Topiknyitó: Portfolio 2012. 10. 04. 10:58

Ön mit szeretne: nyugdíjfelezést vagy 3 millió vendégmunkást?  

Ugrás a cikkhez
Ha nem akarjuk, hogy maga alá temesse az egész fejlett világot (Magyarországot is beleértve) a demográfiai válság hatására felduzzadó államadósság, akkor óriási lépéseket kell tennünk. Akkorákat, ami a mai társadalmi rendünkben is hatalmas...

a teljes cikk: http://www.portfolio.hu/cikkek.tdp?k=3&i=173770
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2012. 10. 08. 14:34
Előzmény: #39  Törölt felhasználó
#40
de a szakmunkásokba kell fektetni, az a jó biznisz, lásd Kína példáját :)
Törölt felhasználó 2012. 10. 08. 14:25
Előzmény: #38  upgrayeddAKS
#39
Félreértések elkerülése végett az orvosképzés nem csupán X orvos képzését jelenti évente, hanem tudományos műhelyeket amikre komoly tudományos inkubátorházak épülnek, befektetéseket generálva a leginnovatívabb iparágba, az egészségiparba. De, ha valaki csak a lokális hatásokra kíváncsi, sétáljon el a Thaly Kálmán utca Tűzoltó utca sarkára és vegye szemügyre hogyan formálja át az egyetemi szellem a lepusztult nyóckert a XXI. század Európájává.
Ha valamibe érdemes fektetni akkor az az orvosképzés.
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2012. 10. 08. 13:59
Előzmény: #20  ujonc
#38
""arról nem is beszélve, hogy ez alapján se orvosképzés ne legyen"
Így van! Ez alapján ne is... "

király :) én úgysem használom az eü-et, de ettől még nem gondolom azt, hogy aki "túl sokat betegeskedik ill. éri baleset", az haljon is meg (sarkítva valamelyest a javaslatodat)...
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2012. 10. 08. 13:26
Előzmény: #29  Törölt felhasználó
#37
"Egy munkáltató keresi a BME-n végzett diplomást, mert tudja, hogy aki el tudta végezni, az hülye nem lehet. De nem a tudása miatt keresi!"

egyébként ennél újra ott tartunk, hogy a hazai képzés köszönő viszonyban sincs a valós elvárásokkal... igyekszenek lexikonokat "kiképezni", akik nem csak hogy nem tudják sajnos alkalmazni igen sokszor a kapott tudást, de még el is indulnak egy "irreális világ felé", ahol a tudás önmagában feljogosítja őket valamilyen pozícióra... nem véletlen a hazai "elit" rangkórsága, ahol is nem azt nézik, ki mit mond, hanem hogy milyen háttérrel mondja (milyen helyeken publikált, ki fia-borja, milyen plecsnijei vannak, stb.)

nem mondom, hogy csak magyar jelenség ez is, de idehaza nagyon szeretik a "papírt"
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2012. 10. 08. 13:17
Előzmény: #32  Törölt felhasználó
#36
amúgy 5-ször annyi nyugdíjas esetén fel kellene kötnie a gatyamadzagot az eü-nek rendesen, és az a dilemma is megoldódna, hogy hol fog annyi ember dolgozni :) mert szinte mindenki az eü-ben találna munkát így vagy úgy (utóbbihoz: a távdiagnosztika fejlődése pont eü/IT "határterület" :) és nyilván "nagyon sok" nyugdíjasnál már bőven lenne ilyen téren is fejlődés)
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2012. 10. 08. 13:13
Előzmény: #30  Törölt felhasználó
#35
"Eddig nem tűnt fel, hogy az értelmiségben kevesebb irigy ember lenne, mint a betanított munkások között."

nem ez volt a vitaalap :)

de most, hogy így leírtad, talán még ez is igaz, mármint hogy jobbak az arányok a diplomásoknál (valószínűleg a magasabb fizetések játszanak inkább közre)

a kiinduló állításom az volt, hogy vannak olyan emberek, akiknek szimplán nem való az értelmiségi szakma, ilyen szakma pl. a tanári/tanítói, vagy ilyen a bírói/egyéb "jogászi" szakma, stb.

de van egy sereg közgazdász is, akik síkhülyék a matekhoz (nem csak matolcsicska), és ezt nem egy matekzseni mondja, hanem olyan, akik "ráérez" a matekra, de amúgy semmi komolyabb affinitása nincs hozzá (tehát nem úgy vagyok vele, mint egy tipikus "matekos", aki szinte minden problémát képes matematikai problémákra visszavezetni (és jó esetben úgy megoldani)... nyilván számukra mindenki más "hülye" a matekhoz)
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2012. 10. 08. 13:07
Előzmény: #32  Törölt felhasználó
#34
ezzel maximálisan egyetértek: "a mai technikai szinten jó szakemberekkel akkor is működne a társadalom, 5-ször annyi nyugdíjas lenne, mint aktív. Ezért állítom azt, hogy nem maga a demográfiai változás a probléma, és bevándorlókra sincsen szükség, ha mégis, akkor képzett bevándorlókra. Egyébként a kisebb gyerekszám ahhoz is hozzásegíthet, hogy az a kevés gyerek jobb oktatást kapjon, mint ha sok lenne."

mondjuk szerintem a jól képzett bevándorlókra sok szempontból is elég nagy szükség van Mo.on, ezért is gáz, hogy ilyen élhetetlen ország lettünk...
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2012. 10. 08. 13:05
Előzmény: #29  Törölt felhasználó
#33
sok észrevételed jogos!

de ettől még hazai viszonylatban ez számít "elitnek"

szegény ember vízzel főz... (én is megtapasztaltam kint, mennyire előttünk járnak jópár témában a hazai nagynevű egyetemhez képest... kizárólag a matekban volt erősebb a BCE, mint a külföldi (szinte) nevenincs egyetem, ahol (igaz, csak 1 évet voltam) sokkalta modernebb volt az egész szemléletmód, sokkalta "civilebb" már az egyetem is, tehát pl. a diákok sok mindent maguk szerveztek, nem volt akkora a bürokrácia, stb.)
Törölt felhasználó 2012. 10. 08. 13:02
Előzmény: #27  upgrayeddAKS
#32
Igen, igazad van, ennek gyökere az oktatásban van.

Ellenben én azt mondom, hogy a mai technikai szinten jó szakemberekkel akkor is működne a társadalom, 5-ször annyi nyugdíjas lenne, mint aktív. Ezért állítom azt, hogy nem maga a demográfiai változás a probléma, és bevándorlókra sincsen szükség, ha mégis, akkor képzett bevándorlókra. Egyébként a kisebb gyerekszám ahhoz is hozzásegíthet, hogy az a kevés gyerek jobb oktatást kapjon, mint ha sok lenne.
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2012. 10. 08. 13:00
Előzmény: #21  ujonc
#31
különben sztem nagyon jó kis viták vannak itt meg a többi topikban, csak néha sokan azt hiszik, hogy fikázom őket, csak mert pont azt emelem ki, amivel nem értek egyet, stb.

...és ez vonatkozik mások "kiemeléseire" is... nem kell ennyire támadásnak venni, ha valaki mást gondol ill. úgy tűnik, hogy mást gondol :)

nem akarom én megbántani az ide írogatókat, ne is vegyék magukra az "ingeket", amiket írok, mert általánosságban "fikázom a civilizációt", ami sztem nagyon el van b..va, és sokkal jobb is lehetne, ha lenne valami összefogás meg a zemberek is többet gondolkodnának...
Törölt felhasználó 2012. 10. 08. 12:58
Előzmény: #25  upgrayeddAKS
#30
"sztem van, mondjak példákat?"

Igen, mondjál, kíváncsian hallgatom. Eddig nem tűnt fel, hogy az értelmiségben kevesebb irigy ember lenne, mint a betanított munkások között.
Törölt felhasználó 2012. 10. 08. 12:58
Előzmény: #25  upgrayeddAKS
#29
Szóval akkor az az 1-2 szak 1-2 egyetemen az elit? Szerintem még ezek is messze vannak az elittől, mert addig oké, hogy egy jobb mérnök szakot nehéz elvégezni a BME-n, de a nyugati egyetemekhez képest rengeteg elavult ismeretet adnak át, le vannak rendesen maradva.

Szóval összességében a hazai közoktatás és felsőoktatás színvonala is a szopatás mértékétől függ, nem az oktatás minőségétől. A jobb középiskolák tehetséges és tehetős szülőkkel felvértezett diákságot kapnak, így basznak rendesen tanítani, a legerősebb egyetemi képzések pedig a szórással biztosítják a színvonalat. Valójában ez nem színvonal! A színvonal az lenne, ha a hozzáadott érték lenne magas. Egy munkáltató keresi a BME-n végzett diplomást, mert tudja, hogy aki el tudta végezni, az hülye nem lehet. De nem a tudása miatt keresi!
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2012. 10. 08. 12:53
Előzmény: #27  upgrayeddAKS
#28
a 2. törlendő :)

amúgy én a Venus Project-ből sok dologgal egyet tudok érteni, bár van egy halom olyan állítás is benne, ami elég nevetséges/megalapozatlan/ferdítés stb.
a Liska-modellről pedig utóbbiakat nem is tudnám elmondani... :) bár nyilván nem mindenhol működne az sem...
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2012. 10. 08. 12:51
Előzmény: #19  Törölt felhasználó
#27
"Ez szerkezeti problémája a munkaerőpiacnak, ettől még összességében munkaerő túlkínálat van."

ezzel részben egyet is értek, de a problémák gyökere megint csak az oktatásban van: nem elég rugalmas a munkaerő, nem tudott még alkalmazkodni a változó világhoz, stb.
szóval: elvégzendő feladat lenne bőven, épp csak nincs rá sem szándék, sem megfelelő "társadalmi bázis"
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2012. 10. 08. 12:50
Előzmény: #19  Törölt felhasználó
#26
"Ez szerkezeti problémája a munkaerőpiacnak, ettől még összességében munkaerő túlkínálat van."

ezzel részben egyet is értek, de a problémák gyökere megint csak az oktatásban van: nem elég rugalmas a munkaerő, nem tudott még alkalmazkodni a változó világhoz, stb.
szóval: elvégzendő feladat lenne bőven, épp csak nincs rá sem szándék, sem megfelelő "társadalmi bázis"
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2012. 10. 08. 12:44
Előzmény: #23  Törölt felhasználó
#25
"Talán a BME bizonyos karait, szakjait lehetne megemlíteni, talán ELTE egy-két szakja, amely magas színvonalúnak mondható, meg még 1-2 vidéki egyetemen vannak jó képzések."

na tessék, meg is találtad! :)
ezekről írtam azt, amit...

"Mi köze az irigységnek ahhoz, hogy kinek való az értelmiségi szakma."

sztem van, mondjak példákat?
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2012. 10. 08. 12:41
Előzmény: #21  ujonc
#24
ja, annyira messze állok, hogy dolgoztam is ilyen cégnek, sőt közvetlen munkakapcsolatban voltam szakmunkásokkal :) lényegében minden nap (btw. az irodisták nagy része szintén max. érettségivel rendelkezett, mármint akik az irányításom alá tartoztak...)

szóval eléggé el vagy tévedve :)
nem lehet, hogy valamiféle komplexus által vezérelve akarod nekem tulajdonítani azt a mémet, hogy a jó szakember csakis diplomás lehet? még azt is megkockáztatom, hogy a diplomások közt arányaiban TÖBB a rossz szakember, hiszen az ő elkúrásuk nem annyira szembetűnő, rá lehet fogni a körülményekre, lásd fityisz, míg a szakmunkás esetében hiába védekezik mondjuk a rossz időjárásra a betonozásnál, akkor meg lehet kérdezni tőle, hogy miért nem szólt időben, stb. (most ne menjünk bele a példába, mert csak példa)

"A jó vagy rossz szakmunkás tömegek nem a vállalkozói réteget erősítik. Alkalmazotti munkaviszonyban vannak, így a számlaadás- nemadás problémája miatt sem fájhat a fejük."

maradjunk annyiban, hogy az élelmesebbje vállalkozó, aki meg abból akar megélni, hogy fix munkája van, de a profit nagy részét úgyis a vállalkozó főnöke teszi zsebre, az eleve magára vessen... vadkapitalizmus van, itt a "gyengék" éhen halnak... szóval rendben van, hogy akadnak bejelentettek is ill. fix bért keresők, de ők elsősorban magukat meg a vállalkozó főnöküket okolhatják, aki rendszerint pár év alatt akar meggazdagodni, ezért ad éhbért, már ha egyáltalán fizet rendesen... (ez persze sarkítás, mert vannak normális vállalkozók is, akik dolgoztatnak, de ezt is írtam már korábban...)
Törölt felhasználó 2012. 10. 08. 12:41
Előzmény: #22  upgrayeddAKS
#23
"néhány elitképző még úgy-ahogy jól működik "

Mindig is kíváncsi voltam, milyenek ezek az elitképzők. A közoktatásban vannak úgynevezett elit gimnáziumok, ezek benne vannak a topban. Azonban nem működnek jól, a diákok teljesítményét 80%-ban a tehetős szülők által fizetett különórák adják.

Felsőoktatásban? Talán a BME bizonyos karait, szakjait lehetne megemlíteni, talán ELTE egy-két szakja, amely magas színvonalúnak mondható, meg még 1-2 vidéki egyetemen vannak jó képzések. De összességében egyik egyetem sem mondható elitnek, különösen a nagy integráció óta, amivel a jobb karok a rosszabb karokkal kerültek egy intézménybe.

Szóval hiába keresem, nem találom Magyarországon azokat a jól működő elitképzők. Vagy te azokat érted ez alatt, ahová az elit beíratja jó pénzért a lusta, hülye gyerekét, hogy az valahogy mégis diplomát szerezzen, ha máshol amúgy elvérezne?

"sokkalta több baj van azokkal a diplomásokkal, akiknek nem való az értelmiségi szakma, pl. mert irigy, primitív (stb.) emberek diplomával is "

Mi köze az irigységnek ahhoz, hogy kinek való az értelmiségi szakma. Egyaránt vannak buta és okos irigy emberek is.
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2012. 10. 08. 12:30
Előzmény: #20  ujonc
#22
"idehaza amúgy a bérek részben azért olyan alacsonyak, mert "bugrisképzés" megy :)"

értsd: tönkre van b..va az egész oktatási rendszer, még a szakmunkásképzés is!

néhány elitképző még úgy-ahogy jól működik

be van "állítva" ez az ország egy olyan szintre, amin nem lehet jól keresni, és hiába vannak nyugati szemmel túlképzett embereink is, ők sem kapják meg a kinti béreket, mert mi be vagyunk téve a balkáni kategóriába, ami ráadásul nem is olyan sokára a Balkán számára egy komoly sértés lesz...

a zemebrek maguktól semmit nem tanulnak meg, autodidakta képzés kb. annyi van, ami épp arra elegendő, hogy az autodidakták el is hagyják az országot és/vagy "agitálnak" a jelen állapotok ellen, de mindhiába, mert a celebidióták meg a többi könnyed téma a nyerő...
a "normál" képzésről meg már írtam... ezek után nincs min csodálkozni, én sem adnék többet a hazai munkavállalónak a munkáltató helyében

nagyon kevés az a kivétel, akik jól megfizetik az alkalmazottakat, és ez is azzal van összefüggésben, hogy "bugrisképzés folyik" :)

apropos, kialakulás: sztem erősen rásegít a média meg szinte minden, ami ebben az országban annyira negatív (pl. a csordaszellem), szóval kialakul-NA az magától is, de nem hagyják :)
nem akarják megadni az esélyét sem annak, hogy a zemberek önszántukból váljanak zombivá, úgyhogy ráirányítják a figyelmüket mindarra, ami ösztönlényekké degradálja őket, ők meg szépen ráharapnak... persze elég sok ellenálló akad, de ők meg nem olyan "szervezettek", nem olyan homogén masszát alkotnak, mint az ösztönlények

ja, és a szakmunkások: szükség van rájuk, hiszen ki akar rosszul felrakott vakolatú (stb.) kégliben lakni? én speciel kifejezetten kedvelem a kétkezi munkából élőket, sok köztük az intelligens... sokkalta több baj van azokkal a diplomásokkal, akiknek nem való az értelmiségi szakma, pl. mert irigy, primitív (stb.) emberek diplomával is

normális helyeken a diplomának rangja, státusza van, az egyféle elitklub a szó pozitív értelmében, de itt a sok foximaxi oklevél annyit (sem) ér, mint 1-2 évtizede az érettsége, és ez még nem is a legfőbb probléma...
ujonc 2012. 10. 08. 12:20
Előzmény: #15  upgrayeddAKS
#21
Látom nagyon messze állsz a termelő szektortól! :-)

"máskülönben meg jó szakemberekből van idehaza hiány... akik szakmunkások (jól vagy rosszul dolgozik, az szlaadás tekintetében mindegy szokott lenni), azok úgysem szoktak számlát adni, úgy meg azért egyáltalán nem keresnek rosszul.."

Elárulok egy titkot a "jó szakember" kifejezést egy jó szakmunkásra is szokták érteni. A te gondolatodból az ellenkezője jön le nekem. Mintha úgy gondolnád a jó szakember az egy diplomás valaki és ezeken felül (alul) vannak a szakmunkások. A jó szakember (miután kitanulta a szakmát)elmegy külföldre PÉNZÉRT dolgozni, ezért van itthon kevés.
És még egy információ! A jó vagy rossz szakmunkás tömegek nem a vállalkozói réteget erősítik. Alkalmazotti munkaviszonyban vannak, így a számlaadás- nemadás problémája miatt sem fájhat a fejük.

Topik gazda

Portfolio
Portfolio
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek