Topiknyitó: totoro 2021. 12. 19. 11:59

Napelem, Klíma, Fűtés stb.  

Napelemről, Klímáról, Fűtésről, hűtésről itt.
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
zsoltee77
zsoltee77 2021. 12. 19. 15:09
#2
köszönjük a topicot.
Folytassuk itt, ne a Financial topicot offoljuk.
Billent2: Milyen akksid van a rendszerhez? Teljesen off-grid vagy hálózaton van és átkapcsol akksira, ha áramszünet van?
Orsos_Gyorgy
Orsos_Gyorgy 2021. 12. 19. 19:47
#3
Én ezt a split klímával fűtés dolgot nehezen értem meg, ha nem kényszer szüli.
Hangos, poros, mondjuk olcsó.
Fűtésre ott a levegő-víz hőszivattyú, ott persze nem jön ki a matek.
Én csak átmeneti időben fűtök klímával, 120nm-es kéglinél nincs évi 50 ropi a többlet a klímához képest, ennyit megér a komfort nekem.
Ja, épületgépészettel foglalkozom, klímával és kazánnal is, mindkettővel képben vagyok, hogy mit tud. 
Napelemet tavasszal telepítették nálam, elég kedvező áron, de még a lakásfelújítási támogatással is 6-7 év megtérülést számoltam, mert csak 3.3 kWp a rendszer, nem fért fel több, de egy havi átlag 10 ropis villanyszámlát így is kivált. 
Ekkora éves fogyasztás alatt tényleg felesleges szerintem.
zsoltee77
zsoltee77 2021. 12. 19. 20:27
Előzmény: #3  Orsos_Gyorgy
#4
köszi a tapasztalatokat. fűteni nem fűtünk klímával, tavaly cseréltük ki a gázkazánt modernebbre, meg sok a helység, semmi értelme. Viszont nálunk magas a villanyszámla, havi 30 v felette. Azzal kalkulálok, hogy ha pár éven belül lesz vmi plugin hibrid autónk, akkor annak a töltése is férjen bele. Így eleve most kéne úgy 8kw-nyi rendszer, de akkor legyen 12, mert ennél értelmesebb dologra nem tudom költeni az állami pénzt. Nem fogok kerítésre elkölteni egy vagyont, mint sok helyen látom. Helyem van rengeteg, 100m2 a nyereg tető déli oldala.
Orsos_Gyorgy
Orsos_Gyorgy 2021. 12. 19. 20:44
Előzmény: #4  zsoltee77
#5
https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/#PVP
Ezt ajánlom kalkulátornak, mielőtt belevágnál. Itt a tetőd adottságai alapján viszonylag pontosan ki lehet számolni a várható éves termelést.
zsoltee77
zsoltee77 2021. 12. 19. 20:48
Előzmény: #5  Orsos_Gyorgy
#6
szuper, köszi, meg is néztem, 14MWh, az jó. Van itt helyben, akinek van 1 éve a 6kw-os termelt neki 7 körül 1 év alatt.
kozi723
kozi723 2021. 12. 19. 23:23
Előzmény: #3  Orsos_Gyorgy
#7
Kenyszernek azt is vehetjuk, hogy en pl. nem fogom a szolgaltatonak “odaajandekozni” 14 ft-ert a megtermelt aramot. Ha lenne ra lehetoseg elobb huznam ki az utcara az aramot, aztan toltse fel a kocsijat aki erre jar. Nyilvan a jogi es egyeb ertekesitesi szabalyozas miatt ez lehetetlen. 
.
Egyebkent en egy Hitachi Standard splittel futok oktober eleje ota, es maximalisan elegedett vagyok vele. 1-2 alap fokozatokon megy 6-8 orat minden nap, ami hangban szamomra abszolut nem zavaro. Ami a port illeti, en nem veszek eszre tobbet mint maskor, de az hozza tartozik hogy utemezetten korbemegy a roborock 48-72 orankent. Nyugodt, nem forgalmas kornyeken lakok, ahol a szallopor nem belvaros szintu dolog.
.
Komfort: itt a kornyeken iden nem volt hidegebb mint -2 fok, szoval nyilvan a lakasban a padlo hidegebb mintha menne a padlofutes, de miutan kicsi van a csaladban alapbol nem mezitlab maszkalunk idebent. Igy pedig teljesen jelentektelen, egyszer nem fazott a labam, vagy lett volna kenyelmetlenul huvos a padlo. Az mar csak plusz, hogy kizarolag a furdoszobaban van hideg burkolat, minden mas laminalt 12mm. 
.
Vegsosoron: en nem az 50ezerert csinalom, hanem azert hogy ne egessek el 600m3 gazt, ha nem szukseges. Ha mar egyszer adott a betaplalasom.
.
A matek vegsosoron azonban egyertelmuen az EV / plugin hasznalataval jon ki. Ott lehet igazan sokat fogni, es a megterules drasztikusan javulni kezd. Evi 1000 liter benzin egy atlagos csaladban siman elfustol, ami kozel 500e ft. En marciusban rakattam fel 5,85kwp-t 1,3m ftomba kerult az 50% tamogatassal. Azert ha belegondolsz: hogy aram+futes+kozlekedes 0 ft?! 2 ev utan breakeven. Ennek tukreben szerintem ennyi kompromisszumot be tudok vallalni. :) 
VUK1980
VUK1980 2021. 12. 19. 23:45
Előzmény: #6  zsoltee77
#8
én meg valami Otthoni akku telepet csinálnék.
kozi723
kozi723 2021. 12. 20. 09:29
Előzmény: #8  VUK1980
#9
Bocs, hogy beledumálok. Néhány hónapja láttam egy videót, amit ha jól emlékszem Handras készített és bemutattak egy olyan megoldást, ahol régi leaf akkupakkot használtak fel. Villanyautósok is lehozta, íme:
https://villanyautosok.hu/2021/01/15/hasznalt-leaf-akkuk-segitik-a-napelemes-toltot-obudan/
Törölt felhasználó 2021. 12. 20. 11:46
Előzmény: #2  zsoltee77
#10
BYD márkajelű kínai akkupakk. 2 modul van benne így jön ki 5,1 kwh tárolási kapacitás.
Törölt felhasználó 2021. 12. 20. 11:57
Előzmény: #10  Törölt felhasználó
#11
Ja igen, hálozatra van csatlakoztatva az egész. Ha túltermelés van (ház akku és autó töltve), akkor megy a betáplálás. Amennyiben a hálózat nem üzemel (áramszünet), akkor még van áramom, amíg az akkuk bírják vagy süt a nap :-). Minden irányba rugalmas. Betáplálni nálam semmi értelme, inkább arra törekszem, hogy a termelést itthon hasznosítsam. Pl kisegítő elektromos fűtés az átmeneti időszakokban, vízmelegítés villannyal stb.  
zsoltee77
zsoltee77 2021. 12. 20. 12:01
Előzmény: #10  Törölt felhasználó
#12
szuper, köszönöm szépen! A napelemes csapat építette be, vagy te kötötted rá utólag?
Törölt felhasználó 2021. 12. 20. 13:02
Előzmény: #12  zsoltee77
#13
Egyben ment minden, autótöltővel együtt. Pikk-pakk megvolt.
TitusPullo
TitusPullo 2021. 12. 20. 13:34
#14
én úgy gondolom, hogy előbb útobb az 5kwp v igazolt fogyasztás feletti kwp-t adóztatni fogják a bruttó-netto felett is. ne gondolja mindenki h nagyerőmű tulaj lehet. én 6.2-t tettem 5kw inverterrel, 150nm2 ház bőséggel elég lesz fűtés+áram, sőt még egy autó is részben befér. sajnos akkus szigettel nem foglalkoztam.
TitusPullo
TitusPullo 2021. 12. 20. 13:36
Előzmény: #7  kozi723
#15
írtad, hogy lemondtál a meleg padlóról, nekem fájt a hideg padló, így most azt 30 fokkal gázzal tolom, de marginális, legalább nem fázik a lábam.
TitusPullo
TitusPullo 2021. 12. 20. 13:37
Előzmény: #7  kozi723
#16
max 3 év lesz a brakeven-em, meleg padlóval :)
TitusPullo
TitusPullo 2021. 12. 20. 13:38
Előzmény: #14  TitusPullo
#17
ezzel majd ráérek akkor foglalkozni ha megvonják az netto elszámolást, most van egy nagy társadalmi akkum.
zsoltee77
zsoltee77 2021. 12. 20. 15:16
Előzmény: #14  TitusPullo
#18
ezt nem látom be, hogy miért adóztatnának 5kw felett. Meg hogyan? A zöldítési stratégia hogyan egyeztethető össze azzal, hogy aki ilyet mer tenni, azt jól megadóztatják?
Amúgy 5kwból fűtéssel meg autóval hogy jössz ki ekkora háznál? 
Másik kérdés: Aki split klímával fűt és napeleme van, annak a klímák H tarifára vannak kötve még emellett, vagy a kettő együtt nem megy?
Törölt felhasználó 2021. 12. 20. 15:21
Előzmény: #18  zsoltee77
#19
Azért adóztatnák, mert pl az EV-k elterjedésével csökken a benzinfogyasztás így csökken az útadó viszont az út attól még használva van. Ne képzeljük, hogy az ingyenélésből doktorált politikusok hagyni fogják a pórnép gazdagodását.
TitusPullo
TitusPullo 2021. 12. 20. 15:40
Előzmény: #18  zsoltee77
#20
úgy tudom ha netto elszámolásban vagy, nem lehet H tarifád. a házam bitang jól meg van csinálva. a hővesztesége minimális ekkora területen is, pedig 10+ éves, csak anno gondolkodtam. két split klíma két szinten, tájolás, szigetelés, ablakok, plusz kis gáz resegítés de szimplán csak azért h ne legyen hideg a padló. de tavaly gáz nélkül is elvoltunk. 6500kwh-t fog hozni a rendszerem. tavaly fűtéssel mindennel nem volt 4500kwh a fogyasztásunk.
TitusPullo
TitusPullo 2021. 12. 20. 15:41
Előzmény: #19  Törölt felhasználó
#21
nem fogják, hogy 10-12kwp-vel a rendszert használják csak úgy. vagy adó v bruttó lehet választani.
zsoltee77
zsoltee77 2021. 12. 20. 15:47
Előzmény: #20  TitusPullo
#22
köszi a választ, akkor H tarifa nem lesz, nem gond. Még a szabványosítás sincs elkezdve, 3 fázisom az van, csak a szekrény úgy 40 éves lassan. Meg akkor már felbővítek 3x20A-re legalább, vagy 3x25re, mert 2 ház van a hálózaton, plusz a kertészet áramigénye is magas alkalmanként, aztán 3x16 mellett hiába van elosztva a dolog, mindig sakkozni kell, hogy a sütő menjen vagy az öntöző szivattyú. Ezért magas a villanyszámlánk, idei évben már klímákat is használtuk többet, 9-10000kwh az éves fogyasztásunk. a 12kw rendszer tud termelni elvileg 13-14000et, abba fog bele férni esetleg az autó kényelmesen.
TitusPullo
TitusPullo 2021. 12. 20. 15:51
Előzmény: #22  zsoltee77
#23
nem vagyok elektromos ember, de 3x16ről el kéne mennie ezeknek, ott fázisonként elfér 5-6kw vezeték minőségtől, és kismegszítótól függően de ismétlem nem vagyok szakember. nekem is 3x16 van még sosem volt bajom, az öntöző szivattyú 600-700w nálam.
zsoltee77
zsoltee77 2021. 12. 20. 15:56
Előzmény: #23  TitusPullo
#24
nálam az öntöző szivattyú 3kw, 3db klíma dbonként 1kw, sütőről nem is beszélve. :)
Törölt felhasználó 2021. 12. 21. 08:32
Törölt hozzászólás
#25
Törölt felhasználó 2021. 12. 21. 08:57
Törölt hozzászólás
#26
zsoltee77
zsoltee77 2021. 12. 22. 11:48
Előzmény: törölt hozzászólás
#27
Köszi!
Marad a légkábel és 3 fázis van, csak 3x16rol bővítek 3x25re.
VUK1980
VUK1980 2021. 12. 22. 17:04
Előzmény: törölt hozzászólás
#28
Ésssss hogyha valakinek van egy régebben épült háza, amiben 1 fázist húztak be, amin összesen 15A jön be, akkor az alanyi jogon járó mennyiséget ha megkérvényezi, de többet nem, akkor mennyit kell fizetni?
VUK1980
VUK1980 2021. 12. 22. 17:05
Előzmény: törölt hozzászólás
#29
Ebben az esetben a 140.000 felett még milyen díjak lehetnek?
Törölt felhasználó 2021. 12. 27. 16:50
Törölt hozzászólás
#30
kkpp 2021. 12. 27. 18:39
Előzmény: #29  VUK1980
#31
Én most fogok 3 fázisra váltani napelem miatt. A cég azt mondta, hogy kb. 250k-ba fog fájni a procedúra villanyszerelővel, földmunkával.
Landlord 2021. 12. 27. 19:03
Előzmény: #31  kkpp
#32
Ebben az arban, hany meter foldkabalezes van benne?
kkpp 2021. 12. 28. 00:10
Előzmény: #32  Landlord
#33
Saccra olyan 7-8 méter.
VUK1980
VUK1980 2021. 12. 28. 01:35
Előzmény: #31  kkpp
#34
Én lehet megvárom hogy elkészüljön Paks2
totoro
totoro 2022. 10. 15. 20:40
#35
Mindenkinek bemutatkozik az Orbán rendszer előbb-utóbb. Most a napelemeseknek lett jó reggelt, ébresztő.
VágásiFeri64
VágásiFeri64 2022. 10. 15. 20:58
Előzmény: #35  totoro
#36
Pedig az állam állta a felét :))a tréfát félretéve,minden ingyenpénz után szopacs van.Sajnos sokan felültek ennek is.
fiery 2022. 10. 16. 08:51
#37
Megjegyzem soha nem szoktam fórumozni , egyszer egy kérdést tetem fel máshol...
De most kiszakad belőlem
Szeptemberben a Katát rúgták ki alólam.
Most pedig éppen elbírálásra vár a napelemünk
az összes többiről ne is beszéljünk, covid háború brüsszel infláció...stb
Mit kapok karácsonyra?
Ja megígérték nem hoznak villámtörvényeket, egyeztetnek a szakmákkal...ahha
Bárcsak szakadt volna bele a feje a cigányanyjába születéskor
egynapod 2022. 10. 16. 09:17
Előzmény: #37  fiery
#38
karácsonyra nemzeti konzultációt fogsz kapni eldöntheted, hogy sütve, vagy rántva eszitek meg
fiery 2022. 10. 16. 09:53
Előzmény: #38  egynapod
#39
Hihetetlen ami ebben az országban folyik
zpatriot
zpatriot 2022. 10. 17. 09:52
Előzmény: #37  fiery
#40

Nincs szerencséd...
Ne gondold, hogy a rusnya napelemeiddel vetélytársa lehetsz a mi szent, leendő Paks-II-nknek!

Topik gazda

totoro
totoro
3 5 4

aktív fórumozók


friss hírek További hírek