Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
berlini
berlini 2021. 10. 12. 09:50
Előzmény: #133916  Törölt felhasználó
#133920
Én nem követem az összes notebook év közbeni áralakulását.
De van egy oldal, ahol az évközbeni áralakulást is megnézheted a kiválasztott termékre.
Én most megnéztem az ASUS zenbook 13-ra, ott csökkenő volt (de az 8GB munkamemóriás)
Megnéztem az alábbira (16GB):
https://www.arukereso.hu/notebook-c3100/asus/zenbook-duo-14-ux482eg-hy018t-p668242404/
Itt is csökkenő.
De bármelyikre is kérdezek hasonló évközbeni csökkenést látok:
Pld:
https://www.arukereso.hu/notebook-c3100/lenovo/yoga-9-82bg005dhv-p619822059/?sgst=1
szieszta 2021. 10. 12. 09:50
Előzmény: #133915  berlini
#133919
Nagyon sok cég folyamatosan veszteséges. A többi hitelekből, kötvénykibocsájtásból növeli bevételeit és nyereségét. A hihetetlenül túlértékelt részvénypiac is csak azért él még, mert a jegybankok ingyen hintik szét a pénzt. Nem mennek csődbe, mert nincs rizikó és van bármennyi hitel.
Látni Kínában is az Evergrande Group gondját. Csak úgy szívta fel a pénzt, viszont semmit nem termelt. Áthidaló hitelekkel eddig húzta. A hitelét szépen elvesztette és ez még nagyon sok céggel meg fog történni.
bpwjk 2021. 10. 12. 09:50
Előzmény: #133916  Törölt felhasználó
#133918
Még a végén eljön a világ hogy optimalizálni kell a kódokat kisebb HW-re, mert hiány lesz.
szieszta 2021. 10. 12. 09:43
Előzmény: #133912  signal2
#133917

Ez az ingatlanom egy (nyári) turistaszállás volt, de már régebben nem használtuk. Tavaly bejelentkezett egy család, hogy beköltöznének hosszú távra, ráadásul a munkáltatójuk jó ismerősöm, ő is megkért, adjak szállást a szerencsétleneknek, a bérletet majd ő fizeti. Ám legyen.
 A családfő nagyon jól keres, de égeti a zsebét a pénz. Amint van valamije, már költi is el. A munkaadója mondta, hogy neki nincs fizetése, előlegeket kap, amire kell, aztán a fizetés napján ezeket "jóváírják". A tehenészetbe nem talál munkást, így ezt kell megbecsülni, de ő legalább nem piál, így bármikor ugrasztható.
A gázszámla + vízszámla megérkezésekor lepődtem meg, nem nagyon spóroltak. Az 5 tagú család napi 700!!!! liter vizet fogyasztott, gázból 9 hónap alatt 4500 köbmétert. Januártól-szeptemberig, így még a fűtési szezon előttünk áll.
Gázkonvektorok vannak, azt is most lecserélem, meg a régebbi fa ablakokat. Ezért volt sürgős, különben biztosan nem álltam volna most neki.
Törölt felhasználó 2021. 10. 12. 09:34
Előzmény: #133914  berlini
#133916
Leszűrtem azokra a műszaki paraméterekre, amivel nyáron vettem egyet (pl. RAM 16 GB, már eleve megszűri a kínálatot). Kidobott egy, azaz egy db lehetséges gépet, potom 20%-kal drágábban még akciósan is.
berlini
berlini 2021. 10. 12. 09:26
Előzmény: #133904  szieszta
#133915
Azért nem ennyie sötét a világ.Az amerikai P/E értékeltségek tényle történelmi csúcson vannak, de a kötvényekhez képest a hozamok még mindig jobbak és a cégek folyamatosan növelik a nyereségeiket.
Itt letölthető egy report:
https://insight.factset.com/sp-500-likely-to-report-earnings-growth-of-more-than-30-for-3rd-straight-quarter?_hsmi=169605940&_hsenc=p2ANqtz-8Y18zxhKsK8F5efKW3yQT5OItsFWiH0JNkKXJ3fVe_gKeFozexcYG8pm53XK9TJPbnUfT5eYj0p1_BgOrO4yTz1vxzwA
A jegybankok utolsó kártyájára pedig csak annyit, hogy az egy olyan kártyapakli amiben játék közben ujragyártják a lapokat.
berlini
berlini 2021. 10. 12. 09:20
Előzmény: #133902  Hathor
#133914
Törölt felhasználó 2021. 10. 12. 09:18
Előzmény: #133910  szieszta
#133913
Szépen lassan átmentünk hiánygazdaságba. Ha nincs piac, mindenki kap piac által elismert munka nélkül is jövedelmet, akkor miért vállaljuk fel a piac kockázatát. A kereskedésekből eltűnt az autó, az építőanyag, stb. Minden csak rendelésre van, fizesd be előre, aztán majd valamikor megkapod. Nem hittem el, de méretre beltéri ajtó 3 hónap alatt készült el, mikor felújítottunk. Fogantyú a konyhabútorhoz 5 hét alatt érkezett meg a gyártótól. Rendeld meg, aztán majd valamikor megtudod, mennyibe kerül.
Tapsolunk az ingyenpénzeknek, de ez a következmény. Elkényelmesedik a világ.
signal2
signal2 2021. 10. 12. 09:17
Előzmény: #133910  szieszta
#133912
A lehető legrosszabb időpontban (ellátási lánc zavarok) egymásra halmozott támogatások (CSOK, zöldhitel, felújítás) meghozzák a hatásukat. Aztán ha ez lecseng, átlendülünk a ló túloldalára. A vállalkozók kapacitást növelnek, miközben a háztartási kereslet visszaesik, mivel most előrehozta a felújítást, aki csak tudta.
CyrusTheGreat 2021. 10. 12. 09:14
Előzmény: #133909  Törölt felhasználó
#133911
Erre már vannak bejáratott megoldások, UAT-ra adással már az összeg 75%-át kifizetteted, UAT-ra adástól számított 3 hónapra függetlenül attól, hogy megtörtént-e a rollout esedékessé válik a maradék összeg (de ez utóbbit eddig csak egy helyen láttam teljesülni, az előző az szinte alap). A gond az, hogy a törvényi megfelelési projektek sem segítenek ezen, sokszor már rég élesben vagy, mire megjön egyáltalán a megrendelő.
szieszta 2021. 10. 12. 09:08
Előzmény: #133903  CyrusTheGreat
#133910
Én a műanyag ablakaimra várok már 1 hónapja, tegnap megmutatták, hogy már készen vannak, csak nincs zárszerkezet. Még két hét, de azt nem tudják, mikor hozzák ki és szerelik be, mert közel 40 sortársam várakozik. Ráadásul nekem csak csere lesz, de van akinek ezért csúszik a költözése, mert az újépítésű házába kellene.
Törölt felhasználó 2021. 10. 12. 09:08
Előzmény: #133908  CyrusTheGreat
#133909
Másik kedvencem, sw, mikor megrendeli, hogy sürgős, megcsinálod, és nem teszteli le. Hónapokig. Benne áll a munkád, de nincs teljesítve, nem jutsz a pénzedhez. Follow up levelek hetente, de nem történik semmi. Aztán mikor legközelebb rendel, csodálkozik, hogy miért nem akarod elvállalni.
CyrusTheGreat 2021. 10. 12. 08:56
Előzmény: #133906  Törölt felhasználó
#133908
Igen, erre írtam, hogy szervezési és kommunikációs hibák - megfejelve a felsővezetői döntésképtelenséggel. Nem lennék meglepve, ha ez egyébként nem magyar sajátosság lenne, hanem máshol is, és azért ez bőven közrejátszhat a mostani "szállítási zavarokban". Ez megjegyzem, nem csak HW-beszerzésre, hanem SW-re is igaz, nyamvadt suuport szerződés SaaS-alapú szoftverre húzódik már fél éve (legszívesebben röhögnék, de tudom, hogy így is úgy is aláírják, ilyenkor szoktam imádkozni, hogy legyen már némi hiba, de azért működik, amit kiadtunk a kezünkből - lehet, hogy ez a probléma).
Törölt felhasználó 2021. 10. 12. 08:51
Előzmény: #133903  CyrusTheGreat
#133906
Magyar sajátosság. Ajánlatot kér, hogy sürgős, megadod az ajánlatot egy-két héten belül. Hónapok telnek el, semmi sem történik, el is felejted már, aztán szól az ügyfél, hogy megrendeli, hogy most már (neki) sürgős, miért nincs kész azonnal. Kész lesz hónapok múlva, mert szépen betesszük a sor végére a munkát. Ha kibírta hónapokig megrendelés nélkül, akkor kibírja majd teljesítés nélkül is. Így megy ez.
CyrusTheGreat 2021. 10. 12. 08:44
Előzmény: #133890  PBoborjan
#133905
Egyetértek, mindenkire ez vár, csak nagy valószínűséggel a mai 30-asok és pláne a fiatalok elképzelhető, hogy beintenek az egész boomer brigádnak, hogy törölje a seggüket más, ha már sikerült ilyen hozzáállással kezelni a dolgokat - nagyon rövidéletű lesz az örömködés az eszközár-infláció mellett, ha megjelenik náluk is az alapvető élethez szükséges dolgok inflációja. Fontos, a hozzáállást tükröző üzenetet küldött a családbarát kormány, illetve Mrs. Családvédelem akkor, amikor megkérdezték, az emelet GYOD miért csak gyermeküket ápolónak jár, az idős hozzátartozók ápolására miért nem: azért mert az időseknek volt idejük spórolni az ellátásra, oldják meg.
Nincs ezzel sem gond (elvégre mindenki úgy oldja meg az életét, ahogy akarja), csak az éremnek mindig két oldala van - annak analógiájára, ahogy olyan nincs, hogy a panel ára háromszorozódik, miközben a felújítás pedig változatlan áron megy...
szieszta 2021. 10. 12. 08:43
Előzmény: törölt hozzászólás
#133904

Nem azért írok az összeomlásról, mert alig várom, hogy megtörténjen, hanem épp hogy félek tőle. Mikor 2008-ban elindult a válság, volt ki megmentse a gazdaságot, mert az állam nem térdelt meg. A jegybankok mentették meg a helyzetet, csak az a baj, hogy mostanra ezt nagyon túltolták. Az utolsó kártyájukat is kijátszották és még arra is húztak egyet. Hiába mondták a tudós közgazdászok már több éve, hogy ezt nem szabad, a dúsgazdag döntéshozók féltették vagyonukat, hatalmukat, így lesz ami lesz alapon tovább tolták a pénzt a rendszerbe. Az volt eddig a csoda, hogy a művien feltornázott fogyasztás eddig nem csinált bajt.
Most már mindenki csak a hitelekből él és eldorbézolja azt. Aki korábban véletlenül sem kaphatott kölcsönt, most napi szinten bombázzák ajánlatokkal. A termelékenység meg stagnál, mivel nincs megtisztulás. Rengeteg cég folyamatosan veszteséges, mégis túl=l és működik. De meddig? A minuszokból nem lehet megélni. Ha megnézed a tőzsdét a P/E ratio mindent elárul. Ez az a  szám, hogy ha tovább is ilyen nyereséget ér el a cég, hány év alatt termeli ki a részvény árát. A teslánál ez most 412 év. De sok cégnél nincs is , mivel nincs nyereség, a részvény ára viszont az egekben.
Ha én alapítanák egy céget és azt látnád, hogy folyamatosan veszteséges, akkor szeretnél társulni? Szerintem nem, de ahogy látjuk, ez a tőzsdénél nem számít.
CyrusTheGreat 2021. 10. 12. 08:28
Előzmény: #133897  Murdoch
#133903
3 telephelynél hálózati eszközök teljes cseréje (AP, router, miazmás), összességében közel 100 eszköz, 3 hét csúszás volt az egészben, az ár változatlan maradt a keretszerződésben év elején rögzítettel. 
HP laptopok (enterprise támogatás, szerződés) beszerzésénél folyamatosan ment a sejtetés (kb. 50 darab), hogy csúszás lesz, mert ez meg az meg amaz, de aztán nem lett.
Valószínűleg tételszámon is múlik, mondjuk, egy 600 darabos laptop-beszerzésnél már el tudom képzelni, hogy nehezebben mennek a dolgok.
Logisztikus haver kézikocsira, konténerre és mérlegre azért mást mondott (szintén nem 1-2-es tételről beszélünk), ott simán volt 4 hét csúszás is (de ott azért hozzátenném, hogy sikerült számos szervezési és kommunikációs hibát véteni).
Ami viszont közös volt mindegyikben az az egyes szervezeteken belüli jóváhagyási folyamat lassúsága: egyszerűen istentelenül nehezen bólintottak rá felsővezetői szinten a beszerzésekre, mintha mindenki attól tartana, hogy még idén véget ér a világ.
Hathor
Hathor 2021. 10. 12. 07:10
Előzmény: #133900  berlini
#133902
Merre adjak olcsobban? Tudsz linkelni?
Pont kene lassan uj gep.
Koszi
J0hnnyEnglish
J0hnnyEnglish 2021. 10. 12. 07:01
Előzmény: törölt hozzászólás
#133901
Korábban, amikor a rezsivel és kajábal riogattam ( ez hozza el az igazi változást) nem gondoltam, volna , hogy tényleg ekkora baj és hiány lesz. Amennyiben ez így folytatódik ( Liszt, kukorica....) akinek eddig nem szúrt szemet az is otthagyja a havi kiadásának a dupláját jövőre a botban! Vagy nem és csökken az életszínvonala...

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek