Topiknyitó: Törölt felhasználó 2013. 04. 04. 12:05

Matolcsy egy zseni!!  

Magyarországon a vállalati hitelek állománya 2008 vége óta folyamatosan csökken. Ez a jelenség különösen hátrányosan érinti a kis- és középvállalkozásokat, mivel őket a hitelkínálati korlátok is jobban sújtják, illetve nehezebben találnak maguknak alternatív finanszírozást. A jelenlegi makrogazdasági környezetben - törvényi felhatalmazás alapján - lehetőség van arra, hogy az MNB a hitelintézetek együttműködésével egy célzott hitelprogrammal - az árstabilitás veszélyeztetése nélkül - a fenntartható gazdasági növekedést támogassa.



A Növekedési Hitel Program alapvető célja, hogy kedvezményes jegybanki finanszírozás segítségével a kis és középvállalatok finanszírozási helyzetén segítsen, mert az kiemelten fontos a termelőkapacitások, valamint a munkahelyek megőrzése és gyarapítása céljából. A kedvezményes kamatláb a hitellel rendelkező vállalatok számára az alacsonyabb törlesztő részleteken keresztül alacsonyabb költségeket eredményez, melynek mind jövedelmezőségi, mind likviditási szempontból pozitív a hatása. A mérséklődő adósságszolgálati terhek miatt csökken a hitelállomány minőségének romlása, így végső soron a banki portfólió-minőségre is pozitív hatással lehet. Mindezek mellett a program a bankok mérlegpozícióján keresztül a hitelezési képességet is javíthatja.



A lakossági hitelezés és a devizahitelek problémájának kezelésére számos kormányzati program áll rendelkezésre, ezért a jegybank nem tervezi hasonló program kidolgozását a lakosság számára.

A Növekedési Hitel Program része továbbá a gazdaság külső sérülékenységének a mérséklése, ami egyben lehetővé teszi a jegybanki kamatkiadások csökkentését is. A kedvezményes kamatozású jegybanki refinanszírozás nyújtása, amely a kkv hitelezés ösztönzését célozza, növeli az MNB mérlegfőösszegét és ezen belül a forrásoldalon a 2 hetes kötvény állományát, így a GDP ma már 1%-ához közelítő kamatkiadásokat. A kéthetes kötvényállomány felépülése jórészt az államadósságon belül a devizaadósság aránya növekedésének, illetve az ország válság előtt és alatt nyilvánvalóvá vált pénzügyi sérülékenységéből kiinduló devizatartalék emelkedésnek volt egyenes következménye, amely jelenleg az MNB forrásoldalának legnagyobb tétele. Ennek költsége - amely beavatkozás nélkül tovább emelkedne a kedvezményes jegybanki finanszírozás forrásköltségével - azonban mérsékelhető az ország sérülékenységének csökkentésével.



Kedvezményes jegybanki refinanszírozás forint alapú kkv hitelek folyósítására



Az MNB a hitelintézetek bevonásával Növekedési Hitel Programot kezdeményez, melynek során átmeneti jelleggel, korlátozott mennyiségben, kedvezményes kamatozású refinanszírozási hitelt nyújt kereskedelmi bankok számára. A program keretösszege 250 milliárd forint, a jegybanki hitel kamata 0%.

A programban részt venni kívánó hitelintézeteknek a kedvezményes kamatozású jegybanki hitelt fix feláron kell a kkv-k számára tovább adni. Szándékaink szerint ez a felár nem lesz nagyobb 2 százalékpontnál, így a vállalati hitel kamata maximum 2% lehet. Ennek eléréséhez szükség lehet garanciaprogramok igénybevételére is. Erről és a program további részleteiről az MNB tárgyalást kezdeményez a hitelintézetekkel.



A tárgyalások során a jegybank számít az üzleti szféra képviselőinek együttműködésére is a kedvezményes hitelek megfelelő célzottságának kialakításában azzal a céllal, hogy a kedvezményes hitelek kizárólag azokban az ágazatokban és azokat a kis- és középvállalati adósokat érjék el, amelyek egészséges üzleti modellel rendelkeznek és növekedni szeretnének. Becsléseink szerint a hitelszűke nem egyformán érinti a vállalati szektor szereplőit. Különösen hátrányosan sújtják a szigorú hitelkínálati korlátok a kis- és középvállalkozásokat, ugyanakkor a számukra a banki finanszírozásnak nincs valódi alternatívája. Iparági megoszlás szerint vizsgálva a hitelkínálatot azt tapasztaltuk, hogy a hitelezési feltételek olyan ágazatokban is jelentősen szigorodtak, amelyek a potenciális növekedés szempontjából kulcsfontosságúak lehetnek. Ezzel szemben más, tartós értékesítési problémákkal küszködő iparágakban kényszerhitelezésre, vagyis a tartósan rossz hitelképességű vállalatok mesterséges életben tartására utaló jeleket látunk.



Mindezek miatt indokolt lehet a kedvezményes hitel ágazat és vállalatméret alapján célzott felhasználása.

A program hatására a jegybank mérlegfőösszeg megnő. Eszközeinek állománya teljes kihasználtság esetén a 250 milliárd forintos refinanszírozó hitellel emelkedik, miközben forrásoldala is ugyanennyivel bővül. A többlet sterilizációs állományra fizetett kamat az MNB közvetlen hozzájárulása a hitelezés ösztönzéséhez, ugyanis ezzel szemben eszközoldalon kamatmentes hitel jelenik meg. Ezt a költséget azonban ellensúlyozza a program további eleme.

A hitelintézetek programhoz való hozzájárulása a velük való megállapodás alapján úgy valósulna meg, hogy egy átlagos kkv-t jellemző hitelkockázati szintnek megfelelő felár helyett csak - a hitelintézetekkel folytatandó tárgyalás kiindulópontját képező - 2%-ot építenek be a hitelkamatokba. Az alacsonyabb felár miatt kieső jövedelmet azonban kompenzálhatja az adósok javuló fizetési képessége, ami a jóval a piac alatti kamattehertől remélhető.



A jegybank a hitelprogrammal nem vállal fel vállalati hitelkockázatot. Ennek a kockázatnak a felmérése és kezelése továbbra is a bankrendszer feladata. A program tehát azon túl, hogy a kisebb vállalatokat célozza, és esetleg ágazati preferenciákat is fog tartalmazni, a források allokálásában alapvetően a kereskedelmi bankok hitelezési döntéseire támaszkodik.



A jegybanki hitelprogram célzottságánál, méreténél és egyszeri jellegénél fogva nem befolyásolja a kamatpolitika vitelét és hatékonyságát, azaz nem jön létre "kettős kamatláb". A kamatpolitika továbbra is óvatos és kiszámítható marad. A program célzottsága biztosítja, hogy a kedvezményes finanszírozás az üzleti aktivitást élénkítse, és ne befolyásolja a pénzügyi eszközárakat. A program keretében kihelyezhető, alacsony kamatozású refinanszírozás maximális mennyisége pedig korlátozott, a hazai bankok teljes vállalati hitelállományának mindössze 4%-a, a kkv hitelállomány 7%-a.



A hitelösztönzés ezen formája nem veszélyezteti az MNB elsődleges célját, az árstabilitás fenntartását. A jelenlegi, tartós kereslethiánnyal jellemezhető makrogazdasági környezetben az infláció tartósan a cél alatt maradhat. A célzott hitelösztönzés hozzájárulhat a potenciális növekedés erődítéséhez azáltal, hogy nem hagyja leépülni a termelőkapacitásokat. Tekintettel arra, hogy a program középtávon a potenciális kibocsátásra is hat, az ebből fakadó középtávú inflációs nyomás elhanyagolható, így az elsődleges cél szempontjából nem befolyásolja érdemben a kamatpolitikát.



Kedvezményes jegybanki refinanszírozás KKV devizahitelek forintra váltására



Az MNB - szintén a hitelintézetek bevonásával - átmeneti jelleggel, korlátozott mennyiségű, kedvezményes refinanszírozási hitelt kíván folyósítani kkv adósok fennálló devizahiteleinek forintra konvertálásához. A program keretösszege 250 milliárd forint, a jegybanki hitel kamata 0%. A program további feltételei - felár nagysága és célzottsága tekintetében - is megegyeznek az előző programpontéval. A program keretében kihelyezhető, alacsony kamatozású refinanszírozás maximális mennyisége itt is korlátozott: a hazai bankok kkv devizahitel-állományának legfeljebb a 15%-a.



A forinthitelekhez való nehéz hozzáférés mellett a kkv-szektor másik nagy problémája a kintlévő devizahitelek magas aránya. A kkv-hitelállomány közel fele deviza alapú, melynek összege 1860 milliárd forint (állomány 54%-a), 15000 vállalathoz kapcsolódóan. Ezeknek a hiteleknek a devizaneme nagyrészt euró (86 százalék), kisebb részt svájci frank (14 százalék). A svájci frank alapú devizahitelekkel rendelkező kkv-knak (257 milliárd forint) feltételezhetően nincs természetes vagy mesterséges fedezete, így ezek a cégek jelentős árfolyamkockázatnak vannak kitéve. A kkv-devizahitelek forintra váltását célzó program javítja az érintett vállalatok hitelképességét, és kiszámítható gazdálkodást tesz lehetővé számukra.



Annak érdekében, hogy az érintett devizahitelek forintra konvertálása ne okozzon volatilitást a forint árfolyamában, a jegybank a végtörlesztés esetén már sikerrel alkalmazott eljárást követi: a hitelek devizakonverziójához a hitelintézetek számára devizát bocsát rendelkezésre piaci áron a devizatartalék terhére annak feltételével, hogy a hitelintézetek vállalják, hogy abból a rövid lejáratú külföldi forrásaikat fizetik vissza. Így az ország rövid devizatartozásai és devizatartaléka ugyanolyan mértékben csökkennek, vagyis Magyarország devizatartalék-megfelelése változatlan marad.



A kétéves likviditást nyújtó hiteltender felfüggesztése



Figyelembe véve a tartósan kedvező külső pénz- és tőkepiaci környezetet, valamint a bankok tartósan stabil likviditási helyzetét, az MNB a kétéves fedezett hiteltendert határozatlan időre felfüggeszti. Pénzpiaci turbulencia esetén az eszköz reaktiválásával lehetőség van a likviditási sokkok kezelésére és annak biztosítására, hogy a hosszú források hiánya ne legyen gátja a vállalati hitelezésnek.



A gazdaság sérülékenységének és az ezzel együtt járó kamatkiadások csökkentése



Az MNB a Kormánnyal és a hitelintézetekkel közösen programot dolgoz ki a gazdaság sérülékenységének csökkentésére. A program az ország rövid külső adósságának 1000 milliárd forintos csökkenését célozza meg, ami - az eddig is alkalmazott szabályoknak megfelelő módon - mérsékli a jegybank devizatartalék-igényét. Ezzel párhuzamosan a kéthetes MNB-kötvény állománya - a jegybank elsődleges célja és a pénzügyi stabilitás veszélyeztetése nélkül - 3600 milliárd forintra csökken. A program során a tartalék-megfelelést az biztosítja, hogy az MNB devizaeszközének felhasználása és az egy éven belül lejáró külföldi adósság azonos mértékben csökken. A devizatartalékok legfeljebb egy tizedének a felhasználása (annak a sebezhetőségi forrásnak a mérséklésére, amely miatt a tartalék megképzésre került) teljesen összhangban van a jegybanki tartalékolás - a pénzügyi piacok által eddig is - elfogadott alapelveivel. A program során egyúttal az ország bruttó külső adóssága is mérséklődne.
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Kisgolya 2020. 09. 17. 12:12
Előzmény: #6417  valoigaz
#6420
igen
Kisgolya 2020. 09. 17. 12:12
Előzmény: #6416  PusztaPutyin
#6419
lehet
_Macika_
_Macika_ 2020. 09. 17. 12:10
#6418
11:50Esik tovább a forint, itt a 361-es euró
.
köszönjük szépen még egyszer
fő a hitelesség
györgy elvtárs
valoigaz 2020. 09. 17. 12:04
Előzmény: #6415  Kisgolya
#6417

Pedig szerintem az euró biztonságos, ráadásul Magyarország is kötődik hozzá.
Nem kell bevenni azt a hablatyot amivel előkészítették a forint gyengítését, hogy az eurónak vége, ez a hablaty csak az miatt volt, hogy ne kezdjék el váltani a megtakarításokat euróra.
(sokaknál ez be is talált)
Az eurónak nem lesz vége és az összes devizához az euró fog erősödni a legtöbbet.
PusztaPutyin
PusztaPutyin 2020. 09. 17. 11:59
Előzmény: #6415  Kisgolya
#6416
Ez a legkevésbé sem tudományos.
Kisgolya 2020. 09. 17. 11:50
Előzmény: #6414  Kisgolya
#6415
Inkább veszek jent mint eurot ennyiért és a 3ftból könnyebb 30at csinálni mint 360ból 3600at.
Kisgolya 2020. 09. 17. 11:48
Előzmény: #6413  PusztaPutyin
#6414
Tulipánmánia
PusztaPutyin
PusztaPutyin 2020. 09. 17. 11:44
Előzmény: #6408  Kisgolya
#6413
Ezzel nem tudom mit akartál írni de volt a yen fél forint is valamikor.
valoigaz 2020. 09. 17. 11:43
Előzmény: #6408  Kisgolya
#6412

A japánokat nem lehet összehasonlítani a magyarokkal.
Az adósságuk kizárólag a japánok kezében van, ráadásul a jen egy világpénz és a gazdaságukban világvezető vállalkatok vannak.
A magyar gazdaság és deviza sokkal veszélyesebb mint a japánok gazdasága és devizája, még a jóval alacsonyabb államadóssággal is.
Amerikára szintén ráillik ez, hosszú távon ott sincs gond, adósság szerkezete miatt.
Kisgolya 2020. 09. 17. 11:42
#6411
Jó asszem, kicsit elszálltam, nem állunk készen ezekre, sajnos.
Kisgolya 2020. 09. 17. 11:40
#6410
Kinai vasúthitel, Pakshitel, euró kötvények kibocsátása, bármikor a 0-ba verhetné a kormány, ha forintot venne.
valoigaz 2020. 09. 17. 11:37
#6409

361-a kancsalféle deviza.
Talán észbe is kaptak a magyarok és elkezdték leépíteni az állampapíroknak becézett szemetet.
Kisgolya 2020. 09. 17. 11:36
Előzmény: #6407  geza77
#6408
1euro 360 ft , 1japán yen 3Ft. Japán világ harmadik legerősebb gazdasága, igaz adóssága 240%. Nézzük egy tulipán virághagyma ára 3Ft, hollandia, volt már ilyen a történelemben. 
geza77
geza77 2020. 09. 17. 11:28
Előzmény: #6406  Kisgolya
#6407
előbb lesz koronánk mint eurónk :)
Kisgolya 2020. 09. 17. 11:26
Előzmény: #6405  Kisgolya
#6406
MAGYAR KORONA?
Kisgolya 2020. 09. 17. 11:21
Előzmény: #6404  valoigaz
#6405
Helycsere és támadás. OTPMNB. 
valoigaz 2020. 09. 17. 11:19
Előzmény: #6403  Kisgolya
#6404

Gondolkozzunk egy kicsit.
2010-előtt (válság előtt) az otp. 10800! jelenleg 10150..
A forint közben leértékelődött vagy 40%-ot, tehát 14000 + az elmúúút kamatok (infláció) úgy 20000 körül lenne nullán.
A tőzsde mindig az ország teljesítményét mutatja, ez meg nem tűnik rózsásnak. Sőt, katasztrófális állapotokat jelez (nekem legalábbis) és nincs garancia arra, hogy ez az állapot nem fog tovább folytatódni, sőt, szerintem tovább fog, még mindig lefelé megyünk. Ez miatt sem tartok magyar részvényeket és kerülöm a forintot is. Jobb nyugodtan aludni és nap mint nap ámulni azon, hogy befektetéseim értéke forintban számolva egyre magasabb csúcsokat dönget..
A magyar tőzsdére egy fillért sem, és forintot is csak annyit ami szükséges a mindennapi életvitelhez.
Ameddig ez a kormány uralkodik, addig ez nem is fog változni. (sokan vannak egy véleményen velem)
Kisgolya 2020. 09. 17. 11:02
Előzmény: #6401  valoigaz
#6403
Koronavírus, nemtudom én vennék otp-t.
geza77
geza77 2020. 09. 17. 10:57
Előzmény: #6400  valoigaz
#6402
sose indultam innen el, valahogy talán csak egyszerűbb volt maradni. de nagyon megbántam már. ezek tényleg egy élhetetlen sz@rrá tettek itt mindent.
valoigaz 2020. 09. 17. 10:53
Előzmény: #6399  Kisgolya
#6401

A tőzsde esik! A forint meg értéktelenedik..
Amennyiben a tőzsdén szárnyalás lenne, még úgy sem biztos, hogy egy elértéktelenedő deviza és egy tőzsdei száguldás megfelelő menedék lenne.
Jelenleg mindkettő esik, magyar tőzsde hiteltelen, deviza szintén.. nem kérdés, hogy mindig azok járnak jól akik elhagyják az ilyen terepet.
2008 környékén a bux bőven 30000 pont fölött, ma sincs sokkal magasabban, de közben a saját deviza veszített vagy 40%-ot értékéből, (+kamat) így nem kérdés, hogy összességében mindenki veszített az elmúlt évtizedben aki a magyar tőzsdére fektetett..
Ki kell vonni innen a tőkét, csak ez az egyetlen út ami még járható.

Topik gazda

kublaj1
4 3 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek