Mire a Pannyba a piac a 2025-ös saját részvény vásárlási dömpinget beárazza, addig azért más részvénnyel 1-2 hónap alatt (feltételezve az általad írt, már 90%-os osztalék beárazódást) 10%-ot keresni nem rossz a jelenlegi kamathozamokat figyelembevéve. Aztán pedig lehet venni Pannyt.
Az osztipapírokból már van, ami elkezdett fizetni, a többit pedig már legalább 90%-ban beárazta a piac. Ez a cég osztalék helyett srv-vel szeretne árfolyamnyereséget generálni, ami számunkra ugyanúgy jövedelmező, ezt a piac mégsem akarja valamiért beárazni...
Én is kérdezek: osztalékot fizető részvény vásárlása nem fordult meg a fejedben? Azok a fordulónap közeledtéig nagy valószínűséggel emelkedni fognak. Akkor eldöntheted, hogy eladod és elfutsz a nyereséggel vagy ha továbbra is bízol benne felveszed az osztalékot és benne maradsz. (A Panny sajnos nem ilyen részvény.)
Ha már ezt a kifejezést használtad a kérdésedben, saját tapasztalatom alapján válaszolok. Ez a részvény pontosan olyan, mint én. (Fiatalabb korában potensebb volt.)
Mínuszolónak kicsit bővebben kifejteném gondolataimat és adnék egy jóindulatú javaslatot: ismerkedjél meg a klíring; KELER fogalmával, működésével. Megismered majd valószínűleg, hogy milyen áron történnek napi szinten az elszámolások a bankok, brókerirodák, tőzsdei ügyfelek, eladók és vevők között. Megvilágosodsz, hogyan értelmezd a fair árat, a célárat stb. árakat, melyekre én azt mondom, hogy fikciók. Számomra bármely részvény napi piaci záró ára a legfontosabb. Annak megfelelően változik a vagyonom, az jelenik meg egyértelműen és megváltoztathatatlanul feketén-fehéren a számlámon. Ezért lehet ugyan sokféle árról, értékről beszélni, ábrándozni, reménykedni, vitatkozni, de a releváns a piaci ár! - Szerintem.
Én azért bízom abban, hogy a piac képes lesz időben beárazni a szeptemberi nagy srv dömpinget, és már előtte beindulhatunk. Kérdés, hogy mikor is lesz az az "előtte"
A papír srv nélkül is többet ér (közel 2000 HUF celar)A geotermia jövője fényes, és a Pannergy ebben már most benne van, ennél jobb pozi nincs is. A beruházás utánra tartogatott brutális srv és a téli fűtési szezon hagyományos csúcsra mutató trendje nagyot fog szólni, szerintem nem kétség. A kérdés, hogy ennek a mászásnak milyen árfolyamról indulunk neki. Elképzelhető, hogy a hosszú trend csatorna aljáról fogunk fordulni, ott nekem nagyon erős vételi jelem van. Addig pedig az összes lépcsős lefelé korrekcióba igyekszem belecsípni, mert nem szeretnék semmiről lemaradni. És persze ez az általam most követett stratégia, ami változhat valamilyen hír hatására (számítok az átvételi árak jelentős emelésére és az ebből származó többlet bevételre - meghatározása valamikor a fűtési szezon előtt közvetlen szokott lenni)
ja, hat en inkabb a sarokpontokat irtam akkor meg, mettöl meddig mik a lehetösegek, meg akkor 1-2 szubjektiv tippet reszemröl. A reszletek nyilvan a vezetesen mulnak majd. (illeve en akkor elsiklottam ez a közgyülesi elöterjesztes megjegyzes felett)
A közgyűlés előterjesztésében egyértelműen megfogalmazták, hogy nagyobb mennyiségben várhatóan 2025-ben fog a cég saját részvényt venni, addig nagyon módjával, vagy semennyit. Persze lehet, hogy a jövő évi napi mennyiséghez képest egy októberi 3-4k/nap is alacsony mennyiségnek számítana.
Próbáltam nagyon durva kalkulációt csinálni, figyelembe véve, hogy a zömét csak 2025-ben tervezik venni. Nálam kb. így alakulna (oszloponként, felülről lefelé : időszak, időszak alatti napok száma, napi darabszám, feltételezett átlagár, időszakban elköltött pénz). Még tartalékkal számoltam, így az időszak végére még 165 millió maradna is a keretből.
Május 2., de nagyon behatárolt darabszámban (82 ezer darabot vehetnek max), amíg a sajátrészvények bevonása meg nem történik, ami olyan augusztusra valósul meg.
mas kerdes egy takareklangu, meg idöben szetdarabolt SRV egy meg 1 massziv folyamatos. Jelenleg a 25%os korlatig maradt 82.380 db. Ennyit lehet venni egyböl közgyüles utan. Itt kerdes hogy ezt hogy osztjak be. Tovabbi nagy mennyiseget csak bevonas utan lehet (itt többen arra nagysagrendileg 3 honapot saccoltak), akkor legyen meg a bevonas aug. 1re. Akkor ha mondjuk egy folyamatossagot akarnak akkor majus 2. es aug 1. közt van 65 munknap. Folyamatosan mehetne napi 1267 darab. Ez azert nagyon minimal. Aztan Aug 1töl elvileg mehet joval nagyobb volumen naponta, viszont szeptember 20. a feleves jelentes. Az elött 30 napig nem vesznek. Szoval aug 1 es aug 20 közt csak 13 munknapig megint mehet. Utana 30 nap szünet. Aztan vegül szeptember 23tol mehet ami a csövön kifer
most nagyon szerencsetlenül jön ki az SRV helyzet. Tul sok SR jött össze es a bevonas el fog tartani egy darabig. Persze alulertekelt, piacon barki veheti, de SRV egy komolyabb felhajto erö tudna lenni (vagy legalabb massziv tamasz) De irtam mar hogy aug-ban mar lehet masszovan SRV...utana feleves jelentes miatt sajnos megint 30 nap szünet, na de szeptember 21 utan bedurranhat minden idök leg"sürübb" (legnagyobb keretü legrövidebb idö alatt) SRVje
Miért vagytok ennyire biztosak abban, hogy nyáron pangás lesz? Visszanéztem a korábbi éveket, és május-június környékén eddig mindig volt kisebb-nagyobb rally.
Ha nagyobb mennyiséget kell eladnod, akkor nem fogsz túl jól járni. Rövidtávon eső trendben van. Júniusban mindig gyenge (teljesen nihil) a Pannergy, egyébként sem acélos piaca. Úgy tűnik nem tud tartósan megmaradni az 1350 körüli szinteken sem. Lehet, hogy szerencséd lesz és jön valaki, aki meglátja benne a fantáziát és sok pénze is van, ... Ha sok van és nagyon ki kell szállnod (és nem jön a Panny messiás), akkor, lehet, hogy te fogod levinni 1200-ig. (Nekem elég sok van, ezért nem tervezem a bővítést. De 1100-1200 körül szabadítanék fel pénzt és még vennék. )
Én is inkább betáplálnám már valami másba a Pannyba fektetett pénzemet. Ha rajtuk múlik eltötyörésznek a meglévő kútjaikkal, a menedzsment jól megél belőlük.
OFF Mondjuk én liberális-konzervatív-szociáldemokrata vagyok, ebben a sorrendben. Én nem bánom szociáldemokrataként, hogy aki rászorul segítsük. Azt se bánom, hogyha a gázártámogatást lassan vezetik ki és egyre kisebb jut rám és több annak, akinek kell. Liberálisként azt mondom, hogy ezt az állímosítási hullámot nem értem, tényleg kell a reptér a Ct a gyógyszertár + a kelebia vasút? Konzervatívként a piacban hiszek. Benzinárstop? Megint fél év kell majd utána, míg helyreáll és mit fog csinálni a kisker: rátesz tartósan +2% a haszonkulcsra miután felengedik a stoppot, mert nem tudja mikor lesz megint. ON
Vagy mondjuk több mint 30 évvel a szocializmus után végre elfelejthetnénk, hogy az állam minden szektorba belenyúl, mindenki újjítson fel azt amit akar a saját pénzén de ne az én adómat ne erre költsék erre.
OFF Egyébként meg Kádár kockák felújítására kellene törekedni, de ott meg egy kiszámítható rendszer kellene, mert szaki az nincs. Ha egy évig él egy pályázat és nem tudni utána jön-e valami akkor a kis cégek nem vesznek fel új embert, hanem drágábban áraznak egy évig. Ha tudják, hogy jövőre is lesz ilyen, akkor talán felvesznek egy embert, betanítják, adózik és mindenki boldog. Időnként ráborítanak milliárdokat a piacra, aztán semmi. Ez így nem fog menni. ON
OFF A magyar néplélek arra van beállva, hogy saját lakásban él, ezt támogatja a kormány, így a lakbér egekben, mert - jogosan - a bérbeadó megtérülést vár az ingatlan árára. Én azt tenném, hogy aki 100 lakásos lakóparkot épít, az adjon ingyen 1-2 lakást az engedélyező önkormányzatnak bérlakásnak, építsen egy pici bölcsödét és óvodát és esetleg vegyen négy buszt a helyi BKV-nak, hogy közlekedni is tudjanak a helyiek. A busz opcionális. Aki ezt nem vállalja, a helyett majd jön más, szétporlasztja a költséget a 98-99 lakásra. Az önkormányzati bérlakásba beköltözhet az új óvoda pedagógusa vagy - hogy ne legyek demagóg - egy roma család és máris tettünk a szeparáció, gettósodás ellen. Ezen kívül kellene egy szűk keret az államtól, hogy mondjuk 30%-al segíti azt az önkormányzatot, ahol lakosságarányosan (lakásarányosan) mondjuk évi 0.5% bérlakás épít energiahatékonyan. Alapvetően kellene egy bérlakásprogram, mert a piac nem szabályozott és így a magyarok pénze kb 50-70%-ban ingatlanban van. Mondjuk politikailag kifizetődő, hogy nem enyhítjük a hozzáférést ahhoz, amire vágysz, de segítünk, hogy elérd. Ez a mai családtámogatás, keresleti oldalt támogatják, ha lenne kínálati, az szerintem jobb lenne. ON
Jogos meglátás. Ezen kívül azt is figyelembe lehetne venni, hogy melyik mennyire környezetkímélő, megújúló. És talán lehet még más szempont is van. De biztos vagyok benne, hogy ki lehetne találni valami jóbb megoldást a jelenlegihez képest, ahol mindenkit ugyan úgy támogat a hatósági árral az állam, függetlenül attól, hogy egy egyedülélő alacsony nyugdíjat kapó, vagy egy több keresetű, jól kereső család. Közben meg a geotermia projekteknek hatalmas beruházási költsége van, aminek a jelenlegi konstrukciója miatt a megtérülése hosszú idő, így inkább a cégek/önkormányzatok nem is vágnak bele.
Szerintem versenyzik is, meg amúgy alapból egyet is értek. Azt azonban hozzátenném, hogy mindezt GNI szempontjából nézném. Azaz a teljes nemzetgazdasági jövedelem szintjén. Azaz a gáz hiába olcsóbb egy adott ponton, ha azt 100%-ban külföldröl szerezzük be. Egy bizonyos szintig érdemes akkor is a 100% hazai forrású energiát választani, ha az drágább.
Nem a távhőcégeknek kell lennie piaci alapúnak, hanem a hőenergiát beszállító cégeknek. A távhőcégek versenyeztessék meg a hőbeszállító cégeket. Győrben, miskolcon is van gáz, biomassza, geotermia. Ezek arányát bizonyos körülmények között a piaci szereplők által adott árak határozhatnák meg. Nyilván egy bimassza erőművet, vagy egy geotermikus rendszert nem lehet máshova telepíteni, de bizonyos határok között lehetne ezeket egymással versenyeztetni.
Igen, jól megfogtad a lényeget. Amikor a szocializmusban tömegével nőttek ki a földből a régebben családi házas övezetek helyén, vagy akár puszta sík helyeken a nagy lakótelepek, akkor kellett gondoskodni az infrastruktúráról is. Már modernebb korban éltünk annál, hogy betervezze Ftnek egy kéményt és vesznek a lakók kályhát amivel egyénileg kedvük, igényeik szerint fűthetnek. Egy baromira nagy előre lépés volt a távfűtés. Ezt központilag valakinek üzemeltetni kellett, leegyszerűsítve ez a helyi tanácsi vállalatok nyakába szakadt. Mai napig döntő többségben gázzal fűtött erőművekből szolgáltatják az energiát (fűtés, melegvíz). Persze már sok helyen nem tanácsi, nem önkormányzati tulajdonúak a szolgáltató cégek. Ez nem tisztán piaci alapon működik, azokat a lakásokat nem az elitnek építették, akik a valós piaci árakat meg tudják fizetni. A lakások manspság piaci áron cserélnek gazdát. Miért ne lehetne piaci alapú a hőenergiával való ellátottságuk? A villanyt, vizet, stb. is piaci áron kapják - vagy nem?
Magáncégnek piaci alapon értékesíthet bárki most is hőt. Az önkormányzati tulajdonú távhőcégek még sosem lesznek piaci alapúak. Nem is lehetnek, mert monopóliumok.
Vagy végre hagyni kéne a cégeket piaci alapon működni és nem a kommunista beidegződést fentartani 35 évvel a rendszerváltás után is. Aki meg nem tudja kifizetni a kereste alapján a távhődíjat, az meg kapjon állami, vagy önkormányzati támogatást.
Majd az 50Mrd-ból 40-et odaadnak olyan NER-es cégnek amely még soha nem fúrt, a maradékon meg majd osztozik a többi cég, ahogy ezt orbánék szokták csinálni. Remélem nem lesz igazam.
Miért rugóztok még mindig a régi pályázaton? Hogy nem kaptak pénzt, abban a Panny éppen olyan hibás, mint a kormány. Ha a Panny komolyan akarta volna, lehetett volna találni kompromisszumot. A nyilvánosság ereje, a jogi út, a racionalitás stb. A Panny nem élt ezekkel. Azon drukkolujnk, hogy a mostani lehetőségekkel akar majd élni.
2023.06.30-cal zárták le a pályázatot. A Pannergy 2023.10.04-én tette közzé, hogy a minisztérium beintett. Azaz a kiosztott pénz max 4 Mrd lehetett. De nagyon kétlem, hogy a többi pályázónál a visszasajtoló kút rendelkezésre állt volna, azaz könnyen úgy járhattak, mint a péceli projekt.
A pályázatot a forrás kimerülése okán rég lezárták, jóval az előtt, hogy a Pannergy elnyert pályázatának szerződését a minisztérium nem írta alá. Azaz nem lehetett mások felé újra kiosztani.
Vagy a MOL, ha már ebben az irányban mozognak. Ők is pályáztak geotermikus kútra.
Ja, a tegnapi cikkben azt kamuzta a kormány, hogy a kútfúrási kockázatot enyhítésére 4,8 Mrd Ft-ot osztott ki. Ami felettébb érdekes, hiszen a teljes keret 6 Mrd Ft volt, amiből a Pannergy Péceli projektje lett volna 2 Mrd. Nem jön ki a matek....
Szerintem a cég menedzsmentje sokkal régebben és alaposabban ismeri a szabályokat. Nekik úgy jó, ahogyan most van. Ha nem így lenne már változtattak volna rajta.
Nagyon jó lenne kicsípni valami támogatást! Leginkább azt várnám, hogy ha már ilyen fontos a geotermia felfuttatására, akkor tegyék kedvezőbbé a bizniszt az átvételi árak emelésével. Az motiváló lenne az új szereplőknek, imeg persze nekünk is nagyon jól jönne.
és szerintem az is necces, hogy ápr. 30.-ára centizik ki a megismételt időpontját. Ha bármi miatt (pl. egy beázás, tűzriadó, vis maior, akármi van a helyszínen és) nem sikerül elfogadni az éves beszámolót ápr. 30-ig, még az MNB is megbünteti a céget milliókra + felfüggesztik a kereskedést is. Jó lenne ezen a kicentizett és bizonytalan gyakorlaton változtatni.
Úgy tudom, a MOL és OTP (utóbbinál 86% a közkéz) már régen levitte 1/3-ra, illetve mintha lenne egy másik cég is, aminél elég a 25% is a határozatképességhez. A megismételt közgyűlés sajnos mindig plusz macerával jár, plusz adminisztráció, helyszínbérlés, költségek stb., a részvényeseknek is csak egy időhúzás így. Részvényesi élmény szempontjából jobb lenne itt is megoldani. :)
Régen a Gt azt mondta, hogy 50%+1 szavazat a minimum, és legalább 10 nap el kell teljen a sima és megismételt között. E szerint alkották meg a cégek az alapszabályukat. A Gt helyett már a Ptk van, amiben alap esetre szintúgy ez az előírás, de a Ptk-tól mindenben el lehet térni, ha azt a Ptk kifejezetten nem tiltja. Azaz lehet kisebb szavazati jelenlét, lehet kisebb eltelt idő, de ezt valahogy be kell varázsolni az alapszabályba. És itt jön be az, hogy ehhez kell egy olyan közgyűlés, ami napirendre veszi a témát és a megjelent szavazatok 75%+1 része ezt támogatja.
Az új Ptk lehetővé teszi, hogy a megismételt közgyűlés akár a határozatlanképes közgyűlés után fél órával legyen. De hogy mikor lehet, azt az alapszabály tartalmazza. Azaz bármelyik cégnél lehet ilyen, ha sikerül az alapszabályába ezt betenni. Ezt napirendre kell venni és 75%+1 szavazattal megszavazni. A következő közgyűlésnél már lehet alkalmazni.
User01 a nagy szakértő. Én nem értek ehhez. Kabarénak tartom az egészet. (Sportegyesület vonatkozásában voltam már ilyesmiben érdekelt. Csak azért tartják, mert kötelező. Egyébként minden előre le van vajazva.)
Alapszabály 23. pontja szerint a közgyűlés akkor határozatképes, ha a szavazásra jogosító részvények több mint fele jelen van. Ráadásul ez minden határozatnál külön-külön fenn kell álljon, azaz ha valaki egy határozatnál a személyes érintettsége miatt nem szavazhat, akkor is határozatképes kell legyen a maradék megjelent részvényes. A Pannergy-nek jelenleg 20M db szavazásra jogosító részvénye van, mindhez egy szavazati jog kapcsolódik. Minden részvényhez tartozik szavazati jog, a saját tulajdonban lévő is ilyen, függetlenül attól, hogy azzal a tulajdonosi jogok (így a szavazati jog, osztalékra való jog, stb.) nem gyakorolhatóak. Azaz a közgyűlés csak akkor határozatképes, illetve akkor van értelme azt megtartani, ha minden határozatnál legalább 10M db részvény le tudja adni a szavazatát, igen/nem/tartózkodik. Ha csak egy olyan határozat van, aminél nem jön össze a 10M db, akkor lehet újra játszani.
Ez az, ami a nagytulajoknak se jön össze, még akkor se, ha előtte tuti fixre megígérik egymásnak, hogy "persze, ott leszek", amit aztán betartanak vagy sem. Ahogy nézem 6-7M db részvény szokott szavazgatni a közgyűléseken. Még ha be is vonná a cég az összes saját tulajdonban lévő részvényt, akkor is csak neccesen jöhetne össze az 50%+1 szavazat. Ez persze alapjaiban változna, ha a az alapszabály 23. pontját módosítanák úgy, hogy az 50%+1 helyett elég legyen egy jóval alacsonyabb részvétel is. Ehhez viszont alapszabály módosítás kell, amit a megjelent részvényesek 75%+1 szavazata kell támogasson. 1-2 éve volt már rá próbálkozás, nem jött össze.
PANNERGY