Topikgazda: Törölt felhasználó 2005. 06. 10. 13:25

Orbán: pénzügyi válságra radikális adócsökkentés a válasz - egy meglehetősen ellentmondásos interjú  

Ugrás a cikkhez
Orbán Viktor, a Fidesz elnöke a Világgazdaságnak adott mai interjújában arról beszélt, hogy egy pénzügyi válságra radikális adócsökkentés a válasz, melyet egyrészt a régióban elindult "brutális" adóverseny kényszerít ki, másrészt a lelassuló magyar gazdasági növekedés. Orbán szerint elsőrendű nemzetgazdasági érdek, hogy az euró bevezetésére megfogalmazott 2010-es céldátum "ne mozduljon", az ekkor történő euróbevezetés szándékát garantálni tudja Orbán. Ezzel szemben ugyanakkor elismerte, hogy nem szabad minden áron ragaszkodni ehhez a céldátumhoz.

A 2006-os választások megnyerése után 2007-re ígéri a radikális adólépéseket a politikus, melyek saját bevallása szerint is az elkövetkezendő 1-2 évben átmenetileg megnövelhetik az államháztartási hiányt, mielőtt elkezdik éreztetni pozitív hatásaikat. Csakhogy a konvergencia-folyama t alapján épp a 2007-es és 2008-as esztendők a kulcsfontosságúak a maastrichti kritériumok közül a számunkra várhatóan legnehezebbnek bizonyuló költségvetési feltétel teljesítésére. A pártvezető egy meglepő kijelentetést is tett az államháztartási hiány finanszírozása és a lakossági betétek összefüggéséről.

a teljes cikk: http://www.portfolio.hu/cikkek.tdp?k=3&i=55129
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
elemes
elemes 2005. 06. 10. 15:36
Előzmény: #13  Törölt felhasználó
#20
vito,
.
"Kár hogy azt már elbaltázta akkor amikor a nevét adta a 2000-ben kezdődő ámokfutáshoz"
.
Hm, látom te is az emlékeidből élsz.
Törölt felhasználó 2005. 06. 10. 15:34
Előzmény: #9  Törölt felhasználó
#19
Kedves Linyi,
Szerinted kire gondolt? Bár értelmetlen, azon vitázni, hogy viktor kire is gondolt, csak tényszerűen érdekelne, hogy szerinted ő kivel ülne le tárgyalni, ha egyáltalán ilyenre hajlandó egy esetleg nyertes választás után.. Szerintem nem hajlandó.
Másrészt, nem tudok fejből ilyen számokat, de én az általad írt 10-15%-ot kevésnek érzem. Itt nem az adók %-a számít, hanem a jöveldemek forrása, ami azért más, mert ugye a beszállító kis és középvállalkozások is ezektől tőlük függnek, továbba én még ebbe a kategóriába sorolom a "magyar" multikat (OTP, MOL, stb. nem ér röhögni..)
Törölt felhasználó 2005. 06. 10. 15:24
Előzmény: #16  Törölt felhasználó
#18
Ezzel a nyilatkozattal az lesz a baj, hogy mire sor kerulne ra, addigra meg sokat valtozhat - bizonyos esetben negativ ertelemben - a helyzet.Ugyanis odaig meg egy jo ev van, hogy ezt az Orban programot meg lehessen kezdeni, es epp most olvasom egy masik portfolio cikk cimet, valami ilyesmi, hogy Veres J; nem lesz valasztasi koltsegvetes. Ez mar szemoldok, homlok rancolasra 100%-ig okot ado kijelentes egy PM-tol.Biuztos vagyok benne hogy az ilyen kijelentesek es amik utana szoktak kovetkezni, nem nagyon vannak belekalkulalva az Orban programjaba.
udv ;jp
Törölt felhasználó 2005. 06. 10. 15:21
#17
OV-nek, aki a költségvetés hiányát adócsökkentéssel akarja csökkenteni, üzenjük (azt hiszem mi mindannyian), hogy egy elemi közgazdasági tanfolyam első óráján az első mondat annyi: "Pénzt csak pénzzel lehet csinálni."
Ha ő sem veszi Linyi érveit figyelembe, akkor ez az igen sajátos spirális költségvetési adósságválság nem szűnik meg, hanem fennmarad mindaddig, amíg annak a hiperinfláció nem vet véget.
A fogyasztóhoz nem lehet nyúlni, annak a jövedelmeit garantálni kell, ez tény. Ebből az adódik, hogy a fogyasztónak a piacon javakat kell biztosítani, amit tehetünk olcsón, vagy drágábban, de az utóbbi esetben a bérkiáramlást növelni kell. Bért pedig ketten fizetünk, az állam és a vállalkozások. Az állam - egyszerű esetben - akkor tud bért fizetni, ha van adóbevétel, amit a fogyasztás egy részéből (ÁFA), másrészt a jövedelmekből (SZJA, TA stb.) vesz el. Ennek az evidenciának a felismerése két irányba mutat; (a) a jövedelmek egyre növekvő részét nem a hazai piacon kell megszerezni, hanem exportból, hogy a circle jerking (lásd még: KGST) elkerülhető legyen (b) a jövedelmek keletkezésének súlypontját az államról a vállalkozásokra kell áthelyezni, hogy a munkaerő az (a) pontban írtakhoz álljon rendelkezésre, nem beszélve arról, hogy akkor a költségvetés hiánya is csökken és nem kell annyi adót beszedni.
(a) érv miatt fel kellene arra figyelni, hogy az export Magyarországról tömegméretekben igen kilátástalan vállalkozás (tőkehiány), ezért azokba a piaci résekbe kell betörni hagyni a hazai vállalkozásokat, amelyek magas hozzáadott értékkel, kisebb tömegű (nem tőkeigényes logisztikájú) áru exportjára (lesznek) képesek;
(b) érv okán praktikusan csökkenteni kellene az állami kiadásokat (pl.: korrupció és kamat) és csökkenteni azaz ésszerűsíteni kellene az adminisztrációt, a súlypontot ebben a kérdésben az adók beszedésére, az adófizetési morál minél magasabb szintjére kellene helyezni.
Szumma szummárum, az első lépés az ÁFA radikális csökkentése kell, hogy legyen és ezzel párhuzamosan ösztönözni kell a kutatás-fejlesztést; hiszen bármilyen meglepő is, ez utóbbinak célja és egyik eleme az egyszerűbb közigazgatás kialakítása lehet.
Pénzt csinálni csak pénzzel lehet: a vállalkozásoknál és a fogyasztónál (munkaerő) kell hagyni a jövedelem lehetséges legnagyobb részét, és az export és a K+F ösztönzésével egyidőben a közigazgatást a felére kell racionalizálni (hangsúlyozom, ez is K+F!). Lehet persze egyenként is ezekbe belefogni, csak akkor annak az lesz a vége, ami eddig mindig is lett: a koncepciótlan és nem egységes egészben gondolkodó reformoknak többen itták meg a levét, mint amennyiünkön segítettek és a cirkusz újabb és újabb részfeladatok - mindig kudarcba fulladó - megoldási kísérleteivel folytatódik tovább.
Törölt felhasználó 2005. 06. 10. 14:57
Előzmény: #14  opposition2002
#16
nem értem miért kell a közszférában egyfajta védelmet biztosítani a munkavállalóknak...n ézd nekem szemrebbenés nélkül mondtak fel, úgy hogy meg sem sértődtem...miről beszélünk??? van dolga vagy nincs?? nincs , hát akkor menjen ahova akar...ki a phast érdekel..., engem biztos nem...
miért lenne más munkanélküli a gyárból, vagy a közszférából, mi ez faji megkülönböztetés...? ??
Törölt felhasználó 2005. 06. 10. 14:49
Előzmény: #1  portfolio
#15
a törésvonal az mszp és a fidesz gazdaságpolitikája között valahol ott húzódik..., hogy amíg az mszp állítja van olyan, hogy növekvő és erős stb. gazdaság úgy, hogy esetleg az emberek ebből semmit nem éreznek, sőt egyre szegényebbek...és a megérdemelt jussukat ezekért legfeljebb a lenini út végén kapják meg, vagy a temetésük után valamikor....tehát agyrém a történet...
ezzel szemben a fidesz ezt elképzelni csak társadalmi jóléttel tudja, amiben van is valami...persze párhuzamosan...
opposition2002 2005. 06. 10. 14:31
Előzmény: #11  Törölt felhasználó
#14
Az utóbbi két-három évben rengeteget hallani a közigazgatás karcsúsításáról, és, ahogyan itt a fórumban is megjelent, 2-300 ezer ember elküldéséről ebből a szférából. A gond csak az, hogy egyrészt ezeknek az embereknek jeltős része önkormányzatoknál dolgozik, ahol direktbe évek óta próbálja elérni a kormány, hogy csökkentsék a létszámot, kötelezően nem írhatja elő, csak a pénzt vonja el, de a létszám mégsem csökken. Sem helyi, sem az országos politikában nem lenne kívánatos a munkanélküliség nagyarányú növekedése. A közszférában dolgozók 70(!)%-a ötven feletti, úgyhogy nehezen találnának munkát, vagyis a tartós munkanélküliek/inakt ívak/feketézők táborát növelnék, ami politikailag (szavazatvesztés) szempontjából semelyik kormánynak nem igazából érdeke - gondolom ezért nem lépte meg még senki és számomra kétséges, hogy valaha meg is fogja-e lépni. Elhangzott még két éve, hogy 200 ezer ember kb. 1000 MRd megtakarítást jelentene, szvsz ez is erőteljes túlzás, kb. 3-400 Mrd lenne a reális. Egyik oldalon ekkora adócsökkentés, a másikon annyi plusz munkanélküli. A mérleg ersen kétséges.
Úgyhogy tartok tőle, hogy a közszféra kérdését az idő fogja megoldani, amikor az ötven feletti munkavállalók úgy kb. 5 év múlva elkezdenek tömegesen nyugdíjba menni. Addig meg kétséges, hogy bármely politikai erő be mer-e vállalni egy nagyobb leépítést a fentebb említettek miatt. Így a nagyarányú adócsökkentés forrásai is kétségesek...
Törölt felhasználó 2005. 06. 10. 14:27
Előzmény: #12  elemes
#13
Kár hogy azt már elbaltázta akkor amikor a nevét adta a 2000-ben kezdődő ámokfutáshoz
elemes
elemes 2005. 06. 10. 14:24
Előzmény: #10  Törölt felhasználó
#12
Vargától szerintem nem, őt most hiteles szakembernek pozicionálják.
Törölt felhasználó 2005. 06. 10. 14:14
#11
tehát OV adócsökkentéssel fog kampányolni. tehát, ha a mostani kormány nem akar veszteni, akkor jövőre neki kell adót csökkentenie és sok embert (pl a kóka minisztériumot harmadolnia) elküldenie.
ha az mszp akar adócsökkentéssel kampányolni akkor nem fog nekik hinni senki. főleg ha hiller külön kérésere gyurcsánytól balra fog beigazodni és varjúdombi meséket fog szavalni.
csá
Törölt felhasználó 2005. 06. 10. 14:12
Előzmény: #5  Törölt felhasználó
#10
De ez ám nem kommunikációs offenziva (felbuzdulva Sólyom győzelmén)mint annál a másik hogyishivjáknál, hanem ez a jövő felvázolása csak hogy lehessen látni a kontrasztot a jók meg a rosszak között.Szerintem most napokig vagy hetekig jönnek majd a jobbnál jobb ötletek hol Tállaitól hol Matolcsytól hol Vargától...
Törölt felhasználó 2005. 06. 10. 14:12
Előzmény: #5  Törölt felhasználó
#9
1702,
szerintem az adók legfeljebb 10-15%-át fizetik a multik, nem velük kellene alkudozni!
elemes
elemes 2005. 06. 10. 14:10
Előzmény: #1  portfolio
#8
A hangvétel engem egy kicsit Reagan programjára emlékeztet.
Törölt felhasználó 2005. 06. 10. 14:08
Előzmény: #4  Törölt felhasználó
#7
Jó lenne, ha még hinni tudnék Orbánnak! Amit mond, abból helyes, hogy ne az állam mondja meg, hogy mennyi kell neki, hanem a vállalkozók, és azért az állam mutassa meg, mit tud adni (na erről kellene beszélni választások előtt: melyik banda (bocsánat: "párt") mit képes adott pénzből kihozni).
.
Igen, az munkavállalók valóban több mint 20%-a állami alkalmazásban van, és ez sok. Nem azért, mert nem lehet elképzelni akár 100%-os állami alkalmazást, hanem azért, mert éppen a 45 éves múltunkból jól tudjuk, hogy az állam nem hatékony, pazarló, korrupt. Minél nagyobb az állami szerepvállalás, annál inkább nő a korrupció, tisztességtelenség, pénzszórás. Ez itt a vadkeleten így működik, még évtizedeknek kell eltelnie, amíg ez megváltozik (például a teljes politikai bagázsnak le kell cserélődnie).
.
Olya n rendszerre van tehát szükség, ami ilyen tisztességeteln, önző emberekre van szabva. Ezt nem kell kitalálni, ezt a korai vadkapitalizmusban már kitalálták: minimális állami szerepvállalás, erős fennmarad, gyenge elbukik. Igazságtalan? Hogyne! De működik, és ezzel gazdaságilag 10-20 év alatt össze tudjuk szedni magunkat egy szociálisabban érzékeny állam vállalásához.
.
Tudo m, hogy száz évre visszamenőleg minden diktátor ugyanilyen ígéretekkel etette a jónépet: most még egy kis erőfeszítés, azután jön a tejjel-mézzel folyó Kánaán! Nekem mégsincs job ötletem: ennek a népnek egyelőre ennyi megy. Amíg a politikusaink korruptak, ostobák, a jónép ott próbál kibújni (az amúgy tényleg lehetetlenül magas) közteherviselés alól, ahol tud, addig nincs más, mint vadkeletet működtetni.
.
Amúgy is ez itt a vadkelet, csak egyelőre túl drágán. Hát tegyük legalább olcsóbbá!
elemes
elemes 2005. 06. 10. 14:06
Előzmény: #5  Törölt felhasználó
#6
Óvatosabban az agarakkal, Orbán politikus, tehát a célja a választások megnyerése. Amit mond, az lehet igaz, de biztosan nem a teljes igazság. Mostanában szerintem Varga Mihály beszél a legőszintébben, tegnap az info rádióban neki is szegezték a kérdést: csak nem akar a fidesz a közigazgatás leépítésével kampányolni...? Varga két mondat hangszigetelés után kibökte, hogy a népszerűtlen lépéseket a ciklus elején kell tenni. Orbántól ennek kimondását jövő június előtt ne is várjuk.
Törölt felhasználó 2005. 06. 10. 13:57
Előzmény: #1  portfolio
#5
Nocsak, nocsak.. A Viktor talált a könyvespolcon valami liberalisabb közgázkönyvet. Kár, hogy nem volt türelme figyelmesen végigolvasni. ;) Elég érdekes lenne, ha évente alkudoznának a jövedelemtulajdonoso kkal (jellemzően multik, ha az államot nem tekintjük annak..) az állami feladatok köréről és a szerepvállalás mértékéről.
Törölt felhasználó 2005. 06. 10. 13:55
Előzmény: #1  portfolio
#4
az államháztartás és a költségvetés, illetve a külkereskedelem hiányáról meg annyit, hogy ennek a finanszírozását meggyőző, céltudatos, eredményeket elérő programmal, illetve gazdaságpolitikával sokkal olcsóbban is lehet finanszírozni, és akármilyen mértékben...
lásd az usa-t, bőven finanszíroz mindent a beáramló tőke, pedig nem kevés pénzről van szó...800-900 mrd dollár...
tehát el kell adni az okot, hogy miért kell nekünk sok pénz és mire..., nos az mszp alatt ebből semmi nem sikerült, sőt ,50 éve nem megy ez nekünk...
Törölt felhasználó 2005. 06. 10. 13:42
Előzmény: #1  portfolio
#3
szerintem van ebben logika, bár igaz sok embernek magas ez, mint lónak a hátúszás...
az fontos, hogy ne a kiadáshoz kelljen bevételt gyűjteni..., de az államháztartás rendbetétele nem fog menni 200-300 ezer ember elküldése nélkül...
a fellendítésről meg annyit, hogy láttam ilyen példát az usa-ban , minden gyerek után adtak vissza 500 dollárt egyszeri alaklommal az adóból...ez még ott sem kevés pénz...
Törölt felhasználó 2005. 06. 10. 13:37
Előzmény: #1  portfolio
#2
Különösen a hívők figyelmébe ajánlom az alábbi cikket!Kiváncsi lennék a véleményükre...

Topik gazda

vito
4 3 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek