.2+20*0.75) par honap alatt lessz 896 lejed (163*5.5), abban az esetben ha minden ugy folytatodik mint ebben az evben.
Törölt felhasználó 2007. 08. 14. 23:19
Előzmény: #484  Törölt felhasználó
#485
A műtrágyáról még annyit,hogy komoly versenytársa a komposzt ami jóval olcsóbb és környezetbarát.
Lakhelyemen van többek között műtrágyagyár is és el kell mondjam nem megy nekik.Érdekes hogy román a tulaj...és az is hogy miért nem romániában vásárolt üzemet,ott olcsóbban kijött volna belőlle,vagy mégsem?...
A bioetanollal kapcsolatban jelentős kockázat az egyre szélsőségesebb időjárás,a korábban említettteken kívül.
De van hova fejlődni az azo-nak ahogy írjátok...
Törölt felhasználó 2007. 08. 14. 22:44
Előzmény: #480  Törölt felhasználó
#484
Megkezdte a termekeinek az exportjat. Az elmult felevben 15%-ot nott az export es 8%-ot a helyi piacon az eladas. Reszletesen angolul: link
Törölt felhasználó 2007. 08. 14. 22:39
Előzmény: #482  Törölt felhasználó
#483
Jol ertelmezem, hogy pl. 100 BRK ( link ) reszveny utan 20 uj reszveny igenyelheto 1 RON aron?

Kiszamolta-e valaki, hogy a tokeemelessel es az uj reszvenyek jegyzesevel kb. mekkora haszonra lehet szamitani ha most szal be valaki a jatekba?
Törölt felhasználó 2007. 08. 14. 09:47
Előzmény: #479  Törölt felhasználó
#482
Ha jól értem van kb. egy hónap még jegyzési igénylőlap leadásig, pénzutalásig- szept. 27-én kell náluk lenni, ha jól emlékszem..?
Törölt felhasználó 2007. 08. 14. 08:11
Előzmény: #473  Törölt felhasználó
#481
En is szeretem a Toth Vincet, de most szabadsagon van es jobb lenne ha nem zavarnatok. A broker is ember!

Topik gazda

tulipan
3 3 2

aktív fórumozók


friss hírek További hírek