Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2023. 02. 05. 14:48
Előzmény: #190855  kukor-ica
#190860
amiket eddig vettem vagy a haverukkal vetettem meg tipikus nagyi/ szuloi lakasok , lerohadt putrik jo kornyeken, illetve a bufik altal par evvel ezelott vett majd a berlok alltal lepusztitott allapotu lakasok voltak de minden cserelt volt viz vill burkolat nyilaszarok csak egy alapos renovalas kellett nekik es csili vili allapotba mentek is vissza a piacra 4 het mulva. szoval szeretem a nagyi/ szuloi lakasokat es az orokosokkel valo alkukat
Törölt felhasználó 2023. 02. 05. 14:39
Előzmény: #190835  slash
#190859
mindhalalig hiszek az ingatlanbizniszben viszont egy lyukas garast nem tennek bele 2019 nyara ota es nem is tettem. Eldolgozgatok masoknak azt' tolem a hajara is kenheti nem erdekel hogyan hasznositja csak fizessen ki. Visszatekintve nyilvanvalo a tevedesem, megerte volna ujitgatni, ez van. Semmi ertelme venni valamit most par honap alatt oszerakni es kevesebbert eladni mint ami az atirasi es anyagkoltseggel egyutti ar, es hol a munkadij es a haszon?  Ha ismet tevedek a guta megut :XDDD
Törölt felhasználó 2023. 02. 05. 14:39
Előzmény: #190854  Bolton01
#190858
Nekünk viszonylag kompakt a lakásunk, de van a házban biciklitároló, es egy csomó cuccunkat tároljuk a nem lakott házban. Pl. évente 2x kell a repülőre max feladható méretű bőrönd, amiből kettő szinte elfoglal egy gardróbszekrényt. Egy csomó ritkán használt de kényelnes és jó cucc (sícipök, kori, nyárra a hűtőtáska), ezeket évente egyszer-kètszer elhozzuk/elvisszük.
Vagy télen napközben egy kis torna a lakásban, csak ki kell tudni tárni a karokat, tiny house trendi szubkultúra, de nem praktikus.
kukor-ica 2023. 02. 05. 14:03
#190857
A minőségi hatásról: 
mint már írtam, segítek egy ismerős párnak keresni, mivel egyik szülei a IX -ben laknak, azon gondolkodtak, talán elég lenne 3 szoba, és nem 3,5 (nagy szó  egyébként!), csak a kerületen belül legyen (=a szülők lakása az elvonulós, H.O. fél szoba). 
.
3 szobás, 70-90 m2 közötti lakások, régi egykori bérházakban, rossz elosztással, erkély nélkül: 600-700e / m2 (fszt esetén még az sem)
Ugyanezek a pareméterek, új (= elmúlt 35 év!) építéssel, erkéllyel, beköltözhető állapotban: duplája, 1,2-től felfelé, és még kocsibeállót is kell venni (ami amúgy ajánlott arrafelé, és örüljenek hogy van). 
.
Na, ennyit érnek at átlag statisztikák.
Az első csoport fog még lejjebb is menni, alig fog belőle elkelni.
A másodikból meg olyan kevés van, hogy nem fog. A kevés kínálat megtalálja majd a vevőjét, csak lassabban.
slash 2023. 02. 05. 14:02
Előzmény: #190846  HPPapa
#190856
A ház kellett mert BP-en nem tudok olyan lakásban élni ahol közös fal van valakivel. Kell a kert is mert szeretjük. A nyaraló társasházban van, ott nincs kert. Kisebb gondok vannak. A nyaraló márc15-től nov 15ig tart. November negyedikén még fürödtem a tengerben. 4-max 5 hónap a holtidő a nyaralóban. 
kukor-ica 2023. 02. 05. 13:57
Előzmény: #190750  Törölt felhasználó
#190855
Az esetek döntő többségében az örökségből származó ingatlanok finoman szólva sem jó állapotúak. 
Mivel nem megy a piac, lehet válogatni, az örökösök két rossz közül választhatnak: 
1. eladják bármi áron, az általuk elképzelt árnál sokkal de sokkal olcsóbban, és miután szétosztották a pénzt (anélkül, hogy kivájnák egymás szemét), tényleg utaznak meg kocsit vesznek a maradékból, annyira kevés lesz az...
Akinek vevőként van pénze és idegrendszere egy full felújítást végig csinálni, az AKÁR, NÉHA még jól is járhat egy ilyennel.
2. Ha nagyon fájna nekik az alacsony vételár, akkor megpróbálják használni, kiadni, vagy nemtudommit.
Nem tudom, a kettő eredője hova mutat, de örökösödési kínálat mindig lesz,  mert két dolog biztos: a halál meg az adó.
Szerintem is az 1. csoportból lesz több, ami a szar ingatlanok további árcsökkenését hozza, és jól fog mutatni a negatív statisztikákban, de semmivel sem fogja megkönnyíteni a normális lakáshoz jutni akarók életét...
Bolton01 2023. 02. 05. 13:42
Előzmény: #190840  Vodafonelive
#190854

Ez a TinyHouse-os hype asszonyt is elérte anno, nem is tudom melyik csatornán volt sorozat belőle...  nekem ez a "feltaláltuk a meleg vizet" kategória, 1-2 adás után kifejezetten idegesítő volt. Mert semmi új nincs benne, max a nagyvárosi, fogalmatlan fiataloknak.
Vidéken a "TinyHouse" 1950-1960 körül kezdett kimenni a divatból, most újra elővették mint valami forradalmi újdonságot ...
Régebben a szegények, napszámosok egy helysegből vagy max egy szoba-konyha méretű házban laktak falun. Ezek az épületek még mindig állnak sok faluban, Salföldön + Szigligeten például sok esetben viszonylag autentikus formában meg is maradtak ezek. Az alapterület kb a TinyHouse-os 20-30m2 ...
Ma sem kényszerítenek senkit hogy nagy házat építsen vagy nagy házban lakjon, ez ma is egyéni döntés.Egy 40 éve épült tetszőleges panel épület is legtöbbször meglepően kompakt, és ha korszerűsitették, ugyanaz a funkciója. A gond legtöbbször a szomszédok 1 részével van sajnos ...
Bolton01 2023. 02. 05. 13:32
Előzmény: #190846  HPPapa
#190853

Ha anyagilag megteheted, akkor a családi ház. Anno engem is zavart a lakótömb igénytelensége, a minden jóvanúgy, meg minekrákőteni, meg a mibűfizessünktöbbet mentalitás ... A frissen kifestett lépcsőház fél év után ugyanúgy nézett ki mint előtte, mert a biciklikkel meg a költözésekkel ugyanúgy szétcsapták az egészet, jöttek a firkák, stb.
Engem ez zavart és kifejezetten frusztrált, hosszútávú biztos nem bírtam volna maradni, elég volt 5-6 év fiatalon ... Szerencsére egy idő után futotta családi házra, utólag viszonylag mélypont környékén, és bár nagyobb összeg az állagmegóvás, csak azt kell fizetnem, amit az idő tönkretesz rajta, vagy amit a saját gyerekeim esetleg mi okozunk rajta. Más igénytelensége így nem irritál.
Volt anno a tömbben kutyagazdi, aki folyton behugyoztatta/sz@ratta a kutyát a lépcsőházba, a másik idiota folyton bagózott, a harmadik folyton keresztbe csapta le a bringáját, stb. Ahogy beléptem sokszor a lépcsőházba, már ideges lettem, más "trógersége" miatt ... ez nagyon nem hiányzik ...
mpagnes 2023. 02. 05. 11:53
Előzmény: #190844  Vodafonelive
#190852
Hát ja, mondjuk mi sűrűbben találkoztunk, de az étterem is megoldás. Meg egyébként sen gond. 
mpagnes 2023. 02. 05. 11:51
Előzmény: #190842  Törölt felhasználó
#190851
Ja és nálunk senki nem iszik alkoholt. A vendégek sem. A jó hangulathoz nem kell alkohol. Sőt nálunk vendégségben alkohol nélkül még sex jelenet is beüt néha. Hát különbözőek vagyunk szerintem.
mpagnes 2023. 02. 05. 11:48
Előzmény: #190842  Törölt felhasználó
#190850
Vegülis mindegy, mert kimegyünk szalonnát sütni vagy a jacuzziba a teraszra. Teljesen mindegy. 
mr_bob
mr_bob 2023. 02. 05. 11:47
Előzmény: #190847  ehe
#190849
add el, mert csak hatalmas mennyiségű munkát húzol magadra. vegyél az eladás után annyi garzont belőle, amennyit tudsz (feltéve ha hasitasiban elfogadható hozam potenciált látsz)
Vodafonelive
Vodafonelive 2023. 02. 05. 11:23
Előzmény: #190847  ehe
#190848
Hát nézd, ha jól emlékszem akkor neked a KTK-ÁJK az ami "közel" van. Ha busz van akkor beér 20 perc alatt oda, ugyan ez igaz a belvárosra, hogy 20 perc alatt bent van. Az nem akkora művelet. Minimális piackutatást azért csinálnék ingatlanon vagy jófogáson.
A hosszúkás ház pedig még mindig nem rossz ha mondjuk középen van a bejárat és két oldalt 2 külön rész van. Viszont ha az egyik északi, másik déli tájolású az lehet kellemetlen lenne egy bérlőnek. 
ehe
ehe 2023. 02. 05. 11:04
Előzmény: #190845  Vodafonelive
#190847
Pecs.
A haz hosszukas.
Az egyetemek nincsenek tul kozel, de legenykoromban is laktak errefele is tudtommal attol meg egyetemistak :).
HPPapa 2023. 02. 05. 10:57
Előzmény: #190835  slash
#190846
Két éve költöztünk lakásból házba, mindenki mondta nekünk, hogy egy ház sosincs kész, nem hittem nekik. Egy 7 éves házban lakunk, de mindig van valami meló, karbantartás, felújítás a házon. Azt is mondták nekünk, hogy évente az ingatlan értékének 1%-a megy karbantartásra. Ebben is igazuk volt, a 2 év alatt milliók mentek csak az állagmegóvásra.
Eszembe se jutna emelett még egy nyaralót is tartani évi 3 hónapra, ott is csak az állandó meló menne.
A társasház, ahonnan kiköltöztünk, ott is millió munka lett volna a házon/kertben, csak ott senki se foglalkozott vele, folyamatos leépülés volt. Nem tudom melyik a jobb.
Vodafonelive
Vodafonelive 2023. 02. 05. 10:40
Előzmény: #190843  ehe
#190845
Igazából ha meg tudod azt oldani, hogy a fő bejáraton belül kialakítasz egy "folyosót" amiből 2 különálló szoba-konyha-wc-fürdőt meg tudsz csinálni, akkor lehet megérheti hosszabb távon is. Más kérdés az épületgépészeti, villamos vezetékek hogyan vannak megoldva, külön számolható-e vagy sem. Épületgépészetnél sem mindegy, hogy van 1 nagy bojler vagy több kisebb, a fűtést meg értelemszerűen 1 kazán vinné.
Jó dolgok ezek de nem mondtál lokációt. Ha Budapest akkor simán, mert mindig lesz rá kereslet. Ha vidék akkor max Pécs-Szeged-Debrecen-Győrben gondolkodnék egyetemekhez közeledve. Vagy ez a pécsi ház lenne? :)
Vodafonelive
Vodafonelive 2023. 02. 05. 10:36
Előzmény: #190841  mpagnes
#190844
Ismerős, nálam is elfértünk anno 9-en, de ez csak egyszer volt, alapvetően meg évente 2x ha átjönnek, ennyi időre meg kibírható a kis hely is. :)
ehe
ehe 2023. 02. 05. 10:25
Előzmény: #190839  Vodafonelive
#190843
Én is ezen töprengek most, hogy vágjunk-e bele a nagy házunk átalakításába, de kb azt érzem még 1x rá kéne költeni a mostani piaci értékét, hogy kétlakásos energiatakarékos házat kapjunk.
A jelenleg ott lakók meg egy fillért nem tudtak x év alatt felmutatni, csak ment a c'est la vie.
Törölt felhasználó 2023. 02. 05. 09:51
Előzmény: #190841  mpagnes
#190842
Kinek mit jelent a vendégség? Nálunk akkor kb 8-an vagyunk, és saját sütés-főzés. Képzelem 16 nm-en, emberek, mint egy tetris játék, Zoli es Juci kettőt a kanapén ülve lábemelés hasizomgyakorlat borospohárral a kézben, közben Bélát és Mónikát székestől odatoljuk az asztalhoz, mert Gizikének a sarokból ki kell menni pisilni. Remek.
mpagnes 2023. 02. 05. 09:39
Előzmény: #190840  Vodafonelive
#190841
Nálunk itt nincs semmilyen tároló. Úgy képzeld el, hogy van 2-3 köbméter olyan cucc, ami megy majd haza és elférünk, sőt a macska futkozni is tud.Itt írta valaki a vendégeket. Hát nálunk is lesz 14-15 m2 egyben. Hát ott elférnek a vendégek 

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek