Topiknyitó: Portfolio 2011. 09. 10. 18:43

Lázár János: mindenkinek jó a fix árfolyamon való végtörlesztés  

Ugrás a cikkhez
A Fidesz-frakció által javasolt megoldással jól járhatnak az emberek, mert kiléphetnek az adósságcsapdából, és jól járhatnak a bankok is, hiszen pénzhez juthatnak fizetésképtelen adósok helyett, és jó Magyarországnak is, hiszen minden egyes...

a teljes cikk: http://www.portfolio.hu/cikkek.tdp?k=3&i=155148
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
watson
watson 2011. 09. 13. 11:22
Előzmény: #639  Törölt felhasználó
#640
Ez aazért megdől ott ha a bank azt mondja hogy nem hajlandó 180-on elfogadni a CHF hitel kiváltást, márpedig egy józan bank ezt nem fogadja el azért mert Viktorunk pofazacskóit egy kis fing meglebegtette ;)
Törölt felhasználó 2011. 09. 13. 11:02
#639
Olvassátok el.Akasztják a hóhért.
link
Törölt felhasználó 2011. 09. 13. 10:59
Előzmény: #631  Törölt felhasználó
#638
"Pontosan, de nem a teljes összegre."
Akkor a bankok vesztesége sem a 6900milliárd nyilvántartott hitel lezárásából keletkezik csak egy " kisebb" méretű swap pozició lezárásából ?
Törölt felhasználó 2011. 09. 13. 10:41
Előzmény: #635  Törölt felhasználó
#637
A fő probléma az hogy papíron valószínűleg jogos a követelés,viszont ahogy a "carry traderekhez" hozzá jutottak a bankok annak a tisztessége jogilag meg kérdőjelezhető.Mindig is úgy gondoltam hogy ez jogi és nem pénzügyi probléma.
Törölt felhasználó 2011. 09. 13. 10:37
Előzmény: #632  Törölt felhasználó
#636
leegyszerűsítve egy eklatáns példán keresztül megismered a chf alapú hitelezés lényegét.
Pl. létrehozol egy HUF alapú demó szlát az equilornál és ott nyitsz egy chfhuf short poziciót.(a tőkeáttéttől tekintsünk el)
Ez kb. megfelel a chf alapú hitelnek.
A bank tolja be mőgé (mely lehet bármely deviza, pl. huf is) a fedezetett az esetleges árfolyamvesztességekbekövetkeztére.
Természetesen ezen a fedezeten keletkező veszteséget/nyereséget + swap (kamatkülönbözet) + banki költségek áthárítja rád a hitelező bankod. Ez a huf erősödése esetén hozamot adhat, mely csökkenti a törlesztőrészletedet, ellenkező mozgás chf erősödés) esetén pedig veszteséget eredményez.
Törölt felhasználó 2011. 09. 13. 10:35
Előzmény: #634  Törölt felhasználó
#635
így van. a devizahiteleseink tipikus carry traderek. alacsony kamatozású devizahitelt vettek fel és (nem magasabb kamatozású forintbetétbe, hanem) ingatlanba fektették.
Törölt felhasználó 2011. 09. 13. 10:28
Előzmény: #629  Törölt felhasználó
#634

Várjuk meg a vizsgálat eredményét hogy tényleg volt-e CHF a hitelek mögött, mert addig ez csak feltevés.Az a gond hogy a hitelem felvételekor maximalizálták a kifizethető forint mennyiségét függetlenűl az árfolyamtól, viszont CHF-ben határozták meg,tehát forint gyengülés esetén sem akartak több forintot adni ugyan arra a CHF alapra.Kicsit olyan mintha csak adott mennyiségű forint állt volna rendelkezésre. Ha viszont volt mögötte chf, akkor meg carry trade gyanús az ügylet.
Törölt felhasználó 2011. 09. 13. 10:24
Előzmény: #631  Törölt felhasználó
#633
az ügylet másik oldalán alapvetően a német adófizetők állnak
Törölt felhasználó 2011. 09. 13. 10:16
Előzmény: #628  Törölt felhasználó
#632
Nem kritérium a chfhuf fedezetére chf-et választani, lehet az akár huf is. Tehát forinttal is lehet fedezni bármely devizapár árfolyamváltozásból adódó eltérést.
Törölt felhasználó 2011. 09. 13. 10:14
Előzmény: #629  Törölt felhasználó
#631
Pontosan, de nem a teljes összegre.

S valyon ki áll az ügylet másik oldalán.... az említett értékek és a hitelösszeg különbségéig ugyanaz a bank, akitől felvették a hitelt. Vagyis, többnyire saját magával fedezte le az összeg nagy részét, a kockázatra kötött swap-ot a bankközi piacon.

Nem más ez, mint pl az irodapiac. Ott is EUR alapú(!!!) az elszámolás. De persze forintban fizetsz és kapsz érte irodát. A CHF hitelnél CHF alapú az elszámolás, forintban fizetsz és kaptál érte forintot.
Törölt felhasználó 2011. 09. 13. 10:04
Előzmény: #597  stock33
#630
:):):):)

de hisz akkor meg is találtad a megoldást a gyenge forintra!!! Ügyes vagy!!!

Föl kell venni egy csomó hitelt .... jól adósodjon el mindeki, s ettől -szerinted- erősebb lesz a forint!!

Hogy ez mennyire logikus!!!!
Törölt felhasználó 2011. 09. 13. 10:02
Előzmény: #628  Törölt felhasználó
#629
Bokaly, senki nem mondta, hogy a CHF hitelek mögött CHF készpénz áll. Sokszor leírtam, hogy devizaswapok állnak mögötte. De attól, mert valami virtuálisan létezik, attól az még van.

Ha te tőzsdézel, akkor is csak egy virtuális részvényed van. Mégis nyersz, vagy buksz vele, mehetsz közgyűlésre és kapsz osztalékot.
Törölt felhasználó 2011. 09. 13. 09:58
Előzmény: #592  Törölt felhasználó
#628
pl ez ilyen félrevezető állításokkal lehet megtéveszteni sokakat.

Senki -leggalábbis én nem- állította, hogy "semmi" CHF pozíció nincs a CHF hitelek mögött. A tény viszont az, hogy a legtöbb bank a pl. 1000CHF összegű CHF alapú(!!!) hitel mögé nem tolt be 1000 valódi CHF-et, hanem eleinte 5-600CHF-et.... aztán később, a hitel "virágkorában" kb. 65CHF-et(!!!)

Ezen kár vitatkoznod, nem sokára nyilvános lesz ez is, és a mögé tolt CHF arányában lehet majd Xft-os árfolyamon előtörleszteni, egy "méltányos" nyereséget hagyva a banknál.
Törölt felhasználó 2011. 09. 13. 09:00
Előzmény: #626  cscsb
#627
lázárék esetében nem vagyok arról meggyőződve, hogy banki hitelről van szó. szokás saját offshore cégtől "kölcsönt" felvenni, ha nincs elég adózott jövedelem
cscsb 2011. 09. 13. 08:58
Előzmény: #625  Törölt felhasználó
#626
Mindenkinek jó, de legjobb Lázárnak...

Azért én lekorlátoznám a dolgot, hogy kósa, lázár, rogán stb. 50-60 milliós hitelét már csak ne lehessen végtörleszteni....aki 50+ millás hiteles kéróban lakik, nem szorul rá...ha meg igen cserélje le egy 20-30 millásra.....
Törölt felhasználó 2011. 09. 13. 08:53
Előzmény: #618  Törölt felhasználó
#625
alapvetően ez a fidesz frakció illetve a rózsadombiak saját mentőcsomagja. nem is értem, miért nem név szerint lehet igénybe venni:)))

az aktuális árfolyamhatásnál sokkal izgalmasabb kérdés, hogy a manyup ellopásához hasonlóan ez az intézkedés is rombolja a bizalmat. aztán csak néz buta fejével matolcsy és az egzaltált focista, hogy hova a csudába tűnt a növekedés és miért nem ruház be senki Magyarországon.
Törölt felhasználó 2011. 09. 12. 23:23
Előzmény: #623  Törölt felhasználó
#624
nem tudni. köszönöm
Törölt felhasználó 2011. 09. 12. 22:57
Előzmény: #621  Törölt felhasználó
#623
még nincs semmi infó, hogy mire, mikor, mennyi. Gondolom pár napon belül megemésztik a reakciókat, s eldöntik mit küldenek majd a szavazásra.
Törölt felhasználó 2011. 09. 12. 22:54
Előzmény: #620  Törölt felhasználó
#622
kb 15%-al magasabb nagyobb tőke kellene az eur-hoz, mint a huf-hoz, de ez megtérülne pár év alatt.
Persze ez csak egy elmélet, mert gyakorlatilag esélytelen lenne az átváltás, mert valszinü nem engednék...
Törölt felhasználó 2011. 09. 12. 22:45
Előzmény: #619  Törölt felhasználó
#621
Jó estét mindenkinek! Bocsánat az újbóli off-ért de esetleg akkor tisztázódott, tudja valaki hogy csak az ingatlanalapú, lakáshitelekre vonatkozik a végtörlesztés lehetősége vagy mindenféle devizaalapú kölcsönre lásd autóhitel is? köszönöm
Törölt felhasználó 2011. 09. 12. 22:45
Előzmény: #619  Törölt felhasználó
#620
Viszont ha az egész összeg nem áll a rendelkezésére az egyénnek akkor jobban jár a forintra váltással .
Törölt felhasználó 2011. 09. 12. 22:30
Előzmény: #618  Törölt felhasználó
#619
eur hiteleseknek nem biztos, hogy érdemes váltani huf-ra, sőt talán a chf-et is érdemesebb lenne talán eur hitelre váltani, mint huf-ra. Az eur kamata rosszabb, ugyan, mint a chf-é, de jóval kedvezőbb, mint a huf-é. Valami oknál fogva ha elszállna (gyengülne) a huf az eur-hoz képest, akkor az mnb kamatemeléssel közbelépne, azt követően pedig evidens, hogy a huf hitelkamata is növekedő pályára kerülne. A másik ok, hogy az eu-val vagyunk partneri kapcsolatba, exportunk tőlük függ leginkább, és nem utolsósorban eur övezet felé tartunk, ha minden igaz...
Talán egy inflációs felpörgésének is nálunk nagyobb az esélye, mint az euró zónában, melynek következménye szintén kamatemelést eredményezhet.
Törölt felhasználó 2011. 09. 12. 22:18
Előzmény: #587  Vittorio77
#618
Azért remélem hamarossan bövebben és pontossan megtudjuk hogyis fog ez a végtörlesztés és vagy forinthitel átváltás lezajlani!
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2011. 09. 12. 21:39
Előzmény: #605  stock33
#617
"ki az az agyament, aki ez után ide tőkét hoz?"

nem agyament az, csak tudja, hogy kiket kell megkenni...
a franciáknál is vannak durva dolgok, pl. amikor a CEO-t túszul ejtették szakszervezetisek, no meg azzal is zsaroltak, hogy felrobbantják a gáztartályokat. ezt is az állam "engedi" meg nekik, hiszen ha 2-5 év börtön járna érte, akkor biztos nem tennék meg
egész sok komcsi állam van az EU-ban (francik, olaszok, stb.) de pl. a németeknél is durva a munkanélküli juttatás mértéke (Sarrazinnak nagyon igaza van egy sereg dologban)
tokos. 2011. 09. 12. 21:32
Előzmény: #615  stock33
#616
Szerintem maximált lesz az ár, olcsóbb lehet.

Persze, ha már lesz egy hatósági ér, miért ne kérhetne annyit a vízért bárki :-).
stock33
stock33 2011. 09. 12. 21:09
Előzmény: #614  tokos.
#615
apám kertjében fúrt kút van, amiből ivóvíz minőségű víz jön. persze mérőórával, azért is fizetnie kell.
nem tudom milyen mélyre fúrtak, de nem hiszem, hogy pár 10m-rél többre volt szükség.

ilyen vízből vízszolgáltatást csinálni lényegesen olcsóbb, mint ahol víztisztító üzemet kell felállítani, km-ekre a településtől, mert csak ott van megfelelő vízbázis.

egyszerűen nem tudom, hogy hogyan lesz ebből hatósági ár. bár azt se tudom, hogy a lázárista 180Ft-osból hogyan lesz jogilag megtámadhatatlan törvény. kilépünk az unióból? visszamenőlegesen?
tokos. 2011. 09. 12. 21:02
Előzmény: #610  stock33
#614
Meglátjuk, hogy mi lesz belőle, nyilván lehetnek problémák, mint ahogy az is probléma, hogy nincs verseny...

Én néha ledöbbenek, hogy mi pénzt elkérnek a vízért, más városokban ennek töredéke, pl. ahol apám lakik, pedig az kisebb város, kisebb piac, nem jobb a víz, és nem egyszerűbb a csatornázás sem...
tokos. 2011. 09. 12. 20:58
Előzmény: #611  Törölt felhasználó
#613
pénznyelő,

"2. Maximált rezsi kérdése. Azt javaslom, hogy a központi ármegállapítást vezessük be a szemétszállítás, csatorna és vízellátást esetében is - mondta."

Lehet, hogy én voltam figyelmetlen, de úgy értettem, hogy itt az idézetről volt szó.

Háromszor olvastam el, de banknak nem leltem benne nyomát.

Ha tévedtem, akkor elnézést.
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2011. 09. 12. 20:58
Előzmény: #610  stock33
#612
királyunk mindent tud, szeme mindent lát, füle mindent hall, nyelve mindent... izé, na azt azért mégsem :)
vitya polihisztor, nem tudtad? na, usgyi a szent orbán könyvtárba, vedd ki a bölcs vezérünk életéről szóló sok mű egyikét, és pótold a lemaradást, mert így bizony el kell, hogy vigyen az ávo :)
Törölt felhasználó 2011. 09. 12. 20:51
Előzmény: #609  tokos.
#611
"Ebben alapvetően nincs igazad. Ha jól nézem, olyan esetekben akarnak hatósági árat, ahol nincs verseny, területi monopóliumok vannak."

A 180-as CHF előírása a bankoknak és a piaci és a 180 közötti különbözet bukójának lenyeletése DE FACTO hatósági ár.

És a bankrendszerre egyik fenti se igaz. Nos?
stock33
stock33 2011. 09. 12. 20:51
Előzmény: #609  tokos.
#610
na de egységes szemetes ár? annak is annyi, aki 15km-re viszi a szemeted, annak is, aki 30cm mély sárrétegben kell elevickéljen a falusi földutakon, és annak is, aki rendezett körülmények között 80 lakásos társasházak között gyűjt szemetet (egy utca, egy fuvar)?

van, ahol a vizet fúrt kútból, olcsón szerzik, máshol agyon kell tisztítani.

viktor fogja személyesen megállapítani a díjakat. legalább is mintha valahol ezt láttam volna. szóval izgalmas lesz. kérdés, hogy mit kezd az a vízszolgáltató, akinél a tisztítás díját se fedezné a hatósági ár? irány a szocializmus, és töménytelen veszteséges üzemet fogunk újra fenntartani?
tokos. 2011. 09. 12. 20:43
Előzmény: #608  stock33
#609
Ebben alapvetően nincs igazad. Ha jól nézem, olyan esetekben akarnak hatósági árat, ahol nincs verseny, területi monopóliumok vannak.

1 db. kukás cég van nálunk, 1 db vízszolgáltató, annyira vastagon fog a ceruzájuk, amennyire vastag bőr van a pofájukon, nálunk egy rinocérosz harmatosbőrű hableány mondjuk a vízszolgáltatóhoz képest.
stock33
stock33 2011. 09. 12. 20:27
Előzmény: #607  Peti84
#608
nincs jogbiztonság, utólag bármi felrúgható

most épp a devizahitel szerződések. következő hónapban mi kerül sorra? drága a kenyér? baxa meg, akkor legyen az is hatósági áras. a kedves vezető által megálmodott árazás a kommunizmus alatt se vált be.

lehet lesz itt még jegyrendszer (gyk: a kenyér fejadag kiosztása végett), nem is olyan sokára.
Peti84
Peti84 2011. 09. 12. 20:14
Előzmény: #605  stock33
#607
Részemről tökéletes egyet értek veled. Az a baj, hogy itt már most is minden áll és gyakorlatilag nincsenek is új beruházások. Ezek után nem is lesznek. Vityesz megint meg akarja mondani a tutit de sajnos csúnya pofára esés lesz. Addig is a tőke jobb egy normális devizában és a határunkon túl.
stock33
stock33 2011. 09. 12. 20:09
Előzmény: #605  stock33
#606
na meg azt se értem, hogy matolcsy ezek után miért számol még mindig GDP növekedéssel?
stock33
stock33 2011. 09. 12. 20:06
Előzmény: #601  exmnbs1
#605
össze fog itt dőlni minden, csak ki kell várni

ki az az agyament, aki ez után ide tőkét hoz? miből fognak itt hitelezni? orbán nyit egy új bankot az állami tartalékokból? és mikor fogják letámadni az országot a spekik? ha már nem lesz pénz a megvédésére?

én is csak a legszükségesebb esetben fogok hazautalni pénzt, és csak annyit, ami feltétlen kell, az utolsó pillanatig minden marad a német céges számlámon. valahogy éreztem, hogy nem lesz ez így 100, a magyar számlán már alig van pénzem.
stock33
stock33 2011. 09. 12. 20:02
Előzmény: #599  tokos.
#604
a lényeg, hogy éveken keresztül folyamatosan nőtt a kereslet a forintra. mindeközben 6-7e milliárd Ft-os devizahitel pozíció épült ki. ez egyértelműen forinterősítő tétel. persze, voltak más forintot erősítő tételek is (állampapírpiac, stb.), ahogy gyengítők is (negatív külkermérleg, stb.), de a hitelfelvételből származó erősítő pozíciónak semmi ellenpólusa nem volt, totálisan egy irányba mutatott.
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2011. 09. 12. 19:54
Előzmény: #596  Törölt felhasználó
#603
"valójában érdeketekben áll az edukáció"

ezt írtam én is. racionális érvekkel is alá tudnám támasztani a zombizáson túl :) (stabilizálja a gazdaságot, növeli a fogyasztóvédelem erejét stb.), de nem erőlködök, úgyis mindenki, aki tudja, hogy mekkora lemaradásban van az ország, ismeri ezeket az érveket...
az egyetlen igazi ellenérv is csak az lehet, hogy ez egy szélmalomharc, mert a zombie-k "osztódással szaporodnak"
viszont bizonyos küzdelmeket nem azért vív meg a férfiember (na jó, és a hölgyek sem, hogy ne legyek szexista), mert tudja, hogy nyer, hanem azért, mert jó móka a "túlerővel szemben" is küzdeni :)
(főleg, ha a túlerő ostoba, mint pl. a kurmány vagy a Szíriusz Kibernetikai Társaság Marketing Divíziója) :)
exmnbs1 2011. 09. 12. 19:54
Előzmény: #601  exmnbs1
#602
minden esik mint a kő, kivétel a Biomedical

lassan 1.5 otp-t adnának érte

már ha lenne a bennfentes mutyisokon kívül másoknak is

meddig megy még a piramisépítő szemfényvesztéses parasztvakítás?
exmnbs1 2011. 09. 12. 19:51
Előzmény: #598  stock33
#601
bezzeg a tolvajrv-ek élnek és virulnak

Topik gazda

Portfolio
Portfolio
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek