Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
ncseed!
ncseed! 2020. 09. 15. 14:41
Előzmény: #89539  TitusPullo
#89540
Pedig a NAPNÁL VILÁGOSABB: amíg kormányon vannak nem lesz komoly szankció! Tologatják mejd ha kell, lesz némi nyomásgyakorlás, de az hogy fizesd vissza azonnal vagy ha nem akkor kilakoltatunk biztos nem. Meghagyják ezt a kitűnő lehetőséget az ellenzéknek! 😂
TitusPullo
TitusPullo 2020. 09. 15. 14:38
Előzmény: #89538  CyrusTheGreat
#89539
off: ez egy okos topik, tényleg az a vélekedés, hogy nem fogják számon kérni a gyerekeket? azért az lenne a pont az i-re. bár ezeknél minden előfordulhat.
CyrusTheGreat 2020. 09. 15. 14:36
Előzmény: #89537  berlini
#89538
"Én sem számitok arra, hogy az akinek eszeágában sincsen lakást venni 3%-os hitelre, az mind ráugrik a lehetőségre, ha lesz 0%-os kamat."
Ezt finomítanám. Ha nem írják elő hozzá a kötelező gyerekszámot, akkor bizony lesz rá kereslet. Mert nem a 3%-os kamat tántorítja el a legtöbbeket szerintem, hanem a szállítandó gyerek (még ha el is tekintünk attól, hogy nagy valószínűség szerint soha nem kérik számon).
berlini
berlini 2020. 09. 15. 14:33
Előzmény: #89528  Törölt felhasználó
#89537
Én sem számitok arra, hogy az akinek eszeágában sincsen lakást venni 3%-os hitelre, az mind ráugrik a lehetőségre, ha lesz 0%-os kamat.
De nőni fog a hitelfelvevők száma és az összhitelfelvétel.
Ez kétségtelen.
Kiváncsi vagyok, hogy ezek után (tehát a keresleti oldal megerősitése után) hogyan csökkennek a lakásárak a következő 5 évben 50%-kal.
Értem én, hogy erre Te sem tudsz válaszolni, merthogy ezt már talán te is belátod , ez a fejlemény kizárt.
Akit meglepett a Matolcsi féle ötlet, annak felhivnám a figyelmét, hogy utoljára pár napja irtam, valamit ki fognak találni az urak.
A GDP alakulására az épitőiparnak komoly hatása van. (Az uniós 7 éves támogatási ciklus idén fut ki, az állami beruházások száma emiatt jelentősen visszaesik, valamit csinálniuk kell, mert különben veszélyben lesz a 2020-as év buktája után a 2021-es fellendülés.
Érzésem szerint a BV, CSOK területén is lesznek még meglepetések, amelyek szintén a vásárlóerőt erősitik majd.
De tegyük fel, mindez mégsem történik.
Alakásárakat eléggé megtámasztaná az
- éves bérinfláció (évi 8-10%)
- a gyengülő forint miatti zömében import épitőanyagok áremelkedése (5-8%), 
ami miatt új lakásokat egyre drágábban lehet csupán megépiteni. 
Mégegyszer kérdezem:
mi a fenétől mennének le az ingatlanárak a 2019. évi csúcsról 50%-ot  ? 
(akárcsak 5 év alatt is)
Törölt felhasználó 2020. 09. 15. 14:30
Törölt hozzászólás
#89536
ncseed!
ncseed! 2020. 09. 15. 14:28
Előzmény: #89531  Törölt felhasználó
#89535
Barátom én már ott vagyok ahol kell, sőt még ottabbul mint valaha reméltem. Mondjuk én nem vallom hogy 1000nm alatt nem jó egy telek, azt sem hogy csak a BP belvárosban lehet élni meg azt sem hogy aki nem az I., II., XII kerületbn lakik az nem is érezheti jól magát. Lehet kicsik az igényeim de én köszönöm innét már elleszek valahogy, nem kell izzadnom mint neked hogy tudok-e olcsó lakást venni vagy sem.
***
Akinem meg 60 milcsije van ne akarjon 100 millás házat venni. Vegyen negyvenért egy közepes lakást és a maradék 20 mellé nyaljon fel még huszat occsó hitelre és adja ki. Először az anyagi biztonságot kell megteremteni utána lehet a saját kényelemre ráfeküdni! Ja de inkább ne tegyedétek ezt mert az konkurencia lenne nekem...! Szerencsére ezen sem kell aggódjak amióta Gyuri bácsi elvette a kedveteket tőle a MÁP 5%-ával aminek örültök mint majom a farkának. ÉN IS!
CyrusTheGreat 2020. 09. 15. 14:28
Előzmény: törölt hozzászólás
#89534
Ez nem ok. Nagyon nem ok. És tudjuk, hogy nem az igazi ncseed vagy.
Törölt felhasználó 2020. 09. 15. 14:28
Törölt hozzászólás
#89533
Törölt felhasználó 2020. 09. 15. 14:27
Törölt hozzászólás
#89532
Törölt felhasználó 2020. 09. 15. 14:20
Előzmény: törölt hozzászólás
#89531

"Szerintem az árak akkor tudnak nőni ha tömegek látják a lehetőséget. Nézegetem a 80 -100 milliós ingatlanokat."
Persze, hogy nem tud. Sok a gazdag pesten, de azért ne legyünk idióták, ezt azoknak mondom, akik azt hiszik, hogy a gazdagok hemzsegnek pesten.
80-100 milliót megmozdítani, hát b.sszus én se tudnék egyszerűen, pedig nem tartom magam magyar viszonylatban szegénynek, de ez nagyon nem az én szintem.
akik itt handabandáznak, hogy ilyen rakéta meg olyan rakéta, aztán kérdezed veszel? nem ő nem, ezért meg azért meg amazért, pedig "csak" 30mihályt kéne nekik megmozdítani hozzá, de nem képesek rá, pedig állítólag ők annyira bíznak a lakáspiacban, meg dobálóznak a tíz milliókkal. 30 milliónál is padlót fognak, 80-100m megmozdítására meg még az álmaikban se lennének képesek.
Mondjuk ncseed, kérd meg, hogy mozdítson meg 100 mihályt és vegyen matolcsy nullás hitellel egy szép házat jövőre.
A válasz borítékolható, pedig van hozzá forrása, állítólag jövedelme is kiemelkedő, tehát egy 50-60 milliót fel tudna venni, de meglépi? Ha ő sem, akkor ki fogja?
CyrusTheGreat 2020. 09. 15. 14:18
#89530
OFF (?)
Nem tudok elszakadni Matolcsy tegnapi tudatfolyamától, nagyon izgalmasnak találom. De csak én látom ebben a Sharia-kompatibilis hitelezési eljárás bevezetését? 
ncseed!
ncseed! 2020. 09. 15. 14:14
Előzmény: #89520  Béla2021
#89529
Na, akkor tessék örülni! Hol a gond???
Törölt felhasználó 2020. 09. 15. 14:12
Előzmény: #89521  berlini
#89528

Nullás kamatnál a belépő szint egy 100nm házra valahol 60m lesz, nagyon olcsó vidéki telket és olcsó májsztereket feltételezve.
Aglóban ezy 80-120m, pesten 100-150m.
Passzív lakások ára ugyanígy rakéta jövőre pesten 40nm lesz 50-70m.
A rozsdás építkezések lehetnének talán mérsékeltebb árúak, de nagyon naív elképzelés az, hogy az ÁFA előnyből bármit is át fog adni a vállalkozó.
Ilyen árak mellett a Matolcsy hitel nem fog segíteni, ráadásul mivel a piac egy szegmensére lehet csak felvenni, ezért még inkább arra lesz csak jó, hogy a gazdagok, akik mindenképpen vettek volna vagy építettek volna, így hozzájutnak egy jelentős kamatelőnyhöz.
A Balatonon sok szép kacsalábon forgó nyaraló fog a matolcsy hitelből épülni, megköszönik a gazdagok az MNB hozzájárulást.
Érted, mintha az almás telefonokra adnál nullás hitelt. Persze több fogyna, de elenyésző azok száma, akik az 5,9% személyi hitel kamat miatt nem vesz almást és venne 0%-on. A hatása inkább az lenne, hogy aki amúgy is azt vennék, az örül, hogy kap rá jó hitelt.
Matolcsy lesz.rja a használt lakásokat. Az építőipart akarja ezzel támasztani, de itt szétválik a piac egy kisebb halmazra, a gazdagokra és a nagy többségre és a két halmaznak minimális lesz a közös halmaza, akik a plusz keresletet jelentik majd, tehát akik most vennének kéglit 3%-os kamaton, de 0%-on már vesznek.
Szerinted sok ilyen ember van? Szerintem nem.
TitusPullo
TitusPullo 2020. 09. 15. 14:06
Előzmény: #89526  TitusPullo
#89527
illetve írja kuszaszem biztosíték, jelzálog helyett biztosítási szerződés, hát én olyan biztosítót nem ismerek aki törlesztési biztosítást írna erre tömegesen, fedezet nékül, de még az új állami biztosító sem...épp eléggé megégtek a hülye olasz garancia miatt.
TitusPullo
TitusPullo 2020. 09. 15. 13:58
Előzmény: #89521  berlini
#89526
sztem nincs az a keret, ami erre elég lenne, pár percig lehet azt majd igényelni, mint a napelem, e-autó támogatás stb. és azt is akinek "gyorsabb a net hozzáférése"
XisCixis 2020. 09. 15. 13:57
Törölt hozzászólás
#89525
NagyLion 2020. 09. 15. 13:57
Törölt hozzászólás
#89524
berlini
berlini 2020. 09. 15. 13:54
Előzmény: #89513  Béla2021
#89523
Sajnos igazad van.
hatalmas pénztemető ami jónéhány keleti kisvárosban most alakul.
NagyLion 2020. 09. 15. 13:53
Törölt hozzászólás
#89522
berlini
berlini 2020. 09. 15. 13:52
Előzmény: #89508  Törölt felhasználó
#89521
Tehát abban egyetérthetünk, hogy több korszerű lakás épül és a nullás kamattal az emberek több hitelt vehetnek fel ugyanakkora havi törlesztéssel.
Mindezt egy 4-5%-os infláció mellett.
Ezek után csak egy kérdésem marad.
Hogy fognak csökkenni a lakásárak a következő években 50%-kal, ha a keresletet felturbózzák?

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek