Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2017. 02. 24. 01:35
Előzmény: #12136  gambadoro
#12140
Én is hazaköltöztem, és meg is bántam :)
Agyam eldobom ettől az országtól néha.
Mintha egy kontraszelektált zombitanyára tenném be a lábam, olyan érzésem van sokszor. Azért is járok vissza fórumozni hébe-hóba, mert itt sok az értelmes ember.
Az átlagos honfitársunkkal max. az időjárásról lehet beszélgetni. :)
Meg arról, hogy mi megy épp a TV-ben... mármint lehetne, ha néznék én is TV-t :)
A kommunizmus nagyon megnyomorította ezt az országot...
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2017. 02. 24. 01:31
Előzmény: #12136  gambadoro
#12139
Én is hazaköltöztem, és meg is bántam :)
Agyam eldobom ettől az országtól néha.
Mintha egy kontraszelektált zombitanyára tenném be a lábam, olyan érzésem van sokszor. Azért is járok vissza fórumozni hébe-hóba, mert itt sok az értelmes ember.
Az átlagos honfitársunkkal max. az időjárásról lehet beszélgetni. :)
Meg arról, hogy mi megy épp a TV-ben... mármint lehetne, ha néznék én is TV-t :)
A kommunizmus nagyon megnyomorította ezt az országot...
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2017. 02. 24. 01:30
Előzmény: #12136  gambadoro
#12138
Én is hazaköltöztem, és meg is bántam :)
Agyam eldobom ettől az országtól néha.
Mintha egy kontraszelektált zombitanyára tenném be a lábam, olyan érzésem van sokszor. Azért is járok vissza fórumozni hébe-hóba, mert itt sok az értelmes ember.
Az átlagos honfitársunkkal max. az időjárásról lehet beszélgetni. :)
Meg arról, hogy mi megy épp a TV-ben... mármint lehetne, ha néznék én is TV-t :)
A kommunizmus nagyon megnyomorította ezt az országot...
gambadoro 2017. 02. 24. 01:23
Előzmény: #12136  gambadoro
#12137
jut eszembe egy jó példa
12. ker 14 éve nem volt fizetésemelés az önkormányzatnál, most lesz valami

ez igen
gambadoro 2017. 02. 24. 01:15
Előzmény: #12121  Törölt felhasználó
#12136
nincs jövedelemnövekedés reálértékben ez szinten tartás legfeljebb
krva drága minden, nem tudom feltűnt-e

az mókás, amikor a kockában 80 nm-re most januárban 100 volt a rezsi - fűtés, áram, net stb. ok nincs leszigetelve

vándorlás: most nyomatják éppen a vidéki lakhatási támogatást, az a néhány új beruházás is vidékre megy, a nolimpia miatt pedig végképp büntetni fogják bpestet

nyugati visszavándorlás: ugyan minek? meséld már el tényleg. árufeltöltő tesco berlin 1300 euró netto és semmi sem drágább mint itt. ennél rosszabb munka nem nagyon van, munkaerőhiány annál inkább. bár az ukránok sok mindent átrajzolhatnak, az igaz.
ehhez még annyit, hogy a kislányom szerint itthon mindenki mérges és ideges az arca - hát ebben is egyet kell értsek vele.
gyere kicsit élj nyugaton és meglátod, hogy mennyire más a hangulat, ezt nem adja fel senki, kivéve az a pár anarchista, ilyenek mindenhol vannak :)

arabok? :)
mi vagyunk az arabok a tudósaink tudnak - és tényleg
gambadoro 2017. 02. 24. 01:09
Előzmény: #12132  upgrayeddAKS
#12135
nem lesz itt luxusadó amíg a fidesz hatalmon van
jönne egy népszavazás rá és ennyi:)

egyébként viszont már régen be kellett volna vezetni

mondjuk, mivel hamarosan ürülni fog az eklézsia, az adóbevételek zuhannak, az eu pénz pedig hááát nem tart örökké, valamint be kell vezessenek

különadók megint?

18 után viszont minden megváltozik
gambadoro 2017. 02. 24. 01:05
Előzmény: #12128  Bandi_ujonc
#12134
ugyanmár
zsiday most éppen érdekelt

nem voltam most 12 napig jártam olaszországban, ausztriában

azt kell mondjam ismét, hogy aki ide bármilyen nyugati bevándorlást vár, az menjen előtte egy kört nyugaton :)

a lakásárak messze magasabbak a jövedelmekhez képest mint bárhol nyugaton

hülye voltam, hogy nem vettem bécsben nagyobbat 6 éve

ugyanakkor olasz (római) árak izmosan csökkennek, nagyon nehéz az eladás

az utóbbi hetekben megnéztem egy halom üzlethelyiséget, annyi leadó/kiadó van mint a szemét
a biztos üzletnek hitt pékségek garmadát árulják
fény utcai piacon három stand volt mostanában, vásárcsarnokban kettő, ez nem volt eddig jellemző

a kis boltok haldokolnak, de még ezek a piacok is
pl. fény utca stand 140 e közös költség (bérlet) + 15 millió a stand + 2 alkalmazott 600 ezer ezt kellene kitermelni 30 százalékos profittal

az a helyzet, hogy az állami szférán, illetve a multin kívül itt minden meg fog halni, ez meghatározza a keresletet is

másrészt az itteni multik is zavarba kerültek, mert a németek egy kicsit kevesebbet rendeltek januárban, mint várták, holott a német gazdaság tovább növekszik. állítólag elkezdtünk drágák lenni.

egyébként láttam a napokban legalább 4 lakáshirdetést, ami érdekelne, szóval én azt látom, hogy beindult a kínálat, miközben a fél-egy éve hirdetett lakások is megvannak. hangsúlyozom, hogy ezek 40 M+ lakások 600 e feletti nm áron

hallottam már olyan konkrét társasházról az 5. kerületben, ami letiltotta a szobáztatást, kíváncsi vagyok, hogy valósítják meg

origo voltam tisztelettel

ps. most 4,1 az állampapír, jövőre az idei inflára számolva elég nehéz lesz ennél kevesebbet fizetni :) nekem ugyan nem kéne egy forint állampapír sem, de netto 4 százalék nyugalomban vonzóbb mint kiadással vacakolni és a mai árakhoz képest várhatóan nem emelkedő lakásárakra apellálni.

szerintem ma fokozottan igaz, hogy csak és kizárólag jó vételbe szabad belemenni, hacsak nem örökre veszel lakást, akkor tök mindegy
de mivel öröklakás így aztán ez is rendben van:)
amiben van ráció továbbra is az a garzon, aránytalanul drágán lehet kiadni
hegyi panorámásat nagy terasszal 80 nm 200ért nem ment el, nem is baj, miközben 30 nm 100 ezerért simán 50 méterrel odébb

úgy látom, a tűréshatár kb 150e, vételnél 20 Mtöbb gyerekkel esetleg 30M

hiteltől félnek, bank komoly fedezetre ad csak, a legtöbb hitel kiváltás - unicredites privátbankár szerint

ps2. házak: budai agglóban akartak rávenni telkek vásárlására és csok-osoknak építésre, nos telki, budakeszi mindent felparcelláztak, rengeteg építési engedélyt adtak ki, okádni fogják a családi házakat, a régieknek annyi én úgy látom
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2017. 02. 24. 00:30
Előzmény: #12130  Vortex
#12133
"Ha az olimpiai falu lakásait utána lakásként hasznosítanák, akkor az óriási kínálat növekedést okozna."

Így van. Mondjuk kb. 100%, hogy akkor is szálló lett volna belőlük, és nem lakás (esetleg kollégium még szóba jöhet). Szálló =/= hotel, de akár az is benne lehet a pakliban, azaz csak lehetett volna. Pl. sportolóknak szálló (kajakos edzőtáborok esetén, stb.) és/vagy gyerekeknek nyári tábor... hopp, ezen kéne takonyárpinak végigmennie, nem a kokó-csíkon... a Momentum elvette a gyerekektől a nyaralási lehetőséget :)
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2017. 02. 24. 00:20
Előzmény: #12129  Sarpac
#12132
"luxusadók formályában."

A hejesírás :) höhöhö, érted... :) na, az a luxus :)
xmann 2017. 02. 23. 08:56
Előzmény: #12129  Sarpac
#12131
hirdetés-szám hogy áll?

:)
Vortex 2017. 02. 23. 08:22
Előzmény: #12129  Sarpac
#12130
Nem is értem miért jó lakást venni az olimpia miatt.

Azért mert pár hétre megtelik a város?

A fejlesztések miatt? A hasznos fejlesztéseknek olimpia nélkül is meg kell valósulniuk. A haszontalan pedig inkább visszahúzzák az árakat. pl. lepusztuló stadionok, épületek.

Ha az olimpiai falu lakásait utána lakásként hasznosítanák, akkor az óriási kínálat növekedést okozna.
Sarpac
Sarpac 2017. 02. 22. 23:43
Előzmény: #12118  Törölt felhasználó
#12129
Hát sok tényezős az ingatlanpiac. Vannak egészen elvetemültek pl. akik kpnek vették sz olimpiát. Ismerek ilyen tagot is 100 millás nagyságrendben csak ezért vett kecókat bpn. és az is biztos,h nincs egyedül. Nos ez a spekulációs opció kilőve. A másik EKB leáll euró mennyire fog kilőni, mert az keményen beleszólhat majd a kötvénypiacunkba. A 3. tényező az állami beavatkozás esélye is egyre növekszik akár luxusadók formályában.
Bandi_ujonc 2017. 02. 22. 21:51
#12128
A guru szerint további fel, évekig.
Nincs ez túltolva már?
DAXHU 2017. 02. 18. 20:29
Előzmény: #12125  exmnbs1
#12127
A házakat pedig viszik. Két helyen nézünk év eleje óta és az orrunk elől vittek el eddig hármat...
exmnbs1 2017. 02. 18. 19:38
Előzmény: #12125  exmnbs1
#12126
Eladasi
exmnbs1 2017. 02. 18. 19:30
Előzmény: #12123  xmann
#12125
Ahhoz kepest hogy mindjárt március van alig látok uj megbízásokat.
Viszont van ahol 3 táblán is hirdetik a házon hogy van lakas kiadó.
DAXHU 2017. 02. 18. 19:26
Előzmény: #12123  xmann
#12124
Érdekes lesz. A növekvő infláció miatt előbb-utóbb kamatot kell(ene) emelni, ami ugye a hitelköltségek növekedésével járna együtt. Kérdés, hogy mi lenne azon emberek reakciója, akik mostanában szeretnének hitelből ingatlant venni. Megijednének? Milyen hatással lenne a keresletre?
xmann 2017. 02. 18. 18:02
Előzmény: #12121  Törölt felhasználó
#12123
egyetértek: rövidebb távon a belső migráció és az alternatív hozamok fogják meghatározni az áralakulást, amíg ezekben nincs változás addig tartós esésről hiába is álmodozik bárki, emelkedni fognak az árak. külön érdekes az újlakás építés: 2017 után lehet hogy leállnak a fejlesztések, legalábbis most úgy néz ki
Törölt felhasználó 2017. 02. 18. 16:11
Előzmény: #12120  xmann
#12122
Az infláció feletti hozamot egy pár évig nem fogja növelni értéknövekedés, ennek megfelelően én várnék egy ideig a vásárlással. De hiába várnék én, ha tovább folytatódik a pesti felvándorlás, a nyugati visszavándorlás és a gyatra hozamok miatti türelmetlenség. Erre még vastagon rájöhet az arab középosztály pénze és az általános jövedelem-növekedés. Szal, nem egyszerű a képlet, de majd Sarpac kolléga rendet rak a bizonytalanságban :-)
Törölt felhasználó 2017. 02. 18. 16:11
Előzmény: #12120  xmann
#12121
Az infláció feletti hozamot egy pár évig nem fogja növelni értéknövekedés, ennek megfelelően én várnék egy ideig a vásárlással. De hiába várnék én, ha tovább folytatódik a pesti felvándorlás, a nyugati visszavándorlás és a gyatra hozamok miatti türelmetlenség. Erre még vastagon rájöhet az arab középosztály pénze és az általános jövedelem-növekedés. Szal, nem egyszerű a képlet, de majd Sarpac kolléga rendet rak a bizonytalanságban :-)

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek