Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
mr_bob
mr_bob 2020. 09. 26. 18:51
Előzmény: #91136  ncseed!
#91140
szerintem ez egy fenntarthatatlan jövőt eredményezne. értem én, hogy neked nulla hitellel és baromi sok ingatlannal ez jó lenne, amelyek a következő 20 évben akár innen még 2000%-ot mennének. de képzeld bele magad azok helyzetébe, akik az elmúlt években kiárazódtak és ez a folyamat még sok-sok évig tartana, a fizetésük egyre kevesebbet érne a végtelen hitelezés miatt. gondolod, hogy ez ez jó jövőkép? szerinted majd az emberek egy 2 szobás lakás miatt 50 évre eladósítják magukat? már az elmúlt 5 év rallyja kézzelfogható társadalmi feszültséget szült. nem biztos, hogy érdemes feszegetni a határokat... néha kicsit ki kéne tekinteni a saját és nagyon kellemes helyzetedből és szétnézni mi van más rétegekben.
ncseed!
ncseed! 2020. 09. 26. 18:35
Előzmény: #91137  copa
#91139
Igen, plusz annyival kiegészíteném hogy azt se veszik észre hogy ha a termék ára nem változik akkor is sokszor javul a minősége!!! Ezzel a javulással viszont nem tud számolni az inflációszámítás módszertana!
ncseed!
ncseed! 2020. 09. 26. 18:34
Előzmény: #91135  Placi82
#91138
ja, usában (107%) is eljött, japánban is (237%!!!!!), görögöknél is (177%), olaszoknál is (135%)...  és ezek vírus előtti számok!
https://tradingeconomics.com/country-list/government-debt-to-gdp
Mi meg a 66,3%-unkal aggódunk...
copa 2020. 09. 26. 18:32
Előzmény: #91132  Placi82
#91137

Szubjektíven azt látom, az egyik termék ára emelkedik, a másiké csökken. Az emberek az emelkedést megjegyzik, a csökkenést nem.
ncseed!
ncseed! 2020. 09. 26. 18:29
Előzmény: #91134  Placi82
#91136
Az előző államadósságos gondolatmenetem ha progresszív módon tovább gondolom akkor simán kijöhet egy olyan banki hitelkonstrukció (akár a jegybanktól) amiben nem cél a hitel teljes visszafizetése belátható időn belül (35-40 év)! Vedd fel, fizest a csökkentett törlesztőt 50-70 évig, aztán ha elpatkolsz megöröklik a tőketartozást a lakással együtt az örökösök! Ehhez persze alacsony kamatkörnyezet kell tartósan és kiszámítható lakásáremelkedés (komolyabb visszaesések nélkül). 
***
Ezt még lehet kombinálni ilyen-olyan okból részleges tőketartozás elengedéssel (pl. gyerekenként 5M)
Placi82 2020. 09. 26. 18:23
Előzmény: #91133  ncseed!
#91135
A 18.17 esel nem értek egyett. Egyszer eljon az igazság pillanata csak, próbálják a végtelenségig húzni! Gdp növekedést a fejlett országokban egyre nehezebb csiszolni :) 
Placi82 2020. 09. 26. 18:20
Előzmény: #91131  ncseed!
#91134
Igen. Én rubikon atlepesenek érzem a törlesztési moratóriumot. Anyámék mindig azt mondták, ha nem muszaly akkor ne vegyek fel hitelt, mert az akkor is törleszteni kell, ha baj van, még piros hó esik akkor is:))). Ókori római mondás. Az adósságot mindig meg kell fizetni. Én most már röhögök rajta. Ezek nem tudtak az unortodoxiat, és a modern monetáris elméletet. 🤣
ncseed!
ncseed! 2020. 09. 26. 18:17
Előzmény: #91104  Placi82
#91133
"Ekkora adósság állomány gdp számolva sose volt a globalis világban még megközelítőleg se, és mindenki nyugodt,itt már senki se számol a hitelek visszafizetésevel a jövőben? "
Az államadósság teljes visszafizetése egyáltalán nem cél sehol! Se az államnak, se a hitelezőnek nem lenne jó ha ez megtörténne... eleve GDP arányosan nézik azaz ha a GDP-vel együtt nő a nominális adósság akkor az "semleges" állapot. A valahol nagyon fut a szekér akkor esetleg nem bővül annyira az államadósság mint a GDP ezért a statisztikában csökken a % de ez nem nominális csökkenést jelent általában!
Placi82 2020. 09. 26. 18:14
Előzmény: #91130  copa
#91132
Nem reprezentatív persze. Csak kíváncsiságbol kérdeztem, hogy te hogy érezted :) 
ncseed!
ncseed! 2020. 09. 26. 18:13
Előzmény: törölt hozzászólás
#91131
"Furcsálom itt a fórumon a közhangulat kezd a stagnálás/ megtámogatás  irányába elmenni , érdekes . "
Nem hiszem, csak egyre több embernek esik le hogy az állam meg fogja támasztani a lakáspiacot kvázi bármi áron. Ha kell még több vissza nem térítendő támogatással, ha kell ingyen hitellel legyen az bárhogyan néven nevezve, ha kell a bankok cekájával verve a csalánt, ha kell egyszintű bankrendszerrel, ha kell bármivel! Valamiért ők nem az itteni többséggel értenek egyet miszerint le kell verni a lakásárakat... 
***
Ha a családik ára nem csökken se Pesten se vidéken akkor a BP panelos sem fogja magától odaadni a lakását olcsón mert nem tud hova menni az árából... eredmény -> ráül a lakásra, főleg most hogy se törleszteni nem kell isten tudja meddig se hitelszerződést felmondani nem fog tudni a bank -> tranzakciószámok a béka segge alatt. Mindenki vár hogy valami impulzust kapjon a piac, praktikusan a kormánytól. 
copa 2020. 09. 26. 18:11
Előzmény: #91127  Placi82
#91130

Az csalóka lenne, ha a saját érzetemet nézném. Az én vásárlásom nem reprezentatív.
berlini
berlini 2020. 09. 26. 18:04
Előzmény: #91121  Placi82
#91129
Igaz, amit pedzegetsz.
De a jelenlegi statisztikák szerint Németországban már 11 éve reálbérnövekedés van évj 2% körül. Azaz 11 év alatt kb  25-27%-ot nőttek a reálbérek. Az, hogy ezt a reálbérnövekedést ott nem mindenki élte meg, az igaz, mert a lakhatási költségek azoknál akik nem saját lakásban laknak, se nálunk se nyugaton nem a súlyuknak megfelelően vannak benne a statisztikában. De Németországban is az emberek többsége saját lakásban lakik és azoknál ez a metódus hiba nem okoz életszonvanal csökkenést.
copa 2020. 09. 26. 18:02
Előzmény: #91125  Placi82
#91128
Amit rosszul számolnak annak a végeredménye hamis lesz.
Placi82 2020. 09. 26. 17:50
Előzmény: #91122  copa
#91127
De komolyan te az elmúlt években te milyen inflat éreztél a saját borodon? És ez az EU konszenzusra a szamitasra. 
macisajt 2020. 09. 26. 17:47
Előzmény: törölt hozzászólás
#91126

Sokat látni az eladó lakások között, hogy  még a parketta is felszedve, megégetve, tapéta letépve, csempe leverve. Nem hiszem, hogy a tulaj tenne ilyet, bár ki tudja...
Olyat hallottam, hogy egyetemista bérlők mindent szétvertek,  még a WC-t is ripityára törték, aztán eltűntek, mint Petőfi a ködben.
Azért eléggé meg kell válogatni a bérlőket, rizikós is kiadni lakást, hisz nem kis értékről van szó.
Placi82 2020. 09. 26. 17:46
Előzmény: #91122  copa
#91125
Nem hamis!! Csak rossz metódus alapján számolják! És nincs meg a konszenzus az eletszagu racionális számítás ra. Az USA e speciel jobb, eletszagubb:) 
fogpaszta
fogpaszta 2020. 09. 26. 17:44
Előzmény: #91098  elemerorsos
#91124
Ami vidéken ezekben a városokban panel és ennyibe kerül azok mind jó, belvárosi helyen vannak. Pesten a panelek meg jellemzően nem a belvárosban vannak, hanem jól kint. A pesti belvárosi M2-árak jóval a vidéki M2-árak felett vannak.
-
Nem alma az almával esete..
Törölt felhasználó 2020. 09. 26. 17:43
Törölt hozzászólás
#91123
copa 2020. 09. 26. 17:43
Előzmény: #91121  Placi82
#91122
Már csak azt nem értem miért linkelnek be a fórumozók különféle statisztikákat, ha a világ minden statisztikája hamis. :)
Placi82 2020. 09. 26. 17:29
Előzmény: #91117  berlini
#91121
Na meg ezt leirom, és utána gyerekezes:). Ez általános jelenség világon. Vegyünk egy nagyvárosi 25-55 éves embert. És vegyük akár az uniós, hazai stb. infla szamitast. Szerintem a lakhatas bérleti díj, vagy idővel az ennek megfelelő törlesztő részletet. Vegyük hozzá a étel, zöldség gyümölcs, alkohol. Ez sztem a megélhetés kb min 70%a egy embernél. A tobbi, szórakozás, benzin, tartós műszaki cikk, szolgáltatás (fodrász stb), nyaralás a maradék 30%a. De a statisztika nem így sulyoz. Persze nem ok nélkül. Hisz akkor nem lehetnének a világban 0 kamatok. És nagy lenne a differencia a kamat és az infla között. De ez csak az én buta elképzelésem :)). De megerne egy misét, az infalszamitas sulyozasanak a vizsgalata. Hozzateszem, hogy a világban egyre nagyobb hangot kapnak azok a közgazdászok akik pedzegetik hogy ez így nem stimt.

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek