Topiknyitó: totoro 2022. 04. 23. 21:10

Orosz - Ukrán háború - trollmentes topik  

Orosz - Ukrán háború - trollmentes topik. Orosz propagandisták ne fáradjanak, tiltva lesznek.
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Jacob 2022. 09. 20. 13:53
Előzmény: #4415  kovko
#4420
A mi felhasználásunk lényeges elmarad egy nagyobb európai gazdaság felhasználástól, így sokkal kisebb teher ha ők küldenének nekünk. De az csak akkor működik, ha mi is szolidárisak vagyunk másokkal. Adni is kell, hogy adott esetben kapjunk is. Erről szól az egész.
De ha mi azt mondjunk, hogy sz*runk másokra, akkor ne várjuk a segítséget, amikor majd szükség lesz rá... mert nem fog jönni...
Jacob 2022. 09. 20. 13:41
Előzmény: #4415  kovko
#4419
Egyébként pont az oroszok szarják le a papírt.... Nem teljesítenek.
Jacob 2022. 09. 20. 13:40
Előzmény: #4417  Jacob
#4418
A háború mindenkinek fáj, de együtt, közösen mindig könnyebb elviselni a terheket...
Jacob 2022. 09. 20. 13:38
Előzmény: #4415  kovko
#4417
Ezért nem kéne ugrabugrálni, meg játszani az észt, meg a szolidaritás teljes hiányát mutatni... Megy nagyképűsködni... A vezetékeken vissza felé is jöhet gáz és olaj is. Pont ezért kellene beleállni a közös teherviselésbe... Ahelyett amit itt pattognak "kedves vezetőink".
Jacob 2022. 09. 20. 13:35
Előzmény: #4414  Shortelek
#4416
Aha. Nem ártana észhez térni... Azért ebben az török elnökben sem bízok... Elég közel dörgölőzik Putyinhoz... Vagy éppen arra, ahonnan többet remél...
kovko
kovko 2022. 09. 20. 13:35
Előzmény: #4413  cintanyer
#4415
Nézném én szenvtelenül, csak nem tudok szabadulni attól, hogy nekünk orosz kínálat kell, mert a gyakorlatban a mi energiafüggőségünk megszűnni ilyen rapid nem fog. Ezt… azt… amazt kellett volna, megkésett duma, semmire nem megyek vele. Az energiatőzsde eddig is a kínálati oldal csökkenése miatt állt fejre. Ha mennyiségre nincs elég eladó kínálat a piacon, amit le lehet kötni, mert inkább elfáklyázzák az oroszok, akkor most itt mi, mi a fenének örülünk? Lehet, hogy belerokkannak az ég tudja, de engem azért nem érdekel az oroszok sorsa, mert attól még én fogom a legjobban megszívni ezzel a kitettséggel, mert ha nem lesz elég valahol az EU-ban, akkor nálunk tutira nem lesz elég. Ez a tárolósdi ez csak játék az idővel, a lényegen nem változtat. Ráadásul leginkább azok a németek érdekeltek, hogy a mi gazdaságunk ne csücsüljön le teljesen, akiknek szintén nincs elég. Én valahol magasról teszek rá, hogy melyik nyer és hogyan lesz orosz forrásból leköthető kínálat a piacon, csak legyen és időben legyen teljesítés! A szerződés csak papír. Kivel kell kötni, hogy teljesítés is legyen? Nekünk orosz forrású gáz kell, mert ha az nincs, akkor forráshiány van. Erősebb kutya b.szik, minket félre fognak lökni. Se hadsereg, se gazdasági erő nincs mögöttünk. Drukkolással nem lehet fűteni se idén, se 2023 telén.
Shortelek 2022. 09. 20. 13:29
#4414
https://www.portfolio.hu/global/20220920/erdogan-putyin-kesz-megallapodni-mar-o-is-lezarna-a-haborut-567893
Végre valami értelmeset is csinál ez a török áldogál etárs, egyszerűen be lehet fejezni a háborút, ruszkik haza!
cintanyer 2022. 09. 20. 12:44
Előzmény: #4391  kovko
#4413
Más nézőpontból:
Tekintsük az egészet gazdasági háborúnak és így a nyelvi hovatartozási indok egy demagóg maszlag volt. Így a porrá zúzott területek is értékes ásványkincseket rejtenek, a föld felszínén pedig a világ legjobb termőföldje van. Vaskohászat már most hiányzik a piacról (Lesz újra hasznosítható alapanyag a hadi roncsokból.)
Ha innen nézzük az EU és az USA befektetései meg fognak térülni, hiszen energia függetlenek tudunk lenni a "nagy" medvétől.
Azt már remélem mindenki látja, hogy Putyin egyetlen célja az volt a háborúval, hogy tovább blokkolja a szűzföld kincseinek feltárását.
Persze ehhez partner is kell, de amint látjuk az ukránok belekóstoltak a szabadság ízébe, így az utolsó fegyverzetükig küzdeni fognak az utolsó négyzetméterig.
  
Peterbond 2022. 09. 20. 12:20
Előzmény: #4408  kovko
#4412
"mi, csóró magyarok tudni kivel kell ott megegyezni, miközben ha nem egyezünk meg időben és nem töltjük fel a tárolókat a nyáron, akkor nekünk szevasz, mert hát jövőre is lesz tél, nem csak idén és mi vagyunk a leginkább kitéve... Én inkább szorongok a konfliktus elhúzódásától. Irigylem azokat, akik tudnak itt most örülni valaminek. Nem drukkolni szeretnék valakinek, hanem látni, hogy mi hogyan fogjuk elkerülni a katasztrófát azzal az energiafüggőséggel, ami esetünkben országspecifikus adottság. "
.
1. Ez így igaz. mi sokkal kitettebbek vagyunk európánál mivel 90%-unk az import és az szinte csak orosz gázból jön. Ez igen országspecifikus de ez kialakított specifikusság nem velünk született dolog. Alternatívák kiépítése helyett azok leépítése folyt folyamatosan. Nem voltak megújulók, nem lett fejlesztve a geotermia ( na az "velünk született" adottság pl ) nem lett kiépítve kellően az alternatív beszerzések. Voltak próbálkozások csak kevés és lassú. No ezt kell most felpörgetni nagyon gyorsan. Európa ebben már hónapokkal elöttünk jár. Mi még most se szállunk be a lengyel LNG projektbe. Nem kell az azeri gáz nekünk ( pedig kb ugyanúgy jönne mint a török áramlat, nem kezdtünk el egyeztetéseket a horvátokkal az ottani LNG-k bővítéséről az amúgy meglévő csővezeték bővítése most is lehetséges.
.
Szóval vannak alternatívák amiket érdemes lenne elkezdeni mert a világot éppenséggel pont nem foja érdekelni minek drukkolunk mi és mit szeretnénk. A helyzet nagyon úgy néz ki hogy az oroszok ki fognak kapni. Az európai piacuk pedig gyakorlatilag le fog épülni. Ezen csak egy Drasztikus orosz rendszerváltás segítene csak. Én akkor tudom elképzelni hogy mégis lsz üzletelés továbbra is az oroszokkal akár már középtávon ( 2-3 év ) is újra. Nekünk pl ez volna a legkedvezőbb. Mert ha Putyin csak "kicsit" szenved vereséget és marad minen a régiben akkor BIZTOS a gazdasági lekapcsolódás az oroszokról. Meglepően mi lehet jobban járunk egy megsemmisítő teljes Putyin vereséggel amibe belebukik és Oroszország rákényszerül egy átalakulásra.
Peterbond 2022. 09. 20. 12:12
Előzmény: #4408  kovko
#4411
"Értem, hogy kedvezőtlenek Oroszország számára a gazdasági körülmények, csak ez a része nem tiszta nekem, hogy teszem azt nincs automata váltó a Ladába az miért van egy lapon azzal, ha egy szociális ellátórendszer összeomlik az ukránoknál… Itt is érzek némi propagandát, hogy az oroszok mégis előbb fognak eljutni a tűréshatárukig, mint az ukránok."
.
Először is senki se mondta hogy a hátországi oroszoknak szarabb lesz mint az ukránoknak. Az ukránoknál van a háború ők sínylik meg de nagyon az egészet nincs ebben vita. Viszont félreérted, hogy miről beszélünk amikor azt mondjuk az oroszok veszíteni fognak. nem azért mert a középkorba lövik vissza az országot az ukránok vagy a szankciók. Az orosz hadsereg ahhoz hogy fenntartsa a háborút komoly anyagiak kellenek és emberi valamint hadianyag utánpótlás is. Ezek messze jobban erodálódnak mint az ukrán rész. Persze önmagában Ukrajna rég elvesztette volna ezt az anyagháborút, csak épp támogatja a fél nyugati világ. És a nyugat még csak igazán bele se lendült a hadianyag küldésbe ( 10-15 Himars? miközben 100-at is tudnának küldeni technikailag. Sehol nincsenek Leopard, Abrams tankok pl ). Emberi oldalról az ukránok messze motiváltabbak. Ők a hazájukat védik és nem fogják megadni magukat csak azért mert hidegebb van vagy nincs éppen áram ( fun fact amúgy a megszállt területeken sokkal rosszabb az infrastruktúra víz és éllelem ellátás mint az ukrán oldalakon ). Miközben az orosz katonák morálját ( illetve annak hiányát ) pont ez az ellentámadás is remekül mutatta.
Peterbond 2022. 09. 20. 12:05
Előzmény: #4408  kovko
#4410
"Amikor azt remélik a jelenlegi csapatmozgásoktól, hogy ez annak a biztos jele, hogy Oroszország már elveszítette a képességét Ukrajna legyőzésére, hát ez … nekem propaganda szagú. "
.
Hát pedig ez már nem is a mostani támadásból hanem kb 2-3 hónappal ezelöttől látszik elég biztosan. Bár gyakorlatilag ez már a háború 3.-4. hetében nyilvánvaló volt hogy oroszország nem tuddja lerohanni ukrajnát. A többi azóta csak az a kérdés el tudd-e részsikert érni vagy sem. Kb Májusig volt kérdéses hogy azért az addig megszállt területeket meg fogja tuddni tartani illetve bevenni a teljes Donbaszt. Azóta már látszik hogy erre se lesz képes.
.
És ez nem propaganda szagú dolog hanem egyszerű megfigyelés. Az oroszok eredeti célja egy 3-4 napos teljes lerohanás volt. Azóta csak vissza fele adnak a célokból és már azokat a visszafogott célokat se nagyon érik el. A visszatámadás pedig azt mutatta hogy mennyire sebezhető is még az is amit megszereztek. A kezdeményezést elvesztették és nem látszik semmi jel arra hogy vissza tuddnák venni. A légi fölényük apad, a tüzérségi fölényük szintén. A Mérleg folyamatosan az ukrán fél felé fordul. Gyakorlatilag az elmúlt 4 hónspban az ukránok csak erősödtek az oroszok csak gyengültek és egyre jobban errodálódik az a meglévő orosz kapacitás is.
user01
user01 2022. 09. 20. 12:04
Előzmény: #4381  badsector1
#4409

Nem, az orbáni maffiára már nagyon odafigyel az EU.
 
Az EU 1 hónap múlva valszeg arról fog szavazni, hogy bizonyos ügyek területén (külügy, energetika, védelem, stb.) a jövőben áttérnek a minősített többséges szavazásra. Ehhez viszont kell majd Orbán szavazata is. Az EU a terepet előkészítette erre a szavazásra, véletlenül közvetlenül ez után szavaznak majd arról (ami eleve minősített többséges szavazás lesz, azaz nem lesz nagy vita), hogy Magyarország esetében azonnali teljes forrásmegvonás jöjjön, vagy adjanak még két hónapot Orbánéknak arra, hogy a két hónap alatt a vállalásaikat teljesítve egy decemberi EU-s ülésen úgy döntsenek, hogy szoros felügyelet alatt, utólagos kifizetéssel kaphasson még pénzt Magyarország addig is, amíg nem távolítjuk el Orbánt és pereputtyát a közéletből. Azaz az orbáni vétó az első szavazáson kb. várható eredményt fog hozni a 2. szavazáson. Orbán a támogatásával azt veheti meg, hogy kapjon még két hónapot arra, hogy a vállalásait teljesíthesse.
És ha nincs EU-s pénz, akkor összefossa magát a forint, elszállnak az állampapír kamatok, stb., ami a magyar vidék (Orbán szavazóbázisa) hirtelen és totális lecsúszásához, elszegényedéséhez vezet, stb.
Épp ma üzente meg Viktor Parragh száján keresztül, hogy a nemzeth harcában most jó sok fideszes munkanélkülire lesz szükség, a munkanélküliségükkel lehet harcolni az infláció ellen. A sok fideszes munkanélküli meg majd fizeti az elszálló rezsit, az emelkedő hiteltörlesztőt, a 2-3000Ft-os kenyeret a munkanélküli segélyből.
Nagy dilemma az, Viktor..... Én a fideszmaffia ténykedéséből úgy látom, hogy ez lefutott meccs, Orbán vette a lapot, azaz hogy itt neki nem osztanak már lapot. Max annyit kérdeznek tőle, hogy hány fokosan szereti a vazelint.
 
Namost az egyik terület, ami rövid időn belül vétómentessé válna, az az EU-s energiapolitika. Pl. hogy legyen-e embargó az orosz gázra, vagy sem.
És itt jön be az, amit az előbb írtam. Ha addigra az EU döntéshozók (Orbánt nem tekintem még csak európainak se, az csak egy suttyó putyincsicska) úgy ítélik meg, hogy az orosz gázfegyver besült, akkor jöhet az embargó az orosz gázra. A piac persze erre meghökken, Orbán őrjöngeni kezd (mert megugrik a gáz ára 20-30-40%-ot), de aztán "érthetetlen" okból nagyobbat zuhan a gázár, még annál is nagyobbat, mint amennyit a forint zuhant a dollárhoz képest az orbáni maffia regnálása alatt.
kovko
kovko 2022. 09. 20. 11:57
Előzmény: #4405  Peterbond
#4408
Amikor azt remélik a jelenlegi csapatmozgásoktól, hogy ez annak a biztos jele, hogy Oroszország már elveszítette a képességét Ukrajna legyőzésére, hát ez … nekem propaganda szagú. Szerintem ez a része finoman szólva egyelőre nem bizonyított. Ami biztos, hogy húzzák a konfliktust és a válaszokból úgy látom annak örül itt a többség, hogy a háború elhúzódik, mert ha jól értem azt remélik, hogy közben az Oroszországi Föderáció szétesik és/vagy kifogy a tartalékaiból, de előbb mint az ukrán nép, aki olyan körülményekkel néz szembe idén a fagyban, ami maga lesz számukra a pokol. Értem, hogy kedvezőtlenek Oroszország számára a gazdasági körülmények, csak ez a része nem tiszta nekem, hogy teszem azt nincs automata váltó a Ladába az miért van egy lapon azzal, ha egy szociális ellátórendszer összeomlik az ukránoknál… Itt is érzek némi propagandát, hogy az oroszok mégis előbb fognak eljutni a tűréshatárukig, mint az ukránok. Ha feltételezem, hogy rosszul látom, tévedek és az orosz szétesés valóban előbb lesz, mint az ukrán akkor sem látom, hogy ennek a lefolyása mégis hogyan lehetséges frontvonalak kialakulása nélkül. Én azt látom, hogy ott Putyin tartott idáig rendet és a rendetlenségben, amit majd maga után hagy számomra beláthatatlan honnan fogjuk mi, csóró magyarok tudni kivel kell ott megegyezni, miközben ha nem egyezünk meg időben és nem töltjük fel a tárolókat a nyáron, akkor nekünk szevasz, mert hát jövőre is lesz tél, nem csak idén és mi vagyunk a leginkább kitéve... Én inkább szorongok a konfliktus elhúzódásától. Irigylem azokat, akik tudnak itt most örülni valaminek. Nem drukkolni szeretnék valakinek, hanem látni, hogy mi hogyan fogjuk elkerülni a katasztrófát azzal az energiafüggőséggel, ami esetünkben országspecifikus adottság. 
mereszZenesz 2022. 09. 20. 11:56
Előzmény: #4405  Peterbond
#4407
Ezt nem fogják fel sokan !
badsector1
badsector1 2022. 09. 20. 11:53
#4406
" A fene se érti, hogy mit csinálnak épp az oroszok Ukrajnában"
"Ott támadnak, ahol minek, ahelyett, hogy védekeznének, ahol muszáj volna. Rosszul kiképzett, motiválatlan katonák, alkalmatlan vezetés. Valószínűleg az általános mozgósítás sem javítana a helyzetükön."
Peterbond 2022. 09. 20. 10:57
Előzmény: #4394  kovko
#4405
Ez az egész helyzet egy vesztes vesztes szituáció. Itt nem "nyerni" foguk valamit hanem sokkal kevesebbett veszíteni mint amennyit veszítenénk egy orosz győzelem esetén. A 2. világháborúval se nyert senki semmit csak porrálőttük fél európát. Mégis jobban jártunk mintha a végén Hitler féle berendezkedés lett volna az uralkodó egész európában. De ha hosszabb távú előretekintés kell tekintsd úgy hogy a különbség a között hoy most orsozország nyer vagy veszít kb olyan mintha Ausztriát a nyugatiak vagy az oroszok szabadították volna fel.
.
A különbség pár évtized alatt látható lett a szomszédos országokhoz képest.
Csakegyolvaso
Csakegyolvaso 2022. 09. 20. 10:54
Előzmény: #4394  kovko
#4403
Elobb irtam le.Putyko terve az volt hogy nagyobb fuggosege legyen az unionak oroszorszaghoz nrm csak a gazzal de a gabonaval is zsarolni tudna.Es azzal hogy nem jott ossze a terve es a putyin bukik esetleg foldala kerul akkor az osszes hozza tartozo diktator mint a kiralyod le fog bukni es nem lesz aki penzeli.Ukrajna gyozelme a bizonyitek ra hogy az unio eros es kepes nehez donteseket hozni a jo erdekebe.Most jelen pillanatba sajnos minden orszagnak "rossz" (de itt hozzatennem hogy nem annyira mint ahogy a csicskamedia beallitja)viszont a jovot kell nezni ennel sokkal rosszabb lenne ha putyko terve megvalosult volna.
euler 2022. 09. 20. 10:54
Előzmény: #4390  user01
#4402
Nagyon jó és alapos értékelés, reálisnak is látszik.
Egyet emelnék ki hatásként, az ukrán harci helyzet alakulását, minél valószínűbb az ukrán győzelem annál inkább normalizálódni fog a gáz ára.
Bár ez trivialitás, de ha az ukránoknak még a Krímet is sikerülne visszaszerezniük, az lenne a végleges megoldás. (Eszméletlen mennyiségű gázvagyon van ott.)
Peterbond 2022. 09. 20. 10:52
#4401
Ez a majd ha hideg lesz szöveg is érdekes. Már hónapok óta nem az a kérdé hogy lesz-e gáz a lakosságnak vagy áramra. Az bőven megvan. A kérdés csak az mennyire kell az ipart visszafogni. A lakossági takarékoság is arról szól hogy az iparban minél kevesebbett kelljen visszafogni majd. Nem arról hogy nem lesz gáz fűtésre.
.
Ahogy veleünk ellentétben még a németeknél is 60-70% gáz máshonnan jön így ha az oroszok teljesen zának akkor nekik nem csak a tárolók lesznek hanem attól még jön majd az import. Mi meg Szlovákia meg 1-2 ország járhatna szarul mert nálunk maradna a 10% körüli hazai termelés és a tárolók. De még nálunk is a lakossági rész tárolóból teljesen le van fedve.

Topik gazda

totoro
totoro
3 5 4

aktív fórumozók


friss hírek További hírek