Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2020. 02. 18. 12:37
Előzmény: #60533  johai
#60540
"Csak lakasboomban van ez a 5%-os hozamelvaras.
Normalis piacban joval tobb,csak az esetben ennyi a hozamelvaras ha nagy a novekedesi potencial.
Most viszont negativ,hiszen 30%-al tularazottak a lakasok."
Ez pontosan így van, éves bérleti díj / 0.0625 az induló ár, de akkor ez még mindig csak saját célra lenne egy elfogadható ár. Befektetésre mélyen ez alatt az árszint alatt kéne venni, különben a várható kockázatokkal szemben semmiféle tartalék nincsen. Nem véletlen, hogy a cordiás gyerek 15% körüli hozamnál gondolkodna csak el a bérlakásokban.
Egy kégli esetében nem csak egy lehetséges piaci alapú árcsökkenés a kockázat, hanem jöhetnek tajparaszt szomszédok, szlömösödhet a környék, a társasház elvadulhat, nem fizetnek. Több társasházat is tudok, amelyik gyakorlatilag csődben van a nemfizetők miatt. Ráadásul ha késnek a hátralék bejegyzésével, ami egy trehány közös képviselő esetében simán előfordul, akkor az eladásnál nem is tudom pontosan mi van, de gondolom az eladó nem fog önként befizetni, hanem akkor lehet vele pereskedni, ami külön öröm, ha külföldre ment. Nekem az a szerencsém, hogy ebben a házban túlsúlyban vannak a kiadók, tehát nem tudnak velünk kib.szni, ha a többség elmegy a közgyűlésre. Meg mivel a bérlők fizetik a közös költséget, ezért lehetséges emelni is, legalább pár évente. Van társasház, ahol azért van már a sokadik közös képviselő, mert nem hajlandóak a bérét megemelni, de ha felmond és jön valaki új, akkor annak annyit kell adni, amennyiért elvállalja.
A lakás, mint befektetés kockázatos termék. Nem annyira, mint egy speka részvény, de nem is map+. Mondjuk az infla adatok miatt a map+ is kezd "izgalmas" termékké változni :(
Gaguse
Gaguse 2020. 02. 18. 12:22
Előzmény: #60538  terelemel
#60539
nyomassák csak, közben amit nézek kecók mind fönt vannak, vagy leveszik mert 1 hívás nincs rájuk :D 
teglaherceg 2020. 02. 18. 11:48
Törölt hozzászólás
#60537
teglaherceg 2020. 02. 18. 11:32
Törölt hozzászólás
#60536
Törölt felhasználó 2020. 02. 18. 11:23
Előzmény: #60534  Törölt felhasználó
#60535
Amugy ez a 2000-es bazis hogy jott ki azon kivul, hogy neked epp akkor hullott oledbe a peco?
Törölt felhasználó 2020. 02. 18. 11:15
Előzmény: törölt hozzászólás
#60534
Ha ennyire tisztább ez is a napnál, akkor tedd oda a pöcörőt, és vegyél 40m-ért még egy lakást, vagy ha annyi pénzed nincs, legalább egy garzont.
Nem kell a duma az ingatlantulsúlyról, a diverzifikáció a gyengék és a bizonytalanok fegyvere.
johai 2020. 02. 18. 11:14
Előzmény: #60525  CyrusTheGreat
#60533
Csak lakasboomban van ez a 5%-os hozamelvaras.
Normalis piacban joval tobb,csak az esetben ennyi a hozamelvaras ha nagy a novekedesi potencial.
Most viszont negativ,hiszen 30%-al tularazottak a lakasok.
Törölt felhasználó 2020. 02. 18. 11:00
Előzmény: #60526  TitusPullo
#60532

Tegnap linkeltem a hitelközvetítős gyereket, aki meg pont az ellenkezőjét állítja a videójában :) A vevők széttépik a lakásokat, ott állnak sorban, hogy megvehessék. Nem lehet várni a vásárlással és a hitelt is azonnal intézni kell. Sok eladó még azt se várja meg, hogy a vevő legalább a hitel előbírálatot mexerezze :) Alkudni sem szabad a tulajjal, mert akkor elveszíti a vevő a tulaj jóindulatát, majd inkább ő lealkudja neked a hitel kamatot és akkor a végén egálban lesz a vevő.
Szerintem beszélned kéne vele és akkor majd ő átirányítja azt a tenger sok vevőt hozzád és ott fognak toporzékolni a lakásod előtt, hogy mikor vehetik meg, ráadásul alkudni se fognak, mert félnek, hogy akkor neheztelni fox rájuk és eladod egy kp-s vevőnek inkább.
Amúgy az ingatlanosok is amilyen dumát le tudnak nyomni, meg a hitelközvetítők is. Mintha egy párhuzamos valóságban élnének komolyan mondom.
Befektetőket szerintem az alacsony elérhető elméleti hozam melletti kockázatok is visszatartják, de legfőképpen az, hogy most már mindenki lakásár csökkenés vagy legalább stagnálást vár és nem akar hülye lenni magas áron belevenni, hogy aztán sok év bérleti díjat elbukjon egy csökkenésben. Persze ez színtiszta spekuláció, de hát ez van.
Saját célra vásárlókkal meg mindenféle probléma van, mert ott előjön rengeteg szubjektív megfontolás, meg lehet, hogy kisebb lakásból jönne, amit szeretne nagyon drágán eladni és a nagyobbat meg nagyon olcsón megvenni. Hallottam én már olyant is, hogy a házaspár azért nem vett meg egy kéglit, mert a nőnek nem tetszett a hálószoba színe és hiába mondták neki, hogy azt át lehet festeni. Ő olyant keresett, ami azonnal költözhető. Azt mondják, ha saját célra vesz valaki és kb 80%-ban megfelel a kégli a szubjektív szempontoknak, akkor már meg lehet venni. Tökéletes kéglit úgyse talál senki, pontosabban csak ritkán.
TitusPullo
TitusPullo 2020. 02. 18. 10:47
Előzmény: #60529  subzero444
#60531
9ker, tégla, 2000 után.
gombócból_is_sok
gombócból_is_sok 2020. 02. 18. 10:35
Előzmény: #60528  RealistaPista
#60530
Ifjú és megfontolatlan koromban én is a környezetemből vettem a mintákat. Aztán ezen csiszoltam. Minden bizonnyal elkerülte a figyelmedet a mélyvidék meg a minimálos tömeg. Az azért pozitív hogy az ismerőseid a medián felett vannak jóval.
subzero444 2020. 02. 18. 10:30
Előzmény: #60526  TitusPullo
#60529
Melyik környéken van, panel vagy tégla, ha nem titkos?
RealistaPista 2020. 02. 18. 09:59
Előzmény: #60527  gombócból_is_sok
#60528
Azért azt te sem gondolod komolyan, hogy 120.000 Ft a mediánbér. És ebben a statisztikában nem csak a feketén adott pénzek nincsenek benne, hanem az a 300 ezer KATA-s se, akik szerintem nettó 500 felett keresnek átlagban. 
gombócból_is_sok
gombócból_is_sok 2020. 02. 18. 09:51
Előzmény: törölt hozzászólás
#60527
ORSZÁGOS NETTÓ ÁTLAGBÉR:   2019Q3: 239.323 Ft (+329%)
 
Ez egy izgalmas adat, benne lehet Lőrinc testvér is az átlagban. A medián meg max a fele. Márpedig a sok ingatlant mediánból veszik. Erre figyelj oda.
TitusPullo
TitusPullo 2020. 02. 18. 09:42
Előzmény: #60525  CyrusTheGreat
#60526
a minimálisan elvárt bekerülési árral, és a könnyedén kiadható bérleti díjjal, úgy hogy költeni nem kell rá a kiadáshoz, hoz 5,6 bruttót. ha költ rá picit, akkor 6 felett is még most. hát nem tudom, kiváncsi vagyok. (én már biztos nem játszom a bérbeadással, nem az én bizniszem, cash-flow anyám kínaj ide oda)
CyrusTheGreat 2020. 02. 18. 09:38
Előzmény: #60521  TitusPullo
#60525
Amikor elkezdted hirdetni és leírtad az árazást, azt gondoltam, hogy március 15-ig elmegy a lakás, ezt még most is tartom. Ha addig sem megy el, akkor újragondolás, akkor a várakozásokkal ellentétben teljesen más állapotban lesz piac.
teglaherceg 2020. 02. 18. 09:38
Törölt hozzászólás
#60524
CyrusTheGreat 2020. 02. 18. 09:29
Előzmény: #60479  Törölt felhasználó
#60523
Ezt egy kicsit túldramatizálod szerintem, mintha egy kicsit előreszaladtál volna (ne ess abba a hibába, mint a Teslánál, hogy túl gyorsan vonod le a konklúziót). A Hirdetményekből simán lehet reprodukálni, hogy mi is történt:
- kizárólag a Magnifica ügyfeleknek nyújtott kedvezményes kamat mértéke nőtt 0,5%-ot (3.15 -> 3.65)
- korábban szeptemberben csökkent le 3.59-ről 3.15-re úgy, hogy akkor majdnem minden kedvezményes kategóriában csökkent a kamat
- Ha mondjuk megnézed a februári kondilistát és a szeptemberit, akkor láthatod, hogy szeptemberben a H2K5-ös ügyleti kamat 5.89 volt, míg februárban már csak 5.49, azaz a kedvezmények nélküli csomagok esetében csökkenés volt. Mégsem vontál le ebből messzemenő következtetést (helyesen), akkor most a Magnificás kedvezmény kapcsán miért teszed?
Az egyértelmű, hogy lesz kamatnövekedés, de, amire most hivatkozol az még nem az a kamatemelés, ami ténylegesen beindíthatja a dolgokat - pusztán csak arról beszélünk, hogy a bank saját hatáskörben adható kedvezményét egy kicsit visszább vágta. Ez valószínűleg nem az Eszköz-forrás Menedzsment vezérelte változás volt, inkább értékesítési célok és okok (pl. adott ügyfél-szegmensre jellemző befektetési-viselkedési minták nem túl előnyösek a banknak) állhatnak mögötte.
Én inkább a helyedben azon gondolkodnék, hogy mi lehet a banknak az "elvárása" a felvett hiteled kapcsán, milyen scenariók mentén tud a bank a legtöbb profitot kihozni a te hitelfelvételedből - praktikusan azt a kérdést tedd fel, hogy a bank miért adta neked a hitelt? Ha ez megvan, akkor legalább tudod listázni, hogy milyen kockázatokat kell elkerülnöd, hogyan alakítsd ki a stratégiádat, ha már (megjegyzem 100%-ban helyesen) szeretsz kockás papírt emlegetni a befektetések kapcsán.
teglaherceg 2020. 02. 18. 09:23
Törölt hozzászólás
#60522
TitusPullo
TitusPullo 2020. 02. 18. 09:19
Előzmény: #60520  CyrusTheGreat
#60521
az online megtekintők 1,3%-a mentette el figyelőre, tehát gondolom árváltozásra várva.

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek