Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2021. 05. 23. 14:57
Törölt hozzászólás
#118840
Törölt felhasználó 2021. 05. 23. 14:53
Törölt hozzászólás
#118839
Törölt felhasználó 2021. 05. 23. 14:48
Törölt hozzászólás
#118838
mr_bob
mr_bob 2021. 05. 23. 14:47
Előzmény: #118826  berlini
#118837
ha emelkedik a kamat, akkor azért pörög a piac, ha meg csökken, akkor azért. kicsit sem vagy elfogult.
-
"Nincs olyan szó hogy "talán" , "lehet" "inkább valószinű."
-
de, van olyan szó és használtam is, ha nem felületesen olvasol. fele kérdésedre egy szó a válaszom: moratórium (amire még nem volt precedens, tehát nem tudhatjuk milyen utóhatásai lesznek), a másik felére meg az, hogy hol írtam árcsökkenésről? pont arról beszéltem, hogy kitartják az árakat, a hirdető oldalakon meg nem reál ár szerepel. ha meg szerinted jönnek a befektetők vissza, akkor tegyél fel itt a fórumon egy körkérdést, hogy ki tervez idén budapesten kiadásra ingatlant venni? én nem nagyon olvastam ilyet, mert akinek van esze az tudja, hogy MA NEM JÓ BEFEKTETÉS, ncseed-et idézve: "hülye azért nem vagyok". vagy járj el jó példával, kedden add el az otp részvényeidet és mehet a vásárlás. vagy az mégsem lenne olyan jó üzlet?
-
aztán lehet, hogy igazad lesz és emelkedünk tovább, de azt én úgy képzelem el, mint a kínai szellemvárosokat.
-
mi ketten teljesen máshogy látjuk a jövőt, valahogy mindig én vagyok a pesszimistább kettőnk közül :)
Törölt felhasználó 2021. 05. 23. 14:45
Törölt hozzászólás
#118836
Törölt felhasználó 2021. 05. 23. 14:41
Törölt hozzászólás
#118835
Törölt felhasználó 2021. 05. 23. 14:36
Törölt hozzászólás
#118834
Törölt felhasználó 2021. 05. 23. 14:34
Törölt hozzászólás
#118833
Törölt felhasználó 2021. 05. 23. 14:29
Törölt hozzászólás
#118832
Törölt felhasználó 2021. 05. 23. 14:23
Törölt hozzászólás
#118831
Törölt felhasználó 2021. 05. 23. 14:15
Törölt hozzászólás
#118830
Törölt felhasználó 2021. 05. 23. 14:07
Törölt hozzászólás
#118829
Törölt felhasználó 2021. 05. 23. 14:05
Törölt hozzászólás
#118828
Törölt felhasználó 2021. 05. 23. 13:56
Törölt hozzászólás
#118827
berlini
berlini 2021. 05. 23. 13:53
Előzmény: #118821  mr_bob
#118826
Szó se róla, kemény diktátumot szegeztél az eladóknak.
Nincs olyan szó hogy "talán" , "lehet" "inkább valószinű.
Ideje felismerni a sok marhának, aki az emelt áraival a NER szekerét tolja, hogy nincs tovább.
"A fák nem emelkednek az égig"
Téged tényleg nem zavar, hogy a piac húzószegmense az újlakások, azok ára úgy emelkedik Budapesten is folyamatosan, hogy közben az ÁFA 5%-ra csökkent?
Téged tényleg nem billent ki a korábbi álláspontodból, hogy még a járvány sem tudott Budapesten jelentős áresést kiváltani? (Feljetsd el az Airbnb-t annak specialitásával, a többi ára emelkedett tavaly is)
Téged nem gondolkoztat el, hogy  most már a hivatalos infláció is megeszi a MÁP kamathozamát? Hogy emiatt gyorsabban jön valószinűleg vissza a befektetői kereslet?
Téged nem gondolkodtat el, hogy a moratóriumot lényegében jüvő nyár végéig meg fogják hosszabbitani, igy az esetleges bedőléseg (ha lesznek egyáltalán) nem mostanában várhatók?
Éppen te hivtad fel a figyelmet arra, hogy a hitelkamatok viszont lassan de biztosan emelkednek.
Szerinted ennek nem lehet egy olyan hatása, hogy sokan begyorsitanak, nem akarnak később magasabb kamatra eladósodni és inkánn előrehozzák a vételt?
Nos én veled ellentétben nem vagyok tuti biztos abban, hogy nekem lesz igazam.
De nagy valószinűséggel igen.
Törölt felhasználó 2021. 05. 23. 13:48
Törölt hozzászólás
#118825
mr_bob
mr_bob 2021. 05. 23. 13:41
Előzmény: törölt hozzászólás
#118824
igen, egy ilyen dominó effektus is benne lehet.
-
tágabb ismerettségi körben már két helyről is hallottam, hogy eddig vendéglátásban, turisztikában dolgozó emberek elkezdték átképeni magukat "melóssá" (pl: burkoló). hogy látod, ennek milyen hatása lehet a hazai piacon? hígulni fog a szaki kínálat biztosan, de szerinted le fogják verni minimálisan az árakat? lesz árverseny?
Törölt felhasználó 2021. 05. 23. 13:33
Törölt hozzászólás
#118823
Törölt felhasználó 2021. 05. 23. 13:30
Törölt hozzászólás
#118822
mr_bob
mr_bob 2021. 05. 23. 13:24
Előzmény: #118814  CyrusTheGreat
#118821
most fog jönni a felismerés szakasza budapesten. sokan vannak, akik legalább 2 éve kitartják, néha emelik az árakat, mert azt hiszik, hogy a koronavírus miatt nem megy el a portéka. pedig a valóság az, hogy 19Q3 környékén már megtört a meredeken emelkedő trend, amikor még nem volt vírus. egyszerűen elfogyott a fizetőképes kereslet, ennyi. nincs ebben semmi különleges, a fák nem nőnek az égig. nem tudom mikor jön a teljes újranyitás, de ha az után se fogják tudni eladni a kitartott árakon a kedves hirdetők az ingatlanokat, talán majd akkor fut át az agyukon, hogy már nem 2019 van, amikor mindent sz*rt el lehetett adni arany áron. persze amíg a média (dh, portfolió, stb.) azt hazudja, hogy pörög a lakáspiac és két számjegyű növekedésre kell felkészülni (fomo), addig nehéz meglátni a valóságot. különben a ner-es pajtik, hogy tennék zsebre a zsíros profitot, főleg 5% áfa-s projekteknél, ahol az árak a "régiek" maradtak. én a fővárosban továbbra is oldalazást várok átlagban a kitartás miatt pár éves távon, mivel a sok hülye azt hiszi, hogy 2019-ben eladni valamit 50 millióért, az ugyanaz, mint 2022-ben megtenni ugyanezt. észnél kell lennie most nagyon az eladóknak is.

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek