Topiknyitó: Portfolio 2011. 09. 10. 18:43

Lázár János: mindenkinek jó a fix árfolyamon való végtörlesztés  

Ugrás a cikkhez
A Fidesz-frakció által javasolt megoldással jól járhatnak az emberek, mert kiléphetnek az adósságcsapdából, és jól járhatnak a bankok is, hiszen pénzhez juthatnak fizetésképtelen adósok helyett, és jó Magyarországnak is, hiszen minden egyes...

a teljes cikk: http://www.portfolio.hu/cikkek.tdp?k=3&i=155148
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Bumbika 2011. 09. 10. 23:24
Előzmény: #67  Törölt felhasználó
#100
hát...

Ha érdekel valakit, ha nem már rég óta bennem van, szóval most kiírom magamból, lesz ami lesz.

Nekem semmi bajom sincs azzal, hogy fixálják az árfolyamot, kétlem hogy ebbe egy bank is tönkre menne, főleg ha megnézzük, hogy milyen profittal zárnak általában.

DE!

Szerintem el kellene dönteni, hogy kommunizmus van, vagy liberalizmus, kapitalizmus, vagy szürrealizmus!..
, mert vagy elfogadjuk Roubini szavait és globálisan lenullázzuk az adósságokat, aztán felépítjük az őskommunizmust, esetleg kitalálunk egy új fajta pénzügyi rendszert,
vagy azt mondjuk liberális demokrácia van és mindenki vállalja a döntései következményeit!

Élő példám van erről, mert sajnos a családomtól nem kaptam meg az a "laufot" amivel sokan elindulnak az életben 12 éve nem merek belevágni egy lakáshitelbe, mert mindig 10* körüljártam és arra jutottam, hogy nem biztos a vége.... (arról nem is beszélve, hogy szocpol csak újra, csak 15-ig, meg ez-az, egyeszűen mindig minden kedvezményből kiesek állandóan, önrész, meg röhög rajtam maximum)
12 éve bérelt lakásban élek a kedvesemmel és a melómhoz kellett egy autó, egyszer mertem nagyot álmodni és megvettem egy középkategóriás autót havi 46.212Ft törlesztővel 5 éve, ez most havi 110.000 körül jár és még van két évem hátra.
Soha senkinek nem panaszkodtam eddig a percig, volt olyan hónap amikor napokig vajas pirítóst ettünk, de a számláinkat befizettük, még úgy is, hogy a kedves pirézlizing&kulcsáratis bankunk a múlt hónapban 281Ft-os CHF/HUF elszámolást küldött, ami enyhén erős, de kinyögtem.
Őszintén szólva a t kivan ezzel.

Viszont itt van a szomszédom, aki hitelből vette a lakását, karácsonykor áruhitelezett és lesajnált, hogy mi nem állítunk fát, meg nem ajándékozunk hanem mézeskalácsot sütünk, nyáron 500eFt !!!! személyi kölcsönből ment nyaralni (ahol évek óta nem voltam, mert nem nyújtózkodom tovább ameddig lehet), ez a csóka állandóan sír, hogy sz.g.ci bankok stb.
Most(ma) éppen azért állított meg, mert az aljasmocsoklázár 180HUFról beszél amikor ő 150-en vette fel a hitelt és megint átb@@@@ák.
(amúgy az életmódja miatt tényleg soha nincs pénze és állandóan a behajtók előtt fizetik be a minimálisat, hogy tovább húzzák)

és mit üzen az állam ???

Azt, hogy ha felelőtlen emberként élek bele a világba, mint ő, ügyeskedek, lemaradásom van, akkor majd ő visszarángat meg kisegít és ez mind szép és jó, de ha ez megint csak a lakásosokra vonatkozik és emiatt a forint tovább gyengül én esküszöm felgyújtom a kocsit és kiállok az önkormányzat elé 0-24H -ig sírni segélyért, elmegyek n+1 bankhoz személyi, bevásárló, meg tököm tudja milyen hitelért és a BM előtt fogok rimánkodni, hogy a csúnya bankok hogy kihasználtak, mert elegem van abból, hogy mióta nagykorú vagyok, állandóan a f rossz végén élek!!!!!
(írom ezt úgy, hogy 1500Ft van a zsebemben és még 15.-én kapok 60-at, de egy csekkem nincs ami nem lenne feladva, igaz kaja van a hűtőben még)

Tudom nem tőzsde fórumra való, de ide jött ki, bocsánat érte. :(

Aprópó, valaki nem tud segíteni felvenni 20 millió CHF hitelt? 2 hónap múlva visszafizetjük 180-on, ehhez képest a certifikátok nullák!

:)))
Törölt felhasználó 2011. 09. 10. 23:23
Előzmény: #89  Törölt felhasználó
#99
Mettor, látom ostobaság reloaded:

"Miért nem fizethetek MNB közép árfolyamon?
Miért kell handa-banda árfolyamon törlesztenem?"

Részvényt hol veszel? Középárfolyamon?
kiegyezo 2011. 09. 10. 23:23
Előzmény: #89  Törölt felhasználó
#98
Az elsőre az én válaszom az, hogy meg kellene engedni (és a banknak nem lenne különösebben fájó, mert most is van a középárfolyamos szabály, bár az egyik post szerint korlátozott körben csak).

A másodikat nem tudom értelmezni, nem tudom mekkora szokott lenni az eltérés az MNB és a banki közép közt. Szerintem kicsi.

A harmadik zöldség. A bankok minden napra megállapítják az aznapi középárfolyamukat, meg a vételit és az eladásit.
----
A középárfolyamos kérdésekhez kis kieg.: mi lenne, ha a pékeknél is bevezetnénk, hogy nem adhatja drágábban a cuccot, mint amennyiért vette? Vagy a benzinkút nem adhatja drágábban a MOL "középárfolyamánál" az üzemanyagot?

Üdv:
Törölt felhasználó 2011. 09. 10. 23:21
Előzmény: #86  Törölt felhasználó
#97
"Ha csak végtörleszteni lehetne, akkor az a durva helyzet, hogy a kormány a bajba jutottakon NEM segít"

Dehogynem. A bedőlt ingatlan eladása is végtörlesztésnk minősül, ha a szabadpiacon történik az értékesítés egy harmadik fél által. Itt az a lényeg, hogy adjanak lehetőséget a bedőlt hitelesnek vevőt szerezni a lakására. Ez a jelen helyzetben azért nem lehetséges, mert mondjuk 8 milliós hitelfelvételnél 11 millióval tartozik az adós, és az adott ingatlanra nincs vevő 11 millióért, viszont 8 millióért lenne, mert kábé ekkora árcsökkentést eredményezne a 180 ft-os végtörlesztési elszámolás.
Törölt felhasználó 2011. 09. 10. 23:20
Előzmény: #94  Törölt felhasználó
#96
Helyesen: Tokoska, amikor felveszed a devizahitelt, akkor banki vételi árfolyamon számolnak, amikor törleszted, akkor banki ELADÁSI-n teszed azt.
Törölt felhasználó 2011. 09. 10. 23:19
Előzmény: #86  Törölt felhasználó
#95
A 180-on átváltják Ft-ra hírt én nem láttam ... bár úgy is elég necces a dolog, mert gondolom az idáig felgyülemlett árfolyam különbözeteket szépen betőkésítik majd az alapján forintosítanak (nekem pl. havifix-es futamidőhosszabbításos konstrukcióval van hitelem) -> szóval ki kellene pontosan számolni, hogy megérné-e
Törölt felhasználó 2011. 09. 10. 23:19
Előzmény: #78  tokos.
#94
Tokoska, amikor felveszed a devizahitelt, akkor banki vételi árfolyamon számolnak, amikor törleszted, akkor banki vételin teszed azt. A kettő között van kb. 4-5% is akár. ami szerintem is kurva sok, de most nem erről beszélünk. Így ha te azt látod, hogy a felvételkorihoz képest erősödött az adott deviza 10%-ot, akkor te 15%-al fizetsz többet, ha gyengült 10%-ot, akkor kb. 5-tel kevesebbet.

Tényleg le vagyok döbbenve, hogy ezeket egy tőzsdei fórumon kell magyarázni...

Tőzsdei példa: daytradelsz és egyik üzleten fogsz 2%-ot, másikon buksz 2%-ot, akkor bizony bukóban vagy egy dupla brokidíjjal.
Törölt felhasználó 2011. 09. 10. 23:19
Előzmény: #86  Törölt felhasználó
#93
Márpedig az összes hír a "kettesről" szól.
Törölt felhasználó 2011. 09. 10. 23:17
Előzmény: #83  Törölt felhasználó
#92
2008-ban a bankok tökéletesen látták a szitut, ezért lettek olyanok a szerződési feltételek, amilyenek. Jó, ezt a mérvű chf drágulást biztos nem, de azt, hogy probléma lesz, azt igen. És a kormányzat és a jegybank is látta.
Csakhogy senki nem tett semmit és ezért a bankok megengedhették maguknak, hogy minden kockázatot, még a sajátjaikat is áthárítsák.
Megint más kérdés, hogy a bank csak a saját érdekeit nézte. A kormánynak, meg a jegybanknak viszont az ország érdekeit kellet volna szem előtt tartania.
A hitelfelvevők meg szintén csak a saját érdekeiket nézték, persze legszűkebb látótérrel, legkevesebb információból és szintén nem lehet elvárni tőlük, hogy az ország érdekeivel foglalkozzanak.
Törölt felhasználó 2011. 09. 10. 23:16
Előzmény: #24  Törölt felhasználó
#91
Ezen nincs értelme erkölcsi alapon vitázni. Amúgy erkölcxsileg sem támadható a bank. A chf alapú hitelt azért vette fel valaki, mert úgy gondolta, ez anyagi előnyökkel jár számára, természetesen kockázat mellett. Tudta, hogy NEM a bank viseli ezt a kockázatot. A bank kockázata a polgár bedőlése.
Én is azért tőzsdézem, mert úgy gondolom, hogy ez anyagi előnyökkel jár. Ha bukom, nem tudok lakást venni, maradok itt a híd alatt a mobilnetemmel és jön a hideg. Nekem is építenek Ócsán?
Illetve nekem is fixálnak egy 1350ft-os OTP vételárat, hogy ne kelljen itt maradnom a híd alatt?
Szóval baromság az egész, tudtommal felelős magyar pógárok vették fel a kölcsönöket, nem komplett idióták. (csak pénzügyileg)
...és amit lázár csinál, annak egy jogállamban büntetőjogi következményei vannak.
De, ha ezt nem is lehet "bizonyítani" (márpedig országon belül nem) akkor tényleg azon kellene elgondolkodni, hogy Sorost sem nagyon másért marasztalák el.
Törölt felhasználó 2011. 09. 10. 23:16
Előzmény: #68  martin36
#90
Inkább úgy tedd fel a kérdést, miért nem akarja a rezsit fizetni a bérbeadó? Megteheti a bank, hogy külön fizetteti meg a költségeket az adóssal?
Törölt felhasználó 2011. 09. 10. 23:14
Előzmény: #84  kiegyezo
#89
Akkor miért nem fizethetek CHF-ben?
Miért nem fizethetek MNB közép árfolyamon?
Miért kell handa-banda árfolyamon törlesztenem?
tokos. 2011. 09. 10. 23:13
Előzmény: #85  tokos.
#88
Ez az előző a 78-as akart lenni :-).
Törölt felhasználó 2011. 09. 10. 23:13
Előzmény: #65  Bumbika
#87
Kérdezd Lázárt és ovit! Józan ésszel bármi történhet!
Törölt felhasználó 2011. 09. 10. 23:12
Előzmény: #80  Törölt felhasználó
#86
Szlanyinkaz:

1. Az első hírekben az jelent meg, hogy nem csak végtörleszteni, hanem Ft hitellel kiváltani is lehet 180 Ft-on. Azaz mindenki tud vele élni.
2. Ha csak végtörleszteni lehetne, akkor az a durva helyzet, hogy a kormány a bajba jutottakon NEM segít, a pénzzel rendelkezőknek meg adott egy 20%-al a piaci ár alatti kiszállási lehetőséget.

Ha ez a 2. verzió lesz, akkor ez a kormány az ostoba dilettantizmusa mellett tolvajabb és saját embereinek érdekei szerint cselekvőbb minden korábbi kormánynál.
tokos. 2011. 09. 10. 23:12
Előzmény: #81  Törölt felhasználó
#85
Kérlek számold ki az előző hsz-ben írtakat, és aztán értekezzünk.

Nem hőbörgés volt, egyszerű tény, sajna a bankok előszeretettel szopatták a népet.

Annyira pici pénz volt, hogy nem foglalkoztat különösebben a dolog, de megértem, aki mondjuk a 10-szeres törlesztő esetében mérgelődik...
kiegyezo 2011. 09. 10. 23:11
Előzmény: #71  Törölt felhasználó
#84
Pontosan ezért írtam: a banknak gyakorlatilag nincs árfolyamvesztesége, ha gyengül a hitel alapjául szolgáló deviza a forinthoz képest. Tehát nem is korrigálja.

Ha a devizaárfolyam jelentős hatással lenne a bank nyereségére, akkor, ugye, most éktelenül nyereséges bankokat kellene látnunk, hiszen a CHF nagyon elszállt, a EUR csak kicsit. Ezzel szemben jelenleg a magyar bankszektor nyeresége lecsökkent. Szemben a gyengébb CHF-es időszakkal, amikor sokkal nyereségesebb volt.

Üdv:
Törölt felhasználó 2011. 09. 10. 23:11
Előzmény: #61  Törölt felhasználó
#83
2008-ban is csak akkor és olyan feltételekkel módosíthattak a bankok, ha és amilyen feltéteket a szerződés tartalmazott. Egyébként próbáld meg egy jogszabályba vagy szerződésbe előre tételesen beleírni, hogy az elkövetkező 25-30 évben milyen kockázatok fogják befolyásolni az árfolyamot (noch dazu az egyéb feltételeket). Látta valaki előre pl. akár a mostani válságot, vagy a kormány mostani ámokfutását?
Törölt felhasználó 2011. 09. 10. 23:10
Előzmény: #80  Törölt felhasználó
#82
"ha valaki már most sem tudja fizetni a törlesztőjét..."

Pont ezt írtam én is... lehet, hogy nem ebben a témában. Meg azt, hogy volt már hasonló a rendszerváltás környékén és akkor megfizette valaki a költségét...
Törölt felhasználó 2011. 09. 10. 23:08
Előzmény: #70  tokos.
#81
Tokos, stock megelőzött a válasszal. Az a baj, hogy te is szeretsz hőbörögni gondolkodás helyett. Pedig neked még menbe az utóbbi is valószínűleg.

Topik gazda

Portfolio
Portfolio
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek