Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2014. 11. 24. 09:25
Előzmény: #397  xmann
#401
50,75 %-os infláció mellett !!!! na az sem semmi....vond le, aztán nézd meg.....
Hathor
Hathor 2014. 11. 24. 09:28
Előzmény: #397  xmann
#402
A hitel később jött!
Unióba lépés hajtotta fel az árakat 1998ban. Erre jött pár külföldi. Na persze töredéke a vártnak, de arra jó volt, hogy megmozgatta a háztartások pénzét, és beforgatták ingatlanba, mert ha mellé kiadták még évi 500ezret hozott a kiadás is egy átlagos kis lakásnál, eközben meg az árak is dupláztak.
Majd eljött az uniós belépés. Nem áramlottak a befektetők az országba, ezzel leállt a spekulációs vétel, de a hitel piac tartotta az árakat, keresletet. Majd a hitelbuborék kidurrant jött a Subprime, amivel az árak esésbe kezdtek a hitelek leállásával.

Most jött egy nulla szintű banki betétezés, álló tőkepiac, gyengülő forint környezet, induló forinthitellel, egy fellendülés elején álló gazdasággal, újra induló hitelezéssel, állami támogatású kamathitelekkel, szocpollal, félszocpollal, alacsonyabb árszintek mellett, ami generálja lassan a keresletet. Az olcsóbb jó vételek elfogynak, kezdenek feljebb menni a vételekkel, amivel alsó kategóriás olcsó lakások kiesnek, jön egy felhajtó árkörnyezet majd.

Szerintem.
exmnbs1 2014. 11. 24. 09:32
Előzmény: #402  Hathor
#403
"

2004. május 1-jén került sor az EU történetének eddigi legnagyobb bővítésére, amikor Ciprus, Csehország, Észtország, Lengyelország, Lettország, Litvánia, Magyarország, Málta, Szlovákia és Szlovénia belépett az unióba, amelynek így 25 tagállama lett."

1998-ban?)))))
Hathor
Hathor 2014. 11. 24. 09:35
Előzmény: #403  exmnbs1
#404
Nem 98ban. 1998ban jöttek az első hírek, hogy unióba lépünk majd, erre jöttek már akkor a spekulációs vételek. Pont azt írtam, amikorra beléptünk, már az árak elérték a tetejüket.
Tudom csak a kötekedés a lényeg..
én leírtam világosan, nem tudod értelmezni
xmann 2014. 11. 24. 09:39
Előzmény: #400  stock33
#405
Bizonyára vidéken is német befektetők vettek százszámra házakat, meg lakásokat. Tudod, ez az országnak az a része, ahol a nem bp-iek laknak
stock33
stock33 2014. 11. 24. 09:42
Előzmény: #405  xmann
#406
ismerős része az országnak, 3 ingatlanom is van arra fele.

de a "Budapest vége" tábla nem lakásáremelkedést tiltó tábla is egyben.
ráadásul az is lehet, hogy mondjuk egy osztrák nem is Budapestet nézte ki magának 1998-ban.
Hathor
Hathor 2014. 11. 24. 09:46
Előzmény: #406  stock33
#407
Vannak jó egyetemi városok/megyeszékhelyek, Dunántúli falvak/városok, amibe szintén van potenciál, Budapesten kívül.
Hathor
Hathor 2014. 11. 24. 09:49
Előzmény: #407  Hathor
#408
Ki épít ma hitelből lakást?
2014. november 24. 09:30


Kiket érint a lakossági jelzálog-hitelezés újjáéledése? Hogyan alakíthatja át a piacot a devizahitel-forintosítás? Mi kell az ingatlanpiac további erősödéséhez? Tokodi Gáborral az FHB Bank vezérigazgató-helyettesével beszélgettünk.

link
xmann 2014. 11. 24. 10:48
Előzmény: #406  stock33
#409
Értem, tehát a szegedi, miskolci, nyíregyi, stb. ingatlanárak robbanását is a külső kereslet okozta 98-ban.

Innentől nincs több kérdésem.
Törölt felhasználó 2014. 11. 24. 11:23
Törölt hozzászólás
#410
stock33
stock33 2014. 11. 24. 11:28
Előzmény: #409  xmann
#411
igen, jól érted.
Hathor
Hathor 2014. 12. 03. 08:43
Előzmény: #396  Hathor
#412
Figyelem, nem lakás piac, hanem iroda és kereskedelmi ingatlanok piacáról szól a hír.
Kockázatok és mellékhatások miatt ide kell ezt is írni, mert a fórum tagok rendkívül érzékenyek. Mindent meg kell magyarázni, így inkább előre írom le..

-------------------------

Ekkora optimizmust még nem láttunk - Beindult az ingatlanpiac!
2014. december 3. 06:10


2011 óta soha nem volt még ilyen optimista az ingatlanosok döntő többsége a jövőt illetően a legfrissebb Market Sentiment Survey szerint. A Portfolio, az RICS és az Eltinga közös kutatásából kiderül, hogy az irodapiacon és a kiskereskedelmi szegmensben végre megindult a hozamcsökkenés, ráadásul az utóbbiban mindez a bérleti díjak emelkedésével párosul. Itt vannak a legújabb számok a hazai ingatlanpiacról!

link
Törölt felhasználó 2014. 12. 03. 10:58
Előzmény: #1  Hathor
#413
Szerintem nekünk, mint befektetőknek nem az az érdekes, hogy az ország nagy részén várható e általános fellendülés a lakáspiacon, hanem az, hogy mi személy szerint tudunk e olyan lakást venni(finanszírozni), ami a következő években jobb hozamokat biztosít nekünk, mint ha egyéb alternatívát választottunk volna. Ráadásul önmagában a hozam elég sok dologtól függ. Én például vettem egy lerobbant panellakást Zuglóban tavaly áprilisban 7,3 millióért és ráköltöttem 700 ezret. Mivel a lakásom egy típuslakás így könnyen össze tudom hasonlítani más lakások árával. Jelenleg az ilyen típusú lakásokat 10 millió körül árulják és a statisztikákból tudom, hogy nagyon gyorsan elkelnek ezek az ingatlanok. Legalább is az ország legtöbb részéhez képest. A vételárból 1,5 millió volt csak az önrész. Kb. 1 millió volt a felújítás és a berendezés + egyéb költségek. Ezután kiadtam a lakást 55 ezer + rezsiért. Ez több pénz mint amennyibe a hitelem finanszírozása kerül havonta. Nekem az ingatlan összesen 8.3 millióba fájt, most kb. 10 millióért tudnám eladni. Ha most eladnám keresnék rajta kb. nettó 1,5 milliót. Befektetés 2,3 millió, hozam 1,5 millió (65%), idő 19 hónap. A kockázat pedig egyéni megítélésem szerint kisebb volt, mintha részvényeket vettem volna.
gyula1971
gyula1971 2014. 12. 03. 17:48
Előzmény: #413  Törölt felhasználó
#414
Hú de jó szakmai leírás tőled, köszönjük!

Gyerekkoromban apukám a 80.-as években a Balatoni nyaralóval kiadás céljából fektetett be.
Akkor magas infláció, alacsony betéti kamat volt. Tehát elértéktelenedett volna betétben a pénz.
Tőzsde nem volt akkor.

Arany-Ausztriából, itthon 19-20.századi festményekkel próbálkozott, amúgy mezőgazdász volt. TSZ.-ből kirúgták, mert nem lépett be az MSZMP.-be akkor.

A mezőgazdaságból, méhészetből szármezó pénzt fektetgette be anno...

Így lakással kisebb a kockázatod,mint egyedi részvénnyel.
Törölt felhasználó 2014. 12. 03. 17:55
Előzmény: #413  Törölt felhasználó
#415
"Én például vettem egy lerobbant panellakást Zuglóban tavaly áprilisban 7,3 millióért és ráköltöttem 700 ezret. Mivel a lakásom egy típuslakás így könnyen össze tudom hasonlítani más lakások árával. Jelenleg az ilyen típusú lakásokat 10 millió körül árulják és a statisztikákból tudom, hogy nagyon gyorsan elkelnek ezek az ingatlanok."

10 körül árulják = 8-8.5 millióért mennek el. Neked 8-ba került + a vásárlás/eladás költségei és a horror illeték. Ez nem valami nagy biznisz:)
Törölt felhasználó 2014. 12. 03. 23:06
Előzmény: #415  Törölt felhasználó
#416
"Természetesen lényeges különbségek mutatkoznak a kereslet, az értékesíthetőség és az érvényesíthető ár tekintetében annak függvényében, hogy milyen típusú ingatlanról van szó, illetve hogy hol található. A legkönnyebben a 40-60 négyzetméteres, egy-, másfél- vagy kétszobás lakásokat lehet értékesíteni, a fővárosban és a megyeszékhelyeken egyaránt, legyen szó tégla építésűről, vagy felújított panelről.

Általánosságban elmondható, hogy jellemzően irányáron, vagy annak környékén kelnek el az ingatlanok a főváros VII., VIII. és IX. kerületeiben, és szintén ezt lehet tapasztalni a felújított panelprogramos lakások esetében a XIII., a XIV., a XVIII. és a XIX. kerületben.."

Idézet egy 2014. novemberi portfóliós cikkből, amit az OTP Ingatlanpiaci körképe alapján készült. Az Én ingatlanom pont ilyen. Nem tudom mire alapoztad, hogy a meghirdetett árak alatt 15-20%-al mennek el.
zsaver 2014. 12. 03. 23:27
Előzmény: #415  Törölt felhasználó
#417
Igen, amit 10 M körül árulnak az 8,5 -ért jó ha elkel. Ha nem adja oda az eldó 8,5-ért, akkor árulhatja még akár 2-3 évig is, talán akkor kap érte többet, mint 8,5 M.
Törölt felhasználó 2014. 12. 04. 08:40
Előzmény: #416  Törölt felhasználó
#418
"Az Én ingatlanom pont ilyen. Nem tudom mire alapoztad, hogy a meghirdetett árak alatt 15-20%-al mennek el."

Ingatlan igazságügyi szakértői hivatalos értékmérés a kínálati árak -15%-al számolni!

Megjegyzem, saját tapasztalataim is ezt erősítik.
Hathor
Hathor 2014. 12. 04. 09:19
Előzmény: #417  zsaver
#419
El vagytok maradva egy kicsit, de nem baj.

Considerata kolléga!
Igazad van, aki benne van tudja..
Törölt felhasználó 2014. 12. 04. 10:20
Előzmény: #418  Törölt felhasználó
#420
Igazából kár is ezen vitatkozni, mivel nem adom el a következő néhány évben a lakást. Hiszen kitermeli a rá felvett kölcsön összegét és még pozitív cashflow-t is eredményez.

Folyamatosan figyelem a vásárlástól kezdve a környéken a hasonló vagy ugyanolyan paraméterű lakások kínálatát. Azt kell, hogy mondjam az elmúlt másfél évben a meghirdetett lakások száma erősen csökkent a környéken, a meghirdetett árak pedig jelentősen nőttek. Ez a tendenciát úgy értelmezem, hogy az eladó lakások nagy részét felszívták a vevők, a kínálat jelenleg sokkal szűkösebb, mint akár egy éve. A meghirdetett lakások száma kb megfeleződött, míg a meghirdetett árak a vásárlásom óta átlagosan kb 25%-al nőttek.

Mindezt azért tudom, mert a lakás egy típuslakás és több ezer van belőle a környéken. Ráadásul a jelenlegi állapot szerint a jövő évi szocpol támogatásokat is leginkább panelekhez tudják majd igénybe venni. Nem állítom, hogy most biztosan el tudnám adni 10 millióért, de nagy a valószínűsége, hogy úgy 3-4 év múlva 11-ért is elmenne. Ezt akár vehetitek jóslásnak is és akkor lehet szétcincálni érvekkel az álláspontomat :-)
Törölt felhasználó 2014. 12. 04. 10:41
Előzmény: #420  Törölt felhasználó
#421
"Ezt akár vehetitek jóslásnak is és akkor lehet szétcincálni érvekkel az álláspontomat "

Mi sem könnyebb. Jelenleg sok-sok ezer lakást csak az árverési moratórium, és a deviza hitel végkifejlet tisztázatlansága tartanak vissza a piactól. Amint ez elmúlik (és legkésőbb akkor elmúlik, amikor 70%-os magyar részesedés lesz a bankokban (50 már megvan..), vagy megbuknak Orbánék, és jön egy semleges hozzáállású (!!) jogkövető kormány), és ráömlik a piacra, akkor erősen meg fog változni a kereslet-kínálati viszony.
Most a _forgalomképes_ lakásokból valóban kevés van piacon, és a korábbinál gyorsabban elmennek. De ettől még a kínált 80-90%-a forgalomképtelen vacak, amit csak kínálgatnak eredménytelenül.
Törölt felhasználó 2014. 12. 04. 13:54
Előzmény: #421  Törölt felhasználó
#422
Nem állítom, hogy nincsenek ilyen rendszerszintű kockázatok. Még örülnék is az Orbán rezsim bukásának, már amennyiben nem az elődeik váltanák őket, hanem valami kompetens kormányzati erő, amelyet sajnos még nem látok, akkor még jobban is járhatnánk hosszú távon.

Az általad említett esetben valóban történne egy nagy kínálat növekedés, amit a keresletnek fel kellene szívnia. Na de ez így egy nagy általánosság. Kérdéses, hogy az említett kínálat növekedés mekkora részét tennék ki a jobb környékeken fekvő pesti panelek és mekkora részét az ezeknél drágább árfekvésű egyéb budapesti és környéki ingatlanok. Mert az a szcenárió is könnyen elképzelhető, hogy Budapesten és a környékén nem a jobb helyen lévő panellakók tartoznak a devizahitelesek közé és akik esetleg eladni kényszerülnének drágább lakásukat, azoknak a maradékból "csak egy panelre tellene". Nem állítom, hogy így van, de könnyen el tudom képzelni. Nem hinném, hogy egy jogkövető kormányzat vagy a magyar bankrendszer döntő részének magyar kézbe kerülése a pesti panelek kínálatának tömeges megugrásához vezetne.
Törölt felhasználó 2014. 12. 04. 14:07
Előzmény: #421  Törölt felhasználó
#423
Konkrétan azt állítom, hogy a panelek Zuglóban

- ha biztonságos környéken vannak
- ha jó közlekedési kapcsolatokkal rendelkeznek
- ha felújított házban vannak
- ha a lakás felújított, hőszigetelt, egyedi mérős fűtéssel ellátott

Akkor ma drágábban eladható, mint másfél éve és nagy valószínűséggel drágábban eladható lesz 3-4 éve múlva, mint most.

Szerintem ezt a következők indokolják:

- A vidék nagy része leépül, Budapestre költöznek sokan, aki nagy valószínűséggel itt vesznek olcsóbb lakásokat vagy pedig bérelnek.

- Ha ma valaki egy 10 millió környékén árult lakást akar venni, akkor ahhoz nagyon jó finanszírozási lehetőségek vannak

- A szocpol jövő évi változása is a panelek felé terelheti a kereslet egy részét

- A bankbetétek nem hoznak szinte semmit, így az ingatlanok felértékelődnek Budapesten és néhány pozitív migrációval rendelkező megyeszékhelyen. Beindulnak és felpörögnek a befektetési célból vett ingatlanvásárlások.

- A lakásbérleti árak Pesten már a válság előtti szint fölött vannak és sokaknak akár bérbeadás céljára is megéri vásárolni.
Törölt felhasználó 2014. 12. 04. 15:06
Előzmény: #423  Törölt felhasználó
#424
Az a baj, hogy a vidék nagy része nem leépül, hanem leépült, így hamarosan eljön az idő, amikor már nem tudja utánpótlással ellátni a fővárost, mert a fiatalok elfogynak idővel. A belső népvándorlás már jó ideje felhajtja a budapesti és környéki ingatlanok árait, emellett más hatások ellensúlyozzák, szóval ha te a belső népvándorlásban bízol, akkor a folyamat gyorsulásában kellene bíznod, azonban mint írtam, hosszútávon ennek ellnkezőjére lehet számítani.

A finanszírozási lehetőségekben igazad van, hiszen most épp olcsó a hitel az alacsony kamatkörnyezet miatt. A befektetőknek viszont amit említettem, azt is mérlegelnie kell.
gyula1971
gyula1971 2014. 12. 04. 19:16
Előzmény: #420  Törölt felhasználó
#425
Még kis türelem, jövőre elindulhat felfelé az ingatlan-ár, de 2017.-től várható dinamikus áremelkedés.
Janku 2014. 12. 04. 19:39
Előzmény: #425  gyula1971
#426
Jovore lesz kb 100 ezer elado lakas a bankoktol, amire azt a piac felszivja nem kis ido, itt emelkedes nem lesz sokaig, mitol is lenne?

Plusz akik elhagyjak az orszagot azoknak is eladok a lakasaik, van valasztek boven!

Egy ismerosom mult heten vett egy panelt , 2 szobas , kulso kerulet, 10.9 millioert hirdettek 7 milliot ajanlott vegul 8 ert oda is adtak.
gyula1971
gyula1971 2014. 12. 04. 20:19
Előzmény: #426  Janku
#427
Szerintem kvóta-hosszabítás lesz 2019.-ig.
2011.-ben 70.-ezer bedőlt ingatlan volt a kvóta bevezetésekor.
Ma 115.-ezer db,-van. Rosszabb a helyzet, ami indokolja újabb hosszabítást.

A bankoknak sem érdeke ennyit a piacra dobni, a friss hitelesek, akik most vesznek fel ingatlanhitelt, az ő fedezetük is leértékelődne.
Janku 2014. 12. 05. 06:21
Előzmény: #427  gyula1971
#428
Meglatjuk, egy biztos , Rafinal van majdnem 20000 lakas ami mar a nevukon van , eddig csak gyujtogettek de hamarosan piacra dobjak.

Ki vesz fel most hitelt es minek?

Masik kerdes , hitelez itt meg valaki?
Törölt felhasználó 2014. 12. 05. 14:11
Előzmény: #428  Janku
#429
A bankok persze, hogy hiteleznek. Nekik érdekük a hitelezés. Ha nem hiteleznek, annak legfőbb oka, hogy nem találnak elég olyan potenciális adóst akiket megfelelő biztonsággal hitelezhetnének. Amikor azt mondjuk, hogy a bankok nem akarnak hitelezni, az olyan mint ha azt mondanánk, hogy a kiskereskedők nem akarnak eladni.
gyula1971
gyula1971 2014. 12. 05. 15:53
Előzmény: #428  Janku
#430
Hát a Raiffaisen Bank hitelezési gyakorlata ebben a fél perces reklámban.

link
Hathor
Hathor 2014. 12. 08. 14:42
Előzmény: #404  Hathor
#431
Repkednek a milliók: egyre többet költünk lakásvásárlásra
2014. december 8. 13:15


Régen nem látott szintre süllyedt az irányár-változtatás mértéke az alapvetően továbbra is a befektetők által uralt lakáspiacon - áll a Duna House elemzésében. A DH becslése szerint ismét 10 ezer fölötti darabszámban keltek el lakóingatlanok Magyarországon novemberben, így biztosnak tűnik éves szinten a 100 ezres határ elérése. Szintén optimizmusra ad okot, hogy Budapesten a vevők nagy része jóval drágábban vásárolt, mint tavaly.

link
Törölt felhasználó 2014. 12. 09. 15:31
Előzmény: #431  Hathor
#432
A cikkből kiemelném ezt a részt. "Novemberben régen nem látott szintre süllyedt az irányár-változtatás mértéke, vagyis az a szükség, hogy az eredetileg elképzelt árat csökkenteni kell, hogy a vevők érdeklődését felkeltse. Még a családi házak esetében is alacsony volt ennek mértéke, Budapesten és Vidéken mindössze 5%, egyedül Pest megyében 6%, de ez is rendkívül alacsonynak mondható. Ugyanez az adat a paneleknél országszerte csupán 1% volt, tégla lakásoknál pedig 3-4%. Ami a vevői alkut illeti, a vidéki családi házas vásárlók tudtak a legmagasabb átlagot elérni, 11%-ot, de ez az érték is volt már magasabb. A lakások esetén 4-6% között alakult az alku értéke országszerte. "
Főleg a panelekre vonatkozó rész érdekes. Ne feledjük jövőre jön az új szocpol, amit legfőképp panelekre lehet majd igénybe venni.
gyula1971
gyula1971 2014. 12. 09. 16:34
Előzmény: #432  Törölt felhasználó
#433
Ha valaki panelből egy vidéki városhoz közeli faluba szeretne használt családi házba költözni, akkor igénybe veheti a szoc.polt?
Hathor
Hathor 2014. 12. 10. 12:16
Előzmény: #431  Hathor
#434
Lehet, hogy nem csak az MNB számára vonzók a magyar ingatlanok?
2014. december 10. 11:45


Nagyot fordult az ingatlanpiac 2014-ben, a régóta várt és lassan érzékelt javuló piaci hangulat ebben az évben már a piaci mutatókban és aktivitásban is láthatóvá vált. Az üresedési ráták régóta nem látott mértékben csökkentek, a fejlesztési aktivitás az irodapiacon lassan, de növekszik, míg a befektetők érdeklődése újra Magyarország felé fordult, amellett, hogy a helyi befektetői kör jelenléte a piacon tovább erősödött - véli a DTZ.

link

Hathor
Hathor 2014. 12. 10. 12:21
Előzmény: #434  Hathor
#435
Bejelentették az új szocpolt - Használt lakáshoz is járni fog (2.)
2014. december 10. 11:27


2015. július 1-jén életbe lép az új szocpol, amelynek keretében immár használt lakás vásárlásához, bővítéshez és egy gyermekkel rendelkező családok számára is elérhető lesz vissza nem térítendő, 500 ezertől 3 millió 250 ezer forintig terjedő egyszeri otthonteremtési támogatás - jelentett be mai sajtótájékoztatóján Novák Katalin államtitkár. Évi 12 ezer igénylő családdal és 9-10 milliárd forintnyi igénnyel számolnak. Az év végén lejáró, meglévő lakáshitel-kamattámogatási rendszer sorsáról nem esett szó.

link

signal2
signal2 2014. 12. 10. 12:35
Előzmény: #433  gyula1971
#436
Csak első ingatlanra lehet igánybe venni, és nem veheted közeli hozzátartozótól...
gyula1971
gyula1971 2014. 12. 10. 16:28
Előzmény: #436  signal2
#437
Köszönöm a választ. Ez érdekes, közeli hozzátartozótol nem lehet venni?

Ezt is nézik, de távoli rokonig is elmennek?
gyula1971
gyula1971 2014. 12. 17. 17:42
Előzmény: #437  gyula1971
#438
Törölt felhasználó 2014. 12. 17. 17:47
Előzmény: #437  gyula1971
#439
Már megint csaláson ját az eszed...
gyula1971
gyula1971 2014. 12. 17. 19:44
Előzmény: #439  Törölt felhasználó
#440
A friss hírekről tájékoztatom az olvasókat!
gyula1971
gyula1971 2014. 12. 22. 19:14
Előzmény: #440  gyula1971
#441
A devizahiteles csomag most elterelte a figyelmet egy másik, szintén a lakáshitelezéshez kapcsolódó problémáról, a bedőlt hitelek mögötti ingatlanokról, aminek lakáspiaci hatásai sokkal közvetlenebbek, mint a devizahiteles csomagé. Az MNB adatai szerint 110 ezernél több ingatlan van a bankok portfoliójában, ami kényszerértékesítésre bocsátható. „Ez a mennyiség meghaladja az elmúlt évek 85-90 ezreses éves adásvételi számát, de még az idei évre várható 105 ezer adásvételnél is több” – mondta Déry Attila, az Otthon Centrum vezető elemzője. – „Tekintve az érintett ingatlanok nagy számát és a piac jelenlegi állapotát, a banki portfoliók kitisztítása több évet igénylő folyamat lesz, bár a lakáspiac magára találása felgyorsíthatja ezt. A bankoknak viszont nem szabad figyelmen kívül hagyniuk, hogy a növekedés most még törékeny, így a portfoliótisztításnak összhangban kell lennie a piac felvevőképességével.”

A portfoliók megtisztítása növeli a bankok hitelezési kedvét, ami egyértelműen pozitív a lakáspiac számára, a fő kérdés, hogy a megtisztításra melyik utat választják a bankok, és mennyi időt szánnak erre. Az árverési kvótarendszer hivatott a kényszerértékesítések árakra gyakorolt nyomását tompítani. A gyakorlatban ez eddig jól működött, a kvótarendszer azonban 2014 végéig van érvényben, az addig hátralévő idő pedig túl rövid ahhoz, hogy a banki portfoliók kitisztuljanak, így a helyzet megoldásához nagy valószínűséggel újbóli szabályozói beavatkozásra lesz szükség.

Nagyszámú ingatlan rövid időn belüli piacra dobása a bankoknak sem áll érdekében, hiszen az ilyen túlkínálati sokk az okozott árcsökkenés miatt a most még jól teljesítő hitelek mögötti fedezetek értékét is csökkentené, kockázatosabbá téve ezeket a hiteleket. A tipikus fogolydilemmát jelentő helyzet megoldását azonban nem feltétlenül szabad csak a piacra bízni - hívja fel az OC elemzésében.
Hathor
Hathor 2014. 12. 24. 12:17
Előzmény: #441  gyula1971
#442
Nagy nehezen sikerül kimászni a gödörből!
2014. december 24. 11:12


Öt éve nem láttunk ennyi tranzakciót a hazai lakáspiacon, s lassan az árak is a növekedés útjára lépnek. Mi indította be a hazai lakáspiacot? Egyáltalán tényleg beindult? Mi történt 2014-ben a hazai lakáspiacon?

link
gyula1971
gyula1971 2014. 12. 24. 17:41
Előzmény: #442  Hathor
#443
Igen, már kicsit megindult a piac. Jövőre nyártól az új szocpol segít majd, a kamatok kicsit még lejjebb mehetnek.
Ezen kettős hatás 2016-2017-ben hoz dinamikus áremelkedést majd!

Kellemes Karácsonyt mindenkinek!
Hathor
Hathor 2014. 12. 24. 20:27
Előzmény: #443  gyula1971
#444
Sok ember nem örül neki látod. Azt szeretnek mind a tőzsdén, mind az ingatlanpiacon ha minden zuhanna. Ez tanulságos. Én imádom a tömeg pszichológiajat.

Neked is kellemes karácsonyt!
Bekre_Pal
Bekre_Pal 2014. 12. 24. 21:15
Előzmény: #444  Hathor
#445
ez hülyeség, mindenki abban érdekelt, hogy meginduljon az ingatlan, mert az gazdasági fellendülést jelezne

a tőzsdén két irányba lehet kereskedni, ezt sokan nem fogják fel, és a short ugyanolyan tisztességes irány, mint a long

a lakáspiacon nemigen, pontosabban csak nehézkesen lehet shortolni (eladom neked most a drága lakást amit majd később veszek meg olcsóbban), ezért nem reális a tőzsdével való összevetésed

viszont sokan lehetnek, akiknek az izzadságszagú ingatlanpiaci fel irányú vágybeszéded nem megnyerő. szerintem ezt érted félre.

na remélem, tudtam segíteni a tisztánlátásban, boldog karácsonyt.
Hathor
Hathor 2014. 12. 24. 22:05
Előzmény: #445  Bekre_Pal
#446
Semmi vágy beszédem nincs. Egyik cikket sem én írtam. Arról nem tehetek, hogy egy éve csak fellendülési hírek jönnek. Ezért nem engem kell büntetni.
Tőzsdén meg BUX shortba léptem pont kedd záróban a napos dojira.
Így én elfogadom azt is. ,-)
Illetve jobban örülnek ha bull lenne hosszon, mint Bear, es a shortom ellenére jobban örülnék ha felfele mutató dolgokat olvashatnék.
Ettől én nem minuszolok le mkit, aki hírt másol be egy témához. Ráadásul itt mki kézzel lábbal tiltakozik az áremelkedés ellen, pedig a statisztika rajuk cáfol, hiába tiltakoznak évek óta a növekedéssel szemben.

Üdv.
Bekre_Pal
Bekre_Pal 2014. 12. 24. 22:30
Előzmény: #446  Hathor
#447
nézd, korábban mi már beszéltünk ugyanerről és elmondtam, hogy szerintem max a kamatesés miatti átszállás zajlik meg a belvárosi buliturista szakos helyfoglalás, de ez nem átfogó és időszakos jelenség. gondolom, mások is rendelkeznek hasonló szkepszissel, itt lehet a kutya elásva

na viszont az a baj, hogy majdnem 2 hétig full el leszek vágva mindentől, offline stb, úgyhogy lassan el is búcsúzom
Sony123 2014. 12. 25. 12:37
Előzmény: #447  Bekre_Pal
#448
Valóban ez baromság, mivel a statisztikák arról szólnak, hogy építőipar, hogy teljesít! persze, hogy teljesít: stadionokban, villamos vasút építésekben, útpályában, de nem privát lakásépítésben és főleg addig nem növekszik, ameddig a mára bedőlt 130e devizahiteles lakása nem kerül értékesítésre! Csak egy saját példa: nekem is családi házam van, két éve felbecsülték, aztán fél éve, na 15%-t csökkent az értéke! Ennyit BUMMMMM-ról
Hathor
Hathor 2014. 12. 25. 16:49
Előzmény: #448  Sony123
#449
Nem mindegy mi hol van! Budapest belső kerületeiben indult az emelkedés, ahol elindul a kerelet. Valszeg nem frekventált helyen van a haz, nem keresett helyen... De ott is várható majd emelkedés, de miért pont ott kezdenének el vasarolgatni??
Türelem. Ingatlan befektetés szempontjából legfontosabb a hely!
Hathor
Hathor 2014. 12. 25. 21:29
Előzmény: #442  Hathor
#450
Drasztikusan drágulhatnak jövőre a lakások?
2014. december 25. 12:24


Bár számos körülménytől függ egyelőre a hazai lakáspiac sorsa, most már egyértelműnek látszik, hogy elhagytuk a gödör alját. Amennyiben a kamatok továbbra is alacsony szinten maradnak, és a bizalom sem veszik el, az idei év élénkülése 2015-ben is folytatódhat. A forgalom növekedés mellett a lakások és házak is tovább drágulhatnak.

link
Törölt felhasználó 2014. 12. 25. 21:32
Előzmény: #450  Hathor
#451
Szerintem olyan nagy emelkedés nem lesz. A válság előtti ingatlanárak hitelekből lettek felpumpálva és annak az időnek vége.
A magyar fizetések meg nem olyanok, hogy csőstűl rohanjanak az emberek lakást venni belőle.
Törölt felhasználó 2014. 12. 25. 22:49
Előzmény: #451  Törölt felhasználó
#452
Egyetértek. Szerintem ez egy L alakú válság ingatlanpiacilag itthon.
Törölt felhasználó 2014. 12. 25. 22:50
Előzmény: #451  Törölt felhasználó
#453
Hathor minden bizonnyal annyira ért az ingatlanokhoz, mint a részvényekhez. Azt meg már tudjuk, mennyire.
Janku 2014. 12. 26. 11:36
Előzmény: #451  Törölt felhasználó
#454
Szerintem se lesz ha lesz is az nem lesz drasztikus!

Sarpac
Sarpac 2014. 12. 26. 13:32
Előzmény: #445  Bekre_Pal
#455
A guru álomodozhat, de itt még 5évig biztos padló lesz, egy két helytől eltekintve. Magyarországon bizalmi válság van, mind a kormány mind a hitelezés terén. Amíg ezt helyre nem hozzák és a fizetéseket nem rendezik, el lehet felejteni itt bármilyen száguldást. 2001-től 2008-ig mesterségesen húzták fel az ingatlanok árát, ez egyszeri kör volt és a jelen generáció számára megismételhetetlen.
mpagnes 2014. 12. 26. 16:05
Előzmény: #455  Sarpac
#456
nem mesterségesen, hanem hitelből húzták fel az árat....
mpagnes 2014. 12. 26. 16:07
Előzmény: #454  Janku
#457
semmi logika nincs az áremelkedésben, főleg nem pénz nélkül.....ja, hogy 3-4 helyen emelkedik az 1000 helyből.....az lehet, de 100-szor annyi helyen meg esik az ára tovább
xmann 2014. 12. 26. 16:32
Előzmény: #455  Sarpac
#458
nem tudom mit értesz az alatt, hogy "amíg a fizetéseket nem rendezik" addig nem lesz itt semmi, de a 2008-as 121 ezerről 2013-ra 151 ezerre nőtt a magyar nettó átlagkereset. Ez 25% emelkedést jelent. A hitel pedig olcsóbb mint valaha. Nem biztos hogy ettől felmegy az ingatlanok ára, de azért foglalkozzunk a tényekkel is, ne csak lózungokat ismételgessünk
xmann 2014. 12. 26. 16:36
Előzmény: #458  xmann
#459
Budapesten pedig 145 ezerről 195 ezerre nőtt 2008-ról 2013-ra a nettó átlagfizetés. Ez több, mint 30% növekedés. KSH adatok:

link

link

Miközben a bérek 30%-ot nőttek, a lakásárak 10-20%-ot estek.
mpagnes 2014. 12. 26. 16:44
Előzmény: #458  xmann
#460
22 % INFLA MELLETT.....ez is tény....
qpec 2014. 12. 26. 16:48
Előzmény: #457  mpagnes
#461
Elolvasva az alap hírt és a véleményeket,kialakítottam a magamét is.
Való igaz,az ingatlan nem tözsdecikk.Aki akart,épített,vett ilyen-olyan hitelből,amit végtörlesztett,árfolyamgátba lépett,forintosítva átvált,a lényegen nem változtat semmit,megszívta.Járva az országot,nem látom,hogy sok lakóparknak hirdetett területen emelkednének az új házak.Kis és nagy városokban,falvakban tömegével vannak eladó,különböző korú és minőségű lakások és házak,de épülő csak ritkán.Magyarul a kereslet pang,nincs pénz.Hogy miért,nincs és nem is lesz?A válasz kézenfekvő:akinek szüksége volt és lehetősége,az már megépítette,megvette amire igénye volt.Az a GENERÁCIÓ aki most lenne ennek a piacnak az aktív fizetője,az már a határon túl,nyugaton rendezi a sorait,építi a jövőjét,ezébe jut ugyan hogy honnan jött,de ki is veri a fejéből a gondolatot is,hogy visszatelepüljön.Az idősebb korosztály,tetszik vagy nem,de biológiai tény , szép lassan kihal,tehát igencsak szaporodik az eladó ingatlanok száma.Nem a levegőbe beszélek,három rokon , sok-sok ismerős és én is,ebben a cipőben járok.Még szerencsés akinek a gyermekei Európában vannak és nem az USA,Ausztrália,vagy ÚjZéland valamelyik államában.Tehát nem értek egyet sem a Guruval,sem azokkal akik hisznek neki.
Biztos a Tőzsde,ha jól állunk be és több a nyereséges,mint veszteséges ügyletünk.
BUÉK minden Kedves Üzlettársnak.
mpagnes 2014. 12. 26. 16:48
Előzmény: #460  mpagnes
#462
az átlagfizetés ilyen formában hülyeség...1 nincs benn, aki nem dolgozik a nullájával....2....nem közlik a szórástényezőt.....Egy családot ugyanúgy nem húz ki a gondokból, ha a 4 családtagból 1 jól keres, mint ahogy az sem megoldás a családnak, ha valakinek nincs munkája és a többi átlagosan keres.Ebben az esetben nem vesznek lakást, pedig ez jellemző ma szinte minden magyar családra.Én csak ilyeneket ismerek......
mpagnes 2014. 12. 26. 16:54
Előzmény: #461  qpec
#463
így van....., de egyébként az áresés is lehet éppen "jó megoldás" a társadalmi problémákra.....talán a helyére kerül a jövedelem és lakások árának aránya.....itt írhatnak 155 ezer átlag fizuról, mert annak semmi köze a lakások árához.....ja és valóban ,ami kis településeken zajlik, főleg árakban, az valami félelmetes és nehogy azt gondolja valaki, hogy az nagyobb városokban nem következhet be....simán.....összközműves telken 60-70 éves , a maga módján jó állapotú házak, 5000 nm telken 3 millió ft alatt kaphatók.....szinte a közmű árán vannak és biztonságos falvakról beszélek ,ami nagyon fontos !!!
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2014. 12. 26. 18:07
Előzmény: #459  xmann
#464
akik nagyon jól jártak az új adórendszerrel (min. 2 gyerekkel, de inkább min. 3-mal rendelkező, min. átlagbért hazavivő párok), azoknak már jellemzően volt eddig is ingatlanuk

gondolom, már elkezdték gyűjtögetni az önerőt a majdani bővítésre és/vagy gyerekeknek kecó vételére, de az még odébb van, mire ez az önerő össze is gyűlik
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2014. 12. 26. 18:10
Előzmény: #461  qpec
#465
BÚÉK!
Lajos50
Lajos50 2014. 12. 26. 19:23
Előzmény: #459  xmann
#466
Ez egy érdekes ellentét amít írsz.
Máskor ahogy a fizetések nőttek a házak, lakások ára is nőtt ugyanúgy. 1996-2008.

Mi okozhatta most ezt az extrém helyzetet?
Törölt felhasználó 2014. 12. 26. 19:32
Előzmény: #466  Lajos50
#467
Az, hogy egy dupla hitelboom (először támogatott Ft lakáshitel, utána meg a devizahitel) nyomta fel az ingatlanárakat.
Törölt felhasználó 2014. 12. 26. 19:34
Előzmény: #466  Lajos50
#468
Most pedig ezutánaz extrém hatás után vagyunk, annaka korrekciója zajlott/zajlik.
xmann 2014. 12. 26. 22:08
Előzmény: #466  Lajos50
#469
Pontosan. A lakások ára jellemzően követi a kereseteket. Az hogy 2008-14 között nem ez történt a válság és a hihetetlen hitelösszeomlás hatása. Amennyiben a gazdaság helyreáll és lesz hitelezés, akkor az összefüggés visszaáll. Mindkettőnek van jele. többéves csúcson van az új lakáshitelek folyósítása és 2006 óta nem látott csúcson a gazdasági növekedés.
Törölt felhasználó 2014. 12. 27. 00:13
Előzmény: #469  xmann
#470
"Pontosan. A lakások ára jellemzően követi a kereseteket. Az hogy 2008-14 között nem ez történt a válság és a hihetetlen hitelösszeomlás hatása. Amennyiben a gazdaság helyreáll és lesz hitelezés, akkor az összefüggés visszaáll."

Az összefüggés most is, eddig is állt, hiszen 2008-14 között is a kereslet-kínálat határozta meg az árakat. Pont azért történt az, ami: kínálat volt/van, kereslet alig.
Sarpac
Sarpac 2014. 12. 27. 01:20
Előzmény: #469  xmann
#471
KSH-s adatokat nyugodtan el lehet felejteni, manipulált közel távol se a reális valóságot mutató adatokat közölnek nagyon sokszor, már nem olyan mint 6-8 éve.
A másik meg a szórás keresetek terén óriási különbség van a gazdag tehetős réteg és a lecsúszott szegény csóró réteg között. Az előbbinek drasztikusan megnőtt, míg az utóbbinak elenyészően többségnek szinte semmit az elmúlt 6-8 évben. Ellenben viszont volt tetemes infla, hülyeségadók amik viszik a pénzt. Nézzetek rá a forint árfolyamára újabb és újabb negatív csúcsokat dönt. 2001-től 2008-ig tartó bummban a jövő ingatlan értékesítései már elkeltek egy évtizedre előre.
Sarpac
Sarpac 2014. 12. 27. 01:30
Előzmény: #471  Sarpac
#472
Egyébként meg ha olyan nagy a gazdasági növekedés kedves kormányunk miért találki ki újabb és újabb plussz hülyeségeket adózás terén? Talán azért mert a költségvetés folyamatosan + hiánnyal küszködik azaz kevesebb a bevétel és pótolni kell valamivel.
xmann 2014. 12. 27. 08:59
Előzmény: #470  Törölt felhasználó
#473
Nem a tautológikus összefüggéről volt szó, hiszen nyilvánvaló, hogy ha nő a kereslet nőnek az árak, csökken a kínálat akkor dettó, stb. Hanem arról, hogy a lakásárak nagyjából követik a nominális béreket. A 2008-14 közötti szétszakadás oka eléggé egyértelmű. Recesszió, hitelválság. Ha ezek változnak, akkor az összefüggés is helyreáll. Ha nem, akkor nem.
xmann 2014. 12. 27. 09:07
Előzmény: #471  Sarpac
#474
Egyrészt ez butaság. Másrészt ez klasszikus védekezés: ne fogadjuk el az adaokat, mert manipuláltak/nem mutatják a valóságot, stb.
DE! Még ha manipuláltak is, akkor is sokkal jobb ezekből kiindulni mint a semmiből, azaz az adatnélküliségből, mert annak aztán akkor tényleg semmi alapja nincs.
Harmadrészt ha évek óta manipulálják az tök jó, mert akkor legalább a VÁLTOZÁST jól mutatják, ha aza abszolút értéket nem is. Minket pedig pont ez érdekel.

Mondhattál volna persze ehelyett a hablaty helyett értelmes érveket is, pl. sok a kivándorló, emiatt nem kell lakás, vagy pl. a népesség természetes fogyási üteme, vagy pl. nem fognak hitelt nyújtani a bankok, vagy pl. sok minden mást is. De nem tetted. Az általad elmondottak meg nem érvek.

Az infláció irreleváns, illetve pozitív faktor a lakásárakat tekintve, tehát pont érv a lakásár emelkedés mellett nem ellenérv

A másik a gazdagok-szegények különbség: Magyarország egyáltalán nem lóg ki a KKEU-ból ebben a tekintetben, mégis volt ahol volt lakásár emelkedés volt ahol nem. Ez sem jó magyarázó tényező
mpagnes 2014. 12. 27. 09:54
Előzmény: #471  Sarpac
#475
nem feltétlenül manipulált, hanem rosszul számolnak...látom a nullás bért nem sokan értik, hogy miért kell bevenni az átlagba....azért kell, mert van mondjuk 5 millió munkaképes ember, akkor az egész jövedelmet 5 millióval kell osztani és nem csak azzal, aki dolgozik....de van erre egy ősi példa (miért is kell a nulla), hogy a 3 dobókockával mennyi az átlagos dobott érték hosszútávon??
pomperj
pomperj 2014. 12. 27. 10:19
Előzmény: #461  qpec
#476
Abszolut egyet lehet erteni az erveiddel. Hadd egeszitsem ki egy masik szemlelettel.

Valoban, a demografia altal letrehozott kereslet a donto tenyezo az ingatlan piacon. A demografiai/gazdasagi ciklusok es ingatlanciklusok egybe esnek, es a torzulasaik mindig "eros" politikai erok hatasara jonnek letre.
Hadd hasznaljak Elliott hullamokat erre;-)

Elliott.1)Fellendules.

1920-40 kozott volt az elso nagy konjuktura, amikor varosi/budapesti peremkeruletekben gyarak epultek, videki lakossag ipari munkaskent bekoltozott, rengeteg lakas epult. Tobbnyire gyenge komfortfokozatu, olcso, de sok.

Elliott.2)Valsag.
1940-1965 kozott volt az elso ingatlan valsag. A haboru lerombolta, a Rakosi rezsim eltulajdonitotta, a Kadar-rezsim "nem tamogatta" 1965-ig az ingatlan piacot. Alig epult, viszont kozben leromlott.

Elliott.3)Fellendules.
Mindettol nagy lakashiany lett a szocializmus 60-as evei masodik felere, majdnem akkora mint az 1. Vilaghaboru vegere kialakult.

Es beindult az 1965-2006 kozotti ujabb ingatlan konjuktura, amely tipikus 3. hullamos Elliott forma egyebkent, belso strukturajaban is harmas tagozodasu.

Elso szakasa a panel lakotelepek allami penzbol, amit sok feltetel teljesulessel lehetett "kapni", (pl. 3 gyerek kellett hozza, es alacsony fizetes), szovetkezeti lakasepites vallalati szervezesben, tarsashaz epites egyeni erobol. Ez a szep konjuktura 1985 korulig tartott.
Masodik szakasza a nagy irodahaz/shoppingcenter/raktarhaz epitesi periodus, az 1985-2000 idoszak. Mellette, ha lassuloan is, de folyt a lakasepites.
Harmadik subhullama a 2000-2005 idoszak, amely mar inkabb csak a maniakus (deviza) hitelezesre epulo, tullendulo szakasza az ingatlan konjukturanak. Semmi egeszseges nem volt benne, "kedvezmenyekkel utanad hajitottak a lakast", ez a penzboseg altal tulhajtott, lezaro szakasz volt.

Elliott.4) Valsag
Egyelore ebben a szakaszban, annak az elso harmadaban jarunk. Nagyjabol 20-25 eves "bear" idoszakra lehet szamitani, 2005-2030 kozott.

Ennek elso, (a) hullamanak a vegen jarhatunk 8 ev utan 2014ben. Ket dolog jellemzi: elmenoben a 20-30-as kororsztaly. Es, jol erezeto a szakasz vege, mert most minden hir errol szol: devizhiteles mentes, bankok gyulolete es szivatasa, a korabbi "tulporges" lecsengese folyik: nincs uj epites, sot tiltjak a plazaepitest (ez a Rakosi idoszak korszeru masa), stb. Ezek tipikus Elliott (a) hullam vege jelensegek.

Arra szamitok, hogy most kovetkezik egy (b) "lazulas", szereny visszalendules es kis konjuktura nehany (5?) evre. Kisse elenkul a kereslet, talan ujra indul ovatos lakasepites is, talan lesz korlatozott allami hitel-program, lazul a szelsoseges tulkinalat.

Aztan jon a (c) szakasz, a dekonjuktura es valsag elmelyulo, vegso, igazi kritikus idoszaka. Ami egybe esik majd a kulfoldre "elment" generacio 30-40es eveivel, ami mar nem general lakas/butor/haztartas keresletet a piacon, viszont folyik a demografiai kihalas, es senkinek se kell semennyiert se lakas a vegere.

A guru teved: arrobbanas helyett szereny stabilizalodas es kis emelkedes varhato, par evre, az ujabb zuhanas elott.
Törölt felhasználó 2014. 12. 27. 10:23
Előzmény: #473  xmann
#477
Sorry, a karácsonyi kaják megfeküdték a gyomromat:) Elnéztem, amit írtál. Most vettem észre, hogy "keresetek" szerepelt a szövegedben. Így rendben van.

Bár hozzátenném, hogy így viszont az is igaz, hogy 2001-2008 között meg felfelé tértek el az ingatlanárak ettől, éppen a hitelboom miatt.
Sarpac
Sarpac 2014. 12. 27. 10:23
Előzmény: #475  mpagnes
#478
Értem szóval dobókocka jövedelem kontra ingatlanvásárlás. 2001-2008 között az 1-6-ig dobók közül mindenki kaphatott lakáshitelt zöme élt is vele.
Jelen 1-3 kizárva bankok semmire már nem adnak hitelt, 4-6-ig kaphat bárki.
Am talán a 4-esek még akik hitelt vesznek fel 5-6 akik spekulatívan vásároltak ingatlanokat 2009 előtt meg nem vesznek helyette alapokban tartják a pénzüket.

2010-2014 között az 1-3 jövedelmmel rendelkezőek jövedelme reál értéken nem, hogy nőtt hanem esett. Míg a 4-6-osaké meg reálértéken masszívan növekedett.
Még mindig kérdés kik fogják és hogyan beindítani a hitelezést? Hiába alacsony a kamat, ha az önrész és a jövedelmek 1-3 kategóriában nem nőnek, megtakarítás nincs és újabb és újabb adók sújtják őket!
Törölt felhasználó 2014. 12. 27. 10:36
Előzmény: #450  Hathor
#479
Bocs a közbeszólásért
Végfelhasználóként lakást szeretnék venni hónapok óta Bpen Flórián környékén./Mama költözne gyerekek után 100 km-ről/
-Az ingyenes felületeken régóta eladottakat hirdetnek,naponta frissítve
-Az ingatlanosok zömmel felújítottakat, vagy felújítás alatt állókat,nagyjából azonos dizájnnal, ízlésemnek nem megfelelően kínálnak.Számomra úgy tűnik hogy felújítást végzők valahogyan lecsapnak az aránylag jóárú lakásokra, és felújítás után ököráron dobják piacra.Így kerül egy szentendrei úti 48 m2-es panel 13-14 millába.

Bizony keresleti piac van, felfelé araszoló árakkal.A keresésemhez egy jó módszer ha lenne, nagyon köszönném.

Sony123 2014. 12. 27. 10:55
Előzmény: #479  Törölt felhasználó
#480
Szerintem a különböző lakás hírdető oldalon állítsd be azt funkciót, hogy mit keresel, és automatikusan kapod a tájékoztatót, ahogy felkerül! úgy keress, hogy felújításra szorul, így ez azt is jelenti, hogy alacsonyabb lesz az ára, és így te ízlésed szerint kerül majd felújításra!

Egy 50m2 lakás teljes felújítása, kb másfél milla, és ezt adják utána 5 millával többért adják. Ha megveszik 7 milláért, kb 2 hónap alatt felújítható, és adják 13 milláért, amiből egyet lealkudhatsz, és két hónap alatt. Azért ez nem annyira rossz pénz!

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek