Topikgazda: Törölt felhasználó 2002. 04. 26. 12:02

MNB elnökjelöltek: Erős és Zdeborszky  

Ugrás a cikkhez
Bár Medgyessy Péter miniszterelnök-jelöl t kijelentette, hogy tiszteletben tartják a törvényeket, s Járai Zsigmond a helyén marad, bankárkörökben már két potenciális MNB elnökjelöltről tudnak. A HVG Online információi szerint Erős János, vagy Zdeborszky György lehet a befutó.

Bár a törvények erősen védik az MNB függetlenségét, de mindenki tisztában van azzal, hogy lehet olyan helyzetet teremteni, amelyben a jegybank vezetője inkább más kihívást választ. Emlékezhetünk Bod Péter Ákos és Horn Gyula esetére, ahol a kormányfőnek hosszas rábeszélés után sikerült meggyőznie az MNB elnökét a váltásról. Az előző ciklusban Surányi György sem a legszebb emlékei között idézheti az utolsó évét az MNB élén, de ő végül kitöltötte mandátumát (A teljes jegybankelnöki krónikához tartozik Surányi első periódusa, amikor Antall Józsefnek nem kellett "elüldöznie" a vezetőt, mert a jegybanktörvény elfogadása alkalmával egyszerűen nem Surányit jelölte újra az MNB elnökének. A váltás oka Surányi politikai szerepvállalása volt a demokratikus charta aláírásával.)

Ennek szellemében nem tartjuk elképzelhetetlennek, hogy váltásra kerüljön sor az MNB élén, még a jelenlegi politikai nyilatkozatok ellenére sem. Sőt Medgyessy elképzelései magukban hordozzák annak a valószínűségét, hogy ismét ütközni fog az MNB és a kormány néhány kérdésben. A miniszterelnök-jelöl t már korábban is a mostani kormánynál nagyobb hangsúlyt adott az erőltetett dezinfláció vélt növekedési áldozatának, ugyanakkor az árfolyamrendszert a leendő kormányzat az eddigi nyilatkozatok tanúsága szerint egyelőre nem kívánja megváltoztatni. Mivel a jegybank az árfolyamtranszmisszi ót tekinti az infláció elleni küzdelem egyik leghatásosabb monetáris eszközének, így kérdéses, hogy a jegybanki inflációs célok veszélybe kerülése esetén a forint erősítésén túl (kamatlépéssel) milyen lehetőségei maradnak a monetáris hatóságnak. A jegybanktörvény szerint az MNB elsődleges célja az árstabilitás fenntartása, s a jogszabály ráadásul kiköti, hogy a jegybank csak a fenti, elsődleges célját nem veszélyeztetve támogathatja a kormány gazdaságpolitikáját (Járai január végén nyilatkozta, hogy az infláció csökkentés érdekében nem zárja ki a növekedési áldozatot sem).

Kik a jelöltek? Zdeborszky Györgyöt valószínűleg többen ismerik, az elmúlt év során fokozottan is a tűzvonalban volt a CIB és a PSZÁF közötti küzdelemben. Zdeborszky tavaly év végén kényszerült lemondani a CIB vezetéséről, de ő maga is elismerte, hogy távozásának külső inditékai voltak. Zdeborszky üzlet megérzései egészen kiválóak, s ebből a szempontból inkább lehetett őt üzletembernek tekinteni, mint egy konzervatív bankárnak. Kérdéses, hogy monetáris politikai tapasztalatok híján mennyire ő jelentené az ideális megoldást az MNB elnöki tisztségére.

Erős János korábban a Kereskedelmi és Hitelbank Rt. elnök-vezérigazgatój a volt 1998. végéig, fénykorát a Horn-kormány időszaka alatt élte. A szocialisták iránti elkötelezettsége közismert, a Magyar Hírlap korábban az Év emberének választotta (a szakma egy részének megdöbbenésére). Medgyessy Péterrel való jó kapcsolatát jelzi, hogy a HVG egy korábbi értesülése szerint társtulajdonosok voltak 2000-ben egy olyan mezőgazdasági cégben, amely az MFB egyik állami gazdaságát kívánta megszerezni.

Erős János megítélése finoman szólva is kétes, sikeresen privatizálta a bankot, de az új tulajdonosok több évig takaríthattak utána. A K&H privatizációja során a szűk körű menedzsment meglehetősen nyomott áron vásárolhatott meg 500 m Ft névértékű papírt, amit 270%-os árfolyamon adtak el a bank brókercégének. A brókercég ezt követően a közel 1.5 mrd Ft-ot 1997 szeptemberétõl 1998 szeptemberéig évi 35%-os fix hozamú vagyonkezelési szerződéssel még tovább menedzselte.
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2020. 10. 09. 21:30
Törölt hozzászólás
#17
Törölt felhasználó 2002. 05. 12. 10:04
#16
Mindkettő alkalmatlan lenne e pozicióra. Egyiknek sincs makrogazdasági és monetáris politikai tapasztalata, sem gyakorlata. Ezenkívül Erős János morálisan is alkalmatlan a posztra. Olyannyira, hogy én még az MFB-re is szerencsétlen választásnak tartanám..
Törölt felhasználó 2002. 05. 09. 17:08
#15
Egy bankos ismerősömtől hallottam, többet ő sem mondott. Megemlítette, hogy volt ez a konfliktus, de már rendződött.
Törölt felhasználó 2002. 05. 08. 14:17
Előzmény: #13  Törölt felhasználó
#14
Mivel egymásra vannak utalva, ezért minden normális ember megpróbál együttműködni. Ez nem meglepő. Járai nem politikus, hanem szakember, ezért hülyeség lenne tőle azt várni, hogy konfrontálódjon csak azért, mert őt még a régi kormány nevezte ki. De ez még nem jelenti azt, hogy "felajánlotta szolgálatait". Ezt maximum azokra lehet rásütni, akik megjelennnek az éppen aktuálisan győztes pártszékházakban.
Törölt felhasználó 2002. 05. 08. 13:15
#13
Nem tudom figyelted-e, hogy amikor az MSZP előállt a programjával, amiben magasabb inflációs célok szerepeltek az MNB-jénél, akkor a jegybankelnök részéről elhangzott egy olyan nyilatkozat, hogy az infláció célok védelme érdekében kamatemelésre is hajlandó lenne. Azóta viszont békülékenyebb lett a légkör.
Törölt felhasználó 2002. 05. 08. 12:27
Előzmény: #11  Törölt felhasználó
#12
kedves joe, azt nem lehet értelmezni, hogy Járai "felajánlotta szolgálatait" az új kormánynak. Nem erről szól a kérdés, mivel Járainak még jó pár éve hátravan. Az egy dolog, hogy kitölti-e vagy sem, láttunk már rá példát, amikor sikerült meggyőzni a jegybankelnököt a távozásról (előző szoci kormány). Nem lenne elegáns dolog megint eljátszani, abban mindenki egyetért. Fontosabb viszont, hogy kit raknának helyette. És ebből a szempontból nem lényegtelen, hogy senki nem cáfolta az Erős Jánossal kapcsolatban felmerült információkat.

Én kiegyeznék vele, ha Erős "csak" az MFB-t kapná meg, az olyan Simicskás megoldás lenne. Megint csak messze van attól, amit egy jóérzésű ember gyomra befogad, de legalább már edzőttünk ezen a téren az elmúlt években. Az MNB-be jobb bele sem gondolni.
Törölt felhasználó 2002. 05. 07. 21:23
#11
Één meg azt hallottam, hogy Járai már felajánlotta szolgálatait az alakuló kormánynak
gkolozsi 2002. 05. 07. 20:33
#10
én úgy hallottam, Erõs az MFB vezetõje lesz.
Portfolio
Portfolio 2002. 04. 30. 19:52
Előzmény: #7  Törölt felhasználó
#9
Kedves hajek!

Szerintem nincs olyan messze a véleményünk, mert a HVG-t mi már inkább társadalmi lapnak tartjuk, mint gazdaságinak. Ennek megfelelően nem a monetáris politikáról alkotott véleményük a fontos, hanem a politika és a gazdaság határáról szerzett információik. Ennek megfelelően adtunk teret az információnak.
Törölt felhasználó 2002. 04. 30. 09:43
Előzmény: #3  Törölt felhasználó
#8
kedves joe,
a jarai vezette intezmeny eddig szinte tokeletsen mukodik. mondjuk nem az o erdeme, vagy esetleg annak ellenere, hogy a fonok, de megis. amig ez igy marad, nem fogjak elmozditani. kell a politikai suly mashova.
fon
Törölt felhasználó 2002. 04. 30. 09:40
Előzmény: #6  portfolio
#7
kedves portfolio.hu,
az egy kerdes, hogy a hvg mennyire jol ertesult, az meg egy masik, hogy mi jelenik a hasabjain.
a hvg a maga mufajaban (gazdasagi ujsagiras) bizony alapvetoen bulvar. ennek megfeleloen a szinvonala meglehetosen valtozo. nincs is ezzel semmi problema. es ezt nem is bizonygatnam most, felesleges. esetleg vizsgaljatok meg az index idevonatkozo topikjaban szereplo vitakat, ha eddig meg nem tettetek volna. de eleg neha beleolvasni az ujsagba.
termeszetes en nem bun ezt maskeppen gondolni, csupan hiba. szvsz. mondjuk nem vegzetes. ez legyen a legnagyobb.
udv, fon
Portfolio
Portfolio 2002. 04. 30. 08:25
Előzmény: #5  Törölt felhasználó
#6
Kedves hajek!

Valószínűleg különbség van közöttünk a bulvársajtó definíciójában. Mi nem a példányszám alapján ítéljük meg, mert akkor pl a Népszabadság is bulvársajtó kategória lenne, viszont a Kacsa magazin pár ezres megjelenése még nem ok arra, hogy mérvadó, megbízható szaksajtónak tartsuk.

De a lényeg. Megvan, hogy a Portfolio.hu rendszeresen melyik sajtótermékeket szemlézi, ezekből találhatsz rendszeresen hivatkozást is az oldalunkon. Ide tartozik a HVG is.

Arra pedig külön vigyázunk, hogy helyén kezeljük a dolgokat. Tekintettel vagyunk a lapok politikai beállítottságára, s annak megfelelően adunk hitelt valami meg nem erősített információnak. Jelen esetben ha Erős János nevét a Magyar Nemzet dobja be, akkor aligha írjuk meg. A HVG viszont véleményünk szerint elég jól informált az új kormánypártok köreiben, s nehéz ráfogni, hogy negatív irányban lenne elfogult velük szemben.
Törölt felhasználó 2002. 04. 29. 16:44
Előzmény: #4  Törölt felhasználó
#5
persze, nem veletlen a peldanyszam.
nincs is ezzel semmi problema, csak a helyen kollene kezelni.
fon
Törölt felhasználó 2002. 04. 29. 14:52
Előzmény: #2  Törölt felhasználó
#4
ezexerint a hvg szerinted is bulvarsajto?
en is ezt gondolom, csak lyo, ha ezt tisztazzuk:))
Törölt felhasználó 2002. 04. 29. 11:19
#3
Miért gondolod, hogy ők ketten nem jöhetnek szóba? Remélem minél hamarabb kiderül, hogy mi történik Járaival.
Törölt felhasználó 2002. 04. 28. 23:49
Előzmény: #1  portfolio
#2
kedves portfolio.hu,
nem kellene azert minden csacsisagot atvenni a bulvarsajtobol.
eppenseggel lehetseges, hogy jarainak majd mennie kell ido elott, bar mai szemmel ez kevesse valoszinu. am eros es zdeborszky, mint utodok ekkor sem johetnek szoba.
udv, fon

Topik gazda

hajek
4 3 3

aktív fórumozók


friss hírek További hírek