Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
XisCixis 2020. 11. 28. 15:57
Törölt hozzászólás
#101320
ncseed!
ncseed! 2020. 11. 28. 15:21
#101319

Én látok némi párhuzamot a lakás és a gépkocsipiac között. Itt is ott is komoly környezetvédelmi szigorítások vannak/lesznek, mindkettőnél jelentős függés van a hitelpiactól, stb...
"Eladtam az autóm a covid miatt, majd elszálltak az árak. Mi megy itt?"
https://totalcar.hu/kozosseg/rsvptc/2020/11/26/eladtam_az_autom_a_covid_miatt_majd_elszalltak_az_arak._mi_megy_itt
fogpaszta
fogpaszta 2020. 11. 28. 14:39
#101318
Sziasztok!
Jóideje nem írtam ide és azóta nem is olvastam a topikot. Ennek két oka volt. Az egyik, hogy én/ mi is elkaptuk ezt a szart és engem eléggé megviselt annak ellenére, hogy 40-es vagyok semmi alapbetegségem nincs, heti szinten sportolok stb... A másik, hogy intéztem a balatoni telek vásárlást amire az utóbbi két hétben napi több órám ment rá. Telekmegosztással alakult ki a rész amit megvettünk és ezzel párhuzamosan ment egy eseti gyámsági eljárás az eladók közt. És mivel idősek az eladók amit lehetett mindent én intéztem ( és ebben volt a hatósági 10 nap karantén is ) .
Mostanra már jobban vagyok és a telekmizéria is nagyon a vége felé tart!
Remélem Ti jól vagytok!?
Üdv,
fogpaszta
CyrusTheGreat 2020. 11. 28. 13:16
Előzmény: #101316  Törölt felhasználó
#101317
Alakul ez, a Jászai fürdőszobája és konyhája tökéletes volt ilyen kis méretre, még normális kád is jutott, mellette meg mosógépnek hely (felültöltősnek).
A DropShop miatt nem kell aggódni, teljesen vállalható a közönség, esténként bent voltak a borkóstolók, nem kint. A mellette lévő kocsma sem vészes. Ráadásul a lakás az 5-en lett volna, ott már nem zavart volna annyira a lenti moraj és a cigi sem (erkély eleve nem volt). A villamosok biztosítottak volna egy kis mormogást, ott már nem oszt-szoroz az utcai nép.
Ellenben, magasan volt, napfényes (dacára a nyugati tájolásnak), kifejezetten jó panorámával. Klíma nem is feltétlenül kellett volna, a fa redőnnyel tökéletesen lehetett volna csillapítani a meleget. Alacsony közös költség, évi 120k fix költséged lett volna, ha évente ötször odaadod egy havernak, hogy vigyen fel egy hétvégére egy csajt és ezért hálából ad egy-két üveg töményet, már fedezted az éves fix kiadásokat. Bőven értéket tart a lakás, hosszútávon benne van a növekedés és nem vagy vele annyira kitéve az ingatlanpiaci ciklusnak.
De ez csak az én véleményem.
Törölt felhasználó 2020. 11. 28. 12:48
Előzmény: #101308  CyrusTheGreat
#101316
Egy/két negatívumot azért már én is fel tudok mutatni a jászaival szemben.
Moshatsz fogat a wc kézmosójában, vagy a konyhában...
A mosógép pedig a konyhában foglal helyet...
Törölt felhasználó 2020. 11. 28. 12:32
Előzmény: #101314  tihamer
#101315
Ez már pipa. És azon túl?
Min 25%-os a saját energia, napelem, hőszivattyú vs. kondenzációs gázkazán? Padlófűtés, mennyezetfűtés, falfűtés vs radiátor? Szigetelés 10, 20 cm? Lapostető vs metiterrán vagy zöldtető? 3 szoba 150nm-es? Saját kert vagy inkább közös gondozott?
Ha ezeket jól kitalálod akkor persze emeled a költséget, de az meg is maradhat. Ha viszont rosszul mérsz fel valamit, egy átépítéssel, felújítással valóban égeted a lóvét.
tihamer
tihamer 2020. 11. 28. 12:14
Előzmény: #101312  Törölt felhasználó
#101314
Legfontosabb a lokáció, +a környék, város munkahelyek.
tihamer
tihamer 2020. 11. 28. 12:11
Előzmény: #101309  macisajt
#101313
Néztunk 5-6 lakást személyesen az elmúlt pár hétben, és mind elvitték őket minimális alkuval . Lekéstem őket. 
Több ingatlanossal beszeltem és szerintük is aktívabb lett a piac október november hónapban.
Mindenesetre nem adom fel a vadászatot, legalábbis erre az évre nem .
Törölt felhasználó 2020. 11. 28. 11:52
Előzmény: #101302  tihamer
#101312
Ilyen zajok vannak, ezekre vigyázni kell.
Értékállóság szerint mit tartotok fontosnak egy háznál?
Energetika, méret, kinézet ilyesmi.
Kíváncsi vagyok hogy látjátok.
Törölt felhasználó 2020. 11. 28. 11:20
Előzmény: #101310  Törölt felhasználó
#101311
Amúgy meg mióta beltéri dohányzás tiltás van különösen érdemes lehet kocsma felett lakást venni. :D
Törölt felhasználó 2020. 11. 28. 11:16
Előzmény: #101308  CyrusTheGreat
#101310
Az lehet a különbseg a jászaihoz képest, hogy ott ki van adva bérbe az egész alsó szint(egy borbolt es egy kocsma).
Nálunk sincs túl nagy bevétel a ház méretehez viszonyitva, meg egyébkent az átlaghoz képest talán jobban is állunk megtakarításban is, meg állapotban is.
---
Értem amit mondasz, de nekem nem elsődleges szempont a kiváló élhetőség, arra megvan már a bejáratott megoldás(cserébe itt egyébként van erkély a másikhoz képest, még ha olyan is amilyen :)).
Még akár az airbnb hányós hordával is szivesen hadakoznék(mondjuk azért levágott lófejjel nem szivesen ébrednék az ágyamban).
Őszinte leszek én a jászaiért se adtam volna 30-nál többet jó szívvel, de egyre inkább hajlok arra, hogy kicsengetem az ötker felárat.
macisajt 2020. 11. 28. 11:16
Előzmény: #101302  tihamer
#101309

Sikerült lakást venned?
Mert jövőre biztos drágább lesz, most még az alján érdemes bevásárolni..
CyrusTheGreat 2020. 11. 28. 11:01
Előzmény: #101307  Törölt felhasználó
#101308
Előkapartam a fiókból az elszámolásunkat, nálunk is vannak olyan lakások, akik a kk-ben fizetik a vízdíjat. Ha ez a scenario lenne, akkor nálunk egy 30nm-es lakásra a közös költség kb. 9900 HUF lenne. Ehhez képest a Balatoni a duplája. Ezt így ebben a formájában nem értem, és sokallom. 
Ezek azok a költségek, amelyeket akkor is fizetsz, ha teljesen üresen áll a lakás, csak úgy üresen állva évi 240k-t elvisz a Balaton utcai. Jó az ötlet, hogy irodának keresel valamit (én sem látom, most, hogy mindketten itthonról dolgozunk, hogy mehetne ez hosszútávon), de valahogy a fix költségeket kellene minimalizálni.
- - - -
És akkor kicsit reagálnék a korábbi felvetésedre: lehet, hogy egy nagyon rövid periódusra ugyanakkora rövid/hosszútávú kiadással beszerezhető profitot lehet elérni, csak éppen teljesen különböző potenciál van a két lakásban, teljesen különbözőképpen reagálna piaci változásokra, vásárlói kereslet átalakulására, és élhetőség szempontjából is bőven van különbség a két lakás között. Ebből azt gondolom, hogy egyáltalán nem azonos a két lakás értéke. Ha a Balassi 33M volt (és annyiért tényleg jó vétel), akkor a Balaton utcai istentelen nagy jóindulattal 28-29M.
Törölt felhasználó 2020. 11. 28. 10:44
Előzmény: #101306  CyrusTheGreat
#101307
Nalunk is 50 a kozos, futessel es (hideg) vizzel(csatorna), ezert en nem sokalltam.
CyrusTheGreat 2020. 11. 28. 10:39
Előzmény: #101305  Törölt felhasználó
#101306
Gaz, viz, villany egyedi meres alapjan. Kozos koltseg 25k korul, benne felujitasi alap, takaritas, hazkozponti futes, biztositas. Ez szerintem teljesen korrekt, se nem olcso, se nem draga. Internet es tv dobja meg a koltseget, plusz, ami meglepo nekem, az a csatornadij, de azt alapvetoen a vizfogyasztas megnovekedesevel fugg ossze, most a home office idoszakban azert ez latvanyosan tobb lett.
Ha mindent osszeadsz a Balaton utcaibna szerintem 15-20%-kal jonne ki kevesebbre, mint nalam a ketszer akkora lakasban 2 fos haztartasra.
Törölt felhasználó 2020. 11. 28. 10:33
Előzmény: #101304  CyrusTheGreat
#101305
Te a Lagzi Lajcsi lakoparkjaban laksz hogy ilyen olceo? :)
CyrusTheGreat 2020. 11. 28. 10:26
Előzmény: #101294  Törölt felhasználó
#101304
Nalam csak futes, a vizet egyedi meres alapjan, de a Balassinal mar nem mernek megeskudni, hogy nem volt benne mindketto.
tihamer
tihamer 2020. 11. 28. 10:11
Előzmény: #101302  tihamer
#101303
Jav 
Minusz25-30 %-od veszteség.
tihamer
tihamer 2020. 11. 28. 10:10
Előzmény: #101293  Törölt felhasználó
#101302
Beteg leszek, el kell költöznöm, tanítani kell a gyereket, akkor gyorsan ki tudjak jó áron szállni."
Mivel minden ciklikus, így az ingatlanpiac is, nos egy válság időszakban nem fogod jó áron eladni az ingatlanokat.
Pl vásárlás 2006-2008,
Eladás("beteg leszek, stb") 2010-2013.
Mínusz 35-30 ‰ veszteség.
Törölt felhasználó 2020. 11. 28. 10:08
Előzmény: #101300  Törölt felhasználó
#101301
Taxi + bkv + kozossegi autoberles.
Na ez vmi fentarthatosagkozeli.

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek