Topiknyitó: Portfolio 2012. 10. 04. 10:58

Ön mit szeretne: nyugdíjfelezést vagy 3 millió vendégmunkást?  

Ugrás a cikkhez
Ha nem akarjuk, hogy maga alá temesse az egész fejlett világot (Magyarországot is beleértve) a demográfiai válság hatására felduzzadó államadósság, akkor óriási lépéseket kell tennünk. Akkorákat, ami a mai társadalmi rendünkben is hatalmas...

a teljes cikk: http://www.portfolio.hu/cikkek.tdp?k=3&i=173770
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2012. 10. 09. 21:15
Előzmény: #78  upgrayeddAKS
#79
ja, és (mint ahogy már jeleztem) mind2 ország innovatív, jelentős felsőoktatási tudás- és kutatókapacitással (a japcsik már a "bölcsőben" kezdik a jó oktatási rendszert és az erős versenyt, az amcsik viszont "idomítják" a versenyre (pontosabban a versengésre) a fiatalokat, de az oktatási rendszerük afféle félművelt-képző, ahol sok hasznos és elemi készséget viszont elsajátítanak a diákok (ha már lexikális tudást nem nagyon)

szóval még a különbségek ellenére is igen sok a hasonlóság :)
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2012. 10. 09. 21:11
Előzmény: #61  Törölt felhasználó
#78
elég valószínűtlen, hogy pont japántól fordulnának el a befektetők :)
a helyzet sok dolog miatt erősen hasonlít az amerikaira: saját valutában vannak eladósodva, fejlett gazdaság szinte túltelített háztartásokkal (ami korlátozza ugyan a növekedési lehetőségeket, de az eszeveszett "fejlődés" a fogy.társ.-ban majd úgyis megteremti azokat az új termékeket, amiket majd megvesznek, stb., és ebben persze már van egy igen komoly difi az usatól: a japok nem akarnak fogyasztani, állambá meg (talán) erre is akarja őket nevelni azzal, hogy elinflálja a megtakarításaikat...)
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2012. 10. 09. 21:07
Előzmény: #67  Törölt felhasználó
#77
"Ugyanis ha az államhoz kerül kölcsönbe a pénz, az állam tojást vesz rajta, a magánszféra ezzel szemben tyúkba fekteti, így a jövőben is lesz tojás."

ez úgy általánosságban igaz, japánra kevésbé :)
velük pont az a baj, hogy nem akarnak tojást venni, folyton csak tyúkot vennének
agyonrobotizálták a termelést is, így alig van munkaerő-kereslet az iparban, irány a szolgáltatások, de az meg túlontúl erősen (pro)ciklikus...
én 2 gazdaságot nem temetnék egy közgazdász helyében sem csupán azért, mert problémákkal küszködnek: az amcsit meg a japcsit...
tudom, hogy az innovációk csak ideális esetben tudnak "elcipelni" egy-egy gazdaságot, de ezen a téren japán és az usa nagyon erősek, és azok is maradnak (persze kínával meggyűlt a bajuk és még jobban meg is fog, de ez az egész akkor sem demográfiai kérdés... india nem azért nem fejlődik úgy, mint kína, mert öregedne a társadalma, sőt... pont a kínai társadalom öregszik, és az indiai "tetterős" és fiatal... épp csak nem annyira jók "lopásban", mint kína, és még lehetne sorolni a különbségeket az ingatlanlufitól a hagyományokon át a csóró országok "demokráciájának" gyengeségeiig...)

mindez persze nem csak az előzményre volt reakció...
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2012. 10. 09. 20:53
Előzmény: #70  Törölt felhasználó
#76
"Pl. a magyar nyugdíjas ha valamije elromlik, majdnem a termék értékéig képes megjavíttatni, mert nem a fogyasztói társadalomban élte fiatalkorát, ehhez szokott."

ez amúgy kifejezetten jogos észrevétel... a hazai fogy.közönség egy része még nem szembesült igazán az ún. tervezett avulással, és ők még a korlátos (import) erőforrások okozta hiánygazdasághoz szoktak hozzá (a tervgazdaság okozta hiányról nem is beszélve...)
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2012. 10. 09. 20:48
Előzmény: #73  kukutyinbenko
#75
nem vagy valami tudományos :) inkább dogmatikus (a kettő nem uaz!) :)

"A nyugdíjas lét, kevés szerencséstől eltekintve mindenhol életszínvonal csökkenéssel jár. Fogadd el ezt a tényt, és innentől kezdve értelmetlen arról álmodozni hogyan lehetne virágzó gazdaságot építeni a nyugdíjasok kiszolgálására."

az első mondat igaz, csakhogy mivel az egy főre eső GDP még azon országokban is növekszik, ahol a nyugdíjasok aránya nő, mindezekből az következik, hogy a nem nyugdíjasok életszínvonala még a GDP/capita-tól is jobban növekszik, de amúgy sem nehéz intuitív módon belátni, hogy a csökkenő munkanélküliség SEGÍTI a társadalmi jólétet, a nyugdíjasok meg kapnak egy halom + szabadidőt a bevétel-kiesésért cserébe... ha az eü-i problémák nem sokszorozódnának meg a korral szinte exponenciálisan, nem is panaszkodnának sokat...
az viszont tény, hogy a gazdaság jobban nőne ceteris paribus, ha kevesebb lenne a nyugdíjas, így ha ezt akartátok kihozni a vitátokból, akkor abban szvsz mindenki meg fog tudni állapodni... (nem nehéz belátni, hogy több termelő ember többet termel cet.paribus...) :)
más kérdés, hogy ha túl sokan nem akarnak nyugdíjba menni, akkor az "elveszi" a többiektől a munkahelyet egy olyan közegben, ahol a munkanélküliség nagyobb probléma, mint az elöregedő társadalom (idehaza ezek egymást erősítő problémák az agyonadóztatás miatt), erre a példa pont a sokszor emlegetett fejlett országokban keresendő...
de ha már fejlett országok: valójában egy normális (de elég "csóró") ország számára előnyt is lehetne faragni a "burzsuj" nyugdíjasok letelepülési "áradatából", akik otthagynák a méregdrága ingatlanokat a fiataloknak, így is pörgetve az ottani gazdaságot, nem is beszélve a "befogadó" ország gazdaságáról (persze a nyugdíjasok költéseinek egy jó részéről a "kiinduló" ország lemondana így, de cserébe kapna egy élénkülő ingatlanpiacot, ami előbb-utóbb segítené a fiatalok gyerekvállalási kedvét, újraindítva ezzel a ciklust :) aminek a végén újabb baby-boom generáció jöhetne újabb elöregedő társadalommal x év múlva erre... etc.)

persze olyan fényes jövő elé azért nem néz egy elöregedő társadalomtól "terhes" ország, ha nincsenek a nyugdíjasainak olyan megtakarításai, amit akár külföldön is elkölthetnek (ami viszont a fejlett országokra nem jellemző, mármint hogy nincs megtak.), mivel pl. Mo.-on szinte csak a csoda segíthet (feléltük a nem túl jól működő MANYUP rendszert, és van helyette egy sokkalta sz..abb)

szóval mi biztosan nem fogunk a saját nyugdíjasainkból profitálni... legfeljebb a más országokéból :) de ahhoz meg konzekvens jogi és "biztonsági" környezet kell...
Törölt felhasználó 2012. 10. 09. 14:33
Előzmény: #73  kukutyinbenko
#74
"Érvek nem nagyon hangzottak el részedről."

Főleg ha te minősíted, hogy mi az érv, és mi nem.

"Ezek alapján gyógyszerturizmusról, fogászati turizmusról még nem is hallottál. És nem csak Burgenland/Sopron relációban, de pl. USA/Mexikó és létező műfaj. Gondolod a kalandvágy a fő motiváció? "

Képzeld el, én soproni vagyok, és tudom mi az a gyógyszerturizmus. Ez mennyiben cáfolja azt a tényt, hogy a magyar nyugdíjasok aránytalanul sok gyógyszert fogyasztanak?

"Piacozás. Mindenhol létező jelenség. Bécstől Párizson át Londonig, sőt Sydney-ig. Elárulom pl. Au-ban a lomtalanításnak az az egyik módja, hogy lerakóba viszed a megunt cuccaid és hétvégén licitálnak rá a vevők. Korán reggel már tülekednek az érdeklődők. Vagy ezek szerint garage sale-ről sem hallottál? "

Újabb csúsztatás a részedről. A garage sale-t legfeljebb a bolhapiaccal lehetne összevetni, bár ez is túlzás, ráadásul a garage sale nem nyugdíjas műfaj, hanem általános. Megint zongorát írtam, te meg hajóval jössz.

"Nyugdíjas migrációról hallottál gondolom. Nyugodj meg nem csak a napsütés vonzza a gazdag országok polgárait a déli jellemzően szegényebb régiókba. Eu-ban Spanyolo. a fő célpont, de pl. 500.000 amerikai nyugdíjas él csak Mexikóban. "

Ez megint mit cáfol? Ez megint engem támaszt alá, mert ugyanez nincsen mondjuk Magyarország->Bulgária viszonylatban, holott Bulgária 20-30%-al olcsóbb. Mert a magyar nyugdíjasok sokkal inkább röghöz kötöttek, ez a fogyasztási szokásaikon is látszik.

"A nyugdíjas lét, kevés szerencséstől eltekintve mindenhol életszínvonal csökkenéssel jár. Fogadd el ezt a tényt"

Egyetértek.

"és innentől kezdve értelmetlen arról álmodozni hogyan lehetne virágzó gazdaságot építeni a nyugdíjasok kiszolgálására."

Ez viszont nem következik belőle.
kukutyinbenko 2012. 10. 09. 14:14
Előzmény: #72  Törölt felhasználó
#73
Érvek nem nagyon hangzottak el részedről. A tájékozatlanságot meg pl. ilyen állításokból szűröm le.
" de mondhatnám a gyógyszereket, piacozást, meg ezer más dolgot."

Ezek alapján gyógyszerturizmusról, fogászati turizmusról még nem is hallottál. És nem csak Burgenland/Sopron relációban, de pl. USA/Mexikó és létező műfaj. Gondolod a kalandvágy a fő motiváció?
Piacozás. Mindenhol létező jelenség. Bécstől Párizson át Londonig, sőt Sydney-ig. Elárulom pl. Au-ban a lomtalanításnak az az egyik módja, hogy lerakóba viszed a megunt cuccaid és hétvégén licitálnak rá a vevők. Korán reggel már tülekednek az érdeklődők. Vagy ezek szerint garage sale-ről sem hallottál?
Nyugdíjas migrációról hallottál gondolom. Nyugodj meg nem csak a napsütés vonzza a gazdag országok polgárait a déli jellemzően szegényebb régiókba. Eu-ban Spanyolo. a fő célpont, de pl. 500.000 amerikai nyugdíjas él csak Mexikóban.
A nyugdíjas lét, kevés szerencséstől eltekintve mindenhol életszínvonal csökkenéssel jár. Fogadd el ezt a tényt, és innentől kezdve értelmetlen arról álmodozni hogyan lehetne virágzó gazdaságot építeni a nyugdíjasok kiszolgálására. Egy-egy régió még talán építhet erre amíg jelenlegi formájukban tudnak létezni a nyugati nyugdíjrendszerek, de csak addig és addig sem mindenki.
Törölt felhasználó 2012. 10. 09. 12:56
Előzmény: #71  kukutyinbenko
#72
Szóval elfogytak az érvek. Azt meg, hogy ki látott többet a világból, kétlem, hogy egy anonim fórumon el tudnánk dönteni.
kukutyinbenko 2012. 10. 09. 12:04
Előzmény: #70  Törölt felhasználó
#71
Na jó, kezd a stílus nem tetszeni. Sem időm, sem kedvem a további eszmecseréhez. Szerintem kissé többet láttam már a világból és nem csak a hozzánk látogató osztrák nyugdíjast.

Törölt felhasználó 2012. 10. 09. 11:04
Előzmény: #69  kukutyinbenko
#70
De az én elképzeléseimnek semmi köze nincsen Japánhoz, ezt fogd fel! Szóval ez olyan, mint ha azt mondanám zongora, te erre azt mondanád, hajó, majd kijelentenéd, hogy a hajóval nem lehet zenélni, tehát a zongorával sem.

A Nyugat-Európai és a magyar nyugdíjasok fogyasztói szokásai pedig drámaian eltérnek, és ez nem a nyugdíjak közötti különbség miatt van elsősorban. Lásd pl. a nyugdíjasok milyen arányban használják az internetet, de mondhatnám a gyógyszereket, piacozást, meg ezer más dolgot. Te láttál már osztrák nyugdíjast? Egészen más mentalitás. Pl. a magyar nyugdíjas ha valamije elromlik, majdnem a termék értékéig képes megjavíttatni, mert nem a fogyasztói társadalomban élte fiatalkorát, ehhez szokott.
kukutyinbenko 2012. 10. 09. 10:27
Előzmény: #66  Törölt felhasználó
#69
A japán példát azért hoztam, mert élőben ott nézheted majd nagy valószínűséggel legkorábban mennyire működésképtelen ötlet a nyugdíjasokra alapozott gazdasági "modelled".
A fejlett nyugati társaik nyugdíj megtakarítása is jelentős részben állampapírokban, illetve ingatlanokban található.
Az ő fogyasztói szokásaik sem térnek el drámaian, csak jelenleg még magasabb szinten tudnak fogyasztani. Ez látványosan utazásban illetve a vendéglátásban érhető tetten. De a tartós fogyasztási cikkeknél sokkal kevésbé trendkövetőek mint a fiatalok. Ruházkodás dettó. Egyébként az átlag nyugdíjas arrafelé sem él különösebben irigylésre méltó életet, legfeljebb keletről nézve. Az USA-ban pl. ezért dolgoznak amíg csak bírnak, mert a nyugdíjas évek életszínvonal csökkenést hoznak a többségnek. Sőt sokan nem is tudnának tisztességesen megélni a nyugdíjukból, számukra tulajdonképpen kényszer a munkavállalás.
Törölt felhasználó 2012. 10. 08. 18:18
Előzmény: #67  Törölt felhasználó
#68
A részvényes, vállalati kötvényes dolgot úgy értettem jól diverzifikált portfóliókon keresztül, mielőtt valaki belekötne.
Törölt felhasználó 2012. 10. 08. 18:10
Előzmény: #64  kukutyinbenko
#67
Szóval az a vicc, hogy mondtam valamit, ami az én elképzelésem, és nem azonos a japán rendszerrel. Te megpróbálod ráhúzni erre a japán rendszert, majd megmondod a tutit, hogy miért fog az összeomlani. Holott azon részével egyetértek, amit Japánról írsz, csak én nem Japánról beszéltem.

Japánban a megtakarítások jelentős része államkötvényekben van, az állam pedig nem egy profitorientált óriásvállalat. Az ésszerű megoldás a demográfiai bomba ellen az lenne, ha a nyugdíj megtakarítások a reálgazdaságba kerülnek, akár bankbetéteken keresztül hitelként, akár jól diverzifikált részvényeken, vállalati kötvényeken keresztül. Ugyanis ha az államhoz kerül kölcsönbe a pénz, az állam tojást vesz rajta, a magánszféra ezzel szemben tyúkba fekteti, így a jövőben is lesz tojás.
Törölt felhasználó 2012. 10. 08. 18:04
Előzmény: #63  kukutyinbenko
#66
A japán nyugdíjas már semmiből nem fogja kifizetni, mert az állam már elköltötte azt a pénzt korábban. Erről ugatok, gyakorlatilag sokszorosát költötte a japán állam az adóbevételeknek. Ez a probléma gyökere, nem az, hogy nem lesz elég munkaerő. Dehogynem lesz, csak nem biztos, hogy elég jól képzett munkaerő lesz azon belül.
Törölt felhasználó 2012. 10. 08. 18:02
Előzmény: #62  kukutyinbenko
#65
Azért a nyugati nyugdíjas ám nem ilyen fogyasztó, ahogy te beállítod.
kukutyinbenko 2012. 10. 08. 16:58
Előzmény: #61  Törölt felhasználó
#64
" Ha tömegesen akarják pénzzé tenni, akkor kezdődik a baj."

vagy ha a demográfiai vagy egyéb okból a belső megtakarítás már nem fedezi a költségvetési hiányt (azt hiszem úgy 50% körül jár manapság). Ekkor következik majd az igazság pillanata. Ha a külföld nem hajlandó finanszírozni, elég hamar oda kell majd állni a választók elé és elmagyarázni hová lett a pénz és most hogyan tovább.
kukutyinbenko 2012. 10. 08. 16:48
Előzmény: #60  Törölt felhasználó
#63
" A japán nyugdíj megtakarítások jelentős része csak papíron létezik, mert valójában az állam már rég elköltötte azt a pénzt. "

Csakhogy legalább halála előtt mindenki szeretné visszakapni. Más kérdés hogy nem fogja, vagy nem úgy ahogy remélte.
De ekkor jön a probléma. Miből fogja fizetni nyomorult japo nyugdíjasunk a csodálatos szolgáltatásokat, termékeket amik keresletére építetted az új gazdasági aranykort? Majd bevezetik ott is a közmunkát és az állam kuponokban adja vissza a hitelt az egyszeri nyugdíjasnak, aki a kuponokkal fizet a közmunkás betegápolónak? Hát ez sok minden, csak nem aranykor lenne.
kukutyinbenko 2012. 10. 08. 16:42
Előzmény: #58  upgrayeddAKS
#62
Egyrészt a nyugati modell (a nyugdíj nagy része/egésze a jelenlegi befizetésekből kellene hogy származzon) arra épült hogy növekszik a népesség. A politikusok meg a legtöbb országban nem mertek/tudtak reagálni az ezzel ellentétes tendenciák láttán.
Másrészt a nyugdíjas szinte sehol sem tartozik a jó fogyasztók közé. Egyrészt berögzült fogyasztói szokásokkal rendelkezik, ráadásul egy csomó mindenre már nincs szüksége vagy csak ritkábban mint fiatalon. Nem vált évente 2x okos telefont mert minek? Nem vált kétévente autót mert minek? Nem vesz nagyobb drágább ingatlant mert minek? Nem veszi meg a legújabb óriásképernyős TV-t mert minek? Nem cserélgeti a laptopját 2 évente mert minek? És sorolhatnám...
Törölt felhasználó 2012. 10. 08. 16:35
Előzmény: #56  upgrayeddAKS
#61
A 200% addig nem gáz, amíg többen akarnak államkötvényt venni, mint amennyien eladni szeretnének. Ha tömegesen akarják pénzzé tenni, akkor kezdődik a baj.
Törölt felhasználó 2012. 10. 08. 16:33
Előzmény: #57  kukutyinbenko
#60
Nem keverem a dolgokat. A japán nyugdíj megtakarítások jelentős része csak papíron létezik, mert valójában az állam már rég elköltötte azt a pénzt.

Az ipar és a mezőgazdaság pedig egyre kevesebb embert igényel, így egyre több ember marad a szolgáltatásokra, pl. amit mondasz, főzni, takarítani, cipelni az időseket. Illetve ezek egy része is automatizálható. Ezzel semmi gond nincs, ha az időseknek lesz miből kifizetni. A gond az, hogy nem lesz. Ha mégis tévedek, akkor viszont pont a további automatizálást fogja ösztönözni, mivel kevés lesz a munkaerő, ez viszont hosszútávon további fellendülést eredményezhet.
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2012. 10. 08. 16:24
Előzmény: #52  Törölt felhasználó
#59
OK (meg az 53-ra is...)

na, léptem, jó volt "cigiszünetet" tartani néha :)
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2012. 10. 08. 16:18
Előzmény: #54  kukutyinbenko
#58
van benne valami, amiket írsz, de azért ha adott a fizetőképes kereslet, akkor szinte mindegy, hogy nyugdíjasokat szolgálnak-e ki, feltéve, hogy az nem (csak) állami feladat... ezért lenne kiemelten fontos az öngondoskodás: ha nem az állami "apanázsból" költenek a "nyuggerek", akkor "jó fogyasztók" (tele vannak pénzzel nyugaton + idejük is bőven akad...)
persze járulékokat nem fizetnek, de fizetnek MWST-t (ÁFA-t), stb.
kukutyinbenko 2012. 10. 08. 16:18
Előzmény: #55  Törölt felhasználó
#57
Ne keverd a dolgokat. A nyugdíjrendszer nem azért fog összeomlani mert magas az államadósság. Pont azért lehetett eddig növelni az adósságot, mert a japok iszonyatos megtakarításokat voltak hajlandóak állampapírokba fektetni szinte semmi hozamra. A demográfia könyörtelen logikája viszont nemsokára véget vet ennek az idilli állapotnak. Jelzem több tízezer 100 éven felüli él az országban. A 65 felettiek meg valami 35%-t teszik ki a népességnek, ha jól emlékszem. Ha elérik a népesség felét (vagy akár többet), ki fog rájuk főzni, takarítani, cipelni őket ha úgy szükséges?
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2012. 10. 08. 16:14
Előzmény: #55  Törölt felhasználó
#56
a japcsiknak elsősorban az ázsiai kistigrisek ill. "nagytigrisek" tettek keresztbe (export terén erős konkurencia töredék bérekkel) ill. a belső fogyasztás elégtelensége (ami így nem tudta kiváltani az export"kiesést")

nem volt rossz a gazdaságpolitikájuk, de nem is volt elég rugalmas :)

a 200% nem is gáz, ha azt nézed, milyen alacsony kamatra kapják a hitelt :) ...kb. 0%-ra, miközben jóval felette adják...
Törölt felhasználó 2012. 10. 08. 16:04
Előzmény: #54  kukutyinbenko
#55
Már ha a 200%-os GDP arányos államadósság a japánok részéről jó gazdaságpolitikának nevezhető, akkor tényleg igazad van, és én írok hülyeségeket...
kukutyinbenko 2012. 10. 08. 16:01
Előzmény: #51  Törölt felhasználó
#54
"...a társadalom elöregedése jó gazdaságpolitika esetén nem hogy katasztrófát, hanem a gazdaság aranykorát hozhatná, mivel nem csak az egészségügy, hanem rengeteg termék és szolgáltatás épülhetne a nyugdíjasok tömegeire."

Ezt remélem viccnek szántad. Japoknál ahol nemsokára bekövetkezik az az állapot amikor a nyugdíj alapokból többet kell kifizetni mint ami befelé áramlik, közelről is tanulmányozhatod mekkora marhaságot írtál. Pedig ott őrületes megtakarítások halmozódtak fel korábban. A dolog fizikai részét pedig megtapasztalhatod ha elmész ápolónak egy nyugdíjas otthonba. Mennyi pénzért emelgetnék ágyból ki, ágyba be egy 80 kg körüli magatehetetlen embert naponta párszor. Egyáltalán képes lennél rá egyedül? Gazdaságilag ez szerinted mennyire produktív tevékenység?
Törölt felhasználó 2012. 10. 08. 15:19
Előzmény: #35  upgrayeddAKS
#53
Amit a közgazdászokról és a matekról írsz, azzal csak egyetérteni tudok, sajnos így van.

Ellenben egészséges irigység kell az értelmiségieknek, hogy érvényesülni tudjanak.
Törölt felhasználó 2012. 10. 08. 15:19
Előzmény: #50  upgrayeddAKS
#52
A végkövetkeztetéssel egyetértek. Nonszensz, hogy egyes belgyógyászati osztályok elfekvőként funkcionálnak, óriási kiadásokat generálva ezáltal az egészségügynek.
Törölt felhasználó 2012. 10. 08. 15:18
Előzmény: #36  upgrayeddAKS
#51
Én éppen arról beszélek, hogy a társadalom elöregedése jó gazdaságpolitika esetén nem hogy katasztrófát, hanem a gazdaság aranykorát hozhatná, mivel nem csak az egészségügy, hanem rengeteg termék és szolgáltatás épülhetne a nyugdíjasok tömegeire. Inkább pénzügyi kerékkötői vannak annak, hogy ez nem nagyon fog megvalósulni.

Ugyanis ez megoldaná egyszerre a túltermelés és a munkanélküliség problémáját.
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2012. 10. 08. 15:15
Előzmény: #49  Törölt felhasználó
#50
OFF

no azért ez nem ennyire 1xű... adott Pistabá mondjuk alhasi problémákkal... bemegy a kórházba ("beköltözik pár napra"), mert már a kivizsgálások sem egy napon vannak (tfh. ezt ki lehet küszöbölni hatékony szervezéssel)
OK, tehát pár óra a kivizsgálás, minden flottul megy, diagnózis is hamar megvan, kap műtétre egy időpontot...
műtét napján ugyebár szinte minden vizsgálatot elvégeznek még 1x, legalábbis az "alapvetőeket"

műtét után tegyék be a mentőbe, irány haza? (adott esetben ez 200+ km-t jelent)

doki hogy tartja majd a vizitet? webkamerával mutasson meg mindent? :) jó dolog a távdiagnosztika, node...

szóval elvileg jó célkitűzés, de aztán a gyakorlatban csak annyi marad belőle reálisan, hogy minimalizálni kell a kórházban eltöltött napok számát...
Törölt felhasználó 2012. 10. 08. 14:58
Előzmény: #48  upgrayeddAKS
#49
Nekem semmi bajom az ápolókkal, de akinek ápolóra van szüksége az ne menjen kórházba és ne foglalja ott a helyet. Viszont akinek kórházi kezelésre van szüksége azt ne ápolgassák.
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2012. 10. 08. 14:52
Előzmény: #46  Törölt felhasználó
#48
szóval vissza lehet venni nyugodtan az orvosképzés keretszámából, csak akkor növeljük azok számát, akik:
-prevencióval
-"természetes" gyógymódokkal
-pszichoszomatikus betegségekkel, stb. foglalkoznak, és hagyjuk meg az orvosi szakmának a "hard core"-t: baleseti sebészet, miegymás

mi is amúgy a gond az ápolókkal? :)
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2012. 10. 08. 14:48
Előzmény: #46  Törölt felhasználó
#47
na épp ez az! :) a jövő a nanobotoké! minek ide orvos? az a pár generáció meg csak el lesz gyurcsóksámánnal meg az ezotévés ráolvasókkal! :) ki kell bírni, és nem lesz szükség sebészekre, miegymásra... franc fog beleinvesztálni egy rahedli pénzt a képzésükbe... azért, hogy külföldre menjenek?! frászt! ha az itthon maradtaknak is rossz, legyen nekik is rossz! :)
Törölt felhasználó 2012. 10. 08. 14:44
Előzmény: #41  upgrayeddAKS
#46
Ma amikor a tudományágak szintézisét éljük, fölösleges azt a kérdést feszegetni, hogy az orvosok vagy a biológusok foglalkoznak-e biotechnológiával. Elárulom: mindkettő. Sőt fizikusok és mérnökök is. Lásd pl. nanobiotechnológia.
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2012. 10. 08. 14:43
Előzmény: #44  upgrayeddAKS
#45
"windowst minden politikus hardwerébe!"

ezt persze vidéken már másképp mondanák (pl. lóf..t minden politikus s..ébe!), de én tanultam marketinget is :)

upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2012. 10. 08. 14:41
Előzmény: #43  upgrayeddAKS
#44
tyű, basszus, rájöttem: a számítógép-vezérelt politikus a legokosabb a világon! :) windowst minden politikus hardwerébe!
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2012. 10. 08. 14:40
Előzmény: #42  Törölt felhasználó
#43
szentigaz! gondolkodjanak helyettünk a politikusok, ők olyan okosak meg mindent tudnak! no meg a számítógép is okos ám! :)
Törölt felhasználó 2012. 10. 08. 14:39
Előzmény: #40  upgrayeddAKS
#42
Ja, és közben vigyázni kell, hogy a közismereti tárgyakból nehogy túl sokat szívjon magába a szerencsétlen, még a végén gondolkodni fog. Lebutított robotokat nekünk!
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2012. 10. 08. 14:37
Előzmény: #39  Törölt felhasználó
#41
ja, és különben is kevered az orvost a biológussal! :) tehát a sorrend:

1. szakmunkások
2. biotech (ill. biológusok)
3. IT / informatikusok
4. gépészek, energetikai szakemberek

.
.
.
sokadik: orvosok

ez a mai befektetési prioritás :)
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2012. 10. 08. 14:34
Előzmény: #39  Törölt felhasználó
#40
de a szakmunkásokba kell fektetni, az a jó biznisz, lásd Kína példáját :)
Törölt felhasználó 2012. 10. 08. 14:25
Előzmény: #38  upgrayeddAKS
#39
Félreértések elkerülése végett az orvosképzés nem csupán X orvos képzését jelenti évente, hanem tudományos műhelyeket amikre komoly tudományos inkubátorházak épülnek, befektetéseket generálva a leginnovatívabb iparágba, az egészségiparba. De, ha valaki csak a lokális hatásokra kíváncsi, sétáljon el a Thaly Kálmán utca Tűzoltó utca sarkára és vegye szemügyre hogyan formálja át az egyetemi szellem a lepusztult nyóckert a XXI. század Európájává.
Ha valamibe érdemes fektetni akkor az az orvosképzés.
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2012. 10. 08. 13:59
Előzmény: #20  ujonc
#38
""arról nem is beszélve, hogy ez alapján se orvosképzés ne legyen"
Így van! Ez alapján ne is... "

király :) én úgysem használom az eü-et, de ettől még nem gondolom azt, hogy aki "túl sokat betegeskedik ill. éri baleset", az haljon is meg (sarkítva valamelyest a javaslatodat)...
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2012. 10. 08. 13:26
Előzmény: #29  Törölt felhasználó
#37
"Egy munkáltató keresi a BME-n végzett diplomást, mert tudja, hogy aki el tudta végezni, az hülye nem lehet. De nem a tudása miatt keresi!"

egyébként ennél újra ott tartunk, hogy a hazai képzés köszönő viszonyban sincs a valós elvárásokkal... igyekszenek lexikonokat "kiképezni", akik nem csak hogy nem tudják sajnos alkalmazni igen sokszor a kapott tudást, de még el is indulnak egy "irreális világ felé", ahol a tudás önmagában feljogosítja őket valamilyen pozícióra... nem véletlen a hazai "elit" rangkórsága, ahol is nem azt nézik, ki mit mond, hanem hogy milyen háttérrel mondja (milyen helyeken publikált, ki fia-borja, milyen plecsnijei vannak, stb.)

nem mondom, hogy csak magyar jelenség ez is, de idehaza nagyon szeretik a "papírt"
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2012. 10. 08. 13:17
Előzmény: #32  Törölt felhasználó
#36
amúgy 5-ször annyi nyugdíjas esetén fel kellene kötnie a gatyamadzagot az eü-nek rendesen, és az a dilemma is megoldódna, hogy hol fog annyi ember dolgozni :) mert szinte mindenki az eü-ben találna munkát így vagy úgy (utóbbihoz: a távdiagnosztika fejlődése pont eü/IT "határterület" :) és nyilván "nagyon sok" nyugdíjasnál már bőven lenne ilyen téren is fejlődés)
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2012. 10. 08. 13:13
Előzmény: #30  Törölt felhasználó
#35
"Eddig nem tűnt fel, hogy az értelmiségben kevesebb irigy ember lenne, mint a betanított munkások között."

nem ez volt a vitaalap :)

de most, hogy így leírtad, talán még ez is igaz, mármint hogy jobbak az arányok a diplomásoknál (valószínűleg a magasabb fizetések játszanak inkább közre)

a kiinduló állításom az volt, hogy vannak olyan emberek, akiknek szimplán nem való az értelmiségi szakma, ilyen szakma pl. a tanári/tanítói, vagy ilyen a bírói/egyéb "jogászi" szakma, stb.

de van egy sereg közgazdász is, akik síkhülyék a matekhoz (nem csak matolcsicska), és ezt nem egy matekzseni mondja, hanem olyan, akik "ráérez" a matekra, de amúgy semmi komolyabb affinitása nincs hozzá (tehát nem úgy vagyok vele, mint egy tipikus "matekos", aki szinte minden problémát képes matematikai problémákra visszavezetni (és jó esetben úgy megoldani)... nyilván számukra mindenki más "hülye" a matekhoz)
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2012. 10. 08. 13:07
Előzmény: #32  Törölt felhasználó
#34
ezzel maximálisan egyetértek: "a mai technikai szinten jó szakemberekkel akkor is működne a társadalom, 5-ször annyi nyugdíjas lenne, mint aktív. Ezért állítom azt, hogy nem maga a demográfiai változás a probléma, és bevándorlókra sincsen szükség, ha mégis, akkor képzett bevándorlókra. Egyébként a kisebb gyerekszám ahhoz is hozzásegíthet, hogy az a kevés gyerek jobb oktatást kapjon, mint ha sok lenne."

mondjuk szerintem a jól képzett bevándorlókra sok szempontból is elég nagy szükség van Mo.on, ezért is gáz, hogy ilyen élhetetlen ország lettünk...
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2012. 10. 08. 13:05
Előzmény: #29  Törölt felhasználó
#33
sok észrevételed jogos!

de ettől még hazai viszonylatban ez számít "elitnek"

szegény ember vízzel főz... (én is megtapasztaltam kint, mennyire előttünk járnak jópár témában a hazai nagynevű egyetemhez képest... kizárólag a matekban volt erősebb a BCE, mint a külföldi (szinte) nevenincs egyetem, ahol (igaz, csak 1 évet voltam) sokkalta modernebb volt az egész szemléletmód, sokkalta "civilebb" már az egyetem is, tehát pl. a diákok sok mindent maguk szerveztek, nem volt akkora a bürokrácia, stb.)
Törölt felhasználó 2012. 10. 08. 13:02
Előzmény: #27  upgrayeddAKS
#32
Igen, igazad van, ennek gyökere az oktatásban van.

Ellenben én azt mondom, hogy a mai technikai szinten jó szakemberekkel akkor is működne a társadalom, 5-ször annyi nyugdíjas lenne, mint aktív. Ezért állítom azt, hogy nem maga a demográfiai változás a probléma, és bevándorlókra sincsen szükség, ha mégis, akkor képzett bevándorlókra. Egyébként a kisebb gyerekszám ahhoz is hozzásegíthet, hogy az a kevés gyerek jobb oktatást kapjon, mint ha sok lenne.
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2012. 10. 08. 13:00
Előzmény: #21  ujonc
#31
különben sztem nagyon jó kis viták vannak itt meg a többi topikban, csak néha sokan azt hiszik, hogy fikázom őket, csak mert pont azt emelem ki, amivel nem értek egyet, stb.

...és ez vonatkozik mások "kiemeléseire" is... nem kell ennyire támadásnak venni, ha valaki mást gondol ill. úgy tűnik, hogy mást gondol :)

nem akarom én megbántani az ide írogatókat, ne is vegyék magukra az "ingeket", amiket írok, mert általánosságban "fikázom a civilizációt", ami sztem nagyon el van b..va, és sokkal jobb is lehetne, ha lenne valami összefogás meg a zemberek is többet gondolkodnának...
Törölt felhasználó 2012. 10. 08. 12:58
Előzmény: #25  upgrayeddAKS
#30
"sztem van, mondjak példákat?"

Igen, mondjál, kíváncsian hallgatom. Eddig nem tűnt fel, hogy az értelmiségben kevesebb irigy ember lenne, mint a betanított munkások között.
Törölt felhasználó 2012. 10. 08. 12:58
Előzmény: #25  upgrayeddAKS
#29
Szóval akkor az az 1-2 szak 1-2 egyetemen az elit? Szerintem még ezek is messze vannak az elittől, mert addig oké, hogy egy jobb mérnök szakot nehéz elvégezni a BME-n, de a nyugati egyetemekhez képest rengeteg elavult ismeretet adnak át, le vannak rendesen maradva.

Szóval összességében a hazai közoktatás és felsőoktatás színvonala is a szopatás mértékétől függ, nem az oktatás minőségétől. A jobb középiskolák tehetséges és tehetős szülőkkel felvértezett diákságot kapnak, így basznak rendesen tanítani, a legerősebb egyetemi képzések pedig a szórással biztosítják a színvonalat. Valójában ez nem színvonal! A színvonal az lenne, ha a hozzáadott érték lenne magas. Egy munkáltató keresi a BME-n végzett diplomást, mert tudja, hogy aki el tudta végezni, az hülye nem lehet. De nem a tudása miatt keresi!
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2012. 10. 08. 12:53
Előzmény: #27  upgrayeddAKS
#28
a 2. törlendő :)

amúgy én a Venus Project-ből sok dologgal egyet tudok érteni, bár van egy halom olyan állítás is benne, ami elég nevetséges/megalapozatlan/ferdítés stb.
a Liska-modellről pedig utóbbiakat nem is tudnám elmondani... :) bár nyilván nem mindenhol működne az sem...
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2012. 10. 08. 12:51
Előzmény: #19  Törölt felhasználó
#27
"Ez szerkezeti problémája a munkaerőpiacnak, ettől még összességében munkaerő túlkínálat van."

ezzel részben egyet is értek, de a problémák gyökere megint csak az oktatásban van: nem elég rugalmas a munkaerő, nem tudott még alkalmazkodni a változó világhoz, stb.
szóval: elvégzendő feladat lenne bőven, épp csak nincs rá sem szándék, sem megfelelő "társadalmi bázis"
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2012. 10. 08. 12:50
Előzmény: #19  Törölt felhasználó
#26
"Ez szerkezeti problémája a munkaerőpiacnak, ettől még összességében munkaerő túlkínálat van."

ezzel részben egyet is értek, de a problémák gyökere megint csak az oktatásban van: nem elég rugalmas a munkaerő, nem tudott még alkalmazkodni a változó világhoz, stb.
szóval: elvégzendő feladat lenne bőven, épp csak nincs rá sem szándék, sem megfelelő "társadalmi bázis"
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2012. 10. 08. 12:44
Előzmény: #23  Törölt felhasználó
#25
"Talán a BME bizonyos karait, szakjait lehetne megemlíteni, talán ELTE egy-két szakja, amely magas színvonalúnak mondható, meg még 1-2 vidéki egyetemen vannak jó képzések."

na tessék, meg is találtad! :)
ezekről írtam azt, amit...

"Mi köze az irigységnek ahhoz, hogy kinek való az értelmiségi szakma."

sztem van, mondjak példákat?
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2012. 10. 08. 12:41
Előzmény: #21  ujonc
#24
ja, annyira messze állok, hogy dolgoztam is ilyen cégnek, sőt közvetlen munkakapcsolatban voltam szakmunkásokkal :) lényegében minden nap (btw. az irodisták nagy része szintén max. érettségivel rendelkezett, mármint akik az irányításom alá tartoztak...)

szóval eléggé el vagy tévedve :)
nem lehet, hogy valamiféle komplexus által vezérelve akarod nekem tulajdonítani azt a mémet, hogy a jó szakember csakis diplomás lehet? még azt is megkockáztatom, hogy a diplomások közt arányaiban TÖBB a rossz szakember, hiszen az ő elkúrásuk nem annyira szembetűnő, rá lehet fogni a körülményekre, lásd fityisz, míg a szakmunkás esetében hiába védekezik mondjuk a rossz időjárásra a betonozásnál, akkor meg lehet kérdezni tőle, hogy miért nem szólt időben, stb. (most ne menjünk bele a példába, mert csak példa)

"A jó vagy rossz szakmunkás tömegek nem a vállalkozói réteget erősítik. Alkalmazotti munkaviszonyban vannak, így a számlaadás- nemadás problémája miatt sem fájhat a fejük."

maradjunk annyiban, hogy az élelmesebbje vállalkozó, aki meg abból akar megélni, hogy fix munkája van, de a profit nagy részét úgyis a vállalkozó főnöke teszi zsebre, az eleve magára vessen... vadkapitalizmus van, itt a "gyengék" éhen halnak... szóval rendben van, hogy akadnak bejelentettek is ill. fix bért keresők, de ők elsősorban magukat meg a vállalkozó főnöküket okolhatják, aki rendszerint pár év alatt akar meggazdagodni, ezért ad éhbért, már ha egyáltalán fizet rendesen... (ez persze sarkítás, mert vannak normális vállalkozók is, akik dolgoztatnak, de ezt is írtam már korábban...)
Törölt felhasználó 2012. 10. 08. 12:41
Előzmény: #22  upgrayeddAKS
#23
"néhány elitképző még úgy-ahogy jól működik "

Mindig is kíváncsi voltam, milyenek ezek az elitképzők. A közoktatásban vannak úgynevezett elit gimnáziumok, ezek benne vannak a topban. Azonban nem működnek jól, a diákok teljesítményét 80%-ban a tehetős szülők által fizetett különórák adják.

Felsőoktatásban? Talán a BME bizonyos karait, szakjait lehetne megemlíteni, talán ELTE egy-két szakja, amely magas színvonalúnak mondható, meg még 1-2 vidéki egyetemen vannak jó képzések. De összességében egyik egyetem sem mondható elitnek, különösen a nagy integráció óta, amivel a jobb karok a rosszabb karokkal kerültek egy intézménybe.

Szóval hiába keresem, nem találom Magyarországon azokat a jól működő elitképzők. Vagy te azokat érted ez alatt, ahová az elit beíratja jó pénzért a lusta, hülye gyerekét, hogy az valahogy mégis diplomát szerezzen, ha máshol amúgy elvérezne?

"sokkalta több baj van azokkal a diplomásokkal, akiknek nem való az értelmiségi szakma, pl. mert irigy, primitív (stb.) emberek diplomával is "

Mi köze az irigységnek ahhoz, hogy kinek való az értelmiségi szakma. Egyaránt vannak buta és okos irigy emberek is.
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2012. 10. 08. 12:30
Előzmény: #20  ujonc
#22
"idehaza amúgy a bérek részben azért olyan alacsonyak, mert "bugrisképzés" megy :)"

értsd: tönkre van b..va az egész oktatási rendszer, még a szakmunkásképzés is!

néhány elitképző még úgy-ahogy jól működik

be van "állítva" ez az ország egy olyan szintre, amin nem lehet jól keresni, és hiába vannak nyugati szemmel túlképzett embereink is, ők sem kapják meg a kinti béreket, mert mi be vagyunk téve a balkáni kategóriába, ami ráadásul nem is olyan sokára a Balkán számára egy komoly sértés lesz...

a zemebrek maguktól semmit nem tanulnak meg, autodidakta képzés kb. annyi van, ami épp arra elegendő, hogy az autodidakták el is hagyják az országot és/vagy "agitálnak" a jelen állapotok ellen, de mindhiába, mert a celebidióták meg a többi könnyed téma a nyerő...
a "normál" képzésről meg már írtam... ezek után nincs min csodálkozni, én sem adnék többet a hazai munkavállalónak a munkáltató helyében

nagyon kevés az a kivétel, akik jól megfizetik az alkalmazottakat, és ez is azzal van összefüggésben, hogy "bugrisképzés folyik" :)

apropos, kialakulás: sztem erősen rásegít a média meg szinte minden, ami ebben az országban annyira negatív (pl. a csordaszellem), szóval kialakul-NA az magától is, de nem hagyják :)
nem akarják megadni az esélyét sem annak, hogy a zemberek önszántukból váljanak zombivá, úgyhogy ráirányítják a figyelmüket mindarra, ami ösztönlényekké degradálja őket, ők meg szépen ráharapnak... persze elég sok ellenálló akad, de ők meg nem olyan "szervezettek", nem olyan homogén masszát alkotnak, mint az ösztönlények

ja, és a szakmunkások: szükség van rájuk, hiszen ki akar rosszul felrakott vakolatú (stb.) kégliben lakni? én speciel kifejezetten kedvelem a kétkezi munkából élőket, sok köztük az intelligens... sokkalta több baj van azokkal a diplomásokkal, akiknek nem való az értelmiségi szakma, pl. mert irigy, primitív (stb.) emberek diplomával is

normális helyeken a diplomának rangja, státusza van, az egyféle elitklub a szó pozitív értelmében, de itt a sok foximaxi oklevél annyit (sem) ér, mint 1-2 évtizede az érettsége, és ez még nem is a legfőbb probléma...
ujonc 2012. 10. 08. 12:20
Előzmény: #15  upgrayeddAKS
#21
Látom nagyon messze állsz a termelő szektortól! :-)

"máskülönben meg jó szakemberekből van idehaza hiány... akik szakmunkások (jól vagy rosszul dolgozik, az szlaadás tekintetében mindegy szokott lenni), azok úgysem szoktak számlát adni, úgy meg azért egyáltalán nem keresnek rosszul.."

Elárulok egy titkot a "jó szakember" kifejezést egy jó szakmunkásra is szokták érteni. A te gondolatodból az ellenkezője jön le nekem. Mintha úgy gondolnád a jó szakember az egy diplomás valaki és ezeken felül (alul) vannak a szakmunkások. A jó szakember (miután kitanulta a szakmát)elmegy külföldre PÉNZÉRT dolgozni, ezért van itthon kevés.
És még egy információ! A jó vagy rossz szakmunkás tömegek nem a vállalkozói réteget erősítik. Alkalmazotti munkaviszonyban vannak, így a számlaadás- nemadás problémája miatt sem fájhat a fejük.
ujonc 2012. 10. 08. 12:11
Előzmény: #15  upgrayeddAKS
#20
Ha rájuk értetted elfogadom a bugris kifejezést. Bár őket nem képzik. Kialakulnak, maguktól is.

"arról nem is beszélve, hogy ez alapján se orvosképzés ne legyen"
Így van! Ez alapján ne is...

"idehaza amúgy a bérek részben azért olyan alacsonyak, mert "bugrisképzés" megy :)"
Nem értem mi köze a magyarországi béreknek a celebekhez? A mondatodnak akkor tudok értelmet adni, ha a szakmunkásrétegre gondolsz bugris alatt. Ezzel viszont nem értek egyet. A képzettségi szintjük teljesen megfelel a nyugat-európai munkaadóknak.
"részben meg azért, mert magasak a közterhek"
A közterheket az adónkból fizetjük, tehát ha csak erről lenne szó, a bruttónkban azonosnak kéne lenni a nyugat-európaival.
Ha úgy lenne ahogy írod a nagy közteher miatt az azonos bruttónk után jóval kevesebb nettót kapnánk. De már a bruttónk se stimmel.

Törölt felhasználó 2012. 10. 08. 11:40
Előzmény: #12  upgrayeddAKS
#19
Na de IT és egészségügy területén tőlünk nyugatra jelenleg is jelentős a bevándorlás, miközben más területeken hatalmas a munkanélküliség. Ez szerkezeti problémája a munkaerőpiacnak, ettől még összességében munkaerő túlkínálat van. Magyarországon mondjuk mivel állami az egészségügy, ezért nyilván nem piaci bérek vannak, de az IT területén nincsen munkaerő hiány, ha az lenne, akkor a hazai bérek megközelítenék a nyugatiakat.
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2012. 10. 08. 11:25
Előzmény: #16  kukutyinbenko
#18
"Na így nem lett két újabb állampolgárunk (illetve azóta már három), és gyanítom nem egyedi az eset."

ill. még azt gyanítom, hogy a tipikus nagyonhülye ügyintézőt sikerült kifogniuk, ami sajnos nem ritka... az országnak JÓ, ha külföldről hazajönnek (akár csak rövidebb időre is) a magyarok, itt költenek, stb. és JÓL érzik magukat, nem azt tapasztalják, mint azok a nem épp szerencsések, akik "itt ragadtak" valamiért.. de valakiknek velük is ki kell b..ni, valakiknek éreztetni kell velük, hogy ki az úr a háznál, stb. + a magyar bürokrata gyakran amúgy is egy önkényeskedő kiskirály (kiskakas a szemétdombon effektus)
ha ehhez hozzáadjuk, hogy az irodisták nagy része fo..ik az önállóságtól, döntések meghozatalától, és betűről betűre be akar tartani minden olyan előírást, ami esetleg már nincs is hatályban (csak nem tájékoztatták róla) és/vagy ellentmond egy másik előírásnak, akkor megkapjuk a tipikus magyar csinovnyikot, amiről valószínűleg Douglas Adams a vogonokat mintázta...
(tisztelet a kivételnek, én már találkoztam ilyennel is...)
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2012. 10. 08. 11:18
Előzmény: #16  kukutyinbenko
#17
az a gyanúm, hogy túl intelligensek és/vagy képzettek voltak, mert abszurdisztán "szereti" elüldözni a jókat, befogadni a szutykokat :(

nem azt mondom, hogy csak ez megy, de van benne tendencia...

komolyra fordítva a szót: valószínűleg hozzáállás kérdése is a dolog, mert vannak olyanok, akiknél gördülékenyen megy a honosítás, mint ahogy vannak olyan bürokraták is, akik nem azon élvezkednek, hogy másokat szívassanak, csak valószínűleg ők vannak kevesebben...
kukutyinbenko 2012. 10. 08. 10:37
Előzmény: #13  upgrayeddAKS
#16
" ha az amerikai valahogy tudna magyar felmenőket igazolni, a honosítása máris "gond nélkül" menne..."

Biztos? Én hallottam olyan párról aki pár éve szakadt a tengerentúlra (nem USA), ott születtek a gyerekeik. Megkapták az ottani állampolgárságot, de szerettek volna magyar útlevelet is a gyerekeiknek. Egyik hazalátogatásukkor rászánták az időt, energiát, pénzt hogy elintézzék. A hivatalban olyan kukacoskodás fogadta őket ( előre lefordíttattak, beszereztek mindent ami kellett ), még ilyen papír, olyan pecsét stb., hogy elálltak a szándékuktól. Hazajönnek a világ másik feléről két hétre a családot meglátogatni és egyszerűen nem azzal akarták tölteni a drága idejüket, hogy papírok után rohangáljanak, ráadásul olyan papírokért amikről előzetesen szó sem volt. Na így nem lett két újabb állampolgárunk (illetve azóta már három), és gyanítom nem egyedi az eset.
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2012. 10. 08. 10:12
Előzmény: #14  ujonc
#15
akinek nem inge ugyebár :)

amúgy amikor a bugrisokról írtam, speciel azokra a trógerekre gondoltam, akik még szakmunkásnak sem kellenek, mert pl. sztárok akarnak lenni (megasz.r, hullócsillag születik, stb.)
...kétségtelen, hogy ezek a "bugris-előképzők" :) számos tehetséget "adtak" az országnak, de ez kb. 1% lehet a "teljes mintavételen" belül, és akkor még a celebekről, egyéb marhaságokról nem is írtam... a lényeg: az oktatás egyre jobban ahhoz a nívóhoz (már ha annak lehet ezt nevezni) igazodik, amit ezek a médiaszutykok képviselnek, és a tanárok (többek közt) ezért nem érzik jól magukat...

ami pedig a külföldre való "spriccelést" :) illeti: a cikkben általánosságban volt szó a fejlett országokról, nem csak Mo.-ról, bár arról is különösképp... arról nem is beszélve, hogy ez alapján se orvosképzés ne legyen (mennyivel többe kerül btw.)
idehaza amúgy a bérek részben azért olyan alacsonyak, mert "bugrisképzés" megy :) részben meg azért, mert magasak a közterhek... nézd csak meg, a német vagy horribile dictu a brit adórendszert! utóbbi még a németnél is "durvább", mármint hogy mennyire nem kell sokat adóznod...

máskülönben meg jó szakemberekből van idehaza hiány... akik szakmunkások (jól vagy rosszul dolgozik, az szlaadás tekintetében mindegy szokott lenni), azok úgysem szoktak számlát adni, úgy meg azért egyáltalán nem keresnek rosszul...
ujonc 2012. 10. 08. 09:36
Előzmény: #12  upgrayeddAKS
#14
Munkaerő keresleti potenciál, meg fogsz lepődni a "bugrisok" között is van. Ugyan úgy, mint az egészségügyben vagy a tudományos területeken. Csak tudod az a baj a "bugrisaiddal", mint a diplomásokkal. Nem szeretnek szarért-hugyért dolgozni. Azért meg minek állami pénzeken IT szakembereket képezni, hogy utána külföldre spricceljenek?
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2012. 10. 08. 09:00
Előzmény: #10  Törölt felhasználó
#13
ha az amerikai valahogy tudna magyar felmenőket igazolni, a honosítása máris "gond nélkül" menne... inkább ő jöjjön, mint a sok ukrán ribi :)
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2012. 10. 08. 08:59
Előzmény: #4  Törölt felhasználó
#12
sztem meg bőven van munkaerő-keresleti potenciál pl. az eü-ben, az IT-ban, stb.

a tudományokról nem is szólva! (OK, ahhoz azért nem gyorstalpalón képzik a delikvenseket, de pont az a baj, hogy a jelenlegi oktatási rendszer kvázi ellensége a tudományoknak, és "ráállt a bugrisképzésre" kis túlzással...)
ujonc 2012. 10. 07. 17:41
Előzmény: törölt hozzászólás
#11
"Így több jut a "tisztelt honatyáknak", a tágabb családnak, haveroknak, nyalóknak)"

Akiknek nem mellesleg nem növekszik a nyugdíjkorhatár!
Törölt felhasználó 2012. 10. 07. 13:10
Előzmény: #8  mondoka
#10
Az biztos, hogy meg kellene könnyíteni a külföldiek munkavállalását és letelepedést is, de még az állampolgárság megszerzését is könnyíteném.

Két példa:

Van egy lengyel barátom, aki egy magyarországi helpdesk szolgáltatást nyújtó cégnél dolgozik. Lengyel nyelven szolgálják ki az ügyfeleket, itt adóznak, fizetik a tb járulékot, még is iszonyatosan nehéz hozzájutnia az egészségügyi ellátáshoz, ami számára nem is teljes körű. Havonta kell igazolnia a munkáltatója segítségével, hogy dolgozik és hogy fizeti a tb-t.... etc.

(Ez egy jó példa arra, hogy igen is vannak olyan álláshelyek, amik nem rivalizálnak a magyar munkakeresőkkel.)

A másik egy amerikai cimborám. Aki lévén nem is egt tagállamból származik, egyenesen pokol az itt tartózkodás. Holott imádja ezt az országot, angolt tanít, zenét oktat... Szeretett volna venni egy lakást, de magánszemélyként nem teheti. Bezzeg, ha alapítana egy céget, vagy befektetne a szó klasszikus értelmében akkor tehetné.
Szeretne magyar állampolgár lenni, 3 éve itt él, még 5 év itt tartózkodás kell ahhoz, hogy jogosult legyen igényelni majd vizsgát tenni alkotmányos alapismeretekből és ha minden klappol állampolgár lehet.

A bürokrácia sajnos nem teszi túl barátságossá az ittlétet, pedig nem ártana egy kis vérfrissítés...
Törölt felhasználó 2012. 10. 07. 12:57
Törölt hozzászólás
#9
mondoka 2012. 10. 07. 12:47
Előzmény: #1  Portfolio
#8
Minek ide nyugdíjfelezés?
Felezve lesz az úgyis! Nem 30évig leszünk nyugdíjasok, hanem jó ha 10-15-ig, de lehet hogy egy percig sem!
Ha korhatár 67-70év ugyebár.
Mit gondolunk hogy majd a magyar munkahelyeken munkában megfáradt emberek 90évig fognak élni??

Ez az egész kiinduló cikk egy szenzációhajhász marhaság!
Még hogy 3 millió vendégmunkás, amikor be kellett vezetni a közmunkát , mert nem tud a rendszer mit kezdeni az emberekkel???
Ez egy teljesen naív fikció ez a szám.
Megjesgyzem 3 millió vendégmunkással meg lehetne duplázni, triplázni az egész mai magyar gazdaság volumenét.-ha mondjuk versenyképes tevékenységek jönnének létre. De ez egy álom! Mese habbal. Piac is kellene ahoz. De a trend nem az hogy majd ez a 3 millió új munkavállaló majd meg is tudja vásárolni azt amit előállít. Akkor meg mit gyárt és mit szolgáltat majd és ugyanmár kinek?? És arról nem is beszélnék hogy ki ruház majd ebbe be kiindulásképpen.
Fantazmagória...
Törölt felhasználó 2012. 10. 07. 11:42
#7
Minek még 3 millió munkanélküli. 20 év múlva itthon nem lesz összesen 1millió munkahely. És az bőven megtermeli a szükséges fogyasztanivalót. Na hogy ez hogy lesz szétosztva az egy másik kérdés. 10-15 évre teszik, hogy a robotok leváltják az összes munkahelyet betanított munkás szintig...
Törölt felhasználó 2012. 10. 07. 06:16
#6
Érdekes a téma .De miért is beszélünk egy-két dologról, amikor minden összefügg mindennel? Mert buták vagyunk.Csak az összes elkölthető jövedelemből kell kiindulni, ennyi az egész, mint egy háztartásban.Ha a gyerekek száma nő egy családban ,attól még nem tudunk pl. a havi 3000 Ft-os zsebpénz helyett 5 gyereknek is 5-ször 3000 Ft-ot adni.A tévedés leginkább ott van, hogy nyugdíjat "kell" adni...,kell a fenét, ha van rá pénz kell,ha nincs rá, akkor nem, főleg nem államadósság terhére, mert nálunk ez volt mindig is.Összefoglalva, ha 2 millió nyugdíjas kapja a GDP 10 %-át , akkor 3 millió nyugdíjas vagy 4 millió nyugdíjas is a GDP 10 %-át kapja.Ez mitől bonyolult?? A cikk meg aról szól, hogyan szerezzünk pénzt nyugdíjra? Ugyan, és bérekre mikor szerzünk??? Ostobák....
ujonc 2012. 10. 07. 00:16
Előzmény: #4  Törölt felhasználó
#5
2050-re gondoltál.

Én 3 millió munkahelyet szeretnék.
Illetve a 3 millió közül 1-et. A többit meghagynám a munkanélkülieknek. Aztán, ha mindenkinek lesz munkája, amire bátran alapozhat, majd családot alapít sok gyerekkel. És akkor a nyugdíjat sem kell felezni.
De felőlem behozhatnak 3 millió négert is. Biztosan ez lesz a megoldás!
Törölt felhasználó 2012. 10. 06. 23:00
Előzmény: #1  Portfolio
#4
Az egésszel az a probléma, hogy jelenleg is magas a munkanélküliség (igen, a fejlett világban), a technikai fejlődéssel az igény a munkaerőre tovább csökken, tehát mire lenne jó a 10 órás munka vagy a vendégmunkások.

A termelést kell még jobban automatizálni, magánnyugdíj kasszák kellenek, meg az így tehetőssé váló nyugdíjasokat kiszolgáló szolgáltató ipar.

Vagy ha csak növekvő lakossággal képes a gazdaság talpon maradni, akkor megette a fene az egész társadalmat, véges erőforrásaink vannak, a lakosság nem növekedhet örökké (legalábbis amíg csak a Földön megoldott az élet), sőt kívánatos lenne, ha némileg kevesebben lennénk.

A másik, hogy vicces az 1950-es előrejelzés, mivel még meg se születtek azok, akik akkor szülni fognak.
Törölt felhasználó 2012. 10. 06. 21:50
Előzmény: #1  Portfolio
#3
Nem kérek nyugdíjat ha nem kell nyugdíjjárulékot fizetnem. Ezt miért nem lehet? (Költői kérdés, nehogy válaszoljon rá valaki.)
Törölt felhasználó 2012. 10. 05. 17:27
Előzmény: #1  portfolio
#2
Remélhetőleg ,egy átmeneti időszakra ,amíg valami okosat kitalálnak az ezzel a témával foglalkozók,a nyugdíjat is adóztatni kellene,tb.-járulékkal terhelni,illetőleg az aktív korúak jövedelméből nagyobb részt fordítani ,levonni nyugdíjjárulék címén.

Jövedelemmé kell minősíteni a nyugdíjat,ezáltal felbruttósítva,folyamatos bevételhez visszaforgáshoz jut a nyugdíjkassza,sőt az egészségügy is ,valamint az adó által az állam is.

Topik gazda

Portfolio
Portfolio
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek