Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Zoltán42 2021. 04. 16. 21:58
Előzmény: #113978  Bianco
#113980
Törökvész az szuper én is nagyon szeretem.:)
Zoltán42 2021. 04. 16. 21:57
Előzmény: #113977  Zoltán42
#113979
ezt 2017-2019 között meglehetett csinálni most a kínálati mennyiségbeli különbségek miatt nem feltétlenül, csak ha van likvid pénzed ha a belvárosi eladás elhúzódna, ha mondjuk nincs pénzed a teljes vételárra és el kell hozzá adnod a lakások akkor azért nem szerencsés mert ha  elhúzódik és raktál már le lovét akkor azt elbukhatod vagy bele mehetsz egy rossz üzletbe muszájból, ha pedig előbb eladnád és utána keresgetnél akkor nem feltétlenül biztos, hogy egy szűkös kínálatú keresett lokációkban találnál időben és akár ezek évek is lehetnek ha nem jön be amire spekulálsz
Bianco 2021. 04. 16. 21:51
Előzmény: #113977  Zoltán42
#113978
Nem egészen. Csalán stimmel, de mondjuk a Cséviről. Vagy 13-ból.
Zoltán42 2021. 04. 16. 21:47
Előzmény: #113976  Bianco
#113977
mi a konkrét célod elakarsz adni egy Király utcait és venni egy Csalán úti kecot? 
Bianco 2021. 04. 16. 21:18
Előzmény: #113970  ncseed!
#113976
is-is.Ha kijön a lépés. Sajátot saját jobbra cserélnék, ha összejön.Üresen nem nézek semmit, de néha az az érzésem, néha még az is jobb lenne. Most tartok ott, hogy besokalltam, túl sok a macera, és az utóbbi időben messze nem hozza azt, amit kéne. Ujratervezés van.
Bianco 2021. 04. 16. 20:42
Előzmény: #113973  Zoltán42
#113975
Igen, ezt én is pontosan igy látom. A budai aglo-t ezért ejtettem, pedig az lett volna az A terv.  Olyan lepusztult 50+ éves fenntarthatlan, lepusztult hodály, romhalmazokkal van tele a kínálat, nem tudom, ezeket kinek gondolják eladni. Ha rálocsol a vevő 20 millát, meg se látszana rajta. A budai zöldövezeti kerületekben ezért látok több fantáziát, mert nagyon elöregedett a lakosság, de nagy tömegben valószinüleg nem kerülnek 1-2 éven belül piacra ezek a lakások.Itt merül fel a kérdésem, hogy vajon ezeket tartani fogják, vagy értékesitik. És ha igen, merre tart az ár. Tudom, jó kérdés.
Zoltán42 2021. 04. 16. 20:30
Előzmény: #113973  Zoltán42
#113974
és ez az állapot előbb utóbb főleg ha elmaradnak a negatív hatások, komoly árnövekedést fog okozni, ugyan ez igaz a Belvárosra fordítottan ha elmaradnak a kívánt pozitív hatások nem jönnek a turisták megépül a diák város ahol valóban sok egyetemistának biztosítanak lakhatást ( jó tudom ez nem valószínű:) ) de a lényeg ha marad a túlkínálat az előbb utóbb árcsökkenést fog okozni, (természetesen lokáción belül is tovább lehet osztani adottságok szerint, hogy melyik típusból mekkora kínálat van nyílván az alacsony emeleti körgangos volt arbnb lakásokból most óriási viszont a magas emeleti Várra és Dunára panorámás 5-ik kerületiből nem feltétlenül) ha viszont feltámad a turizmus nem regulázzák meg az arbnb-ket elkezdenek sokan visszaköltözni az agglobol megjelennek ismét a befektetők mondjuk az általad említett "A" verzió miatt akkor a belváros jó beszálló lehet ezen a szinten, de én a budai prémium részeken nem várnék csökkenést a kínálat mértéke és minősége miatt, inkább ellenkezőleg
Zoltán42 2021. 04. 16. 20:16
Előzmény: #113967  Bianco
#113973
Sok idős él a budai zöldben ez meg is látszik a házak állapotán. De egész egyszerűen olyan szinten nincs kínálat ha például csak a használt emeleti kertes téglákat nézzük a garzon vagy a közepes méretű kategóriában esetleg a valóban prémium ingatlanokat pl Elisium hogy ha nagyobb mennyiség is piacra kerülne az általad említett sajnálatos halálozások miatt azt pillantok alatt felszívná a piac szerintem. Ketté szakadt a piac bizonyos lokációkban most pl Belváros, Panel túlkínálat van, sok lokációban pedig Buda-Aglo-Balcsi egyes részei nincs értelmezhető kínálat ha valami kikerül azt pár napon belül elviszik. 
tihamer
tihamer 2021. 04. 16. 20:07
Előzmény: törölt hozzászólás
#113972
Kösz.
Törölt felhasználó 2021. 04. 16. 20:06
Törölt hozzászólás
#113971
ncseed!
ncseed! 2021. 04. 16. 19:59
Előzmény: #113967  Bianco
#113970

Saját lakhatásra vagy bérbeadásra vennél? 
És amit eladnál abban benne laksz vagy ki van adva vagy csak nézed üresen?
Ha előbb vennél és csak utána adnál el akkor van hozzá likvid pénzed ezek szerint. Az hol van most?
stb.
***
A saját lakhatás alapvetően élethelyzet kérdése, a befektetés már más tészta. 
***
Hogy saját példát mondjak. Van kiadott ingatlanom, eddig nem érintett a bérleti díjak csökkenése. Tegyük fel el tudnám most adni 33M-ért. Én nem adom el mert jó áron vettem és ha csökken is az ára akkor is hoz évente  legalább annyit mint a csökkenés azaz a nettó vagyonom ekkor sem csökken összességében. Nem fogok 'daytradelni' ingatlannal +1-2%-ért meg a maceráért. Előbb utóbb úgyis dordul a piac.
Hogy ha nem lenne bef ingatlanom de lenne 33 milkám KP akkor már meggondolandó hova tegyem, egyáltalán em biztos hogy ingatlanba tenném de az is lehet hogy befut egy alkalmi vétel és akkor mégis. 
Törölt felhasználó 2021. 04. 16. 19:59
Törölt hozzászólás
#113969
tihamer
tihamer 2021. 04. 16. 19:49
Előzmény: törölt hozzászólás
#113968
Sérti a fülemet ez a hitetlen beszéd.
Bianco 2021. 04. 16. 19:45
#113967
Köszi szépen mindenkinek, aki véleményt mondott és próbálta megválaszolni a kérdésemet :-)
Azt nem mondom, hogy sokkal okosabb lettem, de nyilván nem számitottam arra, hogy egzakt választ kaphatok bárkitől is e témában. Vagy akitől kaphatnék, az valószinüleg a Maldiv szigeteken szürcsöli a koktélját, és már nincs abban az állapotban, hogy válaszoljon.
Én nem hiszem, hogy ez élethelyzettől függne elsősorban, aki lépéskényszerben van, az nyilván egy más történet. Nálam más a helyzet, én csak próbálnám - egyre kevesebb sikerrel - optimalizálni az ingatlannal kapcsolatos döntésemet. Nyilván szeretném a legkisebb vérveszteséggel átrendezni a portfoliomat. Eladásban és vételben is gondolkodom, csak a sorrend és az időrend nem mindegy. Az időtávot írtam, az 1-2 év, a lokációt valóban nem. Bp. érdekel, azon belül a prémium, elsősorban budai zöldövezeti kerületek. Szűkebb belváros nem tartozik bele, de ott nagyjából látom is az ármozgást. A budai agglomerációt már elengedtem, ott is értelmezhetetlen árak alakultak ki. Ha szerintetek ez várható az általam preferált lokációban is, akkor ez a hajó elmegy. Az csak nálam egy becsipődés, hogy piacra kerülhet a közeljövőben ebben a szegmensben több használható lakás az általam emlitett B verzió miatt?
Zoltán42 2021. 04. 16. 19:43
Előzmény: törölt hozzászólás
#113966
8-ba tisztviselő telep nem rossz csak legyen emeleti vagy kert fele nezo
Törölt felhasználó 2021. 04. 16. 19:10
Törölt hozzászólás
#113965
libasbukta
libasbukta 2021. 04. 16. 19:09
Előzmény: törölt hozzászólás
#113964
léteznek ám más megtakarítási formák is az ingatlanon kívül
Invesco QQQ Trust Series 1 ma egy évre 60%ot hozott
Törölt felhasználó 2021. 04. 16. 19:04
Törölt hozzászólás
#113963
libasbukta
libasbukta 2021. 04. 16. 18:59
Előzmény: törölt hozzászólás
#113962
ahová a munkám köt, ott 
Törölt felhasználó 2021. 04. 16. 18:51
Törölt hozzászólás
#113961

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók