Orosz katonai bloggerek már ágyaznak a rossz híreknek, olyanokat írnak, hogy Oroszországnak Herszonra és Zaporizzsjara tulajdonképpen nincs is szüksége. Tegnap 44 db tüzérségi rendszert vesztettek, ismét óriási szám, végre kezdenek magukra találni a ukránok, és felhagytak a fejjel a fallal taktivával. Ezt kell csinálni, a technológiai fölényt ki kell használni és szétzúzni az oroszok utánpótlási vonalait és eszközeit. Napról napra gyengébb lesz az orosz védvonal, és csak akkor kell megindulni, amikor már összedőlés szélén áll.
Valószínű hogy már elővették a régi vízépítős terveket, vannak talajszelvény mintáik is, ismerik a talaj rétegződését. Nem tudom mióta volt elárasztva az a terület de nem tegnap óta az biztos. Valószínű hogy nagyon magasan van a talajvíz szintje, nem sokat kell hogy lekoptasson a lánctalp. Az is igaz hogy a folyó "apasztja" jelen pillanatban is az ártéri talajvízszintet. Valószínű hogy már kiszámolták a talajvízszint csökkenés időbeli , területi lefolyását. Ezekbe belenyúlni nem tudnak a természet teszi a dolgát.
Azért egy mai nagy traktor sem könnyű, igaz nem harckocsi, de ott is mikor lemegy a belvíz, simán felszántják pár nap múlva. Itt is a víz nagy része megy a mederbe, mert arra lejt..Aztán ki tudja lehet simán vannak sziklásabb altalajjal bíró részek is ahol ez nem is probléma. De igen, ennek is megvan a szakembere. Én meglepődnék ha nem kelnének ott át. De ha nem is ez a tény önmagában szép széthúzza a frontot, ami a támadóknak kedvez.
Komplexebb téma ez annál mint egy kis kerti csapadékvíz lehúzása kis kapával. Geológusok,hidrológusok,hadmérnökök biztos hogy dolgoznak rajta. Ha csont száraz a meder akkor is van kapcsolat az alsó talajvíz réteggel kapilláris vízmozgás útján. Amíg a vizet nem vezeted ki a rendszerből, addig külső terhelés hatása a folyadékra hat, a talaj kvázi folyadékként fog viselkedni. Gyalog szerrel , gumi kerekes autóval talán, de harckocsival nem hiszem hogy át tudnak menni. A lánctalp szétgyúrja a felső kemény kiszáradt réteget és akkor vége van. Egy ilyen bravúros átkeléssel akár a háborút is megnyerhetik. Biztos hogy lesz próba átkelés az ígéretes szakaszokon. Ha az oroszoknak van egy kis eszük meg aknázzák a szóba jöhető átkelési pontokat hogy újra nedvesedjen be a felső réteg.
Szádfallal körbehatárolni a nyomvonalat, kitermelni a közbezárt föld tömeget, elszállítani, majd odaszállítani az talajcsere anyagot, betenni, tömöríteni, vízzárni. Cölöpözés,fej gerenda készítés, ezután jöhet a töltés-út építése.
Nem beszélve a folyamatos orosz ágyúzásról. Gyakorlatilag egy hosszan benyúló töltést kellene építeniük ami merőleges a folyó folyási irányára. Komoly alapozási munkák kellenének. Ez még békeidőben is komoly mérnöki feladat lenne. Erre maximum gyalogosan fognak jönni.
Lehet hogy a felső 20-30 cm kiszárad, de alatta több méter mély szerves anyag iszap, agyag vizes kavics van. Ha rámennek belesüllyednek és egyből feljön a talajvíz. Lánctalp szétgyúrja ezt a felső kemény réteget. Sávokban pallókat fognak lefektetni, de ezt az oroszok kifigyelik és nagyon lassan fognak haladni. Egy irányú utca lesz ha lemegy a pallóról akkor nem tud megfordulni beleragad az iszapba, feltartva a mögötte jövőt. Biztos gondolkodnak rajta az ukránok.
https://www.youtube.com/watch?v=EMe1v-LBQYU A lassulás egyik oka lehet ami a videóban látható pár másodpercre. A tározó fullra leürült, 1-2 hét és csak a relatív keskeny folyó marad +200 km-n. Ezen szerintem könnyedén átkelhet az ukrán hadsereg és itt ha jól sejtem nincsenek beásódva az oroszok. Vélemények?
Nem feltétlen jó az analógia, mert ugye Normandia esetében sokkal kisebb volt a frontszakasz, de ott is hetekbe tellett a D nap után, amíg ki tudtak törni (pedig ott a légifölény biztosított volt). KIcsit jobb is, ha az első nagy figyelem alábbhagy, mert nem sopánkodik minden önjelölt szakértő azon, hogy vannak veszteségek (plusz lehet az oroszok is elbízzák magukat).
Törölt felhasználó2023. 06. 23. 08:36
#9747
https://www.youtube.com/watch?v=JKfSke0Y8zQ Két lövés, két találat! Mindeközben Prigozsin szerint már arra panaszkodnak az orosz kiskatonák, hogy nincs elég lőszerük, páncéltörő fegyverük, erre az ukránok még kilövik az egyik legfontosabb utánpótlási vonalat.
Egy helyen ha sikerül áttörni, oda be lehet küldeni a többi rohamdandárt és páncélozott járművet, tankot, át kell törni, hogy előnybe kerüljenek, a zárt, kiépített védművekkel szemben nehéz és valóban kicsit állóháború, sok-sok veszteséggel. Van linked az információhoz? Egyelőre Robotyne közelében történő áttörést találtam! Az elég jó helyen van! Persze kérdés, hogy hány vonal van még mögötte. https://twitter.com/NOELreports/status/1671934617480314898
Úgy fest Marinkánál az ukrán erők áttörték a 2014 óta fennálló orosz védvonalakat, és első ízben tudtak olyan területeket visszafoglalni, melyek már 2014 óta megszállás alatt álltak.
Orosz - Ukrán háború - trollmentes topik