Topiknyitó: Portfolio 2014. 03. 29. 16:35

Radikálisan kerülni kell a forintot  

Ugrás a cikkhez
Erőteljesen gyengült a forint az elmúlt négy évben, ami ráadásul magyar specifikus jelenségnek tudható be. A piac nem fog meglepődni, ha a Fidesz újra nyer és azt árazza, hogy folytatódik az eddig látott gazdaságpolitika, aminek keretében újabb...

a teljes cikk: http://www.portfolio.hu/cikkek.tdp?k=3&i=197032
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2014. 03. 31. 23:00
Előzmény: #149  szivacs
#151
Szalmabáb-érvelés nem ér. Én nem állítottam ilyeneket. Én semmit nem állítottam a mai magyar állapotokról (olyanok, amilyenek).

Nem kell - sőt nem szabad - "a mindenkori választói akarat érvényesülését" elvárni, mert az bizony ingadozik, néha túl határozatlan vagy éppen túlzásokba esik (lásd durva bűncselekmények után büntetésszigorító közhangulat).

Hogy milyen jogi megoldások kellenének? Nem az számít. Demokraták és polgárok kellenének. Akik nem hallgatnak, akik szembemennek a félelmükkel.
tokos. 2014. 03. 31. 20:52
Előzmény: #147  Törölt felhasználó
#150
Én sem értem, hogy miért nehéz kimondani egyeseknek, hogy a politikusok hazudnak - oldaltól függetlenül, de ettől eltekintve teljesen mellékvágány volt a topic szempontjából.
Ugyanakkor továbbra is kérdés, hogy Ft short, vagy long a továbbiakban.
Az elmúlt időszakot végiggondolva számomra egyre inkább úgy tűnik, hogy folyamatos verbális intervenció folyt a Ft ellen, legalábbis addig, amíg Simor volt a Jegybank elnöke, mióta viszont nekiálltak vágni az alapkamatot, ezek a verbális intervenciók elmaradoztak, valszeg tudták, hogy jóból is megárthat a sok. (Vagy csak fel sem tűnik már?)

Egy eset volt, amikor valszeg berezeltek, akkor, mikor bevetették az IMF bombát, akkor valszeg túl gyorsan túl sokat romlott a Ft.

Na mindegy, én nem vagyok meggyőződve, hogy a Ft árfolyam a hülyeségük miatt ilyen, gyanús, hogy ők ezt az árfolyamot gondolják jónak, és hol ilyen, hol olyan eszközökkel próbálják elérni.

Én mondjuk egy 10-15%-kal erősebb FT-nak jobban örülnék.
szivacs
szivacs 2014. 03. 31. 20:49
Előzmény: #145  Törölt felhasználó
#149
Ezt úgy értsük, hogy véleményed szerint jelenleg minden rendben van és a létező demokráciánk a lehető legjobban működött és hatékonyan érvényesítette a választói akaratot és érdekeket?

"kötött mandátum, visszahívhatóság, mentelmi jog"
Amenniyben ezeket nem tartod megfelelő eszközöknek, milyen más -"a demokráciával összeférő"- jogi megoldásokat javasolnál helyettük, amelyek biztosítani lennének képesek egyrészt a mindenkori választói akarat érvényesülését másrészt a hatalom tulajdonosa - a nép - érdekeinek mindenek feletti érvényre jutását minden más partikuláris érdekkel szemben?
Törölt felhasználó 2014. 03. 31. 20:31
Előzmény: #144  Phylaxa
#148
Ugyan nem tőlem kérdezted, de nem egészen érthető a kérdésed: kifejtenéd bővebben?
Törölt felhasználó 2014. 03. 31. 20:14
Előzmény: #142  tokos.
#147
Látod, ilyen egyszerű rá a válasz. (Megjegyzem, a devizatartalék most valamivel kisebb, mint volt 2010-ben). Pont ezt írtam ezzel kapcsolatban, hogy egy normál szavazó, aki valamennyire elfogult, mint pl. te simán válaszol erre. Ő gyerekesen és görcsösen kerülte a választ, mint pampa. Ennek pedig oka van, nyilván az, hogy ők nem mezei szavazók. Ennyi.
bigyula 2014. 03. 31. 19:58
Előzmény: #145  Törölt felhasználó
#146
"Ha a képviselő mindig köteles előre meghatározott direktívák szerint szavazni, akkor nincs értelme gondolkodó embert használni, odaültethetnénk egy szavazórobotot is."

Te nézted, hogy mi történt az "emútnégyévben"? Volt kb. 260 szavazórobotunk...
Törölt felhasználó 2014. 03. 31. 19:42
Előzmény: #125  szivacs
#145
> melyikük
> - vezetné be a kötött mandátumot és a visszahívhatóságot,
> - mondana le a mentelmi jogról

A kötött mandátum és a visszahívhatóság nem fér össze a demokráciával. Ha a képviselő mindig köteles előre meghatározott direktívák szerint szavazni, akkor nincs értelme gondolkodó embert használni, odaültethetnénk egy szavazórobotot is. Azért választunk képviselőt, hogy nehéz helyzetekben az adott tényezők összessége alapján hozzon önálló döntést, akkor is, ha az népszerűtlen. Van ennek bőséges irodalma. Katasztrofális következménye lehet, ha nem mernek belevágni egy "műtétbe", mert félnek az aláírásgyűjtéstől. A mentelmi jog pedig szintén nem véletlenül alakult ki: arra való, hogy a hatalom ne tudja közvádas eljárással elllehetetleníteni a neki kényelmetlen képviselők munkáját.
Phylaxa 2014. 03. 31. 19:31
Előzmény: #141  bigyula
#144
Az államcsőd az csak a devizatartalékot érinti, vagy van más összetevője is? :)
szivacs
szivacs 2014. 03. 31. 19:17
Előzmény: #142  tokos.
#143
Annyit még azért tegyünk hozzá, hogy a külső helyzet sem volt azonos, mivel akkor éppen az egész újnó erősen fel volt indulva a görög örömökön, és be voltak gerjedve, hogy dől-é az ojró vagy sem, amin viszont azóta már túltették magukat.
tokos. 2014. 03. 31. 18:54
Előzmény: #141  bigyula
#142
Egyrészt, a helyzet nem ugyanaz, mert a külső államadósság azóta csökkent, másrészt pedig valószínűleg hazudtak.
bigyula 2014. 03. 31. 18:50
Előzmény: #140  tokos.
#141
"Azt hiszem, ennél sokkal összetettebb vita volt, még pénznyelő is beleszólt a szokásos kampányszövegével, hogy hazudott-e a Fidesz, vagy nem..."

Ez arra vonatkozott, hogy most 35 milliárd euró devizatartalékkal nem vagyunk "államcsődhelyzetben". Erre írta Pénznyelő, hogy 2010-ben is pont ennyi volt a devizatartalék, és akkor bizonyos személyek szerint "államcsődhelyzetben" voltunk. Tehát, vagy akkor sem voltunk, vagy most is abban vagyunk...
tokos. 2014. 03. 31. 18:33
Előzmény: #139  bigyula
#140
Azt hiszem, ennél sokkal összetettebb vita volt, még pénznyelő is beleszólt a szokásos kampányszövegével, hogy hazudott-e a Fidesz, vagy nem, pedig alapvetően a kérdés az volt, hogy lehet-e a 7mrd-s külkermérleg ellenében hosszabb távon valamit kezdeni. Nyilván a devizahitelek, és a külső államadósság leépítése ezt egyelőre ellensúlyozzák, de kérdés, hogy meddig, illetve mi lesz utána, negatív alapkamat? Vagy az MNB évi sok mrd EUR-t kezd el vásárolgatni?

Számomra sokkal érdekesebb kérdés volt, mint hogy hazudott-e a Fidesz, vagy sem, amivel a fórum "agya" előállt.

Nyilván így a választások előestéjén a kampánybajnokoknak ezt kell nyomniuk, pedig ő is tudja, én is tudom, a politikus folyamatosan hazudik. Egyik is, másik is. Ez nem oldalfüggő.
bigyula 2014. 03. 31. 17:54
Előzmény: #137  tokos.
#139
"A hazai hatás egyébként nem biztos, hogy kizárólag a kormány ténykedésének hatása, de kétségtelen, mindent megtettek, hogy gyengítsék a Ft-ot."

A vita Elemes topiclakóval arról szólt, hogy szerinte kizárólag külső hatások miatt gyengült a forint a 2010-es választások után (görög leminősítés), míg mi Pénznyelővel próbáltuk a szelektív emlékezetét visszaterelni a valóság medrébe, hogy kicsi kúrmányunk, és pártunk prominens képviselői sem voltak restek a forint gyengítésében (ahogy Te is írod).
Törölt felhasználó 2014. 03. 31. 17:37
Előzmény: #137  tokos.
#138
2 téma volt:
- választások körüli.
- egész ciklus alatti.

tokos. 2014. 03. 31. 17:08
Előzmény: #135  Törölt felhasználó
#137
Azt hittem, a választások körüli-utáni pár hónap a téma, mert ugye emiatt nem adtad meg a júliusi árfolyamváltozást.

A hazai hatás egyébként nem biztos, hogy kizárólag a kormány ténykedésének hatása, de kétségtelen, mindent megtettek, hogy gyengítsék a Ft-ot.
tokos. 2014. 03. 31. 17:04
Előzmény: #132  Törölt felhasználó
#136
Melyikre? Írtam valahol, hogy nem gyengült a Ft? Minek kellett volna reagálnom?
Törölt felhasználó 2014. 03. 31. 17:04
Előzmény: #134  tokos.
#135
Megismétlem: az elmúlt 3 évben a zlotyhoz képest 10%-ot, a koronéhoz képest 5%-ot, a lejhez képest 7%-ot, a kunához kpest 12%-ot gyengült a Ft. Tehát a környékbeli devizákhoz képest 8-9%-ot átlagosan.

Ez színtiszta hazai hatás, hiszen a régiós devizákhoz viszonyítottunk.

Ez egy elfogulatlan tény, magyarázhatod ahogy akarod.
tokos. 2014. 03. 31. 16:58
Előzmény: #131  Törölt felhasználó
#134
Ami történetesen egybeesik a görögök kálváriájával...

Te, mint elfogulatlan, csak az egyikkel foglalkozol.
tokos. 2014. 03. 31. 16:56
Előzmény: #126  Törölt felhasználó
#133
Hát igen, viszont ha a júnus végi lokális maximum helyett veszel kisebb adatot, akkor a júniusi kisebb lesz. A májusi meg változatlan. Ráadásul így lehett igazolni, hogy a nagy romlás a Fidesz-kormány megalakulása után jött. Milyen szarul nézett volna ki, ha kiderül, hogy még Bajnaiék kormányoztak, mikor a nagyobbat bukta a Ft.

Hozzáteszem, eddig is azt írtam, hogy trendszerűen romlott Ft ebben az időszakban, csak ez kevésbé volt köszönhető a Fidesznek, mint a görögöknek.

Te nagyon okos. Ember, ha neked csak 10-ed annyi eszed lenne, mint amennyit magadról tartasz, már lenne vagy ötven Nobel-díjad.
Törölt felhasználó 2014. 03. 31. 16:53
Előzmény: #130  tokos.
#132
Az viszont micsoda véletlen, hogy a tényárfolyamokra és chartokra viszont nem reagáltál...
Törölt felhasználó 2014. 03. 31. 16:52
Előzmény: #130  tokos.
#131
"A júliusit, meg az augusztusit pl. Nem tette be. Miért, akkor nem a Fidesz kormányzott?"

Mert a topicban a választás előtti, körüli, utáni, az elhíresült csődriogatások körüli árfolyam volt a vita.

Beírhattam volna még a '93 decemberi dollár, meg az idén januári indiai rupia árfolyammozgását is, de nem arról volt szó.
tokos. 2014. 03. 31. 16:49
Előzmény: #123  bigyula
#130
Hogy mi az elfogultság? Annyi, hogy ezzel tudta a saját "elfogulatlan" dumáját igazolni. A júliusit, meg az augusztusit pl. Nem tette be. Miért, akkor nem a Fidesz kormányzott?
szivacs
szivacs 2014. 03. 31. 16:47
Előzmény: #127  bigyula
#129
Ez sajnálatos.
Ezesetben viszont bővíteni kell a merítést a jelenleg parlamenten kívűli jelöltekkel is.
Néhányuknál több ilyen elem is szerepel a céljaik között.
Törölt felhasználó 2014. 03. 31. 16:32
Előzmény: #122  Törölt felhasználó
#128
Elírtham, helyesen: Zlotyhoz képest -10%, lejhez képest -7%, koronához képest -5%, kunához képest -12%. Átlagosan ez 8.5% gyengülés a környék devizáihoz képest.
bigyula 2014. 03. 31. 16:30
Előzmény: #125  szivacs
#127
Nem, nem beszélgettem el. Olvastam a szórólapjaikat, illetve a pártok programjait (már amelyiknek van egyáltalán...), de nyomokban sem fedeztem fel egyikben sem az általam fontosnak vélt dolgokat a választási rendszer átalakításával, vagy a képviseleti demokrácia megváltoztatásával kapcsolatban (a Jobbikét nem olvastam, ők eleve ki vannak nálam zárva). Nem hiszem, hogy bármelyik jelenlegi parlamenti párt képviselőjelöltje osztaná a nézeteimet a pártlisták eltörléséről, vagy a képviselők direkt és/vagy indirekt elszámoltatásáról a választók részéről (mondjuk 2 évenként megerősítő szavazás).
Törölt felhasználó 2014. 03. 31. 16:26
Előzmény: #123  bigyula
#126
"Mi abban az elfogultság, hogy az időszak elején volt a minimuma az árfolyamnak?"

Ráadásul amilyen buta, arra rá se jön, hogy ha a júniusi hó eleji adat szerinte extrém, akkor ha azt más adattal cserélem ki, akkor a júniusi esés ugyan kisebb lesz, de a májusi viszont nagyobb, hiszen 3 egymás utáni havi adatot írtam be...
szivacs
szivacs 2014. 03. 31. 16:24
Előzmény: #36  bigyula
#125
Eszerint nem beszélgettél el a képviseletedre ajánlkozó jelöltekkel, hogy melyikük
- törölné el a pártlistákat,
- vezetné be a kötött mandátumot és a visszahívhatóságot,
- mondana le a mentelmi jogról,
és más számodra fontos ügyeket támogatna?
Pedig ezzel sokat kiszűrhetnél a jelöltek közül és a maradékból választhatnál.
Törölt felhasználó 2014. 03. 31. 16:23
Előzmény: #122  Törölt felhasználó
#124
Szóval kampányolni lehet, de könyörgöm, egy gazdasági fórumon legalább az alapvető tényeket ismerjük és ne mondjuk az ellenkezőjét.
bigyula 2014. 03. 31. 16:22
Előzmény: #116  tokos.
#123
"Hát igen, nem is véletlen, hogy ezt írtad be, ugyanis jún. elején gyakorlatilag lokális minimuma volt az EUR-nak, a végén meg lokális maximuma. Sikerült ezt is a sokásos módon teljesen elfogulatlanul megadnod."

EMBER! Hogyan kell megadni egy június havi adatot? 1-től 30-ig, vagy 10-től 15-ig? Mi abban az elfogultság, hogy az időszak elején volt a minimuma az árfolyamnak?
Törölt felhasználó 2014. 03. 31. 16:22
Előzmény: #120  tokos.
#122
Akkor neked is:

Íme az EURHUF elmúlt 3 éves összehasonlítása az EURPLN-el, EURRON-al, EURCZK-val, EURHRK-val:

Zlotyhoz képest -10%, lejhez képest -7%, koronához képest -3%, kunához képest -12%. Átlagosan ez 8% gyengülés a környék devizáihoz képest.

Ez színtiszta hazai hatás, a globál és a régió ki van szűrve!
Törölt felhasználó 2014. 03. 31. 16:20
Előzmény: #113  elemes
#121
Íme az EURHUF elmúlt 3 éves összehasonlítása az EURPLN-el, EURRON-al, EURCZK-val, EURHRK-val:
link
link
link
link
Zlotyhoz képest -10%, lejhez képest -7%, koronához képest -3%, kunához képest -12%. Átlagosan ez 8% gyengülés a környék devizáihoz képest.

Ez színtiszta hazai hatás, a globál és a régió ki van szűrve!
tokos. 2014. 03. 31. 16:20
Előzmény: #117  Törölt felhasználó
#120
Nem különösebben akarok ezen vitatkozni elemessel, ugyanis ez megint egy alapvetően mellékes dolog volt, de szokás szerint ilyenen rugóztok.

Az eddigi beírássainak a lényege az lett volna, sokkal inkább külső hatások befolyásolták a Ft mozgásá abban az időszakban, mint a Kósa-féle nyilatkozatok. Ha a EUR/HUF árfolyamot összevetem a görög CDS felárral, akkor azt látom, hogy mindkettő trendszerűen emelkedett az adott időszakban, ez a trendszerű elmozdulás lényegesen jelentősebbnek tűnik, mint mondjuk a Kósa nyilatkozat, ami után pár nappal gyakorlatilag vissza is korrigált a Ft.
Törölt felhasználó 2014. 03. 31. 16:14
Előzmény: #113  elemes
#119
"én mégis inkább arra hajlanék, hogy direktebb tényezők állnak a rövid távú árfolyammozgások mögött."

Csak nem azok a gonosz magyarellenes spekulánsok?

Te mindent beveszel, amit vezéreid mondanak neked?

Gondolom, szerinted is az MNYP-k eltőzsdézték az emberek pénzét...
bigyula 2014. 03. 31. 16:11
Előzmény: #113  elemes
#118
"természetesen lehet, hogy ez hatott a forint - euró árfolyamra, de ha tekintetbe vesszük, hogy egy GÖRÖG leminősítés órák alatt dobott 4%-ot a forinton, én mégis inkább arra hajlanék, hogy direktebb tényezők állnak a rövid távú árfolyammozgások mögött"

Soha nem állítottam, hogy a külső tényezők (világválság, görög, majd ciprusi állapotok, leminősítések) nincsenek kapcsolatban a mi helyzetünkkel, a forint árfolyamával, mivel elég kicsit vagyunk, és ebből kifolyólag igencsak függünk másoktól. Azt viszont állítottam, hogy a saját hülyeségünket ne kenjük már másokra! Ne csináljunk úgy, hogy mi vagyunk a szentek, és mindíg minket bántanak, mi semmiről sem tehetünk! Mert, gyakorlatilag erről szól az "emútnégyév"...
Törölt felhasználó 2014. 03. 31. 16:10
Előzmény: #116  tokos.
#117
"Egyébként, ha valaki ránéz az EUR/HUF chartra szerintem trendszerű Ft gyengülést fog látni ápr végétől kb. jún végéig"

Akkor ezt majd elemessel vitasd meg, mert szerinte a Ft "csúnyán beesett" áprilisban. Ehhez képest másjuban és júniusban 2-szer, ill. 3-szor nagyobbat esett. Az egész ciklus alatt is szerinte csak fel le mozgott a Ft árfolyama, de azt kikérte magának, hogy nem írta, hogy nem gyengült.
tokos. 2014. 03. 31. 16:07
Előzmény: #115  Törölt felhasználó
#116
Hát igen, nem is véletlen, hogy ezt írtad be, ugyanis jún. elején gyakorlatilag lokális minimuma volt az EUR-nak, a végén meg lokális maximuma. Sikerült ezt is a sokásos módon teljesen elfogulatlanul megadnod.

Egyébként, ha valaki ránéz az EUR/HUF chartra szerintem trendszerű Ft gyengülést fog látni ápr végétől kb. jún végéig, utána meg oldalazást. Én legalábbis azt látok.
Törölt felhasználó 2014. 03. 31. 16:01
Előzmény: #112  tokos.
#115
Neked is:
Áprilisban 1.1%-ot gyengült a Ft az euró ellenében.
Májusban 2.2%-ot.
Júniusban 3.6%-ot.

Ezek havi adatok (hó eleji és hó végi árfolyamok)
bigyula 2014. 03. 31. 16:00
Előzmény: #112  tokos.
#114
"Kiegészítés, máj. 7-én meg már 280 felett volt.

Ha esetleg belekukkantanál a májusi chartba, azért volt mozgás rendesen már a kormány megalakulása előtt is."

Mivel egy konkrét állítás volt a forint áprilisi ugrásszerű gyengülése, így a májusi chart ebből a szempontból lényegtelen. Ha visszaolvasol, akkor be lett írva, hogy a választások és az év közepe között a forint/euró árfolyam felkúszott 265 Ft-ról 290 Ft-ra. Innen persze lehet állítani, hogy év végéig a 290 Ft-os szintről szinte végig erősödött, és igaz is. De, miért is innen nézzük?
elemes
elemes 2014. 03. 31. 15:57
Előzmény: #107  bigyula
#113
"Júliustól kezdődőtt az IMF kipaterolása, és a szabadságharc az EU-val"

természetesen lehet, hogy ez hatott a forint - euró árfolyamra, de ha tekintetbe vesszük, hogy egy GÖRÖG leminősítés órák alatt dobott 4%-ot a forinton, én mégis inkább arra hajlanék, hogy direktebb tényezők állnak a rövid távú árfolyammozgások mögött.

az egyszeri alapkezelő, aki ott ül a terminál előtt, és a "SELL SELL SELL" gombot nyomogatja, eléggé leszarja az EU szabadságharcot, tekintve, hogy neki gyakran a "FORINT" feliratú cella sincs az excel táblájában, csak "EMERGING MARKETS"
tokos. 2014. 03. 31. 15:55
Előzmény: #85  bigyula
#112
Kiegészítés, máj. 7-én meg már 280 felett volt.

Ha esetleg belekukkantanál a májusi chartba, azért volt mozgás rendesen már a kormány megalakulása előtt is.

Hasonlóan, a Kósa bejelentés előtt 275 körül volt az EUR, a bejelentés hatására 288-ig ment, de pár nappal később visszajött 277-ig.

Azért lehet, hogy nem teljesen alaptalan, hogy a széllel (kereslettel) szemben 3.14sálni csak rövid ideig lehet.
bigyula 2014. 03. 31. 15:54
Előzmény: #106  elemes
#111
"De akkor mit keresel abban a témában, amely Jaksity nyilatkozatáról szól?"

Nem, már régen nem arról szól. A "Magyarország visszaszerezte a Seuso-kincseket 15 millió euróért" topicban most az oktatás szükségességéről/fontosságáról, és arról szól a vita, hogy meddig legyen tankötelezettség...
Törölt felhasználó 2014. 03. 31. 15:53
Előzmény: #106  elemes
#110
Ez már a vicc kategória:

"Mutass rá: hol állítottan, hogy a forint nem gyengült a fidesz-kormány mostani ciklusa alatt."

Te be vagy szívva vagy már azt se tudod, mit kamuzol össze-vissza? Íme az eggyel korábbi hozzászólásod:

"penznyelo írta, hogy a forint trendszerűen gyengült 2010 óta, amire válaszként írtam, hogy ez nem igaz, a forint le-fel mozogott 2010 óta.
elemes"
elemes
elemes 2014. 03. 31. 15:52
Előzmény: #102  Törölt felhasználó
#109
"Nem ezt írtam."

igazad van: ezt kukutyinbenko irta, és neki válaszoltam (kétszer is).

Törölt felhasználó 2014. 03. 31. 15:52
Előzmény: #106  elemes
#108
"De akkor mit keresel abban a témában, amely Jaksity nyilatkozatáról szól?"

Megengeded nekem ugye, hogy akkor és ahhoz a témához szóljak hozzá, amihez akarok?
bigyula 2014. 03. 31. 15:51
Előzmény: #100  elemes
#107
"kicsit összevetettem a görög és ír CDS felár 2010-es mozgásait a magyarral. úgy tűnik, hogy ettől (mármint a görög és ír felárral) független volt a július közepi forintgyengülés..."

Végre kezd közeledni az álláspontunk. Eddig nem ezt írtad. :)

"a 2010 júliusi és az október-novemberi mozgásnak nem bogarásztam utána, de ha te ennyire érdeklődsz a historikus volatilitás iránt, kíváncsi vagyok az általad feltárt összefüggésekre."

Köszi, ne fáradj, vannak emlékeim, és vissza is kereshető a netem. Júliustól kezdődőtt az IMF kipaterolása, és a szabadságharc az EU-val (ez ugye tart a mai napig, csak most kicsit csendesebb a hangnem a választások közelsége miatt)...
elemes
elemes 2014. 03. 31. 15:50
Előzmény: #98  Törölt felhasználó
#106
"Én Jaksity-t szövegt se pro se kontra nem véleményeztem."

De akkor mit keresel abban a témában, amely Jaksity nyilatkozatáról szól?

"A tény viszont tény: a Ft árfolyama a ciklus alatt jelentősen gyengült. Ez tény."

Így van.

"Te pedig ennek vitatásával próbálkozol"

Kedves penznyelo, lenne egy tiszteletteljes kérésem. Mutass rá: hol állítottan, hogy a forint nem gyengült a fidesz-kormány mostani ciklusa alatt. Amennyiben rámutatsz, akkor elhúzok innen a tetves picsába. Ha nem tudsz rámutatni, akkor téged kérlek ugyanerre.
Törölt felhasználó 2014. 03. 31. 15:48
Előzmény: #101  elemes
#105
"a forint le-fel mozogott 2010 óta."

2010. április elején 263 Ft volt az euró, most 308. Ez összességében szerinted Ft:
A.) gyengülés
B.) stagnálás
C.) erősödés?

Egyetlen betűt várok válaszként.
Törölt felhasználó 2014. 03. 31. 15:47
Előzmény: #102  Törölt felhasználó
#104
A trendszerű azt jelenti, mintha végig gyengült volna. Természetesen voltak ellenirányú szakaszok is. A ciklus egésze alatt viszont jelentős a gyengülés összességében. Ez viszont tény, ne akard vitatni.
bigyula 2014. 03. 31. 15:47
Előzmény: #101  elemes
#103
"nem emlékszem, hogy ezt mondtam volna."

Folyamatosan a görög válságról írtál, és teljes csend volt a választások után történtekről. Illetve, úgy tettél, mintha ezek nem is történtek volna meg, majd próbáltad elbagatelizálni ezeket...

"ez egy szövegkörnyezetből kiragadott állítás. penznyelo írta, hogy a forint trendszerűen gyengült 2010 óta, amire válaszként írtam, hogy ez nem igaz, a forint le-fel mozogott 2010 óta."

Korábban is írtam, hogy nem mindegy, hogy mi a bázis: a 2010 áprilisi 265 Ft-os árfolyam, vagy a július elejei 290 Ft-os árfolyam. Az egyik szerint folyamatosan gyengébb a forint (ezt mondja Pénznyelő és én), a mási szerint meg néha visszaerősödik a bázisig esetleg kicsit alá (ezt állítod Te+).
Törölt felhasználó 2014. 03. 31. 15:46
Előzmény: #101  elemes
#102
"penznyelo írta, hogy a forint trendszerűen gyengült 2010 óta"

Nem ezt írtam. Azt írtam, "szignifikánsan gyengült".
elemes
elemes 2014. 03. 31. 15:42
Előzmény: #99  bigyula
#101
"Aztán elkezdted írogatni, hogy a forint gyengülés kizárólag a külső hatásoknak volt köszönhető 2010-ben"

nem emlékszem, hogy ezt mondtam volna.

"majd azt kezdted el nyomni, hogy 2010 közepétől erősödött a forint"

ez egy szövegkörnyezetből kiragadott állítás. penznyelo írta, hogy a forint trendszerűen gyengült 2010 óta, amire válaszként írtam, hogy ez nem igaz, a forint le-fel mozogott 2010 óta.
elemes
elemes 2014. 03. 31. 15:40
Előzmény: #94  bigyula
#100
kicsit összevetettem a görög és ír CDS felár 2010-es mozgásait a magyarral. úgy tűnik, hogy ettől (mármint a görög és ír felárral) független volt a július közepi forintgyengülés, és az október elejétől december elejéig tartó gyengülés illetve le-fel mozgás.

a többi 2010-es forintpiaci mozgás szerintem elég szorosan korrelált azzal, hogy a görögök vagy az írek háza tájáról éppen milyen hírek jöttek, vagyishogy a németeknek milyen mélyen kell majd a zsebükbe nyúlniuk.

a 2010 júliusi és az október-novemberi mozgásnak nem bogarásztam utána, de ha te ennyire érdeklődsz a historikus volatilitás iránt, kíváncsi vagyok az általad feltárt összefüggésekre.
bigyula 2014. 03. 31. 15:31
Előzmény: #96  elemes
#99
"próbálom összekapcsolni, javíts ki, ha félreértettem."

Igen, félreértettél valamit. Én a #22-es hozzászólásban kapcsolódtam be, és nem a topicindító cikkre reagáltam. Aztán elkezdted írogatni, hogy a forint gyengülés kizárólag a külső hatásoknak volt köszönhető 2010-ben, majd azt kezdted el nyomni, hogy 2010 közepétől erősödött a forint (miközben az előző két hónapban jelentősen gyengült).
Törölt felhasználó 2014. 03. 31. 15:26
Előzmény: #96  elemes
#98
"többek (penznyelo, bigyula, kukutyinbenko) úgy vélik, hogy Jaksity véleménye megalapozott, mert a fidesz kormányzásának következtében a forint árfolyama összességében gyengült"

Én Jaksity-t szövegt se pro se kontra nem véleményeztem. A tény viszont tény: a Ft árfolyama a ciklus alatt jelentősen gyengült. Ez tény. Te pedig ennek vitatásával próbálkozol, mondanom sem kell, gyatra sikerességgel.
Törölt felhasználó 2014. 03. 31. 15:24
Előzmény: #94  bigyula
#97
Görcsösen kampányol szegény, csak azok a szemét tények az ellenkezőjét igazolják. (még jó, hogy ő nincs olyan poziban, mint a vezérei, aki erre válaszul a tényeket másítják meg vagy lehetetlenítik el az azokhoz való hozzáférést).
elemes
elemes 2014. 03. 31. 15:23
Előzmény: #88  Törölt felhasználó
#96
próbálom összekapcsolni, javíts ki, ha félreértettem.

elemes azt állítja, hogy Jaksity nyilatkozata nem megalapozott, mert az évek óta tartó erőteljes külker- és folyómérleg többlet miatt a forint erősödésére lehet számítani.

többek (penznyelo, bigyula, kukutyinbenko) úgy vélik, hogy Jaksity véleménye megalapozott, mert a fidesz kormányzásának következtében a forint árfolyama összességében gyengült (tehát aki a múltban a forintra fogadott, az veszített).

elemes továbbra is azt gondolja, hogy a forint-euró piacon alapvetően a kereslet-kínálat határozza meg az árfolyamot, és a jelentős forintkereslet árfolyamerősítő hatását legfeljebb rövid távon lehet közvetett eszközökkel ellensúlyozni.
Törölt felhasználó 2014. 03. 31. 15:23
Előzmény: #88  Törölt felhasználó
#95
Áprilisban (1-e és 30-a között) 1.1%-ot gyengült a Ft.
Májusban 2.2%-ot.
Júniusban 3.6%-ot.

Ez megintcsak tény, ne akarj vitatkozni vele, mert magadat égeted le mégjobban.

Ha szerinted az 1% "csúnya beesés", akkor a másik kettőt (havi változás!) hogyan minősíted?
bigyula 2014. 03. 31. 15:19
Előzmény: #91  elemes
#94
2010.04.27 265 Ft
2010.04.28 272.xx Ft (kicsit felette)
2010.04.29 268.5 Ft (kicsit alatta)
2010.04.30 266.5 Ft (kicsit alatta

Tehát, tekintkethük úgy, hogy nem történt szinte semmi egy pillanatnyi pánikon kívül?
Törölt felhasználó 2014. 03. 31. 15:18
Előzmény: #91  elemes
#93
Április 30-án már újra 265 volt az euró! Ezzel szemben június 10-én 289-en zárt és volt 290 is napközben.

Mondom, vagy nem tudsz chartot leolvasni, vagy hazudozol itt.
bigyula 2014. 03. 31. 15:16
Előzmény: #90  elemes
#92
Ez igaz, de 2 nap alatt vissza is ment...
elemes
elemes 2014. 03. 31. 15:16
Előzmény: #85  bigyula
#91
sőt: majdnem 4%-ot, pár óra alatt, csak azért, mert valaki észrevette, hogy a görög államadóssággal baj van.
elemes
elemes 2014. 03. 31. 15:14
Előzmény: #88  Törölt felhasználó
#90
április 27, a görög leminősítés bejelentése után azonnal esett majdnem 3%-ot, egyébként az összes feltörekvő devizával együtt.
Törölt felhasználó 2014. 03. 31. 15:11
Előzmény: #80  elemes
#89
"Csúnya beesés" májusban, meg júniusban volt, amikor vezéredék lenyomták az első piacbarát nyilatkozataikat, megalakultak, és további mégjobbakat nyilatkozgattak. Először csontvázakkal kezdődött, meg 7%-osra duzzasztandó azévi hiányokkal, utána jött a csőd szöveg. Így kezdtek. Lehet, hoyg neked - mint a Fidesz híveknek általában - igen gyatra a memóriád, de a grafikonok nem felejtenek, az internet sem.
Törölt felhasználó 2014. 03. 31. 15:08
Előzmény: #80  elemes
#88
"igen, 2010 áprilisban csúnyán beesett a forint"

Lent azt írtad, hogy tudsz grafikont olvasni. A fentiek alapján nem tudsz, vagy hazudsz. A fenti ugyanis tényszerűen nem igaz.

Íme az áprilisi EURHUF adatok:
Date Open High Low Close
30 Apr 2010 265.920 268.370 265.570 268.370
29 Apr 2010 268.500 269.550 265.740 265.800
28 Apr 2010 269.530 272.220 267.780 269.510
27 Apr 2010 262.780 269.400 262.760 268.810
26 Apr 2010 262.420 263.710 261.940 262.870
23 Apr 2010 264.740 265.640 263.290 263.340
22 Apr 2010 263.930 265.780 263.240 264.860
21 Apr 2010 264.150 264.480 263.100 263.580
20 Apr 2010 264.880 265.230 263.980 264.060
19 Apr 2010 263.950 265.520 263.540 265.210
16 Apr 2010 263.190 264.630 262.580 264.120
15 Apr 2010 262.020 263.840 261.590 262.810
14 Apr 2010 263.050 263.280 261.950 262.030
13 Apr 2010 264.670 265.220 263.070 263.090
12 Apr 2010 266.610 266.860 264.680 264.860
9 Apr 2010 267.480 268.090 265.970 266.510
8 Apr 2010 266.280 268.800 266.250 267.340
7 Apr 2010 264.620 266.560 264.530 265.990
6 Apr 2010 264.210 265.740 264.200 265.170
5 Apr 2010 264.610 264.840 263.940 264.060
2 Apr 2010 264.630 265.280 264.550 264.760
1 Apr 2010 265.230 265.390 264.250 264.650

Hol van itt csúnya beesés áprilisban?
bigyula 2014. 03. 31. 15:04
Előzmény: #83  tokos.
#87
"Ovadd már vissza a 72. Hsz-edet, ha már te magad sem emlékszel, hogy mit írtál."

Természetesen emlékszem. A problémám az, hogy a kolléga úgy csinál, mintha nem lenne a választástól júliusig tartó időszak, amikor is az forint 265 Ft-ról 290 Ft-ra gyengült az euróhoz képest, illetve ezt kizárólag a "külső" körülményeknek tudja be.
Törölt felhasználó 2014. 03. 31. 15:02
Előzmény: #82  elemes
#86
Ez szintén nem igaz:

"Kósának akkor lehet szava az árfolyamra, ha azok az emberek, akiknek egy ujjmozdulatára (gombnyomására) jelentős összegek mozdulnak meg a EUR/HUF viszonylatban, nincsen tényszerű információjuk a magyar gazdaságról, fizetési mérlegről, kereskedelmi mérlegről, költségvetésről, államháztartásról, államadósságról, csak a fideszes politikusok (vidéki polgármesterek) nyilatkozatait olvassák."

Közhely, de minden piac a JÖVŐT árazza. Kósa és Szíjjártó 2010. június elején mint a következő 4 év (nem mellékesen teljhatalmú) kormányának meghatározó emberei nyilatkozták, amit nyilatkoztak. Mivel a jövőről senkinek sincsenek információi, a jövőt alakítók kinyilatkoztatásai meghatározó jelentőséggel bírnak, különösen egy új kormányzati ciklus kezdetén.

bigyula 2014. 03. 31. 15:00
Előzmény: #80  elemes
#85
"igen, 2010 áprilisban csúnyán beesett a forint,"

Kigyűjtöttem csak itt, csak neked az MNB középárfolyamokat 2010 április végéről:

2010.04.23 265 Ft
2010.04.24 szombat
2010.04.25 vasárnap
2010.04.26 263 Ft
2010.04.27 265 Ft
2010.04.28 272.xx Ft (kicsit felette)
2010.04.29 268.5 Ft (kicsit alatta)
2010.04.30 266.5 Ft (kicsit alatta
2010.05.01 szombat
2010.05.02 vasárnap
2010.05.03 268 Ft (kicsit alatta)

No comment... :)
Törölt felhasználó 2014. 03. 31. 14:59
Előzmény: #82  elemes
#84
"így van, de azért vegyük észre: Kósa vagy a fidesz vagy akárki közvetlenül nem tudja befolyásolni a forint-euró árfolyamot"

Na ne mondd. Akkor hogyan lehetséges, hogy mégis megtörtént? Jelentősen begyengült a Ft az elhíresült Kósa-Szíjjártó csődszövegek hatására. Ez megtörtént tény, tehát ne akard vitatni, mert magadat járatod le vele.
tokos. 2014. 03. 31. 14:58
Előzmény: #78  bigyula
#83
Ovadd már vissza a 72. Hsz-edet, ha már te magad sem emlékszel, hogy mit írtál.
elemes
elemes 2014. 03. 31. 14:56
Előzmény: #78  bigyula
#82
"Statisztikusnak tanultam, és tudom, hogy kurvára nem mindegy, hogy az ember mihez képest kezdi el vizsgálni a dolgokat"

így van, de azért vegyük észre: Kósa vagy a fidesz vagy akárki közvetlenül nem tudja befolyásolni a forint-euró árfolyamot. ez egy liberalizált piac, ahol az árakat a pillanatnyi keresleti-kínálati viszonyok határozzák meg.

Kósának akkor lehet szava az árfolyamra, ha azok az emberek, akiknek egy ujjmozdulatára (gombnyomására) jelentős összegek mozdulnak meg a EUR/HUF viszonylatban, nincsen tényszerű információjuk a magyar gazdaságról, fizetési mérlegről, kereskedelmi mérlegről, költségvetésről, államháztartásról, államadósságról, csak a fideszes politikusok (vidéki polgármesterek) nyilatkozatait olvassák.

ha ezek a befektetők buktak azon, hogy Kósa (ki tudja miért) csődről beszélt 2010.06.03-án, akkor nagyon sajnálom őket, de én is biztosan sokat veszítenék, ha ma holnap elkezdenék mondjuk lovizni.

viszont még mindig nem értem, hogy ez mennyiben támasztja alá Jaksity kijelentését.
bigyula 2014. 03. 31. 14:49
Előzmény: #76  tokos.
#81
"Egyébként szerintem az új kormány, mármit Orbáné, ekkor még meg sem alakult, Bajnaiék átmenetileg vitték a kormányzzást."

Már ajánlottam: google.hu

2010.05.29: "Orbán Viktor az új miniszterelnök, megalakult az új kormány"

link

Tehát, már a Kósa/Szíjjártó államcsőddel való riogatása (2010.06.03) is az új kormány regnálása alatt volt...

elemes
elemes 2014. 03. 31. 14:46
Előzmény: #72  bigyula
#80
igen, 2010 áprilisban csúnyán beesett a forint, véletlenül épp akkor, amikor az első görög leminősítést bejelentették, és nagyot ugrott a görög CDS felár.

link
elemes
elemes 2014. 03. 31. 14:44
Előzmény: #74  bigyula
#79
"Nem tettem semmilyen kijelentést"

való igaz, te nem tettél ilyen kijelentést. kukutyinbenko tette ezt a kijelentést, majd megismételte.
bigyula 2014. 03. 31. 14:42
Előzmény: #76  tokos.
#78
"A Kósa féle szóbeli intervenció kétségtelenül hatott, de ez később volt, és nem előzmények nélkül."

Belinkeltem: 2010.06.03-án jelent meg az első cikk a Kósa féle kijelentésről, és az euró 273.5 Ft-ról azonnal felment 281 Ft-ra. Ekkoriban kezdtek el keménykedni az IMF-el is. Te meg 2010.07.01-től vizsgálod, amikor már 285 Ft volt az euró, és 07.20-án volt 290 Ft is...

Statisztikusnak tanultam, és tudom, hogy kurvára nem mindegy, hogy az ember mihez képest kezdi el vizsgálni a dolgokat (mi a bázis)! A 265 Ft-os euró árfolyamhoz képest (2010 április) év végéig gyengült a forint. A 290 feletti (2010 júliusi) árfolyamhoz képest meg kétségtelenül erősödött év végéig...
Törölt felhasználó 2014. 03. 31. 14:41
Előzmény: #64  elemes
#77
A #58-ra még mindig nem válaszoltál.
tokos. 2014. 03. 31. 14:31
Előzmény: #72  bigyula
#76
Na igen, de ez éppen nem a Fidesz kormány miatt volt. Ekkor kezdtek sűrűsődni a görög események, a CDS-ükön ez látszik is.

Egyébként szerintem az új kormány, mármit Orbáné, ekkor még meg sem alakult, Bajnaiék átmenetileg vitték a kormányzzást.

A Kósa féle szóbeli intervenció kétségtelenül hatott, de ez később volt, és nem előzmények nélkül.
Törölt felhasználó 2014. 03. 31. 14:03
Előzmény: #66  tokos.
#75
Az is benne van nyilván. Meg minden más is, ami már sokszor elhangzott itt.
bigyula 2014. 03. 31. 14:02
Előzmény: #71  elemes
#74
"nem biztos, hogy értjük egymást :-) "

Szerintem sem.

"természetesen meg tudom nézni bármikortól bármeddig, amit a portfolió adatbánya csak mutat, de minek...? "

Amiért Te is nézed. :)

"tettél egy kijelentést a folyamatos és trendszerű gyengülésről, miközben a valóság nem ez"

Nem tettem semmilyen kijelentést. Vitatkozom veled, mert szerinted 2010 közepétől erősödőtt a forint. Ez igaz, de a kormánmyváltás előtt 265 Ft volt az eur/huf árfolyam, és Te nem vizsgálod a választásoktól az év közepéig tartó időszakot, amikor is nem keveset gyengült a forint. Tehát, eleve egy gyengébb árfolyamról vizsgálod az erősödést, és azt nem, hogy mi vezetett a gyengébb árfolyamhoz. Mert, a kormányváltás előtti 265 Ft-hoz képest nem áll meg az "erősödött a forint" kijelentésed.

elemes
elemes 2014. 03. 31. 13:58
Előzmény: #69  bigyula
#73
a 2010-es választások dátumát nem tartom lényeges tényezőnek, mert kb 2009 eleje óta nyilvánvaló volt, hogy a fidesz nagyon nyerni fog 2010-ben.
bigyula 2014. 03. 31. 13:57
Előzmény: #69  bigyula
#72
Közben megtaláltam. Érdemes megnézni a 2010.04.01-től 2010.04.30-ig tartó eur/huf árfolyam grafikonját... Nem egy csökkenő trend...
elemes
elemes 2014. 03. 31. 13:56
Előzmény: #69  bigyula
#71
nem biztos, hogy értjük egymást :-)

természetesen meg tudom nézni bármikortól bármeddig, amit a portfolió adatbánya csak mutat, de minek...? tettél egy kijelentést a folyamatos és trendszerű gyengülésről, miközben a valóság nem ez: különböző gyengülő és erősödő időszakok is voltak közben.

Jaksity kijelentése, hogy a forintot "radikálisan kerülni kell", szerintem tévedésen alapul, mert a magyar gazdaság jelenlegi és valamelyest előre látható teljesítménye alapján (külker mérleg többlet, folyó fizetési mérleg többlet) nem lehet sokáig tartani a gyenge forintot. Ha az MNB devizatartalékba pakolja, akkor a beváltáskor "legyártott" forint előbb-utóbb inflációs nyomást generál.
elemes
elemes 2014. 03. 31. 13:51
Előzmény: #61  kukutyinbenko
#70
az is érdekes, hogy 2008-ig a forint árfolyamát mi tartotta erősen, a csúnya folyómérleg-hiány ellenére?

számomra úgy tűnik, hogy az egyik támasz a nagy tempójú lakossági devizahitel-felvétel volt....
bigyula 2014. 03. 31. 13:49
Előzmény: #67  elemes
#69
"a portfolio adatletöltés nekem nem ezt mutatja. 2010 közepétől 2011 őszéig folyamatos és trendszerű ERŐSÖDÉS volt"

Megnéznéd egy kicsit korábbról is? Bevallom nem tudom, hogy hol lehet megnézni itt a Portfólión. Mondjuk 2010 május 1-től (április 25-én voltak a választások) 2010 június 30-ig (június elején volt a Kósa beszólás az "államcsődről"). De, az igazi az lenne, ha április 1-től (a választások előttől) néznéd június 30-ig (a Kósa beszéd lecsengéséig).
elemes
elemes 2014. 03. 31. 13:43
Előzmény: #66  tokos.
#68
"Az a furcsa az egészben, hogy a külker többlet nem most indult, mégsem erősödik a Ft. Lehet, hogy a devizahitelek törlesztéséből adódó CHF/EUR kereslet miatt?"

részben igen, mert a 6-7 mrd EUR külker többletből a folyó fizetési mérlegben már csak 2-3 mrd EUR marad, a különbség az állami és a magánszektor devizaadósságának törlesztése.

de az a 2-3 mrd EUR is erősödési nyomás LENNE. milyen tényezők tudják ellensúlyozni?
- a beérkező deviza egy részét olyan szereplők hozzák, akik közvetlenül az MNB-nél is tudnak pénzt váltani, ez pedig a devizatartalékba kerülhet.
- csökken az államadósság külső finanszírozása és növekszik a belső finanszírozása.

talán. szerintem.
elemes
elemes 2014. 03. 31. 13:37
Előzmény: #61  kukutyinbenko
#67
"Csakhogy ez a permanens többlet a 2010-es választás előtt is fennállt."

annyira azért nem állt fenn: 2008 nyaráig nagyon durva külker és folyómérleghiánya volt az országnak, a Lehmann csődöt követő globális-likviditáshiány vezetett oda, hogy egyrészt hirtelen nagyon nehéz lett az állam lejáró devizaadósságának finanszírozása (akkor októberben vettük fel az IMF-hitelt), jól bezuhant a forint, ez megdrágította az import fogyasztást, kiszáradtak a deviza-alapú fogyasztási hitelek forrásai is. szóval az import úgy bezuhant, ahogy kell, a és forint gyengülése miatt az exportra termelés sokkal kedvezőbb lett.

ez volt az első lökés a külker mérleg javulásában. aztán a németek lassan kimásztak a csődhullám romjai alól és felélénkült a magyar cégek exportja, na azóta ilyen pozitív a külker szaldó.

"Akkor miért gyengül a Forint azóta folyamatosan és trendszerűen?"

jajnemár :-)

"a portfolio adatletöltés nekem nem ezt mutatja. 2010 közepétől 2011 őszéig folyamatos és trendszerű ERŐSÖDÉS volt, a 2011-es görög mizéria nyomán csúnya 320-as rekordot döntött az EURHUF, onnantól másfél év alatt trendszerűen visszaerősödött 285-re, aztán fel 300-ra és ott is maradt idén januárig."
tokos. 2014. 03. 31. 13:34
Előzmény: #62  elemes
#66
Az a furcsa az egészben, hogy a külker többlet nem most indult, mégsem erősödik a Ft.

Lehet, hogy a devizahitelek törlesztéséből adódó CHF/EUR kereslet miatt?
bigyula 2014. 03. 31. 13:32
Előzmény: #64  elemes
#65
Figyu: ha azt mondod, hogy nincs erről ismereted, vagy egyszerűen nem emlékszel, akkor használd a google.hu-t:

"Nagyott esett a forint Kósa szavai után"

link

Sok találatot ad a "2010 kósa államcsőd" keresőszavakra (együtt beírva).
elemes
elemes 2014. 03. 31. 13:28
Előzmény: #59  bigyula
#64
"Kósa államcsőd-közeli helyzetet vizionál és kríziskezelésről beszél"

azok az alapkezelők, akik a feltörekvő országok devizáiban helyeztek el pénzeket, természetesen Kósa-idézeteket is olvashatnak, ám azt hiszem, konkrétan 2010 áprilisban nem erről volt szó (április 27-én minősítették le először a görög adósságot, és ez jól megrángatta az összes feltörekvő ország CDS felárát).

Törölt felhasználó 2014. 03. 31. 13:22
Előzmény: #61  kukutyinbenko
#63
Ne tegyél fel neki keresztkérdeket, meg kellemetleneket, mert arra úgyse válaszol. Kampányolni jár ide.
elemes
elemes 2014. 03. 31. 13:21
Előzmény: #52  bigyula
#62
A forint árfolyamát hosszabb távon a gazdaság határozza meg. Kereslet-kínálat. Az évi 6-7 milliárd euró külker többletet (és az évi 2-3 milliárd eurós folyó fizetési mérleg többletet) rövid távon le lehet kötni, de hosszabb távon a forint erősödéséhez fog vezetni.

A gazdaságpolitikának erre olyan hatása lehet, hogy (például) megfingatja az exportot adó húsz legnagyobb céget, de szerintem erre eléggé vigyáznak ("stratégiai megállapodásokat" kötnek, bár nem tudom mit tartalmaznak ezek)
kukutyinbenko 2014. 03. 31. 13:20
Előzmény: #40  elemes
#61
" az évi 6-7 milliárd EUR többletet mutató külker mérleg az árfolyamra sokkal komolyabb és tartósabb hatással vannak, mint a politikai akciók. szerintem."

Csakhogy ez a permanens többlet a 2010-es választás előtt is fennállt. Akkor miért gyengül a Forint azóta folyamatosan és trendszerűen?
Törölt felhasználó 2014. 03. 31. 13:18
Előzmény: #56  elemes
#60
Látom a sértegetés megy neked, csak válaszolni nem tudsz, ha az a vezéreid számára kellemetlen.
bigyula 2014. 03. 31. 13:17
Előzmény: #55  Törölt felhasználó
#59
Ez június 3-án jelent meg:

"Kósa államcsőd-közeli helyzetet vizionál és kríziskezelésről beszél"

link

Törölt felhasználó 2014. 03. 31. 13:16
Előzmény: #56  elemes
#58
"szóval szerintem nem volt 2010-ben csődben az ország"

Tehát, aki ezt állította akkor vagy most 2010-re, az hazudik szerinted is?
elemes
elemes 2014. 03. 31. 13:14
Előzmény: #53  Törölt felhasználó
#57
"Ilyenkor a választ azért erőltetem, hogy egy külső olvasó számára is nyilvánvalóvá váljon a helyzet: nem tud/akar válaszolni amúgy egyértelmű és egyszerű kérdésre. "

de hát nincsen külső olvasó.
elemes
elemes 2014. 03. 31. 13:12
Előzmény: #44  Törölt felhasználó
#56
"szerinted 2010-ben csődben volt az ország, vagy sem? "

van egy down-kóros szomszédom, kb tízéves korában tartott ott, hogy az utcán odajött hozzám:
- Hogy hívnak?
- Laci vagyok.
- ...és hová mész?
- Most jöttem haza.
- ...és hogy hívnak?
sajnos a Down-szindróma ilyen. végtelen türelmet igényel, minden tiszteletem a fiú édesanyjáé. most húszéves ez a fiú, szakácsnak tanul, magabiztosan tud kerti kis traktort vezetni, és már nem kérdezi folyton, hogy hívnak engem.

szóval szerintem nem volt 2010-ben csődben az ország. de nekem nincsen akkora türelmem.
Törölt felhasználó 2014. 03. 31. 13:11
Előzmény: #54  bigyula
#55
A Ft bedöntése május elején zajlott a csődriogatásokkal. Pontosan tudom, mert éppen akkor vettem fel EUR hitelt, így akkor elég jó áron sikerült a folyósítás.
bigyula 2014. 03. 31. 13:08
Előzmény: #49  elemes
#54
"...és nem tudom, hogy az új hatalom képviselői pontosan mikor beszéltek államcsődveszélyről és az IMF hazazavarásáról. Azt viszont tudom, hogy mi történt április 27-én."

1.5-2 hónappal a 2010-es választások után Te hol éltél?
Törölt felhasználó 2014. 03. 31. 13:06
Előzmény: #48  bigyula
#53
Pontosan tudom, hogy erről van szó. Ilyenkor a választ azért erőltetem, hogy egy külső olvasó számára is nyilvánvalóvá váljon a helyzet: nem tud/akar válaszolni amúgy egyértelmű és egyszerű kérdésre.

És éppen ezen a ponton különbözik egy mezei szavazó, aki valamilyen irányban elfogut (pl. tokos, vagy jumbo) és egy keményvonalas párt hívő vagy aktivista. Az utóbbiak elkerülik a kényes kérdéseket. Elemes, pampa, viera, korábban Otter pont így viselkedik.

bigyula 2014. 03. 31. 13:05
Előzmény: #46  elemes
#52
A gazdaságpolitika is politika? Mert ha igen, akkor nem értelmezhető, hogy mit is írsz. Nem úgy működik a dolog, hogy van a "politika", és van egy ettől "független" gazdaságpolitika...
elemes
elemes 2014. 03. 31. 13:03
Előzmény: #45  bigyula
#51
eh: "nem tudom, mikor beszéltek az IMF hazazavarásáról." sajthuba.

elemes
elemes 2014. 03. 31. 13:03
Előzmény: #45  bigyula
#50
bocsánat, mikor beszéltem az IMF hazazavarásáról.
elemes
elemes 2014. 03. 31. 13:02
Előzmény: #45  bigyula
#49
Nem sokkal később már "államcsődveszélyről", és az IMF azonnali hazazavarásáról volt szó az új hatalom képviselői részéről. Persze, szerinted ennek nincs jelentősége...

Nem tudom, hogy ezeknek mekkora jelentősége van, és nem tudom, hogy az új hatalom képviselői pontosan mikor beszéltek államcsődveszélyről és az új hatalom hazazavarásáról. Azt viszont tudom, hogy mi történt április 27-én.
bigyula 2014. 03. 31. 13:02
Előzmény: #44  Törölt felhasználó
#48
Ne erőlködj, nem fog válaszolni. Az a típus, aki most eljátssza, hogy mennyire semleges, de került minden fideszre vagy a kormányra nézve kényes kérdést, illetve az erre adandó egyenes választ.
Törölt felhasználó 2014. 03. 31. 13:01
Előzmény: #41  elemes
#47
Milyen érdekes, hogy a jobbos hívek csak kampányolni szeretnek itt, válaszolni a feltett kérdésekre nem...
elemes
elemes 2014. 03. 31. 13:01
Előzmény: #42  bigyula
#46
"Tehát, szerinted tök mindegy, hogy a magyar gazdaságpolitika milyen döntéseket hoz"

nem ezt mondtam. talán a nagybetűk miatt elkerülte a figyelmed. a politikai történések hatását tartom mérsékeltnek, és azt is leírtam, hogy milyen történések elsődlegesek.

nem értem, miért jó az neked, ha eltorzítod, amit leírtam, majd ebbe kapaszkodsz, hiszen te is tudsz olvasni, én is tudok, és a betűk ugyanazok. olyan kínos ez.
bigyula 2014. 03. 31. 13:00
Előzmény: #43  elemes
#45
"igen, ezt én is láttam. 2010 április 25-én volt a választások második fordulója. aki a belpolitikára van cuppanva, nyilván a fidesz-győzelem bejelentését tartja a forintgyengülés elsődleges okának. szerintem viszont ez erőltetett magyarázat."

Nem sokkal később már "államcsődveszélyről", és az IMF azonnali hazazavarásáról volt szó az új hatalom képviselői részéről. Persze, szerinted ennek nincs jelentősége...
Törölt felhasználó 2014. 03. 31. 13:00
Előzmény: #41  elemes
#44
Akkor íme máshogy a kérdésem: szerinted 2010-ben csődben volt az ország, vagy sem?
elemes
elemes 2014. 03. 31. 12:57
Előzmény: #37  kukutyinbenko
#43
"Én azt látom, hogy egy enyhén felfelé ékelődő háromszögben mozgunk évek óta és ebben a 2010-es választások idején volt egy lokális alj."

igen, ezt én is láttam. 2010 április 25-én volt a választások második fordulója. aki a belpolitikára van cuppanva, nyilván a fidesz-győzelem bejelentését tartja a forintgyengülés elsődleges okának. szerintem viszont ez erőltetett magyarázat.
bigyula 2014. 03. 31. 12:51
Előzmény: #40  elemes
#42
"igen, de mint írtam vala, az itthoni POLITIKAI történéseknek mérsékelt hatása van az EURHUF hosszabb kilátásaira. "

Értem. Tehát, szerinted tök mindegy, hogy a magyar gazdaságpolitika milyen döntéseket hoz, fejlődik-e a gazdaság, milyen a külső megítélésünk, mert nem tőlünk (a kormánytól, és a magyar gazdaság szereplőitől) függ a forint/euró árfolyan hosszabb távon. Hát, ez elég érdekes álláspont...
elemes
elemes 2014. 03. 31. 12:49
Előzmény: #39  Törölt felhasználó
#41
de igen, talán elkerülte a figyelmed:
1. nem érzem, hogy bármilyen közöm lenne politikusok által tett politikai kijelentésekhez.
2. nem követem az említett urak nyilatkozatait, nem tudom mikor mit mondtak.
3. nem értem, hogyan jutott eszedbe, hogy hozzám fordulj ehhez a kérdéssel?

Topik gazda

Portfolio
Portfolio
4 5 1

aktív fórumozók