A legendás befektetõ, Warren Buffett szerint az Egyesült Államok egyik legnagyobb problémája az, hogy a leggazdagabbak hihetetlen vagyonokat halmoznak fel, miközben sokaknak alig jut valami - mondta el a PBS közszolgálati televíziós
bailout nélkül az egész USA összeomlott volna. rothbard nem volt túl jó pszichológus -- minél mélyebb egy összeomlás, annál lassabban regenerálódik a gazdaság, tehát az államnak igenis ÉRDEMES korlátoznia a válságokat.
Segíts.
(de konteós youtube videóktól kímélj meg, pitcairn tol belőle eleget)
A legkonkrétabb, amit találtam, egy CNBC összegzés volt, de még ez is csak azt írja, hogy Buffet nem világgazdasági összeomlást látott a 2008-as válságban, hanem lehetőséget. Bevásárolt azokba a cégekbe, amelyekről úgy látta, hogy a krízis "másodlagos" hatása miatt rogytak meg, de fundamentálisan van bennük lehetőség. És ezek egy része nagyon bejött.
Ha Magyarországra vetítjük, 2009-ben OTP-t kellett zsákolni, mert a cég fundamentálisan baromi erős volt, de az árfolyama leesett 30-ról 5 euróra. Most megint 30 euró, de ha nem akart valaki 8 évet várni, már fél év után visszament 20-ra. Ha Warren Buffet foglalkozott volna ilyen bolhafing cégekkel, tutira beszállt volna az otiba.
Az amerikai gazdaság motorja most már lassan évtizedek óta a "kész munkaerő" bevándorlása: az ország imidzse még mindig jó, vonzza a munkáskezeket, az USA megspórolja azok felnevelésének költségeit.
Az európai (működő) gazdaságok motorja (eddig) az olcsó bevándorló munkaerő híján a saját társadalmi tőkéjük hasznosítása volt. Ahol az állam igyekszik (a természetes piaci folyamatokkal szembemenve) mérsékkelni a gazdagodást és enyhíteni a szegényedést, ott megmarad egy valamekkora szintű mobilitás, vagyis, akinek megvannak a képességei, TÉNYLEG ki tud emelkedni a munkásnegyedekből is, egyetemet végezhet, szép karriert futhat be.
A slum-osodás kifejezetten rontja a társadalmi mobilitás esélyeit, ezzel pedig elvesztegeti a társadalmi tőke (az egyszegényedéssel egyre növekvő) részét.
Cegek ezrei tizezrei nem fizetnek szinte semilyen adot, mikozben emberek milliardjai vannak megsarcolva szinte mindenert, azzal a mesevel etetve hogy az altaluk befizetett adokbol majd az allam biztositja: egeszsegugyet, oktatast, nyugdijat es mas egyebb szocialis jutatasokat...( mikozben az emberek tobbsege tisztaba van vele, hogy az allam egyre kevesbe kepes ezeket megfelelo modon, szinvonalon mukodtetni) a napjainkban szuletendo gyermekek olyan adosaggal a nyakukban szuletnek amihez semmi kozuk es miert is fognak ok adot fizetni???Nagy valtozasok lesznek am...
Nem is muszaly elosztania...Eleg lenne ha a GFC-nel es egyebb penzugyi osszeomlaskor nem ot es a Wall Streeti havarokat mentenek ki az adofizetok penzebol...Tovabba a bankar barataink ha megszegik a torvenyeket akkor azert vallaljak a torvenyes kovetkezmenyeket....A valosag az hogy a fejlett orszagokban mar most is ugy telepitik a kamerakat, hogy azok a kevesbe tanult es nivos keruletekben legyenek, mert a jobb kornyekeken olyan emberek elnek akik kepesek olyan ugyvedeket megfizetni akik kepesek eltusolni majdnem mindent....
Mi is tortent a mexikoi valsag soran es miert???Es a sort folytathatnank....
az oligarchák általában NETTÓ ADÓFOGYASZTÓK
azaz a nettó egyenleget tekintve többet kapnak nyílt és burkolt formában az állami rendszereken keresztül mint amit befizetnek oda
kb. ennek tükrében tessék értelmezni ezeket a lózungokat...
"Ennek egyik lehetséges magyarázata az, hogy a digitalizáció és az automatizálás olyan ütemben zajlik, amivel a munkaerőpiac nem tudja tartani a lépést. Az alacsonyabb végzettségűeknek egyszerűen nincs elég ideje arra, hogy átképezzék magukat.
Buffett úgy véli, hogy a társadalomnak kötelessége lehetőséget biztosítani a lemorzsolódó emberek számára, hogy visszatérjenek a munkaerőpiacra."
A robotizáció során ez hatványozottan fog érvényesülni. Ha nem készül fel rá az emberiség, akkor ez sohanemlátott társadalmi robbanáshoz vezethet. - ezt látta át az öreg "bölcs".
A legendás befektető, Warren
Buffett szerint az Egyesült Államok egyik legnagyobb problémája az, hogy
a leggazdagabbak hihetetlen vagyonokat halmoznak fel, miközben sokaknak
alig jut valami - mondta el a PBS közszolgálati televíziós csatornája
Newshour című műsorában.
A
Forbes listája szerint mintegy 75 milliárd dolláros vagyonával Warren
Buffett - Bill Gates után - a világ második leggazdagabb embere. Az
"omahai bölcsnek" becézett, legendás befektető egy TV-s interjújában
elég erős üzenetet fogalmazott meg a leggazdagabbakkal kapcsolatban: azt
állítja, hogy az amerikai gazdaság legnagyobb problémája az olyan emberek, mint ő maga.
Az igazi probléma az, hogy a leggazdagabb emberek hihetetlen jólétben élnek, elképesztő vagyonokat halmoztak fel.
Buffett
felhívja a figyelmet, hogy 1982-ben a Forbes magazin 400-as listáján
szereplő, leggazdagabb emberek összvagyona 93 milliárd dollár volt, ami
mostanra 2400 (!) milliárdra hízott. Mindez jól mutatja, hogy a jövedelmek elosztása milyen aránytalan volt az elmúlt évtizedekben. Míg egyesek sokat profitáltak a gazdaság növekedéséből, addig sokan rég óta egyhelyben toporognak.
Ennek egyik lehetséges magyarázata az, hogy a digitalizáció és az automatizálás olyan ütemben zajlik, amivel a munkaerőpiac nem tudja tartani a lépést. Az alacsonyabb végzettségűeknek egyszerűen nincs elég ideje arra, hogy átképezzék magukat.
Buffett
úgy véli, hogy a társadalomnak kötelessége lehetőséget biztosítani a
lemorzsolódó emberek számára, hogy visszatérjenek a munkaerőpiacra.
Ha valami társadalmi szempontból hasznos, viszont bizonyos rétegeket rendkívül hátrányosan érint, akkor róluk gondoskodni kell. - fogalmazott.
Buffett egyébként nem csak prédikál a szolidaritásról: Bill
Gates-szel karöltve létrehoztak egy mozgalmat, amelybe azokat a
vagyonos magánszemélyeket várják, akik hajlandók vagyonuk felét
jótékonysági célra felajánlani.
Nem hiszed el, hogy a világ második leggazdagabb embere szerint mi a legnagyobb baj
Ugrás a cikkhez