Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2020. 02. 17. 13:32
#60440

Na gyerekek, nyugaton a helyzet változatlan és a BP-i lakáspiacon a helyzet változatlan. Ezt lehet majd riportolni évekig innentől. Azt hiszem, hogy néha ránézek a kínálatra. Beszélgetek azért emberekkel, meg van sok ismerősöm, ha valaki jelez, hogy van egy alkalmi vétel akkor megnézem.
Aztán lehet az ismerős köröket futni újra meg újra. Biztos lesznek naponta hangulat keltő cikkek, de a piac le se sz.rja ezt, ahogy a fórum vitézkedés se hatott rá sohasem.
A tulajok nem akarnak hülyék lenni, brutális árakon kezdik hirdetni, aztán vagy megszelidítik az árakat ha tényleg el akarják adni vagy fenn hagyják kép nélkül csak alaprajzzal az ing comon, hátha egy madár arra téved valamikor.
A befektető szintén nem hülye, (nem)tisztelet a kivételnek és ezen az árszinten nem szállnak be a licitbe. Marad a saját célra vásárló, aki jobban tud alkudni, mint korábban, de ha jó kéglit akar, az sokba kerül és ez nem fog változni évekig, talán sohasem a mi életünkben. A helyzet változatlan, ezt lehet jelenteni innentől évekig.
Talán a panelek ára eléri idővel a befektetési kategóriát. Ha a helyzet viszont továbbra is változatlan marad, akkor meg majd megyek vissza tőzsdézni kicsit nagyobb játékpénzzel.
A jó kégliket meg eladják, brutális áron de lassan. Beszéltem az eladott kégli közvetlen szomszédjával meg a burkoló májszterrel, de a pontos árat ők sem tudták, finoman rákérdeztem, de biztos, hogy nem mentek le nagyon, mert a szomszéd mondta, hogy 45m-ra volt korábban ajánlat, de nem adták annyiért. 57nm kégli 3 külön nyíló szobás, tippre 48-50m vételi ár, meg 3-5millió átalakítás, felújítás. Fürdőt szétverették, prémium burkoló anyagok, ez a régi típusú fecske parketta is jön, lambériázás is meg légkondi ahogy láttam meg persze csicsás festés fent dizájnos éltakarók. A szomszédja azt mondja, hogy nagyon jól nézett ki a kégli, nem is érti minek verik szét, tettek volna bele légkondit aztán jónapot. Ami elgondolkodtatott, hogy parafát tesznek körbe az ágyakhoz kb 1,8m magasra. A májszter megengedte, hogy megnézzem a kész szobát. Néztem, hogy meleg tapintású,  jól tisztítható anyag. A májszter szerint jó hang és hőszigetelő is meg nem penészesedik. Nem mondom, hogy nincs nála szebb kinézetű, de most engem ez megfogott, hogy felrakva láttam. Nekem nagyon tetszik és olyan kellemes közérzetet is ad, mondjuk ez szubjektív, kinek mi tetszik. A kégliben meg otthon a házban is rakok fel ilyent, nagyon valószínű.
Na mindegy ez csak egy kitérő volt a gondolatmenetemben, a lényeg, hogy a jó kégliket ezek szerint el lehet adni. Nem könnyen és várni kell sok hónapot, de elmennek. Ha veszem az alsó árat, amit én saccoltam, az 840e / nm, igaz ebben volt tároló meg mélygarázs. A lakás maga kb 770e / nm + felújítás és ezt eladták ennyiért. Mondjuk amennyi mocskot hirdetnek lerohadt, konvektoros, egymásból nyiló szobák sorban, qrva szar alaprajzzal és még ennél is drágábban, végül is ha tényleg venni akar valaki, nem sok választása van, nagyon kicsi a kínálat. Esetleg vesz újat, az egyre szűkülő kínálatból, de az szerintem drágább lett volna neki. Így meg felújítja és qrva jól néz majd ki tényleg. Igaz, nem volt olcsó, de ha itt lehúz több évtizedet, akkor megérkezett.
CyrusTheGreat 2020. 02. 17. 13:16
Előzmény: #60438  Törölt felhasználó
#60439
Mindig izgalmas kérdés számomra is, hogy meddig lehet bent hagyni a dolgokat (eleve van másfél-két hónap eltérés a teljesítés és a számlázás/kifizetés között, szóval mire nem fizetik ki az egyiket, már rég ledolgoztál még kettőt) - de sajnos előfordulnak ilyen szituációk. 
Az élet már csak ilyen, történnek dolgok, a lényeg az, hogy ne próbáljuk meg minden esetben azt eljátszani, hogy mi mindent tudtunk előre és mennyire hülye a másik, ahogy ez itt általában előfordul...
Törölt felhasználó 2020. 02. 17. 13:10
Előzmény: #60437  CyrusTheGreat
#60438
Nekem se kevés lóvém ragadt be az egyik cégben, ahonnan sajnos nem aznap távoztam, mikor elkezdtek nem fizetni, csak csepegtetni.
Konrkétan az akkor szomszéd lakást(még a nyolcban) le tudtam folna foglalózni belőle, vagyis ha úgy nézzük egy fél önerő, fél év alatt :D.
CyrusTheGreat 2020. 02. 17. 13:01
Előzmény: #60436  Törölt felhasználó
#60437
Nem vagyok öreg, csak megrágott az élet. :-) Szerencsém volt, iszonyatosan sok lehetőséget sodort elém az élet és a legtöbbjét sikerült is kihasználnom - leginkább úgy, hogy folyamatosan képeztem magam és rohadt sokat, de tényleg eszméletlenül sokat dolgoztam. Évről évre láttam az eredményét, de az igazán nagy termőre fordulás az elmúlt két évben volt. De azért hozzátenném, hogy a válság kellős közepén munkaerőpiacra lépni egyikünknek sem volt kellemes (feleségem konkrétan 10 hónapig keresett állást - voltak beugrós melók, de nehéz volt). Minden generációnak megvan a maga keresztje, de azért így is lehetett főzni valamit.
Törölt felhasználó 2020. 02. 17. 12:54
Előzmény: #60434  CyrusTheGreat
#60436
Speciel nem lepődtem volna amúgy meg, ha kiderül, hogy öregebb vagy, mint én :)
Törölt felhasználó 2020. 02. 17. 12:49
Előzmény: törölt hozzászólás
#60435
Nem igazán értem.
Ők úgy látták(látják), hogy az ingyenhitel meg a negatív reálkamat világ egy kártyavár, helikopterpénz, fiatpénz, stb, nincs valós fundamentum.
A régióban nekünk vannak a legalacsonyabb kamataink.
Nem furcsa?
Megvallom én se sok helyről hallottam, hogy ez az alacsony kamat sokáig maradna, de ettől függetlenül bevállaltam viszonylag megfelelő háttérrel egy rövid kamatperiódust.
Amúgy meg amellett, hogy te nem javasolsz senkinek semmit, sőt találkozol egy a tiédtől szöges ellentétben álló közgazdaságtani dogmával, azzal együtt egy jó nagy ellentmondást sikerült ebben a hsz-edben összehoznod azzal kapcsolatban, hogy miért is kell egyeseken nem is csak, hogy gúnyolódni, de teljesen aljas(vagy primkó?) szintre menni pl ezzel a zabszemes elhintéssel.
CyrusTheGreat 2020. 02. 17. 12:43
Előzmény: törölt hozzászólás
#60434
Jó látni, hogy ismételten nem sikerült érdemben válaszolnod, csak személyeskedned. Elárulom, 2000-ben egészen konkrétan gimnáziumba jártam, így valóban nem voltam a lakáspiacon aktív szereplő. És ne aggódj, bőven ott vagyok anyagilag és tapasztalatban egyaránt, amit te csak nagyon-nagyon mélyről ugatsz. A kérdés továbbra is adott: milyen összefüggés van a megtakarításokra adott aktuális kamat, a bérleti díjak aktuális mértéke és a jövőbeli felértékelődési potenciál között, konkrétan bemutatva a 2001-es bekerülési példára? 
Törölt felhasználó 2020. 02. 17. 12:37
Előzmény: törölt hozzászólás
#60433
Hát igen, a 0-ás pozisok jó része 2000-ben még gimibe járt, és mamahotelben lakott.
macisajt 2020. 02. 17. 12:27
Előzmény: #60426  sakal83
#60432
akkor várunk még 2 x 2 hetet:))
wawa1 2020. 02. 17. 12:22
Törölt hozzászólás
#60431
sakal83 2020. 02. 17. 12:21
Előzmény: #60426  sakal83
#60430
Egyébként még jelenti azt is jelenti, hogy havonta fizetem a 10k-t, de zéró érdeklődőm volt, ezért lecsökkentem, hátha, majd  lesz egy, aki bekínál 32m-ot, de úgy, hogy akkor fizeti, ha eladja 30m-ért a felújítandó 30nm-esét, mert látta, hogy ennyiért hirdetik:) :) :) naszóval valahol itt tartunk:)
teglaherceg 2020. 02. 17. 12:17
Törölt hozzászólás
#60429
teglaherceg 2020. 02. 17. 12:15
Törölt hozzászólás
#60428
CyrusTheGreat 2020. 02. 17. 12:14
Előzmény: #60426  sakal83
#60427
Ez is igaz, 170k bérleti díj egész évben, adózva és kizárólag MAP-hozamot számolva jön ki 34M.
De, hogy ki veszi ki 170-ert, ki elégszik meg kockázatos befektetésnél ekkora hozammal - az rohadt nagy rejtély.
sakal83 2020. 02. 17. 12:11
Előzmény: #60422  macisajt
#60426
még mindig túlárazottságot:)
CyrusTheGreat 2020. 02. 17. 12:10
Előzmény: #60424  johai
#60425
Nominálárcsökkenés erős eladási kényszer nélkül nem tud megvalósulni. Egyedi esetek most is vannak, de a statisztika által észlelhető, tömeges kényszer még odébb van.
johai 2020. 02. 17. 12:08
Előzmény: #60420  CyrusTheGreat
#60424
Ez olyan mintha azt mondanatok hogy az otp a kovetkezo evekben realarcsokkenest fog elszenvedni,egeszen addig amig a vevok kivanatosnak tartjak azt a 16000ft koruli szintet,es beszallnak:)
*
Mar bocsi,de sokkal valoszinubb egy nominalarcsokkenes,es azutan a lassu realarcsokkenes.
En ezt a verziot ajanlom azoknak akik biznak a rendszerbe.
CyrusTheGreat 2020. 02. 17. 12:08
Előzmény: #60422  macisajt
#60423
Valós eladási szándékot.
macisajt 2020. 02. 17. 12:02
#60422

Az mit jelent vajon, ha a budai oldalon egy 66 nm-es felújított panel 2 hét alatt 42 m-ról 37 m-ra csökken?
CyrusTheGreat 2020. 02. 17. 11:54
Előzmény: törölt hozzászólás
#60421
“ A 2000-es évek elején a megtakarításokra több kamatot adtak mint az elkérhető bérleti díj és ha csak ezért nem vettél akkor nagy hibát követtél el mert ilyenkor az árnövekedési potenciál viszont óriási a jövőre nézve, messze több mint a kevesebb bérleti díj, ráadásul az árnövekedéssel párhuzamosan a bélreti díjak is nőni szoktak ha nem is ugyanakkora mértékben.”
Ugyan, áruld már el nekünk, miből jön ki az óriási árnövekedési potenciál, ha a megtakarításokra nagyobb a kamat, mint az elkérhető bérleti díj.

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek