Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Gaguse
Gaguse 2020. 02. 19. 14:17
Előzmény: #60618  berlini
#60620
közben meg kinylja a multik seggét és szégyen szintre vitte a ft-t ez a nagyon jó kinézetű gazdasági csodabogár. Meg sikerült ismét fújnia egy ingatlanlufit meg persze mellé társuló kb 20% os inflát! kapott 4% GDP-t :D lol, igazi gyöngyszem az úriember ......
CyrusTheGreat 2020. 02. 19. 14:15
Előzmény: törölt hozzászólás
#60619
Miért lenne hitelét vesztett társaság? Alapvetően nem teljesen hülyén csinálják a dolgokat:
- az MNB alapkamat és az 1M, 3M, 12M BUBOR alacsonyan tartásával segítik a vállalatokat relatíve olcsón forráshoz jutni, az, hogy a lakosság is olcsón jut forráshoz igazándiból nem feltétlenül cél, inkább csak mellékhatás. 
- Az alacsony kamatok reálgazdasági beruházásokra/teljesítményre "kényszerítik" a cégeket, nagyon nehéz már a céges Treasury-t önmagában szignifikáns profit centerként működtetni (voltak olyan évek és körülmények, amikor adott esetben a Treasury simán adhatta a céges profit 70-80%-át), ez alapvetően jó hatással van a gazdaságra és a foglalkoztatottságra.
- az ÁKK segítségével kizárólag a lakossági szektornak elérhető állampapírokkal a befektetési ingatlanvásárlást próbálják visszafogni - annyira sikeresen, hogy be is állt a piac. Mivel ezt az ÁKK hajtja végre, ezért alapvetően semmit sem kellett az alapkamattal játszani.
- aki még ilyen áron is vásárol és hitelt vesz fel, azt minden erővel 5-10 vagy végig fix kamatozású hitelre kényszerítik.
- Rövid periódusú változó kamatozású hitelekre borzasztó szigorú JTM-korlátot vezettek be (25-30%).
Nincs szükség kamatemelésre ahhoz, hogy az ingatlanpiacot helyrebillentsék, ha valaha is kamatemelést hajtanak végre, azt nem az ingatlanpiac miatt fogják megtenni...
berlini
berlini 2020. 02. 19. 13:47
Előzmény: törölt hozzászólás
#60618
Kamatot a legvégsőkig nem fognak emelni.
Matolcsi elhivatott gazdasági miniszterként ül a jegybanki székben.
Úgy gondolja (de ki is mondja,) hogy az MNB nélkül jóval rosszabb lenne a gazdasági fejlődésünk.
wawa1 2020. 02. 19. 13:44
Törölt hozzászólás
#60617
TitusPullo
TitusPullo 2020. 02. 19. 12:40
Előzmény: #60615  gyula1971
#60616
mert a buborhoz van kötve az összes változó.
berlini
berlini 2020. 02. 19. 12:30
Előzmény: törölt hozzászólás
#60614
Vannak azért kutyaütő informatikusok is. :)
(Persze állást azok is találnak Kiskunlacházán az önkormányzati közmű cégnél, csak nem 700 nettóért.)
teglaherceg 2020. 02. 19. 11:43
Törölt hozzászólás
#60613
sakal83 2020. 02. 19. 11:34
Előzmény: törölt hozzászólás
#60612
Nem várom. Isten ments:) de számítok rá. Ha összedől vagy ugyanúgy bérlek, vagy ha nem veszik ki kötötzök:) a lufin nyert tőkém, meg várja a nagyobb (a fix hitel felett i) kamatot:) esetleg a bedőlök ingatlanát:) Vagy netán arra is számolok majd, hogy én kisebbet bukok mint más, és megveszem tőle:)
Törölt felhasználó 2020. 02. 19. 11:33
Előzmény: törölt hozzászólás
#60611

Rokonomon mondja kicsit elképedve, hogy a testvérének a fia (sosem voltam jó a rokoni kapcsolatok neveiben, talán unoka öccse?) úgy házasodott meg, hogy neki nem is szóltak. Volt egy családi vacsora csak a legszűkebb családdal, még a nagyanyját se hívta meg, senkit csak szülők és testvérek voltak ott mindkét részről.
Bejelzett a babateszt és fel akarják marni a babavárót, ezért gyorsan összeházasodtak. Böszmeteg módon lesz.rtak minden rokont, a rokonok nem fontosak, csak hogy a pénzhez jussanak minél gyorsabban. Mondjuk mondtam a rokonomnak, nézze a jó oldalát, ha meghívták volna a rokonságot, akkor mennyi pénzünkbe került volna? Mennyit illik mostanában adni, 50e-t? Kösz, még örülök is neki, hogy nem kellett 50e pénzért vacsoráznom olyanokkal, akik ilyen böszmék amúgy is. Mondjuk én távoli rokon vagyok, de azért az anyja testvérét sem hívták meg, akivel ráadásul egy városban laknak? Na mindegy, a pénz volt nekik a fontos, nem a rokonok zabáltatása.
A 10m-ból meg némi szülői segítség és a srác eladja a kocsiját is, van a feleségének is autója, azt fogják használni, megvesznek minimális mennyiségű hitel mellett egy házat. Ez vidéken van természetesen.
Megint arra gondolok, hogy ebben qrva országban mindenkinek állandóan sír a szája. Ezzel a sráccal talán ötször találkoztam életemben, de arra emlékszem csak hogy állandóan panaszkodott és rinyált.
Biztos most is panaszkodik, hogy nem másnap volt a számláján a 10 milla vagy mittudomén valami baja biztos van.
Tényleg, hogy rálocsol a qrmány ennyi pénzt a fiatalokra és azok meg továbbra is tele pofával sírnak meg rinyálnak, ahelyett, hogy fognák a pénzt, aztán használnák. Ha lakás kell, használja önerőnek. Ha kocsi kell, vegyen azt. Ha gyerekbútor, akkor azt. 1 gyereknél már kamatmentes kölcsön.
Én a lakásberendezés jó részét minden árukölcsönnel oldottam meg, szép kövér kamatra. Most elkezdhetnék sírni, hogy jajj milyen rossz volt nekem és miért nem adtak babavárót.
sakal83 2020. 02. 19. 11:28
Előzmény: #60601  CyrusTheGreat
#60610
Egész egyszerűen arra, hogy amíg nyomtatják a pénzt, addig a részvények menni fognak. Nem azért, mert annyira jók, hanem a vásárlók nem tudják értékelni, így nem mondhatják azt, amit az ingatlannál már kimondtak, hogy túlértékelt. Egyszerűen a kisbefektető részvényeseknek gőzük sincs arról, hogy vmi túlértékelt-e vagy nem. Az ingatlanhoz nem kell sok ész, hogy lássad, hogy qva drága. Amint megáll a pénznyomda, vagy összedől egy nagyobb cég gyors és nagy esés lesz. Az ingatlan sokkal lassabban esik, lásd 2008! 2011 és 12-ben kezdtek el csökkeni, pedig a lakáspiac már 2007-ben bedőlt:) Ja és az egész piac a jegybankok kezében van. Összeülnek egy vacsira, oszt másnap mindegyik bejelenti, a részvényed meg megfeleződik:) ha nem vagy szerencsés, akkor mínuszban. Illetve egy koronavírus vagy bármi más is bevetheti a mélybe a részvénypiacot, és amíg nem mászik vissza, addig garantált a gyomorfekély:) Az ignatlant ilyenek nem tudják visszavetni ennyivel. Eddig -20% körüli volt az ingatlan legnagyobb esése a válság mélyén, részvényeknél mintha több lett volna:) Bár a mostani árszintek közel nem olyanok, mint 2008-ban, mert akkor hitellufi volt, most ingatlanárlufi van, tehát nem ingatlanlufi, mert ahhoz édeskevés az ingatlan. Ez kizárólag a 0ás környezetnek köszönhető. Egyszerűen semmi más támasza nincs. A félelmem az, hogy a bérnövekedés, ami esetleg indokolja, az is a 0-ásnak köszönhető, amiből lehet igazán baj:)
teglaherceg 2020. 02. 19. 11:23
Törölt hozzászólás
#60609
ilias.shivang@oovy.org 2020. 02. 19. 11:21
Törölt hozzászólás
#60608
teglaherceg 2020. 02. 19. 11:18
Törölt hozzászólás
#60607
sakal83 2020. 02. 19. 11:13
Előzmény: törölt hozzászólás
#60606

mert nem foglakoztam abszolút ingatlannal (sajnos lekötött a munkám... ami hiba volt), illetve nem is lett volna tőkém rá. Illetve azért bérelek, mert szeretek ott lakni, de jelenleg már nem éri meg megvenni ilyen kéglit, ha máshol jobb ingatlanpozid van. (kiadom amim van). Illetve abban hiszek, hogy lehetőleg 15-30 évig megfelelő ingatlant szabad jelenleg venni és kizárólag saját célra, ami nem egy 60nm környéki lakás sajnos, bár ez igényszint kérdése. Meggyőződésem, hogy az egész kártyavár össze fog dőlni,  vagy azzal a kimenetellel, hogy brutál infla lesz, vagy áreséssel. Tököm tudja, hogy melyik lesz, de valamelyik igen. Ezért vettem a legmaxabb fix hitelre, mert jobb a Ti pénzetekkel kockáztatni, és feltehetleg nyerni. Az egészre vetített kemény 2,8%-os fix kamatot meg felárnak elfogadom:) Én megköszönöm szépen a lufit, mert annyit kerestem vele mellékesként, hogy szinte ingyen lett új házam, de továbbra is tartom, hogy nevetséges az, hogy egy kicsit adtam vettem építgettem, nem nagy értékteremtéssel és eléggé nagy értékem lett. Ezt hívom "csalás"-nak. És annak mindig meg lesz az ára. A legdurvább, hogy nem én fogom fizetni, illetve és nem azok, akik a oiacon az elmúlt 4 évben nem olyan szánalmasan kicsiben mint én és te, hanem rohadt nagyban nyertek. Ennyi az egész.
Már írtam, hogy 2006 2007 tájékán a munkám miatt már láttam, hogy itt egy nagy csalás van, mert a hitelből (értsd kockázat nélkül) nagy haszonnal épített ingatlanokat hitellel vették magas kamatfelár mellett. Akkor kiszámolgattam, hogy egy 50nm-es lakás 7-8m forintos bekerülési költséggel végül a sok határig kiszámolt emberkének 30-32m-t kellett volna visszafizetni. Ez 400%!!!! Na ez "csalás". És erre jött a chf hitelválság... innen ismerjük:)
teglaherceg 2020. 02. 19. 11:12
Törölt hozzászólás
#60605
Törölt felhasználó 2020. 02. 19. 11:05
Előzmény: #60600  Toniba
#60604

"Az MBN munkatarsi nepszerusitik egy kicsit az allampapirokat."
Ja, micsoda unortodoxia a lakásokkal kapcsolatos kockázatokat megemlíteni :)
A cikk egyébként szerintem jó. Amit hiányolok belőle a részvényekkel való összevetés, mondjuk ha kégli helyett OTP-be rakta a pénzét az illető.
Illetve hát ugye ez megint olyan elemzés, hogy a múltat kivesézhetjük, elemezhetjük ezer féle szempontból, de akkor még mindig nem igazán tudjuk, hogy a jövőben mi fog jönni.
Az elemzők a múlttal foglalkoznak és meghagyják azt az egyszerű feladatot a nyájas olvasónak, hogy a jövőre vonatkozóan felhasználja a múlt tanulságait.
A Zsiday elemzéseit jobban szeretem. Nem ilyen mélységűek, de ő szeret a múltból és a jelenből a jövőre vonatkozó prognózisokat megállapítani és ezek az igazán hasznosak egy befektetőnek. A múlt megismerése minimálisat segít csak.
teglaherceg 2020. 02. 19. 11:04
Törölt hozzászólás
#60603
teglaherceg 2020. 02. 19. 10:59
Törölt hozzászólás
#60602
CyrusTheGreat 2020. 02. 19. 10:57
Előzmény: #60595  sakal83
#60601
Ez tökéletesen így van. Viszont emlékszel a tegnapelőtti ncseed-es eszmecserére? Pontosan onnan indultunk ki, hogy a kiinduló feltételeket figyelembe véve teljesen logikus lépés volt nem lakást venni (akár saját célra is, pláne nem befektetésre), hiszen még az albidíjat is simán kihoztad a alternatív befektetésből - ez egyébként még 2014-ben is megállt. Egészen a nulla kamatokig bőven pozitívabb volt az egyenleg akkor, ha béreltél és a lakás árát máshol tartottad - esetleg abból béreltél. 
Azzal egyetértek, hogy fizikai biztonság = lakás, legalábbis Magyarországon mindenféleképpen, nem is nagyon kell csodálkozni azon, hogy az emberek erőn felül ragaszkodnak ehhez és ilyen a néplélek (más kérdés, hogy ez komoly mobilitási/versenyképességi problémát is jelent).
A nullás kamatkörnyezetnek egyértelműen ára lesz, nem csak gazdasági, hanem társadalmi/politikai is - lassan már kezdenek erre többen is rájönni. Viszont kicsit beültetted a bogarat a fülemben, legalábbis nem volt egyértelmű, mire gondolsz a nullás kamatok és a részvény/ingatlanárak volatilitásának egymásra gyakorolt hatásával.

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek