Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Placi82 2020. 09. 28. 23:18
Előzmény: #91393  hétszilvafás
#91400
Komolyan, miért akarod ezt a 4.keruletet erőltetni. Komolyan mondom egy 4 kerület túl nagyot nőtt 3 szor 4 szer is az elmúlt 5 évben. Ugyan ekkorat fog esni is ha jön a következő (adósság válság). Egy hegyvidéki rész nem 3-4 szerezett az elmúlt évben, de nem is fog esni a következő válságban. Ez csak egy példa volt, remélem érted. :)) 
hétszilvafás 2020. 09. 28. 23:16
Előzmény: #91394  Placi82
#91399
Köszi. Az általam figyelt piacból szemezgettem, jellemezve az őrületet. Ebből az utolsó linkes kommentbe tettem, ami esélyes vagy tetszik: a Dkeszi 108 m, a Kucsma 94 m. Sztem Dkeszi 90 ér, Kucsma 80. És költéssel akkor is 100 tartunk.
Törölt felhasználó 2020. 09. 28. 23:14
Előzmény: #91393  hétszilvafás
#91398

Ez sajnos a környezet hatása, elhiteti veled, hogy te többet is vállalhatsz. Meg tudod csinálni, fel tudod venni a hitelt, képes vagy rá, menő lehetsz a csilli kégliben.
Mindig megtalálják a módszert. Amikor drága volt a forinthitel, vegyél fel CHF-t, Yen-t, világhitelt, meg tudod csinálni, képes vagy rá.
Miközben nem.
Csak úgy tudod megcsinálni, hogy jelentős forrásokat vonsz el mástól, az élettől úgy egyébként és költesz a kéglire, azt képzeled az majd bódogságot ad. Nem ad, gyerek is veled lesz 18-23 évig, utána megy a maga útjára, jó esetben. A hodály még nehezebben eladható, mert már komolyabb felújítás kéne rá.
Mamahoteles életművészeket lehet nevelni nagy lakásokban, házakban :) Egy ismerős mondta a fiának, hogy kiönti betonnal a szobáját, ha nem költözik el :)
Az a gond, hogy eredmény mindig 20-25 év múlva hirdetnek, de én például mindig úgy voltam ezzel, hogy mi a fontos gyereknek? Vállaljak erőn felül (nem használtam akkor még a 48-as szabály, de utolsó kéglijeimre annyi hitelt vettem fel, amit 5 év alatt visszapörgettem, tehát keveset) egy nagy hodályt, ahol várhatóan magunkra maradunk. Eladhatatlan lesz vagy csak nagyon áron alul vagy fagyoskodjunk, mert kifűteni drága, felújítani egy vagyon.
A pénzt amit egy ilyenbe ölném, inkább odaadom a gyerekeimnek. Taníttatásra, nyelvtanárt tudok nekik fizetni, kapnak egy fél lakást, meg egy korrekt kezdő pénzt. Kis szobáik vannak most, de nem nyomorognak és a nappali elég nagy, ha bármit csinálni kell. Volt már osztálytársuk, aki kinevette őket emiatt. Beszéltem a szüleikkel, elmondtam, hogy nálam mivel fogják a srácok az életet kezdeni (nem is mindent, nem is összegszerűen, csak nagy vonalkban), nem mondta ki, de láttam, hogy mellbe vágta. Ők a kocsira, kéglire b.sszák el a pénzt A gyereknek még a havi 5e ft-os babakötvényt se fizeti a barom. Én hátra dőlök, amikor a srácok 18 évesek lesznek, átadom nekik a kezdő csomagot és ennyi. Sok nagyokosnak meg akkor jönnek az igazi nagy kiadások.
Én úgy gondolom sokkal teljesebb életet lehet élni, ha nem vállalja magát túl valaki a kéglivel. A végén semmit nem fog megbánni, sőt inkább örülni fog neki, hogy nem vállalta túl magát.
Törölt felhasználó 2020. 09. 28. 23:12
Törölt hozzászólás
#91397
Placi82 2020. 09. 28. 23:10
Előzmény: #91393  hétszilvafás
#91396
Amúgy ezért a pénzért jöhetnél Budára. Itt ez mindig érték tartó lesz. Azok a lakásárak, amit linkeltel, már sasadon is bőven jó beugró lehetne!
XisCixis 2020. 09. 28. 23:10
Törölt hozzászólás
#91395
Placi82 2020. 09. 28. 23:07
Előzmény: #91365  hétszilvafás
#91394
Szia! A Dunakeszi 108 as hát kivételével szarrá röhögtem, magam. Komolyan feldobtad a napom. Mit szívnak a 4. kerben? Adjanak nekem is. 🤣 Lakásokat inkább nem kommentalom. A házak pedig jól saccoltad a felét érik. És pedig azért. Mert a teglaig kellene verned. Egy új építés esetén, az hogy áll a tartofal, rajta az E-gerendas födém. Az kb a teljes bekerulesi  ár 15% maximum!! Na ezeknél ez a helyzet. Tehát veszel bő 100 millió felett rozoga házakat,amiket a teglaig visszabontva megsporolsz m2 ként kb 60-80e ftot!!!!! Igaz ezt a bontási kgtseg és a munkadij el is viszi. (ha nem kell szigetelni az alapot, mert ázik :)) Ne hiddj ebben Berlini nek, butasagot beszélt. Ha ház akkor jobban jársz egy üres telekkel és arra építs egy 150m2 és házat 90 ért. És az olyan amit te akarsz. Ezek a 30-100eves házak annyit se érnek mint az üres telek alattuk,mert el kell bontani a házat 3-5millioert és még 4% illetéket is fizetsz. Please Berlini, ncsed erre ne válaszoljatok nekem!!!!!!!! Csak egy sorstarsnak írtam! 
hétszilvafás 2020. 09. 28. 22:58
Előzmény: #91385  Törölt felhasználó
#91393
Ha lett volna 100 m kp, mi is először vettünk volna... De ezt tovább is fűzhetnénk, ha már Tibor78 írta az óvatos tervezést (nettó jövedelem x 48 hó), hogy ez is merészség, mert előtte legyen megtakarításban a nyugdijkiegészítés 100 m, gyerekek tanittatás és elinditás 100 m. Azaz aki igazán óvatos, 300 m likvid vagyonnal vág bele upgrade-elni. Ebből persze lejön a likviddé tehető vagyonelem értéke. Innen nézve hedonista felelőtlenség volt nagyobb lakásra vágynunk, tehát anno eladási ár plusz kis megtakarítással 50-ről 60 - 70 megcélozni.
Törölt felhasználó 2020. 09. 28. 22:49
Törölt hozzászólás
#91392
festina88 2020. 09. 28. 22:42
Előzmény: törölt hozzászólás
#91391
Miert vartad?inflacio ugyis megeszi a hitel kamatot..
Törölt felhasználó 2020. 09. 28. 22:37
Törölt hozzászólás
#91390
Törölt felhasználó 2020. 09. 28. 22:36
Előzmény: törölt hozzászólás
#91389

A fidesz nagyon el akarja vinni a zembereket egy olyan irányba, ami kínában is van. 99 évre veszik fel a hiteleket ott a zemberek és épülnek a szellemvárosok, de dübörög az építőipar. 30 emeletes lakótömbök a sugárút körül, alig van mozgás, lakó mutatóban csak. Talán olyanok költöznek oda, akik szeretik a magányt, milyen cool lehet pár másik lakóval élni egy 30 emeletes lakóépületben :) ? Néha olyan pocsék sz.r minőségben épülnek a házak, hogy omlanak össze.
Befektetők veszik, mert ócsó a hitel így 99 évre. Egy gyári munkás is tud 3-4 lakást venni ilyen fejlesztési területen (= magyar rozsdás terület kb). 64 millió üres lakás van kínában...
Hasonló a fityesz jövőképe is, ez lesz, ha ezek jönnek az újabb és újabb mega giga mindennél is nagyobb támogatási csomagokkal újra meg újra.
https://www.youtube.com/watch?v=YE-Oa7mAyDU
https://www.youtube.com/watch?v=TiTDU8MZRYw
https://www.youtube.com/watch?v=XopSDJq6w8E
Törölt felhasználó 2020. 09. 28. 22:33
Törölt hozzászólás
#91388
berlini
berlini 2020. 09. 28. 22:31
Előzmény: #91385  Törölt felhasználó
#91387
Nagyon helyes.
berlini
berlini 2020. 09. 28. 22:30
Előzmény: #91383  Törölt felhasználó
#91386
Ez igaz sajnos.
Normális kormány a családok előtakarékosságát támogatná hogy megfelelő önerőt gyüjtsenek és utána vegyenek fel hitelt arra ami hiányzik.
Normális kormány adókedvezményekkel ösztönözné bérlakások épitését és 
normális kormány nem tenne különbséget gyerek és gyerek között attól függően hogy azok szegény vagy gazdag családba születnek.
Törölt felhasználó 2020. 09. 28. 22:24
Előzmény: #91360  hétszilvafás
#91385
Tanulságos történet. Mi már csak családi házba upgrade-elnénk, de látom, hogy a sorrend nagyon nem mindegy. Nálunk az lenne az elképzelés, hogy ha megtaláltuk a megfelelőt, akkor kp-re megvesszük. Utána eladjuk az egyik ingatlanunk (optimálisan az örökölt lakást, addig lakunk a jelenlegiben), és annak árából felújítjuk és berendezzük a házat.
De 100M+ költségvetéssel én nem számolok jelen helyzetben (80 millió + berendezés a határ), és nekünk elegendő 90-120 nm közötti terület is. Azon az alkuval 60-ason még egy további 10-est kellene fogni legalább, hogy érdekeljen. Ha nem lesz ilyen, akkor nem lesz, a jelenlegi lakás is teljesen rendben van.
XisCixis 2020. 09. 28. 22:20
Törölt hozzászólás
#91384
Törölt felhasználó 2020. 09. 28. 22:13
Előzmény: #91381  berlini
#91383

Emberek dobálóznak itt tízmillókkal, minden babavárós krőzusnak hiszi magát, meg úgy vállalják be a 20-25-30 éves hiteleket, mintha csak még egy üdítőt rendelnének az étteremben a kajához, nagyjából ennyi megfontolással.
Babavárós krőzus rokonaim, akik persze hogy a nagyobb házat vették meg, most mondják, hogy a srác apja veszi nekik a csempét, szanitereket meg szinte minden anyagot a fürdő felújításához, a lány apja meg intézi a szakit. Mert a nagy zseni krőzusok kifutottak a pínzbül és ez csak a fürdő+wc felújítása. Hol van és ki fogja fizetni a többi felújítást? Nekik a nagy ház kellett, mert fussa rá a BV-ből.
Azért kíváncsi lennék, hogy a sok arcoskodó ember közül mennyien vittek végig és fizettek vissza akárcsak egy 10 éves hitelt? "Kicsit" nehezebb visszafizetni, mint nagy mellénnyel bátran bevállalni az elején.
Törölt felhasználó 2020. 09. 28. 21:56
Előzmény: törölt hozzászólás
#91382

Miközben a budapesti medián bér valahol 230e nettó körül lehet, az átlag 320e. Ez ráadásul elég kiemelkedő az ország többi részéhez képest, talán az agló meg pár kiemelt ipari város tartja valamennyire a lépést csak.
Már egy 40m kégli is tulajdonképpen sok és irreális teher egy átlag budapestinek, nemhogy a medián környékinek.
Kiszámoló is írt erről már, hogy havi családi össz nettó bér *48, ami efölött van az már túlvállalás.
Nagyjából egyetértek ezzel számmal. A gyakorlati tapasztalat is ezt mutatja, mindenki szeret flancolni, nagy ház, nagy lakás, aztán megnyomorítja az egész életét vele.
ismerek itt kisöreget, akinek a lánya a rómain vett valahol luxus kéglit, onoka már nem lesz, megmondták, nincs rá píz, még élni akarnak, nyaralni (majd ha lehet). A kisöreg házát, ami annyira nem ér sokat, de mégis bevonták a fedezetbe, hogy az önerőt csökkentsék. Az öreg belement, egyetlen gyereke és azt hitte, hogy így lesz onoka. Nem lesz, kihal a vérvonala elég nagy valószínűséggel, de legalább szíp luxus kecóban lakik a lánya, aki jól keres, de még így is brutálisan túlvállalták magukat a férjével. Meg retteg a öreg, hogy mikor árverezik el a feje fölül a házat, hiszen ki van szolgáltatva most már annak, hogy törleszt-e a lánya meg a pasija.
Aztán lehet egy olyan verzió is, hogy majd 45 évesen megőrül a lánya (nem egy ilyen esetet ismerek), amikor már leállítaná őt a természet egyébként, hogy mégis legyen gyerek és jönnek az orvosi megoldások, petesejtet leszedetnek jó előre stb stb. Aztán vagy sikerül vagy nem vagy problémás lesz a gyerek vagy nem. 64 éves lesz,  a pasija meg 70 körül, amikor ballag a gyerek, ha egyáltalán megszületik. Legalább hamarabb örököl, de lehet, hogy inkább azt választaná, hogy inkább élnének még a szülei, de nincs választása.
Na és aztán a fityesz csodafegyverei.
A babaváró is pontosan egy olyan termék, amit alaposan át kéne gondolni, mielőtt valaki felveszi, hogy mik legrosszabb forgatókönyvek és mi a menekülési terv vagy legaláb néhányra felkészülni. A csók is dettó ugyanez.
A fityesz egyik legnagyobb hibája, hogy elhiteti a zemberekkel, hogy képesek rá hogy erőn felül is vállalhatnak kégliket. Ez nem is hiba, egy mocskos számító dolog és beláthatatlan károkozás, akármilyen szépen csilingel is a hangjuk, hogy a családok miatt teszik.
Túlvállalja magát rengeteg idióta, ez az igazság. össz havi nettó * 48, aki ezt betartja, azt talán nem nyomorítja meg végérvényesen egy kégli. Nyilván nagyon spórolos családok mehetnek feljebb is, de a nagy többség szórja a pénzt, nekik nagyon be kéne tartani a 48-t. Persze, hogy nem fogják, hiszen ócsó a hitel, a bolondok.
berlini
berlini 2020. 09. 28. 21:49
Előzmény: törölt hozzászólás
#91381
Nem kell szélsőségegben gondolkodni.
5%-os kamat nem lesz se hirtelenül se a következő 3 évben. Igy emiatt nem kell hogy fájjon a fejünk.
Igy a kártyavár (bármi is legyen az) nem omlik össze. Lehet, hogy márcsak ezért sem lesz hirtelen 5%-os kamatemelés?
De , miközben a kamatemelés nem lesz 3-4 évig, azt senki sem állitotta, hogy mindez 20 évig kitart.
Ma felhivott a takarékbank és hitelt ajánlott a zuglói lakáshoz. Kp-ban fizetek, de megkérdeztem hogy mekkora lenne a kamat. Válasz 3,5% 5 éves lekötéssel. Csak fix kamatozással vennék fel hitelt, nem is 5 hanem inkább 10 éves fixálással. Nem túnik igy a kockázat túl nagynak.

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók