Topiknyitó: signal2 2013. 03. 01. 07:45

Matolcsy a Jegybankelnök!  

Matolcsy a Jegybankelnök!
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
signal2
signal2 2013. 03. 01. 10:37
Előzmény: #38  Törölt felhasználó
#60
A többség beszopja.
bankos
bankos 2013. 03. 01. 10:36
Előzmény: #54  Törölt felhasználó
#59
de mindent komolyan írtam
Törölt felhasználó 2013. 03. 01. 10:36
Előzmény: #55  Törölt felhasználó
#58
Az biztos, hogy a számvevők alaposan felbolygatták Simor András utolsó napjait a jegybanknál. Érthető is, hogy ez dühíti őt, aki mandátumának idején mindvégig kínosan ügyelt feddhetetlenségének látszatára, a függetlenségre hivatkozva pedig minden kísérletet visszavert, amelynek célja az MNB elszámoltatása lett volna. Most pedig távozása előtt kénytelen volt beismerni, hogy mulasztott. Azt, hogy olyan gyorsan igyekeztek megfelelni, hogy elfelejtkeztek a jogi kötelezettségekről. A központi bank vezére a képviselők előtt próbálta elbagatellizálni az ügyet, de ő is tudta, hogy ennél lényegesen nagyobb súlya van a történteknek. Hiszen nemcsak néhány aláírás hiányáról, hanem az általa vezetett jegybank egész szellemiségéről van szó. Amellyel pénzben mérhető károkat lehet okozni egy országnak.

De ami még ennél is súlyosabb, négy évvel a történések kezdete után, amikor a számvevők rávilágítottak a problémákra, a jegybanknál megpróbálták elkendőzni a mulasztásokat. Utólagosan bekérték az érintett nagybankoktól az engedélyeket, ami, akárhogy is nézzük, védhetetlen. Simor szerint nem az. Szerinte csak a postával foglalkozó dolgozójuk felejtette el a bankokkal aláíratni 2008-ban a papírokat. És ennek utólagos pótlása történt meg tavaly karácsonyra sebtében. De ki hiszi ezt el neki? És egyáltalán hogyan lehetséges, hogy mindvégig senki sem fedezte fel a hiányosságot?

Ettől függetlenül szerinte rendben volt az, hogy a független magyar jegybank a washingtoni székhelyű szervezet fiókjaként viselkedett, és szervilis módon végrehajtotta annak utasításait. Sőt, mint ahogy mondta, a vitatott lépések az ország érdekeit szolgálták. De hogy ez mit is fed tulajdonképpen, azzal kapcsolatban már meglehetősen sántít az MNB-elnök érvelése. Szerinte ugyanis – miután a valutaalap meghitelezte az államcsődtől már csak két hétre álló országot – meg kellett bizonyosodnia a bekért adatok alapján arról, hogy ez a pénz nem megy ki hazánkból a bankok révén.

Ezzel a lépéssel egyébként – azon túlmenően, hogy törvényt sértettek – pénzügyi szempontból kiszolgáltatták hazánkat a világszervezetnek, hiszen az információk alkalmasak arra, hogy egy ország ellen spekulációs támadás indulhasson.
Törölt felhasználó 2013. 03. 01. 10:36
Előzmény: #50  bankos
#57
Most arra leszek kíváncsi, hogy egy sikeres árfolyamrögzítés után elszállnak-e a forintkamatok... utána jöhet a devizahitelezés, mert a problémákat már "megoldották". ;(
Törölt felhasználó 2013. 03. 01. 10:34
Előzmény: #48  Törölt felhasználó
#56
No, erről van szó.
- miért van a Hpt-ben akkora szabadság megengedve a pénzintézményeknek az egyoldalú szerződésmódosításokhoz (megj.: ugyanolyan kockázat-változás esetében nálunk 3x-osára nőtt a kamat Lo-hoz képest)
- miért nincs egyértelműen maghatározva, hogy a pénzintézmények kizárólagos felelősséggel tartoznak pl. a jelzálog stb. megválasztásában (egyből nem kapna fű-fa hitelt)
- miért nincs meghatározva, hogy kinek milyen feltétel mellett és mekkora devizahitelt adhatnak/adhattak (mert pl. CHF-ben nagyjából sem az országnak, sem az állampolgároknak nincs jövedelme)
- mi az, hogy egy hitelintézmény megengedheti magának, hogy deviza törlesztést nem fogad deviza-hitel esetén (nonszensz)

Sorolhatnánk naphosszat azokat a múltbéli, sőt a jelenlegi hiányosságokat.
És minő érdekesség, hogy ekkora "botrányok" után sincsen megfelelő változás. (De <áthúzva>rubel</áthúzva>forint-elszámolás, az rögtön volt. Rögtön egy komcsi módon létrehozott segítség komcsiknak... vagy majdnem komcsiknak, mert nem voltak felsorolva tételesen, mint az "egyházak".)
Törölt felhasználó 2013. 03. 01. 10:29
Előzmény: #47  Törölt felhasználó
#55
Mi végre hát ez a szolgai lojalitás az IMF felé? És ha mindez megtörténhetett, milyen okot keressünk amögött, hogy öt év alatt a magas alapkamat miatt ezermilliárd forintot fizetett ki a jegybank kamatként főleg a kereskedelmi bankoknak? Az a jegybank, melynek tartalékait 2007-ben és 2010-ben is fel kellett tölteni, és idén akár 150 milliárd forint is lehet ez a kötelezettség. Joggal tették fel már sokan a kérdést: kinek a jegybankja az MNB, a valutaalapé vagy a magyar államé? Meddig lehet a függetlenség mögé bújni, amikor egy ország gazdasága a tét?
Törölt felhasználó 2013. 03. 01. 10:27
Előzmény: #50  bankos
#54
Remélem, ezt nem komolyan írtad?
Törölt felhasználó 2013. 03. 01. 10:24
Előzmény: #47  Törölt felhasználó
#53
A véleményem a második bekezdésről: az, hogy egy politikus propagandál, megbocsátható, de az, hogy egy tanár propagandál (vagy nem olvasta a törvényeket és esetleg el is hiszi, amit mond) nem megbocsátható.
Törölt felhasználó 2013. 03. 01. 10:24
#52
látom az új elnöktől erősödik a ft és a tözsde.....persze erről volt szó pár hónapja, hogy hú, meg ha, meg mi nem lesz itt akkor, ha a mato......és tessék a befektetők félelmükben megszerették...
bankos
bankos 2013. 03. 01. 10:20
Előzmény: #50  bankos
#51
csak valaki hitelt vett fel és elvesztette mindenét,valaki nyögve de megoldotta, valaki csak szitkozódott de ugyanúgy kifizette és voltak akik 100millákért vettek CHF-et és mosolyogtak:)
bankos
bankos 2013. 03. 01. 10:16
Előzmény: #48  Törölt felhasználó
#50
azért volt magasabb a forinthitel,hogy belekergessék az embert a többibe.
Törölt felhasználó 2013. 03. 01. 10:14
Előzmény: #3  sahara
#49
A szavakban a függetlenségéért küzdő jegybankról most fehéren feketén kiderült, hogy már rég odalett a függetlensége. Simor András legújabb botránya azonban ékes bizonyítéka annak, hogy mennyire más mércével mérnek itthon. Itt a nemzeti bank elnöke nem kér bocsánatot, mert hibázott, mert felhatalmazás nélkül adott ki üzleti adatokat. Nem nyújtja be azonnali lemondását, hanem egy olyan adatszolgáltatási kötelezettségről beszél, amit nem képes bizonyítani. Nem szerepel ilyen szintű és mértékű adatkiadási-vállalás sem a 2008-ban kötött IMF–EU-hitel szerződésében, sem pedig a valutaalap alapokmányában. Háttéralku köttetett talán? Ugyan mi alapján adott ki a Simor vezette jegybank banktitoknak minősülő információkat naponta az IMF-nek? Hol, kik és milyen formában állapodtak meg arról, hogy milyen rendszerességgel, mely intervallumban, mely bankokról és pontosan milyen adatsorokat kell kiszolgáltatni a valutaalapnak? És hogy ezekre a kérdésekre az lehet a mindent feloldó magyarázat, hogy az Állami Számvevőszék lépte túl a hatáskörét, amikor ellenőrzött és publikálta a vizsgálati anyagát, az nonszensz.

Más országban már régen repült volna a székéből a jegybankelnök, ha bármiféle felhatalmazás nélkül kiadta volna a legnagyobb bankok adatait egy harmadik félnek. Sőt, azt a vezetőt is sürgősen menesztették volna, aki olyan monetáris politikához adja a nevét, amelynek révén öt év alatt ezermilliárd forint kamatot kellett fizetnie a központi banknak. S el tudjuk képzelni, hogy például az angol jegybank elnöke külföldi offshore-számlákon őrizgeti a pénzét, mindezt kifelejti a vagyonnyilatkozatából, majd miután rajtakapják, nem hajlandó bizonyítékot mutatni arról, hogy itthon leadózta a vagyonát? Képtelenség lenne, ugye?
Törölt felhasználó 2013. 03. 01. 10:13
Előzmény: #41  bankos
#48
Ebben az országban a hülyeségre a legfogékonyabbak az emberek.
Volt egy helyzet, nem érte meg forintba hitelt felvenni. Minden normális bankos órákig magyarázta az ügyfélnek, mi az előnye ,hátránya a deviza hitelnek.
Az emberek építkeztek, a szakmunkások, segítőik, kereskedők, és mások el tudták tartani a családjukat, volt élet a gazdaságban.
Ebben a kérdésben kettő necces , miért volt irdatlan magas a forint hitel, valamint miért nem néztek jobban a bankok körmére, amikor minden rosszabbodó pozíciót egy az egyben a hitelesre hárítottak át. A többi csak politikai hazudozás, szavazatszerzésre jó.
Törölt felhasználó 2013. 03. 01. 09:56
Előzmény: #44  Törölt felhasználó
#47
Háromezermilliárd forintra is tehető az a kár, amelyet a Magyar Nemzeti Bank élén Simor András okozott az országnak. Legalább ekkora tehertől szabadíthatta volna meg a költségvetést, ha a monetáris politika alakításában követi a világban lezajlott változásokat – véli Lentner Csaba közgazdász. Ha sikerül a következő hónapokban a magyar gazdaság és a hazai polgárok érdekeinek szolgálatába állítani a monetáris politikát, évente 500-600 milliárd forint szabadulhat fel a büdzsében, jelentette ki a Magyar Nemzetnek a Nemzeti Közszolgálati Egyetem tanára.

Nemcsak a hitelintézeti, de a jegybankról szóló törvényt is megsértette a Magyar Nemzeti Bank, amikor hatáskörét túllépve adott ki üzleti titoknak számító adatokat 2008 és 2010 között a Nemzetközi Valutaalapnak. Ráadásul – az Állami Számvevőszék jelentése szerint – mindezt a Magyarországon tevékenykedő hét legnagyobb pénzintézet előzetes hozzájárulása nélkül, azok finanszírozási és devizahelyzetéről, heti szinten pedig devizacsere-ügyleteikről. A számvevők szerint ezzel az MNB, „amely a jegybanktörvény értelmében felelős a pénzügyi stabilitásért, valójában a saját hatáskörébe tartozó feladatellátást veszélyeztette”.
Törölt felhasználó 2013. 03. 01. 09:56
Előzmény: #33  pampa
#46
Nem kell leváltani. Be kell mellé rakni pár "alelnököt" (nevezzék, ahogy akarják) akik azt csinálják, amit az új kormány akar. Eltolcsy meg majd tekergetheti a szemeit munkaidőben.

Mondjuk ő annyira hiteltelen, hogy mikor Orbánék megbuknak, kinyalja az új kormány seggét is, mert tudja, hogy szakmailag neki jövője az nem lesz.
Törölt felhasználó 2013. 03. 01. 09:54
Előzmény: #37  Törölt felhasználó
#45
Amennyiben most nem ilyen örömködös hangulat lenne a világon, hanem lenne mondjuk egy 2008-as válság , akkor a Fidesz kb. 15 % -ot kapna a 2014-es választásokon. Pont ennyi értelme van az " emútnyocév" meg "jobbafidesz" véget nem érő fecsegéseknek.
Hibát hibára halmoznak, soha nem látott mértékben adósítják az országot, de jó hangulatban kit érdekel, agyon tömjénezik magukat, a nép egy része meg beszopja.

Törölt felhasználó 2013. 03. 01. 09:52
Előzmény: #3  sahara
#44
A leköszönő jegybankelnök utolsó sajtótájékoztatóján azt mondta: a világválság váratlanul érte a hazai pénzügyi rendszert, a gazdasági katasztrófát csak az akkor megkötött IMF-megállapodással sikerült elkerülni.

Arra a kérdésre, hogy érez-e felelősséget a helyzetért, amelybe Magyarország került, úgy válaszolt: hibás döntés volt például az, hogy bár a devizahitelek felépülésének durván kétharmada, 70 százaléka az ő hivatali időszaka előtt történt, az MNB nem lépett fel elég aktívan a devizahitelezés további terjedése ellen. „Amit tehettünk volna, az az, hogy minden héten interjút adunk, és huszonötször elmondjuk egy nap, hogy ez kockázatos dolog. Ezt tehettük volna, de nem tettük. Ez hiba volt” – fogalmazott.
Törölt felhasználó 2013. 03. 01. 09:51
Előzmény: #40  pampa
#43
Ez akkora ötlet, hogy akár pénzt is kaphatnál érte! Zseniális! Gúny nélkül mondom. 2x lehet jegybankelnök valaki!
Törölt felhasználó 2013. 03. 01. 09:49
Előzmény: #41  bankos
#42
Talán felfedezhető itt némi analógia Eltolcsy kinevezésével:link
bankos
bankos 2013. 03. 01. 09:44
Előzmény: #39  Törölt felhasználó
#41
és úgy nem hívták fel a figyelmet,hogy tudták,hogy mi lesz. hogy rengeteg embert eladósítanak,nincstelenné tesznek. az előző kormányról meg ne is beszéljünk

Topik gazda

signal2
signal2
3 5 4

aktív fórumozók


friss hírek További hírek